Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Astrologija

Astrologija Astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2008., 03:24   #61
U Krscanstvu koje zasluzuje to ime osnovna smjernica je "Budi volja tvoja". Da li se vjerovanje (osobno ili javno) koje propagira neku drugu volju po kojoj covjek treba da djeluje moze nazvati Krscanstvom, jako je upitno.


Btw. Innocent, nebeska tijela ne utjecu na zivot ljudi, oni su tek mapa svega ostalog, jer kako gore tako dolje. Toliko bi kao voliteljica astrologije i praktikantica magije trebala znati.
namaste is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 08:09   #62
Quote:
Ramzes13 kaže: Pogledaj post
Ja obično volim se moliti svojim riječima...zašto ne vjerovat i u Astrologiju...
Zato što se vjeruje u stvari za koje nismo sigurni da postoje ili ih je nemoguće dokazati dok je Astrologija praktična i dokaziva disciplina.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 11:05   #63
Quote:
Innocent kaže: Pogledaj post

konzultiranje astrologije meni spada u mađijanje.
imam osjećaj da astrolozi na ovom pdfu misle da je astrologija nešto drugačije nego što je bacanje graha ili tarota. sve se to ubraja u metode divinacije, i spada u magijske ili predmagijske operacije


Upravo je suprotno... ti misliš da je astrologija isto što i bacanje graha... i tu se vidi koliko je tvoje znanje o samoj astrologiji ...(da ne pominjem što si prije navela za "loše" položen JU) i tu priča, što se mene tiče, završava...
sasa62 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 13:16   #64
Quote:
cici mici kaže: Pogledaj post
ljubi gospodina Boga svoga svim srcem svojim, svim umom svojim i svom dušom svojom.

zašto je rečeno "oprosti im jer ne znaju što čine" ?
vjeroajtno zato što su im umovi bili previše razvijeni, jel da ?
Tako nekako.

Steta bi bila da si ovo napisao neozbiljno jer bi to znacilo da nisi uopce shvatio o cemu pricam.

No, ako volis Isusa i zanimaju te njegove rijeci, mozda ce ti biti jasnije ako ti napisem sto je takodjer rekao:

"Zaista, kažem vam, ako se ne obratite i ne postanete kao djeca, nećete ući u kraljevstvo nebesko." (Evandjelje po Mateju, 18:3)

A zanimljivo je da je "kuca djece" = kuca volje = kuca Sunca = kuca srca = 5. kuca. Cak mozes naci u odredjenoj astro literaturi prilikom opisa 5. kuce (Sunce/volja) upravo ovaj citat.

Znaci 5. kuca ne predstavlja samo sex/ljubav i nasu djecu (potomke), nego je to podrucje koje prikazuje nas kao djecu. To je kuca opcenito zivotne energije (Sunce), volje, kreativnosti, igre i bezbriznosti. Bez briga (um), iluzija (um) i strahova (um). Samo srce (Sunce).

Quote:
Innocent kaže: Pogledaj post
razlika između samospoznaje i spoznaje vlastite volje je možda presuptilna da bi je razvlačili po ovoj temi

to ti mogu jako teško pojasniti

manipuliram svijetom i samom sobom.
Ovo su tvoji odgovori na pitanje sto je konkretno magija u Astrologiji? Tvrdis da je Astrologija zapravo magija. Zatim da je njen sluga, zatim opet da je Astrologija magija. A na upite o pojasnjenju dajes odgovore izdvojene gore.

Quote:
to ti je magika
Ne, to je Astrologija.

A Astrologija ti nigdje ne govori da je potrebno uciniti kakav ritual za ostvarenje ciljeva, a jos manje da ce taj cilj biti ostvaren pomocu (ili zbog) tog rituala. Pa cak niti da ce biti ostvaren samo trazenjem "povoljnih prilika". To smo vec prosli i bezveze je da se ponavljam.

A ti i dalje ne objasnjavas gdje se tu uklapaju rituali i kakve magija veze ima s Astrologijom (osim da si ti uvjerena u to).

Ali...sve se to svodi na ono sto je Zulaj vec u samom pocetku rekla:

danas astrologija nije tako omiljena u crkvi iz razloga što su ljudi puno plići, labilniji i nemaju mogućnost sagledanja stvari iz više kuteva. lako ih je zavesti i navesti na idolopoklonstvo, čemu se crkva protivi, i, malo ljudi će astro shvatiti kao "Božjeg pomagača" a više kao nešto što pobija postojanje Boga.

Quote:
ja ne kužim zašto vi previđate činjenicu da ne govorite neutralnim znanstvenim jezikom, nego jezikom astrologije, to jest, imate u samom startu jedno iracionalno vjerovanje da nebeska tijela iz sunčevog sustava i njihov fiktivni odnos utječu na vaš život i da po njima možete analizirati svoj karakter i karakter drugih ljudi.
Nazalost, sasvim krivo gledas na Astrologiju. Jer planete ne utjecu na zivot. Nebeska slika prica i zemaljsku pricu. Odnosno prilike koje ti se ukazuju na zemaljskim putevima takodjer su ocrtane i na nebu i onaj tko poznaje Astrologiju, moze ih i "citati". A zatim i iskoristiti/ispuniti. U svakom slucaju ono sto gledas i cemu se "obracas" nisu bogovi ni bozanstva ni neki tamo Jupiter, nego bas upravo TI.

