Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.03.2012., 08:50   #1
Uvjetni otpust

Je li istina da će prema tom nekakvom zakonu Europske unije zatvorenici morati biti pušteni sa izdržavanja kazne nakon odslužene dvije trećine? Hoće li se praviti razlika između pravomoćnih i nepravomoćnih presuda? Hoće li to biti pravilo, uz, naravno, uzorno vladanje? Na kojem principu će to funkcionirati, malo detaljnije bih molila objašnjenje ako je netko točno upućen?
__________________
"You called the police because somebody hacked your World of Warcraft account?" - "What choice did I have? The mighty Sheldor, level 85 blood elf, hero of the Eastern Kingdoms, has been picked clean like a carcass in the desert sun! Plus, the FBI hung up on me!"
rainbowhunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 10:02   #2
Ako ce netko morati biti pustena nakon izdrzavanja dvije trecine kazne, onda nema smisla ni osudjivati ga na punu kaznu. Nas Kazneni zakon predvidja mogucnost uvjetnog otpusta nakon proteka odredjenog vremena:

Uvjetni otpust

(1) Osoba koja je osuđena na kaznu zatvora može se otpustiti s izdržavanja kazne nakon što je protekla najmanje jedna polovina vremena izdržane kazne, a iznimno i nakon jedne trećine vremena izdržane kazne na koje je osuđena, a pod uvjetima koji su određeni u Zakonu o izvršavanju kazne zatvora.
(2) Osoba koja je osuđena na kaznu dugotrajnog zatvora može se otpustiti s izdržavanja kazne nakon što je proteklo dvije trećine vremena izdržane kazne, a iznimno i nakon jedne polovine vremena izdržane kazne na koje je osuđena, a pod uvjetima koji su određeni u Zakonu o izvršavanju kazne zatvora.
(3) Sud će opozvati uvjetni otpust ako osuđenik dok je na uvjetnom otpustu počini jedno ili više kaznenih djela za koja mu je izrečena kazna zatvora od šest mjeseci.

Dakle moze, ne mora.

Ne znam kakve veze bi imale pravomocne i nepravomocne presude, ali tek pravmocnoscu presude se izvrsava kazna.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 11:03   #3
Quote:
rainbowhunter kaže: Pogledaj post
Je li istina da će prema tom nekakvom zakonu Europske unije zatvorenici morati biti pušteni sa izdržavanja kazne nakon odslužene dvije trećine? Hoće li se praviti razlika između pravomoćnih i nepravomoćnih presuda? Hoće li to biti pravilo, uz, naravno, uzorno vladanje? Na kojem principu će to funkcionirati, malo detaljnije bih molila objašnjenje ako je netko točno upućen?
iskreno, nisam za tako nesto cula pravo europske zajednice ne zadire tolko u kazneno pravo kolko u gradjansko tako da me cudi ovakva konstatacija.

razlika izmedju presuda se i sad vec radi, samo po pravomocnoj, izvrsnoj presudi se moze nekoga uputiti na izdrzavanje kazne zatvora.

pretpostvljam da pitas o necemu drugom ali da si to malo nespretno uoblicila.
__________________
Sometimes I feel like throwing my hands up in the air
I know I can count on you When food is gone You are my daily meal
voorn7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 11:34   #4
Možda je krivo zvučalo, ali čula sam, kažem, da postoji taj nekakav novi zakon kojeg ćemo se i mi valjda pridržavati ulaskom u Europsku uniju, o obaveznom otpuštanju zatvorenika nakon dvije trećine izdržane kazne....naravno, uz uzorno vladanje, sumnjam da bi nekog pustili nakon dvije trećine ako je usput koknuo nekog tamo ili nekaj slično Ali nisu to nikakve provjerene informacije, zato sam i došla tu pitati
__________________
"You called the police because somebody hacked your World of Warcraft account?" - "What choice did I have? The mighty Sheldor, level 85 blood elf, hero of the Eastern Kingdoms, has been picked clean like a carcass in the desert sun! Plus, the FBI hung up on me!"
rainbowhunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 11:40   #5
Bez obzira na članstvo u EU svaka država ima pravo na svoje nacionalno zakonodavstvo uključujući i zakone koji reguliraju i izdržavanje kazni.Mogu bit različiti od države do države jedino što je isto su uvjeti i prava zatvorenika u zatvoru (čitanje,gledanje tv-a,posjete,šetnje,uvjeti boravka...).
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2012., 21:14   #6
Uvjetni otpust

