Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.03.2013., 17:48   #7261
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Od slučaja do slučaja... partizani su znali dići u zrak prugu namjerno baš pokraj nekog sela, a onda bi stanovnici tog sela, u strahu od odmazde Nijemaca, masovno pobjegli u šumu, u partizane. I sad, pričati tu o nekoj ideologiji?
Hajdemo ovako: bi li se ti borio protiv fašista ili bi pristao uz njih? Treći izbor ne postoji u ratu. I izbor uopće ne bi imao da si bio pripadnik određenog naroda.
Quote:
Ali rekoh, ako je sam Tito bio antifašist, kako mu je bio prihvatljiv Staljin koji je paktirao s fašistima i koji je, osim toga, pobio više ljudi nego Hitler?

Život ubijenog Poljaka ili Rusa se ne računa, ne vrijedi isto? A oni su bili vođe, idoli, kao što se vidi na tim dokumentarnim fotografijama.
Ja zaista ne znam u kakvom su odnosu bili Staljin i Tito, osim što znam da je u vrijeme Staljnovih čistki bio zarobljen u Rusiji. Znam da postoje razne špekulacije, ali skeptična sam prema tome.

Uostalom, povucimo paralelu - znaš li kako je Kulin ban odbranio Bosnu?
__________________
.
Soul sister is offline  
Old 17.03.2013., 17:50   #7262
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Nego, može li mi neko pomoći s prevodom ovih usmenih priča iz Bednje?

Volim usmenu književnost i zaintrigirao si me ovim linkom, ali imam previše problema s razumijevanjem.
F. Chief bi trebao biti ekspert, on je tamo odrastao...

...a u međuvremenu jedna anegdota s odsluženja vojnog roka u JNA koju je pričao jedan čovjek ovdje, iz Zagreba...

Oficir je bio Srbin, a u odjeljenju je bio i jedan Zagorac...

U jednom trenutku, kad je situacija bila hitna, oficir se izdere na Zagorca da donese merdevine. Zagorac stoji, ne zna što ovaj hoće. Oficir se počne derati još jače, a ovaj ni koraka... Onda se jedan vojnik dosjetio da ne razumije i dobaci mu da donese ljestve. No, ovaj opet ništa.

Nakon toga se uključio drugi 'prevoditelj' i objasnio mu da treba donijeti lojtre.

Lojtre? Kaj tak ne velite - vikne Zagorac i potrči ih donijeti...

Zadnje uređivanje - Sizif - : 17.03.2013. at 18:05.
- Sizif - is offline  
Old 17.03.2013., 17:59   #7263
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
F. Chief bi trebao biti ekspert, on je tamo odrastao...
A tu mi dođi, ti si meni stavio link, a ni ti ih ne razumiješ?
Quote:
...a u međuvremenu jedna anegdota s odsluženja vojnog roka u JNA koju je pričao jedan čovjek ovdje, iz Zagreba...

Oficir je, bio Srbin, a u odjeljenju je bio i jedan Zagorac...

U jednom trenutku, kad je situacija bila hitna, oficir se izdere na Zagorca da donese merdevine. Zagorac stoji, ne zna što ovaj hoće. Oficir se počne derati još jače, a ovaj ni koraka... Onda se jedan vojnik dosjetio da ne razumije i dobaci mu da donese ljestve. No, ovaj opet ništa.

Nakon toga se uključio drugi 'prevoditelj' i objasnio mu da treba donijeti lojtre.

Lojtre? Kaj tak ne velite - vikne Zagorac i potrči ih donijeti...


Dobar je - ja koristim sva tri termina , čak je moja pratetka isključivo upotrebljavala izraz lojtre. Doduše, možda se to ne računa, ja sam iz BiH, a kod nas ima svakakvih utjecaja...

Merdevine su turcizam, ljestve su praslavenskog porijekla, a lojtre su, koliko znam, njemačka posuđenica.
__________________
.
Soul sister is offline  
Old 17.03.2013., 18:20   #7264
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Hajdemo ovako: bi li se ti borio protiv fašista ili bi pristao uz njih? Treći izbor ne postoji u ratu. I izbor uopće ne bi imao da si bio pripadnik određenog naroda.
Ne bih pristao ubijati zarobljnike u ime Tita i partije, kao ni Židove i ostale u ime fašističkog totalitarizma.