Quote:
da, takvo duhovno nasilje smatram crnom magijom.
Sasvim je nebitno sto ti smatras, mozda cak i potpuno netocno.....jer nije rijec o tebi nego o djetetu.

Uostalom, kako vec pricas o nekim opravdanjima i crnoj magiji i nasilju nad drugima (tudjom voljom) smijesno je kako kada se tebi postavi pitanje, upravo se opravdavas sljedecom izjavom:

Quote:
da, ali moja namjera nije oduzeti nekome njegovu sreću. što ja mogu što je toj osobi volja slabija od moje
__________________
"Though the seas threaten, they are merciful. I have cursed them without cause."

Zadnje uređivanje S.C. : 30.12.2008. at 13:37.
S.C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 13:37   #65
Quote:
pms kaže: Pogledaj post
Razgovor s Bogom. Kako lijepo prepisano iz kazekizma cetvrtog razreda osnovne skole. Sva sreca da ima iskusnih vjernika poput tebe koji su u sve to usli malo dublje.

Idemo malo izanalizirat najpoznati molitvu, oce nas (nisam mogo nac hrv verziju)

Our Father, who are in Heaven,
Hallowed be thy Name.
Thy Kingdom come.
Thy will be done,
on earth as it is in Heaven.

oke, s ovim zadovoljavamo ego svevisnjega te mu osiguravamo daljnje mjesto medu ljudima

Give us this day our daily bread.
And forgive us our trespasses,
As we forgive them that trespass against us.
And lead us not into temptation;
But deliver us from evil.
Amen.

Hmmmm. daj kruha. oprosti grijehe. ne daj da udem u zlo ni u napast.

Super ti je taj razgovor s bogom, daj ovo daj ono.
Mozes isto tako zaklat kozu i molit Posejdona za pomoc, na isti princip ti dode.
zanimljivo da se uopće usuđuješ komentirati i analizirati nešto što nisi mogao ni naći na internetu u hrvatskoj verziji
hrabro hrabro!

nego, svi biblijski textovi, sva evanđelja, sve molitve...pisani su jezikom i u kontekstu razumljivom starim narodima, i prilagođeni njihovom načinu življenja. vremena se mijenjaju i ljudi rastu intelektualno i duhovno (na žalost ne svi) i svaki doslovan prijevod, bilo kojeg teksta, molitve, zapravo samo pokazuje ne mogućnost duhovnog rasta, proporcionalno onom fizičkom

a molitva, nije samo onaj napisani tekst kojeg ćeš ti pročitati, molitva je vapaj upućen ravno iz srca, obraćanje koje nadilazi razum, logiku, i prizemne činjenice.

i nešto, meni jako zanimljivo, što me i ponukalo da spojim svoju vjeru s astrologijom, je činjenica da sam upala u gadan kaos iz kojeg nisam znala ni kamo idem ni zašto, ni idem li u dobrom smjeru, ni jesam li uopće normalna ili sam potpuno fulani projekt koji se oteo kontroli. moja molitva je bila: Bože pomozi mi da shvatim... i nedugo nakon toga upoznala sam astrologiju u pravom svjetlu i masu mi je sjelo na mjesto. i baš to mi predstavlja astro, zraku svjetlosti! a svjetlo je Bog!
Žulaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 14:07   #66
Quote:
Innocent kaže: Pogledaj post
e, jebga sad, koliko god volim astrologiju, ipak ne očekujem od nje da mi kaže u kojem smjeru da krenem
ja ću sama odabrati smjer, a pomoću astrologije ću izabrati kad je najbolji trenutak i na koji način ću to izvesti
e viš a ja očekujem! obzirom da imam jako puno interesa i područja na kojima mogu produktivno djelovati, a na žalost nemam tolko ni energije ni vremena za istovremeno iskorištavanje svih svojih potencijala, određeni aspekti su mi od velike pomoći da saznam u čemu ću polučiti najbolje rezultate u određenom trenutku.
Quote:
Innocent kaže: Pogledaj post
da, takvo duhovno nasilje smatram crnom magijom.
zato jer dijete nit je svjesno, nit je dalo svoj pristanak na inicijaciju u kršćanstvo.
kak vam to moram 50 puta ponavljat? to je barem činjenica jasna kao dan.
a čega je malo dijete uopće svjesno? po tvojoj logici, sve što roditelj radi svom djetetu dok još nije sposobno raditi samo sebi, je magija?
Žulaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 15:51   #67
Quote:
namaste kaže: Pogledaj post
Btw. Innocent, nebeska tijela ne utjecu na zivot ljudi, oni su tek mapa svega ostalog, jer kako gore tako dolje. Toliko bi kao voliteljica astrologije i praktikantica magije trebala znati.
ne, ne smatram da je tako, planete su pokazatelj naše karme. molim te, pažljivije čitaj i uzmi u obzir da me 'napalo' nekoliko ljudi sa sličnom argumentacijom, pa se možda tu i tamo nespretno izrazim, jer, jebiga, ja sam samo jedna
Quote:
S.C. kaže: Pogledaj post
Ovo su tvoji odgovori na pitanje sto je konkretno magija u Astrologiji? Tvrdis da je Astrologija zapravo magija. Zatim da je njen sluga, zatim opet da je Astrologija magija. A na upite o pojasnjenju dajes odgovore izdvojene gore.
jebga, nisam pisala dizertaciju o tome, i ustvari, prvi put verbaliziram ovo, pa se nespretno izražavam. bilo bi mi znatno lakše kad biste me pokušali razumjeti, a ne se hvatali doslovno svake riječi i izvlačili ih iz konteksta.

