Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.04.2011., 10:00   #1
Glavni problem poljoprivrede: smatra se načinom života a ne poslom?

.. da preseljenje pdf-a poljoprivreda sa gospodarstva, sto ona i po jezicnoj definiciji jest, na Drustvo\Svijet oko nas pokazuje upravo glavni problem poljoprivrede: da je se ne smatra poslom vec nacinom zivota. Jesam li u pravu? Sto mislite?

Edit: molim admina da preseli temu u pdf poljoprivreda, gdje mu je mjesto, bez obzira di bi temapoljoprivreda trebala biti. Hvala
__________________
PIPL MAST TRAST AS. TENK JU.

Zadnje uređivanje Smiljan_HR : 11.04.2011. at 10:16.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 11:02   #2
Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
glavni problem poljoprivrede: da je se ne smatra poslom vec nacinom zivota. Jesam li u pravu? Sto mislite?
Super tema . Ostavit ću ju ovdje, jer će biti vidljivija svima. Smisli samo bolji naslov.

Dakle, da ti odgovorim. Nažalost, svodi se na novac. Onaj tko danas ulazi u taj posao ne ide iz ljubavi već uglavnom radi poticaja. Zato uglavnom i podbace. Uzgoj biljaka i životinja ili voliš ili ne voliš i to je ono što je ispred para. Ako toga nisi svjestan, ne gine ti FAIL.

Moje mišljenje, kao i po pitanju hrpe drugih stvari je u nekoj sredini. Poljoprivreda nije šminkersko zanimanje za hipije gladne filozofije (jučer pričam sa jednim prijanom kojeg zanima permakultura i njeni kompleksni principi a ne zna razlikovati raž od ječma ), ali nije joj ni srž samo zgrtanje para. Na koncu, ne vidim ništa loše da ti način života priskrbi i koju kunu.

Smatram da neke specifične gladi ne možeš nahraniti po principu u se/na se/poda se a briga oko nečega, ulaganje truda i uživanje u rezultatima spada upravo u spomenutu specifičnu glad. Ja ju redovito hranim jer znam koliko mi godi i kako se osjećam kad sam "pothranjena".
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 11:27   #3
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Super tema . Ostavit ću ju ovdje, jer će biti vidljivija svima. Smisli samo bolji naslov.
Glavni problem poljoprivrede: Smatra se nacinom zivota a ne poslom?

Quote:
Uzgoj biljaka i životinja ili voliš ili ne voliš i to je ono što je ispred para. Ako toga nisi svjestan, ne gine ti FAIL.
E vidis, smatrama upravo dijametralno suprotno. Ne, ne kazem da ne treba voljeti ono sto radis, ali prije ljubavi treba se malo baviti ekonomijom, posebice njenim matematickim dijelom. Uglavnom je FAIL kod onih koji iskljucivo iz (i samo) LJUBAVI krecu u POSAO. Poticaji tu nisu vazni. Najmanji su danas problem oni koji su iz neke druge djelatnosti zbog poticaja otisli u poljoprivredu vec su glavni problem oni koji su zbog poticaja OSTALI u poljoprivredi kao samostalni gazde, a trebali bi raditi za druge sto se mnogima, budimo realni, neda
Problem su oni koji bi troskovnu stranu posla prebacili na nekog drugog, a prihodovnu na sebe, a to je slika nase poljoprivrede gdje 50% (ili koliko vec, ali jako puno) OPG-ova nije ni u kakvom poreznom sustavu. Drzava je nekad imala porez po katastarskom prihodu, ukinula ga, a nije posteno rekla svojim drzavljanima da se ne moze funkcionirati tako da se privredjuje (dakle, radi) a ne placa se porez. A zdravstveno, mirovinsko se potrazuje. itd itd ..

