Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2010., 17:44   #1
Opsesivno šmrkanje

Neki će odmah skužiti. Za one koji neće, objašnjenje. Znate ono kad neki ljudi imaju naviku naglo uvlačiti zrak kroz nos, kao da imaju hunjavicu, pa uvlače vodicu da im ne škaklje vrh nosa? S razlikom da im nosu i dišnom sustavu nije ništa.

Ide li vam to na živce? Ja ću ispaliti, majkemi.
Prisiljen sam to slušati barem četvrtinu dana. Zašto to ljudi rade?
Imam osjećaj kao da to čine kada im je pomalo neugodno, pa da "ublaže" neku situaciju. Podsvjesno, jer nisu svjesni toga da u minuti ušmrkaju zrak uz onaj "KSSSST" jedno 10 puta. Evo danas sam mjerio i prosjek je bio usis svakih 7 sekundi. Čim se ja bavim...
Ne znaš što je gore, kad ide periodički, svakih toliko i toliko sekundi, ili kad je kaotično, pa se ne možeš priviknuti.

Gore je od nečije poštapalice. Sjediš u sobi za radnim stolom, a 3 metra dalje - KSSST!.................KSSSST!........KSSSST!

__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 17:50   #2
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ide li vam to na živce? Ja ću ispaliti, majkemi.
ako ti to kaj znači, razumijem te, potpuno
ja prošvikam na to
samu sebe držim da ne skočim šmrkavcu za vrat i ščupam mu žilu kucavicu
k svojoj teti nisam htjela ić jer je njen svekar šmrkao
jednu kolegicu na poslu sam par puta sterala iz sobe zbog toga
šmrkavci
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 19:34   #3
Još je gore kad to nije ono uobičajeno šmrkanje, nego uvlačenje zraka ali iz grla, ne iz nosa. Tako da zvuči više kao hrkanje.
Prisiljena sam to slušati...previše.
Ne znam zašto to ljudi rade. Da, vjerojatno je povezano s neugodom. Primjetila sam da to ljudi često rade u tišini- npr. kad putujem vlakom, u kupeu je šestero nepoznatih ljudi, nitko ni s kim ne priča, i barem jedan se nađe koji svakih 5 sekundi uvlači, očito nesvjesno.
SuperCow is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 19:42   #4
Znam jednu osobu koja je to počela raditi kad je bila u nekom problematičnom razdoblju i sad to stalno radi, čim postane nervozna.
Možda da upozoriš tu osobu jer vjerojatno to radi nesvjesno pa će se početi kontrolirati.
Aliera is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 20:30   #5
Evo ja radim taj glupi odvratni zvuk KSSSST koji vjerujem da svima ide na živce ali ne iz tog glupog razloga koji si ti naveo, nego iz zdravstvenog (problemi s uhom, nećem u detalje ). I to je JEDINI način da prestane bolit/krckat, i ne postoji drugi (osim operacije koje se grozim ). Pa odgađam i time se svrstavam u skupinu iritantnih šmrkača nosa, a nisam to.
__________________
For as long as I can remember, I wanted to spend Christmas in a suburban mental institution.
eleuthera is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 21:39   #6
Valjda nisu svjesni da su iritantni, nemam pojma. Iako bi trebali promisliti kakve zvukove proizvode i jeli nekome smeta određeno ponašanje. Meni smeta kad netko lupa rukama po radnom stolu i nogama ispod stola i tako sat vremena. Ne mogu se skoncentrirati na ništa jer se nekome lupka nogama. Totalno iritantne navike, kužim te da ti smeta.
erika x is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 21:45   #7
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post