Ima li netko konkretnu informaciju kada će se kod nas početi primjenjivati puštanje zatvorenika nakon izdržane 2/3 kazne? O usklađivanju sa europskom praksom priča se već min 3 godine, ali još se ništa ne događa....
mordecai rigby is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2012., 21:20   #7
Quote:
mordecai rigby kaže: Pogledaj post
Ima li netko konkretnu informaciju kada će se kod nas početi primjenjivati puštanje zatvorenika nakon izdržane 2/3 kazne? O usklađivanju sa europskom praksom priča se već min 3 godine, ali još se ništa ne događa....
Pa nije li kod nas oduvijek bilo da se zbog dobrog vladanja zatvorenik može pustiti nakon 2/3 odslužene kazne? Zadnja dva primjera Fikret Abdić i ubojica Luke Ritza.

Zadnje uređivanje kamenjar1 : 01.05.2012. at 21:26.
kamenjar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2012., 22:35   #8
Uvjetni otpust se primjenjuje redovno, ali ne automatski za svakog osuđenika.

Kazneni zakon kaže:
Uvjetni otpust - Članak 55.
(1) Osoba koja je osuđena na kaznu zatvora može se otpustiti s izdržavanja kazne nakon
što je protekla najmanje jedna polovina vremena izdržane kazne, a iznimno i nakon jedne trećine
vremena izdržane kazne na koje je osuđena, a pod uvjetima koji su određeni u Zakonu o
izvršavanju kazne zatvora.
(2) Osoba koja je osuđena na kaznu dugotrajnog zatvora može se otpustiti s izdržavanja
kazne nakon što je proteklo dvije trećine vremena izdržane kazne, a iznimno i nakon jedne
polovine vremena izdržane kazne na koje je osuđena, a pod uvjetima koji su određeni u Zakonu
o izvršavanju kazne zatvora.
(3) Sud će opozvati uvjetni otpust ako osuđenik dok je na uvjetnom otpustu počini jedno
ili više kaznenih djela za koja mu je izrečena kazna zatvora od šest mjeseci.

Zadnje uređivanje drot13 : 01.05.2012. at 22:41.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 00:54   #9
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Uvjetni otpust se primjenjuje redovno, ali ne automatski za svakog osuđenika.
Koja je uopće ideja automatskog skraćenja kazne? Onda tako nešto mogu izreći odmah na sudu. Šta se to tako stvarno radi u EU
kamenjar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 21:37   #10
Quote:
kamenjar1 kaže: Pogledaj post
Koja je uopće ideja automatskog skraćenja kazne?
nema automatskog skracenja..
izdrzava svoju kaznu, ispunjava obveze koje ima, podnese molbu za uvjetni otpust, ako postoje zakonski uvjeti ona se uzme u razmatranje i odlucivanje, ako prodje proceduru slijedi otpust za cijeg trajanja opet ima odredjenih obveza...
prekrsi li nesto, vraca se..

pogledaj zakon o izvrsavanju kazne zatvora (tamo negdje, ne znam tocno napamet, od 155, 156, clanka pa nadalje)
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 22:08   #11
Quote:
zuba kaže: Pogledaj post
nema automatskog skracenja..
izdrzava svoju kaznu, ispunjava obveze koje ima, podnese molbu za uvjetni otpust, ako postoje zakonski uvjeti ona se uzme u razmatranje i odlucivanje, ako prodje proceduru slijedi otpust za cijeg trajanja opet ima odredjenih obveza...
prekrsi li nesto, vraca se..

