Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.12.2023., 13:08   #1
Dijete ne moze da spava, nagli pokreti, ljuljanje tijelom , ubrzano disanje

Molim pomoc ako je neko imao slicno iskustvo dok ne dobijemo termin kod psihijatra.
Dijete od 3 godine, isla redovno u vrtic gdje je pokupila RSV virus prije 3 sedmice i tek se od istog oporavila. Zadnjih 7 dana je nemirnog sna, imala je i nocne more gdje trazi mamu. Mama spava sa bebom a ja sa njom u sobi. Inace je nemirnog sna, dosta se okrece ali je sad pocela imati i nagle trzaje u snu. Kad se probudi, samo gleda kao da razzmislja i odjednom se pocne okretati lijevo desno ako je na ledjima a ako je na stomaku onda se klacka u tom polozaju ili ima samo nagle trzaje gdje ustane i opet legne. Nece da prica, nece ni da se mazi, kad hocu da je uspavam, odbija i opet se vraca da samo lezi i gleda. To sve zajedno traje 2 do 3 sata. Tokom dana isto tako zna da trci od dnevnog do sobe , zamisljena, a kad je prekinemo i pitamo cega se igra, naljuti se i protestuje. U vrticu i kuci se do zadnjih 7 dana normalno ponasala, i ne znam sta je uzrok ovome svemu. Jako je emotivna, ima ljubomore i prema bebi a donedavno je mucala ali je to bilo uzrokovano zbog naglog porasta vokabulara ali je to prestalo i sto se tice komunikacije, sa nama komunicira kao dijete od 5-6 godina, cak i sa minimalno gramatickih gresaka. Da li je neko imao slicno iskustvo, da li je vezano za stres i emocije, obzirom da je bila kuci a mi smo se vise posvetili bebi jer je i ona imala rsv virus, bila na injekcijama i antibioticima. Citajuci po internetu, nalazim razlicite dijagnoze, ADHD, autizam i neki drugi sindromi... Ona je isto pila antibiotike 10 dana , zajedno sa inhalacijama 3x dnevno ventolinom, davali smo joj guscije masti, med od borovih iglica, sirup Prospan, probiotike, gumene vitamine za djecu, ne znam da li je sam virus mogao da ima veze sa ovim ?
totasef is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2023., 20:21   #2
Izgleda kao klasičan primjer regresije u snu. Intenzivno u snu ponovno proživljava dnevna za nju uzbudljiva iskustva i događaje.
Zna do škole potrajati. Tu nema pomoći osim da se dijete prije spavanja umiri i ne izlaže sadržajima tipa crtići ili čitanje priča i slikovnica. Nije ništa ozbiljno i normalna je pojava kod djece.

Poslano sa mog SM-A546B koristeći Tapatalk
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:19.