Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.04.2013., 23:46   #2921
Ja sam već bio pitao za svoje prezime (Polanc) no zanima me dali mozda postoji neka povezanost s jednom starom njemackoj plemickoj obitleji, von Polenz. Po mom znanju njemackog gotovo se isto izgovara i znam da se moje prezime prvi put u Sloveniji javlja na podrucju Skofje Loke a sada me zanima dali tamo ima naseljavanja nijemaca iz krajeva istocne Njemacke jer ti Polenzi se javljaju tamo u pokrajini Saskoj?
Fruštuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2013., 22:16   #2922
Zna li itko o porijeklu prezimena Mišura iz Šibenika odnosno Danilo Kraljica ? Kad se prvi puta pojavljuju tamo?
__________________
Ne daj se pobijediti zlom, nego dobrim nadvladavaj zlo !
Ulderiko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 02:10   #2923
Svirčić
Badžim
kako to da nisi gledala na imehrvatsko.net?
to je najpopularnija stranica te tematike
Mišura
Eto piše ti nešto i za Šibenik i za Danilo Kraljicu

inače ta stranica ne daje puno informacija ali sam je naveo jer je dotična alexmona rekla da je tražila a nije našla pa sam morao navesti
__________________
Prije će bankari i zelenaši uništiti san slobodne Hrvatske nego svi vojnici Europe - Ante Starčević
Kiki114 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 17:27   #2924
zanima me prezime Perenčević. Djed potjece iz Gornje Mlinoge, Jabukovac, Glina. Ima nas po Baniji, u Sisku, Petrinji i tako dalje. Znam za nekoliko istih prezimena po Karlovcu i Zagrebu, cak i po Srijemu i ostatku Vojvodine, ali nemamo nista s njima, bar ne u zadnjih 60-70 godina . Sto se vjere tice, ima nas svakakvih, nekakva mjesavina gdje prevladavaju pravoslavni, nesto katolika, ali i ateista u zadnje vrijeme . Po svemu bi trebali biti tipicna "krajiska" obitelj, ali u Podravini oko Virovitice se pojavljuje obitelj skoro potpuno istog prezimena - Ferenčević

I jedno i drugo prezime su jako rijetko i po nekakvim mojim osobnim razmisljanjima bi trebali voditi porijeklo od perenc- ili ferenc- . Buduci da stari Slaveni nisu znali izgovoriti glas F, pa su ga izgovarali kao P (vidi Filipovic - Pilipovic) i ja nekako racunam da je na pocetku bio nekakav Ferenc koji se doselio medju slavensko stanovnistvo koji su ga pretvorili u Perenca. U Madjarskoj Ferencza i Perencza mozete naci hrpu, naravno

nedavno sam se sokirao kad sam u telefonskom imeniku Bratislave naletio na hrpu Slovaka s prezimenom Ferenčovič, sto bi bio jos jedan argument u prilog moje teorije o "praocu" Ferencu

a mozda i grijesim. Zato sam se odlucio javit ovdje, pa da vidim sto kazu strucnjaci Cak se ne radi toliko o porijeklu prezimena (to sam lingvisticki vec smislio, kako se vidi), vec imate li podataka tko je kada i odakle dosao i slicno

Zadnje uređivanje Adamovec : 06.05.2013. at 18:54.
Adamovec is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 23:05   #2925
Da li netko zna sta znace prezimena koja zavrsavaju na -ek. Npr. Šimek.
Odakle potjecu i da li to ima ikakvo znacenje taj nastavak?
Euphrasie is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 23:18   #2926
Quote:
Eufrazija kaže: Pogledaj post
Da li netko zna sta znace prezimena koja zavrsavaju na -ek. Npr. Šimek.
Odakle potjecu i da li to ima ikakvo znacenje taj nastavak?
Ništa posebno, -ek je običan kajkavski nastavak (i slavenski, ali na hrvatskim prostorima postoji samo u kajkavskom). Ta prezimena ako su iz Hrvatske potječu iz bilo kojih kajkavskih područja, a mogu biti i Češka, Slovačka, Slovenska, itd.

