Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.07.2011., 11:43   #1
Mineralna voda - zdrava ili ne?

Svi preporučavaju da se izbjegavaju gazirana pića (tipa coca-cola...fanta...)


spadaju li u to i jamnica i ostale gazirane mineralne vode?

jesu li one ok ili treba i njih izbjegavati i piti običnu vodu?
spirou is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 16:51   #2
Nije me dugo bilo na ovom topiću, ali ti mogu odgovoriti

Razlika između coca-cole i recimo jamnice je u tome što jamnica sadrži prirodni CO2, dakle to je voda koja je natočena u boce te joj nije mijenjan kemijski sastav (bar ne bi trebao biti). Zato se na etiketama i deklarira kao prirodna izvorska voda.
Ne vdim razloga da bi kao takva bila štetna

Coca- cola pak sadrži Co2 koje se "pumpa", dakle nije prirodni. Najveći problem coca-cole je hrpa šećera.
__________________
Omnia mea mecum porto
cvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 17:01   #3
Vjerojatno se svi jos sjecaju slucaja kad je priiiiiiiiiiiiiiiiiiirodni CO2 iz pivovare nastao priiiiiiiiiiiiiiiirodnom fermentacijom ubio jednog covjeka i jednog psa. Kako je to moguce kad je taj CO2 bio priiiiiiiiiiiiiiiiiirodan?

Nije bitno je li nesto u proizvodu priiiiiiiiiiiiiiiiiiirodno ili umjetno, bitno je sto je zapravo u tom proizvodu i koliko toga je u tom proizvodu. CO2 je jednako bezopasan (ili stetan, ili koristan) bio u proizvodu priiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirodno ili dodan tijekom proizvodnje. (Je da grebe grlo, ali, zacudo, nekim ljudima se to svidja.)

Cijanid je priiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirodan. Radioaktivne rude su priiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirodne. Zelene pupavke su priiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirodne. Dobar tek!
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 17:04   #4
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Vjerojatno se svi jos sjecaju slucaja kad je priiiiiiiiiiiiiiiiiiirodni CO2 iz pivovare nastao priiiiiiiiiiiiiiiirodnom fermentacijom ubio jednog covjeka i jednog psa. Kako je to moguce kad je taj CO2 bio priiiiiiiiiiiiiiiiiirodan?

Nije bitno je li nesto u proizvodu priiiiiiiiiiiiiiiiiiirodno ili umjetno, bitno je sto je zapravo u tom proizvodu i koliko toga je u tom proizvodu. CO2 je jednako bezopasan (ili stetan, ili koristan) bio u proizvodu priiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirodno ili dodan tijekom proizvodnje. (Je da grebe grlo, ali, zacudo, nekim ljudima se to svidja.)

Cijanid je priiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirodan. Radioaktivne rude su priiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirodne. Zelene pupavke su priiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirodne. Dobar tek!
Možda sam se krivo izrazila. Co2 u određenim granicama nije štetan za zdravlje.

Kod karlovačke pivovare Co2 su gle čuda nekoliko mjeseci ispuštali u lokalni potok Nije čudo što je ubio čovjeka

edit: osim toga ne vidim kako bi fermentacija mogla biti umjetna
__________________
Omnia mea mecum porto

Zadnje uređivanje cvijetic : 12.07.2011. at 17:12.
cvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 17:17   #5
Sori, nakon ovoliko godina na forumu, izgubila sam toleranciju za postove u kojima se tvrdi da je cim je nesto prirodno to i dobro, ili cim je nesto umjetno to i lose. Da, naravno da je kolicina bitna, na mineralnima je ona i navedena, a na drugim gaziranim picima nije. Za otapanje kostiju kod kokakole vise krive fosfornu kiselinu nego ugljicnu. Kolik problem je ugljicna, ne znam, no ako je problem, problem je i kod gazirane mineralne. I voda dube kamen, ne silom nego ugljicnom kiselinom.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 17:22   #6
čekaj malo...
jesi sigurna da je CO2 u jamnici prirodan???
kako je on tu dospio?
i kako on ne ishlapi ranije...putem?
ne znam da sam ikad vidio izvor sa gaziranom vodom

ali,priznajem da se u vodu ne kužim


na kraju krajeva... ako imaš jamnicu (valjda sa istog izvora) i gaziranu i negaziranu.....onda sumnjam da je taj co2 prirodan?

nadalje...ja sam vidio aparate s kojima doma napumpaš CO2 u običnu vodu i dobiješ gaziranu

pretpostavljam da je CO2 u jamnici umjetan,ali zaista nisam siguran...zna li tko to točno

ali i ako nije....
CO2 je CO2 bio umjetan ili ne...kako kaže patientia...

