Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.11.2003., 10:09   #21
Evo jedan zgodan recept za urmasice :
2 jajeta, 1 maslac, 100 g kokosovog brasna, 1 prasak za pecivo, 5 velikih zlica secera, brasna po potrebi...

Umute se jaja i maslac, doda kokosovo brasno, prasak za pecivo, secer i dodaje se obicno brasno dok masa ne bude kompaktna dosta cvrsta. Prave se urmice ( napravi se valjak debljine prsta - ili kako ko voli i pritisne na rendu ) . Slaze se u pleh. Ta kolicina tijesta je obicno dovoljna za jedan pleh iz stednjaka. Pece se na 180-200 dok ne porumene.
U medjuvremenu se napravi agda 3/4 l vode 1 kg secera i moze tanko sjecen limun koji se skuha u tom i vruce se vrucim zalije.

Dobar tek
Bubili is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2003., 17:35   #22
Quote:
heureka kaže:
ovaj gore recept za baklavu je po meni bolji nego 70% recepata pravih bosanki..
A gdje to pise da ja nisam prava bosancica ?
opet_ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2003., 18:01   #23
Quote:
Bubili kaže:
Dajte te bosanske recepte sa bamijom!
Ja bamnju (kod nas se tako izgovara - valjda jer je lakse) radim kao sto neko vec spomenu - na jednu stranu maltretiram meso, a negdje na pola dodam prethodno obarenu bamnju (jer joj treba da nabubri nanovo, ako koristim onu susenu), pa onda to zajednicki jos krcka neko vrijeme:
Dakle, brza varijanta sa mljevenim junecim mesom (neka bude nemasno), prava varijanta sa sjeckanim tim istim mesom: DInstati meso na crvenom luku, laaagano. Dodati soli, malo papra, malo pasiranog paradajza, vegete po zelji, moze i mrva cesnjaka i i lagano dinstati poklopljeno, po mogucnosti bez pretjeranog dolijevanja vode. Kad je meso negdje pred kapitulacijom (sat vremena dinstano minimum) - onda mu dodam prethodno obarenu bamnju, poklopim i opet krckanje. Stvar na kraju treba biti - saftali Meso raskuhano, ne u grudvicama, i uopce cijela smjesa onak- zitka: tamno crvena od paradajza, meso, kakvo i jeste a izmejdu tamno zelena bamnja. Onda se makne sa stednjaka i pusti da se malo ohladi. Na kraju, pazi sad to je krucijalno za bamnju - nakapa se limunov sok unutra i promijesa.
Mjere - otprilike na jedno poookile mesa - jedan struk bamije, cetvrt litra pasiranog paradajza, 2 manje glavice luka i sok cijelog limuna. Kad bamnja nabubri - skoro udvostruci volumen. Na kraju u kuhanom je oko trecina bamnje, 2 trecine "ostalog" no moze se varirati, vec prema ukusu.
Jede se, najbolje, uz domaci somun, il ikruh, bez vilica i ostalih zavrzlama - onako u tanjur ili zdjelicu, odlomi komad kruha i - umoci. Super je kao meza - pase ako se cuga A i ne zahtijeva skidanje do pasa prije jela kao, npr. skampi.
opet_ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2003., 13:19   #24
ooopa!!!!
mislim da ću zavoljet bosansku kuhinju...
samo piši, samo piiiiši....
Shoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2003., 17:42   #25
Quote:
opet_ja kaže:
A gdje to pise da ja nisam prava bosancica ?
heh, pa reko, ne znas jufku razviti.. a to je nekako jedan od potrebnih uslova da je zensko bosanka
__________________
Bil'in, my love...
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2003., 17:48   #26
tava

uzme se oko kilo mlade janjetine (mesu sa rebrima je the best), pola kile krompira, ftralj kile zelene paprike, toliko i svjezeg paradajza, toliko i luka, malo bijelog luka, celera
povrce se izreze na manje komade, preko nejga se stavi meso(a sve se slaze u tepsiju), sve se zalije sa 1-2 dl kakve supe.. a moze i vode... posoli i pobiberi...poklopi se il poklopcom ili papirom (da voda ne isparava) i pece u rerni..
njbolje je kad je krompir mladi, al ako nije mladi onda se prokuha 15tak minuta u vodi prije engo se stavi u tepsiju..
prijatno
__________________
Bil'in, my love...
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2003., 17:51   #27
peksimeti(vrsta ustipaka)

