Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.12.2008., 10:30   #1041
pozdrav svima... zanima me podrijetlo mog prezimena, Cesar, prešao sam cijeli net al niš ne mogu nać pa molim za pomoć...
cesar19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 17:18   #1042
ne znam da li je povezano...ali danas sam čitao kako su Sesari nastali od Radmana.naime,neki Radman je otišao u 'cezarsku Dalmaciju',i kad se vratio,zvali su ga Cesar,i tako je nastalo Sesar.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 21:17   #1043
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Moguće je da dolazi od turskog bezer (siromah, beskućnik) kao i hercegovačka prezimena Pezo, Pezić itd. (Šimunović)

fala lipa, kloki. zanimljiva teoria, koja za pojedine nosace tog prezimena mozda i objasnjava etimolosko podrijetlo.

cak za pezelje iz poljica koji su navodno doslji i bosne i mozda pobjegli od turaka i mozda bili bezkucni kad su stigli, bi to mogli biti ispravno.

protiv toga govori, da se to prezime u tom podrucju pojavilo tek u 16. stoljecu i da je obitelj stigla u poljica s drugim prezimenom. posto su po poljickom statutu placali desetinu i bili pripusteni sudstvu, bi reko da to nevori za to podrijetlo imena.

mozda to podrijetlo vazi za pezelje koji su ok 1683. stigli u gospic i za koje smatra da su bili bunjevci.

jeli ko od vas cuo za rijec "pezulj", naprimjer poznato u (staro-)bugarskom. Postalo je navodno od grckog "pesouli"?
edomat is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2008., 18:07   #1044
Quote:
Arne Saknusen kaže: Pogledaj post
Molio bi pomoc vasih kolektivnih umova u vezi porijekla rijetkog prezimena Kalamir. Mislim da je to vjerojatno mladja varijanta Kalamer (sto je navodno bilo ime jednog Zagrebackog kanona, ali dokumenti i arhivi su mi nedostupni). Obiteljske tradicije navode do je ime porijeklom Madjarsko, ali ja nisam naisao na nikakve dokaze, mada se ime nalazi u Zapresicu, Brdovcu i Krizevcima. Pregled internet telefonskog imenika spominje slicno prezime Kalamari u Cakovcu, ali nemam objektivne podatke o povazanost. Bio bi zahvalan tkome god ima kakvu knjigu prezimena da mi malo prelista, ili ponudi svoje misljenje u vezi moguceg korijena prezimena, takodjer i zadnjem djelom "mir". Dosad istrazene mogucnosti-(Latinski-Calamus-slama/nalitpero-posude za tintu?, StarooHrvatski- visak?)
Unaprijed Hvala-https://www.forum.hr/images/smilies/Hail.gif

U Svedskoj ima rijec Kalmar, mislim da je to grad ili nogometni klub
emma000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2008., 02:23   #1045
jel zna netko nešto više o prezimenu Duvnjak ...
ja znam samo da su porijeklom iz Duvna (ko bi rek'o ) ali isto tako sam negdje našao i da se prije toga spominju u Sinju ...
jasamda is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2008., 03:55   #1046
vjerojatno su starim porijeklom iz duvna,pa su došli u sinj nakon oslobađanja od turaka u onoj seobi ali se onda vratili naposlijetku u duvno,kao i mnogi.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2008., 17:13   #1047
Quote:
jasamda kaže: Pogledaj post
jel zna netko nešto više o prezimenu Duvnjak ...
ja znam samo da su porijeklom iz Duvna (ko bi rek'o ) ali isto tako sam negdje našao i da se prije toga spominju u Sinju ...
http://www.malovan.net/price.aspx?id=252&lang=

Na Kupresu (Malovanu) ima Srba koji se prezivaju Duvnjak. Očito su doselili iz obližnjeg Duvna. Postoji gomila takvih prezimena: Glamočanin, Grahovac, Golijanin, Drobnjak,...
Bujko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2008., 03:27   #1048
Quote:
Bujko kaže: Pogledaj post
http://www.malovan.net/price.aspx?id=252&lang=

Na Kupresu (Malovanu) ima Srba koji se prezivaju Duvnjak. Očito su doselili iz obližnjeg Duvna. Postoji gomila takvih prezimena: Glamočanin, Grahovac, Golijanin, Drobnjak,...
Pa bar je ta prezimena lako šifrirati
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2008., 06:50   #1049
Quote:
Bujko kaže: Pogledaj post
http://www.malovan.net/price.aspx?id=252&lang=

Na Kupresu (Malovanu) ima Srba koji se prezivaju Duvnjak. Očito su doselili iz obližnjeg Duvna. Postoji gomila takvih prezimena: Glamočanin, Grahovac, Golijanin, Drobnjak,...
Drobnjak nije etnik.

