Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Državna matura

Državna matura Matura-tortura

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.06.2015., 02:35   #1
Talking Ima li itko pojma o pojmu mature?

Pozdrav svima, ako imate bilo kakvog pojma u vezi dolje postavljenih pitanja, molim vas, odgovorite!

Ovogodišnja sam maturantica četverogodišnjeg gimnazijskog obrazovanja i nisam sigurna u ono što znam ili u ono što barem mislim da znam. Zbog svoje pretjerane neodlučnosti do nedavno nisam bila sigurna u svoj izbor fakulteta, odnosno, još uvijek zaista nisam. Prije tjedan dana odlučila sam se, sasvim spontano, u 3 ujutro, na radikalnu promjenu izbora studija. Zašto u 3 ujutro? Jer zbog kontinuiranog pritiska u vezi mature i upisa na fakultete, već dobrih 2 mjeseca ne mogu spavati k'o čovjek. Ova odluka će mi obilježiti cijeli život. Ova odluka ovisi o meni i samo o meni. Ova odluka mora biti konačna, kad-tad. Samo jednom smijem upisati prvu godinu kao redovan student bez plaćanja troškova studija. Bez veze bi bilo da sad upišem neki fakultet koji me površno zanima. Onda mi mozak tek ne bi dao mira. Nakon bezbroj dvojbi, pitanja i odgovora, odlučila sam ostvariti svoj san i upisati ono što me zaista zanima, bez obzira na brojna odgovaranja od strane svih, meni dragih osoba, koji tvrde da "u tome nema kruha". Ili barem mislim da sam odlučila.

Naime, riječ je o studiju koji gleda samo 10% prosjek svih ocjena i 10% A razinu hrvatskog jezika, a 80% otpada na prijamni ispit. S obzirom da je upisna kvota vrlo niska, a potražnja za tim vrlo visoka, svaki bod bi mi dobro došao. Saznala sam da matura vrijedi doživotno i da se s njom mogu konkurirati na svim nadolazećim rokovima, a isto sam tako saznala da često volim promijeniti mišljenje u vezi važnih životnih odluka. Zato sam odlučila uložiti malo više truda i u ostale predmete koji mi nisu potrebni za trenutni izbor studija (dovoljan mi je samo prolaz) i osigurati si potencijalne bodove za neki drugi fakultet koji bi mi u budućnosti mogao pasti za oko. E sad, problem je u tome da moram "pauzirati" godinu nakon srednje jer nemam ispunjene kriterije za prijamni ispit, odnosno nemam vremena da ih ispunim. Nisam niti imala pojma da postoje konzultacije za prijamni ispit, a kad sam saznala, shvatila sam da su one završile mjesec dana prije nego sam ja uopće saznala za taj studij. No dobro, nije to problem, imam još godinu dana za pripremu, ali nemam više od tjedan dana da se pripremim za hrvatski jezik A razinu i sve ostale predmete koje još moram pisati. Mislim da ću se sad potruditi za sve ove ostale predmete, dobro ih napisati i smiriti živce s maturom zauvijek, a onda lagano hrvatski početi spremati za jesenski rok jer s trenutnom razinom znanja nemam šanse za tih minimalnih 80% bodova na koje ciljam. A i uostalom, imam godinu dana, zašto bi morala strpati sve predmete u jedan tjedan, ako si mogu rasporediti na 2 nadolazeća roka uz znatno manje stresa?

Moji dragi forumaši, zanima me sljedeće:

1. Jesenski rok se plaća ili je besplatan?
-nazvala sam službu za podršku korisnika DM i službu za prijavu studijskih programa, jedna teta je rekla da je samo prvi(ljetni) rok besplatan i da se svaki sljedeći plača, a druga je rekla da nije sigurna pa sam stoga odlučila pročitati pravilnik ncvvo-a u kojem je površno objašnjeno ponovno polaganje državne mature za maturante u istoj godini s obzirom da je u prethodnom pravilniku bilo navedeno da u roku od 2 godine maturanti mogu iskoristiti 2 besplatna roka (prvi je ljetni-obavezni, a drugi si odabereš)

Članak 20. stavka (1) Učenici četverogodišnjeg gimnazijskog obrazovanja imaju pravo na polaganje prijavljenih ispita bez obveze plaćanja troškova u kalendarskoj godini u kojoj završavaju završni razred srednjega obrazovanja.