Idealno bi bilo kad bi čovjek mogao učiniti nešto kao Schindler, pa da spasiš barem stotinku od onog koliko je on ljudi spasio...

Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Ja zaista ne znam u kakvom su odnosu bili Staljin i Tito, osim što znam da je u vrijeme Staljnovih čistki bio zarobljen u Rusiji. Znam da postoje razne špekulacije, ali skeptična sam prema tome.
Bili su 'suigrači', vođe/idoli komunistima, partizanima... o čemu svjedoče i one dokumentarne fotografije...

Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Uostalom, povucimo paralelu - znaš li kako je Kulin ban odbranio Bosnu?
Ciljaš na javno prihvaćanje vjere kako bi se izbjegao sukob?
- Sizif - is offline  
Old 17.03.2013., 18:39   #7265
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ne bih pristao ubijati zarobljnike u ime Tita i partije, kao ni Židove i ostale u ime fašističkog totalitarizma.
To nije odgovor na pitanje - ako bi morao odabrati, kojoj od te dvije ideologije bi se priklonio? Tačnije, ono što želim pitati je stavljaš li komunizam u istu ravan sa fašizmom?
Quote:
Idealno bi bilo kad bi čovjek mogao učiniti nešto kao Schindler, pa da spasiš barem stotinku od onog koliko je on ljudi spasio...
A jesu li njegovi motivi bili isključivo čovjekoljublje i dobrota?
Quote:
Ciljaš na javno prihvaćanje vjere kako bi se izbjegao sukob?
Da, javno se odrekao krivovjerja, ali tajno Crkva Bosanska nastavila je sa svojim djelovanjem. Dakle, bio je dovoljno mudar da izbjegne krvoproliće, ali to nije utjecalo na njegova uvjerenja.

Zar misliš da bi bio mudar potez usred rata javno se suprotstavljati Staljinu?
__________________
.
Soul sister is offline  
Old 17.03.2013., 18:45   #7266
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
A tu mi dođi, ti si meni stavio link, a ni ti ih ne razumiješ?


Zar sam negdje napisao da razumijem? Malo da, malo ne...
Bednjance ni svi Zagorci ne razumiju, kako ću onda ja?

Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Dobar je - ja koristim sva tri termina , čak je moja pratetka isključivo upotrebljavala izraz lojtre. Doduše, možda se to ne računa, ja sam iz BiH, a kod nas ima svakakvih utjecaja...

Merdevine su turcizam, ljestve su praslavenskog porijekla, a lojtre su, koliko znam, njemačka posuđenica.
Eh, kad vi imate svakakvih utjecaja... prateta ti je živjela u nekom od većih gradova, pretpostavljam...

Taj je turcizam sasvim stran u Zagorju, a pretpostavljam da je tako i s ovim germanizmom u Srbiji. (možda ne cijeloj )
- Sizif - is offline  
Old 17.03.2013., 19:08   #7267
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
To nije odgovor na pitanje - ako bi morao odabrati, kojoj od te dvije ideologije bi se priklonio? Tačnije, ono što želim pitati je stavljaš li komunizam u istu ravan sa fašizmom?
Kao ideju, naravno, ne... ali kao konkretan pokret s konkretnim prouzročenim zlom, polazim od toga da su životi jednako vrijedni i onda je 'veće povijesno zlo' totalitarizam koji je pobio više ljudi.

Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
A jesu li njegovi motivi bili isključivo čovjekoljublje i dobrota?
Tko može sa stopostotnom sigurnošću odgovoriti na takvo pitanje o drugoj osobi? To je načelno nemoguće reći. Ali nadam se da jest, volio bih da jest. U svakom slučaju, bolje je spasiti život, nego ne spasiti, sve i ako motiv nije 'idealan'.


Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Da, javno se odrekao krivovjerja, ali tajno Crkva Bosanska nastavila je sa svojim djelovanjem. Dakle, bio je dovoljno mudar da izbjegne krvoproliće, ali to nije utjecalo na njegova uvjerenja.

Zar misliš da bi bio mudar potez usred rata javno se suprotstavljati Staljinu?
Mislim da Tito nije bio idealist, nego lukavi pragmatik. Pretpostavljam da bi, kao što je surađivao sa zločincem Staljinom, u drugom spletu okolnosti surađivao s Hitlerom, kao što je to činio i sam Staljin.