Na primjer Jelinek.
thatfeel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 23:34   #2927
Quote:
thatfeel kaže: Pogledaj post
Ništa posebno, -ek je običan kajkavski nastavak (i slavenski, ali na hrvatskim prostorima postoji samo u kajkavskom). Ta prezimena ako su iz Hrvatske potječu iz bilo kojih kajkavskih područja, a mogu biti i Češka, Slovačka, Slovenska, itd.

Na primjer Jelinek.
pronadji moj prethodni post i reci sta mislis
Euphrasie is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 23:42   #2928
Quote:
Eufrazija kaže: Pogledaj post
pronadji moj prethodni post i reci sta mislis
Pa svejedno - u Slavoniji isto prezime bi bilo na-ak ili na -ić, u Zagorju na -ek itd...znači, običan prezimenski sufiks na kajkavskom govornom području
Šimek je valjda kajkavska inačica prezimena Šimić
Supetarr is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 07:41   #2929
Quote:
Eufrazija kaže: Pogledaj post
Da li netko zna sta znace prezimena koja zavrsavaju na -ek. Npr. Šimek.
Odakle potjecu i da li to ima ikakvo znacenje taj nastavak?
Šimek ti je zapravo "mali Šime".
Kloki is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 20:06   #2930
Quote:
thatfeel kaže: Pogledaj post
Ništa posebno, -ek je običan kajkavski nastavak (i slavenski, ali na hrvatskim prostorima postoji samo u kajkavskom). Ta prezimena ako su iz Hrvatske potječu iz bilo kojih kajkavskih područja, a mogu biti i Češka, Slovačka, Slovenska, itd.

Na primjer Jelinek.
Postoji mnogo takvih prezimena(Smišek, Supek, Dudek, Valašek...) na sirem podrucju Ceske. Slovacke, Poljske, Madjarske, Vojvodine, Slavonije...

Taj sufiks -ek je(najcesce) umanjenica, nesto kao tepanje.

Šimek bi trebalo da je od imena Šimon.
alex19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 15:55   #2931
Quote:
alex19 kaže: Pogledaj post
Taj sufiks -ek je(najcesce) umanjenica, nesto kao tepanje.
Umanjenica jest, ali nije baš tepanje. Ti nastavci imaju sasvim konkretnu ulogu. Kajkavski -ek, -ak se u tom smislu nimalo ne razlikuju od -ić.

Par primjera o čemu se radi.

Prezime Milković:
- bio jednom jedan Milko, podigao kuću i počeo štancat pomladak
- generacija njegove djece koja ostaje na istom imanju, dograđuje katove na Milkovu kuću ili proširuje dvorište novim kućama ili ipak ponetko odlazi iz rodovskog sjedišta ali ostaje u istom naselju, ima prezime/nadimak Milkov; oni su Milkovi, to je rod Milkovih
- sljedeća generacija, djeca Milkovih, ima ih ka Kineza, sad već predstavljaju pleme proizašlo iz roda Milkovih, od rodozačetnika Milka, oni dobijaju plemenski nastavak -ić, umanjenica vjerojatno zato jer u principu, pojednostavljeno, dijele nasljeđe od Milka ili Milkovih, ne samo fizički nego i nominalno - vuku ime od Milka, Milko je alfa, Milkovi su početak roda, ostali su ponavljači đaci iliti pleme.

Milinović:
-tu je zanimljiva dupla rodovska razina prije plemenskog nastavka -ić; od Mile su prvo djeca Milini, jedan Milin se odvojio, preselio u neko drugo naselje i pokrenuo svoj rod koji su Milinov
- djeca Milinovih su Milinovići - pleme nastalo od Milinovih

Isto je i sa nastavcima kod kajkavaca.