napisala sam da astrologija može biti magijska ili predmagijska operacija. kao takva, legitiman je dio magije same. magija je puno širi pojam. ne mora biti ni ritualna ni ceremonijlna, ona je manipulacija vlastitom svijesti po vlastitoj volji.
razlikuje se od samospoznaje po tome što ima i materijalnu, a ne samo duhovnu primjenu.

sama astrologija je dio cjelokupnog magijskog sustava. tj paganskih religija.
to je vještina kojom prepoznajemo mikrokozmos u makrokozmosu i obrnuto, te na taj način možemo bolje vladati svojim životom i sudbinom, te ih i osvještavati.
u njenom središtu je čovjek, a ne bog.
suvremena zapadnjačka astrologija forsira psihoanalizu, ali ja osobno ne razumijem što će nekome koga zanima psihoanaliza-astrologija?
ok, zanimljivo je i egzotično, ali to nije cjelokupna astrologija.
nema razlike između tarota, astrologije, bacanja graha i Yi Jinga. sve te vještine barataju kozmičkim načelima yina i yanga, te služe divinaciji, meditaciji ili ritualima.


Quote:
A ti i dalje ne objasnjavas gdje se tu uklapaju rituali i kakve magija veze ima s Astrologijom (osim da si ti uvjerena u to).
kako ti zamišljaš da je nastala astrologija, koje ona veze ima sa kabalom, zapadnim hermetizmom i sl?
mislim, ne da mi se objašnjavati od prapočetaka, ipak je to opća kultura jednog astrologa.


Quote:
Nazalost, sasvim krivo gledas na Astrologiju. Jer planete ne utjecu na zivot. Nebeska slika prica i zemaljsku pricu. Odnosno prilike koje ti se ukazuju na zemaljskim putevima takodjer su ocrtane i na nebu i onaj tko poznaje Astrologiju, moze ih i "citati". A zatim i iskoristiti/ispuniti. U svakom slucaju ono sto gledas i cemu se "obracas" nisu bogovi ni bozanstva ni neki tamo Jupiter, nego bas upravo TI.
ne, ja sam upravo Žulaj napisala da nije astrologija ta koja donosi odluke, i izbore, nego ja. tako da ovaj citat ide njoj, a ne meni.

za mene je astrologija pokazatelj moje karme, pomoću saznanja koje ja mogu ili ne mogu na nju utjecati, ovisno o tome da li mi je ta karma promjenjiva ili nepromjenjiva.
mijenjati ju mogu na više razina, a grubo to možemo podijeliti na fizičku ili svjesnu i suptilnu ili podsvjesnu razinu. magija se bavi suptilnom razinom.

moje znanje i praksa astrologije temelji se na Jyotishu.



Quote:
Sasvim je nebitno sto ti smatras, mozda cak i potpuno netocno.....jer nije rijec o tebi nego o djetetu.
pa da, nadam se da roditelji pitaju djecu pristaju li na krštenje.

Quote:
Uostalom, kako vec pricas o nekim opravdanjima i crnoj magiji i nasilju nad drugima (tudjom voljom) smijesno je kako kada se tebi postavi pitanje, upravo se opravdavas sljedecom izjavom:
crna magija je kad netko namjerno ide protiv volje druge osobe. ja sa svojim težnjama nemam namjeru nikoga oštetiti, ali ako se to dogodi-ne mogu ja biti kriva.
da je tako, svaka akcija bi se trebala izbjegavati, jer nema akcije koja ne šteti nekome.
namjera je ta koja određuje da li je magija crna ili bijela.

Quote:
Žulaj kaže: Pogledaj post
e viš a ja očekujem! obzirom da imam jako puno interesa i područja na kojima mogu produktivno djelovati, a na žalost nemam tolko ni energije ni vremena za istovremeno iskorištavanje svih svojih potencijala, određeni aspekti su mi od velike pomoći da saznam u čemu ću polučiti najbolje rezultate u određenom trenutku.
evo, SC ti je objasnila gore


Quote:
a čega je malo dijete uopće svjesno? po tvojoj logici, sve što roditelj radi svom djetetu dok još nije sposobno raditi samo sebi, je magija?
ja ne bih svom djetetu nametala stavove. omogućavanje informacija, znanja i iskustava nije nametanje stavova, nego osposobljavanje djeteta da samo stvori svoje stavove.
krštenje beba je crna magija.
Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 16:27   #68
Quote:
Innocent kaže: Pogledaj post
ne, ne smatram da je tako, planete su pokazatelj naše karme. molim te, pažljivije čitaj i uzmi u obzir da me 'napalo' nekoliko ljudi sa sličnom argumentacijom, pa se možda tu i tamo nespretno izrazim, jer, jebiga, ja sam samo jedna
Neznam sto bi trebao pazljivije citat. Pricas o iracionalnom vjerovanju da nebeska tijela iz sunčevog sustava i njihov fiktivni odnos utječu na živote ljudi. A to nije bas tako. Nebeska tijela su samo slika makrokozmosa, preslika onog sto je iznad njih. To bi se, ako ti je poznato, trebalo znati usred noci da te neko bunovnu probudi.

