Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.04.2017., 10:27   #1841
Davor planira radit zidove 25cm (što je i minimum) i ja govorim o njegovom slučaju. Prekidanje serklaža u svim etažama zbod dimnjaka sigurno nije najpametnije rješenje. Neće se kuća srušit zbog toga, al nije ni pametno, niti bi ikome preporučio da to radi.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 11:52   #1842
Nemam pojma da li cu dobiti pravi info, ali kakav dobijem sa tim moram ići, inače ako preko volje bude radio, i da mu se ja pametarim sa takvim stvarima, ne zelim bas to.

Porotherm nikako ne zelim, a pogotovo ne na zid više od 25, to je po svemu sto sam igdje pročitao, apsolutno ludilo.

Neka strši tko ga šiša.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 14:42   #1843
,,baustelac,, sta bi neko radio a sta ne ,ne ulazim u to
priznam struku i strucna objasnjenja,znaci za tvrdnju podastres statiku,izracune...
nesta se ne mjenja,vjeruj,samo dosta nadri majstora neznaju pravilno napravit u ukomponirat
infofreeak is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 20:50   #1844
Bauštela, o kakvim serklažima pričamo? Ja inače idem na punu, pravu betonsku ploču, pa ne trebaju mi serklaži unaokolo? A i stepenice su puno veća rupa od dimnjaka?

Inače, bio danas na drugom razgovoru kod projektanta, predali mu naše finalne nacrte sa kojima će ond aoni raditi. Ne mogu reći da sam previpe odušeljen sa njime, ali najbolji je koji se u mom području nudi. Ugl rekao je slično ako i večina ovdje: dimnjak bi trebalo imati za nedaj bože. 36-40cm ćemo negdje ubaciti. Čelične cijevi za peć koja bi po potrebi (dakle u slučaju kataklizme) trebala služiti i svrsi, a da nije samo radi ugođaja, nisu preporučljive.

Ugl uvjweren sam da postoje načini, ali nemam energije kao laik još i to istraživati. Uzidat ćemo ga negdje gdje ne smeta i to je to.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 10:01   #1845
Quote:
Chvembo kaže: Pogledaj post
Ne znam tocno propise, no cijena kvalitetnog dimnjaka u izgradnji je cca 6000-7000kn sa svime (rad i materijal). To je sitnica u odnosu na ostale troskove gradnje kuce, a osigurava bitnu stvar, mogucnost da ne budes ovisan o sustavu. Uvijek je bolje dimnjak smjestiti unutar kuce nego izvan vanjskog zida zbog manje kondenzacije.
Pricu o agregatu necu uopce komentirati. Nemam puno godina, a vidim da mnogi imate jos puno manje od mene i niste nikad bili ni blizu izvanrednih okolnosti, a kamo ih pak iskusili.
Pa nije ni bila u prvom redu riječ o tome dali je dimnjak nužan sa vlastitog stajališta ili poželjan, nego sa aspekta slova zakona gdje ste tvrdili da jest, a ispada da nije.

Po pitanju smještanja dimnjaka i kondenzacije nepotpuna informacija ukoliko je dimnjak adekvatno izoliran. Dimnjak od tehničke keramike daje garanciju 30 godina i to svakogodišnjeg rada.

Priču o agregatu ne treba komentirati, iako je izglednije da će isti biti daleko daleko korisniji ukoliko dođe do kataklizme jer će čovjek moći biti informiran preko medija, moći će koristiti i neki električni alat ukoliko je potreban, i tako dalje. A ako dođe baš prava kataklizma, onda će grijanje biti zadnji problem, kao i ostajanje u svojoj kući, već će se bježati put pod noge na sigurnija mjesta.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 10:22   #1846
Quote:
mranderson kaže: Pogledaj post
Pa čovjek iz primjera nije 'vukao' dimnjak kud bi trebao ići, nego s vanjske strane kuće, inox koji je koštao ohoho više nego ovaj pravi zidani.
I opet nema veze sa time da je sa vanjske strane moga biti stavljen keramički dimnjak, a ne nužno inox na kojeg se odlučio dotični.


Quote:
A da 'stvar' bude još bolja, taj inox dimnjak niti nije za drva, ma kako opet netko mrmljao drugačije.
Dezinformiranje, inox daje garanciju kod nas po deset godina, nekome tko će u slučaju kataklizme koristit dimnjak sezonu bi zdurala i obična crna cijev od dva mm. Tko hoće kupiti inox sa stranog tržišta od eu zemalja malo razvijenijih pa do SAD-a tamo će nać iste i sa doživotnom garancijom (pa čak i na debljine stijenke od svega 0,2mm) jer imaju očito povoljniju konfiguraciju elemenata poput molidbena i titana u svojoj strukturi.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 10:56   #1847
samting imaš inox dimnjak?
Kuriš drva na njega više od 30 godina?

