Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.05.2013., 16:02   #521
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Eto, ja zaokružio, krug se zatvorio, i danas mi je Bela sranje. Piši: sranje, piši, piši...

Jedini problem koji me muči je: kad sam u pravu? Jesam li ikad?
Je li ti danas bolje?
Dominicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 18:00   #522
Quote:
Dominicus kaže: Pogledaj post
Je li ti danas bolje?
Čisto sumnjam, čovjek pati.

@F. Chief: Eno i alim pati za tobom više nego za Sanjom. Ako to nije ljubav, ne znam šta je.


OT: Ja tek počinjem s Hamvasom - počela sam čitati "Filozofiju vina", ali pratim temu odavno...
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 19:14   #523
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
OT: Ja tek počinjem s Hamvasom - počela sam čitati "Filozofiju vina", ali pratim temu odavno...
Samo nemoj nasuho...
U nedostatku šomloškog ili egerskog, bit će dobro i neko porečko ili pelješko.
Dominicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 20:33   #524
Quote:
Dominicus kaže: Pogledaj post
Je li ti danas bolje?
Zapravo, kad već pitaš, pokušao sam danas opet, i ništa bolje, totalna budalaština, taj Hamvas, mlaćenje prazne slame, većinom...

Jesam li napredovao ili nazadovao?

Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
@F. Chief: Eno i alim pati za tobom više nego za Sanjom. Ako to nije ljubav, ne znam šta je.
Alim treba publiku, a bez mene publika mu se smanjuje za 50%...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 22:09   #525
Quote:
Dominicus kaže: Pogledaj post
Samo nemoj nasuho...
U nedostatku šomloškog ili egerskog, bit će dobro i neko porečko ili pelješko.
Dakle, predlažeš mi da čitam i pijem istovremeno. A ako potraje da ponovim čitanje onih dijelova knjige koji su mi ostali "mutni".

Btw, nemam mnogo iskustva s pićem, ali pelješka vina su mi najdraža.
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Alim treba publiku, a bez mene publika mu se smanjuje za 50%...
Ne mislim da je riječ o publici već da si mu istinski drag.
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 22:54   #526
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Zapravo, kad već pitaš, pokušao sam danas opet, i ništa bolje, totalna budalaština, taj Hamvas, mlaćenje prazne slame, većinom...

Jesam li napredovao ili nazadovao?
Nijedno ni drugo. Faza. U kojoj je sve prazno, isprazno i besmisleno.
Ili te sad vuče nešto bolje i jače (i od pijače)?
Dominicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 22:58   #527
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Dakle, predlažeš mi da čitam i pijem istovremeno. A ako potraje da ponovim čitanje onih dijelova knjige koji su mi ostali "mutni".
Otprilike. Ali prije bih rekao da pijuckaš, pogotovo ako je u pitanju pelješko, koje hoće tresnut u glavu.
I nakon hrane, naravno, ta nismo barbari: kruh, sir i maslinovo ulje sasvim su dovoljni u toj kombinaciji. Još ako se nađe pokoja ribica, ih...
Uostalom, sve ti lijepo piše - a ti onda nađeš svoju, još ljepšu varijantu.
Dominicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 08:24   #528
Quote:
Dominicus kaže: Pogledaj post
Otprilike. Ali prije bih rekao da pijuckaš, pogotovo ako je u pitanju pelješko, koje hoće tresnut u glavu.
I nakon hrane, naravno, ta nismo barbari: kruh, sir i maslinovo ulje sasvim su dovoljni u toj kombinaciji. Još ako se nađe pokoja ribica, ih...
Uostalom, sve ti lijepo piše - a ti onda nađeš svoju, još ljepšu varijantu.
Hvala za preporuku. Za sve postoji prvi put, pa tako i za kombinaciju knjige i vina.
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2013., 20:32   #529
"O, tako živjeti, kao što ova zvijezda blista, u takvu sjaju, blistati u slatku spokoju, vječito biti svitanjem, vječito se buditi, vječito se rađati, živjeti između dana i noći, tako meko, kao kad čovjek u snu ispruži ruku i opipa maljavi korijen kose na meku vratu- tako nečujno, kao što u ljetnu večer, nakon laganog pljuska, lebdi miris iznad pokislog vrta."
__________________
There is a crack, a crack in everything
that's how the Light gets in.
avant-garde is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2013., 12:55   #530
"Filozofija šetnje uz more najteže je znanje svijeta, zato što je najlakše: ne činiti ništa, da bi se time učinilo sve što je bitno." (Eskvilinska Venera)
Dominicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2013., 19:22   #531
Quote:
Dominicus kaže: Pogledaj post
Otprilike. Ali prije bih rekao da pijuckaš, pogotovo ako je u pitanju pelješko, koje hoće tresnut u glavu.
I nakon hrane, naravno, ta nismo barbari: kruh, sir i maslinovo ulje sasvim su dovoljni u toj kombinaciji. Još ako se nađe pokoja ribica, ih...
Uostalom, sve ti lijepo piše - a ti onda nađeš svoju, još ljepšu varijantu.

