Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2013., 08:18   #1701
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Što se tiče oznake poslovnog prostora ona ne MORA biti numerička, mogu biti i slova, i mislim da je tako i lakše, odmah vidiš jel MP ili VP...na tebi je da odlučiš.

Idemo redom...

MALOPRODAJA:

1. račun ==> 1/MP1/1...2/MP1/1...itd

2. račun otpremnica ==> 1/MP2/1....2/MP2/1...itd

3. predujam ==> 1/MP3/1...2/MP3/1...itd

**odobrenje je račun u minusu (stavka 1)
**povrat robe je račun otpremnica u minusu (2)
**storno predujma je predujam u minusu (3)

VELEPRODAJA:

dokumenti iz skladišta VP direkt

1. račun ==> 1/VP1/1...2/VP1/1...itd

2. račun otpremnica ==> 1/VP2/1...2/VP2/1...itd

3. predujam ==> 1/VP3/1...2/VP3/1...itd

**isto kao i gore

dokumenti za VP iz MP

1. račun ==> 1/MVP1/1...2/MVP1/1...itd

2. račun otpremnica ==> 1/MVP2/1...2/MVP2/1...itd

3. predujam ==> 1/MVP3/1...2/MVP3/1...itd

USLUGE:

1. račun ==> 1/US1/1...2/US1/1...itd

2. predujam ==> 1/US3/1...2/US3/1...itd

Da rezimiramo....SVI naplatni uređaji imaju oznaku 1.
Oznake poslovnih prostora su sve navedene, ali odmah iz njih možeš isčitati slijedeće:

MP = maloprodaja
VP = veleprodaja direkt
MVP = veleprodaja iz maloprodaja
US = usluge

oznake 1 = račun, 2 = račun otpremnica i 3 = predujam.

Mislim da je ovo vrlo jasno i praktično...
Nisam baš shvatio .imam veleprodajnu firmu i računi mi počinju sa 1/vp1/1
Ponekad fakturiram i usluge i kaj sad taj račun mora izgledati 1/us1/1 ili ga mogu normalno fakturirati po gornjoj šifri iz vele prodaje? ja radim tako ,inaće postoji i mogučnost da je na jednom računu i usluga i proizvod .kako bi se onda to fakturiralo ??
laser is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 09:52   #1702
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
@zac: vraga je jasno, ali ima još 2 mjeseca da "sjedne"... Zapravo, jasno je dosta toga, ali je pitanje što će koji SW dozvoliti. A kako život nij estao - računa već ima ispisanih, pa se sada pitam: kako promijeniti?? Zapravo, znam, probao sam, access-om... Kad ne ide milom, udri ga.
I, da, njezino je ljepše prikazano, ali... žensko je i to ne bilo kakvo!
Pa koliko se meni cini dovoljno je izmijeniti ispis (postaviti drugaciji format ispisa), bez diranja baze i bilo kakvog kemijanja.
zac1608 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 12:02   #1703
Quote:
zac1608 kaže: Pogledaj post
Da, to moze tako i nema nikakve zapreke glede poslovnog prostora, ali ipak ti pitaj nekog u PU da li tvoj knjigovodstveni servis moze biti u internom aktu i ako moze na koji nacin to mora biti napisano.
Nije mi bilo mrsko, sastavila ja interni akt kako sam mislila napraviti i pravac PU... Objasnila im svoje zahtjeve i zatražila njihovo očitovanje, nakon što su me malčice prošetali od vrata do vrata saznala sam: A da li se što u sadržaju računa promjenilo u odnosu na prošlu godinu?" wtf
Znao glavni i odgovorni manje nego mi
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 16:21   #1704
Quote:
zac1608 kaže: Pogledaj post
Pa koliko se meni cini dovoljno je izmijeniti ispis (postaviti drugaciji format ispisa), bez diranja baze i bilo kakvog kemijanja.
Možda pretjerujem, ali mi je stalo da promijenim sve od 01.01., a ako mijenjaš ispis svi u bazi podataka ostaju sa prethodnom oznakom. Možda nije bitno... A možda i jest, ako računi moraju imati slijednost? Dakle nebi se baš smjelo mijenjati jednom izabrane poslovne prostore?
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 16:30   #1705
Quote:
laser kaže: Pogledaj post
Nisam baš shvatio .imam veleprodajnu firmu i računi mi počinju sa 1/vp1/1
Ponekad fakturiram i usluge i
Nažalost, taj problem je za moj program nerješiv, a bojim se i na svim koji automatski knjiže. Ovaj SW "gleda" što je na otpremnici, iz koje se pravi račun, pa to obrađuje i umanjuje skladište. (materijalni dio posla) Znači, ono što piše na računu NEMA VEZE sa materijalnim, nego samo sa financijskim, što znači ako dodaš uslugu na taj račun - nema problema.

