Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.11.2017., 06:13   #1
Religija i siročad

Rijetko se sjetimo možda najugroženijeg sloja svakog društva, a to su siročad; djeca bez ikoga svog. Prije neki dan sam imao zadovoljstvo da od prijatelja čujem lijepu priču o Vitezu Jedaju (naš forumaš, inače ultrakatolik) koji u svojemu domu odgaja jedno lijepo siroče. I ne znam da li ste znali da je ex jugoslovenska folk diva Usnija Redžepova usvojila i odgojila čak 48-moro djece. Biste li vi usvojili i odgojili siroče? Ako ste imućni, a još niste to učinili, zašto da to ne učinite sada?

Vjerujem da će Židovi, kršćani, hinduisti, budisti, muslimani i ostali vjernici naći slične afirmativne stvari u svojoj vjeri, a u islamu se između ostaloga kaže ovako:
* “Bogu je najdraži onaj dom u kojem je zbrinuto siroče.” (hadis Muhammeda a.s.)

* "Siročetu imanje njegovo uručite, hrđavo za dobro ne podmećite, i imetke njihove s imecima vašim ne trošite! To bi, zaista, bio veliki grijeh!" (Kur'an časni 4,2)

* “Ko zbrine siroče - bilo ono od njegove rodbine, ili ne - pa ga odgoji i osposobi za samostalan život, zaslužio je kod Boga džennet (raj)” (hadis Muhammeda a.s.)

* "Imetku siročeta se ne približavajte, osim na najljepši nač, sve dok punoljetno ne postane..." (Kur'an časni 6,152.)
Dakle, želim da pričamo o tome kako naša vjera podstiče da se pomažu djeca bez igdje ikoga. Vjernici svih konfesija i denominacija su dobrodošli u ovu temu. I ateisti su također dobrodošli da nešto lijepo kažu (zbog njih i otvaram temu na Religiji a ne na Teologiji), ali ako može bez svađe sa vjernicima u ovoj temi. Hvala.
http://ginacobb.typepad.com/gina_cob...008preview.jpg

Zadnje uređivanje Meadow : 15.12.2017. at 22:13. Reason: slika
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 09:46   #2
Veća odgovornost može donijeti veća prava, ali je moguća i veća kazna.

Pitanje je jeste li ziheraš ili se bacate u život pa što bude
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 03:34   #3
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Veća odgovornost može donijeti veća prava, ali je moguća i veća kazna.
Pitanje je jeste li ziheraš ili se bacate u život pa što bude
Slažem se da i među onima koji usvoje siroče može biti odgovornih ljudi.
Oni koji nisu iskreno prihvatili to dijete, zbog Boga, nego zbog nekog svog ovozemaljskog interesa.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 09:27   #4
mislim da negdje u Bibliji stoji rečenica u kojoj Jahve Sebe imenuje ocem siročadi...
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 00:17   #5
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
mislim da negdje u Bibliji stoji rečenica u kojoj Jahve Sebe imenuje ocem siročadi...
Neko ti krivo reko.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 00:54   #6
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
mislim da negdje u Bibliji stoji rečenica u kojoj Jahve Sebe imenuje ocem siročadi...
Neko ti krivo reko.
Umjesto da gubiš vrijeme u besmislenim raspravkama, bolje bi ti bilo da po nekad pogledaš Bibliju, kako bi naučila nešto novo. Vojnik Gorčin je u pravu. Zaista je sramota da musliman bolje poznaje Bibliju od osobe koja sebe predstavlja kao kršćanku.
"Otac siročadi, branitelj udovica, takav je Bog je u svom svetom prebivalištu".
(Psalam 68,6) - još jednom, bravo za Gorčina!
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Ne moraš biti imućan pa da usvojiš siroće.
Teško ćeš ga dobiti na usvajanje, a još teže odgojiti, ako si siromašan. Ostalo što si nadrobila... ja od tebe ni nisam očekivao neki pošteniji odgovor, ali te molim - bez uništavanja ove teme svojim spamovima. Hvala.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 01:58   #7
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Vojnik Gorčin je u pravu.
Advokatu, čuj, stranka ti je u krivu. Rekoh ti, nema muslimana a da mene uči o Bibliji. Dapače, bolje je vama učiti od mene, biblijskog znalca kojem advokat nije potreban.

Dakle, pitalo te se : koliko si ti siroćadi usvojio?

