Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2009., 15:10   #1
Prometna nesreća kao ozljeda na radu

Bok svima, evo ja sam prvi put ovdje i imam problem pa vas molim za pomoć, savjete ili bilo što drugo.....
Prometnu nesreću sam doživjela kao pješakinja (ukupno troje pješaka je stradalo, ja s najtežim "lakšim" ozljedama). Nas troje automobil je pokupio u punoj brzini na zebri. Zadobila sam udarce u potkoljenice, zatim pala na haubu, razbila vjetrobransko staklo s glavom, pala nekoliko metara dalje na asfalt na leđa i udarila glavom). Stigla policija i hitna. Na hitnoj dijagnoza je bila sljedeća: Contusio capitis (slikali su glavu i vrat, ali kralježnicu NE), Contusio cruris bilat. Obzirom da sam išla s posla kad se nesreća desila otišla sam doktoru medicine rada, koji me nije nigdje poslao nego neurologu na kontrolu (dan prije pregleda kod medicine rada išla sam na hitnu zbog jakih bolova te me pregledao neurolog). Neurolog je nakon dvije kontrole napisao da se radi o Whiplash injury te reakciji na stres (preporučio konzultaciju pshijatra). Na drugoj kontoli dr.med.rada mi je čak htio zatvoriti bolovanje, na što ja nisam pristala, jer čitavo to vrijeme sam u krevetu. Na moju sugestiju nevoljko me upućuje me na prehled fizijatru (uz komentar "a tako bi se vi htjeli liječiti").
Fizijatar se čudi kako mi nisu slikali kralježnicu obzirom da sam pala na leđa, ali ne traži pretragu već dijagnosticira St.post contusionem capitis et vert. thoracalis te propisuje fizkalnu terapiju (10x).
Tri posljednja dana imam užasne bolove i grčeve u rukama (potez vrat ili rame pa do podlaktice), no na današnjem pregledu kod dr. med. rada opet nisam mogla dobiti daljnji pregled, uz objašnjenje da su to normalne tegobe kod takvih udaraca te da bi poslije terapije trebale proći. Također, utvrdio je da nema potrebe da idem kod psihijatra jer kako kaže to nisu slučajevi za takve preglede te da sam mlada i da ću sama prebroditi ovu nesreću.

Pitanje - koliku odštetu mogu očekivati u slučaju ozljede na radu te koliko u slučaju osiguravajućeg društva mladićevog automobila.
Drugo pitanje - mogu li ikako utjecati na aktivaciju doktora, trebam li ja snimiti i kralježnicu možda kod privatnika. da li bi mi takav nalaz vrijedio prilikom procjene odštete?

hvala na svemu
*bibi* is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 16:36   #2
Šta se tiče zdravstva, svi znamo da je u kurcu. Ja se već dvi godine ličin od posljedica prometne (sudjelova ka putnik u autu, 12 sati kome, išli smo na posal...). Meni su snimili samo dornji dio tijela, tj. glavu i vrat, jer je tu bija udarac, a ostalo nisu ništa, iako san sidija iza suvozača, u privrtanju završija u gepek, a auto sa gepekon u betonski zid. Iša san, po savjetu svoje doktorice, i kod psihologa (četiri godišnja testa), a u psihijatra još i danas (ali privatnog, jer mi se ogadila ona 'državna'). Dijagnoza mi je bila pomak nekih kralježaka i proširenje kanala leđne moždine. Magnetsku san triba napravit u 8. misecu te godine u državnoj bolnici, ali su mi podlaktice u 6. misecu usrid noći totalno utrnile, bila su to dva štapa, a ne dvi ruke. Cilo vrime san bija pod terapijama kod fizijatra, di se nisu mogli načuditi koliko struje dobivan. Kako san se uspaničija, jer san vidija da ide sve gore, oden u privatnu polikliniku (jer državnoj nije hitan slučaj, pa mi nisu vratili novce koliko me došlo snimanje 1.600,00kn) da bi u 5. misecu lani operira karpalne kanale. Nakon toga još 3-4 miseca terapija, a otkazuje donji dio leđa i liva noga, meni puca film, popijen šaku tableta i završin na psihijatriji di uspijen napravit snimku tog dijela koji me boli i ustanove da iman jedan 'trokutasti komadić kosti' kojoj je nastanak 'nepoznat'. Očito je nasta u toj prometnoj, jer u životu nikakvih ozljeda nisan ima, a oni neće da priznaju svoju traljavost u ličenju. Sada me sigurno čeka operacija tog dijela, a ja i dalje šizin jer znan da bi sve bilo drugačije da su me ličili odpočetka kako triba, a ne sistemon proči će to, još jedan glumac... Ja bi samo tija svoje zdravlje koje san ima prije nesriće...