Lijepo, ali nije tako, jer: račun će se proknjižiti na konto koji je u parametrima, pa će prihod i od robe i od usluge - završiti na kontu koji je zadan parametrom! Dakle - sve napisano objesim mački o rep. Ili se treba baviti ručnim radom, pa razdvajati temeljnicom...

Ako je račun-otpremnica, jasno da ne može na nju i usluga!

I tako ja ne mogu ili neznam napisati jedan račun koji bi pokrio i materijalno i uslugu, (a da automatika sve ispravno knjiži!) moram pisati 2 računa. Kupci obično pitaju koji je to glupi program, a ja prešutim i molim ih da prihvate razdvojenu robu od usluge.

Isprika jer nije vezano za temu, ali mislim da je svima interesantan problem... ipak, trebalo bi se preseliti na temu poslovni programi!
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 17:36   #1706
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Nažalost, taj problem je za moj program nerješiv, a bojim se i na svim koji automatski knjiže. Ovaj SW "gleda" što je na otpremnici, iz koje se pravi račun, pa to obrađuje i umanjuje skladište. (materijalni dio posla) Znači, ono što piše na računu NEMA VEZE sa materijalnim, nego samo sa financijskim, što znači ako dodaš uslugu na taj račun - nema problema.

Lijepo, ali nije tako, jer: račun će se proknjižiti na konto koji je u parametrima, pa će prihod i od robe i od usluge - završiti na kontu koji je zadan parametrom! Dakle - sve napisano objesim mački o rep. Ili se treba baviti ručnim radom, pa razdvajati temeljnicom...

Ako je račun-otpremnica, jasno da ne može na nju i usluga!

I tako ja ne mogu ili neznam napisati jedan račun koji bi pokrio i materijalno i uslugu, (a da automatika sve ispravno knjiži!) moram pisati 2 računa. Kupci obično pitaju koji je to glupi program, a ja prešutim i molim ih da prihvate razdvojenu robu od usluge.

Isprika jer nije vezano za temu, ali mislim da je svima interesantan problem... ipak, trebalo bi se preseliti na temu poslovni programi!
A vec sam ti napisao: imas problem sa softverom. Od kad se to na racun otpremnici ne moze upucati usluga sama ili sa svom drugom robom ?
Naravno, kod knjizenja u financije automatski se iznos usluga knjizi na drugi konto ... ali sve skupa nije tema pa odustajem.
Sto se fiskalizacije tice: formatiraj (ako mozes) samo ISPIS broja racuna u
BROJ-SKLADISTE VRSTADOKUMENTA-NAPLATNOMJESTO
izmedju skladiste i vrsta dokumenta u taj razmak utrpaj neki delimiter ili ostavi prazno. Znaci nista se ne mijenja u bazi samo je format ispisa drugaciji (koji opises u internom aktu).
zac1608 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 17:39   #1707
Quote:
moira_67 kaže: Pogledaj post
Nije mi bilo mrsko, sastavila ja interni akt kako sam mislila napraviti i pravac PU... Objasnila im svoje zahtjeve i zatražila njihovo očitovanje, nakon što su me malčice prošetali od vrata do vrata saznala sam: A da li se što u sadržaju računa promjenilo u odnosu na prošlu godinu?" wtf
Znao glavni i odgovorni manje nego mi
Mogla si podijeliti to saznanje iz P.U i s nama ostalima.
Sto se tice racuna koje se ne fiskaliziraju po novome jos moraju imati:
1.Vrijeme izdavanja (hh:mm)
2.Oznaku osobe (operatera) koja je izdala racun
3.Nacin placanja: Transakcijski racun (uvijek je isto ali mora biti na racunu).
4.Format broja racuna u skladu s zakonom o fiskalizaciji.
Mozes imati jos svojih dodatnih oznaka radi lakseg pracenja u knjigovodstvu.
zac1608 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 18:32   #1708
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Nažalost, taj problem je za moj program nerješiv, a bojim se i na svim koji automatski knjiže. Ovaj SW "gleda" što je na otpremnici, iz koje se pravi račun, pa to obrađuje i umanjuje skladište. (materijalni dio posla) Znači, ono što piše na računu NEMA VEZE sa materijalnim, nego samo sa financijskim, što znači ako dodaš uslugu na taj račun - nema problema.