napravi sse cvrcto tijesto od bijelog brasna, kiselog mlijeka, jaja i malo sode bikarbone.. i soli naravno....
onda se ravije jufka debela oko 3-4 mm.. izrezu se rombovi i przi se u vreloj masnoci...
jedu se sa travnickim sirom (onim masnim) ili sa kajmakom
__________________
Bil'in, my love...
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2003., 17:55   #28
Quote:
heureka kaže:
heh, pa reko, ne znas jufku razviti.. a to je nekako jedan od potrebnih uslova da je zensko bosanka
Replika se uvazava - korigiram svoj navod:
"...INSTANT bosancica"
opet_ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2003., 17:56   #29
a pravite li tursku kahvu??


pustiti vodu da prokljuca...

u dzezvu staviti po vrskom punu cajnu kasicicu mljevene kahve za 4 fildzana (ili vise ko voli jacu kahvu)... kad voda provri, staviti dzezvu oko pola minute na vrelom kolu, pa onda zaliti kahvu tako da se napuni oko 4/5 dzezve... drzati dzezvu na kolu dok kahva ne pocne da se dize... i dode do ruba dzezve... onda zaliti s vodom do kraja

secer se stavlja ili u fildzan, il se kahva pije sa kockom ili rahatlokumom




ako se kahva zalije sa slatkom vodom (ono voda i secer se prokuhaju), dobijete srpsku kafu

(meni se ne svida ni jedna od ovih klasicnih kafa.. nekako sam pobodnik instant varijanti, al rekoh kad vec govorimo o bosanskoj kuhinji....)
__________________
Bil'in, my love...
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2003., 20:54   #30
od raznih vrsta tope, do paluza


a sta je ovo?
__________________
zar opet
neznalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2003., 14:35   #31
Quote:
neznalica kaže:
od raznih vrsta tope, do paluza


a sta je ovo?
davala sam enkad prije tecept za topu.. to je mjesavina istopljenog maslaca, kajmaka, milerama... i jede se vruce tako sto se hljeb (ili somun,ili bilo kakvo pecivo) umace u to...


paluza je kompot od suhog ili svjezeg voca.. u koji se kad se skuha dodaje nisesta (psenicni skrob)... nesto kao puding u kojem se ne stavlja mlijeko nego voda... i u kome ima dosta voca...

eto
__________________
Bil'in, my love...
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2003., 00:13   #32
eto nauci nesto novo

hvala
__________________
zar opet
neznalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2003., 11:45   #33
a jel znas recept za tufahije?

jel se i to kod vas jede?

ja bila prosli mjesec u makedoniji, pa sam probala...odlicno je
Clea is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2003., 12:50   #34
davno sam nekad pisala recept za tufahije..

evo ga


nego, evo recepta za gurabije


250 grama masla (ja koristim zvijezdin binjni mrs)
3 zumanca
200 gr secera
3 kasike milerama
1/2 praska za pecivo
550 grama ostre nule

ovo se izmjesa.. dobije se zuto tvrdo tijesto.. od toga se oblikuju "pogacice" velicine muskog dlana (debele oko 1,5 cm)..
u tijesto se moze dodati polovica ili cetvrtina oraha (ne mljevenih, niti pretjerano sitnih) .. peci na laganoj vatri da budu blijede...

inace gurabije vecinom ispadnu ko nekakve tvrde slatke kifle.. dakle budu bezze.. al ovaj recept je pravo dobar... fino se mrve i tope u ustima...
__________________
Bil'in, my love...
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2003., 14:29   #35
Zhelela sam vam se zahvaliti na receptu za urmashice.