Bolovi koji se javljaju kod vas me podsjećaju na moje, tako da je moguć isti scenarij ka kod mene. Sve je krenilo sa snimkom 'u granicama je', a svaka sljedeća snimka je bila gora od one prethodne. Tu nije u pitanju samo glava, već živci koji tuda prolaze do mozga koji priko njih upravlja sa mišičima, znači sa tom trzajnom ozljedom su mogući pokazatelji posljedica i tek nakon nekoliko miseci, pa i više. Ovo šta doktorica govori je sve samo ne istina, jer očito želi da sačuva svoje radno misto, jer ministar ginekolog svima priti sa otkazima i govori o limitima (izdanih uputnica itd).
Odštetu bi pripustija odvjetniku, a vi se posvetite temeljitom ličenju, naravno, ako van je zdravlje na prvom mistu.
Volintena is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 11:19   #3
Quote:
*bibi* kaže: Pogledaj post
Bok svima, evo ja sam prvi put ovdje i imam problem pa vas molim za pomoć, savjete ili bilo što drugo.....
Prometnu nesreću sam doživjela kao pješakinja (ukupno troje pješaka je stradalo, ja s najtežim "lakšim" ozljedama). Nas troje automobil je pokupio u punoj brzini na zebri. Zadobila sam udarce u potkoljenice, zatim pala na haubu, razbila vjetrobransko staklo s glavom, pala nekoliko metara dalje na asfalt na leđa i udarila glavom). Stigla policija i hitna. Na hitnoj dijagnoza je bila sljedeća: Contusio capitis (slikali su glavu i vrat, ali kralježnicu NE), Contusio cruris bilat. Obzirom da sam išla s posla kad se nesreća desila otišla sam doktoru medicine rada, koji me nije nigdje poslao nego neurologu na kontrolu (dan prije pregleda kod medicine rada išla sam na hitnu zbog jakih bolova te me pregledao neurolog). Neurolog je nakon dvije kontrole napisao da se radi o Whiplash injury te reakciji na stres (preporučio konzultaciju pshijatra). Na drugoj kontoli dr.med.rada mi je čak htio zatvoriti bolovanje, na što ja nisam pristala, jer čitavo to vrijeme sam u krevetu. Na moju sugestiju nevoljko me upućuje me na prehled fizijatru (uz komentar "a tako bi se vi htjeli liječiti").
Fizijatar se čudi kako mi nisu slikali kralježnicu obzirom da sam pala na leđa, ali ne traži pretragu već dijagnosticira St.post contusionem capitis et vert. thoracalis te propisuje fizkalnu terapiju (10x).
Tri posljednja dana imam užasne bolove i grčeve u rukama (potez vrat ili rame pa do podlaktice), no na današnjem pregledu kod dr. med. rada opet nisam mogla dobiti daljnji pregled, uz objašnjenje da su to normalne tegobe kod takvih udaraca te da bi poslije terapije trebale proći. Također, utvrdio je da nema potrebe da idem kod psihijatra jer kako kaže to nisu slučajevi za takve preglede te da sam mlada i da ću sama prebroditi ovu nesreću.

Pitanje - koliku odštetu mogu očekivati u slučaju ozljede na radu te koliko u slučaju osiguravajućeg društva mladićevog automobila.
Drugo pitanje - mogu li ikako utjecati na aktivaciju doktora, trebam li ja snimiti i kralježnicu možda kod privatnika. da li bi mi takav nalaz vrijedio prilikom procjene odštete?

hvala na svemu
Na žalost, prometna nesreća na putu kući s posla ne smatra se ozljedom na radu za koju odgovara poslodavac. Moći ćete se naplatiti iz odgovornosti vozača automobila koji je skrivio nezgodu. Koliko će to biti ovisi o konačnim posljedicama koje će biti poznate nakon okončanja lječenja. Naknada bi trebala pokriti i nematerijalnu štetu a i materijalnu (gubitak zarade za vrijeme bolovanja i sl.)
Kad završite liječenje obratite se s nalazima i dokazima o izgubljenoj zaradi, unišenoj odjeći i sl. osiguravajućem društvu radi odštete. Pretpostavljam da ste dobili policijski zapisnik o nezgodi, ako niste, zatražite ga. Što se tiče nalaza, naravno da vrijede svi nalazi, bez obzira jeste li ih zatražili privatno ili ne.
simplicitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 20:05   #4
Simplicitas hvala za info! Da, čula sam da naknadu štete mogu ostvariti samo od jedne odgovorne pravne osobe, a to je u ovom slučaju osiguranje vozača koji je kriv. Nisam znala da li vrijede i nalazi od privatnika, pa hvala na info!
Tražila sam zapisnik s policije prije 10 dana, rekli su da će ga poslati doma. Još nije stigao. Mislim da ću potražiti odvjetnika pa da on ovo obavlja.