Jelinek:
- Jela ostala udovica, sama sa djecom, djeca su Jelini i čine rod
- sljedeća generacija je pleme od Jelinih, oni su Jelineki

Šimek:
- razina roda iza Šime je preskočena, možda je postojala kao Šimin, ali je poslije izostavljena i ostaje pleme Šimekovih

Perić:
- ista stvar, možda su postojali Perovi, Perini, ali su poslije kao pleme izbacili rodovski nastavak a ostavili završni plemenski

Nije svugdje bio običaj završit sa plemenskim nastavkom. Negdje ostaju rodovski završeci -ov, -ev, -in. Npr. na zadarskim otocima Marin (od Mare), Dorkin (od Dorke), Dundov (od Dunda), Blaslov (od Blasula),...
To je možda zato što nisu svi poljoprivrednici, ima i ribara, moreplovaca, ne treba im plemenski nastavak da bi se čuvala zemlja, posjedi, ostaje rodovski završetak da bi se znao rod. Pa se u takvom okruženju ni ne razvija neka opća tradicija dodavanja plemenske oznake, čak ni ako je neka obitelj orijentirana isključivo na zemljane posjede.
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon

Zadnje uređivanje Liburn : 08.05.2013. at 16:11.
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 21:13   #2932
Quote:
Adamovec kaže: Pogledaj post
zanima me prezime Perenčević. Djed potjece iz Gornje Mlinoge, Jabukovac, Glina. Ima nas po Baniji, u Sisku, Petrinji i tako dalje. Znam za nekoliko istih prezimena po Karlovcu i Zagrebu, cak i po Srijemu i ostatku Vojvodine, ali nemamo nista s njima, bar ne u zadnjih 60-70 godina . Sto se vjere tice, ima nas svakakvih, nekakva mjesavina gdje prevladavaju pravoslavni, nesto katolika, ali i ateista u zadnje vrijeme . Po svemu bi trebali biti tipicna "krajiska" obitelj, ali u Podravini oko Virovitice se pojavljuje obitelj skoro potpuno istog prezimena - Ferenčević

I jedno i drugo prezime su jako rijetko i po nekakvim mojim osobnim razmisljanjima bi trebali voditi porijeklo od perenc- ili ferenc- . Buduci da stari Slaveni nisu znali izgovoriti glas F, pa su ga izgovarali kao P (vidi Filipovic - Pilipovic) i ja nekako racunam da je na pocetku bio nekakav Ferenc koji se doselio medju slavensko stanovnistvo koji su ga pretvorili u Perenca. U Madjarskoj Ferencza i Perencza mozete naci hrpu, naravno

nedavno sam se sokirao kad sam u telefonskom imeniku Bratislave naletio na hrpu Slovaka s prezimenom Ferenčovič, sto bi bio jos jedan argument u prilog moje teorije o "praocu" Ferencu

a mozda i grijesim. Zato sam se odlucio javit ovdje, pa da vidim sto kazu strucnjaci Cak se ne radi toliko o porijeklu prezimena (to sam lingvisticki vec smislio, kako se vidi), vec imate li podataka tko je kada i odakle dosao i slicno
Perenčević je vjerojatno samo inačica Ferenčević. Tako recimo kod Požege imamo selo Perenci(s početnim P se piše 1698. i 1702.) ali se 1579. bilježi kao Ferenčevci.

U jednom dokumentu iz 1754., navode se pojedini krajišnici s Banije koji iz raznih razloga ne bi trebali biti regrutirani u husare. Među njima je Nikola Perenchevich, "siromah u svakom smislu." On je iz Klasnićke kumpanije, pa se tu vjerojatno radi o Perenčevićima iz Mlinoge.

Mikula Ferencheuich je potpisnik jedne molbe knezova "krajine Kostanichke" koji iz Kostajnice 1703. šalju zagrebačkom biskupu. Ako je ovaj Mikula još 1703. knez, oprezno bih nagađao da nije došao iz Bosne poslije turskog poraza kod Beča već da je i prije 1684. živio negdje na Baniji.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 22:15   #2933


hvala

dakle, vjerojatno sam u pravu ste se tice razvoja Ferencevic --> Perencevic

sto se ovog kneza iz 1703. tice, pretpostavljam da radi se o nekakvim rodovskim knezovima, nacelnicima roda? Jel mi mozes to malo objasniti? Doseljenici nakon 1684. (pretpostavljam da se radi o tzv. Velikoj seobi Srba) nisu mogli biti knezovi? Samo "starosjedioci" su imali pravo na tu titulu?

