Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.08.2014., 13:15   #2601
Trebam malu pomoc... Naime mama vec 2g uredno placa kredit no od pocetka godine joj placa kasni desetak dana svaki mjesec nego sto se skuda kredit s trajnog naloga. Zbog toga uredno kamate placa svaki mjesec. Sad su je blokirali jer je bila duzna 200kn za ratu. Zamolila me da odem uplatit dok joj ne sjedne placa da joj odblokiraju racun. Uplatila sam direkt na ziri kako mi je zena rekla no isti dan popodne je mami sjela placa i ponovno su joj skinuli ratu. Isla je odmah u banku, rekli su da ce ro bit rijeseno za dan-dva jer jer bio petak pa kao vikend ovo ono. Danas je ponovno otisla jer i dalje nije sjelo, cekala dva sata da bi joj odgovorili iz kreditnog odjela da je neredoviti platisa i da joj nece vratit novce te da ce to bit za ratu za slj mjesec. Zanima me dal ikako moze te novce vratit, dal oni to uopce smiju? Mislim znam da mogu sto zele al jel to zakonito ako jos nije vrijeme za sljedecu ratu?
Hvala puno na pomoci
mps3012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 13:58   #2602
Koja banka?
Sve je relativno. Ako ste dobili takav odgovor vrlo vjerojatno vam neće vratiti, ali možete se žaliti. Posaljite mail na reklamacije.
voditeljica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 13:59   #2603
Pozdrav,
imam pitanje vezano uz stambeni kredit.
Banka je ZABA.

Imam stambeni kredit kojeg plaćam trajnim nalogom svaki mjesec. Ostalo mi još 7 godina i za platiti x kn glavnice i y kn kamata.
Mene zanima što ako ja uplatim iznos cjelogodišnje rate odjednom i dalje nastavim plaćati svaki mjesec.
U tom slučaju bi završio s kreditom za 6 godina... Da li će se meni smanjiti iznos kamata za jednu godinu? Ili i dalje sve plaćam isto? I da li oni dodatno naplaćuju to što će se promijeniti plan otplate kredita?

Dakle, moja dilema je da li se isplati taj jednogodišnji iznos kredita uložiti u otplatu kredita ili je pametnije da ga stavim na štednju...
sumson74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 14:39   #2604
Quote:
voditeljica1 kaže: Pogledaj post
Koja banka?
Sve je relativno. Ako ste dobili takav odgovor vrlo vjerojatno vam neće vratiti, ali možete se žaliti. Posaljite mail na reklamacije.
Erste banka je u pitanju...
Budem pokusala, hvala ti.
mps3012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 14:53   #2605
Quote:
sumson74 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
imam pitanje vezano uz stambeni kredit.
Banka je ZABA.

Imam stambeni kredit kojeg plaćam trajnim nalogom svaki mjesec. Ostalo mi još 7 godina i za platiti x kn glavnice i y kn kamata.
Mene zanima što ako ja uplatim iznos cjelogodišnje rate odjednom i dalje nastavim plaćati svaki mjesec.
U tom slučaju bi završio s kreditom za 6 godina... Da li će se meni smanjiti iznos kamata za jednu godinu? Ili i dalje sve plaćam isto? I da li oni dodatno naplaćuju to što će se promijeniti plan otplate kredita?

