Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.11.2017., 20:08   #81
Quote:
SvFrancisco kaže: Pogledaj post

Želem ti reći pometi svoj prag imaš žrtvovanja dece u religiji koju promovišeš.
Elija se preraslo. Nije znao pomesti za sobom. Ko mu kriv.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 20:47   #82
Ovisno o učitelju. Postoje razni pristupi učenju. Neki isključivi a drugi uključivi.
Kada govorimo o učenju moralnosti onda to mora biti uključivi pristup.
Učitelj se treba suzdržavati nametanja svojih zaključaka nego treba nenametljivo motivirati učenika na sagledavanje situacije iz više perspektiva uključujući što više faktora koji utječu na situaciju. Zaključak treba biti rezultat rada učenika.

Ako učitelj nameće svoju moralnost onda je učenik samo slijepi sljedbenik umjesto kojeg odlučuje učitelj.
Isus je uprkos prihvatljivom dijelu moralnih načela primjer lošeg učitelja zbog same činjenice što izravno nameće moralnu ucjenu dolaska do Boga isključivo preko njega. Time padaju u vodu svi njegovi reprezentativno plemeniti činovi koji nakon takve ucjene izgledaju kao nježnost tiranina.

Mudrom učitelju se nigdje ne žuri. Ne trči sa sudbonosnim zaključcima kao da se radi o predizbornoj kampanji. "Jedino preko mene!" predizborni slogan.
Je li bitno preko koga ćeš doći do raja ili po posljedicama tvojih odluka na druge ljude, životinje i prirodu?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 20:56   #83
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Elija se preraslo. Nije znao pomesti za sobom. Ko mu kriv.
Ja sam argumentovao dok ti iz nemoći trolaš.

Napadaš ljude bez ikakve savesti optužuješ za ubistva,strašno.

Neverovatno !

Ako ti držiš da je ovo provociranje ,onda tebi nema devojko pomoći uopšte.
SvFrancisco is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 21:22   #84
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Isus je uprkos prihvatljivom dijelu moralnih načela primjer lošeg učitelja zbog same činjenice što izravno nameće moralnu ucjenu dolaska do Boga isključivo preko njega. Time padaju u vodu svi njegovi reprezentativno plemeniti činovi koji nakon takve ucjene izgledaju kao nježnost tiranina.

Mudrom učitelju se nigdje ne žuri.
Istina, mudrom se ne žuri jer mudar zna što je neke navelo gornjim pasusom.

1.Korinćanima 6:9 oštroumno navodi ono što nemudri ne žele čuti.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 03:41   #85
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Isus je uprkos prihvatljivom dijelu moralnih načela primjer lošeg učitelja zbog same činjenice što izravno nameće moralnu ucjenu dolaska do Boga isključivo preko njega. Time padaju u vodu svi njegovi reprezentativno plemeniti činovi koji nakon takve ucjene izgledaju kao nježnost tiranina.

Mudrom učitelju se nigdje ne žuri.
ti bi bio savim u pravu da je Isus zaista tako postupao. no vjerujem da evanđelja nisu realni prikaz njegovih govora i djela, nego samo zapisi onih koji nisu bili njegovi očevici, već su pisali po sjećanju, desetljećima pa i stotinama godina nakon isusa. i pisci su, očito je, htjeli predstaviti ga takvog.

međutim, u kur'anu časnom, Isusov nauk i život su drugačije predstavljeni od onog što vidimo da stoji u evanđeljima. u evanđeljima, on je autoritativni "bog u tijelu", koji kudi čak i svoje učenike, čak i majku svoju, oštrim riječima ("idi od mene sotono", "slijepče", "ženo šta si mi ti..." etc), koji se postavlja iznad svakog ljudskog suda. dok, u kur'anu časnom, Isus a.s. je predstavljen isključivo kao smjeran i čedan insan, rob (sluga) Božiji, koji svoja uvjerenja ne nameće nikome, ni najmanjom drskošću i netolerancijom.

19,30. “Ja sam Božiji rob” – reče -, “meni će On Knigu dati i vjerovjesnikom me učiniti 19,31. i učiniće me, gdje god budem, blagoslovljenim, i narediće mi da dok sam živ molitvu obavljam i milostinju udjeljujem, 19,32. i da majci svojoj dobar budem, a neće mi dopustiti da budem drzak i nepristojan. (kur'ansko poglavlje br.19, "Marija")
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 10:22   #86
Svaki mujo svoje magare....

