Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.11.2010., 20:11   #1
Petrinja

evo kak sam i sam Petrinjac al mlad
zanima me kakvo je stanje bilo u mom gradu 1990/1991?
pogotovo nekoliko mjeseci prije prvih napada?
majka mi neželi o tome baš pričati,ne voli se baš tog sjećati
pa ono zanima me kako je to tada bilo?
mislim život u gradu?policijski sat?prestanak prijevoza Sisak-Petrinja?
zamračivanja? i slično tome
za promjenu volio bih da mi netko i odgovori a ne da samo premješta pitanja i da mi jezikovu juhu bez razloga -.-
Metallic fan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 10:56   #2
Pridružujem se pitanju, i nadam se da će se naći ovdje izravni učesnici.
Mislim da Petrinja zaslužuje zasebnu temu, da se spomenemo i Tarbuka i sličnih, a posebno s obzirom na to da je u Petrinji bilo gadno do samog kraja, u Oluji.
Kak se zvala ona emisija, Heroji domovinskog rata čini mi se, kad je bila o Ivici Šafariću, tad su on i njegovi suborci ispričali puno zanimljivog o stanju i borbama u Petrinji, pa probaj negdje i tu emisiju naći (i ja bi ju volio imati digitalnu).

A mene bi konkretno zanimalo da li je u Petrinji ostalo Hrvata tijekom okupacije, kako su živjeli, koliko je stradalo, takvih podataka ima za dosta mjesta koja su bila okupirana al za Petrinju ih nisam čuo.
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 21:56   #3
kao i svugdje u SR Hrvatskoj Srbi su držali dosta pozicija.
Za Petrinju se to može posebno reći jer je tamo vedrio i oblačio Boro Mikelić i njegova ekipa.On je bio direktor Gavrilovića i poslije premijer onoga što se zvalo Vlada tzv.republike srpske krajine.
Nakon balvana u sjevernoj Dalmaciji, prvi velika javna pobuna djela Srba izvan Dalmcije bila je u Petrinji u rujnu 1990 di se gomila skupila i vikala OVO JE SRBIJA i sl..
Tada je prvi put intervenirala prava,nova hrvatska policija na koju se tada pucalo i jedan je policajac ranjen u leđa iz puške.Ponavljam bilo je to još 1990. prije prijetnje vojnim udarom u siječnju 1991. pa Pakraca,Plitvica itd.

Kad je Petrinja pala i kasnije Srbi su pobili oko 300 ljudi.

Zadnje uređivanje pp5d6 : 06.11.2010. at 22:06.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 22:25   #4
nadam se da će ljudi iznijet što više informacija.

Te emisije se i ja sjećam, samo je nisam gledao od početka. Znam da je jedan od sudionika rekao da je Kika (jedan stariji čovjek) sprašio snajperom jednog domaćeg četnika koji je odavao vojsci naše položaje. Inače da se osvrnem na Kiku zakon lik, često sam ga viđao u Sisku, živo je negdje blizu mene i nikada se nije skidao iz uniforme

Jedino sjećanje koje ja imam na to razdoblje je da stojim na cesti gledam kako tenkovi idu prema Glini i ništa ne kužim.

Zadnje uređivanje marko86 : 06.11.2010. at 22:31.
marko86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 01:21   #5
Evo par filmova...

Junačine
mix
Tigrovi itd (možda netko prepoznaje osobe, lokacije....)
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 17:30   #6
Film o Šafariću...
http://www.domovinskirat.hr/index.ph...vi-&Itemid=135
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 21:38   #7
http://i110.photobucket.com/albums/n...be_2812729.jpg