Dakle, moja dilema je da li se isplati taj jednogodišnji iznos kredita uložiti u otplatu kredita ili je pametnije da ga stavim na štednju...
skratit ćeš si vrijeme za više od godine dana, jer u mjesečnom anuitetu ti je uračunata glavnica i kamata, ako vršiš uvećanu uplatu, uplaćuju ti cijeli novac direktno na glavnicu.
smanjit će ti se iznos kamata, također za više od godinu dana jer je glavnica odjednom manja.
naplaćuju ti naknadu (mislim u iznosu od 1% iznosa koji uplaćuješ. ne da mi se guglat ), za uvećanu uplatu ako je kredit dignut prije 2010 (opet mi se ne da guglat ).
ponudit će ti da skratiš vrijeme otplate ili smanjiš anuitet a kredit ostane na isto vrijeme. naravno, isplativije je skratit vrijeme otplate.
više se isplati staviti novac na kredit nego na štednju.
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 16:59   #2606
Quote:
mps3012 kaže: Pogledaj post
Trebam malu pomoc... Naime mama vec 2g uredno placa kredit no od pocetka godine joj placa kasni desetak dana svaki mjesec nego sto se skuda kredit s trajnog naloga. Zbog toga uredno kamate placa svaki mjesec. Sad su je blokirali jer je bila duzna 200kn za ratu. Zamolila me da odem uplatit dok joj ne sjedne placa da joj odblokiraju racun. Uplatila sam direkt na ziri kako mi je zena rekla no isti dan popodne je mami sjela placa i ponovno su joj skinuli ratu. Isla je odmah u banku, rekli su da ce ro bit rijeseno za dan-dva jer jer bio petak pa kao vikend ovo ono. Danas je ponovno otisla jer i dalje nije sjelo, cekala dva sata da bi joj odgovorili iz kreditnog odjela da je neredoviti platisa i da joj nece vratit novce te da ce to bit za ratu za slj mjesec. Zanima me dal ikako moze te novce vratit, dal oni to uopce smiju? Mislim znam da mogu sto zele al jel to zakonito ako jos nije vrijeme za sljedecu ratu?
Hvala puno na pomoci
Znači li to da je osam mjeseci plaćala kamate zbog kašnjenja rate pa joj sad to više ne toleriraju? Zašto jednostavno ne pomakne datum trajnog naloga?
bluebunny is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 17:08   #2607
Quote:
bluebunny kaže: Pogledaj post
Znači li to da je osam mjeseci plaćala kamate zbog kašnjenja rate pa joj sad to više ne toleriraju? Zašto jednostavno ne pomakne datum trajnog naloga?
Moja mama je kako bi to rekla, jednostavno sto se tice banka, informatike i takvih stvari neinformirana. Ja ne studiram u Zg pa nisam cesto doma i nisam bila upoznata sa situacijom. Trajni nalog je bio 16-tog u mjesecu no nakon sto joj je racun bio blokiran na mjesec dana oni su pomaknuli datum trajnig naloga da bude od 01-10. To smo saznali sad kad sam ja isla s njom. Ona je mislila d cijelo to vrijeme placa kredit na vrijeme, a u stvari je cijelo vrijeme kasnila. Prije 3 mj je pitala zenu i dobila je odgovor da kasni jednu ratu, a nije kasnila vec je to bilo tih par dana. Nit joj je ona objasnila da placa kamate, nit d je pomaknuto vrijeme, nista i sad kad sam ju ja pitala dobila sam odg u banci da to nije moguce, da su joj to rekli i da ce si novce ostavit iako nam je u petak zena rekla da ce bit vraceni, da je njihova greska.
mps3012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 22:12   #2608
Quote:
mps3012 kaže: Pogledaj post
Moja mama je kako bi to rekla, jednostavno sto se tice banka, informatike i takvih stvari neinformirana. Ja ne studiram u Zg pa nisam cesto doma i nisam bila upoznata sa situacijom. Trajni nalog je bio 16-tog u mjesecu no nakon sto joj je racun bio blokiran na mjesec dana oni su pomaknuli datum trajnig naloga da bude od 01-10. To smo saznali sad kad sam ja isla s njom. Ona je mislila d cijelo to vrijeme placa kredit na vrijeme, a u stvari je cijelo vrijeme kasnila. Prije 3 mj je pitala zenu i dobila je odgovor da kasni jednu ratu, a nije kasnila vec je to bilo tih par dana. Nit joj je ona objasnila da placa kamate, nit d je pomaknuto vrijeme, nista i sad kad sam ju ja pitala dobila sam odg u banci da to nije moguce, da su joj to rekli i da ce si novce ostavit iako nam je u petak zena rekla da ce bit vraceni, da je njihova greska.
Jesi tražila mail za reklamacije? Pošalji svejedno reklamaciju mailom
sudoku22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2014., 16:21   #2609
Ukoliko mi banka odobri gotovinski kredit temeljem mog radnog mjesta i plaće koje tom mjestu pripada, a ja nakon par mjeseci od odobrenja kredita dam otkaz - hoću li imati kakvih negativnih posljedica?

Pod pretpostavkom, dakako, da svakog mjeseca uredno vraćam propisanu ratu kredita ali iz nekog drugog prihoda.
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2014., 01:29   #2610
Dok god redovito podmirujes svoje obveze nece te nitko nista pitat!

