Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2016., 14:19   #81
Quote:
Uldrih kaže: Pogledaj post
Referendum je tu iz 2001 i nasilno je prekinut stranim formacijama koje su opljačkale Hercegovačku banku i pregazile Hrvate.

Dayton je mirovni sporazum, ako jedna strana stalno krši mirovni sporazum i gazi drugi narod Hrvati imaju svako pravo na samoproglašenje HRHB i odvajanje.
možemo se mi sad natezati do besvjesti sa tumačenjima, ali valjda si i sam svjestan što je realnost i što se može, a što ne.
denijama is online now  
Old 17.11.2016., 14:27   #82
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Još kako točno.....isti motivi nastanka, isti postupci, ista podrška iz drugih zemalja. Jbga ako nešto izgleda kao konj, glasa se kao konj, onda je najčešće.... Jedino RS ima sad kakvu takvu legitimnost...ono što dio ljudi na ovom threadu ne može nikako prežaliti. Ne to što RS postoji nego to što HRHB ne postoji.
Nisu isti motivi nastanka.
HB nastaje kada izetbegović viče da to nije njegov rat, a Srbi pale Ravno.
HB je nastala (kao i HVO) kao obrambena struktura, a RS kao sredstvo etničko čišćenja.
Pa HVO je oslobodio Mostar, u njega smjestio gro muslimanskih izbjeglica iz istočne Hercegovine, da bi godinu dana kasnije ti isti, s puškama pokupljenim u HVOu krenuli jurišati na zapad, protiv istog HVOa koji im je spasio kožu, ali uz pomoć srpske artiljerije, koja ih je skoro poklala godinu dana prije.

Da nije fer što su Srbi za kaznu dobili više nego Hrvati za nagradu, to def. stoji.

Quote:
Uldrih kaže: Pogledaj post
Suprotno od tvoje tvrdnje, tvrdim da Herceg Bosna upravo zbog svoje obrane od velikosrpske agresije i npr žrtve Hrvata Posavine gdje je izginulo pola pripadnika HVO-a(usporedi poginule HV i HVO-a) imaju pravo na HRHB.
HRHB nije stvorena na genocidu niti je tako organizirana dok su se zločini istina događali ali to ne mijenja narav HRHB
Wikiceha is offline  
Old 17.11.2016., 14:29   #83
Quote:
denijama kaže: Pogledaj post
da, to bi baš bilo jako pametno. ne znam samo tko bi točno podržao ovo samoproglašenje, a ako baš želiš - da se to kojim slučajem i dogodi, BiH Hrvati bi realno bili u puno većoj opasnosti nego danas. U ovoj situaciji i pod Daytonom -RH defakto ima ne pravo, već obvezu reagirati na neke stvari. Čak je i Mesić (koji je BiH unitarist) jasno rekao da bi u slučaju odcjepljanja RS, vojska RH ušla u Bosnu i presjekla RS na dva djela...
Da BiH Hrvato nešto samoproglase -RH ima defatko svezane ruke.
tako da bolje pazi što želiš.
Nekakvo prekrajanje BiH i sljedom toga "nezavnisnost " herceg bosne, ili nekakva pripajanja RH mogu se isključivo (i to samo teoretski) dogoditi usljed kompletnog raspada BiH, a nikako kao izoliran slučaj.
Ovo je netočno.
Iako su Hrvati nešto samoproglasili 2001. pa su upali tenkovi u Hercegovačku banku. RH treba pomoći zaštitu Hrvata i to je to.
RH to trenutno ne radi.
RS (osim rubnih općina) nas ne interesira previše.
Wikiceha is offline  
Old 17.11.2016., 15:01   #84
Quote:
denijama kaže: Pogledaj post
mda...ali ovo je ogromna razlika. minorizirat ovo je prilično suludo..

čak ni uzorci nastanka u temelju nisu isti.