Lijevo Šafarić, snimljeno u vrijeme Oluje negdje pred Petinjom
Cicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 21:57   #8
U Petrinji je situacija 1990 bila kao i u većini gradova koji su bili miješanog stanovništa, bez apsolutne dominacije Srba ili Hrvata. u Petrinji je po popisu bilo ok 42% Hrvata i 37-38% Srba. U 2 mjesecu osnovan je HSLS, pa pomalo sve ostale stranke, uključno s SDS-om.
U 8 mj 1990 pojavile su se prve barikade (cesta Petrinja - Jabukovac). Negdje u to vrijeme, 28-29.08.1990 grupa naoružanih Srba upala je u Općinski centar za zaštitu od požara i aktivirali sirene. Ukrali su i vatrogasno vozilo.
U to vrijeme Borislav Mikelić je apsolutno (politički) vladao Petrinjom.
Nakon tog incidenta 8 stranaka je potpisalo peticiju za suživot i mir, a Mikelićev odgovor bio je protestni miting protiv RH.
Dakle, možete si misliti kak je to bilo.
U 10 mjesecu bila je sjenica Skupštine općine gdje su Mikeliću rekli: "ti više nisi tata Petrinje..."
Onda su barikade uklonjene, nastao je prividan mir tijekom jeseni i zime.
Bilo je puno poluinformacija i dezinformacija, napetost se je mogla rezati nožem, nepovjerenje je vladalo.
Onda je 1991 počelo i s oružjem.
Cicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 07:47   #9
Quote:
Cicka kaže: Pogledaj post
slika uklonjena iz citata
Lijevo Šafarić, snimljeno u vrijeme Oluje negdje pred Petinjom
ma kakva oluja to je sa neke vjezbe i to ili u zimi ili kasna jesen tj rano proljece jer na drvecu iza nema lisca

Zadnje uređivanje rezon@tor : 11.11.2010. at 10:21.
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2010., 00:27   #10
Koje jedinice su bile u Vasilj Gaćeša u "mirnodopsko doba" (pred sam početak rata), prije neg je stigla banda sa svih strana i preko Drine?
Da li danas vojarnu koristi HV?
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2010., 03:04   #11
Prvo, zahvaljujem se mayday što je prokrenuo ovu zanimljivu temu.
Volio bih saznati što više o obrani Petrinje, počevši od borbi u selima oko samog grada: Gora, Graberje, Čuntić, Pecki, Dragotinci, Kraljevčani, Pranjavor, Hrastovica, Župić, Taborište...Isto tako zanimaju me ulične borbe po samoj Petrinji? Gdje su bili punktovi mupa po gradu, gdje zng-a, koliko su se zadržali tigrovi u gradu (vjerujem da vam je svima poznat video koji je objavio već pomalo legendarni arhivista) http://www.youtube.com/watch?v=gEEXhHdsp2k
koji je zadatak bio toj postrojbi?

Da li je osim te postrojbe tigrova u Petrinji bilo i drugih postrojbi osim domaćih snaga?

Tko je srušio most na Petrinjčici i zašto?
Ima li istine u tvrdnajma o raketiranju vojarni jna od strane hrvatske vojske?

Može li netko prepričati događaj kod bolnice u kojem je stradalo dosta naših vojnika?

Volio bih vidjeti što više priča iz prvih ruku od branitelja, kao i ostalih svjedoka. Također su poželjne i priče i iz "druge ruke" , a posebno bih volio da se u priču uključe i svjedoci s druge strane, da čujemo i tu priču.

Usput, nije baš vezano ali...kad čitam o drugom svjetskom ratu na Banovini, uviđam da se radnja događa oko istih sela, što mi je jako zanimljivo. Pozdrav i nadam se vašim odgovorima.
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2010., 03:18   #12
Hmm, ja sam bio sa druge strane- no bio sam relativno mali ali se sjecam da sam jednog dana dosao u skolu i prijatelj iz razreda mi je rekao da sam srbin. Obzirom da nisam znao sta je to, otisao sam kuci i pitao starog sta je to....
Tada je nekako i poceo rat...
Mozda je ovo sto pisem malo previse off topic, ali tog perioda se sigurno ne sjecam kao dobroga. Inace sam zivio pored Dvora, pa tako-reci, rat nisam ni osjetio kao neki.
Jbg, tako je kako je.
Metal is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2010., 09:35   #13
Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
Koje jedinice su bile u Vasilj Gaćeša u "mirnodopsko doba" (pred sam početak rata), prije neg je stigla banda sa svih strana i preko Drine?
Da li danas vojarnu koristi HV?
Garnizon "Vasilj Gaćeša" je prvenstveno bio centar za temeljnu obuku pješaštva-4 bataljuna, u tom garnizonu je bio oklopno mehanizirani bataljun, bataljun inžinjerije i PZO-a.