Sent from my Nokia 820 using Tapatalk
PowerG is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2014., 21:57   #2611
Bok
trebao bi pomoc oko mog kredita.. danas sam ostao zbunjen kad sam dobio na kucnu adresu pismo iz ZABE oko mog stambenog kredita. Imeno u sedmom mjesecu su mi odobrili stambeni kredit.. krajem sedmog sam ga i realizirao i isplatio investitora.. mislim da je bilo 3 dana prije isteka mjeseca. Gledali smo pomaknuti ga da bude pri kraju da bi smanjio interkalarnu kamatu.. receno mi je tad da ce mi u osmom mjesecu bit naplacena interkalarna kamata od nekih 80 kn a u devetom mjesecu da ce mi pocet tec kredit.. u osmom nisam nista dobio.. nego danas dobijam pismo di pise da ce mi bit u devetom mjesecu naplacena interkalarna kamata od 1800 kn. a da ce mi kredit pocet tec u desetom mjesecu..svakog prvog u mjeseci.. a mi smo se dogovorili da to bude svakog 15 dana u mjesecu. mislim kak ?? sta mogu ja uraditi? zaliti se? jel imao netko slicnih iskustva s bankama?
__________________
NEmoj ni pomislit
tomas21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2014., 18:17   #2612
imam tekući račun najobičniji u RBA VISA ELECTRON

koliko sam skuzio ja na svim bankomatima mogu proveravati koliko imam na računu ali za podizanje novaca na bankomatima drugih banaka onda uzimaju naknada?

jesam u pravu?
hitno11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2014., 08:25   #2613
Nisam siguran da je na bankomatima drugih banaka vidljivo stanje računa.
Ovo drugo je točno.
STIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2014., 09:34   #2614
je ja sam provjerio danas u nekoliko razlicitih bankomata

kad ja sa svojim tekućim(rba visa electron) plaćam po trgovinama i slično za to mi se ne uzima nikakva naknada ?
hitno11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2014., 10:00   #2615
Quote:
tomas21 kaže: Pogledaj post
Bok
trebao bi pomoc oko mog kredita.. danas sam ostao zbunjen kad sam dobio na kucnu adresu pismo iz ZABE oko mog stambenog kredita. Imeno u sedmom mjesecu su mi odobrili stambeni kredit.. krajem sedmog sam ga i realizirao i isplatio investitora.. mislim da je bilo 3 dana prije isteka mjeseca. Gledali smo pomaknuti ga da bude pri kraju da bi smanjio interkalarnu kamatu.. receno mi je tad da ce mi u osmom mjesecu bit naplacena interkalarna kamata od nekih 80 kn a u devetom mjesecu da ce mi pocet tec kredit.. u osmom nisam nista dobio.. nego danas dobijam pismo di pise da ce mi bit u devetom mjesecu naplacena interkalarna kamata od 1800 kn. a da ce mi kredit pocet tec u desetom mjesecu..svakog prvog u mjeseci.. a mi smo se dogovorili da to bude svakog 15 dana u mjesecu. mislim kak ?? sta mogu ja uraditi? zaliti se? jel imao netko slicnih iskustva s bankama?
Najbolje da se obratiš osobi kod koje je kredit realiziran.
Interkalarna kamata je kamata koja se obračunava na iskorišteni iznos kredita od dana isplate do dana prijenosa kredita u otplatu u visini ugovore kamatne stope na odobreni kredit. Neke banke imaju tolerantni rok plaćanja anuiteta koji dospjeva 1. u mjesecu do 10-15. u mjesecu (ovisi kako koja). Vjerojatno ja tako i u tvom slučaju, ne znam da li si ugovorio trajni nalog za kredit ako primaš plaću tamo, ali provjeri.
voditeljica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2014., 10:48   #2616
Ako isplatim kredit 8 mjeseci prije roka kada dobivam novce od osiguranja i stednje ?

Odmah nakon otplate ili moram cekat datum kad bi mi kredit " sluzbeno " trebao bit gotov.
busbus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2014., 10:57   #2617
Pretpostavljam da su i osiguranje i štednja ugovoreni minimalno na rok trajanja kredita (ako su to bili instrumenti osiguranja kredita), znači novac bi trebao dobiti po njihovom isteku, osim ako ne postoji neka opcija za prijevremnu isplatu.
bluebunny is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2014., 13:26   #2618
Instrumenti osiguranja su ugovoreni minimalno na rok otplate kredita. Kod prijevremene otplate kredita oni se oslobađaju.
__________________
Samo jednom se živi...
MDTehnolog is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2014., 00:17   #2619
jel zna tko odgovore na moja pitanja?
hitno11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2014., 00:39   #2620
Quote:
hitno11 kaže: Pogledaj post
jel zna tko odgovore na moja pitanja?
Ovo o naknadama u trgovinama? Ne uzima se naknada za plaćanje karticom.

Ovdje imaš kompletan cjenik svih usluga banke, 9. strana.

Quote:
2.8. Plaćanje na EFT POS uređaju
2.8.1. Plaćanje na EFT POS uređaju u zemlji i inozemstvu
2.8.2. Plaćanje na EFT POS uređaju Banke
Nema naknade, POS = point of sale.
DOWNSIDEUP_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:02.