Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.03.2008., 21:41   #1
Desilo mi se jednom s policijom

Dolazi meni kući policajac u 18h i nosi kovertu, kaže za mene. Pitam ja njega o čemu se radi, a on odgovara da on ne zna, da on samo dostavlja, i da sve piše unutra. Ode policajac, ja otvorim kuvertu, a u njoj poziv za neki informativni razgovor. Moram se pojaviti odmah sutra ujutro u 9h u Heinzelovoj u prostoriji toj i toj inspektoru tom i tom. Naravno tu je i onaj dodatak "u slučaju neodazivanja bit ću sproveden ... poliježem novčanoj kazni ... bla, bla", ali ni riječi o čemu se radi. Mislim si koji k...

Sutra ujutro baš u 9h imam odavno dogovoren poslovni sastanak kojega baš vodim i ne mogu eskivirati. Sutra ujutro u 8h nađem nekako telefonski broj policijske u Heinzelovoj, zovem i dođem nekako do onog inspektora "tog i tog" i kažem mu kako sam zauzet i da ne mogu doći u 9h jer imam važan sastanak, no na pitanje o čemu se radi on ne želi odgovoriti nego ćemo o tome kad dođem u postaju. Naravno, da sam već malo popizdio od te "tajanstvenosti" i odgovorio mu kako se tak nećemo mi razgovarati i da ja nemam namjeru uopće dolaziti dok mi ne kaže o čemu se radi. (Mislim, pa šta je ovo - istočna njemačka i STASI 60-tih godina?) Na to on ipak malo popusti i kaže da ne želi reći sve, ali da se radi o autu kakav je moj i nekoj "nezgodi u prometu", svjedocima ... itd.

Znam da nema veze sa mnom jer nisam nikad počinio nikakav prometni prekršaj, ali meni se učini kako se radi o ozbiljnoj stvari, pa rekoh kako mogu doći poslije 16h jer radim do 16h. A ne, ne može poslije 16h jer on radi do 16h. Ajde mislim si, ti radiš do 16h pa ne možeš, a ja radim do 16h pa mogu i dogovorimo se mi za 14h.

Da sad ne dužim s detaljima, taj inspektor je od nekog svjedoka dobio informaciju da je na nekom obračunu dvaju vozača u prometu bio auto kakav je i moj pa je on izvukao sve s takvim autom i pozvao da ih pita jesu li oni učestvovali u toj "nezgodi u prometu". Naravno nema veze sa mnom.

Sasvim sam siguran da taj inspektor nema pravo na taj način "prozvati" nedužne građane! To znam, ali ne znam što ja mogu napraviti po tom pitanju.

Imaju li građani pravo na dnevnicu?, može li se za tako nešto podići tužba za uznemiravanje?, može li on pozvati danas navečer čovjeka da mu se javi odmah sutra ujutro? ...
OpasanNekiLik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 08:44   #2
jako sličan slučaj kod mene.... isto dobio poziv
na kojem ništa ne piše... isto morao doći u heinzlovu...
i kada sam čuo .. imao sam kaj čuti. inspektor
je pozvao sve vlasnike bmw-a zlatne boje jer
se u tom autu desilo silovanje, a naravno svjedok tvtdi
da je bio zlatni bmw..... a još najbolje od svega
ja sam taj bmw prodao...
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 09:43   #3
Obojica imate srece, dobro da niste zavrsili u Sibiru, u nekom gulagu, pa onda tamo dokazujte kako ste nevini.