Evo danas sam mjerio i prosjek je bio usis svakih 7 sekundi. Čim se ja bavim...
Ne znaš što je gore, kad ide periodički, svakih toliko i toliko sekundi, ili kad je kaotično, pa se ne možeš priviknuti.
Stvarno mi je smješno ovo da si mjerio svako koliko sekundi ta osoba napravi usis.
S tim se i ja bavim kad mi nešto ide na živce i pitam se u glavi o bože kad će shvatiti da mi ide na živce i prestati.
erika x is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 01:11   #8
Ako je dulje vrijeme onda kao navika postoji, a navike se mjenjati mogu. Možeš priupitati samu osobu zašto to radi, uštedit ćeš si živce i vjerojatno poboljšati respiratorni sistem jedne osobe (ako se o nesvjesnoj radnji radi).
Ako osoba ne voli izravna pitanja, dobra opcija je sendvič. Znači dobra, loša pa opet dobra vijest

Razlozi bi mogli biti: medicinski problem, uska 'nosnica' (nisam siguran kako se to kaže ili opisuje, al' inače se sređuje ili operacijom ili onom gumenom špagom... eh, baš nezgrapan opis), plitko disanje... to mi trenutno pada na pamet.

U slučaju da ne možeš utjecati na poboljšanje, onda možeš utjecati na svoj odnos prema toj pojavi. Pratiš svoje disanje, usporavaš ga (naravno, ne na silu) i smiruješ živce. Radije gledati na to s unutrašnjim mirom, nego si nepotrebno kidati živce.
Pa ima toliko repetetivnih radnji, zašto se baš živciraš oko te? Možeš se i ne živcirati... pa biraj.
PashkoPata'q is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 11:01   #9
Svojevremeno sam se bavio poslom koji je zahtijevao prisutnost klijenata, došla bi dva brata od kojih je jedan svako 5 sekundi ušmrkavao a drugi svako 5 sekundi išmrkavao, još i sad imam traume od toga.
Em izgledaju ko debili, em zvuče ko debili
Jedan od razloga zašto ne volim radit s ljudima
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 11:47   #10
Quote:
PashkoPata'q kaže: Pogledaj post
Ako je dulje vrijeme onda kao navika postoji, a navike se mjenjati mogu. Možeš priupitati samu osobu zašto to radi, uštedit ćeš si živce i vjerojatno poboljšati respiratorni sistem jedne osobe (ako se o nesvjesnoj radnji radi).
Ako osoba ne voli izravna pitanja, dobra opcija je sendvič. Znači dobra, loša pa opet dobra vijest

Razlozi bi mogli biti: medicinski problem, uska 'nosnica' (nisam siguran kako se to kaže ili opisuje, al' inače se sređuje ili operacijom ili onom gumenom špagom... eh, baš nezgrapan opis), plitko disanje... to mi trenutno pada na pamet.

U slučaju da ne možeš utjecati na poboljšanje, onda možeš utjecati na svoj odnos prema toj pojavi. Pratiš svoje disanje, usporavaš ga (naravno, ne na silu) i smiruješ živce. Radije gledati na to s unutrašnjim mirom, nego si nepotrebno kidati živce.
Pa ima toliko repetetivnih radnji, zašto se baš živciraš oko te? Možeš se i ne živcirati... pa biraj.
Eh, nažalost nikakvo pitanje ne ide u obzir. Sve što mi preostaje jest staviti slušalice na uši.
Zaista se ne radi o medicinskom problemu koji se tiče dišnog sustava. Znao bih da se radi, vjeruj mi.

Jedino mi je ostalo nejasan razlog takvog ponašanja. Evo nisam jedini koji je primijetio da ljudi to čine da bi razbili tišinu. Neki uzdišu i stenju, a neki šmrču. Neki govore: "hm".
Zato sam thread i stavio na Psihologiju, jer me zanimaju mogući razlozi psihičke prirode.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 12:13   #11
moguće da je problem psihološke naravi, a vjerojatno si uzrok ti, jer ti si vjerojatno student, pa si prisiljen biti s tom osobom u istoj sobi (iznajmljeni stan ili st.dom).
možda baš ti nerviraš tu osobu pa može imati manifestacije kao sindrom nemirnih nogu, tikove u što bih ubrojio i to neprijatno šmrkanje.

porazgovaraj s tom osobom, pitaj je što joj smeta kod tebe i tako ćeš vjerojatno riješiti problem.
Gradski konj is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 13:00   #12
Situacija je zapravo drukčija od te koju si opisao. A što se tiče živciranja, da, osobu se živcira, samo radi se o trećoj osobi. Šmrkavoj sam pokušao pomoći razgovorom, pa sam i ja izgubio živce zbog toga, i sad izbjegavam bilo kakav razgovor. Rekao bih da je postalo očito kako to izbjegavam.