Drobni - sitni, maleni
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2008., 14:40   #1050
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Drobnjak nije etnik.

Drobni - sitni, maleni
Naravno da nije etnik, ali nije ni Duvnjak.

Drobnjak (ili Drobnjaci) je pleme (oblast) u crnogorskom dijelu Hercegovine.
Čovjek iz Drobnjaka je Drobnjak, kao što je čovjek iz Duvna - Duvnjak.
Bujko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2008., 15:30   #1051
Quote:
Bujko kaže: Pogledaj post
Naravno da nije etnik, ali nije ni Duvnjak.

Drobnjak (ili Drobnjaci) je pleme (oblast) u crnogorskom dijelu Hercegovine.
Čovjek iz Drobnjaka je Drobnjak, kao što je čovjek iz Duvna - Duvnjak.
Duvnjak je čisti etnik, rekao si sam - čovjek iz Duvna - Duvnjak.

A pleme Drobnjaci je dobilo ime po jednom Drobnjaku tj. po sitnom, malenom čovjeku koji je do tad nosio drugo prezime. Nisi valjda mislio da je prije došlo pleme pa onda prezime?
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2008., 21:22   #1052
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Duvnjak je čisti etnik, rekao si sam - čovjek iz Duvna - Duvnjak.
U pravu si. U pitanju je nesporazum, odnosno moja greška. Lingvistika mi nije struka, pa ne poznajem do kraja gramatičku terminologiju. Riječ etnik protumačio sam kao etnonim. (Mada primjećujem da postoje riječi koje su i jedno i drugo npr. Bošnjak.)

Mea culpa. Dakle, trebalo je da napišem: "Drobnjak je etnik, kao i Duvnjak".


Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
A pleme Drobnjaci je dobilo ime po jednom Drobnjaku tj. po sitnom, malenom čovjeku koji je do tad nosio drugo prezime. Nisi valjda mislio da je prije došlo pleme pa onda prezime?
Da! Upravo to mislim.

Prezimena Drobnjak i Drobnjaković izvedena su iz porijekla njihovog nosioca. A samo ime plemena nije nastalo po "sitnom, malenom čovjeku", nego po drobu.

Quote:
Постанак имена Дробњак, према наведеној књизи, дошао је отуда што је један дробњачки првак „разбуцао дроб” вођи непријатељске војске. Постоје два предања о том догађају. По једном Дробњаци су разбуцали дроб Хусреф-бега (царева сестрића) босанског намесника 1541. године на Мокроме (кули) где су му Турци покопали дроб, а тело однели у Сарејево и сахранили у његовој задужбини.
Quote:
По другом предању Дробњаци су се звали Новљани. Данашње име су добили зато што је њихов војвода Лапац Косовчић разбуцао дроб сину Кричког војводе Калоке код чесме у Буковичкој Гори, када је овај ишао у тазбину. Како је ово стари војвода Лапац урадио преко вере и задате речи, на један невитешки начин, недостојан правих јунака, околна племена су их из „поруге” називали Дробњацима.
Најбољи познавалац дробњачке прошлости поп Јован Головић, прича како је у раној младости, кад би се Дробњаци препирали с околним племенима о јунаштву, слушао људе из Пиве, Никшића и Горње Мораче како коре Дробњаке, што су свом зету, сину Кричког војводе, на Бога и „Божију веру” и на „Со и хлеб” просули дроб. Због овог случаја, веле, околна племена звала су Новљане Дробњацима из „поруге”. Постепено су се сами Новљани навикавали на то име и прихватали га.
http://aleksandar-vulovic.com/vulovici/istorijat1.html

Ima i drugih primjera da od pejorativnog nadimka nastane prezime ili ime plemena, npr. u Boki sa istočne strane Orjena nalaze se Krivošije . Zato mi ovo posljednje tumačenje djeluje najuvjerljivije.
Bujko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2008., 22:12   #1053
Eto sad vidim da i Drobnjak može biti etnik.

