Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.05.2011., 08:54   #81
Možda je na tom odjelu bila diferentnija patologija dišnog sustava pa se zato radilo bronhoskopije "svima", u svakom slučaju bronhoskopija se ne radi bez razloga iako je istina i da se danas indicira dosta liberalnije nego nekada, siguran sam da nije bilo "da se provjeri" nego da je bio razlog dijagnostičke, terapijske ili kroničnom njegom uvjetovane prirode...

Kod legice Sharlote je vjeroajtno bio dijagnostičke prirode...
yedwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2011., 11:26   #82
Quote:
yedwy kaže: Pogledaj post
Možda je na tom odjelu bila diferentnija patologija dišnog sustava pa se zato radilo bronhoskopije "svima", u svakom slučaju bronhoskopija se ne radi bez razloga iako je istina i da se danas indicira dosta liberalnije nego nekada, siguran sam da nije bilo "da se provjeri" nego da je bio razlog dijagnostičke, terapijske ili kroničnom njegom uvjetovane prirode...

Kod legice Sharlote je vjeroajtno bio dijagnostičke prirode...
Hm...neznam,sve je moguce,moja dijagnoza je bila tuberkoloza,voda u plucima i upala plucne maramice,i dodjose mi samo jedan dan i napisase da radim bronhoskopiju s tim da su me pitali "sta bi ja vise voljela:da li da radim ili ne"...i znam npr ove dvije zene sto su sa mnom bile u sobi da su i njima iz cista mira dosli i samo napisali da rade bronhoskopiju s tim da je kod njih bilo pod upitnikom da li se radi o tumoru ili oziljku,tako nesto...cak je bilo i ljudi kojima je bronhoskopija radjena vise puta...mislim naravno da nisam ni ja za to da se cacka po ljudima bez razloga ali eto,kod nas su tako sve radili od jednostavnih do slozenih nalaza...
Sharlotte is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2011., 12:41   #83
Sve navedeno je opravdanje za dijagnostičku bronhoskopiju...
yedwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2011., 12:41   #84
Quote:
Sharlotte kaže: Pogledaj post
Hm...neznam,sve je moguce,moja dijagnoza je bila tuberkoloza,voda u plucima i upala plucne maramice,i dodjose mi samo jedan dan i napisase da radim bronhoskopiju s tim da su me pitali "sta bi ja vise voljela:da li da radim ili ne"...i znam npr ove dvije zene sto su sa mnom bile u sobi da su i njima iz cista mira dosli i samo napisali da rade bronhoskopiju s tim da je kod njih bilo pod upitnikom da li se radi o tumoru ili oziljku,tako nesto...cak je bilo i ljudi kojima je bronhoskopija radjena vise puta...mislim naravno da nisam ni ja za to da se cacka po ljudima bez razloga ali eto,kod nas su tako sve radili od jednostavnih do slozenih nalaza...
Da...naravno da su radili, ali zato što su oni-pulmolozi procijenili da postoji indikacija, tj. ima smisla jer će se time dokazati ili eventualno isključiti neka patologija, ne zato što je netko od pacijenata procijenio da mu baš eto treba bronhoskopija.

Ali to se malo razlikuje od ovoga...
Quote:
Sharlotte kaže: Pogledaj post
Mozda bi to bilo najbolje da bronhoskopski ili putem CT utvrdis da budes sigurna na cemu si...jer bronhoskopija ti je jedan od najpouzdaniji nalaza sto se tice pluca...
Quote:
Sharlotte kaže: Pogledaj post
Ja da sam na njenom mjestu uradila bi bronhoskopiju da bude sigurna sta je...
Quote:
Sharlotte kaže: Pogledaj post
Kod nas su svi plucni bolesnici radili bronhoskopiju,naravno te jo se moglo i odbiti ali vecina ih je zahtijevala zbog toga jer je to bio najpouzdaniji nalaz...
Quote:
Sharlotte kaže: Pogledaj post
....samo bar moje misljenje je da i sad ako bi se ne daj Boze opet nesto lose desilo radila bi bronhoskopiju bez razmisljanja...i jos plus bronhoskopija nije nista toliko lose vec naprotiv moze donijeti samo dobro,sta ima veze uraditi jedan nalaz vise ako ce pokazati tacnu dijagnozu pa sad ko hoce....

