Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.11.2008., 22:42   #21
Quote:
~Valerijana~ kaže: Pogledaj post
reci mi nešto što ne znam.

i di tu piše da ja kao redoviti student gubim pravo?


broj jedan-nisam udovica, ne primam dakle mirovinu od pokojnog muža nego od pokojnog oca.

broj dva-eno jasno ti piše da mirovinu ne gube djeca koja se nalaze na redovitom školovanju.
Ne kužim ako znaš zašto onda pitaš cura se lijepo potrudila nać ti članak. Znači ne gubiš i točka.
__________________
Meni već dugo smeta to što vrijeme prolazi. I mada imam neke svoje trikove kako da ne mislim o tome, postoje stranice u kalendaru kad mi nema gdje. Jesen je, znači...Ponovo...
merder is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 23:22   #22
Quote:
merder kaže: Pogledaj post
evo moje price
koristila obiteljsku mirovinu dok sam studirala. nakon što sam diplomirala u 04. mjesec, zaposlila se nakon 2 mjeseca i uredno ta dva mjeseca primala mirovinu i zadnju sam primila u 07. mjesec koja je bila za 06. mjesec i nakon toga mi je prestala stizat.
eh da al tu priči nije kraj, nakon goooodinu i pol točnije prije mjesec dana stiže meni kući obavjest da sam dužna vratiti tu razliku koju sam primila u 06. mjesec točnije 19.06. se zaposlila znači za 19. dana
i tako u dvi rate to riješila, nije bio neki veliki iznos al da je bio vjerovatno bi se dalo dogovorit na više rata.
Poanta je vrati im to odma jer kad tad će te nać
to sam čula negdje da bude greška u njihovoj administraciji pa kasnije im moš praktički taj novac čitav život vraćati po 100 kn mjesečno haha
~Valerijana~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2008., 16:00   #23
Istina. Tak sam i ja. Doduše, ja sam im sama javila da ću napuniti 26 godina i pitala moram li ja nešto odjavljivati ili ne. Kažu oni: "Ma neee. Mi to sami stopiramo."
I naravno, došla i idući mjesec mirovina. Onda sam opet zvala i rekla da su napravili pogrešku, pa mi je doma došla obavijest kako je "došlo do administrativne pogreške, pa da će mi se sa računa skidati po 100kn, ukoliko ne želim da se drugačije dogovorimo." A i jedna žena koja radi tamo mi je rekla: "Ma, nek se slikaju. Nek si uzimaju po 100kn, kad su već tako nesposobni."

Ukratko, čovjek mora voditi brigu o njihovom poslu, a kad naprave zajeb, a čini se to je kod svakoga tako, onda se prave žrtve. Osobo po meni se taj novac niti ne i trebao vraćati. Pa, zaposli nekoga tko zna što radi onda! Ili se malo modernizirajte. Kad sam zadnji put bila tamo, još su se borili sa DOS-om, a to je bilo prije možda godinu dana. Zašto bi ljudi radili njihov posao?
__________________
“Success is not final, failure is not fatal: it is the courage to continue that counts.”
Misery24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 00:42   #24
neznam kako ali meni nije imalo smisla da i nakon udaje dobivas mirovinu bez obzira na skolovanje

naravno ima smisla jer si redovan student,ali udaja mi nekak se ne uklapa

da mogla si reci hvala
a i napisala sam ti da sam gledala i vidla da sam pogrijeslia
na bahati se
Maddie is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 19:19   #25
Obiteljska mirovina

Do koje godine mogu primati obiteljsku mirovinu?

Hvala unaprijed!
misticnamiss is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 19:21   #26
Misliš ako se školuješ? Do 25-te
Alenkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 19:28   #27
Quote:
Alenkica kaže: Pogledaj post
Misliš ako se školuješ? Do 25-te
Jesi 100% sigurna? Zar nije do 26?

Ja sam bila uvjerenje da je do 26 ali nisam znala da li je do trenutka kad napunim 26 ili do trenutka kad napunim 27.