Quote:
Moje mišljenje, kao i po pitanju hrpe drugih stvari je u nekoj sredini. Poljoprivreda nije šminkersko zanimanje za hipije gladne filozofije
Upravo to hocu reci: poljoprivreda je zanimanje, a ne nacin zivota. Barem bi trebala biti. Kao sto gore napisah, mnogi koji bi se htjeli zvati poljoprivrednici bi kad se o troskovima radi htjeli pricati o nacinu zivota, kulturi, filozofiji, umjetnosti, tradiciji, naciji i inim nematerijalnim stvarima, a kad su prihodi u pitanju onda se govori o poslu. E, to ne ide zajedno. Ne moze se biti malo trudan.

Quote:
(jučer pričam sa jednim prijanom kojeg zanima permakultura i njeni kompleksni principi a ne zna razlikovati raž od ječma )
Jel' to jedan od onih koji misli da je marikultura uzgoj marihuane?

Quote:
Na koncu, ne vidim ništa loše da ti način života priskrbi i koju kunu.
To nije poljoprivreda. Poljoprivreda je PRIVREDJIVANJE na POLJU. Ni vise ni manje. I upravo zato se protivim da tema Poljoprivreda bude unutar icega drugog nego u okviru Gospodarstva. I upravo premjestanje poljoprivrede iz okvira pdf-a gospodarstvo slikovito, nazalost, govori o tome.

A priskrbljivanje koje kune se moze u svacemu sto je hobi, i onda to ide u pdf Svijet oko nas, a poljprivreda je gospodarska djelatnost.
__________________
PIPL MAST TRAST AS. TENK JU.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 11:40   #4
Valjda nisi primjetio da je mjesec dana stajala obavjest na oba podforuma zašto i kako se dogodili premještanje Poljoprivrede sa Gospodarstva na Svijet oko nas
Teme koje su bile vezane uz pokretanje i funkcioniranje obiteljskih gospodarstava, poticaje, PDV i slično su ostale na Gospodarstvu, dok su premještene isključivo teme koje se bave uzgojem i sličnom problematikom.
Nitko ne kaže da bavljenje poljoprivredom nije posao, je i to ne lak. Jednostavno smo smatrali da su na Gospodarstvu zanemarene teme koje su izrazito bitne za ovaj posao, a to je kako od sjemenke dobiti "nešto", dok su na Gospodarstvu i dalje teme kako to "nešto" plasirati na tržište.
Kao što je i popravljenje auta posao, a ne način života. Ali ne bi bilo baš logično pitati na Gospodarstvu kako promjeniti auspuh. To pitaš tamo gdje se kreću znalci iz tog područja.
Možda se mogao promjeniti naziv podforuma, ali nama je izgledalo OK i ovako.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 11:49   #5
ma je, uocio sam nesto takvo ali tada nisam reagirao, a sada sam popiz...biiip, jer nisam mogao naci temu Poljoprivreda.

Ma nemam ja nista protiv vase odluke, neka bude svjetlost
salim se malo sve pet ...


A nebih se slozio da je Gospodarstvo kako nesto plasirati. Gosodarstvo je i kako nesto napraviti (da bi se, istina, moglo plasirati). A za auspuh cu svakao pitati automehanicara, istina, a ne ekonomista koji se smatra domacim (po meni krivo, ali to je samo moje misljenje) u temi "gospodarstvo" ...
__________________
PIPL MAST TRAST AS. TENK JU.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 11:50   #6
Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
Glavni problem poljoprivrede: Smatra se nacinom zivota a ne poslom?
Sad bih najradije otišla u debeli offt i pitala te, misliš da je ovo stvarno najveći problem poljoprivrede ?

Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
E vidis, smatrama upravo dijametralno suprotno. Ne, ne kazem da ne treba voljeti ono sto radis, ali prije ljubavi treba se malo baviti ekonomijom, posebice njenim matematickim dijelom.
Hm.