Ali drago mi je da se na kraju razumijemo
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2011., 20:22   #85
koliko je postova potrebno da se objasni jednostavno banalna stvar kao sto indiciranje bronhoskopije u tuberkuloznog bolesnika...
lamy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 17:29   #86
S obzirom da mi na drugoj temi nitko nije odgovorio, probat ću ovdje. Prije otprilike tri tjedna dijagnosticirana mi je atipična upala pluća, odmah sutradan, nakon prvog sumameda, temperatura je pala na normalu i nije više rasla. Doktorica je rekla da će oporavak trajati 10-ak dana.

Nakon tri tjedna, opće stanje mi je jako dobro, međutim ponekad osjetim laganu bol u prsima i kašljem, puno rjeđe (možda svakih pola sata), ali još uvijek kašljem. Zanima me je li to normalan tijek oporavka? Ja sam se uglavnom vratio normalnim aktivnostima, obavljam stvari po gradu i sl., zanima me smijem li se kupati i piti alkohol?
frANZi50 is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 19:38   #87
Preboljela sam atipčnu upalu pluća uzrokovanu mycoplasmom, sve to je trajalo oko mjesec dana, temp.sam imala 10ak dana, Sumamed nije djelovao i dobila sam Avelox te je sad valjda to prošlo. Nisu me slali na ponovo vađenje krvi. RTG je bio u redu.

Vratila sam se na posao i sad, nakon što sam tjedan dana na poslu, počelo me jako boljeti u prsima, recimo kad udahnem jače ili napravim neki nagli fizički pokret. Temp nemam.

Ima li itko sličnih iskustava? Moj oporavak stvarno dugo traje.
__________________
Life is what happens when you're making other plans
dixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 11:32   #88
Upala pluća i zaraznost osobe za okolinu

Punac mi je prije dva tjedna dobio upalu pluća. Do danas su simptomi bolesti nestali, ali je on još uvijek iscrpljen i slab. Doma imam bebu staru tjedan dana koju bi on sutra došao vidjeti. Da li se potrebno zabrinjavati, odnosno da li još uvijek postoji mogućnost zaraze ako su simptomi bolesti nestali, a on je još uvijek iscrpljen i slab?
Drago_Gervais is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2012., 19:34   #89
Quote:
dixx kaže: Pogledaj post
Preboljela sam atipčnu upalu pluća uzrokovanu mycoplasmom, sve to je trajalo oko mjesec dana, temp.sam imala 10ak dana, Sumamed nije djelovao i dobila sam Avelox te je sad valjda to prošlo. Nisu me slali na ponovo vađenje krvi. RTG je bio u redu.

Vratila sam se na posao i sad, nakon što sam tjedan dana na poslu, počelo me jako boljeti u prsima, recimo kad udahnem jače ili napravim neki nagli fizički pokret. Temp nemam.