Jednako kao što Tito možda nije volio Staljinove zločine, možda neki ustaše nisu voljeli Hitlerove metode, ali su smatrali da se Njemačkoj ne može suprostaviti, jer je prejaka.

Na kojoj god strani se našao, mislim da bi čovjek trebao djelovati antizločinački, poput Schindlera.

Zadnje uređivanje - Sizif - : 17.03.2013. at 19:15.
- Sizif - is offline  
Old 17.03.2013., 19:25   #7268
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post


Zar sam negdje napisao da razumijem? Malo da, malo ne...
Bednjance ni svi Zagorci ne razumiju, kako ću onda ja?
A ja sam se zaista trudila, slušala sam po nekoliko puta, čak sam i uspjela ponešto skontati, ali sve u svemu, nije to veliki postotak.
Quote:
Eh, kad vi imate svakakvih utjecaja... prateta ti je živjela u nekom od većih gradova, pretpostavljam...
Da, rođena Sarajka iz sarajevske begovske porodice (a u školu je išla u ratu, kada je u Sarajevu vladao NDH ).
__________________
.
Soul sister is offline  
Old 17.03.2013., 19:27   #7269
.. u cipru .. žele cepnuti štediše za 6 i 9% .. .. jednokratni porez .. .. slovenci kažu da kod njih to nije vjerojatno .. .. hrvati šute ..
alim is offline  
Old 17.03.2013., 19:30   #7270
Quote:
mislim da bi čovjek trebao djelovati antizločinački
.. da .. .. koji su tvoji zločinci .. ? .. ima li ih .. ? .. djeluješ li .. ?
alim is offline  
Old 17.03.2013., 19:34   #7271
Cipar je pocetak kraja, kakav porez, banke kaput...

Falen budi Jezuš Kristuš,
lubim Jim rukice, Poglaviti,
sluga sem pokoren,
kaj smem k Njimi priti?
Sem došel, bogme, štibru platiti!
Graščicu gradsku Grajaninu.
Prebendaru pak mletvinu.
Gospodinu podimčinu,
pohižninu, ognješčinu.
Magistratu maltarinu,
tovar, tlaku, govedšinu.
Velečasnom presvalščinu,
Kapelanu martinščinu.
Cimtorijumu osvalščinu,
rokovnicu, žirovinu.
Varoškem Sucu sajamninu,
maltarinu, kerčmarinu.
Kaptolomu brodarinu, tičarinu,
a bogme i dervarinu!
Dominalnem Gospodinu
hižni ranjčik: škuda cvancig,
urbarijum arenjdalski:
vagan jajca, sedem janjci!
Kontraktušu terezjanjskem
tri šonkice, rizling lanjski.
Zemalskome Gospodinu
pašarinu, ciglarinu,
lugarinu, ribarinu,
lovne cucke, tersovinu.
Za činž Grofu desetinu,
harač zlatni: tri forinte.
A Pisaru gusku, forint,
za tri kapi čarne tinte.
Za vuzemski liter vina
sedem grošov pajcovine.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Old 17.03.2013., 19:35   #7272
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Kao ideju, naravno, ne... ali kao konkretan pokret s konkretnim prouzročenim zlom, polazim od toga da su životi jednako vrijedni i onda je 'veće povijesno zlo' totalitarizam koji je pobio više ljudi.
Slažem se s ovim, s tim da meni fašizam ni kao ideja nije prihvatljiv. Ni po cijenu života. Ali, da je Staljin bio izuzetno okrutan i lud i da je odveo ideju komunizma u njegovu suštu suprotnost, i to je činjenica.
Quote:
Tko može sa stopostotnom sigurnošću odgovoriti na takvo pitanje o drugoj osobi? To je načelno nemoguće reći. Ali nadam se da jest, volio bih da jest. U svakom slučaju, bolje je spasiti život, nego ne spasiti, sve i ako motiv nije 'idealan'.
I sa ovim ću se složiti, ali ako ne možeš tvrditi ni za koga kakvi su mu motivi, kako onda možeš tvrditi kakvi su Titovi motivi bili da sarađuje sa Staljinom?
Quote:
Mislim da Tito nije bio idealist, nego lukavi pragmatik. Pretpostavljam da bi, kao što je surađivao sa zločincem Staljinom, u drugom spletu okolnosti surađivao s Hitlerom, kao što je to činio i sam Staljin.
Ja ovo ne mislim.
Quote:
Jednako kao što Tito možda nije volio Staljinove zločine, možda neki ustaše nisu voljeli Hitlerove metode, ali su smatrali da se Njemačkoj ne može suprostaviti, jer je prejaka.
Sama ideja ubijanja ljudi zato što pripadaju određenom narodu meni je neprihvatljiva, pa tako ne mogu zamisliti nekoga ko ima imalo čovječnosti u sebi, a da pristane na tako nešto.
Quote:
Na kojoj god strani se našao, mislim da bi čovjek trebao djelovati antizločinački, poput Schindlera.
Ja sigurno znam na kojoj strani se ne bih našla, ali i da sam se našla na drugoj strani, ne bih pristala na bilo što što se kosi sa mojim moralnim načelima. Doduše, kakva sam, da sam živjela u srednjovjekovno doba, vjerovatno bih završila na lomači kao vještica.
__________________
.
Soul sister is offline  
Old 17.03.2013., 19:53   #7273
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Slažem se s ovim, s tim da meni fašizam ni kao ideja nije prihvatljiv. Ni po cijenu života. Ali, da je Staljin bio izuzetno okrutan i lud i da je odveo ideju komunizma u njegovu suštu suprotnost, i to je činjenica.
I sa ovim ću se složiti, ali ako ne možeš tvrditi ni za koga kakvi su mu motivi, kako onda možeš tvrditi kakvi su Titovi motivi bili da sarađuje sa Staljinom?
Pa ne mogu tvrditi, ali ako je bio sposoban narediti zločin, pobiti zarobljenike... kasnije ubijati neposlušnike partije, onda ne vjerujem da je humanist...

Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Ja ovo ne mislim.
Mislim da je u tvojoj poziciji jako teško biti nepristran. Tebe su, pretpostavljam, još kao malu vezali uz kult ličnosti vođe. Na tvojem mjestu se možda ni ja tome ne bih bolje uspio oduprijeti.


Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Sama ideja ubijanja ljudi zato što pripadaju određenom narodu meni je neprihvatljiva, pa tako ne mogu zamisliti nekoga ko ima imalo čovječosti u sebi, a da pristane na tako nešto.
Jasno. Ali meni je neprihvatljiva i ideja ubijanja neistomišljenika vođe/partije.



Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Ja sigurno znam na kojoj strani se ne bih našla, ali i da sam se našla na drugoj strani, ne bih pristala na bilo što što se kosi sa mojim moralnim načelima. Doduše, kakva sam, da sam živjela u srednjovjekovno doba, vjerovatno bih završila na lomači kao vještica.
Ja bih, da sam živio u tom veremenu, neusporedivo više volio da sam kao Schindler bio član krive strane/partije, pa spasio živote, nego član 'prave', pa počinio zločine...

Zadnje uređivanje - Sizif - : 17.03.2013. at 20:05.
- Sizif - is offline  
Old 17.03.2013., 20:11   #7274
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Mislim da je u tvojoj poziciji jako teško biti nepristran. Tebe su, pretpostavljam, još kao malu vezali uz kult ličnosti vođe. Na tvojem mjestu sa možda ni ja tome ne bih bolje uspio oduprijeti.
O Titu je imala veoma lijepo mišljenje i ta moja pratetka, koja je bila vjernica i nikakve veze nije imala s Partijom, kao i mnogi ljudi koje poznajem, a koji nikad nisu bili u Partiji. Uostalom, ja sam odrasla u Sarajevu, koje je bilo i ostalo multinacionalni grad i u kojem se njegovalo bratstvo i jedinstvo. Mene u djetinjstvu niko nije učio da nekoga mrzim, da su neki drugi loši, nisu me učili da razlikujem ljude po nacionalnosti, već isključivo po ljudskosti. A s obzirom na strukturu moje porodice, odrastala sam u okrilju dviju različitih religija i ateizma, bilo mi je potpuno normalno slaviti i vjerske praznike (članovi moje porodice slavili su Bajrame i Božiće i Uskrse) i poštovati sve. Ne sjećam se da sam ikad ikoga pitala je li Srbin, Hrvat ili Bošnjak. Do rata, meni je bilo nezamislivo da se na takav način ljudi dijele.