Ta kalendarska godina se onda odnosi na ljetni i jesenski rok? Inače bi valjda pisalo "u ljetnom roku". Po tome je onda besplatan jesenski rok. Što vi mislite?

2. Gleda se bolji ili noviji rezultat?
-opet je tu ta famozna kalendarska godina u pitanju, pročitala sam negdje na forumu da ukoliko napišeš bolje na ljetnom roku nego na jesenskom, neće gledati noviji (jesenski) rezultat, već bolji (ljetni), a ukoliko polažeš opet, u drugoj kalendarskoj godini (ljetni rok recimo), gledat će noviji rezultat (ljetni) bez obzira da li je lošiji ili bolji od prethodnih

3. Koliko puta u životu maksimalno mogu pisati maturu iz jednog predmeta?
-na forumu negdje sam pročitala da možeš maksimalno 2 put, al mi zvuči bezveze

4. Ako ne budem zadovoljna rezultatom jednog predmeta na ljetnom ni na jesenskom roku, mogu li sljedeće godine ponovno pisati na ljetnom roku samo taj predmet bez da moram pisati sve ostale predmete, s čijim sam rezultatima zadovoljna?

Još sad nešto u vezi fakulteta:

5. U slučaju da mi je odabrani fakultet neće svidjeti, mogu se ispisati iz istog i upisati na drugi fakultet ponovno kao redovan student bez plaćanja troškova studija?
-na forumu sam pročitala da imam pravo 2 puta prvu godinu upisati bez plaćanja troškova studija, ali tete na telefonu tvrde da je samo prva godina upisa besplatna

6. Mogu li na istom fakultetu upisati jedan smjer i u slučaju da mi se ne sviđa, ispisati se i upisati druge godine u drugi smjer kao redovan student prvu godinu bez plaćanja troškova studija?
-ovo se djelomično odnosi na prethodno pitanje, ako su tete u pravu onda valjda ne mogu

7. Prva godina redovnog studenta bez plaćanja troškova studija postoji i u inozemstvu ili oni imaju posebna pravila koja se ne odnose na naša?
-zanima me posebno Austrija, Švabija, a možda čak i Srbija ili BiH, al nikako ne mogu pronaći informacije o tome, recimo zeznem prvu godinu kod nas, mogu kod njih opet besplatno prvu godinu upisati?


Ajme. Kome bude se dalo ovo sve čitat? Majke mi moje, pretjerala sam.
__________________
Ideali padaju zbog pohlepe.

Zadnje uređivanje headwrap : 12.06.2015. at 03:02. Reason: ne znam pisati č i ć
headwrap is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2015., 08:26   #2
Prvo bi ti rekla da se smiriš. Nemoj dozvoljavat da ti mature i sve ovo bude toliki presing kao da ti je netko uperio pištolj u glavu i rekao: donesi sad najveću životnu odluku jer nećeš nikad imat više priliku za to. Pohvalno je što si toliko savjesna ili angažirana, ali stvarno pretjeruješ - svi donesemo ponekad pogrešne odluke i svi ih uvijek imamo priliku ispraviti, pitanje je samo je li želimo ili ćemo ipak reći: ma radije ne, držat ću se onoga što sam odabrao s 18 godina, bez obzira što nisam sretna s tim.

Preporučila bih ti da ovu godinu pauze iskoristiš na najbolji mogući način, da radiš nešto, zaradiš novaca, putuješ u inozemstvo, volontiraš, probavaš najraznovrsnije stvari jer ćeš sa svakim iskustvom biti bliže onome što doista želiš. Npr., da provedeš par mjeseci rada kao konobarica, možda ćeš otkriti da ne možeš raditi s ljudima i da bi ti draže bilo nešto što isključuje neprestani kontakt s njima - a s druge strane, možda otkriješ da voliš biti u kontaktu s ljudima.

Iskreno, ne znam sva odgovore na pitanja koja postavljaš, ali eto čisto sam ti htjela ovako nešto poručiti. Samo prestani misliti da je kasno ikad za išta ili da će nešto strašno bit ako odabereš ono što ti se ne sviđa - ljudi upisuju fakultete i u tridesetima, četrdesetima. Nemoj se bojat izać iz nekih okvira, nismo roboti da se možemo programirati i odrediti točno kako ćemo se ponašati i što ćemo željeti u određenom dijelu svog života.