zapravo i jedan i drugi je prirodan...pitanje je samo kako je dospio u vodu

zato me zanima jeli i jedno i drugo štetno

mislio sam da je kod coca-cole, fante i ostalih...štetniji šećer i one kiseline...ali,možda je i CO2 ono šta je najgore...zato i pitam
spirou is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 17:37   #7
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Sori, nakon ovoliko godina na forumu, izgubila sam toleranciju za postove u kojima se tvrdi da je cim je nesto prirodno to i dobro, ili cim je nesto umjetno to i lose. Da, naravno da je kolicina bitna, na mineralnima je ona i navedena, a na drugim gaziranim picima nije. Za otapanje kostiju kod kokakole vise krive fosfornu kiselinu nego ugljicnu. Kolik problem je ugljicna, ne znam, no ako je problem, problem je i kod gazirane mineralne. I voda dube kamen, ne silom nego ugljicnom kiselinom.
Nisam rekla da ako je nešto prirodno da je automatski i dobro.
Čovjek je pitao razliku između gaziranih pića i mineralne vode, a mislim da je ovo temeljna razlika

Osim toga često pijemo stolnu vodu koja je "umjetna", a eto nije štetna.

Mineralnu vodu prije svega karakterizira određena količina minerala i tvari u tragovima te to da nije dozvoljena tehnologija prerade kemijskim sredstvima kao niti dezinfekcija. Jedino je dozvoljeno uklanjanje željeza

Zapravo sad vidim da sam ja krivo protumačila pitanje :mig
__________________
Omnia mea mecum porto
cvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 17:39   #8
Quote:
cvijetic kaže: Pogledaj post
Mineralnu vodu prije svega karakterizira određena količina minerala i tvari u tragovima te to da nije dozvoljena tehnologija prerade kemijskim sredstvima kao niti dezinfekcija. Jedino je dozvoljeno uklanjanje željeza
slažem se s tim...ali je ne karakterizira CO2

mene je u biti zanimalo :

jeli mineralna sa CO2 štetna ili ne?

i zapravo (kad smo već krenuli s raspravom)...kod ostalih "gaziranih pića"....jeli C02 to što je štetno? Ili su to šećer, kiseline i ostala čuda?
spirou is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 17:44   #9
Quote:
spirou kaže: Pogledaj post
čekaj malo...
jesi sigurna da je CO2 u jamnici prirodan???
kako je on tu dospio?
i kako on ne ishlapi ranije...putem?
ne znam da sam ikad vidio izvor sa gaziranom vodom

ali,priznajem da se u vodu ne kužim


na kraju krajeva... ako imaš jamnicu (valjda sa istog izvora) i gaziranu i negaziranu.....onda sumnjam da je taj co2 prirodan?

nadalje...ja sam vidio aparate s kojima doma napumpaš CO2 u običnu vodu i dobiješ gaziranu

pretpostavljam da je CO2 u jamnici umjetan,ali zaista nisam siguran...zna li tko to točno

ali i ako nije....
CO2 je CO2 bio umjetan ili ne...kako kaže patientia...

zapravo i jedan i drugi je prirodan...pitanje je samo kako je dospio u vodu

zato me zanima jeli i jedno i drugo štetno

mislio sam da je kod coca-cole, fante i ostalih...štetniji šećer i one kiseline...ali,možda je i CO2 ono šta je najgore...zato i pitam
Sto posto sam sigurna
Prirodna mineralna voda se dobiva iz podzemnih ležišta gdje je dospjela prodiranjem kroz gornje slojeve litosfere te se na tom putu obogaćuje dodatno s CO2 (osim toga podzemno je viši tlak pa se Co2 bolje otapa).
CO2 se dobro otapa u vodi te se nalazi u svim vrstama voda u konc od nekoliko mg/L (površinske vode) do nekoliko stotina (podzemne vode).
__________________
Omnia mea mecum porto
cvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 17:52   #10
Quote:
spirou kaže: Pogledaj post
slažem se s tim...ali je ne karakterizira CO2

mene je u biti zanimalo :

jeli mineralna sa CO2 štetna ili ne?

i zapravo (kad smo već krenuli s raspravom)...kod ostalih "gaziranih pića"....jeli C02 to što je štetno? Ili su to šećer, kiseline i ostala čuda?
Pojma nemam u kolikoj se količini nalazi Co2 u drugim pićima (mslim da čak nije niti navedeno), znam da je na jamnici oko 3500 mg/L. U visokim koncentracijama može biti štetan, kao što je bio slučaj s karlovačkom pivovarom.