A šmrkanje nije došlo zbog mene, jer ga je bilo i prije. Ja sam jednostavno naletio na osobu koja šrmče i to je to.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 13:14   #13
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Neki će odmah skužiti. Za one koji neće, objašnjenje. Znate ono kad neki ljudi imaju naviku naglo uvlačiti zrak kroz nos, kao da imaju hunjavicu, pa uvlače vodicu da im ne škaklje vrh nosa? S razlikom da im nosu i dišnom sustavu nije ništa.

Ide li vam to na živce? Ja ću ispaliti, majkemi.
Prisiljen sam to slušati barem četvrtinu dana. Zašto to ljudi rade?
Imam osjećaj kao da to čine kada im je pomalo neugodno, pa da "ublaže" neku situaciju. Podsvjesno, jer nisu svjesni toga da u minuti ušmrkaju zrak uz onaj "KSSSST" jedno 10 puta. Evo danas sam mjerio i prosjek je bio usis svakih 7 sekundi. Čim se ja bavim...
Ne znaš što je gore, kad ide periodički, svakih toliko i toliko sekundi, ili kad je kaotično, pa se ne možeš priviknuti.

Gore je od nečije poštapalice. Sjediš u sobi za radnim stolom, a 3 metra dalje - KSSST!.................KSSSST!........KSSSST!

Znao sam isto to radit kada mi je neugodno. Ponekad cisto nesvjesno kada sam u nekoj neugodnoj situaciji, npr. kada me netko promatra, pogotovo osobe suprotnog spola..
Michael___Myers is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 13:24   #14
To ti moze biti poremecaj jednog od nervnih sistema ( mislim da je vegetativnog , mada nisam siguran) , ili losi zivci, gdje ljudi imaju potrebu za "lijecenjem". To moze biti cupkanje nogom , prevrtanje prstima ruku , ili pak usmrkivanje nicega.
Ako to ne rade neko vrijeme , pocet ce da se znoje , ubrzano dišu , srce ce pocet brze da kuca . . .
Mislim da ces biti prisiljen slusat to dok se ne izlijece.
PussyLicker is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 22:46   #15
blagi psihički problem sa latentnom mogučnošću da postane malo ozbiljnije...
stvarno iritantno...pod hitno izbjegavati to
__________________
believe...always believe...and keep the faith ... !
be real is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 22:55   #16
Ja ne znam nikoga takvog. A znam puuuno živčanih ljudi.
Ali mogu zamisliti o čemu se radi. Grozno...ja ne znam kako sami sebi nisu iritantni.
__________________
Leben lässt sich nur rückwärts verstehen, muss aber vorwärts gelebt werden...S.A. Kierkegaard
Engelchen00012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 23:23   #17
Quote:
be real kaže: Pogledaj post
blagi psihički problem sa latentnom mogučnošću da postane malo ozbiljnije...
stvarno iritantno...pod hitno izbjegavati to
pa ja mislim da veći psihički problem ima ovaj kome to smeta. mislim kak ja ne primječujem takve pizdarije ?
RoyalJelly is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 23:29   #18
da i to je isto istina...
pa ti si valjda smirena osoba
__________________
believe...always believe...and keep the faith ... !
be real is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 23:47   #19
mene to isto lagano iritira.
više mi je onako neki pokazatelj lažnog samopouzdanja i preseravanja.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 20:30   #20
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Neki će odmah skužiti. ...

Gore je od nečije poštapalice. Sjediš u sobi za radnim stolom, a 3 metra dalje - KSSST!.................KSSSST!........KSSSST!

ahahahahhahaa. pa šta. ti prdni. svaku put kad on šmrkne a ti opali svom snagom
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:22.