Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.07.2010., 14:26   #41
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
ima:
Radi ono što ti gazda kaže.
Mislim da gosti prerjetko koriste one mogućnosti koje imaju ukoliko nisu zadovoljni uslugom, a to su:

- usmena žalba šefu ili vlasniku (ukoliko je neko od njih tamo)

- traženje knjige žalbe u slučaju iznimno lošeg iskustva, bilo s hranom, bilo s uslugom osoblja.
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 14:26   #42
Kod konobara treba puno toga: mora biti nasmijan, uljudan, uredan, komunikativan, brz ....
Kod konobarica trebaju samo dobre sise.
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 14:30   #43
Quote:
mazgov kaže: Pogledaj post
nemam se ja što njemu dodvoravati i umiljavati da bi za svoj novac dobio ono što ću platiti,
možda ovo opisno djeluje kako dodvoravanje , ali nije...uživo je pomalo preotvoren pristup (ako aludiraš na moje "simpatije"?? )

Quote:
mazgov kaže: Pogledaj post

to ovisi o njegovom dodvoravanju meni i njegovoj kvalitetnoj usluzi
preko 80 % ljudi koji konobare nisui za taj posao , a u stvari su gazde krivi jer su i sami sirovine i ne znaju ljude obučiti i naučiti ih osnove konobarske usluge
Slažem se da je u konačnici njegov pristup bitan i bitniji, ali ja obično polazim od sebe u komunaciji tj krećem s točke da su svi zaslužili pristojno ponašanje od mene dok ne dokažu /pokažu da nisu...
__________________
sponza u penziji
chilimama is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 14:34   #44
Quote:
chilimama kaže: Pogledaj post
Slažem se da je u konačnici njegov pristup bitan i bitniji, ali ja obično polazim od sebe u komunaciji tj krećem s točke da su svi zaslužili pristojno ponašanje od mene dok ne dokažu /pokažu da nisu...
Nećeš vjerovati, ali nisi jedina u tome.


Pa unatoč tome, povratna informacija od osoblja (koja pod 1. ne bi trebala biti povratna, nego početna pri ulasku u lokal) nije adekvatna, dapače- počesto je ispod svake razine komunikacije na tržnici, a kamoli na mjestu gdje očekuju da im platim npr. 500tinjak kuna (za ručak za dvoje), te ostavim još 30- 50 kuna napojnice.
Mislim, pa na koju foru mislite zaraditi toliku napojnicu, ako ste nepristojni, gospodo konobari? Čak i kad se čovjek oduševi okusom jela za koji je zadužen kuhar, tu je konobar da mu pokvari dojam.
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 14:37   #45
Quote:
chilimama kaže: Pogledaj post
ali ja obično polazim od sebe u komunaciji ...
što ti imaš komunicirat s konobarom , imaš svog pratioca koji je zadužen za to , za sve želje se obraćaš njemu , a on je taj koji '' tlači'' konobara , gdje bi stigli kad bi svi konobara obasipali prohtjevima i zahrjevima , i ovako su smantani , a još i kad ih čopor obaspe i to još ženski
šuti i diskretno svoju želju proslijediš ''dragom'' , a kud ti okom on će skokom
još ćeš i s konobarima očijukat , i ovako su povampireni , još im i povoda daj:aždaja:
__________________
kad magarac nauči , magarac zna
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 14:44   #46
Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post