Naravno da su u Kuranu kraduci biblijske mitologije nacrckali pricu na nacin koji njima odgovara

A najsmijesnije je kritizirat Biblijeske pisce da su pisali naknadno pa to ispravljat Kuranom koji je pisan puno kasnije
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 00:18   #87
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
ti bi bio savim u pravu da je Isus zaista tako postupao. no vjerujem da evanđelja nisu realni prikaz njegovih govora i djela, nego samo zapisi onih koji nisu bili njegovi očevici, već su pisali po sjećanju, desetljećima pa i stotinama godina nakon isusa. i pisci su, očito je, htjeli predstaviti ga takvog.
Kuran i Biblija su zapisi neočevidaca koji su pisali po sjećanju priče koju su čuli.
Priče su se iz uha u uho prenašale desetljećima prije nego su se krenule pisati.
Vjernik koji vjeruje u grešnost čovjeka ne bi trebao slijepo vjerovat u Bibliju ili Kuran. Osim ako smatra da su grešni ljudi bezgrešno prenašali priču do točke zapisivanja.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 00:33   #88
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Kuran i Biblija su zapisi neočevidaca koji su pisali po sjećanju priče koju su čuli. Priče su se iz uha u uho prenašale desetljećima prije nego su se krenule pisati. Vjernik koji vjeruje u grešnost čovjeka ne bi trebao slijepo vjerovat u Bibliju ili Kuran. Osim ako smatra da su grešni ljudi bezgrešno prenašali priču do točke zapisivanja.
Hvala na upisu implosive. U vezi Biblija, slažem se. Međutim, sa Kur'anom časnim nije taj slučaj. Samo da napišem neke osnove crte u vezi toga, mada je to široka tema. Kao prvo, Kur'an je diktat izravno Muhammeda a.s. On je, budući da je bio nepismen, diktirao tekst onim ashabima (drugovima) koji znaju pisati (Zejd, Alija, i drugi). Oni su to zapisivali, a onda bi Muhammed a.s. tražio da mu se zapisano pročita. Pa ako je dobro ostavio bi, a ako bi imao nešto da ispravi (recimo oko nekog slova) onda bi im rekao da isprave to i to, i da stave tako i tako...

Kao drugo, veoma bitno...Kur'an je objavljivan malo dulje od 22 godine, sve rečenicu po rečenicu.... Toliko vremena bilo je potrebno kako bi ušao u srca ljudi. Dakle, ljudi su učili kur'an časni na pamet. Tako da je Kur'an sačuvan zahvaljujući toj duploj metodi - što zapisivanjem, što pamćenjem.

Da pojasnim još ovo... hafiz je osoba koja zna Kur'an na pamet. Danas po nekim istraživanajima ima preko 20. miliona hafiza. Ni jedan od njih, bez obzira je li arap, turčin, bošnjak, malezijac, Iranac, kinez, amerikanac,... ne zna neki Kur'an koji bi bio drugačiji od nekog drugog kur'ana koji zna neki drugi hafiz. To jest, svih preko 20 miliona hafiza znaju jedan isti kur'an, do u slovo.

evo nekih osnovnih stvari o tome. klik

kako izgleda učenje Kur'ana časnog, pogledaj ovdje. Pozdrav
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 00:36   #89
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Svaki mujo svoje magare....
dobro nisi rekao "Svaki mujo svoga krmka"

Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Naravno da su u Kuranu kraduci biblijske mitologije nacrckali pricu na nacin koji njima odgovara
kur'an nije djelo ljudi, nepoznatih pisaca, nego diktat izravno Muhammeda .a.s. Božijeg poslanika.

Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
A najsmijesnije je kritizirat Biblijeske pisce da su pisali naknadno pa to ispravljat Kuranom koji je pisan puno kasnije
ne moramo mi kritizirati. Dovoljno je što su o autentičnosti Biblije rekli svjetski znanstvenici poput Ehrmana, Ledwitha, Kosidowskog, Nerude, Linga, i mnogi drugi, još od Erazma Roterdamskog na ovamo. I nemoj se ljutiti, mi samo pričamo. Svima treba da nam je Istina najpreča.

I još da se složim sa Srebrnim-medvjedom...
Za razumjevanje sv. teksta veoma je bitno imati učenog i poštrenog učitelja.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 00:42   #90
Kudum je napisao da na svijetu ima 20 miliona pravih muslimana. Tih dvajst konkurira globalnom svijetu od preko kolko ono bilijardi.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 00:56   #91
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Kudum je napisao da na svijetu ima 20 miliona pravih muslimana.
ne, napisao sam da ima preko 20 miliona hafiza.
Hafiz je osoba koja zna Kur'an napamet... cijeli kur'an.

