Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2006., 00:15   #21
Mislim da gradska uprava. Ako ne oni, onda katastar.
__________________
Don't drive faster than your GuardianAngel can fly!
GuardianAngel is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2006., 06:45   #22
Kupoprodaja zemljišta - molim pomoc

Pozdrav svima.
Pocetkom ove godine nasao sam zemljiste iza Velike Gorice koje mi se jako sviđalo, no nisam ga mogao kupiti jer nije bilo parcelizirano. Zemlja je u građevnoj zoni, a vlasnik je prodavao samo cca 1/8 cestice.

Prema zakonu, lokacijska dozvola je uvijet za parcelizaciju.
Jedno me muci. Prodavatelj me obavijestio da bi ovih dana trebala biti gotova lokacijska za taj dio koji prodaje. Da li to znaci da se automatizmom radila i parcelizacija i da ce sada sve biti gotovo (tj. da ce se oformiti nova cestica koju onda ja mogu kupiti) ili jos fali sređivanja papira? Ako da, sto tocno i koliko to moze vremenski uzeti?

Hvala svima!
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2006., 09:11   #23
Da, sad je sve ok!
Automatizmom se dalje vrši uknjižba u zemljišne knjige (gruntovnica), ali ti možeš i bez toga tražit građevinsku dozvolu, ako ti odgovara ta lokacijska.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2006., 09:46   #24
Quote:
plimpi kaže:
Da, sad je sve ok!
Automatizmom se dalje vrši uknjižba u zemljišne knjige (gruntovnica), ali ti možeš i bez toga tražit građevinsku dozvolu, ako ti odgovara ta lokacijska.

Ali i dalje trebam cekati da se odradi taj "automatizam", jer u ovoj fazi nece postojati cestica koju bih ja mogao kupiti, zar ne? Imam li pravo i koliko to traje?
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2006., 10:00   #25
Dovoljan ti je kupoprodajni ugovor.
Btw, uknjižba vlasništva u gruntovnici sada traje znatno kraće, nekoliko dana do nekoliko tjedana. No, nema jamstva, moglo bi se i odužit...
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2006., 10:26   #26
Po dobivanje lokacijske (moze usporedno mijernik izmijeriti taj dio i napraviti elaborat) koja se dodaje elaboratu koji je napravio mijernik ,mijernik predaje svoj elaborat sa lokacijskom na katastar (novi broj cestice -izmijerenog je) po donosenju rijesenja cca 15 dana,znaci donesenje rijesenja ,tad vinapravite ugovor na tu novu cesticu gdje je i lokacijska,zatim gruntovnica,katastar...Ako vi zelite graditi sa tim planom kuce od lokacijske,podnesete zahtjev samo zaa promijenu investitora.
maksica6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2006., 10:44   #27
Quote:
maksica6 kaže:
Po dobivanje lokacijske (moze usporedno mijernik izmijeriti taj dio i napraviti elaborat) koja se dodaje elaboratu koji je napravio mijernik ,mijernik predaje svoj elaborat sa lokacijskom na katastar (novi broj cestice -izmijerenog je) po donosenju rijesenja cca 15 dana,znaci donesenje rijesenja ,tad vinapravite ugovor na tu novu cesticu gdje je i lokacijska,zatim gruntovnica,katastar...Ako vi zelite graditi sa tim planom kuce od lokacijske,podnesete zahtjev samo zaa promijenu investitora.


Molim da me ispravite ako grijesim.
Znaci, de facto prodavatelj je ishodio lokacijsku. Ja pozovem mjernika da odradi izmjere i napravi elaborat. U jednom trenu formira se nova cestica koja sada ima lokacijsku. Ovo je trenutak kada ja kupujem zemlju, jer sve prije nije postojala ta cestica. Je li tako?

I jos jedno pitanjce - koliko kosta mjernik i izrada elaborata?

Hvala svima na pomoci, vec ste mi puno pomogli !!!
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2006., 10:50   #28
Ne trebaš ti mjernika. Čim izađe lokacijska, to znači da je parcelacija već napravljena. Kad imaš lokacijsku, to znači da je nova čestica već oformljena i možeš je kupit.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2006., 11:34   #29
Quote:
plimpi kaže:
Ne trebaš ti mjernika. Čim izađe lokacijska, to znači da je parcelacija već napravljena. Kad imaš lokacijsku, to znači da je nova čestica već oformljena i možeš je kupit.