Mislim da je to najmanje štetna komponetna gaziranih pića.

isto tako jedna od razlika prirodne i umjetne karbonizacije je ta da umjetnim dodatkom CO2 nastaju veći mjehurići koji izazivaju efekt škakljanja.
__________________
Omnia mea mecum porto
cvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 18:00   #11
ok....znači, ovo je prirodno


i također, CO2 je NAJMANJE štetan u gaziranim pićima...ajde, dobro...onda mogu udrit po jamnici

ali,onda su kao i gazirana pića, skoro pa jednako štetni oni đusiji, kapiji i ostali sokovi....koji su praktički isti kao i gazirani (samo šta su bez CO2) ?
spirou is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 18:07   #12
Quote:
spirou kaže: Pogledaj post
ok....znači, ovo je prirodno


i također, CO2 je NAJMANJE štetan u gaziranim pićima...ajde, dobro...onda mogu udrit po jamnici

ali,onda su kao i gazirana pića, skoro pa jednako štetni oni đusiji, kapiji i ostali sokovi....koji su praktički isti kao i gazirani (samo šta su bez CO2) ?
Đusji kapiji i ino nema veze s voćem konkretno sok on naranče se dobiva iz pulpe bundeve Štetni su prvenstveno jer sadrže dosta šećera, čak više nego se navodi na deklaraciji Znam jer smo provodili jedno takvo istraživanje
__________________
Omnia mea mecum porto
cvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 18:12   #13
ok, dobro...

znači i jedno i drugo je jednako štetno, a to nema veze sa CO2?

thx

ako tko ima drugo mišljenje neka kaže ili zauvijek šuti
spirou is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 18:15   #14
Bundeve? Zar se 100% sok od narance radi od bundeve? Ili o nekakvim nektarima pricas?

Ako ima tablicu nutrijenata u njoj pise koliko sadrzi secera, ili barem ukupnih ugljikohidrata.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 18:24   #15
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Bundeve? Zar se 100% sok od narance radi od bundeve? Ili o nekakvim nektarima pricas?

Ako ima tablicu nutrijenata u njoj pise koliko sadrzi secera, ili barem ukupnih ugljikohidrata.
Ništa ne sadrži sto posto voća, ima određeni postotak (nisam sigurna koliko), a ostatku se dodaje bundeva radi dobivanja određene gustine Naravno radi se tako da se melju cijele naranče.

edit: A u hrvatsoj još uvijek nisu rigorozne kontrole, kakve su recimo za alkoholna pića.
__________________
Omnia mea mecum porto
cvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 18:37   #16
Dakle, ti tvrdis da sokovi koji imaju oznako 100% sok od [neceg] sadrze i bundevu uz to nesto? U kojoj firmi si vidjela da se to tako radi?
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 18:51   #17
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Dakle, ti tvrdis da sokovi koji imaju oznako 100% sok od [neceg] sadrze i bundevu uz to nesto? U kojoj firmi si vidjela da se to tako radi?
Ne tvrdim za sve sokove tvrdim za cappy, juicy i lero. A osobno vidjeh u Podravki.
Za njih se pokazalo da imaju i više šećera nego je naznačeno
__________________
Omnia mea mecum porto
cvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 18:54   #18
E pa ako to rade, krivotvore proizvode. Trebala bi ih prijaviti Drzavnom inspektoratu. Ali, stvarno ne vjerujem za Cappy i Juicy koji se prodaju u EU.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 18:56   #19
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
E pa ako to rade, krivotvore proizvode. Trebala bi ih prijaviti Drzavnom inspektoratu. Ali, stvarno ne vjerujem za Cappy i Juicy koji se prodaju u EU.
Neki profesori s faksa su već prijavljivali pa sad što će biti od toga. Vjerojatno jedno ide van, a drugo ostaje u HRv
__________________
Omnia mea mecum porto
cvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2011., 02:12   #20
Quote:
cvijetic kaže: Pogledaj post
Ne tvrdim za sve sokove tvrdim za cappy, juicy i lero. A osobno vidjeh u Podravki.
Za njih se pokazalo da imaju i više šećera nego je naznačeno
prijatelj mi je voizo kamionom te sokove...dok su bili u "krutom" stanju..prije razmućivanja...

rekao mi je....da vidiš na šta to liči...ne bi nikad to pija

mislim da se radilo o cappyu...ali,davno je to bilo...nisam više siguran
spirou is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:45.