Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2014., 15:17   #321
Je, prijavljen je, obišla ga je policija kad je zadnji put bio nekakav cirkus.
Ne znam samo da li je prijavljen na boravište ili prebivalište, ali mislim da to nije ni bitno po pitanju ključeva kad je na oba načina legalno tu.

Bilo bi naravno bolje da je boravište jer bi isteklo no mislim da je riječ o prebivalištu, tako da će se moguće bitke prenijeti na naslijednike stana odnosno unučad koji ne žive u RH.
Imoen is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2014., 15:31   #322
Izbacivanje podstanara iz stana nakon presude

Godinama živio u tuđem stanu i nije plaćao najamninu od 145 kn/mj za stan u Zagrebu, jedino režije. Zaštićeni najmoprimac.
Utužen da ide van i izgubio spor "najmoprimac". Sud kaže da mora van u roku 30 dana.
Pitanje: vlasnik ako dođe 31. dan i vidi da je ovaj još unutra, ima li pravo na samopomoć (30 dana od dana saznanja da mu je posjed ometen), tj da ga izbaci van i uđe u svoj stan, ili opet mora neku deložaciju potegnuti?

kako se vrši deložacija ako neće otvoriti stanar?
vlasnik bi ušao u stan (fizički izbacio stanara koji je sudskom odlukom izgubio pravo), no onda stanar odlazi u policiju i traži dežurnog suca nalog da mu izbace provalnika iz stana. Vlasnik ne bi otvarao vrata.
Kako ide u ovakvim slučajevima procedura?

prema zakonu vlasnik ima pravo zadrati stvari kao ovrhu. ne da mu se brsti po ostacima stanara, nego je problem odmah organizirati kamion, a to može i policiji reći.
Jethro is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2014., 13:24   #323
Quote:
excaliboor kaže: Pogledaj post
http://www.zakon.hr/z/241/Zakon-o-vl...varnim-pravima

Imaš cijeli dio "POSJED"

Ukratko:

-Posjed je *faktička* vlast glede neke stvari
(-Vlasništvo je stvarno pravo na određenoj stvari)
-Samovlast je zabranjena (obavezno pročitati čl 20 i 21)
-Samopomoć u obrani posjeda je dozvoljena (čl 27)


Npr: Stan je moj. Ti si u njemu već 2 mjeseca bez da mi plaćaš išta šta bi trebao. Ti si u posjedu stana, stan je u mom vlasništvu. Ja ti ništa ne smijem, jer si u posjedu stana. Samovlast je zabranjena.



Dakle, deložacija samo sudskim putem. Mislim da je drot13 čak negdje davno napisao da policija ne smije "izbaciti" iz tvog stana čovjeka koji tu stanuje, nego samo deložirati na osnovu sudske odluke. U gore spomenutim člancima ćeš naći zakonsku osnovu toga.
Tko plača režije u slučaju recimo da podstanar neće izaći jer kao što znamo režije glase na stvarnog vlasnika ? Dali mu vlasnik mora plaćati i režije ako recimo sud traje mjesecima ili godinama.
bego is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2014., 18:34   #324
placa ih i ide ovrha onome na koga glase racuni. hep i ostale ne interesiraju s kim vi imate kakve odnose vec njih i vas kao potpisnika ugovorene usluge
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 22:56   #325
Quote:
jones85 kaže: Pogledaj post
placa ih i ide ovrha onome na koga glase racuni. hep i ostale ne interesiraju s kim vi imate kakve odnose vec njih i vas kao potpisnika ugovorene usluge
Kad smo vec kod toga, imam slican problem. Da li smijem otkazati sve rezije (struja, voda, plin, telefon, internet...) ako ih podstanar ne zeli placati. Uredno je prijavljen, ako to nesto znaci, kao i sto mu je u propisanom roku dan zahtjev za iseljenje (kojeg je naravno zanemario).
Stingray is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 23:41   #326
Quote:
Stingray kaže: Pogledaj post
Kad smo vec kod toga, imam slican problem. Da li smijem otkazati sve rezije (struja, voda, plin, telefon, internet...) ako ih podstanar ne zeli placati. Uredno je prijavljen, ako to nesto znaci, kao i sto mu je u propisanom roku dan zahtjev za iseljenje (kojeg je naravno zanemario).
sto pise u ugovoru o najmu ako ga uopce imate vezano za rezije? uredno je prijavljen kome?
u nacelu mozete otkazati, samo sto cete opet placati ukopcanje. zasto uopce telefon i internet gase na vas a ne na najmoprimca?
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 16:48   #327
Podstanar, je nakon dugog vremena navlačenja ipak izašao iz stana, no ostalo je gomila neplaćenih režija (i neplaćene stanarine).
Je li moguće ikako tužbom doći do novaca koje duguje za režije? (ili za stanarinu pa da sa tim prebijem režije)
I dali ima uopće smisla tužiti?
Podstanar je uredno bio prijavljen i na njega se plačao porez.
grotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2019., 14:26   #328
Kad se radi o podstanarima koji ne žele dobrovoljno iseliti iz stana, koliko okvirno traje sudski postupak iseljenja ukoliko nemaju djecu a koliko ukoliko imaju djecu? Bar okvirno me zanima neki vremenski raspon o koliko godina se radi ako je u pitanju sud u Zagrebu.
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2022., 09:30   #329
Moze li netko dobiti "miran posjed" nad stanom na osnovu lazne prijave mjesta prebivalista ? Znaci osoba nikad uopste nije zivjela u stanu ni dan a kamoli 30 dana, ali je lazno prijavljena na toj adresi godinama ? Ako ne, postoji li ikakva druga zakonska osnova da ta osoba trazi pravo da zivi u tom stanu ?
orhidej107 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:07.