Početkom 1. mjeseca 1991. iz kasarne šalju sve redovne vojnike-Hrvate i Slovence u Sombor, a u isto vrijeme stižu autobusi rezervista iz srbije koji popunjavaju kapacitete garnizona-u garnizonu su bili "uskladišteni" (ne znam točno koliko) tenkovi, BOVovi, BVPi, transporteri, hrpa PATova 20/3, minobacaći te pješačko naoružanje. Tijekom 1 i 2. mjeseca u kasarnu se iz skladišta "Šamarice" prebacuju ogromne kolićine streljiva svih vrsta, i teškog naoružanja, kasarna je još od 1. mjeseca pod "izvanrednim režimom" na poligonu "Gavrilović kosa" se svakodnevno vrše vježbe tenkovsko pješačkih napada s pristiglim rezervistima, u to vrijeme u kasarnu stižu i domaći srbi iz Petrinje i okolice.

Vojarnu danas koristi HV
NINJA 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2010., 16:55   #14
Uh isprike, vidim da je metallica fan započeo temu, zato zahvale njemu.
Metal: taj događaj si dakle doživio u Dvoru? Onda su ta djeca koju spominješ morala biti iz Zalamače, Struge, Kozibroda ili Divuše? Znam,o kako su oni prošli u srpnju...naravno da tebe ne krivim zato. Sam kažeš da si bio premlad da bi shvatio događaje oko tebe, jel može onda neka priča iz druge ruke o napadima na Zalamaču, Strugu, na policijsku postaju Kozibrod ili Kostajnicu?

NINJA 07 jel možeš objasniti di je ta poligon gavrilovičeva kosa? Kod kojeg sela?
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2010., 17:54   #15
Quote:
danguba2 kaže: Pogledaj post
NINJA 07 jel možeš objasniti di je ta poligon gavrilovičeva kosa? Kod kojeg sela?
To je poligon-brdo u čijem je podnožju vojarna, kad dođeš na glavni ulaz vojarne onda je lijevo , proteže se skroz do nekadašnjeg strelišta (ne znam je lijoš u funkciji) koje je na suprotnom kraju od glavnog ulaza.

U biti, evo slike s google earth"; http://slike.hr/slike/vojarna_9f694.jpg.html
Crvena strelica-glavni ulaz
Plava strelica-strelište
Crveno omeđen prostor-poligon

Zadnje uređivanje rezon@tor : 15.11.2010. at 15:17. Reason: citat
NINJA 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2010., 18:39   #16
Ovaj razgovor snimljen je dva dana prije pada Petrinje - 19.09.1991...
http://www.domovina.net/intercepts/B...A086-144!s.mp3

Sudeći po razgovoru , našima je malo falilo da osvoje tu vojarnu u Petrinji. Karadžić je ovdje prognozirao pad cijele Banije u naše ruke ako uspijemo zauzeti ovu vojarnu. Onda nije ni čudo da su forsirali osvajanje Petrinje u uličnim borbama koje su navodno bile jako krvave s dosta gubitaka na obje strane.

E sad bi mene zanimalo da li je to istina - da je našima malo falilo da zauzmu ovu vojarnu ?

I koliko su te borbe zaista bile krvave ?

I koliko je u konačnici ljudi poginulo u Petrinji s naše strane - koliko civila , koliko vojnika ?