inace, sto se tice Nikole i Mikule, ispada da je imao pravo moj stari (takodjer Nikola) da se to ime nasljedjuje generacijama

Zadnje uređivanje Adamovec : 08.05.2013. at 22:49.
Adamovec is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 22:57   #2934
Quote:
Adamovec kaže: Pogledaj post
sto se ovog kneza iz 1703. tice, pretpostavljam da radi se o nekakvim rodovskim knezovima, nacelnicima roda? Jel mi mozes to malo objasniti? Doseljenici nakon 1684. (pretpostavljam da se radi o tzv. Velikoj seobi Srba) nisu mogli biti knezovi? Samo "starosjedioci" su imali pravo na tu titulu?
Pod Turcima su kršćani imali neku mjeru lokalne samouprave. Ovo se pogotovu odnosi na stanovništvo koje je u poreskom smislu imalo vlaški status, tj. stanovništvo koje nije plaćalo porez po postotku proizvodnje već odsjekom. Knezovi su bili poglavari vlaških sela. Oni su imali određene dužnosti, od skupljanja poreza do organiziranja vojnika koje su vlasi bili dužni dati. Knez je plaćao manji porez, kao što se vidi ovdje iz turskog poreznog popisa iz 1604.

http://img594.imageshack.us/img594/2631/78032709.png

Razlog zašto mislim da je ovaj knez Mikula bio "starosjedilac" je da su obje strane Une u trenutku kad on piše pismo donedavno bile pod Turcima. Austrijanci su zatekli na Baniji nešto kršćanskog stanovništva, a dosta ih je došlo iz Bosne. Kako su u ovoj molbi potpisani ugledniji knezovi, izgleda mi logično da bi se radilo o "starosjediocima." Izbjeglice iz Bosne teško da su mogli biti previše ugledni.

Quote:
inace, sto se tice Nikole i Mikule, ispada da je pravo moj stari (takodjer Nikola) da se to ime nasljedjuje generacijama. Bilo bi zanimljivo saznati da li je neka generacija prije 100-150-200 slavila Nikolu kao krsnu slavu
Prije 100-150 godine se sigurno može potvrditi. Šematizam Gornjo-karlovačke dijeceze iz 1883. navodi prezimena koja u njoj postoje i slave koje ta prezimena slave. Za Perenčeviće navodi Đurđevdan i Nikoljdan. Na žalost, nema informacija o tome koji Perenčevići slave koju slavu pa ni u kojim parohijama žive.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2013., 10:19   #2935
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
...Razlog zašto mislim da je ovaj knez Mikula bio "starosjedilac" je da su obje strane Une u trenutku kad on piše pismo donedavno bile pod Turcima...
Drugi razlog bi ti trebao bit sam oblik njegovog imena - Mikula, tipičan za ikavce, ustvari čak najviše za čakavce, to je stara domaća katolička verzija imena Nikola.
Krsnu slavu se moglo slavit na Nikolu, ne Mikulu.
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 18:00   #2936
Question Prezime Kramarić