Lijepo, ali nije tako, jer: račun će se proknjižiti na konto koji je u parametrima, pa će prihod i od robe i od usluge - završiti na kontu koji je zadan parametrom! Dakle - sve napisano objesim mački o rep. Ili se treba baviti ručnim radom, pa razdvajati temeljnicom...

Ako je račun-otpremnica, jasno da ne može na nju i usluga!

I tako ja ne mogu ili neznam napisati jedan račun koji bi pokrio i materijalno i uslugu, (a da automatika sve ispravno knjiži!) moram pisati 2 računa. Kupci obično pitaju koji je to glupi program, a ja prešutim i molim ih da prihvate razdvojenu robu od usluge.

Isprika jer nije vezano za temu, ali mislim da je svima interesantan problem... ipak, trebalo bi se preseliti na temu poslovni programi!
Zatraži od programera da ti šifrira usluge na način da, bez obzira na koji prihodovni konto ide cijeli račun, ta usluga ide na konto prihodi od usluga tih i tih. To ja imam tako i super radi- čak mi je napravio tako da za neke šifre usluga mogu po potrebi mijenjati opis. I to radi bez problema, i programeru to nije prevelik posao.
rintintina is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 20:05   #1709
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post

Navedeni program ima za svaki od navedenih dokumenata upis u parametre: "oznaka naplatnog uređaja". Dakle dokumenti su određeni tim parametrom u smislu da NE MOŽE biti ista "oznaka naplatnog uređaja" za više različitih dokumenata. Ako je za račun ova oznaka 1, otpremnica-račun mora imati drugi broj i tako za sve dokumente. Prema tome, tih oznaka bit će opet mali milion. Ma neka ih, ako se može snalaziti.

Ovo što kaže devilgirl da može druga oznaka (poslovni prostor) biti slovčana je odlično za smanjenje grešaka, ali onda će biti malo više poslovnih prostora - opet za svaki dokument drugi prostor? VP1, VP2, VP3... Ma dobro, to nije ni strašno. Nisam oduševljen, ali neka bude tako. AKO se smije tako. Ja sam razumio da ne smijem lagati o poslovnom prostoru, imam 2 - znači 1 i 2.
Sa stranica porezne:
14. Što se smatra poslovnim prostorom?
Što se za potrebe fiskalizacije smatra poslovnim prostorom u potpunosti je prepušteno obveznicima fiskalizacije, osim što se minimalno poslovnim prostorom mora smatrati svaki fizički odvojeni zatvoreni poslovni prostor (prostori na različitim adresama). Što obveznik fiskalizacije smatra poslovnim prostorom treba biti jasno propisano internim aktom.
Primjerice, moguće je u jednoj prostoriji voditi dva odvojena poslovna prostora primjerice za potrebe djelatnosti pružanja usluge knjigovodstva i usluge najma ili opet obveznik fiskalizacije može odrediti da mu je svaka ekipa koja pruža usluge na terenu jedan „poslovni“ prostor. Ako obveznik fiskalizacije posluje u mjestu sjedišta, ali jedan dan organizira savjetovanje u nekom hotelu, hotel će se smatrati poslovnim prostorom na jedan dan. Djelatnost koja se obavlja bez adrese prijavljuje se kao pokretna (dimnjačar i slično).
Slijednost računa određuje se internim aktom unutar poslovnog prostora. Tako poslovni prostor može imati jednu slijednost ili se ona može utvrditi po na naplatnom uređaju u poslovnom prostoru, ali dozvoljena slijednost je i po vrsti dokumenta na naplatnom uređaju.
Interni akt obveznik fiskalizacije zadržava u poslovnom prostoru te predočuje za potrebe poreznog nadzora. Interni akt se ne predaje u Poreznu upravu.