Kako se točno zove mjesto odakle potječu nosioci tog prezimena? I dalje sam uvjeren da ga prvi nosioc nije dobio po mjestu porjekla nego po fizičkim osobinama.
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2008., 22:57   #1054
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Eto sad vidim da i Drobnjak može biti etnik.

Kako se točno zove mjesto odakle potječu nosioci tog prezimena? I dalje sam uvjeren da ga prvi nosioc nije dobio po mjestu porjekla nego po fizičkim osobinama.
Drobnjaka ima SVUDA po zapadnoj Srbiji, Polimlju, Pešteru, Novom Pazaru, Šumadiji, Toplici,... Drobnjakovića isto tako.

U Crnoj Gori znam da ih ima u Bijelom Polju, možda još negdje...
Bujko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2008., 04:12   #1055
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Eto sad vidim da i Drobnjak može biti etnik.

Kako se točno zove mjesto odakle potječu nosioci tog prezimena? I dalje sam uvjeren da ga prvi nosioc nije dobio po mjestu porjekla nego po fizičkim osobinama.
Prezime Drobnjak bi trebalo potjecati od plemenskog imena,pa se valjda tu radi o iseljenicima iz plemena Drobnjaci. Što se tiče porijekla samog plemena Drobnjaci,oni su, većim dijelom,Morlaci doseljeni s Vlašića u Crnu Goru u vrijeme ne sjećam se više kojeg bosanskog vladara... Osnivači plemena Cerovići i Tomići potječu iz Bosne,okolice Travnika,Malovići su starosjedioci s Durmitora,Dedeići, Luburići i Žižići su doseljeni Kuči...
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2008., 04:18   #1056
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Eto sad vidim da i Drobnjak može biti etnik.

Kako se točno zove mjesto odakle potječu nosioci tog prezimena? I dalje sam uvjeren da ga prvi nosioc nije dobio po mjestu porjekla nego po fizičkim osobinama.
Droban znači stjenovit,krški predio...drobni klanci i sl. A kraj od Durmitora na sjeveroistok,sa svojim klancima i kanjonima stvarno je takav.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2008., 04:28   #1057
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Duvnjak je čisti etnik, rekao si sam - čovjek iz Duvna - Duvnjak.

A pleme Drobnjaci je dobilo ime po jednom Drobnjaku tj. po sitnom, malenom čovjeku koji je do tad nosio drugo prezime. Nisi valjda mislio da je prije došlo pleme pa onda prezime?
Drobnjaci su imali rodovska imena(faktički prezimena) u vrijeme kad se prvi put spominju u zapisima kao pleme,1500-tih. To nije toliko neobično za ljude koji žive u klanovima(bratstvima) od kojih svaki ima svoj naziv. A sad, Drobnjak kao prezime je povijesno novijeg datuma u odnosu na prezimena unutar plemena. Plemensko ime uzimaju za prezime najčešće iseljenici iz plemena u daleki kraj gdje nemaju suplemenjake. Slično je i s prezimenom Boban koje je također plemensko ime koje postaje prezime iseljenicima iz plemena,dok drugi koji ostaju na teritoriji plemena imaju svoja stara prezimena.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2008., 04:32   #1058
Quote:
Bujko kaže: Pogledaj post
Drobnjaka ima SVUDA po zapadnoj Srbiji, Polimlju, Pešteru, Novom Pazaru, Šumadiji, Toplici,... Drobnjakovića isto tako.

U Crnoj Gori znam da ih ima u Bijelom Polju, možda još negdje...
Drobnjakovići su zapravo porijeklom Vlasi Maleševci koji su oko 200 godina živjeli s Drobnjacima,pa onda iselili... Njihova krsna slava je maleševska, sveti Ignjat,drugačija od drobnjačke
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2008., 07:25   #1059
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Droban znači stjenovit,krški predio...drobni klanci i sl. A kraj od Durmitora na sjeveroistok,sa svojim klancima i kanjonima stvarno je takav.
Evo što piše Šimunović:

Quote:
U osnovi poimeničen pridjev droban "sitan, malešan". Imenica drobnjak znači "majušnog, debeljuškastog čovjeka".
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2008., 07:29   #1060
O nastanku plemena:

Quote:
Drobnjak se prvi put pominje kao prezime (Bran Drobnjak) 1354 g., a kao pleme 1390 g.
Neznam koliko je ovo točno jer se radi o Wikipediji.
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:56.