Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2006., 22:37   #1
Kako naučiti neki strani jezik?

"Isprike ako je vec bio ovakav topic"

Osoba koja trenutno govori najvise stranih jezika (oko 60) zivi u Brazilu i zasigurno bi uzivo dala nekoliko dobrih savjeta kako lase nauciti strani jezik. Racuna se da je najvise jezika (oko 100 sa dijalektima) govorio jedan talijanski kardinal. Lista onih koji se sluze/ su se sluzili sa nekoliko stranih jezika je poprilicno duga i svi su oni imali neke sablone i metode koje su koristili da bi dosli do cilja. Naravno kad kazem da Kasparov govori vise od 10 jezika mislim da ih tecno govori a ne samo nekoliko osnovnih rijeci.

Ideja ovog topica je sledeca. Ako ima neko od vas da je dvo- ili vise (hiper) jezican bilo bi dobro da ta osoba podijeli svoj nacin ucenja i savladjivanja stranih jezika. Naravno ne znaci da ce bas to odgovarati svim osobama na isti nacin ali mozda ce nekom dati ideje kako sto lakse nauciti strani jezik.

Let´s rock
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 14:00   #2
Ja sam trojezicna.
Engleski sam naucila ko klinka i to mi dodje isto ko i materinji.
Portugalski sam naucila kasnije...i erm....ne znam kako. Isla sam prvo na satove u skolu, kasnije na privane satove, pa u Brazil pa pricanje i tako.
Mislim da inace imam zicu za jezike jer lako sve zapamtim i brzo mi sve sjedne. Primjetila sam to i u skoli jer sam uvijek bila ispred ostalih u razredu sto se toga tice.
Jos pricam smattering of spanjolskog i francuskog.
__________________
Travel & Fashion Blog
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2006., 17:42   #3
Quote:
Kiki kaže:
pa u Brazil pa prcanje i tako.


Ma da Kiki...
Mislio sam vise kako ponuditi neku tehniku za sto brze savladjivanje jezika...
Kao npr...
Postoje dvojezicni kalendari i svaki dan naucis nesto novo... Ili mozda slusanje kazeta/CD-ova za vrijeme voznje autom...
Znam decka koji je popravio znanje engleskog kad je na TV-u pokrio trakom text... Ili mozda koliko je isplativ jezicki kurs u nekoj drzavi... ILi podvuci paralelu izmedju dva jezika i ukazati na prednosti nekih slicnih jezika ili pak mane...
Naravno za nas koji se sluzimo indo-europskim jezicima najbolje bi bilo nauciti kao osnovu latinski ili esperanto ako imamo namjeru uciti vise jezika.
Doduse to ne pomaze pri ucenju arapskog ili mandarinskog ali vecina to i nema u planu...
Ili kako sve nase missice govore nekoliko jezika i pored svog vremena ulozenog za mir u svijetu
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2006., 18:29   #4
Ja sam kao klinac gledal dost Cartoon Network, i pomalo sam čital knjigice na engleskom i to mi je pomoglo da naucim engleski.
Njemacki znam slabije (onak) jer sam ga ucil sam u skoli.
3 godine u Španjolskoj i jezik je tu...
iako ga zaboravljam jer s nikim nisam prical jedno 8-9 godina, ali to je najlaksi i najbrzi nacin...
Za ucit doma ili u skoli stranih jezika neznam. Treba naucit osnove i onda puno citati knjige i gledat tv na tom jeziku, ili slusat... to je moj savjet. nije najbrze, osim ako si genije za jezike kao prije navedeni Brazilac i kardinal.
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 01:13   #5
Quote:
el_mariachi kaže:
Ideja ovog topica je sledeca. Ako ima neko od vas da je dvo- ili vise (hiper) jezican bilo bi dobro da ta osoba podijeli svoj nacin ucenja i savladjivanja stranih jezika.