Ima li itko sličnih iskustava? Moj oporavak stvarno dugo traje.
dixx, kako je završilo, jesi bila ponovno kod dr?
ja sam u petak završila na hitnoj sa upalom pluća, uslikali me, vadili krv i poslali doma sa aveloxom. mene je boljelo odmah kad sam disala, bolilo je strašno. danas mi je četvrti dan aveloxa i prvi put nemam temperaturu cijeli dan i manje me boli, mogu bolje disati.
supernova1972 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 06:15   #90
Pocetkom 9mj uhvatile su me velike groznice sa temp 37.4 nekada ujutro nekada predvece,nakon 4 dana otisla sam doktoru,rendgen pluca i nalaz: OPSEZNA bronhopneunomija donjeg reznja desnog pluca.CRP 33,6.Šok nikada to nisam imala,niti sam bolezljiva osoba,i ne bolujem od nicega niti sam.ok!KLAVAX 7 DANA SA PHOLCIDINOM.I 7 DANA NAKON KLAVAXA FROMILID po jednu na dan.UKUPNO 14 DANA UREDNO POPILA MIROVALA.Nisam radila!Nakon sedam dana temp.38.7_39.7.20h pokusavala skinuti temp.nikakvog ucinka nije bilo!NISTA NEGO NA HITNU!!!PONOVNA SLIKA PLUCA POVECALA SE UPALA.CRP-53.8 0.0-5.0. GLUKOZA 8.0 4.2-6.0 uzasss!!ZADNJA STANICA ZARAZNA HOSPITALIZACIJA!!ODBILA SAM IMAM OD FOBIJU BOLNICE ;((.DOBILA AVELOX 10 DANA PITI I MIROVATI!Uz puno tekucine!termin sam imala 3.10.2012.kod pulmologa a antibiotike prestala 17.9. piti!Mislim sta to nije netko trebao pratiti PRIJE?pitala sam zasto mi se vratilo nitko od dokt.nezna!SAD ME VEC STVARNO STRAH TEMP MI JOS NIJE PALA DNS JE PRVI DAN AVELOXA.AKO ZA 3 DANA NEBUDE BOLJE ODOH JA U BOLNICU.JOS KAZE DA CU RADIT TEST NA TUBERKULOZU KAD DODEM ZA 10 DANA!IMALI TKO ISKUSTVA OVAKVIH ILI KORISNIH SAVJETA!?
PULL is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 20:01   #91
Quote:
PULL kaže: Pogledaj post
Pocetkom 9mj uhvatile su me velike groznice sa temp 37.4 nekada ujutro nekada predvece,nakon 4 dana otisla sam doktoru,rendgen pluca i nalaz: OPSEZNA bronhopneunomija donjeg reznja desnog pluca.CRP 33,6.Šok nikada to nisam imala,niti sam bolezljiva osoba,i ne bolujem od nicega niti sam.ok!KLAVAX 7 DANA SA PHOLCIDINOM.I 7 DANA NAKON KLAVAXA FROMILID po jednu na dan.UKUPNO 14 DANA UREDNO POPILA MIROVALA.Nisam radila!Nakon sedam dana temp.38.7_39.7.20h pokusavala skinuti temp.nikakvog ucinka nije bilo!NISTA NEGO NA HITNU!!!PONOVNA SLIKA PLUCA POVECALA SE UPALA.CRP-53.8 0.0-5.0. GLUKOZA 8.0 4.2-6.0 uzasss!!ZADNJA STANICA ZARAZNA HOSPITALIZACIJA!!ODBILA SAM IMAM OD FOBIJU BOLNICE ;((.DOBILA AVELOX 10 DANA PITI I MIROVATI!Uz puno tekucine!termin sam imala 3.10.2012.kod pulmologa a antibiotike prestala 17.9. piti!Mislim sta to nije netko trebao pratiti PRIJE?pitala sam zasto mi se vratilo nitko od dokt.nezna!SAD ME VEC STVARNO STRAH TEMP MI JOS NIJE PALA DNS JE PRVI DAN AVELOXA.AKO ZA 3 DANA NEBUDE BOLJE ODOH JA U BOLNICU.JOS KAZE DA CU RADIT TEST NA TUBERKULOZU KAD DODEM ZA 10 DANA!IMALI TKO ISKUSTVA OVAKVIH ILI KORISNIH SAVJETA!?
Odmah na početku je data pogrešna th. tj. koamoksiklav te folkodin.
Neznam zašto se toliko isčuđavate nalazima CRP i GUK-a,radi se o umjereno povišenim vrijednostima.
Bolji uvid daje art. ABS,na osnovi njega se praktički određuje indikacija za hospitalizaciju kod graničnih slučajeva.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 18:06   #92
ovako,bila sam kod doktora i rekao mi je da mi je kao grlo upaljeno i tako nesto i dao mi je azitrim,sto koliko ja znam kao sumamed.Uzasno me boli dio oko prsnog kosa,tj pluca kad disem i nemogu disati do kraja onako duboko od bolova,jako se mucim s tim i cujem svoja pluca kako skropcu dok disem,doduse ne stalno al definitivno cesto.moje pitanje je jeli doktor pogrijesio i imam li upalu pluca?Uz to imam temperaturu zadnja 3 dana i bila je oko 38.5 i pala bi na kratko nakon sto sam popila lupocet ili tako nesto.hvala)))
Good time is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2012., 11:35   #93
Quote:
Good time kaže: Pogledaj post
ovako,bila sam kod doktora i rekao mi je da mi je kao grlo upaljeno i tako nesto i dao mi je azitrim,sto koliko ja znam kao sumamed.Uzasno me boli dio oko prsnog kosa,tj pluca kad disem i nemogu disati do kraja onako duboko od bolova,jako se mucim s tim i cujem svoja pluca kako skropcu dok disem,doduse ne stalno al definitivno cesto.moje pitanje je jeli doktor pogrijesio i imam li upalu pluca?Uz to imam temperaturu zadnja 3 dana i bila je oko 38.5 i pala bi na kratko nakon sto sam popila lupocet ili tako nesto.hvala)))
Sve je moguće.
No nije mi jasno da je za upalu grla dan azitromicin, jeste li alergični na penicilin kojim slučajem? ili je to ovako bilo zgodno za prešutit?
Inače "grlo upaljeno i tako nesto" je stvarno super napisano
Za pneumoniju azitromicin je dobar.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 16:30   #94
Evo meni su dijagosticirali upalu pluća 5.5 x 7 cm, dobio sam antibiotike Augmentin, pijem ih 2 dana, odmaram i polako mi prolazi, iako još dosta kašljem.