Molim provjerene odgovore.
misticnamiss is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 20:10   #28
Do trenutka kad napunis 26.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 20:10   #29
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Do trenutka kad napunis 26.
Znači punih 25 godina?

Hvala puno
misticnamiss is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 15:47   #30
Pravo na mirovinu

Prvo svima lijep pozdrav.
Unaprijed se ispricavam ako postoji vec negdje slicna tema ili ako se u nekoj od rasprava dotaklo onoga sto mene muci.
Dakle radi se o slijedecem; ja i djevojka smo vec nekoliko godina u vezi i ove godine se trebamo vjencati, ona je dijete bez oba roditelja poginulih u ratu i studentica. Djed i baka su joj skrbnici te prima mirovinu.
Prije nekoliko mjeseci kontaktirali smo ministarstvo i odvjetnika da bi dobili odredjena saznanja kakva ce biti situacija sa tom mirovinom nakon sto se vjencamo jer ona jos ima dvije godine faksa i zivjeli bi smo od moje place.
U oba slucaja dobili smo odgovor da nase vjencanje nece utjecati na taj status primanja mirovine dok god se ona redovno skoluje, medjutim kada sam razgovarao sa osobama koje su u slicnim pozicijama i imaju slicna iskustva dosao sam do saznanja da su mnogi izgubili mirovinu.
Zanima me i cijenio bih Vasu pomoc kada bi mi neko pomogao da konacno rasvijetlim sto je na kraju od toga istina jer me muce kontradikcije kao i bojazan da se mozda u medjuvremenu promjenio zakon.
Po nekakvoj logici nema smisla da ja recimo ostanem bez posla i redovitih primanja, a da ona studira i ostane bez mirovine ali opet zakon ima svoju logiku tako da me interesira i second opinion. Ako neko ima kakve provjerene informacije i razumije tumaciti zakon o braniteljima bio bih jako zahvalan da mi pomogne i da napokon otklonim sve moguce peripetije. Mislim da sam naveo sve sto je relevantno, ako su potrebne nekakve dodatne informacije molim lijepo da mi posaljete pm ili slicno, unaprijed hvala.
foobar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2009., 22:50   #31
Obiteljska situacija mi je takva da nemam jednog roditelja, na osnovu toga imam mjesečna primanja iz inozemstva (mirovinu) i zanima me da li sama činjenica da idem u privatnu visoku školu utječe na visinu te mirovine (naime, jedna žena mi je rekla da gubim cijeli iznos mirovine jer kao tko će mi ju davati ako mogu izdvojit tolike novce za školarinu)..

Namjeravam ići na prijemni RRIF-a, a ako gubim sve.. Idem u St, na EF.
Znate li imam li ikakve šanse za dobiti dom? Žena iz tajništva faksa mi je rekla da kao redovni student imam pravo na natječaj, ali me zanima koliko je to zapravo realno..
dekadentna is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2009., 20:32   #32
Quote:
dekadentna kaže: Pogledaj post
Obiteljska situacija mi je takva da nemam jednog roditelja, na osnovu toga imam mjesečna primanja iz inozemstva (mirovinu) i zanima me da li sama činjenica da idem u privatnu visoku školu utječe na visinu te mirovine (naime, jedna žena mi je rekla da gubim cijeli iznos mirovine jer kao tko će mi ju davati ako mogu izdvojit tolike novce za školarinu)..

Namjeravam ići na prijemni RRIF-a, a ako gubim sve.. Idem u St, na EF.
Znate li imam li ikakve šanse za dobiti dom? Žena iz tajništva faksa mi je rekla da kao redovni student imam pravo na natječaj, ali me zanima koliko je to zapravo realno..
totalno ne kužim o čemu ta žena priča?
pa što se njih tiče u što ćeš ti uložiti novac, hoćeš li ga zapiti negdje ili platiti skuplje školovanje....fakat mi nema smisla.