Znaš koliko konobara u nas od npr. 10 zadovolji kriterije prosječnog gosta? Moožda 2. Ali možda!
Pa znam da nije najplaćeniji posao na svijetu i da se puno radi u neki prometnijim lokalima, ali pobogu... ugostitelj znači da nekog ugošćavaš, a ne da nnekom dijeliš lekcije. Big no- no!
Vrlo često sam i ja u ulozi gosta, i duplo sam osjetljiviji na loš rad svojih kolega. Zato sam temu i naslovio "kako bi nam bilo svima bolje".
Dobri konobari će svakom gostu pružiti profesionalnu uslugu, ali ako je gost dobar tada će mu još, kako se kaže u konobarskom žargonu, i "popušiti".
Ove savjete pišem da bi vi bili dobri gosti i osjetili kako je to lijepo kad vam konobar popuši.
*ante* is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 14:47   #47
Quote:
*ante* kaže: Pogledaj post
kako je to lijepo kad vam konobar popuši.
nek on meni dade dobru uslugu , a za popušit ću se ja već snaći po mom ukusu
__________________
kad magarac nauči , magarac zna
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 14:48   #48
ne treba mi konobar popušiti, samo neka donese pivo u roku 5 minuta
a kako se konobari međusobno zabavljaju, to me baš i ne zanima
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 14:52   #49
Quote:
*ante* kaže: Pogledaj post
Vrlo često sam i ja u ulozi gosta, i duplo sam osjetljiviji na loš rad svojih kolega. Zato sam temu i naslovio "kako bi nam bilo svima bolje".
Dobri konobari će svakom gostu pružiti profesionalnu uslugu, ali ako je gost dobar tada će mu još, kako se kaže u konobarskom žargonu, i "popušiti".
Ove savjete pišem da bi vi bili dobri gosti i osjetili kako je to lijepo kad vam konobar popuši.
A ne, ne
tvoj prvi post teme je oslovljen kao savjet gostima kako da puše konobarima, a ta priča jednostavno nije normalna, kako bih rekao... gosta se ugošćuje, a ugošćuje ga ugostitelj.

Temu prebacujem na Gastronomiju s MK (u dogovoru s kolegom grogom), kako bi što više kolega profesionalaca moglo dati svoj sud. Svratite i tamo.
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 14:56   #50
Vi kao da ste od šećera i vune,pa vam sve živo smeta...
Ja nemam problema jer ih i ne primjetim..
mitokito is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 15:34   #51
Quote:
mitokito kaže: Pogledaj post
Vi kao da ste od šećera i vune,pa vam sve živo smeta...
Ja nemam problema jer ih i ne primjetim..
"ne primjetiti" da ti netko hoće ukrast 100 kuna iz novčanika baš i nije nešto što bih ja nazvala "neimanjem problema".
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 16:39   #52
ok, pišem dalje

Ako nemate dovoljno novaca ili ne volite trošiti, ne ulazite u restoran. Kupite u dućanu kruha i salame i dvolitrenu pivu i najedete se i napijete za malo novaca. Restorani su mjesta za gospodu. Kad mi dođu ljudi koji nemaju baš novaca, neugodno je i njima i meni.
Imajte na umu da konobari najviše vole gotovinu, i ako vam je prvo pitanje: "Primate kartice?" možda nećete biti najbolje posluženi. To kod mene nije slučaj, ali znam da kod mnogih konobara jest.

Naručivanje jela i pića
Dobar konobar će upoznati goste s jelima koje nude, nešto preporučiti...a loš će samo odmah dati jelovnike. Postoji neki redoslijed: od predjela do deserta, od aperitiva do kave, i ne znam zašto, ali me ljuti kad gosti to preokreću. Kad mi prije jela naručuju kavu sa šlagom, gubim volju ih posluživati. Osobito kad se radi o nekoj fešti preko 20 ljudi i kad bi pola njih prije pršuta i sira htjeli kavicu.
Ne znam zašto ljudi moraju jedni druge oponašati kod narudžbe, što ćeš ti? a onda ću i ja to, ali mislio sam ono . Pa naruči što voliš, a ne naručiti nešto zato što će to jesti ili piti netko drugi za stolom.
*ante* is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 16:43   #53
kava nakon žderanja mi je neš najstrašnije na svijetu....:bljuvrigfuj:
__________________
Life is pleasant. Death is peaceful. It's the transition that's troublesome.
H-K is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 16:51   #54
Smeta mi:
- kad mi pokusavaju uzet kaput
- kad mi bez pitanja toce jos pica iz flase koja stoji na mom stolu
- kad ne stisaju/izbace bucne goste (ukljucujuci cendrava derista)
- kad pustaju preglasnu muziku
- kad ukljuce televizor, kojeg prokletog vraga televizor ima uopce raditi u restoranu?
- kad tvrde da nesto ne moze uspjeti onako kako ja trazim da pripreme i pitaju: "a sto ako ne bude dobro" - pa valjda znam zasto to trazim
- kad gostu kazu da je "niko" (Ja: "Imate sojino mlijeko?" Konobar u Tolkien's Houseu: "Ne, to vam tu niko ne bi pio.")
- kad ne promijene prljavi stolnjak, a cesto niti nadstolnjak, smjestaju goste za klimave stolove
- kad zaborave pola narudzbe, pola donesu krivo
- kad na trazenje obicnog zelenog caja bez arome breskve donesu zeleni caj s aromom breskve
- kad na trazenje nekog pica koje se placa i case vode (narucujem vodu i uz caj i uz pivu) donesu to pice i flasu vode, i to Jane koja je gorka
- kad na trazenje njemackog piva nude Bavariu
- kad gostima za stolom donesu njihova jela s razmakom vecim od par minuta