Znači Dubo možeš unutar 1 skladišta imati više poslovnih prostora...samo je bitno da to sve lijepo navedeš u internom aktu.

Što se tiče oznake naplatnog uređaja, ne znam kako je u Synesisu ali nema mi logike da svaki dokument mora imati drugi broj naplatnog uređaja...to bi drugim rječima značilo da na 1 napl.uređaju možeš izdavati samo jednu vrstu dokumenata što je nebuloza ako je tako rješeno...

A ako je baš tako kako kažeš, onda možeš prilagoditi onaj moj sistem na način:

1/MP/1 ==> za račune
1/MP/2 ==> za račun otpremnice
1/MP/3 ==> za predujmove

1/VP/1 ==> račun
1/VP/2 ==> račun otpremnica
1/VP/3 ==> predujam

1/MVP/1 ==> račun
1/MVP/2 ==> račun otpremnica
1/MVP/3 ==> predujam

1/US/1 ==> račun
1/US/3 ==> predujam

Provjeri s apis ili nekim tko koristi synesis jeli baš tako da svaka vrsta dokumenta mora imati drugi broj (oznaku) naplatnog uređaja...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 04:25   #1710
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
1/MP/1 ==> za račune
1/VP/1 ==> račun
1/VP/2 ==> račun otpremnica
1/VP/3 ==> predujam
1/MVP/1 ==> račun
1/MVP/2 ==> račun otpremnica
1/MVP/3 ==> predujam
1/US/1 ==> račun
1/US/3 ==> predujam
Provjeri s apis ili nekim tko koristi synesis jeli baš tako da svaka vrsta dokumenta mora imati drugi broj (oznaku) naplatnog uređaja...
Nikada ne isključujem mogućnost da sam ja malo zabrljo i da mi zato ne želi prihvatiti isti broj za različite dokumente, pa ću opet probati, a ne sumnjam da neće i apis istražiti...

Ovaj tvoj način mi se sviđa zato što je u samoj oznaci i tip dokumenta i onda je teško pogriješiti. Samo sam za maloprodaju sve skinuo skinuo i ostavio samo MP - plaćanje preko POS - plaćanje gotovinom sa fiskalizacijom. Mislim da MP ne treba promatrati drugačije.

Ipak, razmišljam da se radi lakog prepoznavanja u VP zovu ovako: (ako je moguće?!?)

x/VP-R/1 (račun VP)
x/VP-R-O/1 (račun otpremnica, provjerio, može i crtica)
x/VP-PRED/1 (račun za predujam)
x/VP-STOR/1 (storno R za predujam)
itd, još ako treba još nekoliko

Sve isto za VP povlačenjem iz MP, sa M kao prvim slovom:

x/MP-VP-R/1 (program mi dopušta do 8 karaktera)

itd Nije glupo?? A ovo što razmatramo da može ovako - a može onako, otvara novo pitanje: pa to će biti opći kupus, svatko će drugačije?? Dok se neko ne dosjeti belaju pa nam i to posloži u njihove birokratske kalupe...
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 04:30   #1711
Quote:
zac1608 kaže: Pogledaj post
A vec sam ti napisao:
Prebacio sam post u temu programi, a odmah da se razumijemo: program NE knjiži posebno prihod u novčanicama, posebno od kartica, knjiži sve zajedno kao prihod. Ako tebi nije malo čudno pisati račun-otpremnicu za uslugu - e pa meni jest... Što to otpremam? R-O se mora "srediti" preko materijalnog, sve to lijepo radi, ali usluga ne ide kroz materijalno.

@ rintintina: Pupilli reći?!? Nema šanse. Iako usluge jesu šifrirali kao usluge, pa sve radi ok ako se radi o računu samo za usluge, ali miješano je problem! Nažalost, nemam para za novi i bolji program, pa... pokušavam riješiti nekako drugačije.
__________________
Sve gore...