Ja bih to usporedila sa, ne znam, torakalnom kirurgijom. Moraš imati želudac za neke stvari tj. volju i interes. Da ne kažem ljubav. Tehnikalije tipa anatomija i fiziologija (u tvom slučaju matematika) se dadu naučiti. Stječu se praksom i radom. No, neke stvari se nikako ne mogu raditi priko neke stvari uz povoljan rezultat. Većina ljudi nije sposobna shvatiti za početak da biljka ne poznaje nedjelju i blagdane. Nije svatko sposoban i voljan žrtvovati sunčanu nedjelju ljeti u ranim prijepodnevnim satima da bi skinuo ječam (karikiram, no poanta je tu).

Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
mnogi koji bi se htjeli zvati poljoprivrednici bi kad se o troskovima radi htjeli pricati o nacinu zivota, kulturi, filozofiji, umjetnosti, tradiciji, naciji i inim nematerijalnim stvarima, a kad su prihodi u pitanju onda se govori o poslu. E, to ne ide zajedno. Ne moze se biti malo trudan.
, divno sročeno.

Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
Jel' to jedan od onih koji misli da je marikultura uzgoj marihuane?
Skoro. Vjeruje i da ležanjem na Suncu može dobiti sve potrebno da se nahrani

Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
I upravo zato se protivim da tema Poljoprivreda bude unutar icega drugog nego u okviru Gospodarstva.
Mi smo se na Moderatorskom nedavno oko ove teme natezali jer nismo našli dovoljno dobar pf. Odi na PŽK, pokreni temu o lokaciji Poljoprivrede kao podforuma (npr. kao SoN) i izrazi mišljenje a ja ću ovu ostaviti ovdje jer me zanima kako razmišlja ostatak forumaša po ovom pitanju.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 11:59   #7
Pa mislim da je ovo jedan od glavnih problema poljoprivrede. Stvarno. Seljacima se reklo: ma mi cijenimo sto ste vi seljaci i mi vas volimo, smao vi cuvajte nse selo, ali im se nije reklo da moraju biti i profitabilni. Kad je svojedobno npr. Mavrovic to rekao seljaci su ga na pasja kola pljuvali, da sto on zna o poljoprivredi. (na stranu sto je sada u financijskim prolemimam. Sigurno nije zbog toga sto zna ili ne zna sijati psenicu.)

I mene zanima sto forumasi misle. Neka ostane kako ste odlucili.

(moram biti pristojan sa adminima. To nikad ne skodi.)
__________________
PIPL MAST TRAST AS. TENK JU.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 12:10   #8
Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
A nebih se slozio da je Gospodarstvo kako nesto plasirati. Gosodarstvo je i kako nesto napraviti (da bi se, istina, moglo plasirati). A za auspuh cu svakao pitati automehanicara, istina, a ne ekonomista koji se smatra domacim (po meni krivo, ali to je samo moje misljenje) u temi "gospodarstvo" ...
Ja bi puno prije Gottericu pitala kako uzgojiti salatu, nego npr. Somieda ili banderasa.
Njih pitala kako biti profitabilan, tako da se upravo takva podjela dogodila sa Poljoprivredom.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 13:00   #9
Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
.. da preseljenje pdf-a poljoprivreda sa gospodarstva, sto ona i po jezicnoj definiciji jest, na Drustvo\Svijet oko nas pokazuje upravo glavni problem poljoprivrede: da je se ne smatra poslom vec nacinom zivota. Jesam li u pravu? Sto mislite?
Poljoprivreda nije iskljuciva: ona je i jedno i drugo,
ovisi da li je odaberes kao dopunsku ili osnovnu djelatnost.

U slucaju da je dopunska, mozes si dozvoliti ponesto ofrlji nekonzistentni pristup. Nije greda jer ionako zivis od neceg drugog, a poljoprivreda ti je samo razonoda, vise rekreacija, a to sto usput donosi plodove/neki manji novac - jos bolje.
U svakom slucaju bolji hobi od WoW, foruma itd .