No, u vecini slucajeva nemam problema s konobarima, ni u kaficima, ni u restoranima. Ako su negdje neljubazni, vise se ne vracam (osim ako netko vodi drustvo van, ne trazim da promijeni kafic/restoran zbog mene.)
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 16:55   #55
[QUOTE=*ante*;27983496]ok, pišem dalje

[QUOTE]Ako nemate dovoljno novaca ili ne volite trošiti, ne ulazite u restoran. Kupite u dućanu kruha i salame i dvolitrenu pivu i najedete se i napijete za malo novaca. Restorani su mjesta za gospodu. Kad mi dođu ljudi koji nemaju baš novaca, neugodno je i njima i meni.[QUOTE]

glupost
ljudi koji nemaju novaca iz bilo kojeg razloga, a svejedno izađu u restoran su ljudi koji vole potrošiti to malo što imaju na jelo i ugodan boravak u rest.
po čemu li bi oni trebali biti "manje vrijedan" gost??

I
Quote:
majte na umu da konobari najviše vole gotovinu, i ako vam je prvo pitanje: "Primate kartice?" možda nećete biti najbolje posluženi. To kod mene nije slučaj, ali znam da kod mnogih konobara jest.
kakve veze konobar ima s poslovanjem restorana?
i kaj je to njega briga kako gost plaća?




Quote:
Dobar konobar će upoznati goste s jelima koje nude, nešto preporučiti...a loš će samo odmah dati jelovnike. Postoji neki redoslijed
: od predjela do deserta, od aperitiva do kave, i ne znam zašto, ali me ljuti gosti to preokreću. Kad mi prije jela naručuju kavu sa šlagom, gubim volju ih posluživati. Osobito kad se radi o nekoj fešti preko 20 ljudi i kad bi pola njih prije pršuta i sira htjeli kavicu.
Ne znam zašto ljudi moraju jedni druge oponašati kod narudžbe, što ćeš ti? a onda ću i ja to, ali mislio sam ono . Pa naruči što voliš, a ne naručiti nešto zato što će to jesti ili piti netko drugi za stolom.
kad se šališ, metni , da se znamo nasmijati i ako šala nije uspjela
crveno-crno is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 16:56   #56
Quote:
*ante* kaže: Pogledaj post
ok, pišem dalje

Ako nemate dovoljno novaca ili ne volite trošiti, ne ulazite u restoran. Kupite u dućanu kruha i salame i dvolitrenu pivu i najedete se i napijete za malo novaca. Restorani su mjesta za gospodu. Kad mi dođu ljudi koji nemaju baš novaca, neugodno je i njima i meni.
Imajte na umu da konobari najviše vole gotovinu, i ako vam je prvo pitanje: "Primate kartice?" možda nećete biti najbolje posluženi. To kod mene nije slučaj, ali znam da kod mnogih konobara jest.

Naručivanje jela i pića
Dobar konobar će upoznati goste s jelima koje nude, nešto preporučiti...a loš će samo odmah dati jelovnike. Postoji neki redoslijed: od predjela do deserta, od aperitiva do kave, i ne znam zašto, ali me ljuti kad gosti to preokreću. Kad mi prije jela naručuju kavu sa šlagom, gubim volju ih posluživati. Osobito kad se radi o nekoj fešti preko 20 ljudi i kad bi pola njih prije pršuta i sira htjeli kavicu.
Ne znam zašto ljudi moraju jedni druge oponašati kod narudžbe, što ćeš ti? a onda ću i ja to, ali mislio sam ono . Pa naruči što voliš, a ne naručiti nešto zato što će to jesti ili piti netko drugi za stolom.
I kartice su novac. Ne vidim zasto bi ljudi nosili gotovinu???!!! U kojem stoljecu ti zivis?

U Sloveniji uvijek placam debitnim karticama, i to mi bez problema kucaju iznos na koji zaokruzim. Nedavno sam po prvi put u Hrvatskoj placala karticom i nisu mogli zaokruziti, nego sam napojnicu morala dati u kesu.