Inace smatram da se astrologija moze koristiti kao magijski alat, ali ne mora nuzno to biti. Opet, ovisi sto tko misli pod magijom. A predodzbe su razne. Ti, vidim, naginjes crowleyanskom tumacenju po kojem su vec i papir i olovka magijski alati. Po tome je sve magija. Tako bi se moj cin hodanja mogao nazvati magijskim cinom, jer eto stremim da se odavde maknem tamo.


Jedno od uvodnih i nekomentiranih pitanja bilo je kako katolicka crkva stoji prema astrologiji. Njen stav je jasno izrazen u katekizmu:

Quote:
2116 Treba odbaciti sve oblike gatanja: traziti pomoc od Sotone ili zloduhâ, zazivati duse pokojnikâ, ili vrsiti druge radnje za koje se krivo misli da mogu "otkriti" buducnost. Trazenje savjeta u horoskopima, astrologija, gatanje u dlan, tumacenje znamenjâ i kockî, pojave vidovitosti, utjecanje medijima - sve to prikriva volju gospodovanja nad vremenom, povijescu i konacno nad ljudima, a ujedno i zelju da se umilostive skrite moci. To je sve u proturjecju s cascu i stovanjem, zdruzenim sa strahopocitanjem prozetim ljubavlju, koje dugujemo samo Bogu.


http://www.hbk.hr/katekizam/iii/16-pre1.html#RTFToC11
namaste is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 16:33   #69
Quote:
Žulaj kaže: Pogledaj post
zanimljivo da se uopće usuđuješ komentirati i analizirati nešto što nisi mogao ni naći na internetu u hrvatskoj verziji
hrabro hrabro!
Naravno da se usuđujem. Da sam bolje upoznat s bilo kojim drugim jezikom komentiro bi i tu verziju.

Quote:
Žulaj kaže: Pogledaj post
vremena se mijenjaju i ljudi rastu intelektualno i duhovno (na žalost ne svi)
Cime se mjeri duhovni rast?
Brojem hramova? Crkvi? Bogobojazni? Poboznosti? Brojem ratova?


Quote:
Žulaj kaže: Pogledaj post
i svaki doslovan prijevod, bilo kojeg teksta, molitve, zapravo samo pokazuje ne mogućnost duhovnog rasta, proporcionalno onom fizičkom
Nemogućnost. Piše se skupa.
A kada bi svojoj prababi pokušo objasnit ovo što si ti sad ovako naizgled pametno slozila bilo bi: Ako ne možeš rasti duhovno ne možeš ni fizički. Ermm...duhovni rast=fizički?
"produhovljeni ljudi=ljudi od sto....2.5 metara???" O čemu pričaš ti???

Quote:
Žulaj kaže: Pogledaj post
a molitva, nije samo onaj napisani tekst kojeg ćeš ti pročitati, molitva je vapaj upućen ravno iz srca, obraćanje koje nadilazi razum, logiku, i prizemne činjenice.
Zbog čega ti onda svećenik nakon ispovijedi umjesto "idi razgovarati s bogom" kaže "3 očenaša, zdravomarije i slavaocu"

Quote:
Žulaj kaže: Pogledaj post
i nešto, meni jako zanimljivo, što me i ponukalo da spojim svoju vjeru s astrologijom, je činjenica da sam upala u gadan kaos iz kojeg nisam znala ni kamo idem ni zašto, ni idem li u dobrom smjeru, ni jesam li uopće normalna ili sam potpuno fulani projekt koji se oteo kontroli. moja molitva je bila: Bože pomozi mi da shvatim... i nedugo nakon toga upoznala sam astrologiju u pravom svjetlu i masu mi je sjelo na mjesto. i baš to mi predstavlja astro, zraku svjetlosti! a svjetlo je Bog!
Sasvim je prirodno da ljudi slabog karaktera i volje traže pomoć i spas od nečega (biločega) onozemaljskog. Upravo zbog toga će se uvijek vjerovati u "ono nešto".
pms is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 16:43   #70
Quote:
Žulaj kaže: Pogledaj post
a čega je malo dijete uopće svjesno? po tvojoj logici, sve što roditelj radi svom djetetu dok još nije sposobno raditi samo sebi, je magija?
Krštenje JEST magija! Kršćanstvo jest koktel svih mogućih prijašnjih vjerovanja! Stvar je u tome što ti (ne brini, ima vas još jako puno) nisi u stanju objektivno sagledati niti se bar potruditi.

Moliti se Posejdonu ili Jahvi je ISTA STVAR.

Krštenje jest magija, ritual, obred nazovi to kako hoćeš. Samo se to danas ne zove tako nego sakrament. Isto kao što u Americi nema nacionalista. Tamo su patrioti. Dvije riječi isto značenje.