Najbitnije je da se bolje osjećam fizički, ali i psihički!
tnx za info!
*bibi* is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 20:50   #5
ozljedom na radu se smatra svaka ozljeda koja se desi na redovitom,najkraćem putu na posao,na poslu i na najkraćem putu s posla. Znači pravnik u vašoj firmi bivam trebao odobriti 100% plaćeno bolovanje,ili inženjer zaštite na radu ako ga vaša firma ima. Dugo preko odvjetnika.
mamastvor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 21:06   #6
Da, već smo u firmi prijavili nesreću našoj službi za zaštitu na radu. Koliko je nama rečeno bitno je prijaviti u roku od 24 h. A obzirom da smo za ozljedu na radu upućeni doktoru medicine rada, sve pretrage su besplatne (zelena uputnica) i prema mojim informacijama bolovanje je pokriveno 100%. Obzirom da će meni uskoro biti mjesec dana da sam na bolovanju, pitala sam doktora, kod medicine rada se ne okuplja komisija nakon mjesec dana bolovanje, kao i inače. Eto nekih info ako će kome biti korisne.
*bibi* is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 21:31   #7
Ozljedom na radu se smatra svaka ozljeda koja se desi na redovitom, UOBIČAJENOM putu na posao, na poslu i na UOBIČAJENOM putu s posla (a ne na najkraćem kako tvrdi mamastvr. Po njegovom, nitim jedna ozljeda prilikom odvođenja djeteta u vrtić prije posla (što sigurno nije najkraći put) ne bi bila priznata kao ozljeda na radu (ili u vezi s radom).
tramar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 21:45   #8
Evo i mene sa sličnim problemom...

Udaren sam u službenom autu za vrijeme radnog vremena.
Glavom sam razbo šajbu, zadobio udarac u potkoljenice, ozljedio palac te imam povrijeđen vrat, za što sam dobio meki ovratnik.Još nisam stigao do doktora jer je nesreća bila jučer popodne, pa ne znam kakvo će biti bolovanje i što će doktor reći...

Auto ima totalnu štetu što će osiguranju naplatiti firma. Mene zanima koje su moje mogućnosti, kakvu odštetu i za što ja mogu očekivati. Također sam onemogućen radi dok sred/ne kupi novi.

Također me zanima, preporuka odvjetnika za ovakve slučajeve na području Osijeka.

Hvala.
*NoName* is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 14:30   #9
Quote:
*bibi* kaže: Pogledaj post
... Nas troje automobil je pokupio u punoj brzini na zebri. ...
Auto u punoj brzini? Sto to znaci tocno?
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 17:11   #10
To znači da kako nas uopće nije vidio (barem tako kaže), nije zakočio do trenutka dok nas nije lupio. Eto to bi bilo značenje. Kolikom brzinom je vozio ne znam, al znam da sam odletjela cca 4m dalje od auta.
*bibi* is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 17:19   #11
Meni su samo rekli da je bitno u firmi prijaviti nezgodu u roku od 24h sata službi zaštite na radu. Bolovanje ti je pokriveno 100%, ali moraš ići na medicinu rada, odnosno doktoru s kojim tvoja firma ima ugovor, to se raspitaj u firmi. Onda je bolovanje pokriveno 100% i cijelu povijest bolesti (specijalističke preglede) za tu nezgodu vodi doktor med. rada.
Za osiguranje ne znam.
*bibi* is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 17:14   #12
Quote:
*NoName* kaže: Pogledaj post
Evo i mene sa sličnim problemom...

Udaren sam u službenom autu za vrijeme radnog vremena.
Glavom sam razbo šajbu, zadobio udarac u potkoljenice, ozljedio palac te imam povrijeđen vrat, za što sam dobio meki ovratnik.Još nisam stigao do doktora jer je nesreća bila jučer popodne, pa ne znam kakvo će biti bolovanje i što će doktor reći...