pogledaj zakon o izvrsavanju kazne zatvora (tamo negdje, ne znam tocno napamet, od 155, 156, clanka pa nadalje)
Ne znam kako je u EU ali slažem se da bi sistem trebao djelovati efikasnije. Sin od poznanika je dobio kaznu zatvora zbog marihuane. Kaže da njegovu molbu nisu uopće stigli uzeti u razmatranje prije isteka pune kazne i da uglavnom malo tko od "običnih" zatvorenika dobije skraćenje. Osobito ako su u pitanju relativno kratke kazne.
Kada rainbowhunter govori o automatskom skraćenju možda misli na to da zatvorska uprava sama predlaže i odobrava ranije puštanje uzornih zatvorenika. Ne vidim razlog zašto bi netko morao sam podnositi molbu. Nije li zatvorsko osoblje najkompetentnije za donijeti odluku tko može van? Ako za zakonska stavka postoji onda bi se zaista mogla postojati obaveza da se takve stvari odvijaju automatizmom i na vrijeme.
kamenjar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 22:19   #12
Quote:
kamenjar1 kaže: Pogledaj post
Ne vidim razlog zašto bi netko morao sam podnositi molbu. Nije li zatvorsko osoblje najkompetentnije za donijeti odluku tko može van? Ako za zakonska stavka postoji onda bi se zaista mogla postojati obaveza da se takve stvari odvijaju automatizmom i na vrijeme.
ako si pogledao u ovaj zakon o izvrsavanju, vidio si koje su sve osobe navedene kao ovlastenici za podnosenje molbe, odnosno prijedloga..

ovaj primjer koji si naveo, da, postoje takvi slucajevi..
jednostavno se ne stigne donijeti odluka, jer procedura je stvarno dugotrajna..po nekoliko mjeseci prodje od podnosenja prijedloga pa do odluke, jer u tom lancu postoji vise institucija od kojih se traze podaci i misljenje, pa dok svatko od njih zaprimi predmet, rasporedi ga, referent uzme u rad, odluci, otpremi i to stigne na odrediste, prodje ohoho vremena..
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 22:33   #13
S druge strane, policija radi terenske provjere u slučajevima uvjetnih otpusta i mogu rećid a ih ima, a i da se radi o "običnim" zatvorenicima.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 22:35   #14
Quote:
zuba kaže: Pogledaj post
ako si pogledao u ovaj zakon o izvrsavanju, vidio si koje su sve osobe navedene kao ovlastenici za podnosenje molbe, odnosno prijedloga..

ovaj primjer koji si naveo, da, postoje takvi slucajevi..
jednostavno se ne stigne donijeti odluka, jer procedura je stvarno dugotrajna..po nekoliko mjeseci prodje od podnosenja prijedloga pa do odluke, jer u tom lancu postoji vise institucija od kojih se traze podaci i misljenje, pa dok svatko od njih zaprimi predmet, rasporedi ga, referent uzme u rad, odluci, otpremi i to stigne na odrediste, prodje ohoho vremena..
Vidim da je tu dosta administrativnog posla. Ne bi li se konačno trebao oformiti ured za probaciju koji bi preuzeo i ovakve zadaće te bitno ubrzao procedure?
Dugo se vremena priča o probaciji ali nikako da zaživi. Dokle je uopće došla čitava ideja?
kamenjar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 22:51   #15
Svi članci zakona vrijede od 1.1.2012-te.Napisano je, valjda su svi uključeni u to sve proučili i čeka se na Vlada nema novca za zatvorenike pa će ih počet puštat doma.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2013., 10:50   #16
Dobar dan....imam jedno pitanje dobio sam 8 mjeseci zatvora. tj neki dan sam dobio da se moram javiti u vukovar na sud zbog urucenja rjesenja na izdrzavanje kazne zatvora. pa me zanima dali imam pravo na odgodu posto radim u sladorani kao sezonac u kampanji secerne repe. ugovor mi produzuju svaki mjesec dana i sad neznam jel postoji mogucnost odgode do zavrsetka kampanje? hvala
zatvor u osijek is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2013., 11:48   #17
Moraš probat.Čl.54 http://www.zakon.hr/z/179/Zakon-o-iz...-kazne-zatvora
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:28.