I : po čemu misliš trebao bi biti primjer drugima.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 19:46   #8
Poznajem osobe koje su usvojile djecu , ali nijedan od doticnih parova to nije uradio radi vjeriskih uvjerenja.
Naravno, postoje primjeri usvajanja djece radi religijskih ili vjerskih motiva, ali doticni primjeri nisu poznati u nasim svakodnenim kulturama, a vjerovatno postoje takvi primjeri u manje izucenim kulturama,a kojjim je to mozda zakd i dio tradicije,ali takve kulture su vjerovatno pristune u jako malim zajednicama.
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 19:59   #9
Quote:
YunStrijelica kaže: Pogledaj post
Poznajem osobe koje su usvojile djecu , ali nijedan od doticnih parova to nije uradio radi vjeriskih uvjerenja.
Naravno, postoje primjeri usvajanja djece radi religijskih ili vjerskih motiva, ali doticni primjeri nisu poznati u nasim svakodnenim kulturama, a vjerovatno postoje takvi primjeri u manje izucenim kulturama,a kojjim je to mozda zakd i dio tradicije,ali takve kulture su vjerovatno pristune u jako malim zajednicama.
Nekako se čini da se radi o zajednicama većim nego se misli.

Al nema veze, mi smo to samo malo onak nakratko spretumbali u slučaju da dijete usvoji bračni par oboje iste vjere. Jer pa s druge strane more dijete usvojiti i bračni par jedan vjernik drugi ateist , a bome moru biti i oboje ateisti, pa i nekim čudom se more zbit i da to posvojeno dijete po odrastanju svoje 'roditelje' povede putem vjere. Što se reče, zbilja se nikad ništ ne zna, nismo vidoviti, teško da znamo što će bit sutra a kamoli za dvajst godina.

E sad, druga je stvar što onaj kolega ustvrdio stila 'siroćad su Jahvina djeca' jer je on to kakti negdje pročitao u Bibliji. Io rekoh da mu neko krivo rekao jer to u Bibliji ne piše. I zato se muslimani naljutiše. E pa mislim, ako se ljute zbog tog, a šta da onda mislimo zbog čeg sve drugog će se naljutit još kako.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 20:09   #10
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Nekako se čini da se radi o zajednicama većim nego se misli.

Al nema veze, mi smo to samo malo onak nakratko spretumbali u slučaju da dijete usvoji bračni par oboje iste vjere. Jer pa s druge strane more dijete usvojiti i bračni par jedan vjernik drugi ateist , a bome moru biti i oboje ateisti, pa i nekim čudom se more zbit i da to posvojeno dijete po odrastanju svoje 'roditelje' povede putem vjere. Što se reče, zbilja se nikad ništ ne zna, nismo vidoviti, teško da znamo što će bit sutra a kamoli za dvajst godina.

E sad, druga je stvar što onaj kolega ustvrdio stila 'siroćad su Jahvina djeca' jer je on to kakti negdje pročitao u Bibliji. Io rekoh da mu neko krivo rekao jer to u Bibliji ne piše. I zato se muslimani naljutiše. E pa mislim, ako se ljute zbog tog, a šta da onda mislimo zbog čeg sve drugog će se naljutit još kako.
Obaveza novih roditeja je reci djetetu da su usvojena i sto je njihovo porijeklo, znaci, roditelji, a koji su usvojili djete, imaju ozbiljnu obavezu djetetu reci istinu o njegovoj proslosti, cak i ako su njegovi biloski roditelji zivi. Doticno pravilo postoji u Islamu.

Nije vazno religijsko opredjeljene roditelja ,a koji usvoje djete, jer, zamisli, sve je moguce, ako se ljudi dogovore.
U religijskimm dogmama postoje pisanja o konvertiranju osoba, ali, to je konvertiranje odraslih osoba, a ne djece.
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 20:36   #11
Quote:
YunStrijelica kaže: Pogledaj post
Obaveza novih roditeja je reci djetetu da su usvojena i sto je njihovo porijeklo, znaci, roditelji, a koji su usvojili djete, imaju ozbiljnu obavezu djetetu reci istinu o njegovoj proslosti, cak i ako su njegovi biloski roditelji zivi. Doticno pravilo postoji u Islamu.
Želiš reći da bismo trebali živjeti u svijetu islama?