Ako ne molim te šuti! ti i tvoja garancija, dućani propadaju, mijenjaju ime nakon 3-4 godine a ti melješ o nekakvoj doživotnoj garanciji, ajde molim te.
Nemojte mi spominjati SAD i Njemačku, jer vi, isto kao ni ja, ne živite tamo nego u Hrvatskoj.

ali nema veze, ti tvrdiš da je inox dimnjak za drva, ja i dalje tvrdim da nije za drva.

i molim te, kaj misliš da ja ne znam da se s vanjske strane da staviti keramički dimnjak!

Ali to kaj ga ljudi 'zavežu' sa malo željeza za fasadu, to je isto za racku!
pa pravi dimnjak ima pravo kg.
raditi posebno temelj s vanjske strane za keramički dimnjak od 100x100cm je isto tako, bezveze, jer s obzirom na visinu, kod mene više od 12m! to ne drži niš!.

Molim te nemoj davati neka polovna, skrpana rješenja.

ljudi žive u kućama u kojima su rupe na krovu, dimnjaci od plastike i ne znam čeka, ali to preporučiti nekome u novogradnji je idiotski i bedasto!
mranderson is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 16:06   #1848
Quote:
infofreeak kaže: Pogledaj post
,,baustelac,, sta bi neko radio a sta ne ,ne ulazim u to
priznam struku i strucna objasnjenja,znaci za tvrdnju podastres statiku,izracune...
nesta se ne mjenja,vjeruj,samo dosta nadri majstora neznaju pravilno napravit u ukomponirat
Koliko me pamćenje služi, serklaž MORA BITI NEPREKINUT. Ičim. Pa i dimnjakom ili kanalizacijskom vertikalom.

Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Bauštela, o kakvim serklažima pričamo? Ja inače idem na punu, pravu betonsku ploču, pa ne trebaju mi serklaži unaokolo? A i stepenice su puno veća rupa od dimnjaka?

.
Kod pune betonske ploče se također radi serklaž uokolo, ali ajmo reći da igra manju ulogu nego kod Fert stropa, jer puna ploča nosi u oba smjera (i armirana je u oba smjera) dok Fert nosi u jednom smjeru jer je niz gredica u pitanju.
Točno, i stubište je rupa u ploči i to nije problem. Problem je kad se zbog stubišnog prozora prekine serklaž na vanjskom zidu. To NIJE pametno a ni po pravilima.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 18:18   #1849
Oke. Iako, nije mi jasno čemu služi serklaž ako se ide na ab ploču. Ako je tako, zašto bi itko i radio ab ploču?
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 08:53   #1850
Quote:
mranderson kaže: Pogledaj post
samting imaš inox dimnjak?
Kuriš drva na njega više od 30 godina?

Ako ne molim te šuti! ti i tvoja garancija, dućani propadaju, mijenjaju ime nakon 3-4 godine a ti melješ o nekakvoj doživotnoj garanciji, ajde molim te.
Nemojte mi spominjati SAD i Njemačku, jer vi, isto kao ni ja, ne živite tamo nego u Hrvatskoj.

ali nema veze, ti tvrdiš da je inox dimnjak za drva, ja i dalje tvrdim da nije za drva.

i molim te, kaj misliš da ja ne znam da se s vanjske strane da staviti keramički dimnjak!

Ali to kaj ga ljudi 'zavežu' sa malo željeza za fasadu, to je isto za racku!
pa pravi dimnjak ima pravo kg.
raditi posebno temelj s vanjske strane za keramički dimnjak od 100x100cm je isto tako, bezveze, jer s obzirom na visinu, kod mene više od 12m! to ne drži niš!.

Molim te nemoj davati neka polovna, skrpana rješenja.

ljudi žive u kućama u kojima su rupe na krovu, dimnjaci od plastike i ne znam čeka, ali to preporučiti nekome u novogradnji je idiotski i bedasto!

Postoje adekvatniji načini komunikacije. Imam inox dimnjak.