Koliko godina imaš ako se smije znati?
pms is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 16:55   #71
Quote:
namaste kaže: Pogledaj post
Neznam sto bi trebao pazljivije citat. Pricas o iracionalnom vjerovanju da nebeska tijela iz sunčevog sustava i njihov fiktivni odnos utječu na živote ljudi. A to nije bas tako. Nebeska tijela su samo slika makrokozmosa, preslika onog sto je iznad njih. To bi se, ako ti je poznato, trebalo znati usred noci da te neko bunovnu probudi.

Inace smatram da se astrologija moze koristiti kao magijski alat, ali ne mora nuzno to biti. Opet, ovisi sto tko misli pod magijom. A predodzbe su razne. Ti, vidim, naginjes crowleyanskom tumacenju po kojem su vec i papir i olovka magijski alati. Po tome je sve magija. Tako bi se moj cin hodanja mogao nazvati magijskim cinom, jer eto stremim da se odavde maknem tamo.
aha, tu sam rečenicu napisala u sarkastičnom tonu, referirajući se na tvrdnje SC i Žulaj da astrologija sa magijom nema nikakve veze. dakle, nisi shvatio poantu mog upisa, koja je bila da bez obzira na to da li planete utječu na nas ili su slika naše karme, to jest naša slika (slažem se samo u vezi karme), sve je to znanstveno nedokazivo i ne piše u Bibliji.

eto, to je bila poanta upisa, a ne da planete utječu na nas.

kao što napisah, bavim se jyotishem, ali veoma poštujem i Crowleya, zato jer je vrlo uspješno radio na povezivanju astrologije sa magijom, konkretno ritualnom magijom, a što je inherentno Jyotishu.
Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 21:08   #72
Quote:
pms kaže: Pogledaj post
Ne shvaca ona to ni najmanje predrastocno.

Krstit i odgajat dijete kao krcscana, nacistu, fasistu, kapitalistu, heterosexualca ili kako god je apsolutno ista stvar. To je nametanje volje i gotovo.
A kako bi ga ti odgajao? Tabula rasa do 18? Ni jezik ga ne ucit
namaste is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 21:24   #73
Dijete se moze odgajati u duhu postovanja, tolerancije i ljubavi i bez krstenja. To nije preduvjet za moralan odgoj.
Ovdje se misli da eto ove neke stvari intimne i duhovne prirode trebaju biti odabir zrele individue i da bi svatko trebao za sebe odabrati.
__________________
Be patient in affliction, joyful in hope, faithful in prayer
infra red is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 21:37   #74
Quote:
Innocent kaže: Pogledaj post
aha, tu sam rečenicu napisala u sarkastičnom tonu, referirajući se na tvrdnje SC i Žulaj da astrologija sa magijom nema nikakve veze. dakle, nisi shvatio poantu mog upisa, koja je bila da bez obzira na to da li planete utječu na nas ili su slika naše karme, to jest naša slika (slažem se samo u vezi karme), sve je to znanstveno nedokazivo i ne piše u Bibliji.

eto, to je bila poanta upisa, a ne da planete utječu na nas.

kao što napisah, bavim se jyotishem, ali veoma poštujem i Crowleya, zato jer je vrlo uspješno radio na povezivanju astrologije sa magijom, konkretno ritualnom magijom, a što je inherentno Jyotishu.
Ma znam sto si ti htjela, ali nema to veze s time. Provuklo ti se izmedju redaka vlastito uvjerenje o astrologiji. Doduse to neki tako i gledaju, da pokret planeta na nebeskom svodu utjece na ponasanje nas vamo doli na ploci zemaljskoj. I to se uzima kao dokaz idolopoklonstva. Al se moze gledati i drugovacije.

Astrologija kao takva ne iskljucuje prisutstvo i postojanje Boga kao takvog.

Druga je stvar ono sto propovijedaju chike u tamnim mantijama: po njima je astrologija gatanje i zelja da se umilostive skrovite moci, dok paljenje svjecica za duse mrtvih i uplacivanje misa to nisu.

Bog je stvorio cijeli svijet, pa tako i planete. Posmatrajuci bilo sto, pa tako i planete, moze se donekle razumjeti poredak, takt svemira koji je i u nama, koji smo mi...

Ali unatoc tome mislim da su uzaludne stremnje spoznati sebe putem astrologije. Neke obrasce svog ponasanja, to ok, ali sebe?? Tesko...
Mi smo nesto iznad, s onu stranu natalnih karata, dvije u trun identicne karte daju dva totalno suprotna bica, cak ne znas jel se radi o magaretu il o covjeku... Pitajte Dupora

Spoznaja sebe moguca je samo putem milosti. Ne upravljamo mi time....

Quote:
magija ekspandira ego do njegovih krajnjih granica
Wow, :klap: i
namaste is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 21:51   #75
Quote:
infra red kaže: Pogledaj post
Dijete se moze odgajati u duhu postovanja, tolerancije i ljubavi i bez krstenja. To nije preduvjet za moralan odgoj.
Ovdje se misli da eto ove neke stvari intimne i duhovne prirode trebaju biti odabir zrele individue i da bi svatko trebao za sebe odabrati.
Ma razumijem to. Sjecam se jos jako dobro kad mi je, bio sam tada mali, umrla kcerka od strica. Rodila se mrtva. Brat joj blizanac prezivio, ona se rodila mrtva...i svecenik nije drzao sprovod jer navodno nije krstena te nije oslobodjena istocnog grijeha. Ona je drugim rijecima po njemu djavliji stvor. Najkasnije tada je sva vjerodostojnost crkve u mojim ocima pala u vodu. I nije nikad vise ni izisla iz nje.

