Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja

Putovanja Gdje ljetujete, zimujete, idete na izlete? I kako vam je bilo?
Podforum: Hrvatska i turizam, Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.05.2022., 23:11   #1
SIM kartice u inozemstvu

Otvaram temu gdje svi oni koji su putovali u inozemstvo mogu opisati svoje iskustvo korištenja mobilnog interneta u stranim državama. Znači, kako ste došli do SIM kartice, je li vaš "mobitel od doma" podržavao lokalne mreže, kolika je bila cijena nekakvog paketa, jeste li se cjenovno opekli ako vam je slučajno ostala uključena SIM kartica iz naše države itd.

Konkretno me zanima situacija za SAD pošto tamo uskoro putujem, ali možete pisati i za sve druge zemlje svijeta.

Na internetu sam pronašao ovaj vodič - Buying a Prepaid Sim Card in USA in 2022 u kojem lik savjetuje kupnju T-Mobile kartice. Međutim, meni se to čini relativno skupim jer za 40$ mogu dobiti 10GB interneta, ali koliko sam skužio još se treba platiti nekakva naknada pri aktivaciji. E sad, negdje piše da ta aktivacija stoji oko dodatnih 15$, a neki navode i 45$. Problem je i to što se te kartice ne prodaju na aerodromima, pa ću biti bez mobilnog interneta sve do trenutka kada negdje uz put naiđem na T-Mobile shop koji prodaje te kartice. Nije da sad previše strahujem, jer vjerujem da će WiFi-a biti na svakom koraku, a i ljude valjda mogu nešto pitati, ali opet bih htio ići na sigurno i imati aktivan mobitel u svakom trenutku.

Lik još savjetuje i mogućnost kupnje eSim kartice. Fora je sa tim karticama da su one virtualne pa se mogu kupiti i dok sam još u Hrvatskoj preko interneta i aktivirati. Problem je što T-Mobile ima aplikaciju za te eSim kartice samo za iPhone. A iPhone mi je također preskupo rješenje, plus - naučen sam na Android mobitel.
komna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2022., 13:46   #2
Nedavno sam bila u Amsterdamu i kupila SIM karticu na glavnom kolodvoru od 10 GB za oko 40€, tako nekako.
Previše novaca za premalo muzike, tako mi rekli i oni koji žive tamo, ali nisam baš nekaj previše istraživala. Moj Telemach net baš i nije htio raditi, ipak koristim prastari Xiaomi 🙈 malo radi, malo neće, tak da sam lako upala u zamku.
Ali A1 net na poslovnom mobu je uglavnom savršeno radio 🤣
aleahi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2022., 13:52   #3
Kada i gdje je T-com bio jeftin ?
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2022., 02:19   #4
U Ameriku, kad god idem, nikad mi ne koristi iskustvo od prethodnog puta, jer uvijek mijenjaju. I to, cini mi se na gore. Ponekad ne mozes aktivirati niti hot spot s tom karticom.

Najbolje uzeti karticu tamo gdje ti netko moze pomoci aktivirati je, a ujedno provjerit radi li s tvojim modelom mobitela. Npr. Jedna kartica cak nije mogla na moj tadasnji iPhone. Mislim, da je to bio Verizon.

Huawei niti pomisljati (osim, ako se nesto nije promijenilo).

Zadnji put mi je najpovoljnija opcija bila T-Mobile.
Bezveze is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2022., 13:18   #5
Quote:
Bezveze kaže: Pogledaj post
U Ameriku, kad god idem, nikad mi ne koristi iskustvo od prethodnog puta, jer uvijek mijenjaju. I to, cini mi se na gore. Ponekad ne mozes aktivirati niti hot spot s tom karticom.

Najbolje uzeti karticu tamo gdje ti netko moze pomoci aktivirati je, a ujedno provjerit radi li s tvojim modelom mobitela. Npr. Jedna kartica cak nije mogla na moj tadasnji iPhone. Mislim, da je to bio Verizon.

Huawei niti pomisljati (osim, ako se nesto nije promijenilo).

Zadnji put mi je najpovoljnija opcija bila T-Mobile.
Da, i meni se čini da je najbolje uzeti T-Mobile u nekom T shopu, ali me zanima kako si se snašao za vrijeme od kad si stigao do aerodroma do trenutka kad si kupio karticu. Naravno to dosta ovisi i o gradu u koji si sletio, nije svugdje isto, ali recimo kad ću ići prvi put od aerodroma do hotela (još ne znam s čime, dal' s taksijem, dal' s javnim prijevozom) volio bih imati mobilni internet kao neku sigurnost da znam kud se krećem, da mogu koristiti Revolut na primjeri i slično.

Nije da sad strahujem da se bez toga neću snaći (uzet ću i gotovine i spremiti offline google kartu na mob), ali opet kad već planiram, planiram na sigurno.
komna is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2022., 15:49   #6
Na aerodromu uvijek ima interneta, ponekad doduse treba pogledat neku reklamu ...