Auto ima totalnu štetu što će osiguranju naplatiti firma. Mene zanima koje su moje mogućnosti, kakvu odštetu i za što ja mogu očekivati. Također sam onemogućen radi dok sred/ne kupi novi.

Također me zanima, preporuka odvjetnika za ovakve slučajeve na području Osijeka.

Hvala.
Jedno od autoosiguranja (bilo putnik ili vozač, svaka osoba u vozilu je osigurana od ozljeda), a drugo priko odvjetnika privatnom tužbom protiv onoga koji je napravija/uzrokova štetu kako materijalnu tako i nematerijalnu, mislin zdravstvenu. Kako na tuženi iznos utječe lječnički bilten iznos se određuje nakon ozdravljenja jer ima neka tablica po kojoj se izračunavaju dani (u) boli i podiljena je u tri kategorije.

ps
Ne žuri sa zaključcima, već se liči polako, jer se 'glavne bolesti' jave tek naknadno. Samo ti ponavljaj da te boli glava, da imaš nesanicu, more, bolove u vratu, a i na terapijama ćeš upoznat raznih ljudi sa raznim sudbinama pa kombiniraj malo njihovih situacija.....
Volintena is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 23:47   #13
*BIBI*, jel se moze znati o kojem doktoru ili doktorici se radi ??
Pitam zato sto i sama trenutno to prozivljavam...
Naime, vracala se s posla, i imala tezak sudar s tim da sam prije 2 mj imala slican......
Moja dr opće prakse me salje na medicinu rada jer se to smatra ozljedom na radu jer se to desilo 15 min nakon radnog vremena...
Tamo doktorica skroz skeptična, isto kazem da se bojim auta i sanjam nesrecu na sto ce ona meni da to moram sama sa sobom rijesit...
A bolovanje vec sad pokusava skratit , kao meni nije nista s tim da vec 2,5 tjedna nosim schantz i da me ledja otkidaju i da je specijalist propisao fizikalnu.
Kaze ona meni, citiram.."kad se budes udavala, sve ce proci"..
Mislim, gdje toga ima nego kod nas....
nana_25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 22:23   #14
Nana_25 radi se o doktorici iz Kc-a. Ako te zanima mogu ti javiti. Ja sam počela raditi prije dva tjedna. Poslije ovog opisanog posjeta doktorici, otišla sam privatno fizijatru koji mi je rekao da definitivno ne mogu na posao prije nego prođem terapije (obzirom da radim na sjedećem r.m.), pa kad sam sljedeći put došla doktorki koja me htjela otpilit pokazala sam dijagnozu inače poznatog doktora pa me bez prigovora ostavila na bolovanju. Samo se ti drži, nemoj dati da te uvjeravaju u svoju priču, tebe leđa bole i ne možeš na posao. Sretno
*bibi* is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 13:50   #15
samo zatraži drugo mišljenje doktora i sve će biti u redu...
a ovaj prijedlog privatnika nije loš, dapače
ne znam, ja bih na vašem mjestu promjenio dr. opće prakse s kojim mogu komunicirat ipak on mora imat povjerenje u tebe i ti u njega... izgleda da su kod vas dr. sebični i drski...
osobno sam bio na bolovanju 4 mjeseca nakon prom. nesr. - ništ strašno, al da me nakon dva tjedna vrate - nema šanse!
sretno i nedaj se
shadow5555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 13:30   #16
Shadow, da se barem u cijeloj priči radi o mojoj doktorici opće prakse, ja bi bila i vise nego zadovoljna, ali radi se o ozljedi na radu i tu dobijes novog doktora koji inace nema veze s tobom... I tu nastupa problem...
Hvala, Bibi, ali moja doktorica je u Zagrebu, ali očito svi rade istu stvar...
ali, kao da nije dovoljno sto se boris sa zdravstvom, sad jos i sef prijeti otkazom ako se ne vratim do pocetka mjeseca...
ne kazu bezveze, kad te krene, onda te krene...
Hvala vam oboma na odgovoru
nana_25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2009., 16:39   #17
Question eeej bok