U slucaju da je osnovna djelatnost znaci da zivis iskljucivo od nje, ona ti je jedini izvor egzistencije i zanimanje tj. jedini posao.
U tom slucaju si profesionalni poljoprivrednik i slazem se da se kao takav prema svome zvanju trebas ponasati profesionalno, posao odvojiti od privatnog, educirati se i profesionalizirati, raditi na efikasnosti itd....

Morao bi i karakterno i profesionalno imati neke osobine tipa:
selfstearing (znam da glupo zvuci hrvatski prijevod "samoupravljanje" )
proactve (proaktivno nastupati i djelovati)
edu (edukacija)
r&d (istrazivanje i razvoj, inovacije)

Time logicno dolazimo do nomenklature iliti profila kompetencija poljoprivrednika kao profesionalca:
- treba biti obrazovan tj. strucno potkovan (agronomski fakultet, usudim se reci da je bar visi oblik naobrazbe nuzan)
- treba biti strucnjak na terenu tj. imati i prakticno znanje, tj. znanje direktno primjenjivo na terenu (uci se u skoli i na faksu, kao i stazira, kada krenes sa svojim poslom trebas biti vec res pecen )
- treba biti sam "reziser"svih dogadjanja u svom "poduzecu", tj. kao sto rekoh "slefstearing", proaktivan u djlovanju
- treba biti "izumitelj" metoda i nacina rada, upotrebe materijala, inicijativan, imati podlogu bar u istrazivackom radu pratiti trendove itd
- treba biti kadar prenijeti svoje znanje i nastojanja na druge, pogotovo one s kojima direktno suradjuje, po potrebi biti kadar suradjivati sa instancama tipa fakulteti itd... treba biti kadar osvjescivati svoje zanimanje metode itd drugima...
- treba biti ukljucen u svijet koji ga okruzuje: niti jedan covjek nije otok, pa se tako ni profesionalni poljoprivrednik ne bi smio ponasati, vec pratiti sto se oko njega dogadja u zemlji, svijetu, a i preko plota kod suseda Jure , te sto to znaci za njega kao profesionalca


Ukratko - Sve ono sto prosjecni hrvatski (profesionalni) poljoprivrednik - nije (cast svijetlim iznimkama)


A ajd sad ruku na srce koliko je "ovakvih" profesionalnih poljoprivrednika?


PS. Mavrovic je iznimka koja potvrdjuje pravilo, definitivno ispred svoga vremena, sama ta cinjenica dovoljna da izazove reakcije koje je izazvao (a poznajuci mentalitet i state of mind prosjecnog seljaka)

Zadnje uređivanje Marica Carica : 11.04.2011. at 13:36.
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 13:30   #10
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Ja bi puno prije Gottericu pitala kako uzgojiti salatu, nego npr. Somieda ili banderasa.
Njih pitala kako biti profitabilan, tako da se upravo takva podjela dogodila sa Poljoprivredom.
Problem je što su pitanje tržišta, plasmana, poslovnih planova i poljoprivrede usko povezani sa poznavanjem nekih osnova uzgoja poljoprivredne kulture iz ekonomske koristi.

Razbijanjem na dva pdf-a informacijska vrijednost se smanjuje, pa su tim potezom zakinute dvije strane u razmjeni tih informacija između sebe. Istina dugo nisam čitao tvoj pdf, pogotovo dio koji se tiče poljoprivrede, ali volio bih čitati na SoN-u uz sadašnje teme i ekonomsku perspektivu ove grane.

Postoji tu i političko - gospodarska dimenzija jer koliko vidim gradsko stanovništvo doživljava poljoprivrednike kroz njihovo plačipičkasto naricanje za državnom pomoći.
Za takve slučajeve bi bila dobra tema o poduzetnicima koji su izgradili uspješna gospodarstva bez tog naricanja i bore se u skladu sa tržištem. To je često vrlo nemilosrdna borba i zahtjeva karakterne kvalitete i vještine kao i kod svakog poduzetnika.