Sinoc sam ih pravila i ispale su za 5
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2003., 17:01   #36
Quote:
Krissy kaže:
a jel znas recept za tufahije?
Jedan si vec dobila - ja ih mrvu drukcije pravim:
jabuke preferiram kiselkaste - treba dobro paziti da se ne raskuhaju ili ne popucaju pri kuhanju. Dakle oguliti, izdubiti sjemenke i u lagano zasladjenu vodu u loncu staviti da se skuhaju - 20-tak minuta je dosta. Dakle trebaju omeksati, ali ne popiti previse vode (onda se jako nabubre i poraspadaju). Onaj stos od heureke sa pola test - jabuke je dobra. Ja se 'vakva pametna toga nebih nikad sjetila
Prije jabuka vec izdinstam lagano mljevene orahe sa mrvu mlijeka i secerom. Kao za orehnjacu - Dakle orasima (recimo za 1.5 kg jabuka 7-8 komada - 15 dag je dosta) se doda secera da to bude onak - slatko - ne preslatko, ne bljutavo i stavi se oko pola salice mlijeka - toliko da " navlazi" orahe i lagano dinsta dok ne potamni za 2 nijanse recimo (15 - 20 min).
Kad se skuhane jabuke ohlade - poslagati na pladanj, filati sa mlakim orasima. Dok se sve skupa sasvim ohladi - umutiti slag - ja preferiram onaj u prahu, lagano zaseceriti. Slatko vrhnje mi ima nekako pre-mlijecan okus za kombinirati uz jabuku.
Napraviti si sirup od secera i mrrrrvu vode - da bude, kad se ohladi, onako - bas gust/sirupast.
Kad su se sjabuke ohladile u frizideru, sirup gotov i slag umucen - Izvaditi jabuke, fljasnuti na njih slag (nemojte stediti, meni je slagirana kapa pola velicine jabuke) i nakapati zlicicom-dvije sirupa.
Jabuke su kiselkaste, nadjev od oraha je sladak, slag opet laganije zasladjen a secerni sirup kojim se tufahija polije ubitacan. Ta igra slatko-kiselog kroz nekoliko stupnjeva je mislim interesantna koliko i igra vocno-kiselog, "orasnog" i mlijecnog okusa. Po principu: "mac, mac....fljaaaas"
Ako se napravi vise tufahija - nece im biti nista ako prenoce noc-dvije u hladnjaku - samo friski slag i sirup odozgo i sve 5.
opet_ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2003., 11:11   #37


Otvorim gastronomiju u nadi da cu pronaci recept za tufahije (kako mi se jeduuuuuuu) i prvo sto naletim - cak DVA recepta!

Bash super!!!
iggix is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2003., 22:56   #38
Quote:
heureka kaže:
sutlija

solja rize se skuha u dvije solje vode i solju secera... kad je riza govoto gotova, dodati dvije solje mlijeka...malo gingera.. doseceriti ak onije dovoljno slatko.. kad bude kuhano u sve to umijesati kasiku niseste (ili gustina) koju smo prethodno razmutili u pola case hladnog mlijeka... kuhati nekih 3-4 minute uz mijesanje... razliti u posudice i posuti cimetom...
Evo europskog sutlijaša:

U litar mlijeka staviti šipku vanilije, 200 grama riže i 25o grama šećera, može i mješavina smežeg i bijelog; tko voli, može i grožđica staviti...; treba i malo soli staviti, da se mlijeko ne pjeni i da ne kipi; šipku vanile je moguće i odmah rasjeći oguliti onaj sadržaj, ako vam ne smetaju crne tačkice; može se i koja šipka cimeta staviti, pa na kraju naravno izvaditi; potrebno je oko pol sata laganog kuhanja čim provrije; može se od ove mase napuniti 6 zdjelica srednje veličine.
Uz kavu, poslije podne, eto nove mogućnosti, umjesto čaja u 5 i nekih keksa...
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2003., 00:28   #39
heureka i opet_ja :

Ja bih rekao da vi neznate sta je prava baklava

ih steta sto moja majka nezna tipkati pa da vam istipka pravi recept za pravu bajramsku baklavu

P.S.

No hard fillings........ al tako vam je.
posmatrač is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2003., 10:31   #40
Mama nek ti diktira a ti pishi
magic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:51.