Evo nekih odgovora:

2. Točno.
3. Ako je matura vječna, onda ju možeš pisati neograničen broj puta, jasno kao dan.
4. Da, nije da dolaze u paketima.
5., 6. Zašto si se uhvatila te besplatne prve godine kao pijan plota?
Kao prvo, moraš znati da nisu uvijek sva pravila toliko striktna da ih ne možeš zaobići. Ja znam ljude koji su upisivali druge fakultete bez plaćanja. Zašto? Zato što su pisali molbe i slične stvari. Isto kao što znam ljude koji su, npr., upisivali diplomske studije bez zadovoljenih uvjeta (prosjek, prijemni itd.). Zašto? Pisali su molbe, snašli su se. Naravno da će ti tete po referadama ili u ostalim službama reći onako kako piše u pravilniku, ali to ne mora značiti da će samo tako biti.

Zatim, što ako i platiš prvu godinu kad drugi put nešto upišeš? Imaš priliku bit redovna u smislu da riješiš sve ispite u roku i onda ti je druga opet besplatna. Nemoj to uzimati ko kriterij, zasuči rukave jedno ljeto i otplati tu prvu godinu ako dođe do toga.

7. Za inozemstvo baš i ne znam toliko, ali možda da pokušaš pitati neku službu koja se, recimo, u EU bavi obrazovanjem. Jer sam negdje čitala da studenti Europske Unije imaju besplatno obrazovanje u nekim državama... Samo, ne kažu ti da su troškovi života toliko veći, a budući da stvaraš dramu oko plaćanja jedne godine fakulteta, preporučila bi ti da na to obavezno obratiš pažnju.


Zapamti samo ovo - nijedna odluka koju doneseš u životu nije konačna, apsolutna i nepovratna. Nepovratna ne u smislu da ju možeš uvijek povući (ne možeš, vrijeme se ne može vratiti), ali ne mora utjecati na tvoj daljnji život. Ne stvaraj presing, ako sad ne znaš što ćeš, vjerojatno nećeš ni dogodine znati, ali eto, na početku sam ti otkrila neke načine kako se približiti tome. Ako već pauziraš, iskoristi to na najbolji način i samo bez straha i nerviranja! Ono da moraš odabrat posao koji ćeš radit čitav život - to je tako bilo prije, toga više nema i nemoj se time vodit. Sretno!
Betty Mo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2015., 09:36   #3
a koji faks je u pitanju?
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2015., 15:05   #4
Quote:
Betty Mo kaže: Pogledaj post
Prvo bi ti rekla da se smiriš. Nemoj dozvoljavat da ti mature i sve ovo bude toliki presing kao da ti je netko uperio pištolj u glavu i rekao: donesi sad najveću životnu odluku jer nećeš nikad imat više priliku za to.
Ma starci mi ne daju mira, kad sam flegma oko mature misle da mi je svejedno, a kad paničarim me smiruju da nije niti važno što budem upisala, "glavno da završim". Oni ne shvaćaju da ne želim biti poput njih, živjet po rutini i raditi posao kojeg prezirem samo da se financijski osiguram. Brat mi se smije u facu jer pauziram (očito je pauziranje "big deal" u Lijepoj Našoj) i svim ostalim ljudima koje poznam pada čeljust kad im kažem da sam odlučila pričekati do druge godine. Uvijek isti komentari; "Pa daj upiši nekaj bezveze, nije niti važno, makni se od kuće i zabavi se malo." I onda nadodaju još: "Imaš 18, a ne 38".

Quote:
Betty Mo kaže: Pogledaj post
Preporučila bih ti da ovu godinu pauze iskoristiš na najbolji mogući način, da radiš nešto, zaradiš novaca, putuješ u inozemstvo, volontiraš, probavaš najraznovrsnije stvari jer ćeš sa svakim iskustvom biti bliže onome što doista želiš.
To i namjeravam, volontiranje mi je odlično. Prvo lokalno, a onda međunarodno. Potrudit ću se da maksimalno iskoristim ovo "slobodno vrijeme". Usput mi i dobro dođe za prijamni jer traže životopis, a navodno ne vole primati friške maturante bez ikakvog životnog iskustva.