Znam i da je iskonski krstenje bilo stvar odraslih. Isus se po predaji krstio kao odrasli covjek. I dan danas mnoge krscanske sekte krste odrasle, jer je ta odrasla osoba spoznala duh doticne religije i svjesno je odlucila obratiti se i zivjeti zivot u duhu iste. Ovako na maloj djeci sve to ispada goteskno, uopce se gubi smisao tog sakramenta. Obuku se odijela, polije se dijete po glavi, ono chvrchi, kum sto maraka dadne, kum koji bi trebao skrbiti za to dijete/osobu, brinuti se za dobrobit njegove duse, izvesti ga na pravi put i slijediti ga u tome, pa se ode na rucak i gotovo.

Naravno da je dijete moguce odgojiti u duhu ljubavi, pravde, postovanja i istine, pa cak i istinske vjere u Boga, bez da ga se mora krstiti, ali nazvati krstenje odmah crnom magijom je malkicu previse. Jer magija je i televizija i njeni sadrzaji. Skolski nauk isto je magija. Uciti dijete da se osjeca kao bezdusni stranac u mrtvom kozmosu sastavljenom od hladnih atoma, sto je to nego magija?! Ekonomija je magija. A tek novac. Ako cemo tako...

A zar nije i jezik i s njim povezana podjela na subjekt i objekt isto magija? I to teze vrste. Ja je magija...i uciti dijete da postoji "ja" neovisno o svemu drugome je magija. Najveca.
namaste is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 22:04   #76
Ne mislim da je krstenje djece sad neka teska povreda prava na vlastiti izbor buduce odrasle osobe. Ionako ljudi kasnije odluce za sebe kojim putem im se ide.
A suptilne manipulacije ljudima ima na svakom koraku.
__________________
Be patient in affliction, joyful in hope, faithful in prayer
infra red is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 22:15   #77
Quote:
infra red kaže: Pogledaj post
Ne mislim da je krstenje djece sad neka teska povreda prava na vlastiti izbor buduce odrasle osobe. Ionako ljudi kasnije odluce za sebe kojim putem im se ide.
A suptilne manipulacije ljudima ima na svakom koraku.
Ma mislim to isticanje nekih prava na izbor mi je smijesno. Ko je dao onom malom gladnom crncu u etiopiji da bira da se rodi u gladnoj familiji na zaboravljenom kontinentu? Gdje je pravo izbora kad se netko rodi bistriji netko tuplji? Jesu li roditelji uopce birali oce li se krstit ili ne. Ljudi vecinom krste djecu jer vjeruju u neke stvari, misle da je to tako i nikako drugacije, tradicija, pizdarije, krste dijete jer su i roditelji njih krstili i tako "od pamtivijeka". Onaj drugi svoje suneti, treci svoje, nemam pojma, okrene triput u zraku i posveti bogu jednorogu...

I sad, u cemu je tu problem. Kom se krsti neka krsti, kome ne krsti neka ne krsti. Al nemoze neko doc sa strane i ustavom trazit da se tudjoj djeci treba pustit pravo slobodnog izbora.

Treba li dijete ne ucit jeziku ni medjuljudskim obicajima, nego cekat da sazrije i odluci samo za sebe? Mislim, koji je to sad problem, ako ti se svidja kasnije, ostanes tu, ako ti se ne svidja mos postat klingonac po vjeri, ko ti brani...

WTF??
namaste is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 13:02   #78
Quote:
Innocent kaže: Pogledaj post
ja ne kužim zašto vi previđate činjenicu da ne govorite neutralnim znanstvenim jezikom, nego jezikom astrologije, to jest, imate u samom startu jedno iracionalno vjerovanje da nebeska tijela iz sunčevog sustava i njihov fiktivni odnos utječu na vaš život i da po njima možete analizirati svoj karakter i karakter drugih ljudi.
Igzaktli.
Ja pak ne kontam zašto se ovdje sustavi predstavljaju kao da govore različitim jezicima jer, s ezoterijskog aspekta, i jedan i drugi i treći sustav koriste forme s vrlo sličnim, ako ne i istim, značenjem. Zapravo, da, značenje je isto.
Ono što htjedoh reći jest to da značenja simbola nisu niti zakonita niti nezakonita djeca KC niti će ikada biti, a svatko tko se posvetio proučavanju simbola morao je skontati da je forma kojom su predstavljeni možda drukčija u različitih sustava, ali sadržaj je isti (on je iznad svakog sustava)i upućuje nas na to da postoje pravilnosti koje nas usmjeravaju na nas same (poput kakvih putokaza na cesti samospoznaje) i svrhu našeg postojanja, a ta je skrivena u onoj legendarnoj poruci "kako na nebu, tako i na zemlji", tj. da smo slika onoga što je više od nas samih, ali ne nužno i nedohvatljivo, slika onoga čemu težimo kroz ljubav, 5. kuću horoskopa, sina, žrtvu, nazovitekakogodhoćete.
Da se ne udaljim od teme, magija u cijeloj toj priči bila bi, po mom mišljenju, naziv za skup postupaka koji nam pomažu da prevaziđemo sami sebe. Prema tome, astrologija bi bila podređena magiji te jedno od sredstava samospoznaje.
diki is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 14:37   #79
Jučer baš prijatelj i ja na temelju ovog topica povedosmo sličan razgovor.
Pa smo zaključili da suštinski između religije, astrologije i magije nema neke velike razlike.