To je mrak. Hvala ti puno na informaicjama.
Kad to rijesim, onda moram na zalost novu lokacijsku vadaiti... pretpostavljam da vrijede suglasnosti iz postojece, pa bi postupak trebao biti kraci. Ova se ishodila skoro godinu dana
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2006., 13:14   #30
Morat ćeš sve iz početka. Godina dana ti ne gine...
E to je tek mrak... al doslovce
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2006., 10:43   #31
Kupnja zemljišta i građevinske dozvole

Kupujem građ. zemljište koje prodavatelj prodaje zajedno sa projektom kuće i građevinskom dozvolom.

Gruba procjena je da je zemlja 40.000 EUR, a građ. dozvola i projekt cca 15.000 EUR. Da li je potrebno platiti porez na promet nekretnina za puni iznos ili samo za iznos cijene zemljišta?
Postoji li porez koji bi trebalo platiti za prijenos kupovine projekta?
Sanja_zgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2006., 11:47   #32
Quote:
Sanja_zgb kaže:
Kupujem građ. zemljište koje prodavatelj prodaje zajedno sa projektom kuće i građevinskom dozvolom.

Gruba procjena je da je zemlja 40.000 EUR, a građ. dozvola i projekt cca 15.000 EUR. Da li je potrebno platiti porez na promet nekretnina za puni iznos ili samo za iznos cijene zemljišta?
Postoji li porez koji bi trebalo platiti za prijenos kupovine projekta?
definirajte u ugovoru točno ono što kupuješ, tako da možeš poreznoj prijaviti samo gradilište. nekretnina je nekretnina, a projekt je tvoja privatna stvar.
no, može se i dogoditi, ako oni misle da ti npr. prejeftino kupuješ gradilište (neki ljudi plaćaju na "crno" baš zbog toga da izbjegnu porez, pa onda to ne piše u ugovoru), da će njihovi procjenitelji izaći na teren i procjeniti tvoje gradilište te da ćeš na tu njihovu procjenu morati platiti 5% poreza.

Zadnje uređivanje Renata : 26.11.2006. at 14:04.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2006., 19:02   #33
Quote:
Renata kaže:
definirajte u ugovoru točno ono što kupuješ, tako da možeš poreznoj prijaviti samo gradilište. nekretnina je nekretnina, a projekt je tvoja privatna stvar.
no, može se i dogoditi, ako oni misle da ti npr. prejeftino kupuješ gradilište (neki ljudi plaćaju na "crno" baš zbog toga da izbjegnu porez, pa onda to ne piše u ugovoru), da će njihovi procjenitelji izaći na teren i procjeniti tvoje gradilište te da ćeš na tu njihovu procjenu morati platiti 5% poreza.

Ovako je najbolje napraviti pozvati sudskog vijestaka da napravi vijestacenje na najmanje koliko moze i napravi svoj elaborat,cijena toga je cca 100e sa tom procijenom idete u poreznu ,a oni tad ne mogu davati nikakve svoje procijene jer je to ovlasteni sudski vijestak i tad vam obracunaju po toj procijeni, provijereno 100%, kupio sam i ja 2 gradilista i jednu kucu sa gradilistem,za prvo gradiliste sam posto je bilo vrijedno dao sam izraditi procijenu i dodem na poreznu kad ova u nevjerici gleda procijena je bila 40 000kuna, a po njezinoj (skali) procijeni bi bilo oko 220 000 kuna i procijena je bila 5% od 40 000kn=2000kn za drugo zemljiste koje je bilo udaljeno od ovog cca 200 m,nisam trazio procijenu posto je bilo udaljenije od centra tad smo se ravnali po m2 cijene od ovog 1 zemljista-rekao sam ili idemo sa ovom cijenom koju sam platio m2 za 1 zemljiste ili idem u procijenu posto je jos udaljenije velim sigurno bude i cijena manja ( jos dalje cca 200m od 1 zemljista) za kucu sa gradilistem sam opet isao u procijenu tako da nemozeju ici preko sudskog vijestaka ,sto on procijeni to je zakon,makar gradovi imaju svoje skale zaprocijenu zemljista,ali je jednostavnije dati 100e i imate procijenu kakvu trebate za porez
maksica6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2006., 21:09   #34
Quote:
maksica6 kaže:
Ovako je najbolje napraviti pozvati sudskog vijestaka da napravi vijestacenje na najmanje koliko moze i napravi svoj elaborat,cijena toga je cca 100e sa tom procijenom idete u poreznu ,a oni tad ne mogu davati nikakve svoje procijene jer je to ovlasteni sudski vijestak i tad vam obracunaju po toj procijeni, provijereno 100%, kupio sam i ja 2 gradilista i jednu kucu sa gradilistem
da, ali ti si mnogo toga kupio, pa si se osigurao da ti poreznici ne naplate previše.
i ne mora uopće biti da će mu porezna izaći na teren,a ako će ići, bit će obaviješten o tome pa nek onda ulazi u priču s elaboratom.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2006., 20:47   #35
otkup zemljišta za cestu?