Quote:
Betty Mo kaže: Pogledaj post
Samo prestani misliti da je kasno ikad za išta ili da će nešto strašno bit ako odabereš ono što ti se ne sviđa - ljudi upisuju fakultete i u tridesetima, četrdesetima. Nemoj se bojat izać iz nekih okvira, nismo roboti da se možemo programirati i odrediti točno kako ćemo se ponašati i što ćemo željeti u određenom dijelu svog života.
Ne želim biti vječiti student samo zato što se ne mogu odlučiti. Ako nemam cilj, nemam niti motivacije da ga ostvarim. Na kraju ću sigurno zaglaviti već u prvoj godini jer mi se neće svidjeti studij u potpunosti. Ili će mi ljudi konstantno prebacivati da sam glupa što sam upisala to sranje jer ću ionako završiti na burzi. A tko zna, možda bude mi baš zakon i neću požaliti.

Quote:
Betty Mo kaže: Pogledaj post
2. Točno.
Kaže teta da joj je to prvi glas i da se uvijek gleda noviji rezultat. Ali ja joj ne vjerujem.

Quote:
Betty Mo kaže: Pogledaj post
Zatim, što ako i platiš prvu godinu kad drugi put nešto upišeš? Imaš priliku bit redovna u smislu da riješiš sve ispite u roku i onda ti je druga opet besplatna. Nemoj to uzimati ko kriterij, zasuči rukave jedno ljeto i otplati tu prvu godinu ako dođe do toga.
Hoću, hvala.

Quote:
Betty Mo kaže: Pogledaj post
Zapamti samo ovo - nijedna odluka koju doneseš u životu nije konačna, apsolutna i nepovratna. Ne stvaraj presing, ako sad ne znaš što ćeš, vjerojatno nećeš ni dogodine znati, ali eto, na početku sam ti otkrila neke načine kako se približiti tome. Ako već pauziraš, iskoristi to na najbolji način i samo bez straha i nerviranja! Ono da moraš odabrat posao koji ćeš radit čitav život - to je tako bilo prije, toga više nema i nemoj se time vodit. Sretno!
Sve je u snalažljivosti, prilagodljivosti i ostalim vrlinama, znam. Ne stvaram ja presing, već moji roditelji i tuđi komentari. Hvala ti još jednom na trudu i mudrim savjetima, mnogo su mi pomogli.
__________________
Ideali padaju zbog pohlepe.
headwrap is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2015., 15:09   #5
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
a koji faks je u pitanju?
Akademija dramskih umjetnosti u Zagrebu, studij snimanja ili montaže.
__________________
Ideali padaju zbog pohlepe.
headwrap is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2015., 17:44   #6
Za ove sam 100 % sigurna :
Quote:
headwrap kaže: Pogledaj post
2. Gleda se bolji ili noviji rezultat?
U istoj kalendarskoj godini gleda se bolji rezultat, a u idućoj godini gleda se novi rezultat. Dakle, ako misliš pisati ove godine hrvatski na jesenskom roku, a onda iduće godine ga budeš ponovo pisala, gledat će ti se taj novi rezultat.

Quote:
4. Ako ne budem zadovoljna rezultatom jednog predmeta na ljetnom ni na jesenskom roku, mogu li sljedeće godine ponovno pisati na ljetnom roku samo taj predmet bez da moram pisati sve ostale predmete, s čijim sam rezultatima zadovoljna?
Da, možeš ponovo pisati koji god predmet želiš, ostali rezultati ti vrijede trajno.

Quote:
5. U slučaju da mi je odabrani fakultet neće svidjeti, mogu se ispisati iz istog i upisati na drugi fakultet ponovno kao redovan student bez plaćanja troškova studija?
Ne, imaš pravo samo jednom na besplatni studij, a kod upisa drugog fakulteta plaćaš iznos školarine u cijelosti. Ne znam kako to funkcionira s tim molbama, ali znam da su svi ljudi koji su po drugi put upisivali faks morali platiti punu školarinu.

Quote:
6. Mogu li na istom fakultetu upisati jedan smjer i u slučaju da mi se ne sviđa, ispisati se i upisati druge godine u drugi smjer kao redovan student prvu godinu bez plaćanja troškova studija?
Ne, svejedno plaćaš punu školarinu bez obzira što se radi o istom fakultetu.