Pozdrav forumaši !
U posljednje vrijeme me jaaaako zanimaju moji predci kako s majčine tako i s očeve strane. O očevoj strani ,nažalost, nisam uspjela saznati mnogo dok je s majčine strane potpuno suprotno - pronašla sam neke podatke čak iz 16.stoljeća!
Dakle,ona se djevojački prezivala Kramarić. Njezina majka je rođena u Velikoj Vranovini kraj Topuskog. Ona se djevojački prezivala *nebitno* , ali se njezina majka odnosno moja prabaka djevojački opet prezivala Kramarić. Uvjerena sam da tu nema nikave bliske krvne povezanosti u smislu incesta jer na tom području živi dosta Kramarića također kao i u Hrvatskom Selu i u Sisku koji su dosta geografski približeni.
Naime,istraživala sam dosta po internetu i saznala kako su Kramarići plemićka obitelj porijeklom iz Like. Živjeli su u selu Marinci kraj Bužana. Ondje se 1.put spominju 1598. u knjizi ' Popisi i obračuni poreza u Hrvatskoj u 15. i 16. st. ' Na datum 24. kolovoza 1614. im je kralj Matija II. po prvi puta dodijelio plemstvo i to Ivanu Kramariću , zatim njegovim sinovima Ambrozu,Pavlu,Ivanu i Nikoli,zatim njegovom bratu Stjepanu i njegovim sinovima Gjuri i Matiji. Plemstvo im je 2.put dodijelio Car Josip I. u Beču 17. veljače 1707. To su navodno dobili zbog velikog zalaganja u obrani od Turaka. Dobili su naravno i svoj lijepi grb. Zatim se počinju pojavljivati u Turopolju (dakle raselili su se,možda zbog plodnije zemlje,možda zbog veće sigurnosti na tim prostorima,ne znam) i tada se ponovno spominju u knjizi 'Povijest plemenite općine Turopolje.' Od tada ih se počinje oslovljavati sa 'Kramarich de Schitario.'
Postoji Kramarića i u Moravskoj u Češkoj. Inače prezime Kramarić dolazi od germanske riječi 'kramar' što znači trgovac na malo. Dakle, Kramarić je sin jednog takvog trgovca. Riječ 'kram' dolazi iz visoko-njemačkog jezika (uporaba 750.-1050.) ili iz staroslavenskog 'gram.' U svakom slučaju , njemača riječ 'krämer' znači trgovac.
Kramarić se ponovno spominje 20.svibnja 1840. kada je svjedok jednog vjenčanja bio Martin pl. Kramarić (u matici župe Zlatar).
I još jedan podatak - u razdoblju od 1842. do 1848. Kramarići su naselili Galdovo(Kaptolsko) , današnje predgrađe Siska što objašnja njihov velik broj u još južnijim naseljima - Velikoj Vranovini,Topuskom,Hrvatskom Selu...Znam da se u Hrvatskom Selu govori nekakva čudna kajkavština i mislim da su je upravo Kramarići iz Turopolja donjeli južnije.
Eto , nadam se da mi teorija drži vodu.
Ako itko ima još bilo kakve informacije ili zna gdje bi se moglo saznati nešto više o Kramarićima,bila bih mu jaaako zahvalna!
Inače pokušavam nekako saznati njihovo točno porijeklo - jesu li Germani,Slaveni,Turci ili nešto četvrto. Znam da tražim puno previše , ali tko zna.
Inače sam čula da Kramarića ima i u Sloveniji, možda su od tamo došli ? U svakom slučaju, svaka pomoć je dobrodošla u otkrivanju povijesti moje obitelj,točnije svačije čija se preziva Kramarić.
__________________
with hate from Russia, xoxo
beebee15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 22:48   #2937
Quote:
beebee15 kaže: Pogledaj post
Pozdrav forumaši !
U posljednje vrijeme me jaaaako zanimaju moji predci kako s majčine tako i s očeve strane. O očevoj strani ,nažalost, nisam uspjela saznati mnogo dok je s majčine strane potpuno suprotno - pronašla sam neke podatke čak iz 16.stoljeća!
Dakle,ona se djevojački prezivala Kramarić. Njezina majka je rođena u Velikoj Vranovini kraj Topuskog. Ona se djevojački prezivala *nebitno* , ali se njezina majka odnosno moja prabaka djevojački opet prezivala Kramarić. Uvjerena sam da tu nema nikave bliske krvne povezanosti u smislu incesta jer na tom području živi dosta Kramarića također kao i u Hrvatskom Selu i u Sisku koji su dosta geografski približeni.
Naime,istraživala sam dosta po internetu i saznala kako su Kramarići plemićka obitelj porijeklom iz Like. Živjeli su u selu Marinci kraj Bužana. Ondje se 1.put spominju 1598. u knjizi ' Popisi i obračuni poreza u Hrvatskoj u 15. i 16. st. ' Na datum 24. kolovoza 1614. im je kralj Matija II. po prvi puta dodijelio plemstvo i to Ivanu Kramariću , zatim njegovim sinovima Ambrozu,Pavlu,Ivanu i Nikoli,zatim njegovom bratu Stjepanu i njegovim sinovima Gjuri i Matiji. Plemstvo im je 2.put dodijelio Car Josip I. u Beču 17. veljače 1707. To su navodno dobili zbog velikog zalaganja u obrani od Turaka. Dobili su naravno i svoj lijepi grb. Zatim se počinju pojavljivati u Turopolju (dakle raselili su se,možda zbog plodnije zemlje,možda zbog veće sigurnosti na tim prostorima,ne znam) i tada se ponovno spominju u knjizi 'Povijest plemenite općine Turopolje.' Od tada ih se počinje oslovljavati sa 'Kramarich de Schitario.'
Postoji Kramarića i u Moravskoj u Češkoj. Inače prezime Kramarić dolazi od germanske riječi 'kramar' što znači trgovac na malo. Dakle, Kramarić je sin jednog takvog trgovca. Riječ 'kram' dolazi iz visoko-njemačkog jezika (uporaba 750.-1050.) ili iz staroslavenskog 'gram.' U svakom slučaju , njemača riječ 'krämer' znači trgovac.
Kramarić se ponovno spominje 20.svibnja 1840. kada je svjedok jednog vjenčanja bio Martin pl. Kramarić (u matici župe Zlatar).
I još jedan podatak - u razdoblju od 1842. do 1848. Kramarići su naselili Galdovo(Kaptolsko) , današnje predgrađe Siska što objašnja njihov velik broj u još južnijim naseljima - Velikoj Vranovini,Topuskom,Hrvatskom Selu...Znam da se u Hrvatskom Selu govori nekakva čudna kajkavština i mislim da su je upravo Kramarići iz Turopolja donjeli južnije.
Eto , nadam se da mi teorija drži vodu.
Ako itko ima još bilo kakve informacije ili zna gdje bi se moglo saznati nešto više o Kramarićima,bila bih mu jaaako zahvalna!
Inače pokušavam nekako saznati njihovo točno porijeklo - jesu li Germani,Slaveni,Turci ili nešto četvrto. Znam da tražim puno previše , ali tko zna.
Inače sam čula da Kramarića ima i u Sloveniji, možda su od tamo došli ? U svakom slučaju, svaka pomoć je dobrodošla u otkrivanju povijesti moje obitelj,točnije svačije čija se preziva Kramarić.
Ovo je ovako "shooting from the hip".