Otkako je svijeta i vijeka ljudi sami sebi pokušavaju odgovoriti na neka pitanja i pri tome koriste različite metode.

Pokušavaju na neki način "osigurati" vlastitu egzistenciju (ne mislim ovdje isključivo na materijalnu) i preduhitriti ju ili pak promijeniti budući tijek događaja ili pak saznati kakav je poredak svijeta.

I religija i magija i astrologija mogu, ovisno o pojedincu služiti za, kako je to Inočente ovdje zgodno sročila, "ekspandiranje" vlastitog ega.

Iza svega toga često stoji osobna želja pa tako ljudi mole Boga (ili njegovog izaslanika), maga ili astrologa da im potvrdi ili opovrgne nešto, omogući realizaciju ili ih uputi u skladu s njihovim željama dajući im neko „osiguranje“ za postupak koji namjeravaju učiniti.

Neovisno o tome, suštinski su sve tri ove "metode" tijekom povijesti nastajale na temelju promatranja svijeta oko sebe i njegovih zakonitosti, a kasnije je proizišlo njihovo „korištenje“ u individualne svrhe. Pa je tako u dalekoj prošlosti astronomija bila nerazdvojan suputnik astrologije, magija religije i matematike, a nerijetko se događalo da je sve ovo bilo međusobno usko isprepleteno.
Sve tri stvari koristile su se za upoznavanje dinamike i načina da se utvrdi kako svijet funkcionira i koje i kakvo mjesto čovjek zauzima pod zvijezdama, za upoznavanje zakonitosti prirode i duha.
Danas tome služi znanost ne shvaćajući da je usko povezana sa svim ovim stvarima iz kojih je zapravo proizišla i od kojih se bezuspješno kroz ruke pojedinaca pokušava odvojiti.

To što su sva tri pojma tijekom povijesti izrodila različita institucionalna vjerovanja, sekte ili obrede ili, možda ipak točnije rečeno, što su se različita institucionalna vjerovanja, sekte i obredi nastali tijekom povijesti koristili određenim oblicima magije, religije i astrologije, o ova tri pojma ne govori ništa osim činjenice da nije bitno toliko "oružje" koliko u čijim rukama se ono nađe.

Nadalje, sloboda nije ništa drugo nego li preuzimanje odgovornosti za posljedice hm, vrlo uvjetno rečeno „svojih postupaka“ - Liebe wird aus Mut gemacht iliti odvažnost rađa ljubav.

Pa ako je netko odgajan u katekizmu, ostavimo njemu na izbor hoće li se ili neće obratiti astrologu, vidovnjaku, gatari za proricanje budućnosti ili ostvarenje vlastitih želja.
Iskreno rečeno, istaknuti navod iz katekizma nije niti toliko besmislen kako se može učiniti na prvi pogled: uistinu, ako je sve volja Božja, ako je sve već odavno zapisano bilo na individualnoj ili kolektivnoj bazi, što nekom pojedincu mogu koristiti uvidi u buduće događaje?
Taj dio katekizma koji uvjetno rečeno u duhu katoličkog nauka direktno „osuđuje“ individualno korištenje astrologije, magije ili vidovnjaštva za proricanje budućnosti i pokušaj namještanja rezultata te zapravo podcjenjuje svoju osnovnu postavku da je sve volja Božja pa tako i to kao i posljedice koje iz toga proizlaze.

Znam pojedince koji su slijepo vjerujući savjetu astrologa donijeli odluke o pobačaju. Isto tako znam pojedince koji su zbog crkvenog odgoja donijeli slične nerazumne odluke. O ponašanju pojedinaca koji se bave magijom također ima veselih priča. Znači li to da su astrologija, magija ili religija same po sebi nužno loše?

Religija nije isključivo ekskluzivitet Crkve, astrologija nije isključivo ekskluzivitet horoskopije, magija nije isključivo ekskluzivitet proricanja ili osobnog rituala.

U pogledu rituala: rituali pa bilo to krštenje, svadba ili pongo pongo ples Pigmejaca ne vrše se u svrhu pojedinca, nego zajednice.

Dakle, nije bitno da pojedinac bude svjesno tog ritualnog čina, nego je to bitno za zajednicu i dinamiku određenog kolektiva koji vrši određen obred prihvaćanja pojedinca u tu zajednicu sukladno njihovim zakonitostima i hijerarhijskom sustavu. I te stvari se ne mogu birat kao ni posljedice koje proizlaze nepoštivanjem zakonitosti ili poretka unutar toga.