A ni ti nisi nepristran, ma šta tvrdio (vjerovatno imaš svoje razloge za to).
Quote:
Jasno. Ali meni je neprihvatljiva i ideja ubijanja neistomišljenika partije.
Naravno. I meni je to neprihvatljivo.
Quote:
Ja bih, da sam živio u tom veremenu, neusporedivo više volio da sam kao Schindler bio član krive strane/patrije, pa spasio živote, nego član 'prave', pa počinio zločine...
Pa nije riječ o pripadanju nekome "pravom", već u tome što ta kriva i nije bila humana sama po sebi.
__________________
.
Soul sister is offline  
Old 17.03.2013., 20:15   #7275
.. e sad .. sizife i tico ..
.. znate šta je zanimljivo ..?
.. što takve priče .. kakve vi pričate .. pričaju i ovde po srbiji ..
.. ali ih pričaju izraziti nacionalisti ..

..

.. jebiga .. ja mislim da to jeste bila titova najveća greška .. što je probao .. gurnuti nacionalizam pod tepih ..
.. jeste bilo i ubijanja tih .. nacionalista ..
.. folksdojčera je ostalo .. u jugi .. ali malo ..
.. činjenica jeste da su proterivani .. oni koji su .. makar i bezazleno .. sarađivali sa nacistima ..
.. ako si bila kurva za vreme rata .. i kurvala se s nacistima .. jebiga .. streljanje .. i to svakako ne odobravam ..

.. nacionalisti su najviše stradali .. i to stoji ..
.. ali stoji i da nacionalisti za vreme tog rata nisu bili neopredeljeni ..
.. hvala za te navode .. koliko je tito i gde ubijao hrvata ..
.. i srpski nacionalisti su mi .. slično tako .. davali podatke o tome kako je tito desetkovao .. srpske rodoljube ..

.. i jeste greška ..
.. jer takve stvari .. kao što je nacionalizam .. ne možeš rešiti zabranom .. jebiga ..
.. mada bi ga se .. eventualno .. moglo rešiti baš nečim kao što bi bio neki temeljniji blajburg ..
.. dakle .. nacije .. ali ne samo njih .. nego i žene i decu i prijatelje .. svakoga ko bi se jednog dana svetio .. ili ko bi jednog dana mogao oživeti .. ideju ..

.. ja sam za edukaciju .. uvek ..
.. pustiti nacije da budu naciji .. i prosto nemati posla s njima ..
.. ne trpati nacionalizam pod tepih .. jer .. česma pod pritiskom .. kou zategneš .. pukne .. u jednom momentu ..
.. a onda krene da šiklja .. i napravi poplavu ..

.. da se ja nešto pitam ..
.. paz ideju ..
.. ja bih .. nacionalistima .. svima redom .. srbima hrvatima slovencima .. kojima god ..
.. ostavila vladu i zakone .. i policiju da ih utera u red .. sudove .. i ostale vrste moderature ..

.. a ovima koji su ljudi .. među srbima hrvatima bošnjacima ..
.. za njih ne bi važili ni ti zakoni ni te vlade ni ta policija ..
.. niti bi za njih važile granice ..
.. razumeš ..
.. zanimljiva zamisao .. ja bih rekla ..
.. naciji da imaju .. svaki svoju teritoriju ..
.. a m ostali .. da ne budemo ograničeni vašim teritorijama ..
.. meni to stvarno deluje kao dobra ideja ..
Uskrsnula is offline  
Old 17.03.2013., 20:19   #7276
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Narocito ovdje: da pocnemo od ulaska “osloboditelja“ u Zagreb: Maksimirska suma, Perivoj Maksimir, Ulica Gospocak, Markusevac, Dotrscina, Miholicev Put, suma iznad Preckog i logor u Preckom, pod Sljemenom, Mirosevac (potok Trnava), Remete, Sestine, suma Hrupic, Dubravkin put (tuskanac), rijeka Sava...etc...to bez Blajburga, bez ostalih krajeva, bez pola milijuna protjeranih folksdojcera, preko milijun Turaka, o oplindarnim zidovskim vilama po Zagrebu da ni ne govorimo, o srusenim djamijama. Nemremo izmisljati povijest, covjek je bio krvolok samo takav i sistem je bio isti takav, za Srbiju je bio mila majka, dosli do necega sto nikad nisu imali i deri, dok su svetski igraci dozvoljavali i sad nema vise.
Razmisli o uzroku, ali prihvaćam kako se četnike nije smjelo pustiti u Hrvatsku ni u Zagreb. Obzirom što je sve Josip prošao možemo mu biti samo zahvalni. Neobično je što vjeruješ u bolje sutra kojeg nema.
Imamo samo lutke na koncu koje trčkaraju u "brukseles"