Zadnje uređivanje dUbO : 01.02.2013. at 04:39. Reason: lapsus
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 08:07   #1712
Quote:
zac1608 kaže: Pogledaj post
Mogla si podijeliti to saznanje iz P.U i s nama ostalima.
Ma to sam znala i u početku, ovo što se mijenjalo je mene pitao referent u poreznoj?! I onda sam ja njemu morala nabrajati ovo što si ti meni sad...
Nisam u PU dobila nikakva saznanja, mislila sam da se to vidi iz posta...

Dakle, jedini koji nešto znaju u ovoj državi o bilo čemu su i dalje forumaši!!!
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 09:47   #1713
Da provjerim;
Plaćanje iz inozemstva vrši se uplatom u banci - opis plaćanja transakcijski račun - nema fiskalizacije?!
Plaćanje računa biti će izvršeno internet bankarstvom iz inozemstva - opis plaćanja ?
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 10:45   #1714
Mislim da je vec bilo napisano nesto u vezi toga, ali sad bi to bilo tesko pronaci, pa ako netko zna...a valjda zna, obzirom da se vec cijeli mjesec fiskaliziraju racuni. Zanima me kolliko prometa se napravi fiskaliziranjem jednog racuna, odnosno koliko prometa mjesecno moze imati onaj tko npr. ima recimo u prosjeku 5 racuna dnevno.? (pitam radi odabira tarife)
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 11:25   #1715
pa imaš tarifa i modela koji promet prema i od PU ne naplaćuju pa ti je svejedno koliki je promet prema poreznoj.

okvirno po jednom slanju u poreznu upravu šalješ oko 6 kb podataka (uključeno i potpis), primaš oko 4 (uključen i potpis) ili 10 k sveukupno. treba dodati i mimimum 2 kb za međusobno dogovaranje računala i protokola i što ga već ne ide u tom svemu. Nekih min. 12 kb po računu ukupno ti je promet.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 11:28   #1716
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
pa imaš tarifa i modela koji promet prema i od PU ne naplaćuju pa ti je svejedno koliki je promet prema poreznoj.
Mozda je to ovdje of...ali sapni mi.
Znaci mozes imati mob i ne placati bas nikakav iznos mjesecno...zvuci kao naucna fantastika. Jel' se dobije i set nozeva uz tu tarifu?
Salim se...ajd napisi gdje da pogledam ...moze i na pm, ako misis da ne smije ovdje.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 11:38   #1717
ne imaš pretplatu ili ti naplaćuju promet prema ostalima, s tim da ti ne naplućuju promet prema PU (znam da HT ima jer su već i reklamirali prije nove godine, a i ostali onda vjerojatno). tj. neće ti naplaćivati promet po portu 8449 prema i od porezne uprave
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 11:44   #1718
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
ne imaš pretplatu ili ti naplaćuju promet prema ostalima, s tim da ti ne naplućuju promet prema PU (znam da HT ima jer su već i reklamirali prije nove godine, a i ostali onda vjerojatno). tj. neće ti naplaćivati promet po portu 8449 prema i od porezne uprave
A tak...
Ali onda...ako koristis tefon samo (a imas recimo drugi telefon za razgovor i na njemu imas pretplatu) za fiskalizaciju (koja je besplatna) ipak moras placati pretplatu (a ne trebaju ti druge fukcije) koja obicno nije bas zanemariva...
Mene zanima najjeftinija opcija koja bi bila samo za fiskalizaciju. Bonovi mozda?
Sorry na offu.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 12:14   #1719
pitaj kod operatere nisam tu problematiku istraživao niti uspoređivao pa samo znam površne stvari (reklame a što se krije iza morati ćeš pitati njih)
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 12:19   #1720
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
pitaj kod operatere nisam tu problematiku istraživao niti uspoređivao pa samo znam površne stvari (reklame a što se krije iza morati ćeš pitati njih)
Da, naravno da cu se raspitati...zato mi je i trebao podatak o kolicini prometa.
Zahvaljujem.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:06.