Samo bi napomenio da nemam temperaturu niti sam ju ikako imao (to se i doktorica čudila), a vidim da na ovoj temi svi uredno spominju temperaturu, neki i dosta visoku, a i po internetu čitam da je temperatura neizbježna kod upale pluća. Čudno mi je kako ju ja uopće nemam.

Isto tako, vidim da svi spominju bolove i iscrpljenost, što kod mene isto nije slučaj. Nisam niti malo iscrpljen niti imam bolove.

Kakva je to moja upala pluća?
Tsigalko 11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 16:45   #95
Quote:
Tsigalko 11 kaže: Pogledaj post
Evo meni su dijagosticirali upalu pluća 5.5 x 7 cm, dobio sam antibiotike Augmentin, pijem ih 2 dana, odmaram i polako mi prolazi, iako još dosta kašljem.

Samo bi napomenio da nemam temperaturu niti sam ju ikako imao (to se i doktorica čudila), a vidim da na ovoj temi svi uredno spominju temperaturu, neki i dosta visoku, a i po internetu čitam da je temperatura neizbježna kod upale pluća. Čudno mi je kako ju ja uopće nemam.

Isto tako, vidim da svi spominju bolove i iscrpljenost, što kod mene isto nije slučaj. Nisam niti malo iscrpljen niti imam bolove.

Kakva je to moja upala pluća?
1.Zbog kojih točno tegoba/simptoma si išao doktorici osim kašlja (suhi, ili iskašljaj)?
2.Pušač?
3.Krvna slika je rađena -KKS,sedimentacija, CRP-koje su vrijednosti?
4.Na rtg nalazu vjerojatno piše nekakva preciznija lokalizacija uz veličinu promjene...
5.Koliko ti je u pravilu tjelesna temp. kad si zdrav i reagiraš li inače na razne infekcije značajnije povišenom temp.?
6.U zadnje vrijeme (par mjeseci) stabilna tjelesna masa, ili mršaviš bez utjecaja svoje volje?

Svakako bi trabalo učiniti kontrolni rtg 10-ak dana od prethodnog, kako bi se vidjela dinamika u nalazu.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 17:00   #96
Preboljela sam običnu upalu pluća i morala sam mirovat 2 tjedna.
Imala sam temperaturu 40.
__________________
svaki je ljudski život važan bez obzira koliko nevidljiv bio.
Everything that's realistic has some sort of ugliness in it. Even a flower is ugly when it wilts, a bird when it seeks its prey, the ocean when it becomes violent.
ashes animae is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 17:09   #97
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
1.Zbog kojih točno tegoba/simptoma si išao doktorici osim kašlja (suhi, ili iskašljaj)?
2.Pušač?
3.Krvna slika je rađena -KKS,sedimentacija, CRP-koje su vrijednosti?
4.Na rtg nalazu vjerojatno piše nekakva preciznija lokalizacija uz veličinu promjene...
5.Koliko ti je u pravilu tjelesna temp. kad si zdrav i reagiraš li inače na razne infekcije značajnije povišenom temp.?
6.U zadnje vrijeme (par mjeseci) stabilna tjelesna masa, ili mršaviš bez utjecaja svoje volje?

Svakako bi trabalo učiniti kontrolni rtg 10-ak dana od prethodnog, kako bi se vidjela dinamika u nalazu.
1. Kašljao sam nekih tjedan dana, sve jače i jače, pa odlučih otić doktorici, pa me poslala da slikam pluća. Kašalje je većinom suhi, ponekad malo iskašljaja

2. Nisam pušač

3. Napravio sam krvnu sliku, KKS ne vidim na nalazu, postoji li neki drugi naziv? Sedimentacija je vjerojatno (K)SE, a to je 53, a vidim da nema niti CRP na nalazu. Imam samo:

K(SE) 53 , (K) Lkc 13.4, NEU 69.0, LYM 19.0, MONO 9.0, EOS 1.0, stanice: Erc 5.26, HB159, HTC 0.465, MCV 88.5, MCH 30.3, MCHC 343, RDW 11.6, Trc 363

4. Na rtg nalazu mi piše: na telertg snimci srca i pluća hilusi su vaskularni. Desno bazalno na arealu veličine 5x7 cm vidljivo je inhomogeno infiltrativno zasjenjenje (bronhopneumonija). Ostali dijelovi pl. parenhima uredne su prozirnosti.
Sjena srca oblikom i veličinom u granicama normale.