hmmm...prvo tecaj, da se nauce osnove izgovora i gramatika - barem osnovna glagolska vremena. onda citanje novina, knjiga, razgovor s izvornim govornicima ili barem dopisivanje.
mislim da je s engleskim najlakse, jer je najrasprostranjeniji.
ako naucis jedan romanski jezik, ostali idu lakse.
boravak u inozemstvu (bez kontakata sa zemljacima).
__________________
veslam u prazno
kem is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2006., 12:55   #6
ja "znam" 10-tak jezika, naravno na različitoj razini:
1.hrvatski-materinji
2. engleski-ucio 9 godina u skoli, a i bombardirani smo njime, pa hoćeš-nećeš..
3. njemački-studirao
4. češki-studirao
5.bugarski-bio tamo par mjeseci sam među njima, vrlo je slično pa naučio
6.talijanski-5.stupnjeva skole stranih jezika
-
7. srpski, naravno, razumem 99%
to su oni ajmo reć aktivni, kojima se više-manje uspješno služim, a onda... 8. makedonski-bugari kazu da je dijalekt bugarskog, a jos slicniji hrvatskom
9. slovenski- imam prijatelje slovence i gledam slovensku tv-razumijem 90%
10. slovacki-" iskrivljena" verzija ceskog-moze i obrnuto....
(a bez beda citam poljski, malo teze ruski...)
-dakle, "znati" 10 jezika jebeno zvuci, ali to "znati" je vrlo relativan pojam....
__________________
ajme majko
dador is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2006., 07:28   #7
mislim da je najvažnija volja da se nauči
ja sam imao prijateljicu, koja je morala otići u Njemačku a da prije nije znala niti riječ
Zaposlila se kao čistačica u bolnici i kaže da je sjela pred televizor i ponavljala što se govori
Naučila ga i za tri mjeseca je već radila na poslu u svojoj struci
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2006., 09:57   #8
Quote:
g2sl kaže:
mislim da je najvažnija volja da se nauči
ja sam imao prijateljicu, koja je morala otići u Njemačku a da prije nije znala niti riječ
Zaposlila se kao čistačica u bolnici i kaže da je sjela pred televizor i ponavljala što se govori
Naučila ga i za tri mjeseca je već radila na poslu u svojoj struci
E, to je ono sto mi nije jasno (valjda bi trebala sama to dozivjeti), kako netko tko ne zna ni rijec odredjenog jezika, nakon par mjeseci se sasvim solidno sporazumijeva?
Ma mogla bi ih slusati danima, ali kako nauciti ako ih nista ne razumijem?
__________________
Hello, is it me you're looking for?
icegirl78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2006., 19:57   #9
Quote:
icegirl78 kaže:
E, to je ono sto mi nije jasno (valjda bi trebala sama to dozivjeti), kako netko tko ne zna ni rijec odredjenog jezika, nakon par mjeseci se sasvim solidno sporazumijeva?
Ma mogla bi ih slusati danima, ali kako nauciti ako ih nista ne razumijem?

sila Boga ne moli.
moja sogorica je za tri mjeseca naucila njemacki. Odselili se u njemacku, brat na poslu po cijeli dan, a ona znala samo nesto engleskog.
da se moras sporazumijevati SAMO na stranom jeziku, brzo bi ga naucila. zato je dobro ne kontaktirati sa zemljacima kad si u inozemstvu.
__________________
veslam u prazno
kem is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2006., 11:14   #10
najvjerojatnije je imala i rječnik, ali pravilno govoriti ne možeš naučiti iz rječnika

sjećam se da sam čitao jedan roman nekog židovskog autora gdje je opisivao kako ga je majka učila neki strani jezik
šteta što sam zaboravio ime pisca i naslov
Radilo se o tome da mu pročitala desetak riječi i rekla prijevode, pa je on morao ponoviti,a ako je sklučajno nešto zaboravio, rugala bi mu se
pa je iz prkosa zapamtio sve
On je to naravno puno bolje opisao nego ja sad, možda se netko sjeti te knjige
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2006., 11:30   #11
Quote:
g2sl kaže:
sjećam se da sam čitao jedan roman nekog židovskog autora gdje je opisivao kako ga je majka učila neki strani jezik
šteta što sam zaboravio ime pisca i naslov
Radilo se o tome da mu pročitala desetak riječi i rekla prijevode, pa je on morao ponoviti,a ako je sklučajno nešto zaboravio, rugala bi mu se
pa je iz prkosa zapamtio sve
On je to naravno puno bolje opisao nego ja sad, možda se netko sjeti te knjige
Ovo mi lici na pricu kad je Elias Canetti ucio njemacki a imao je englesku metodu (zivio je jedno vrijeme u Engl. iako mu je maternji bio Jidis i bugarski.

U Njemackoj ( zivim u DE) je sve na njemackom. Radio, kino, novine i naravno TV. Kad gledate neki kineski film mozete ga skuziti iz kontexta. I kad Tom Cruise udje u neku prostoriju i kaze "Guten Tag" onda to skuzite i zapamtite. Vremenom se napravi kostur a onda se na te kosti baca meso i eto... 3 mjeseca za njemacki? Hm...

Wittgenstein: Nekoliko godina. Mislis li da je L Wittgenstein izgubio nekoliko godina na ucenju engleskog ili ga je naucio njegov otac (koji je zivio preko bare).
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2006., 11:42   #12
Quote:
el_mariachi kaže:
Vremenom se napravi kostur a onda se na te kosti baca meso i eto... 3 mjeseca za njemacki? Hm...
ona je bila motivirana
one koje su joj trebale pomoći iz njenog sela kad je došla, pravile su se da znaju samo njemački, i nisu htjele razgovarati hrvatski
pa je sve napravila da im postane šefica u Njemačkoj
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2006., 11:53   #13
Quote:
g2sl kaže:
ona je bila motivirana
one koje su joj trebale pomoći iz njenog sela kad je došla, pravile su se da znaju samo njemački, i nisu htjele razgovarati hrvatski
pa je sve napravila da im postane šefica u Njemačkoj
Ne ulazim u detalje i znam da se jezik moze nauciti i prije nego 3 mjeseca. (Ja sam Esperanto "klepio" brze od tog perioda). No znas njemacki jezik je puno tezi od recimo jednog talijanskog... Postoji razlika izmedju nivoa jezika kad razgovaras o svakodnevnim temama i kad diskutiras o crnim rupama u kozmosu ili ginekologiji. I neku rijec koju znas na jednom jeziku ne mora znaciti da znas i na drugom ili pak na maternjem.