Got, nadam se da nisi otpilila svog prijana jer ako voli ležati na suncu možda bi ga baš ovaj posao promijenio.
Permakultura
__________________
Puštanjem sebe ono što jesam, postajem ono što želim biti.
Graham is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 18:31   #11
Quote:
Graham kaže: Pogledaj post
..
Razbijanjem na dva pdf-a informacijska vrijednost se smanjuje, pa su tim potezom zakinute dvije strane u razmjeni tih informacija između sebe. Istina dugo nisam čitao tvoj pdf, pogotovo dio koji se tiče poljoprivrede, ali volio bih čitati na SoN-u uz sadašnje teme i ekonomsku perspektivu ove grane.
...
e, da, upravo sam to htio reci
__________________
PIPL MAST TRAST AS. TENK JU.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 21:41   #12
Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
e, da, upravo sam to htio reci
mislim da ti ovdje ipak ne zelis razgovarati o temi kao temi
nego ipak prvenstveno drviti o tome gdje se tema nalazi
(na stranu sto si u pravu i ti i graham)
a to je za PZK
sorry na iskrenosti
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 05:19   #13
U pravu si, nazalost. Dosta je tesko pricati o temi problema poljoprivrede bez gospodarstvenika u poljoprivredi jer njih, budimo iskreni, i nema na ovome pdf-u jer su, sorry na iskrenosti, pobjegli. (Na stranu sto je sama konstrukcija gospodarstvenik u poljoprivredi bezveze jer sama rijec poljoprivrednik podrazumjeva privredjivanje, odnosno grubo "neekoloski" receno: stvaranje novaca)
Dapace, da jos malo "zadrvim", tesko je pricati o bilo cemu ako nema suprotnih milsjenja i kada se za svaki malo disonantniji stav, pa makar izrecen i u sali, prijeti kartonima i etiketira sirovinom. Nadam se da za ovaj post necu dobiti karton i da nece biti proglasen off-topic, a ja sirovinom koji jede mrtve zivotinje i ne suosjeca sa dusevnim bolima mrkve i salate. Sorry na cinizmu.
__________________
PIPL MAST TRAST AS. TENK JU.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 11:21   #14
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Sad bih najradije otišla u debeli offt i pitala te, misliš da je ovo stvarno najveći problem poljoprivrede ?
Ja bolje da šutim o tome.
Quote:
Ja bih to usporedila sa, ne znam, torakalnom kirurgijom. Moraš imati želudac za neke stvari tj. volju i interes. Da ne kažem ljubav. Tehnikalije tipa anatomija i fiziologija (u tvom slučaju matematika) se dadu naučiti. Stječu se praksom i radom. No, neke stvari se nikako ne mogu raditi priko neke stvari uz povoljan rezultat. Većina ljudi nije sposobna shvatiti za početak da biljka ne poznaje nedjelju i blagdane. Nije svatko sposoban i voljan žrtvovati sunčanu nedjelju ljeti u ranim prijepodnevnim satima da bi skinuo ječam (karikiram, no poanta je tu).
Moji se, evo, bacaju u poljoprivredu.
Ne idu na poticaje, već na kulture koje smatraju profitabilnima.
Mali je zajeb što još uvijek imaju svoje prve poslove, zemljište im je udaljeno 80 km, pa se meni sve čini da nisu dovoljno pažljivo razmislili o količini rada koju treba uložiti. Slično misli i moj stari, čije mišljenje nešto više vrijedi jer je agronom i vodio je ratarsku proizvodnju dok je još radio u struci.
A meni sad ostaje samo da gledam.