Jeste li upoznati s zapadnjačim principom usvajanja djeteta?
Što nedostaje takvom jednom usvajanju? Znate, pri svakom usvajanju i na bilo kojem teritoriju Zemlje, uvijek prifali nešto najbitnije. Kad se odgonetne što je to, tek tada će usvajanja postati idealna. Do tada, i biološkim roditeljima i roditeljima posvojiteljima, ista poruka: dijete je nazovi 'vaše' samo do djetetove punoljetnosti , premda sistem poručuje 'nije vaše čak ni do tada' , što se upozorava na 'ukoliko usvojimo dijete, zašto se onda država svako malo upetljava i odlučuje umjesto nas danas steklih roditeljstvom? , jer pa, ako država misli to i tako, a tada nek si pootvara još domova za nezbrinutu djecu i nek si ih odgaja sama'. Pošteno?
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 20:44   #12
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Želiš reći da bismo trebali živjeti u svijetu islama?

Jeste li upoznati s zapadnjačim principom usvajanja djeteta?
Što nedostaje takvom jednom usvajanju? Znate, pri svakom usvajanju i na bilo kojem teritoriju Zemlje, uvijek prifali nešto najbitnije. Kad se odgonetne što je to, tek tada će usvajanja postati idealna. Do tada, i biološkim roditeljima i roditeljima posvojiteljima, ista poruka: dijete je nazovi 'vaše' samo do djetetove punoljetnosti , premda sistem poručuje 'nije vaše čak ni do tada' , što se upozorava na 'ukoliko usvojimo dijete, zašto se onda država svako malo upetljava i odlučuje umjesto nas danas steklih roditeljstvom? , jer pa, ako država misli to i tako, a tada nek si pootvara još domova za nezbrinutu djecu i nek si ih odgaja sama'. Pošteno?
zelim reci da zelis provocirati , jer imas licni problem sa drugim religijama

Na Zapadu, moja susjeda sa supugom i jedna moja radna kolegica sa svojim suprugom, usvojile su bebe, kasnije, su ima kao odraslim osobama, obrazlozili njihovo porijeklo, a zamisli, nisu muslimani, vec su katolici!

zivot nije savrsen
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 22:15   #13
Quote:
YunStrijelica kaže: Pogledaj post
zelim reci da zelis provocirati , jer imas licni problem sa drugim religijama

Na Zapadu, moja susjeda sa supugom i jedna moja radna kolegica sa svojim suprugom, usvojile su bebe, kasnije, su ima kao odraslim osobama, obrazlozili njihovo porijeklo, a zamisli, nisu muslimani, vec su katolici!

zivot nije savrsen
Kako to misliš jA provociram? Želiš li me uvrijediti? Oli ne kontaš autor teme je taj koji provocira?

Kak ide ono "bilo jednom na Zapadu..." vestern revolveraši

Inače, muslimani su prosto oduševljeni kad katolici počnu usvajati nezbrinutu muslimansku djecu.

Zadnje uređivanje Pravi Život : 12.12.2017. at 22:25.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 03:01   #14
Quote:
YunStrijelica kaže: Pogledaj post
zelim reci da zelis provocirati, jer imas licni problem sa drugim religijama
Ti mora da si nova pa tek upoznaješ face ovdje...
Cijelu temu je upropastila provokacijama. I ne samo ovu, nego mnoge druge teme.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 03:17   #15
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post

Cijelu temu je upropastila provokacijama.
Čuj, sam si si kriv. Staviti jednu tako zahtjevnu temu a pritom zaboraviti navesti žiro račun uplate novčanih donacija za nezbrinutu dječicu.