5. Tjelesna temp. m je inače 36.5, dakle normalna, a sad, kad sam mjerio kući i kod doktorice imao samo oko 36.0, jednom i 35.5.
Nisam bio niti prehlađen, a kamoli bolestan sigurno 2-3 godine, pa me zato ovo iznenadilo.

6. Tjelesna masa mi je stabilna već godinama, bez nekih amplituda.
Tsigalko 11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 17:24   #98
Quote:
Tsigalko 11 kaže: Pogledaj post
1. Kašljao sam nekih tjedan dana, sve jače i jače, pa odlučih otić doktorici, pa me poslala da slikam pluća. Kašalje je većinom suhi, ponekad malo iskašljaja

2. Nisam pušač

3. Napravio sam krvnu sliku, KKS ne vidim na nalazu, postoji li neki drugi naziv? Sedimentacija je vjerojatno (K)SE, a to je 53, a vidim da nema niti CRP na nalazu. Imam samo:

K(SE) 53 , (K) Lkc 13.4, NEU 69.0, LYM 19.0, MONO 9.0, EOS 1.0, stanice: Erc 5.26, HB159, HTC 0.465, MCV 88.5, MCH 30.3, MCHC 343, RDW 11.6, Trc 363

4. Na rtg nalazu mi piše: na telertg snimci srca i pluća hilusi su vaskularni. Desno bazalno na arealu veličine 5x7 cm vidljivo je inhomogeno infiltrativno zasjenjenje (bronhopneumonija). Ostali dijelovi pl. parenhima uredne su prozirnosti.
Sjena srca oblikom i veličinom u granicama normale.

5. Tjelesna temp. m je inače 36.5, dakle normalna, a sad, kad sam mjerio kući i kod doktorice imao samo oko 36.0, jednom i 35.5.
Nisam bio niti prehlađen, a kamoli bolestan sigurno 2-3 godine, pa me zato ovo iznenadilo.

6. Tjelesna masa mi je stabilna već godinama, bez nekih amplituda.
Čini se, kako je uistinu u pitanju upala pluća, Augmentin bi to trebao "počistiti", a na kontroli (nakon što popiješ antibiotike) će tvoja doktorica bolje moći procijeniti treba li nekakva kontrolna pretraga (lab. i/ili rtg), no, najvjerojatnije ipak neće trebati i bit će sve OK
Na razne upale, ne reagiraju svi ljudi i značajnijim porastom tjel.temp.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 17:27   #99
Quote:
Tsigalko 11 kaže: Pogledaj post
Samo bi napomenio da nemam temperaturu niti sam ju ikako imao (to se i doktorica čudila), a vidim da na ovoj temi svi uredno spominju temperaturu, neki i dosta visoku, a i po internetu čitam da je temperatura neizbježna kod upale pluća. Čudno mi je kako ju ja uopće nemam.
Da, baš je neobično što temperature nije bilo, obično tako bude u starijih i iscrpljenih osoba.

A jeste li se preznojavali, drhtali?

Jeste li uzimali kakve lijekove koji snižavaju temperaturu (Lekadol i sl.)?
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 17:30   #100
Aha, ok, fala na mišljenju.

Ma zanimalo me da ne slučajno ne bi krilo još štogod iza te upale, pošto nemam sve te uobičajene simptome.


Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Da, baš je neobično što temperature nije bilo, obično tako bude u starijih i iscrpljenih osoba.

A jeste li se preznojavali, drhtali?

Jeste li uzimali kakve lijekove koji snižavaju temperaturu (Lekadol i sl.)?
Uf, ja imam 26, teško da sam u toj kategoriji starih i nemoćnih.

Da, bilo je preznojavanja i drhtanja, al samo nekoliko puta. Odma bih izmjerio temperaturu, al nije bila povišena.

Da,prva 2 dana, kad sam mislio da imam samo virozu, uzimao sam Lekadol +C, al samo prva 2 dana.
Tsigalko 11 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:45.