Zadnje uređivanje Neznadar : 09.03.2008. at 11:31.
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 10:09   #4
obično kad policajac dostavlja poziv mora se njemu potpisati da si poziv primio.
inspektor se mora odazvati na članak u vezi kojeg te zove na razgovor.ja sam isto tako dobio jednom poziv, donijela murija, potpisao i tamo je sve lijepo pisalo.pozivamo vas na obavijesni razgovor u vezi djela po članku tom i tom.
Markoleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 20:48   #5
Quote:
BundyBoy kaže: Pogledaj post
jako sličan slučaj kod mene.... isto dobio poziv
na kojem ništa ne piše... isto morao doći u heinzlovu...
i kada sam čuo .. imao sam kaj čuti. inspektor
je pozvao sve vlasnike bmw-a zlatne boje jer
se u tom autu desilo silovanje, a naravno svjedok tvtdi
da je bio zlatni bmw..... a još najbolje od svega
ja sam taj bmw prodao...
Ma i kod mene je bio sličan slučaj s autom; ja nisam auto prodao nego sam ga dao majci na korištenje koja ne živi u Zagrebu nego 200km dalje. I kaže meni policajac neka ja odem do majke i dovezem njemu svoj auto kako bi se on uvjerio da nema na njemu oštećenja. Ja sam njemu rekao kako je to meni trošak ići po auto i njemu ga voziti na gledanje i neka on pošalje svoju ekipu tamo pa neka gledaju ili neka mi nadoknadi troškove puta. Mislim, on (policija) ima budžet za istražne radnje, ne radi on to besplatno, a frajer se ponaša kao da bih ja trebao njega sponzorirati. Odustao je onda.
OpasanNekiLik is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 20:52   #6
Quote:
Markoleo kaže: Pogledaj post
obično kad policajac dostavlja poziv mora se njemu potpisati da si poziv primio.
inspektor se mora odazvati na članak u vezi kojeg te zove na razgovor.ja sam isto tako dobio jednom poziv, donijela murija, potpisao i tamo je sve lijepo pisalo.pozivamo vas na obavijesni razgovor u vezi djela po članku tom i tom.
Mislim i da po nekom zakonu policija ne smije pozvati na takav razgovor unutar nekih 7 dana. Mislim da ti mora dati 7 dana da se organiziraš. Uglavnom, nakon razgovora pita mene taj inspektor, hoću li ja njemu ostaviti onaj poziv kojim sam pozvan na informativni razgovor! Imam ja osjećaj kako on itekako zna kako radi razgovor protuzakonito!
OpasanNekiLik is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 20:54   #7
Quote:
Markoleo kaže: Pogledaj post
obično kad policajac dostavlja poziv mora se njemu potpisati da si poziv primio
Što ako policajac dolazi meni kući s tom kuvertom i ja kažem njemu, "ko te jebe, neću ništa potpisati, nosi to u 3PM"?
OpasanNekiLik is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 21:35   #8
Quote:
OpasanNekiLik kaže: Pogledaj post
Ma i kod mene je bio sličan slučaj s autom; ja nisam auto prodao nego sam ga dao majci na korištenje koja ne živi u Zagrebu nego 200km dalje. I kaže meni policajac neka ja odem do majke i dovezem njemu svoj auto kako bi se on uvjerio da nema na njemu oštećenja. Ja sam njemu rekao kako je to meni trošak ići po auto i njemu ga voziti na gledanje i neka on pošalje svoju ekipu tamo pa neka gledaju ili neka mi nadoknadi troškove puta. Mislim, on (policija) ima budžet za istražne radnje, ne radi on to besplatno, a frajer se ponaša kao da bih ja trebao njega sponzorirati. Odustao je onda.
A zamisli situaciju da si ti stvarno bio taj koji je bio napravio to kazneno djelo. Izvukao bi se samo zbog nemara policajca, a netko bi ostao ili ubijen, oštećen itd. (pošto ne znam što ti je policajac htio prišiti), a djelo nerješeno ležalo u ladici, ili još gore, da optuže nevinog. Strašno i odvratno.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2008., 10:38   #9
Ako sam stvarno kriv, normalno da ću se izvlačiti.

Ako nisam kriv pogotovo. Jel on detektiv ili ja? Ipak je on? Pa neka onda radi svoj posao. Neću valjda ja na poslu trošiti svoje slobodne dane da bih radio njegov posao umjesto njega.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2008., 19:06   #10
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
A zamisli situaciju da si ti stvarno bio taj koji je bio napravio to kazneno djelo. Izvukao bi se samo zbog nemara policajca, a netko bi ostao ili ubijen, oštećen itd. (pošto ne znam što ti je policajac htio prišiti), a djelo nerješeno ležalo u ladici, ili još gore, da optuže nevinog. Strašno i odvratno.
Policajac ima od države (znači od nas svih) budžet za rješavanje slučajeva i taj budžet troši. On radi svoj posao i zarađuje plaću, istovremeno troši državni novac za potrebe slučaja. Ne može se ponašati kao da je tuđe vrijeme i tuđi resursi besplatni. To je razmišljanje iz jednog prošlog vremena u kojemu su ljudi kad izađu iz policijske stanice sretni što ih nisu poslali u Sibir.
sbrbot is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:33.