zanima me da li mi može netko odgovoriti koja su moja prava u vezi ozljede na radu. naime, prije par dana kolegice i ja doživjele smo prometnu nesrecu vraćajući se s posla. radimo u trgovini i taj dan je bila nedjelja. bile smo na inventuri i radile 11 sati. nesreća se dogodile niti 200 m od trgovine. ja sam zadobila ozljede glave, vrata i nosa iz kojeg sam dosta iskrvarila, iskašljavala sam ugruške krvi, ozljedila koljeno koje me jos boli, natukla rebro i prsa. na snimanju su rekli da mi nije nista slomljeno, vec natučeno. no, jos trebam obaviti ct glave i kostiju kraniuma jer me glava od onda ne prestaje boljeti, trnci mi prolaze cijelom lijevom stranom kojom sam i udarila, kao i lijevom rukom koja se na dan nesrece nekontrolirano tresla (sumnjam da sam imala potres mozga), bila sam i na trenutak izgubila svijest i nisam mogla progovoriti jer me pritiskalo u plucima. jos uvijek osjecam mucnine i ne mogu nocu zaspati prije 4 sata ujutro. sada nam poslodavac prijeti otkazom ako se ne vratimo na posao odmah (moram ici na fizikalnu terapiju za vrat) a nisu nam ni htjeli otvoriti odmah bolovanje. sama sam morala plaćati one prve preglede kod kirurga i ovratnik koji još uvijek nosim jer me bole žile na vratu i cijeli vrat. direktor nam je dan nakon nesrece porucio da nemamo pravo na odstetu i da ne otvaramo bolovanje vec da nas se vodi kao da radimo. i tako smo otisle na medicinu rada tek nakon tjedan dana jer nam oni nisu dali. da li su oni sada nama dužni isplatiti novac koji smo platili za preglede prije nego smo otvorile bolovanje i nedjelju koju smo radile 11 sati kad se nesreca dogodila?
luanna jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2009., 02:26   #18
Luanna, a s kim ste imale sudar ?
S drugim vozilom ili ?
Jel bila policija ?
nana_25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 20:14   #19
ej, nismo se sudarile s drugim autom već smo udarile u 2 zida. padala je kiša i kolegica je izgubila kontrolu nad automobilom, pa se prvo prednjim dijelom zabila u zid a zatim smo se rotirale na cesti i udarile stražnjim dijelom auta u zid. auto je totalka, ali vozačica je kriva. no, kao prvo: ovaj novi zakon navodno "zabranjuje" rad nedjeljom, ali mi smo radile inventuru 11 sati što nam nije plaćeno,a kamoli duplo. prometna se dogodila niti 2 min (ako računamo crveno svjetlo na semaforu) od radnog mjesta, tj. mi smo bile na ispomoći radi inventure u toj našoj poslovnici. prometna se dogodila oko 18:10h, policija radi zapisnik u ono vrijeme kad su oni došli (18:20h), a šefica nam prilikom prijave ozljede na radu stavlja da smo radile do 17:30h (što nije točno, bilo je prošlo 18h). sada ispada da je nama bilo potrebno 50 minuta za preći autom preko ceste!! to je napravila misleći da se tako neće prijaviti kao ozljeda na radu, jer se ozljedom na radu smatra ozljeda nastala unutar sat vremena prije ili nakon posla. da ne spominjem da nam papiri ni nakon 2 i pol mjeseca nisu riješeni!! doktorica se smije i govori mi da muljaju, jer ona mora imati broj ozljede da bi mi uopće mogla davati uputnice. iz pouzdanih izvora sam čula da je naša draga šefica pokušala osporiti ozljedu jer ima veze na socijalnom i u bolnici. čekaj malo!! da ne govorim da nam je bilo zabranjeno s njene strane ići liječniku tako da smo ozljedu prijavile tek tjedan dana nakon prometne. to ti je duga priča, da bih mogla roman napisati o tome. je li itko bio u sličnoj situaciji i što je napravio? jer, kažem, ni nakon 2 i pol mjeseca papiri za prijavu ozljede na radu nisu riješeni od strane naše drage firme
luanna jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 20:21   #20
pardon, nisam ti napisala da je bila policija i hitna. mene i još 2 kolegice je odvezla hitna na kirurgiju, a jedna koja je ostala zajedno s vozačicom bila je tamo dok je trajao očevid (2 sata) i davala izjavu (mi smo ih dale u bolnici). poslije smo saznale da je naš direktor stigao na mjesto nesreće, a što je tamo radio... čudno mi je sve, jer ovdje i svaki razbijeni žmigavac na autu završi u novinama i na vjestima. ovo je bilo u centru grada, na nizbrdnici gdje se često događaju prometne,a bilo je i smrtnih slučajeva... ozljeda je prijavljena i na medicini rada i na socijalnom koji ih je poslao u upravu firme u rijeku i već su mjesec dana tamo, ukupno 2 i pol!!
luanna jane is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:43.