Zadnje uređivanje Keva : 13.11.2010. at 18:46.
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2010., 19:08   #17
Kolko se sjećam "Šamarica" je u tim uličnim borbama 02.09. napadnuta i posada je pobjegla u Gaćešu, pri čemu je ostavljeno nekoliko tenkova T-55. Vojarna je opkoljena i tada je iz Zagreba došla vijest o jednom od primirja pa je napad obustavljen. Negdje sam pročitala kako su u tome sudjelovali premijer Gregurić i Luka Bebić, tada u funkciji ministra obrane. Nastala je situacija koja se može opisati kao kaotična. Vlado Demetrović koji je tada bio koordinator odreda NZ u Petrinji rekao je kako ni naoružanje u Šamarici koja je do 17.09. praktički stajala prazna nije dirano "zbog zapovjedi iz Zagreba" i zbog neorganiziranosti...ni oklop, ni išta drugo...Tu se spominje izdaja i svakojake druge teške riječi.

Edit: što se slike tiče. Na Corbisu je datirana 11.08.1995. Naravno, tamo ima puno fotki koje su krivo označene pa je svašta moguće. Jedino mi se čini kako na toj fotki Šafarić ima dva zdrava oka pa bi to moglo pomoći u datiranju...
Cicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2010., 19:30   #18
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
...
Sudeći po razgovoru , našima je malo falilo da osvoje tu vojarnu u Petrinji. Karadžić je ovdje prognozirao pad cijele Banije u naše ruke ako uspijemo zauzeti ovu vojarnu. Onda nije ni čudo da su forsirali osvajanje Petrinje u uličnim borbama koje su navodno bile jako krvave s dosta gubitaka na obje strane.
...
Imali smo položaje baš na toj "gavrilović kosi" i imali smo vojarnu kao na dlanu, e sad, osvojiti tu vojarnu, to je već drugi par rukava.

@cicka

Što se tiče skladišta "šamarice" bio sam nekoliko puta u tom skladištu pred sam kraj 1990-12 mjesec, nigdje nisam vidio niti jedan tenk.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 15.11.2010. at 15:18. Reason: citat
NINJA 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2010., 19:45   #19
Navodno je to prebačeno iz Gaćeše u Šamaricu kad je Tarbuk preuzeo zapovjedništvo. Znači 8 mj 1991. Spominju se i neke Prage. Sve se to dogadjalno navodno skupa s dolaskom onih 200 pripadnika VP Iz Pančeva koji su negdje u to vrijeme došli ojačati garnizon. Dio njih je skupa s tim vozilima prebačen u Šamaricu. Mislim kako i gore spomenuti Demetrović govori o tim vozilima, samo moram proviriti u knjigicu o osvajanju vojarni JNA...
Cicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2010., 20:11   #20
Quote:
Cicka kaže: Pogledaj post
Navodno je to prebačeno iz Gaćeše u Šamaricu kad je Tarbuk preuzeo zapovjedništvo. Znači 8 mj 1991. Spominju se i neke Prage. Sve se to dogadjalno navodno skupa s dolaskom onih 200 pripadnika VP Iz Pančeva koji su negdje u to vrijeme došli ojačati garnizon. Dio njih je skupa s tim vozilima prebačen u Šamaricu. Mislim kako i gore spomenuti Demetrović govori o tim vozilima, samo moram proviriti u knjigicu o osvajanju vojarni JNA...
Vjerojatno su prebačeni iz gačeše kako bi se pojačala obrana, rekoh da ne ispadne kako su u šamarici bili uskladišteni tenkovi.

Što se tiče onog što je ostalo u skladištu, nisam siguran da je ostalo puno toga, bez obzira što se radilo o stvarno velikom skladištu, zasigurno znam da se to skladište intenzivno počelo prazniti još u 1. mjesecu 1991.

Zadnje uređivanje NINJA 07 : 13.11.2010. at 20:27. Reason: tipfeler
NINJA 07 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:08.