Po pitanju propadanja firmi i nesigurnosti, onda se uzme tipa schiedel, koji je osnovan 1946. https://en.wikipedia.org/wiki/Schiedel

No dovoljno je i logiku uključiti, istražiti njihovu deklaraciju proizvoda i provjereno kupiti identičnu tipa laserskim varom od druge firme ako postoji jeftinije. Moja preporuka nije bila inox kao najpametnije rješenje, nego inox u kontekstu neke druge teme. (kataklizma, drž nedaj, brzina montaže i sl) Da mi je osobno bilo zgodnije i sebi bi stavio od tehničke keramike, daleko prije zbog cijene, nego zbog izdržljivosti, makar me je ionako izišao jeftino jer je većim dijelom jednostijeni. (schiedel)
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 21:16   #1851
Imam Schiedel dimnjak fi 180 koji ima više priključnih mjesta (4) na novogradnji. U njega je spojena jedna peć s redukcijom 180 na 120, a ostala priključna mjesta su slobodna i ostati će tako još dugo.

Mene sad zanima kako najbolje "zatvoriti" ostala priljučna mjesta, odnosno rupe, a da ovu spojenu peć mogu koristiti. Kupio sam jednu rozetu fi 180 i ona ne paše, odnosno ona je savršeno okrugla, a priključna mjesta dimnjaka (sve original Schiedel UNI) su lagano ovalna?!

E sad pitanje: upustiti se u neka turpijanja priključaka (čime?) ili ići na neko jednostavnije rješenje? Nekako mi je najlogičnije kupiti rozete fi 160 i zalijepiti ih visokotemperaturnim kitom. Hoće li to biti uredu? Taj dimnjak je namijenjen za manje peći na drva, a one tako i tako sve imaju dimovodne cijevi 120 ili 150.

Hvala
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 22:39   #1852
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Koliko me pamćenje služi, serklaž MORA BITI NEPREKINUT. Ičim. Pa i dimnjakom ili kanalizacijskom vertikalom.



Kod pune betonske ploče se također radi serklaž uokolo, ali ajmo reći da igra manju ulogu nego kod Fert stropa, jer puna ploča nosi u oba smjera (i armirana je u oba smjera) dok Fert nosi u jednom smjeru jer je niz gredica u pitanju.
Točno, i stubište je rupa u ploči i to nije problem. Problem je kad se zbog stubišnog prozora prekine serklaž na vanjskom zidu. To NIJE pametno a ni po pravilima.
slažem se u potpunosti
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 00:05   #1853
FITZ
Ako te priključke ne planiraš dulje koristiti, ja bih zazidao, na slijedeći način:
-od pune cigle napraviš "čep" tako da kad ga staviš ostane 1cm lufta uokolo.
-onda taj čep "umotaš" u inox žicu tako da ne upadne u dimnjak, pa za fino zamažeš mortom. Vapnenim sa malo cementa, da kasnije to lako možeš skinuti. Krajevi žice su ti u ruci , i pridržavaš ciglu.
-idući dan rupu prekriješ čepom od knauf ploče i sve zagletaš

Za deset god kuckanjem otkriješ di je rupa, ukloniš gips, polako ištemaš mort, ciglu držiš za žicu i izvučeš van.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 10:05   #1854
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Imam Schiedel dimnjak fi 180 koji ima više priključnih mjesta (4) na novogradnji. U njega je spojena jedna peć s redukcijom 180 na 120, a ostala priključna mjesta su slobodna i ostati će tako još dugo.

Mene sad zanima kako najbolje "zatvoriti" ostala priljučna mjesta, odnosno rupe, a da ovu spojenu peć mogu koristiti. Kupio sam jednu rozetu fi 180 i ona ne paše, odnosno ona je savršeno okrugla, a priključna mjesta dimnjaka (sve original Schiedel UNI) su lagano ovalna?!

E sad pitanje: upustiti se u neka turpijanja priključaka (čime?) ili ići na neko jednostavnije rješenje? Nekako mi je najlogičnije kupiti rozete fi 160 i zalijepiti ih visokotemperaturnim kitom. Hoće li to biti uredu? Taj dimnjak je namijenjen za manje peći na drva, a one tako i tako sve imaju dimovodne cijevi 120 ili 150.

Hvala

Nazovite schiedel službu centralnu za korisnike. Mislim da postoji original "čep" (ne rozeta).
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 10:22   #1855
Mogu pitati, ali sam pri gradnji bio u kontaktu s njima i nisu tako nešto predložili .