Kao sto znas u Liku su se nakon nakon izgona Turaka naseljavali i "Kranjci" iz juzne Slovenije. Njihova prezimana su zapisana u mnogobrojnim izvorima i tamo su vjerovatno i Kramarici. Nije nista neobicno da su istaknuti krajiski oficiri dobijali plemstvo od naseg Vrane i njegovih predsasnika.
E sad tu ima jedna zanimljivost. Iz nekog razloga, ne znam zasto, u nasoj povijesti?, zemljopisu? se presucuje cinjenica da od 13-og stoljeca pa sve do 1945. zivi u jugozapadnoj Sloveniji na slovensko-hrvatskoj granici prilicno velika njemacka manjina. Ti Njemci zovu sebe Gottcheers, a pokrajina je Gotschee. Slovenci to nazivaju Kočevje. Bili su prilicno integrirani sa okolnim slovenskim i hrvatskim stanovnistvom, sto mozes vidjeti i iz liste njihovih prezimena. Tamo su i tvoji Kramarici.

Izgleda da su ih jos od 1941. zahebavali i Talijani i Njemci, a poslije Slovenci, tako da danas gotovo i da vise nema tih Gottcheers.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2013., 19:57   #2938
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Ovo je ovako "shooting from the hip".

Kao sto znas u Liku su se nakon nakon izgona Turaka naseljavali i "Kranjci" iz juzne Slovenije. Njihova prezimana su zapisana u mnogobrojnim izvorima i tamo su vjerovatno i Kramarici. Nije nista neobicno da su istaknuti krajiski oficiri dobijali plemstvo od naseg Vrane i njegovih predsasnika.
E sad tu ima jedna zanimljivost. Iz nekog razloga, ne znam zasto, u nasoj povijesti?, zemljopisu? se presucuje cinjenica da od 13-og stoljeca pa sve do 1945. zivi u jugozapadnoj Sloveniji na slovensko-hrvatskoj granici prilicno velika njemacka manjina. Ti Njemci zovu sebe Gottcheers, a pokrajina je Gotschee. Slovenci to nazivaju Kočevje. Bili su prilicno integrirani sa okolnim slovenskim i hrvatskim stanovnistvom, sto mozes vidjeti i iz liste njihovih prezimena. Tamo su i tvoji Kramarici.