Quote:
Skoro. Vjeruje i da ležanjem na Suncu može dobiti sve potrebno da se nahrani
Gle, ovak: da legne na Sunce, bio bi istovremeno spržen i zdrobljen gravitacijskom silom. Vjerojatije je ipak da leži na suncu.
Veliko slovo ide samo ako govoriš u astronomskom kontekstu, gdje se naše sunce i mjesec zovu Sunce i Mjesec, dočim se npr. Marsovi mjeseci zovu Fobos i Deimos.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 11:51   #15
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Ja bolje da šutim o tome.
Dijelom

No, ja bih rado vidjela kvalitetnu temu gdje se rešetaju rupe HR poljoprivrede, po mogućnosti izvan Politike jer dobijem osip kad im otvorim podforum.

Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Moji se, evo, bacaju u poljoprivredu.
Ne idu na poticaje, već na kulture koje smatraju profitabilnima.
Što, što ?

Zanima me kako razmišlja osoba koja ima radnog iskustva u struci (već si negdje prije prispomenuo kako ti je otac završio ratarstvo) i koja je procijenila da se može i hoće baviti rekreativnom proizvodnjom.

Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Vjerojatije je ipak da leži na suncu.
Check
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 11:55   #16
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Dijelom

No, ja bih rado vidjela kvalitetnu temu gdje se rešetaju rupe HR poljoprivrede,
I wanna be president of the Unated States
__________________
PIPL MAST TRAST AS. TENK JU.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 15:36   #17
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Dijelom

No, ja bih rado vidjela kvalitetnu temu gdje se rešetaju rupe HR poljoprivrede, po mogućnosti izvan Politike jer dobijem osip kad im otvorim podforum.
Pa dobro, otvori pa ćemo rešetati.
Quote:
Što, što ?
Upravo sade aroniju. A s malim zakašnjenjem, za probu, siju omanju količinu raznih tikvi. Mnijem da će ubaciti i rundu kukuruza, čisto zato što su vrlo povoljno nabavili sjeme, pa da zemlja ne stoji.
Quote:
Zanima me kako razmišlja osoba koja ima radnog iskustva u struci (već si negdje prije prispomenuo kako ti je otac završio ratarstvo) i koja je procijenila da se može i hoće baviti rekreativnom proizvodnjom.
Ti shvaćaš da su to dvije različite osobe?
U poljoprivredu se baca moja majka s očuhom. Moj stari i ja samo komentiramo. A pritom proizvodnja nije sasvim rekreativna; jest da imaju primarne izvore prihoda, no u ovo su ušli da bi zaradili.

OK, ovaj sam vikend ja nešto malo i pomagao oko okolnih radova, no generalno samo stojim sa strane i mislim si svoje. I držim fige svojima da im uspije unatoč svemu što može poći po zlu.

Moj stari se po pitanju aronije povodi za Krpinom, koji veli da je riječ o pomodnoj, razvikanoj kulturi koju se baš i ne isplati uzgajati. Za ovakvu proizvodnju misli da će im uzeti puno više vremena nego što imaju ako žele stvarno imati urod koji bi mogli prodati.
Da je moju majku briga za to što on misli, bila bi ostala s njim u braku.
Bumo vidli.™
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 18:38   #18
Lastane, sa kojom povrsinom zemlje tvoji barataju da tvoj otac misli da je to "mission impossible"?
__________________
PIPL MAST TRAST AS. TENK JU.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 19:14   #19
Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
Lastane, sa kojom povrsinom zemlje tvoji barataju da tvoj otac misli da je to "mission impossible"?
Manji je problem površina zemlje. Veći je njena udaljenost: 80 km nije predaleko, ali nije baš ni pri ruci.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 23:54   #20
lastane, bojim se da je moj vrli stari prijatelj i mentor-ako mislimo na dr. ivu krpinu debelo u pravu al dobro, o tom po tom, bute vidli.