Taj nas svijet sto se pravi da zna samo strani jezik ( isti su i Grci, Turci i dr.) funkcionira prema jednom od ova dva principa:
1. Zbilja je tako jer im je njemacki laksi za koristenje ( ili pak neki drugi jezik)
2. Zele impresionirati okolinu a u stvari ne vladaju tim jezikom toliko dobro

O motivaciji sam vec pisao u prvom postu.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2006., 12:32   #14
Quote:
el_mariachi kaže:
Postoji razlika izmedju nivoa jezika kad razgovaras o svakodnevnim temama i kad diskutiras o crnim rupama u kozmosu ili ginekologiji

ja sam mislio da u ginekologiji postoji samo jedna crna rupa
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2006., 02:02   #15
Negdje sam pročotala da je neki pisac (Goethe možda?) učio strane jezike tako da bi uzeo neku romančinu na stranom jeziku i prijevod na materinji i uspoređivao (ne sjećam se detalja). Dok bi došao do kraja knjige/a, znao bi jezik. Tako bar legenda kaže
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2006., 03:27   #16
Quote:
Potala kaže:
Negdje sam pročotala da je neki pisac (Goethe možda?) učio strane jezike tako da bi uzeo neku romančinu na stranom jeziku i prijevod na materinji i uspoređivao (ne sjećam se detalja). Dok bi došao do kraja knjige/a, znao bi jezik. Tako bar legenda kaže
ako je tako, odmah uzimam roman i učim
 
Odgovori s citatom
Old 03.06.2011., 09:45   #17
Quote:
Potala kaže: Pogledaj post
Negdje sam pročotala da je neki pisac (Goethe možda?) učio strane jezike tako da bi uzeo neku romančinu na stranom jeziku i prijevod na materinji i uspoređivao (ne sjećam se detalja). Dok bi došao do kraja knjige/a, znao bi jezik. Tako bar legenda kaže
Ja učim francuski tako da
1)sam nabavila stručnu literaturu poznate materije tj moje struke na francuski i samo povezujem pojmove koji su mi nepoznati
2) U algoritmu sam kupila nekoliko lektira za 1 i 2 stupanj sa CD-om, na poslu pustim da se CD vrti islušam po nekoliko sati. Ispočetka ne tražim prijevod nego preslušavam i dosta toga skužim , kasnije tražim po rječniku
3) nabavila sam fonetske vježbe (knjigu i CD u MP3 formatu) i prebacla MP3
u mobitel, kad idem u šetnju stavim slušalice i ponavljam, govore polako i mogu ponavljati
4) Max tv, kad imam vrimena upalim francuske programe i slušam
5) Prave vježbe su kad najprije preslušam tekst, pa ga pročitam, pa rečenicu po rečenicu preslušam i ponovim čitajući, zatim zatvorim knjigu i preslušavam tekst rečenicu po rečenicu i pišem diktat. Svaku rečenicu koja ima grešku prepišem pet puta i opet po istome............................................
saturea is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2011., 10:06   #18
Saturea ovo je odlična metoda, ja sl učim turski tj gledam sve svaki dan neku sapunicu barem 30 min i sjedim sa rječnikom i baš aktivno slušam , hvatam riječi, fraze i sl, najbolja za vokabular

Jesi imala neko prediskustvo, mislim u školi ili si odmah sama počela?
__________________
Jacques Brel: '' Talent ne postoji. Željeti ostvariti svoje snove je talent''
V element is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2011., 21:17   #19
Quote:
V element kaže: Pogledaj post
Saturea ovo je odlična metoda, ja sl učim turski tj gledam sve svaki dan neku sapunicu barem 30 min i sjedim sa rječnikom i baš aktivno slušam , hvatam riječi, fraze i sl, najbolja za vokabular

Jesi imala neko prediskustvo, mislim u školi ili si odmah sama počela?

Uzela sam nekoliko sati privatno ali to je bilo prije 14 godina. Nakon toga dugo nisam ni pogledala francuski ali sad opet učim.
Kupila sam i Tell me more, on je također super. Dobro je šta ima snimanje govora, iako zna biti zamorno kad izgovoriš 200 rečenica (koje moraš skoro savršeno izgovoriti).

Povremeno bude bla la blj blj ufffff a a a a a nemoguuu više uffffff
ali to je dobro
saturea is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2011., 21:37   #20
Quote:
saturea kaže: Pogledaj post
Kupila sam i Tell me more, on je također super. Dobro je šta ima snimanje govora, iako zna biti zamorno kad izgovoriš 200 rečenica (koje moraš skoro savršeno izgovoriti).

Povremeno bude bla la blj blj ufffff a a a a a nemoguuu više uffffff
ali to je dobro
Tell mi more sam imala za engleski, ali nisam ga nikad nešto pretjerano upotrebljavala.
Meni se kod Rosette sviđa kontrola izgovora
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:56.