Inače, na svijetu ne postoji ni jedna jedina osoba koja zna cijelu Bibliju na pamet.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 01:03   #92
Pa da, jedini pravi muslimani, kuran naštrebali na pamet...

Je, je, sad bumo svi knjigu bublali, de mi ne vrijeđaj inteligenciju, dat ću ti ja hipnozu, znaš ti!

Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 01:11   #93
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Je, je, sad bumo svi knjigu bublali, de mi ne vrijeđaj inteligenciju,
ne, stvarno. Pokušali su neki naučit Bibliju na pamet, ali su stali, uglavnom kod treće Mojsijeve (Levićanski Zakonik), i većina ih je zaglavila u ludnici. Bibliju je nemoguće naučiti napamet.

A kur'an uopće nije teško naučiti na pamet. To je Božiji dar. Čudo Božije.
imaš u svijetu tisuće djece od 10 godina, i manje, koja znaju Kur'an napamet. a tek odraslih..


Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
dat ću ti ja hipnozu, znaš ti!
na žalost, davno sam se nadao da to možeš učiniti. Sad više ne.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 01:16   #94
Paz tebe, jučer si došao a davno si se nadao.

Heh ti pameti, šta ono piše u naslovu teme.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 02:03   #95
Ima i uciteljica pa kad ti pokaze tajne pecine ....
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 08:54   #96
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
ne, stvarno. Pokušali su neki naučit Bibliju na pamet, ali su stali, uglavnom kod treće Mojsijeve (Levićanski Zakonik), i većina ih je zaglavila u ludnici. Bibliju je nemoguće naučiti napamet.

A kur'an uopće nije teško naučiti na pamet. To je Božiji dar. Čudo Božije.
imaš u svijetu tisuće djece od 10 godina, i manje, koja znaju Kur'an napamet. a tek odraslih..



na žalost, davno sam se nadao da to možeš učiniti. Sad više ne.
I dobro, šta kad naučiš kuran na pamet? Šta ti to koristi? Jel da ne moraš nositi kuran u žepu?
Toj zaluđenoj dici bi bilo bolje da se igraju žmurke.

Usput, kad uspoređuješ bibliju i kuran onda bi bilo dobro napomenti da je biblija deset puta duža od kurana.
Upordown is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 14:07   #97
Quote:
Upordown kaže: Pogledaj post
I dobro, šta kad naučiš kuran na pamet? Šta ti to koristi? Jel da ne moraš nositi kuran u žepu?
Toj zaluđenoj dici bi bilo bolje da se igraju žmurke.

Usput, kad uspoređuješ bibliju i kuran onda bi bilo dobro napomenti da je biblija deset puta duža od kurana.
Dobro pitanje... čemu služi naučiti na pamet. Recimo, ono što na pamet - o tom prestaneš razmišljati. Ne ispituješ, ne propitkuješ, prosto ne misliš dalje od služiš se izvrsnom memorijom koja sama od sebe recitira umjesto tebe. Ali, muslimani i tvrde da se Kuran ne smije preispitivati. Stoga, neka si onda slobodno uče na pamet, nitko im ne brani. Mi drugi ćemo ustvrditi da takav jedan princip djelovanja u svakom slučaju vodi do učitelja, tj. učitelj je dobio što je htio, napredne džake.

Što se tiče naučiti Bibliju na pamet... nema šanse, pa zbilja, ako bi neko i uspio odmah bi ga nazvali opsjednutim, sumnjivcem na kubnu, sotonom opandrčenim, i koji već atributi kojima se svijet voli našaliti.


Dakle, kod Biblije je moto "čitaj s razumijevanjem" a ne 'bublaj na pamet'.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 14:14   #98
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Ali, muslimani i tvrde da se Kuran ne smije preispitivati.
Muslimani su imali religijsku filozofiju kojom su raspravljali o Bogu dok su zapadni kraljevi bili nepismeni i dok su vršili nuždu kroz prozor.

A Bog voli kad se raspravlja o Njemu
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 14:36   #99
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Muslimani su imali religijsku filozofiju kojom su raspravljali o Bogu dok su zapadni kraljevi bili nepismeni i dok su vršili nuždu kroz prozor.
Si ziher skontao si o kojem su oni "bogu" raspravljali?
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 14:48   #100
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Ali, muslimani i tvrde da se Kuran ne smije preispitivati. Stoga, neka si onda slobodno uče na pamet, nitko im ne brani.
Tako je, naše ne diramo, tuđe ima da satremo :. Dobra ideja. Ili da se držimo "Tuđe nećemo, svoje ne damo": hahah

LP
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:16.