ja za divno cudo obozavam posao koji radim. on je moja ljubav, izvor zarade, radost i muka. pogotovo veceras, kad odem na fieldclimate.com i vidim kak mi se fino dize infekcija-fuzikladij do zavidnih razina a zastitu smo odradili u nedjelju navecer ( bajna, neprospavana noci, kontrola dizni, razgovori sa radnikom na mob da malac ne zaspi, dithana i lasera ima po cjelom dvoristu, zaboravila sam staviti masku pa se nagutala svakakvih divota) a danas se otvorise nebo i zemlja, pada li pada.

krenula sam sa hektarom vilijamovke koji sam posjekla, pokusala sa jagodama ( dobavljaci i danas placu za mojom jagodom) pa rekla jok, zasadila malo tresanja- 125 komada pa ih u nastupu bijesa pocupala za par sati i preorijentirala se na jabuku i postala majstor. educiram se, pohadjam seminare, slusam pametne ljude, gnjavim krpinu svako malo svakakvim pitanjima, mrcvarim radnike a najvise samu sebe jer sam panicar a sve cega se primem mora biti pic-pic.

bez samohvale-uspjela sam. kostalo je zivota, zivaca, novaca i zdravlja. ucim i radim vec 18 godina i ne odustajem. iritiraju me ljudi koji misle da su njihovi djedovi popili svu pamet ovoga svijeta i dan danas ih kopiraju. nauciti nesto novo? promijeniti nacin proizvodnje? kulturu? malo zasukati rukave i malo vise raditi? nema sanse. barem ne u mojoj blizoj okolici za koju sam ja malo caknuta teta koja rinta dan i noc, svetkom i petkom. za djecu sam majka koja zivi za svoje babe ( te babe rintaju skupa sa mnom, skupa nas moci kisa, przi sunce i nikada me nisu ostavile na cjedilu a znale smo rintati po cijele dane i noci) i vocnjake ( zahvaljujuci vocnjacima i lovi koju majka ubere zivi se sasvim solidno i guza se natapa 2 mjeseca u morskoj vodi), za muza sam nerazumna zena koja je zaboravila na cinjenicu da zivot nije trckaranje po poljima, za susjede sam sirota koja se muci ( iza ledja me pljuju) ali ja se ne dam.

za mog bankara sam uspjesna poduzetnica koju ce rado pratiti u vatru i vodu. za kupce sam korektni dobavljac koji nikada ne radi probleme i s kojim se sve moze dogovoriti. za radnike sam korektni sef koji ih doceka sa kavom i doruckom, pobrine se za rucak i veceru ako se duze radi, uredna sa placama. ova zadnja skupina mi je najvaznija.

kad nas seljak shvati da mora s voljom raditi svoj posao na zemlji ili u stali, da mora prije svega nauciti racunati, zatim da mora malo poraditi i na svom mentalnom sklopu, zavrnuti rukave i sam rasporediti svoje novceke koje zaradi a poticaji dobro dosli kad dodju-bit ce mu bolje i lakse u zivotu.

na poljoprivredi sma se nasla, to volim, to mi je valjda u genima. bilo bi licemjerno tvrditi da sve radim iz silne ljubavi prema zemlji-moji preci su ipak voljeli lovu a genetika je strasna stvar. i briga me tko sto misli. radim ko zivince, blejim u nebo i molim svevisnjega da me ne opatrne nekom elementarnom nepogodom-uradi on to s vremena na vrijeme da me malo prizemlji i za sada sve stima.

vi djeco uzivajte, ja odo gledat moje zaraze, idem malo zajebavat moderaciju na crometeo jer su mi fulali prognozu i ako bog da sutra cu opet baciti na moje jabukice nekih 10 000 kuna-zastita. u poljoprivredi se nista ne propusta slucaju. biljka treba hranu, vodu, toplinu i lijek. a voda, u mom slucaju kisa iziskuje lijek.

i smiljane, smatram da je poljoprivreda seljenjem u rubriku svijet oko nas nasla svoje mjesto. ljepse je ovdje nego na gospodarstvu. ne budi gundjalo.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:27.