Izgleda da su ih jos od 1941. zahebavali i Talijani i Njemci, a poslije Slovenci, tako da danas gotovo i da vise nema tih Gottcheers.
Opa,hvala na informacijama ! Dakle,iz toga se da zakljuciti da su Kramarici dosli iz NJemacke na granicu slovensko-hrvatsku, tocnije Njemci koji su se onda mijesali sa okolnim stanovnistvom pa su tako nastali moji Kramarici?
__________________
with hate from Russia, xoxo
beebee15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2013., 21:11   #2939
Quote:
beebee15 kaže: Pogledaj post
Opa,hvala na informacijama ! Dakle,iz toga se da zakljuciti da su Kramarici dosli iz NJemacke na granicu slovensko-hrvatsku, tocnije Njemci koji su se onda mijesali sa okolnim stanovnistvom pa su tako nastali moji Kramarici?
Pa...mozda.
Krämer i Kramar su prezimena staleskog podrijetla, a to znaci da ne moraju svi Krämeri, Kramari i Kramarici potjecati iz istog roda. Kocevski Kramaritschi su to ime mogli dobiti bilo ranije negdje u Austriji ili kasnije u Kocevju. Nije iskljuceno da su neki bili i Slovenci ili Hrvati. Židovi su takodjer bili poznati diljem Europe kao kramari.
Nije iskljuceno da su neki Kramarici podrijetlom iz nekog drugog kraja, ali za ove licke Kramarice mi izgleda da su se doselili u Liku iz Kocevja skupa sa Žagarima (Säger), Klobucarima, i sl.
Uzgred, mislim da "krama" na slovenskom znaci isto kao i na hrvatskom, t.j. (stara) krama, rabljene alatke, posude, roba, itd.

Osobno sam poznavao samo jednu obitelj Kramaric. Bili su "pravi" Hrvati, zemljoradnici, ali moglo bi se reci da su nekako izgledali i kao Njemci, plavooki i plavokosi, a djeca su cak imala malo crvenkastu kosu.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2013., 22:04   #2940
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Pa...mozda.
Krämer i Kramar su prezimena staleskog podrijetla, a to znaci da ne moraju svi Krämeri, Kramari i Kramarici potjecati iz istog roda. Kocevski Kramaritschi su to ime mogli dobiti bilo ranije negdje u Austriji ili kasnije u Kocevju. Nije iskljuceno da su neki bili i Slovenci ili Hrvati. Židovi su takodjer bili poznati diljem Europe kao kramari.
Nije iskljuceno da su neki Kramarici podrijetlom iz nekog drugog kraja, ali za ove licke Kramarice mi izgleda da su se doselili u Liku iz Kocevja skupa sa Žagarima (Säger), Klobucarima, i sl.
Uzgred, mislim da "krama" na slovenskom znaci isto kao i na hrvatskom, t.j. (stara) krama, rabljene alatke, posude, roba, itd.

Osobno sam poznavao samo jednu obitelj Kramaric. Bili su "pravi" Hrvati, zemljoradnici, ali moglo bi se reci da su nekako izgledali i kao Njemci, plavooki i plavokosi, a djeca su cak imala malo crvenkastu kosu.
Hmm,zanimljivo. Istina da mi svi u obitelji tecno 'šprehamo' njemački baš po sluhu,čak i moja osamdesetogodišnja baka i pokojni djed koji su,doduše radili na području Austrije/Njemačke. Makar znam da smo mjesavina ko zna cega..
Znas li mozda postoji li neki nacin da se saznaju geni naroda koje nosis ?
__________________
with hate from Russia, xoxo
beebee15 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:28.