Znaš, nisu svi raspoloženi za usvajanje, sam si reko moraš bit imućan, pa svejedno, za financijsku pripomoć uvijek smo tu. Ako nisi znao, mi redovito doniramo Unicef-u. Vjerujemo da agencija novac uredno proslijedi potrebitoj djeci.
Stoga, ne ocrnjuj nas kad o nama nemaš pojma.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 16:14   #16
dakle, vratimo se temi.
Quote:
YunStrijelica kaže: Pogledaj post
Na Zapadu, moja susjeda sa supugom i jedna moja radna kolegica sa svojim suprugom, usvojile su bebe, kasnije, su ima kao odraslim osobama, obrazlozili njihovo porijeklo, a zamisli, nisu muslimani, vec su katolici!
Ovo je pohvalno. Smatram, da ako kršćani odgoje muslimansku ili židovsku djecu, trebaju ih odgojiti kao muslimane, odnosno kao židovre. Isto, i ako musliman usvoji kršćansko ili židovsko dijete. U islamu sam postoji pravilo da se dijete zove odnosno preziva po svojim pravim roditeljima, a ne po usvojiteljima.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 16:48   #17
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
dakle, vratimo se temi. Ovo je pohvalno. Smatram, da ako kršćani odgoje muslimansku ili židovsku djecu, trebaju ih odgojiti kao muslimane, odnosno kao židovre. Isto, i ako musliman usvoji kršćansko ili židovsko dijete. U islamu sam postoji pravilo da se dijete zove odnosno preziva po svojim pravim roditeljima, a ne po usvojiteljima.
Za mene postoji jedan pravilan odgoj, bez obzira na religijsku orijentaciju, a u vezi usvojene djece ( ali i neusovjene djece), djeca mogu da nauce istovremeno o vise religija, ne mora biti sve usmjereno u okviru jedne relgije, vec ka vise relgija. Djete, kasnije, kao odraasla osoba, moze izabrati relgijsku orijentaciju, ako je ujdeno i relgijski vjernik. Mnogo djece odraste u klasicnoj jedno-religijskoj tradicionanoj porodici, a kasnije, postanu ateisti, ili se konvertiraju ka drugoj religiji.
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 18:40   #18
Quote:
YunStrijelica kaže: Pogledaj post
Za mene postoji jedan pravilan odgoj, bez obzira na religijsku orijentaciju, a u vezi usvojene djece (ali i neusvojene djece), djeca mogu da nauce istovremeno o vise religija, ne mora biti sve usmjereno u okviru jedne relgije, vec ka vise relgija. Djete, kasnije, kao odraasla osoba, moze izabrati relgijsku orijentaciju, ako je ujdeno i relgijski vjernik.
Nije loše i vlastitu djecu obrazovati o svim religijama (dakle i kad nisu usvojena). Nije loše i da usvojena dfjeca znaju o svim religijama, ali ipak smatram da ih treba odgojiti u duhu vjere njegovih predaka. To mi izgleda jedino pošteno.

Quote:
YunStrijelica kaže: Pogledaj post
Mnogo djece odraste u klasicnoj jedno-religijskoj tradicionanoj porodici, a kasnije, postanu ateisti, ili se konvertiraju ka drugoj religiji.
To je normalno. Ranije je u svakom selu pop bio sve, i informacije su sporo ište. Danas (npr. putem interneta) možemo saznati mnogo više. Ovo je vrijeme brzih komunikacija, informacije s kraja na kraj svijeta stižu momentalno i normalno je da imamo veliki pbroj obraćenja ili napuštanja nekog "lokalnog" vjerovanja..
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 18:57   #19
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Nije loše i vlastitu djecu obrazovati o svim religijama (dakle i kad nisu usvojena). Nije loše i da usvojena dfjeca znaju o svim religijama, ali ipak smatram da ih treba odgojiti u duhu vjere njegovih predaka. To mi izgleda jedino pošteno.
Zivot to drugacije "planira", npr. moja radna kolegica je usvojena iz Azije, kako ce tipicna zapdanjacka porodica odgajati usvojeno djete u jednoj od formi budizma, a istovremeno, svoje biolosko djete odgajati u duhu katolicanstva.
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 20:06   #20
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Nije loše i vlastitu djecu obrazovati o svim religijama (dakle i kad nisu usvojena). Nije loše i da usvojena dfjeca znaju o svim religijama, ali ipak smatram da ih treba odgojiti u duhu vjere njegovih predaka. To mi izgleda jedino pošteno.
Ma super, posvojitelji ateisti bi kakti trebali proučavat vjersku granu predaka usvojenog djeteta. Ak i uspiju pronaći takvu granu a onda ogranaka ko u priči... jedan predak katolik, drugi pravoslavac, peti musliman a deseti budist.
I
nije dovoljno što ministarstvo prosvjete i obrazovanja djeci natrpalo gradiva uči sve i sva, jerbo sad bi ih trebalo upisat i na sve te vjeronauke, tako da dijete nauči o svim religijama jer roditelji puno rade pa ih ne stignu učiti sami. Daj reci, jel toj dječici preostane vremena za igru i dječje radosti? Bolje ne usvajati dijete negoli mu unaprijed spremati takvu zamku.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:08.