Za ove nisam ziher :
Quote:
1. Jesenski rok se plaća ili je besplatan?
Mislim da je uvedeno novo pravilo ( ne mogu sad naći izvor, ali znam da sam negdje pročitala ) da maturanti imaju pravo na samo jedan besplatni rok, a da idući plaćaju. E sad, misli li se tu da je samo ljetni besplatan, a jesenski se plaća, ili je nebitno o kojem roku se radi ukoliko ti je prvi, zbilja ne znam.

Quote:
3. Koliko puta u životu maksimalno mogu pisati maturu iz jednog predmeta?
Ja sam isto negdje pročitala da je moguće 2 puta pisati ispit iz jednog predmeta. Ovaj podatak bi na njihovom info-telefonu vjerojatno trebali sa sigurnošću znati pa mislim da ja najbolje da ih kontaktiraš.


I da, nemoj se uopće zamarati s tim pričama roditelja i okoline, iz vlastitog iskustva ti mogu reći da je bolje pauzirati godinu ( pa i više ako je potrebno ) da upišeš ono što želiš, nego zaglaviti s nečim što ne voliš jer postane jaaako frustrirajuće, a i pitanje je hoćeš li se uopće moći natjerati da to završiš. Sretno
Verbeia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2015., 18:13   #7
Quote:
headwrap kaže: Pogledaj post
Akademija dramskih umjetnosti u Zagrebu, studij snimanja ili montaže.
točno sam si to i mislio!!

pitanje je - ok, ona pauzira godinu dana i onda dođe na prijemni i ne prime je


tako da moraš svakako za svaki slučaj imati B plan i upisati nešto drugo

i pogledaj na likovnoj akademiji smjer film
__________________
Confluence of sounds

Zadnje uređivanje Rakkatakka : 13.06.2015. at 09:24. Reason: spajanje postova
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2015., 18:37   #8
Quote:
Verbeia kaže: Pogledaj post
Ne, imaš pravo samo jednom na besplatni studij, a kod upisa drugog fakulteta plaćaš iznos školarine u cijelosti. Ne znam kako to funkcionira s tim molbama, ali znam da su svi ljudi koji su po drugi put upisivali faks morali platiti punu školarinu.
Iznos školarine u cijelosti za prvu godinu ili za svih 5 godina?

A ovo kaj nisi ziher, budem još jednom nazvala tete na telefon ili poslala pokoji mejl pa budu valjda uspjeli dati neki malo sigurniji odgovor od "A ne znam ti ja baš..."


Quote:
Verbeia kaže: Pogledaj post
I da, nemoj se uopće zamarati s tim pričama roditelja i okoline, iz vlastitog iskustva ti mogu reći da je bolje pauzirati godinu ( pa i više ako je potrebno ) da upišeš ono što želiš, nego zaglaviti s nečim što ne voliš jer postane jaaako frustrirajuće, a i pitanje je hoćeš li se uopće moći natjerati da to završiš. Sretno
Hvala ti puno, cijenim svaku podršku! Nažalost su vrlo rijetke ovih dana.

Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
pitanje je - ok, ona pauzira godinu dana i onda dođe na prijemni i ne prime je


tako da moraš svakako za svaki slučaj imati B plan i upisati nešto drugo

i pogledaj na likovnoj akademiji smjer film
To je i mene strah. Možda me do druge godine prođe ta akademija. Tko zna, moj mozak ionako nema pametnijeg posla nego preispitivati sve, meni dosad poznate opcije i stvarati dodatni stres zbog odluka koje prosječan čovjek odluči na bazi "eci-peci-pec" brojalice ili "onog što mu bolje zvuči". YOLO.

Zašto bih morala imati plan B?

Pogledat ću, svakako. Sve ću još bezbroj puta do druge godine pregledati i razmotriti. Hvala na savjetu.
__________________
Ideali padaju zbog pohlepe.