Uvijek prvi put ukljucit Google Maps kad ima interneta u toj regiji, poslije radi i offline. Par puta mi se desilo da mi offline mape nisu radile, dok se nisam opametila. Nekad nema druge nego propustit koji kilobyte roaminga, da propuse. Mozda sad bolje funkcionira.

S mapama znas onda kuda se kreces. Uvijek znam kako cu doc do hotela, pa mi internet nije nuzan. Ako u vlaku i nema interneta ima na stanicama. U hotelu ima ... u raznim ducanima ima, npr Best Buy, Apple, Starbucks, pa i u drugima. U biti zadnji put mi nije bilo interneta u Starbucksu i to jednom povezanim s NYU, sto me iznenadilo, malo gubljenje vremena i novaca. Mozda su bas htjeli sto manje vanjskih tamo.

T Mobile sam zadnji uzela u Best Buy ... zelenkaste su bolje kartoncica sa SIM uputama, lako se uzme s police i rado ga aktiviraju.

Mozda ima i automat od Best Buya na aerodromu. Ali, kazem, nije napeto, ako s aerodroma ides u smjestaj u gradu, a ne na roadtrip npr.
Bezveze is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2022., 21:42   #7
Quote:
Bezveze kaže: Pogledaj post
Mislim, da je to bio Verizon.
Verizon je koristio drugu tehnologiju CDMA koja nije kompatibilna s non USA telefonima. Nema mi puno rezona, ali nigdje ga se ne preporučuje.

Probao At&T, T-mobile i virtual SIM u USA. Sve radi, samo treba platiti. Princip je da odem fizički u njihov dućan (za AT&T i T-mobile) i dok ne slože internet nema van. Od aerodroma do smještaja regular taksijem ako već ne uzimamo auto na aerodromu. Često na samom aerodromu ima wifi no kad dođeš do taksi stajališta nema signala pa sve online opcije padaju u vodu.

Što se offline mapa tiče maps.me još uvijek radi besprijekorno, za razliku od povremeno nepouzdanog google mapsa. No koliko god bile funkcionalne mislim da je pristup internetu neophodan jer štedi vrijeme i novac.
Riazor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2022., 03:43   #8
Sigurno je bolje s internetom, usprkos offline mapama. Ako nista, tad imas informaciju i o stanju na cestama.
Bezveze is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2022., 09:31   #9
Evo, samo da javim iskustvo sa bonbon karticom na bonove u SAD-u. Nije moje osobno, već od bliske osobe. Dakle, ne znam je li problem bio do mobitela ili do bonbon kartice, ali mobitel nije mogao uspostavljati pozive, samo je mogao primati dolazne pozive.

E sad, zašto je mobitel bio bitan? Bio je bitan zbog zaostale prtljage na aerodromima koja je trebala stići tek kasnije, a zbog toga je na aerodromu trebalo ostaviti svoj broj mobitela, emaila i adrese gdje će se odsjesti. Nadalje, kako je hotel bio "moderan" - bez recepcije, dio komunikacije oko prtljage se nužno trebao obaviti preko poziva.

Long story short, na kraju je pronađeno alternativno riješenje - čovjek se uvijek nekako snađe, ali dobro je znati da u krajnjoj nuždi ne možete 100% računati da će naše kartice raditi u SAD-u čak ako na njima i imate dosta novaca.
komna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2022., 22:48   #10
Ako je netko bio u Ch, kako se snasao s mobilnim podacima? Kupio neki lokalni SIM ili..? Koju mrezu odabrat i koju mobilnu tarifu?
Nasao sam neki Sunrise, relativno jeftina prepaid tarifa (2,6 CHF/dnevno za sve unlimited, unutar Ch). Moze li se to tek tako uzeti (kao kod nas) ili moras biti njihov drzavljanim ili neki deseti uvjet? Nemaju svoj ducan tamo gdje bi trebao otici pa bi vjerojatno SIM morao naruciti preko weba (moze li se tako, za nas iz Hr?)

Poslano sa mog SM-G998B koristeći Tapatalk
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2022., 01:19   #11
S airalo bi trebala nabava fizickih SIM kartica otici u povijest. Jos nisam probala, ali sam cula da funkcionira. Dakle, eSIM preko te aplikacije i odaberes internet paket koji ti odgovara za odabranu zemlju.
Bezveze is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2022., 13:37   #12
Na zalost, mobitel nema mogucnost za eSIM, samo fizicki SIM.

Vidim da je taj airalo univerzalna SIM kartica.. to je najcesce skuplje nego neka domaca SIM kartica iako ima i svojih prednosti.