nitko te ne pita kolika ti je školarina. jedino im predaš potvrdu da si redovan student i to bi trebalo biti sve.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 11:59   #33
Quote:
Anali16 kaže: Pogledaj post
imam jedno pitanje....ovako
Primala sam obiteljsku mirovinu dok sam redovno studirala. Sada sam izgubila sva prava i samim time i mirovinu. No mirovina mi je nastavila dolazit evo vec drugi mjesec. Cula sam od prijatelja da se to i njemu desilo i morao je na kraju vratit cijelu godinu koju je primio a razlog dobivanja je bila njihova greska....inace ce ga tuzit.E sad sta da ja radim? Sta ako se to meni isto desi i ja im ne vratim taj cijeli iznos ...jer ipak nisam ja kriva....to je njihova greska.Ima ko neki savjet?
Da, ti si imala pravo obiteljske mirovine sve dok se redovno skolujes, nakon toga gubis to pravo. Znači da bi trebala njih obavijestit da vise nisi redovan student, ako to ti ne učinis, vjerojatno ce oni. Naravno da nisi ti kriva, greske se dogadjaju, ali kriva si jer znas da vise nemas prava a obiteljsku mirovinu uzimas
Sunce01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2009., 01:09   #34
eh da vezano za udaju-ženidbu. dijete koje prima obiteljsku mirovinu ima pravo na mirovinu dok se školuje (naravno uz ograničenje do 26e godine), znači nema veze s udajom-ženidbom, može stupiti u brak.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 11:33   #35
Obiteljska mirovina - auto

Situacija je sljedeća.

Sestra i ja primamo od mog pokojnog oca mirovinu 50/50 ja/ona.
Sestra ima retardaciju i smještena je u ustanovi. Iz njenog dijela mirovine plaćamo ustanovu u maksimalnom iznosu od 65%. Taj iznos od 65% odredio je centar za socijalnu skrb uz obrazlođenje da nismo socijalni slučaj. (student sam, a mama je prosvjetar).

Budući da sam ja sad u međuvremenu diplomirao, ostajem bez polovice mirovine, tj. ona sada kompletno prelazi na sestru. I od cijelokupnog iznosa će se naplačivati 65%. To će biti veliki udarac na naš buđet, pogotovo jer ja još nisam našao posao koji bi radio full time ko normalan čovjek.

Sad dali postoji mogćnost da oni ne uzmu svih 65%.
Ili da na račun toga što idem po sestru u njenu ustanovu i vozim je doma u starom autu koji se stalno kvari mogu da se dio tog izosa se preusmjeri u kupovinu novog automobila koji bi služio za prijevoz sestre,a naravno i za osobne potrebe. Ali prvenstveno za prijevoz sestre.

Dali je to zakonski moguće i dali ima itko iskustva s tim.

Napomena ne radi se o velikoj mirovini, i taj autić bi bio neki jeftilen iz male gradske klase.


Puno hvala
novinovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2010., 14:07   #36
novinovi
Postavi zahtjev prema CZSS, opiši ukratko vašu situaciju i to je sve što možeš napraviti. CZSS će donjeti svoju odluku koja ti može i ne mora ići u korist.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2010., 13:59   #37
Fala.

A dali znaš dali to ima zakonske temelje. Ak postoji koja odreba ili članak zakona puno bi mi pomoglo.

Tnx
novinovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2010., 20:38   #38
Redovan sam student, budući da imam uvjet da upišem godinu ali nažalost izvanredno otići ću se nakon upisa prijaviti na biro. Budući da primam obiteljsku mirovinu zanima me dali ću i dalje kao nezaposlena osoba imati pravo na nju?????????? tnx unaprijed na informacijama.
micika mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2010., 23:09   #39
nećeš. ja kad sam se prijavila na biro automatski sam ju izgubila ,a brat je nastavio primat jer se školovao još
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 11:19   #40
Quote:
micika mici kaže: Pogledaj post
Budući da primam obiteljsku mirovinu zanima me dali ću i dalje kao nezaposlena osoba imati pravo na nju?
Ne, samo dok se redovno skolujes.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:45.