prije par godina kupio sam 1100m2 u Trogiru.,500m2 gradjevnog i 600m2 koje je predvidjeno za gradnju puta koji bi spajao novi Trogirski most i magistralu. predao sam zahtjev za lokacijsku dozvolu i nakon 18mj čekanja dobio sam da je zahtjev za lokacijsku dozvolu odbijen jer su prije par mjeseci moje gradjevno zemljište pretvorili u koridor ceste ( vjerojatno će napravit za broj veću cestu)
jeli itko zna kako idu otkupi i po kakvim cijenama???
zlocko2002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2006., 23:34   #36
Quote:
zlocko2002 kaže:
prije par godina kupio sam 1100m2 u Trogiru.,500m2 gradjevnog i 600m2 koje je predvidjeno za gradnju puta koji bi spajao novi Trogirski most i magistralu. predao sam zahtjev za lokacijsku dozvolu i nakon 18mj čekanja dobio sam da je zahtjev za lokacijsku dozvolu odbijen jer su prije par mjeseci moje gradjevno zemljište pretvorili u koridor ceste ( vjerojatno će napravit za broj veću cestu)
jeli itko zna kako idu otkupi i po kakvim cijenama???
Ovako ,prvo pogledaajte kud ide koridor ceste,najvjerojatnije tamo gdje vam nije gradevinsko ,a cijenu mozete na kraju jako veliku postici,ili trazite nek va zamijene za prikladnu parcelu.
maksica6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 17:02   #37
Odvjetnik za kupnju zemljišta

Moze li mi netko preporuciti dobrog odvjetnika za nekoliko savjeta pri kupnji gradjevinskog zemljista, te za formiranje predugovora i ugovora? Moze i na pm.
Kolike su uopce tarife za tako nesto?
danila is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2007., 20:23   #38
Quote:
danila kaže:
Moze li mi netko preporuciti dobrog odvjetnika za nekoliko savjeta pri kupnji gradjevinskog zemljista, te za formiranje predugovora i ugovora? Moze i na pm.
Kolike su uopce tarife za tako nesto?

Tarife za formiranje ugovora vam se krecu u % koja je cijena neceg sto kupujete, a formiranje ugovora vam je najjednostavnij sto moze biti i najjbolje da ga sastavite sami a on samo da vam to potvrdi cca potvrdivanje je 50 kn.
maksica6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2007., 13:30   #39
porez za kupovinu građevnog zemljišta

Pozdrav svima,
Muž i ja kupujemo građ. zemljište za gradnju obiteljske kuće. Zanima me dali i koliko moramo platiti porez za to zemljište (Ni muž ni ja do sada nismo imali nekretninu uknjiženu na nas; imamo 1 dijete - neznam dali to ima veze).
__________________
tanja
tanja88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2007., 14:26   #40
ima veze. svakome se priznaje površina do 600 m2, pretpostavljam da bi oboje trebali biti potpuno oslobođeni 5% poreza na promet nekr. jer vam je to 1. nekretnina. bitno je da ste oboje vlasnici. govorim ti iz prve ruke, baš sam prije par mjeseci kupila zemljište. sretno dalje!
p.s. obavezno u roku od 30 dana od sklapanja kupopr. ugovora morate prijaviti poreznoj i onda tražite obrazac u kojem navodite zašto imate pravo na oslobođenje od poreza i jako pazite kakvo rješenje ćete dobiti - mi smo npr. imali 100% pravo oslobođenja jer je površina 950 m2 (a imamo pravo na 1200 m2 zajedno) pa su nam poslali rješenje na kao da je samo jedan vlasnik, dakle da trebamo platiti - da nismo vidli grešku, kao što mnogi ne skuže jer ne poznaju zakon, platili bi.
__________________
PRODAJA ROBICE ZA BEBE vel. 56
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:10.