A kojim god redoslijedom gost zeli jesti hranu, na tebi je da mu tim redoslijedom tu hranu i doneses. Doma znam glavno jelo pojesti prije juhe i ako to pozelim u restoranu, ocekujem da mi se tako i donese.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 16:57   #57
Quote:
H-K kaže: Pogledaj post
kava nakon žderanja mi je neš najstrašnije na svijetu....:bljuvrigfuj:
I meni je odvratna sama pomisao na to (ne volim okus kave), ali ako to nekom pase, ima da mu konobar tako donese. Ili, ako nekome kava pase prije jela, ima da mu konobar tako donese.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 16:57   #58
Quote:
*ante* kaže: Pogledaj post
Imajte na umu da konobari najviše vole gotovinu, i ako vam je prvo pitanje: "Primate kartice?" možda nećete biti najbolje posluženi. To kod mene nije slučaj, ali znam da kod mnogih konobara jest.
Mislim da bi ugostitelji trebali malo zakoračiti u 21. stoljeće jer meni osobno ne pada na pamet dići 500 kn na bankomatu, s njima hodat po gradu i onda još razmišljat da li će mi to biti dovoljno za pokrit račun ili ne, a imam love na računu.
Provučem karticu bez problema a za napojnicu uvijek imam keš

Quote:
*ante* kaže: Pogledaj post
Naručivanje jela i pića
Dobar konobar će upoznati goste s jelima koje nude, nešto preporučiti...a loš će samo odmah dati jelovnike. Postoji neki redoslijed: od predjela do deserta, od aperitiva do kave, i ne znam zašto, ali me ljuti kad gosti to preokreću. Kad mi prije jela naručuju kavu sa šlagom, gubim volju ih posluživati. Osobito kad se radi o nekoj fešti preko 20 ljudi i kad bi pola njih prije pršuta i sira htjeli kavicu.
Tebe ljuti? Zanimljivo
Ja pak smatram da ja za svoje novce mogu dobit što hoću i kojim redom hoću
Možda sam se tek ustala pa bi popila kavu jer znam da klopa neće biti spremna slijedećih pol sata?
Nikad ne znaš što je gostu na pameti, a i nije tvoje da o tome razmišljaš

Ak te traži vodu s tri kocke leda, donesi mu s tri kocke leda
Ak te traži kavu sa šećerom i pol, donesi mu kavu sa šećerom i pol
Eto, to je tako jednostavno
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 17:19   #59
Ugostitelji su uvik bili, hm, zanimljivi. Vjerojatno zato jer ih polovicu čine bivši igrači nogometa 'koji su krenili u biznis'.
__________________
Nije Cika Strile.
RedHat is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 17:22   #60
Quote:
*ante* kaže: Pogledaj post
ok, pišem dalje

Ako nemate dovoljno novaca ili ne volite trošiti, ne ulazite u restoran.

Naručivanje jela i pića
Dobar konobar će upoznati goste s jelima koje nude, nešto preporučiti...a loš će samo odmah dati jelovnike. Postoji neki redoslijed: od predjela do deserta, od aperitiva do kave, i ne znam zašto, ali me ljuti kad gosti to preokreću. Kad mi prije jela naručuju kavu sa šlagom, gubim volju ih posluživati. Osobito kad se radi o nekoj fešti preko 20 ljudi i kad bi pola njih prije pršuta i sira htjeli kavicu.
Ne znam zašto ljudi moraju jedni druge oponašati kod narudžbe, što ćeš ti? a onda ću i ja to, ali mislio sam ono . Pa naruči što voliš, a ne naručiti nešto zato što će to jesti ili piti netko drugi za stolom.
pišem i ja

Ne možeš određivati gostima što će jesti. Znam da bi ti najviše htio da svi jedu jastoge i bifteke, ali to ne prolazi.
A što se tiče naručivanja jela, ja obično znam što ću jesti. Ako imam povjerenja u konobara/vlasnika, ili ako sam u društvu s VIP čovjekom koji je nekako povezan s restoranom, onda ću pitati koja je friška riba.
Inače mi ne pada na pamet pitati konobara što ću jesti.
Za vino mi ne treba konobar, bogu hvala. Donesi mi vinsku listu i NAPOMENI ako nečega od toga nema u podrumu.

Zadnje uređivanje Krkimir : 25.07.2010. at 17:29.
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:03.