Poslano sa mog SM-G998B koristeći Tapatalk
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2023., 22:22   #13
Iz mog iskustva. Airalo je odlična opcija. Jednostavno, relativno povoljno. Yesim je također ok, malo je skuplji, ali ima opciju neograničenog interneta za 15 dana po cijeni 37.5 EUR.
Lear1978 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2023., 13:36   #14
Tnx.
Odlucio sam za jedan mob uzeti esim preko airalo, a za drugi uzeti fizicku sim karticu u Svicarskoj
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2023., 13:05   #15
jako sam komotna, priznajem
iz tog razloga me veseli što je njemački telekom za svoje korisnike mobilnih ugovora napravio iskorak
49 eura košta jedna od opcija koja se moze aktivirati za usa
to je mjesečni paket za usa pri čemu imaš onoliko gb koliko i u deu ugovoru
tako ću ja u svibnju imati 20 gb, a mm 40 gb što je odlično za naše 3,5-tjedno usa putovanje
*za usporedbu, 2019 je bilo daleko nepovoljnije, 29 € za 1GB i tjedan dana korištenja, ali je sasvim ok za naš tjedan dana nyc
no, tako je to…nekad su i mobilni aparati bili kao cigle
dsvbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2023., 22:34   #16
Ja idem ove godine u Ameriku pa sam odlučio koristiti eSIM karticu i Airaloo. Imam Huawei P30 pro koji ne podržava eSIM pa sam preko eSIM.ME uzeo karticu na kojoj su stavljena 2 eSIM profila (može se kupiti kartica s više profila). Došla je u roku par dana, platio sam cca 30EUR. Stavio sam karticu u utor, instalirao preko eSIM aplikacije (trebalo je par puta restartati mob da skuži novu karticu u utoru) i onda sam preko Airaloo-a kupio 5 GB za Ameriku trajanja mjesec dana za 13USD. Za obje aplikacije se dobiju upute kako instalirati, vrlo jednostavno. Trebam samo u Americi kad sletim uključiti eSIM karticu i to bi bilo to.

Prije 2 godine mi je frendica išla u Ameriku pa je isprobala, doduše ona je imala mob koji podržava eSIM i radilo bez ikakvih problema. Inače kad putujem uvijek uzmem lokalnu SIM karticu, ali Airaloo nudi super cijene za dosta zemalja po svijetu pa se isplati.
__________________
I believe in God, but the only man I am afraid of is Keyser Soze
Life is a road of many signs
Cika Strile is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2023., 06:59   #17
Quote:
Cika Strile kaže: Pogledaj post
Ja idem ove godine u Ameriku pa sam odlučio koristiti eSIM karticu i Airaloo. Imam Huawei P30 pro koji ne podržava eSIM pa sam preko eSIM.ME uzeo karticu na kojoj su stavljena 2 eSIM profila (može se kupiti kartica s više profila). Došla je u roku par dana, platio sam cca 30EUR. Stavio sam karticu u utor, instalirao preko eSIM aplikacije (trebalo je par puta restartati mob da skuži novu karticu u utoru) i onda sam preko Airaloo-a kupio 5 GB za Ameriku trajanja mjesec dana za 13USD. Za obje aplikacije se dobiju upute kako instalirati, vrlo jednostavno. Trebam samo u Americi kad sletim uključiti eSIM karticu i to bi bilo to.

Prije 2 godine mi je frendica išla u Ameriku pa je isprobala, doduše ona je imala mob koji podržava eSIM i radilo bez ikakvih problema. Inače kad putujem uvijek uzmem lokalnu SIM karticu, ali Airaloo nudi super cijene za dosta zemalja po svijetu pa se isplati.
Airalo je super jer imaš jednostavnu opciju za svaku države, ali je u načelu skuplja opcija jer danas svaki telekom nudi povoljne eSim opcije pa je možda bolje uzeti direktno od nekog jakog telekoma iz države u koju ideš.
Ja sam sad bio u Crnoj Gori, uzeo online dan prije eSim od telekom.me (T-com) 500 GB za 10 EUR i dobio 3 mj HBO Max gratis, a gledao sam i Airalo kod njih bi 3 GB za 16 USD dobio.
brch123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2023., 12:40   #18
Ja sam Airalo eSIM koristio u CH.
To mi je bila povoljnija opcija od lokalne SIM kartice (i to virtualnog operatera koji je jeftiniji od pravog) jer, prvo, za fizicku SIM karticu sam prvo trebao pronaci fizicki dzcan koji prodaje SIM, drugo, trebali su me registrirat i to traje (a imaju i moje podatke) i trece, eSIM mi je ispao jeftiniji jer sam ga platio 9$, a fizicki SIM sam platio oko 15CHF. Jest da je fizicki SIM nudio vise prometa (flat) i pozive, ali toliko prometa mi nije trebalo, a ni pozivi mi nisu trebali.
Da, kupio sam i fizicki SIM za jedan mobitel koji ne podrzava eSIM
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2023., 14:39   #19
Ovo sto brch123 kaze da ima eSIM ponuda i od samih operatera (a ne samo Airalo). Bas sam malo surfala i nadje se i od drugih provajdera. Tako da bi trebalo pogledat na njihovim stranicama sta se nudi. Iako s Airalo samo odabere i bok. Najlakse.
Bezveze is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2023., 14:58   #20
E, ova opcija eSIM.me je baš jako zanimljiva. Šteta da mi ju netko nije ovdje spomenuo kad sam otvorio temu prošle godine.
Znači, jednom kad kupim tu specijalnu karticu kasnije ju mogu i dati nekom drugom na korištenje? Ima li kakav rok trajanja?
komna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:04.