Zadnje uređivanje Rakkatakka : 13.06.2015. at 09:24. Reason: spajanje postova
headwrap is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2015., 19:05   #9
Quote:
headwrap kaže: Pogledaj post
Iznos školarine u cijelosti za prvu godinu ili za svih 5 godina?
Samo 1. godinu, ostalo plaćaš onoliko ects-a koliko ih preneseš u iduću godinu. Naravno, ako skupiš svih 60 ects-a, ne plaćaš ništa

Quote:
A ovo kaj nisi ziher, budem još jednom nazvala tete na telefon ili poslala pokoji mejl pa budu valjda uspjeli dati neki malo sigurniji odgovor od "A ne znam ti ja baš..."
Lol, a bitno da rade na info-telefonu
Uglavnom, kad prijaviš ispit za jesenski rok, ukoliko ga budeš morala platiti, pisat će ti na stranici pod 'Moja zaduženja' 175 kn.
Verbeia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2015., 22:40   #10
Quote:
Verbeia kaže: Pogledaj post
Lol, a bitno da rade na info-telefonu

Uglavnom, kad prijaviš ispit za jesenski rok, ukoliko ga budeš morala platiti, pisat će ti na stranici pod 'Moja zaduženja' 175 kn.
Stvarno, čak sam i ja više od njih informirana o toj maturi.

Da, da znam. Hvala još jednom.
__________________
Ideali padaju zbog pohlepe.
headwrap is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2015., 12:53   #11
Quote:
headwrap kaže: Pogledaj post
Ma starci mi ne daju mira, kad sam flegma oko mature misle da mi je svejedno, a kad paničarim me smiruju da nije niti važno što budem upisala, "glavno da završim". Oni ne shvaćaju da ne želim biti poput njih, živjet po rutini i raditi posao kojeg prezirem samo da se financijski osiguram. Brat mi se smije u facu jer pauziram (očito je pauziranje "big deal" u Lijepoj Našoj) i svim ostalim ljudima koje poznam pada čeljust kad im kažem da sam odlučila pričekati do druge godine. Uvijek isti komentari; "Pa daj upiši nekaj bezveze, nije niti važno, makni se od kuće i zabavi se malo." I onda nadodaju još: "Imaš 18, a ne 38".






Ne želim biti vječiti student samo zato što se ne mogu odlučiti. Ako nemam cilj, nemam niti motivacije da ga ostvarim. Na kraju ću sigurno zaglaviti već u prvoj godini jer mi se neće svidjeti studij u potpunosti. Ili će mi ljudi konstantno prebacivati da sam glupa što sam upisala to sranje jer ću ionako završiti na burzi. A tko zna, možda bude mi baš zakon i neću požaliti.


To za roditelje je uvijek tako, prvo će prigovarati zbog novaca pa zbog ovoga, onoga... Ali kad se pronađeš u nečemu i vide koliko si sretna, zaboravit će na sve one godine tvog traženja sebe i biti ponosni

Vječni studenti su oni koji ne znaju što bi od sebe generalno, a ne oni koji nešto žele napravit sa sobom - zapamti to. Vjeruj mi, neće ti se događati da ćeš vječno studirati jer nisi sigurna što bi, prvenstveno zato što se sebe ne pronalazi samo kroz studij, točnije, kroz aktivnosti van studija ćeš shvatiti kojim si strukama bliža, tako da će ti se izbor poprilično suziti. I nije sve crno bijelo - nije da su svi ljudi koji su se pronašli u određenim strukama ludi za svojim fakultetima (koji su vezani za tu struku, je l). Obrazovanje u Hrvatskoj zna biti poprilično razočaravajuće jer je previše teorije, a premalo prakse (čast izuzecima), tako da nekima zna biti frustrirajuće kad uče gluposti, a žele tu diplomu jer znaju čime se žele baviti u životu. Tako da, probaj se što više raspitati. Ako već sad planiraš upisati spomenuti fakultet, javi se na njihov forum, traži ljude po netu i raspituj se. Raspituj se o faksu i o struci. Nađi odrasle koji se time baš bave dugi niz godina, da ti kažu prednosti i mane. Ljudi ti vole upisivati fakultete koji im dobro zvuče, tj zvuče im zanimljivo i onda kasnije kukaju kako od toga nema novaca ili da nisu to tako zamišljali... Budi spremna i informiraj se na sve. Informacije, učenje i rad - to je ono što te treba pratit u svakoj fazi tvog života, tako da ćeš minimalizirati greške koje ti se mogu dogoditi. A i ako pogriješiš, nema veze, samo glavu gore i trudi se dalje
Betty Mo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2015., 18:25   #12
Joooj znaci procitam ovaj post i kao da sam ga ja pisala!
Daj molim te javi mi se u poruke i ja sam u skroooz istoj dilemi
survive is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:39.