Ljubav ne trpi izopćavanje i „dok i zadnji pojedinac ne bude prihvaćen od strane zajednice“, ljubav će naći svoj način da zajednicu „prisili“ na prihvaćanje izopćenika i pri tome neće birati sredstva - to vrijedi kako za mikro zajednice, tako i za cijelu ljudsku zajednicu.

Iz tog razloga su se vršili različiti obredi u „primitivnim“ plemenima koji su se nerijetko nazivali „magijskima“, a za cilj su imali prihvaćanje ili otpuštanje svakog člana zajednice i omogućavanje zauzimanja strogo određenog mu mjesta unutar hijerarhije – ogriješi li se jedan član, ispašta cijeli kolektiv. Dovoljno je pogledati oko sebe i naći će se tisuću primjera za to unutar svih vrsta zajednica: obiteljskih, poslovni, religijskih, znanstvenih, političkih, sportskih …

Neovisno o našem pogledu na svijet u njemu djeluju određene prirodne zakonitosti i hijerarhija unutar određenih zajednica. Isto kao što postoji određena hijerarhija i zakonitost između osnovnih planeta, stanica u tijelu, kemijskih elemenata itd, a sve to se može uočiti pomnim promatranjem i uočavanjem.

Jedna zajednica u koju smo svi zasigurno upleteni bez obzira na naša htjenja je obitelj i tu ne možemo ništa do li pokušati uvidjeti koje zakonitosti i hijerarhija u njoj vladaju i jesu li one u nekoj od generacija „povrijeđene“ te kako se to odražava na našu individualnu sudbinu. U tu svrhu se možemo koristiti magijom, religijom, astrologijom, gatanjem iz kupusa, psihologijom, medicinom, tako svejedno i ovisno o našem kasnije „biranom opredjeljenju“.

To je onaj „dolje“ i „unutra“ – razrješenje individualne sudbine i pokušaj individualnog postignuća duše. Onaj „gore“ i onaj „vani“ koristi se kao ogledalo ovog „dolje“ i „unutra“ jer čovjek sam iz sebe ne može spoznati ama baš ništa.

Isto tako niti religija, niti astrologija, niti magija, niti psihologija, niti kemija ne mogu dokazivati ili negirati ništa pa ni Boga jer su sve tri stvari, kao i mnoge druge podložne zakonitostima i hijerarhiji koje se ne mogu ni dokazati ni objasniti pomoću njih samih. U krajnjoj liniji, što mi zapravo dokazujemo? Nekako si sve mislim ništa. Jedino što mi radimo jest "opisujemo".

Eto tako, to je „sukus“ našeg jučerašnjeg čavrljanja i na kraju nismo mogli zaključiti ništa pametnoga, zaboravili smo sve ovo gore napisano jer je ionako u biti nevažno i rekli jedan drugome:
nije li život u svojoj nepredvidivosti,raznolikosti, hijerarhiji i zakonitostima predivan, a svi mi kao njegov izdanak u svim svojim nesavršenostima i (ne)mogućnosti biranja u ove tri dimenzije zapravo savršeni?

I onda smo rezervirali karte za Nepal.

I btw. svima svako dobro u idućoj godini!
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 15:41   #80
wow, Dragonfly, lijepog li posta
Quote:
namaste kaže: Pogledaj post
Ma znam sto si ti htjela, ali nema to veze s time. Provuklo ti se izmedju redaka vlastito uvjerenje o astrologiji. Doduse to neki tako i gledaju, da pokret planeta na nebeskom svodu utjece na ponasanje nas vamo doli na ploci zemaljskoj. I to se uzima kao dokaz idolopoklonstva. Al se moze gledati i drugovacije.
ne nije, ali ti imaš neki razlog da vjeruješ u to, pa neću više trošit energiju na demantiranje. vjerovatno među nama postoji netko kome je to soljenje pameti potrebno.
Quote:
diki kaže: Pogledaj post
Da se ne udaljim od teme, magija u cijeloj toj priči bila bi, po mom mišljenju, naziv za skup postupaka koji nam pomažu da prevaziđemo sami sebe. Prema tome, astrologija bi bila podređena magiji te jedno od sredstava samospoznaje.
evo,da, razmišljala sam i ja sinoć o ovom topicu i kako, pobogu, dokazati povezanost astrologije sa magijom, ustvari, rješenje je vrlo jednostavno, a leži u analogijama. dakle, 9 planeta imaju svoje analogije i korespondencije u: psihološkim osobinama, fizičkim tipovima, biljkama, životinjama, osjećajima, bojama, brojevima, mirisima, itd. čemu bi te analogije služile, ako ne magiji?

sjetila sam se i da sam negdje čitala da su vještine (umjetnosti) magije astrologija i alkemija (vjerovatno ih ima još, ali se ne mogu sjetiti ni izvora te informacije, ni cjeline teksta).

dodala bih da rituali nemaju samo društvenu ulogu, nego i individualnu, i to vrlo često. rituali samoinicijacije i sl. pa rituali kojima upoznajemo inteligencije pojedinih planeta i znakova (eleuzijske misterije)...

i dalje sam čvrsto pri stavu da je krštenje malodobnika crna magija. primjećujem da su mnogima obrazovanje i odgoj ravan takvim ritualima, što je, najblaže rečeno
Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:20.