jedan vrlo inteligentan čovjek za početak

http://www.dnevno.hr/kolumne/karino-...ski-narod.html
__________________
I would call it
saugaro is offline  
Old 17.03.2013., 20:22   #7277
Quote:
Uskrsnula kaže: Pogledaj post
.. e sad .. sizife i tico ..
.. znate šta je zanimljivo ..?
.. što takve priče .. kakve vi pričate .. pričaju i ovde po srbiji ..
.. ali ih pričaju izraziti nacionalisti ..

..

.. jebiga .. ja mislim da to jeste bila titova najveća greška .. što je probao .. gurnuti nacionalizam pod tepih ..
.. jeste bilo i ubijanja tih .. nacionalista ..
.. folksdojčera je ostalo .. u jugi .. ali malo ..
.. činjenica jeste da su proterivani .. oni koji su .. makar i bezazleno .. sarađivali sa nacistima ..
.. ako si bila kurva za vreme rata .. i kurvala se s nacistima .. jebiga .. streljanje .. i to svakako ne odobravam ..

.. nacionalisti su najviše stradali .. i to stoji ..
.. ali stoji i da nacionalisti za vreme tog rata nisu bili neopredeljeni ..
.. hvala za te navode .. koliko je tito i gde ubijao hrvata ..
.. i srpski nacionalisti su mi .. slično tako .. davali podatke o tome kako je tito desetkovao .. srpske rodoljube ..

.. i jeste greška ..
.. jer takve stvari .. kao što je nacionalizam .. ne možeš rešiti zabranom .. jebiga ..
.. mada bi ga se .. eventualno .. moglo rešiti baš nečim kao što bi bio neki temeljniji blajburg ..
.. dakle .. nacije .. ali ne samo njih .. nego i žene i decu i prijatelje .. svakoga ko bi se jednog dana svetio .. ili ko bi jednog dana mogao oživeti .. ideju ..

.. ja sam za edukaciju .. uvek ..
.. pustiti nacije da budu naciji .. i prosto nemati posla s njima ..
.. ne trpati nacionalizam pod tepih .. jer .. česma pod pritiskom .. kou zategneš .. pukne .. u jednom momentu ..
.. a onda krene da šiklja .. i napravi poplavu ..

.. da se ja nešto pitam ..
.. paz ideju ..
.. ja bih .. nacionalistima .. svima redom .. srbima hrvatima slovencima .. kojima god ..
.. ostavila vladu i zakone .. i policiju da ih utera u red .. sudove .. i ostale vrste moderature ..

.. a ovima koji su ljudi .. među srbima hrvatima bošnjacima ..
.. za njih ne bi važili ni ti zakoni ni te vlade ni ta policija ..
.. niti bi za njih važile granice ..
.. razumeš ..
.. zanimljiva zamisao .. ja bih rekla ..
.. naciji da imaju .. svaki svoju teritoriju ..
.. a m ostali .. da ne budemo ograničeni vašim teritorijama ..
.. meni to stvarno deluje kao dobra ideja ..
?? rodoljube, mislim da si iskoristila pretešku riječ. Ostalo ok, i više no ok.
__________________
I would call it
saugaro is offline  
Old 17.03.2013., 20:23   #7278
Quote:
Uskrsnula kaže: Pogledaj post
.. a m ostali .. da ne budemo ograničeni vašim teritorijama ..
.. meni to stvarno deluje kao dobra ideja ..
Moja najveća patnja i jeste u tome što me pokušavaju ugurati u nekakav okvir, a ja ne osjećam da pripadam tome i samim tim to shvatam kao diktaturu, pa se opirem svim svojim bićem...na svakom životnom polju.
__________________
.
Soul sister is offline  
Old 17.03.2013., 20:29   #7279
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Mislim da niko nije mogao ustvrditi da su klasični arapski jezik i savremeni standard potpuno identični.. Jezik se mijenja pod raznim utjecajima i neminovno je da dolazi do određenih promjena.