Ne bi zazidavao te izlaze, nekako mi je to pretjerano, a trebat će u sljedećih 2-3 godine sigurno neke peći spojiti a onda će rozeta biti nužna. Jel bolje raditi redukciju, npr. sa 120/150 na peći na 180 dimnjak odmah na peći ili na dimnjaku?
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 13:27   #1856
Pozdrav svima,

imam pitanje vezano uz dimnjak, pa ako netko može dati savjet:

u kupaonici su vertikale dimnjaka i ostalih instalacija, a jedan dimnjak mi prolazi kupaonicom u kosini pod cca 45 stupnjeva od poda do zida dužinom od cca 50-60cm.
Dimnjak je zidan ciglom (kao piramida) te ožbukan izvana, unutra je četvrtasti fi 12cm).
Taj trokut mi smeta pa bih ga htio smanjiti - da li postoji mogućnost da tih pola metra debelog zidanog dimnjaka zamijenim nekom adekvatnom cijevi preko koje bi išla izolacija i pločice?
Imate li preporuku za izvođača?

Hvala puno!
Brljam is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2017., 08:43   #1857
Eto mene i ovdje
Sad je u igri i dimnjak.

Razmišljam o korištenju "dimnjaka" za kuhinjske nape, ali i o izgradnji novog.
U ovom za nape bi vjerojatno trebalo porušiti pregradu jer je predviđen za dvije, ali moram ga najprije izmjeriti. Postoji šansa da neće preživjeti jer rušim zid u prizemlju, a još nisam siguran kako je sazidan, na deku ili prije deke pa...
Čini mi se da su je pri gradnji ostavljena rupa u zidu i nakon toga je dodana pregrada. Bar tako izgleda pod krovom, ali...

Opcije je i izrada dimnjaka s vanjske ili s unutarnje strane kuće...obje su moguće.
2.a je zidani od elemenata vani
2.b je inox verzija vani.
3.a je zidani unutra, a
2.b je inox unutra pa knauf oko njega.



Što bi mi bilo najjeftinije kvalitetno rješenje?

U dimnjak za nape ugurat inox cijev ili može i obična "željezna"? ili ništa od toga nije dobro?
Vanjski inox?
Unutarnji inox u kutu sobe pa ga zatvorit knaufom?
Koji ne najjeftiniji dobar zidani dimnjak?

EDIT: Najzgodnija varijanta bi mi bila cijev u ugao sobe, oko toga kamena vuna i siporeks ili knauf "u trokut", a pod krovim običnu cijev nastavit izoliranom za vanjski dio.
Mislim da u tom slučaju ne trebam niti temelj za dimnjak, a vunu imam.
Bi li to bilo dobro?

Zadnje uređivanje Curiosum : 01.05.2017. at 09:42.
Curiosum is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 21:48   #1858
Koliki je završni vanjski promjer dimnjaka koji bi bio namjenjen romantičnoj peći (bit će neko ložište, u prostoru ~50m2)?

30cm? Može li manje?
Predviđen je u projektu 30, ali ako može tanje,mogao bih ga u zid sakriti?
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 09:07   #1859
malo mi pobjeglo, ali tko će viditi, na tavanu je...
image uploadcertificity.com
girling is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 09:28   #1860
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Koliki je završni vanjski promjer dimnjaka koji bi bio namjenjen romantičnoj peći (bit će neko ložište, u prostoru ~50m2)?

30cm? Može li manje?
Predviđen je u projektu 30, ali ako može tanje,mogao bih ga u zid sakriti?
Isključivo ovisi o peći i vrsti dimnjaka (metalni, keramički). Ložište tog kapaciteta može zahtjevati presjek 14, a može i presjek 20cm. Ako ide keramički dimnjak, onda minimum debljina plašta je vanjska debljina dimnjaka, a ako ide inox onda cca 2,5cm izolacije na unutarnji presjek, znači cca 19-25 vanjski promjer.

Ja da si stavljam bi išao barem na 18cm unutarnji, a može i 20, jer nikad ne znaš danas sutra hoće li se šta mijenjati, bubnuti kakva peć kao primarni oblik grijanja, pa će moći služiti svrsi postojeći dimnjak bez greške.


@curiosum - nije mi baš najjasnije o čemu se radi, dali se razmatra dimnjak koji će biti priključen na nekakvo ložište, ili samo kao rezerva, a do onda služi kao vod za napu ili... Sa inoxom se može jeftinije proć na nekoliko načina, svakako vanjski plašt u vlastitoj izvedbi pojeftinjuje, jer je tu nevažan tip materijala, bitno da je nehrđajuć za atmosferlije. Za keramički treba temelj, metalni može krenuti maltene od priključka na ložište, samo ispod reviziju ostaviti i kondenzacijsku posudu, ne mora ići od poda..itd..
samting is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:03.