Ко је једном окусио вино, не може га се одрећи.
Б.Хамваш
zulualex is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 17:58   #532
Ево шта каже Хамваш о лепом:

Чудна је ствар лепо. Да је нешто добро или није, истина или није, може се и треба се средити једном једином речи. Или јесте, или није. Трећег нема. А да ли је нешто лепо
или није никада се не може средити једном речи. Овде ствар не зависи од да или од не. Не да нема трећег случаја, него увек постоји трећа могућност. Зато постоји естетика. Нема стопостотног одбијања и нема прихватања без остатка. Зато Тен каже да се у уметности и у државничким пословима треба задовољити полууспесима. Лепо није ни да, ни не, - лепо је тешко.

Да ли је вама лепо-тешко??
zulualex is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2013., 11:55   #533
Joachim se rukovaše i upita:

- Komu smijem izraziti poštovanje, koji me po imenu znadeš?

- Ja sam onaj starac o kojem ti je govorio vrhovni vladar, a ovo ovdje je otok na južnoj strani.

Bela Hamvas, Čudesno putovanje Joachima Olbrina
__________________
In order to get to Ms. Neomeđena Točka you need to go down to the secret library and find the way in through a small crack in a wall, you will need to use the nautilus spell to get in there: 9-carboxymethoxymethylguanine
Neomeđena točka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 14:08   #534
Quote:
avant-garde kaže: Pogledaj post
"O, tako živjeti, kao što ova zvijezda blista, u takvu sjaju, blistati u slatku spokoju, vječito biti svitanjem, vječito se buditi, vječito se rađati, živjeti između dana i noći, tako meko, kao kad čovjek u snu ispruži ruku i opipa maljavi korijen kose na meku vratu- tako nečujno, kao što u ljetnu večer, nakon laganog pljuska, lebdi miris iznad pokislog vrta."
daysleeper
__________________
In order to get to Ms. Neomeđena Točka you need to go down to the secret library and find the way in through a small crack in a wall, you will need to use the nautilus spell to get in there: 9-carboxymethoxymethylguanine
Neomeđena točka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2014., 16:33   #535
Quote:
Dominicus kaže: Pogledaj post
"Filozofija šetnje uz more najteže je znanje svijeta, zato što je najlakše: ne činiti ništa, da bi se time učinilo sve što je bitno." (Eskvilinska Venera)
http://www.youtube.com/watch?v=AsAiLQ6fcVo
__________________
There is a crack, a crack in everything
that's how the Light gets in.
avant-garde is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2014., 23:04   #536
Poceo sam citati prvu knjigu Scientia Sacra (I-III), trenutno sam na polovici knjige otprilike.
Kao sto neko prije rece, sve o cemu Hamvas govori je poprilicno generalizovano; nabraja ideje koje su sabrane iz mnogih ucenja ali vrlo povrsno. Mozda meni djeluje kao lako stivo jer sam vec dugo u tim vodama, ali vrlo je malo novih ideja tu za mene, te vrlo malo pojasnjenja za koncepte o kojima se prica i u drugim djelima. Poceo sam da podvlacim kad naidjem na nesto sto smatram znacajnim. U ovih stotinjak stranica uspio sam da obiljezim tek dvije crtice u knjizi. Nadam se da dolazi bolji dio.

Poceo sam da citam Hamvasa na nagovor prijatelja, koji je inace religiozna osoba, ali otvorenog uma, pa cesto diskutujemo o metafizickim konceptima.
Ja sam nekad citao najvise new age, a sada i religijsku literaturu (misticna religija, sufizam, gnosticizam, kabala), ali i zapadnu filozofiju. Pokusavam da citam komparativno i objektivno koliko je moguce.
Brkchey is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 19:31   #537
Pripovesti Bele Hamvasa su inicijacijske.
Niesu litaratura za čitenje, za skupljanje novih idej, nit za klafranje o njem. One su za koriščenje.

Gdo tuo bar delimične ne inkorporira v svoje živenje, nebu nigdar razmel o čem Bela piše. Gdo je pak tuo inkorporiral, nebu jih čitel.
Spodobne kak su i Thoreau i Guenon predi njega.
Jer če su autentični, nebuju nova dugovanja zmišljavali nit povedali.

Zadnje uređivanje Marekai : 10.08.2014. at 19:39.
Marekai is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2015., 13:47   #538
https://www.youtube.com/watch?v=ciQqYxFNRDU#t=11
Svjetlosni is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 10:42   #539
Quote:
Marekai kaže: Pogledaj post
Pripovesti Bele Hamvasa su inicijacijske.
Niesu litaratura za čitenje, za skupljanje novih idej, nit za klafranje o njem. One su za koriščenje.
Izvrstan zaključak!
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 11:08   #540
Meni je postal prepozitivan. Prelazim na Crowleya. U pozitivcima sam se razočarala.

Jel Hamvaš opće znal igrat šah?
__________________
Los laberintos que crea el tiempo, se desvanecen.
contra rationem is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:00.