Činjenica je da je današnji standard baziran djelimično na kur'anskom jeziku (čije je osnova govor Kurejšija), ali na njega su imali utjecaj i predislamska poezija i tzv. „općearapski beduinski jezik“. Arapski klasični jezik potpuno se formirao i normiran je u prva četiri stoljeća po Hidžri.
Razvojem dijalekata, govorni jezik se udaljava od ovog jezika i upravo te diferencijacije uzrokovale su da takav normiran jezik biva zaustvaljen u svom normalnom razvoju (od jezičkih purista) na području fonetike, morfolofgije i sintakse, a velikim dijelom i leksike i semantike.
Ali, ipak je vokabular jezika kasnije doživio znatnije promjene, mislim, morao je zbog životnih potreba.

U novije vrijeme standardni arapski jezik doživljava sve snažniji razvoj.

Osnovni faktori toga su:
1. preuzimanje tuđica i njihova arabozacija (s tim da je preuzimanje tuđica počelo još u doba arapskih osvajanja),
2. prevođenje stranih riječi i davanje novih značenja već postojećim riječima,
3. preuzimanje stranih sintaksičkih i stilskih osobina,
4. oživljavanje arhaizama književnog jezika.

Obično se kur'anski jezik i savremeni standardni arapski jezik smatraju zasebnim jezicima, najviše zbog arhaičnosti jezika Kur'ana.

A da ti približim određene razlike u značenju, navest ću ti primjer pozdrava es-selamu 'alejkum.
U kur'anskom značenju znači neka je mir s vama, ali u standardu je to obična pozdravna konstrukcija, koji se prevodi sa dobar dan.
Doslovan prevod ove konstrukcije bio bi pozdrav na vas.
I nije taj pozdrav isključivo islamski, tako su se i prije dolaska islama pozdravljali pagani i kršćani, a i dan-danas se tako pozdravljaju kršćani u Libanu i Siriji, Kopti u Egiptu i Etiopiji.

Možda su ovi tvoji muslimani govorili o sadržaju Kur'ana, kao nepromjenjivom, prilikom umnožavanja?
Nenene, muslimani tvrde da su kuranski arapski, i današnji arapski isti...

Znači, veliš da se današnji arapski i kuranski arapski razlikuju, čak toliko da se smatraju zasebnim jezicima?

Postoji li uopće nešto što bi bilo 'službeni' arapski, nekakav standard, šta ja znam, neki opći arapski?

Ovo o nepromjenjivosti Kurana znam, mene više zanima jezična problematika. Govori li se danas negdje jezikom koji je upotrijebljen u Kuranu?

Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Nego, može li mi neko pomoći s prevodom ovih usmenih priča iz Bednje?
Ja ću ti prevesti, samo reci šta treba...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 17.03.2013., 20:33   #7280
Quote:
saugaro kaže: Pogledaj post
Razmisli o uzroku, ali prihvaćam kako se četnike nije smjelo pustiti u Hrvatsku ni u Zagreb. Obzirom što je sve Josip prošao možemo mu biti samo zahvalni. Neobično je što vjeruješ u bolje sutra kojeg nema.
Imamo samo lutke na koncu koje trčkaraju u "brukseles"

jedan vrlo inteligentan čovjek za početak

http://www.dnevno.hr/kolumne/karino-...ski-narod.html
Ne znam gdje si nasla “vjeru i bolje sutra“?
Quote:
...a mi (Hrvatska) idemo u revijalnom tonu, sloboda, razum, rad, red, pravna sigurnost, hijoj mnogo smesno.
valjda sam zaboravila stavit smajlic, i davno sam rekla da juslis iterse treba eliminirati i da je to dio plana, sire slike...pa je ako i ovaj mali sitnoburzujcic Jozef, kao mason, odigrao svoju ulogu na ovim podrucjima...
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:08.