(a ovo što ne postoji nekakav pravni okvir i za Hrvate u BiH te su defatko između Dodika i islamista - moglo bi i RH koštati u određenom trenutku jer BiH nikako nije uravnotežena trenutno..nije uppće stvar žaljenja, već pragmatike. Zato sam i rekao da iz današnje perspektive je vjerojatno greška što za vrijeme Oluje nije do kraja slomljen i taj dio srpskih postrojbi u BiH. ne zato da RH nešto pripoji ili sl. -već zato da se izbjegne ovo što imaš danas -a to je RS, Dodik i malo malo nekakvo zveckanje oružjem..i to na pragu Zagreba defakto). Vjerojajtno bi najoptimalnije rješenje bilo da BiH opstane, ali kao jako decentralizirana tvorevina i sa tri entiteta...ali pitanje je što će biti)
Jest, razlika je ali to ćemo zahvaliti našim velikim prijateljima amerikancima koji su nam dopustili oluju ali nisu i micanje srba iz bih, tuđman je svašta srao i kenjao, vrdao i muljao ali ipak je shvatio na vrijeme da se konj veže tamo gdje ti aga kaže, zato sada i nema nikakve šanse čak niti za RS da bude samostalna a kamoli za uspostavu hr entiteta. Dodik može kenjat do preksutra, kad ovima dojadi ...smjenit će ga. Ako to onda nije bilo moguće a očito nije daleko teže će to biti danas. Na kraju krajeva nije niti važno kaj mi mislimo da bi bilo najbolje nego je važno ono što uopće možemo. Startat u praksi priču oko otcijepljenja ili samostalne hrvatske jedinice u BjH može samo politički somnabulist a po mojem uvjerenju i mentalno insuficijentna osoba. Dodušeije takvih malo među desničarima.... Pravno okvir će morati dogovoriti s muslimanima ovako ili onako. Sad se tek vidi koliko je tuđmanova ideja male zemljice bosanske stisnute između nas i četnika bila idiotska jer kako ono reče onaj kriminalac šarinić u to doba....."ne može velika srbija, ali može mala velika srbija"....ovo je upravo cijena tog sranja koju plačaju bih hrvati...a dio ljudi apsolutno ništa ne rauzmijevajući se ponovno vračaju na to smetlište ideja i vade ga iz naftalina. Rezultat toga bi bio daleko manje hrvata u bih u puno kraćem vremenu.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Old 17.11.2016., 15:33   #85
Prvoga hrvatskog predsjednika Franju Tuđmana već više od četvrt stoljeća prati stigma da je sa srbijanskim predsjednikom Slobodanom Miloševićem dogovorio podjelu Bosne i Hercegovine te da je dijelove teritorija te susjedne države htio pripojiti Hrvatskoj. Nerazumno bi bilo tvrditi da Tuđman nije imao rezervni plan za slučaj da ratni sukob Bošnjaka, Srba i Hrvata završi potpunom dezintegracijom tek stvorene države, no činjenica je da još nitko nije predočio nikakav ozbiljan dokaz da je podjela BiH bila službena politika ondašnjega vodstva Republike Hrvatske. Tom su se tezom najčešće služili Tuđmanovi politički protivnici, smatrajući da će ga tako najlakše diskreditirati. Jedan od njih bio je i Josip Manolić, koji već više od 20 godina ponavlja kako se s Tuđmanom razišao zbog neslaganja s njegovom politikom prema BiH. Ovjekovječio je to i u svojim memoarima, u dvije knjige koje su izišle prošle i ove godine (u njegovoj 96. i 97. godini života), a priprema i treći nastavak!
No Vladimir Šeks, koji također piše memoare, otkrio je ovih dana Večernjem listu da Manolić, svojedobno najbliži Tuđmanov suradnik, ne govori istinu. Proučavajući Tuđmanove transkripte, došao je do senzacionalnog otkrića da je Manolić do 1993. godine bio zapravo – za podjelu BiH!

Propao Vance-Owenov plan

Večernji list u posjedu je transkripta sa sjednice Vijeća obrane i nacionalne sigurnosti (VONS) koja je pod predsjedanjem dr. Franje Tuđmana održana u Predsjedničkim dvorima 11. svibnja 1993. Sjednica je trajala dva sata, od 20.30 do 22.30 sati, a na njoj su bili Stjepan Mesić, Josip Manolić, Hrvoje Šarinić, Jure Radić, Vladimir Šeks, Gojko Šušak, Ivan Jarnjak, Zdenko Škrabalo, Janko Bobetko, Antun Tus, Nikica Valentić, Ivo Sanader, Tomislav Šutalo i Branimir Jakšić. Jedna od točaka dnevnog reda zvala se “Problemi u svezi hrvatsko-muslimanskih sukoba u Bosni”. U to je vrijeme buktio rat između Bošnjaka i Hrvata premda su politička vodstva obaju naroda u siječnju te godine prihvatila Vance-Owenov mirovni plan. Taj plan, kojim je predložena unutarnja podjela BiH na deset provincija (kantona), trebao je zaustaviti rat, no Srbi su ga odbili te nikad nije zaživio. Sjednica VONS-a događa se, dakle, u vrijeme kad je rat u BiH bio daleko od rješenja, kad se još nije moglo znati hoće li BiH preživjeti kao država. U takvoj situaciji Tuđman nazočnima obrazlaže zajedničku hrvatsko-tursku inicijativu kojom bi se pokušalo vratiti povjerenje između Hrvata i Bošnjaka, ali i da bi stao na kraj spekulacijama kako je on za diobu Bosne. Tada se za riječ javlja Manolić i kaže:

“Mi na sve to moramo dati odgovore. Jesmo li za Bosnu i Hercegovinu, ili smo za njezinu podjelu. Ako smo za (njezinu) podjelu, mislim da je sada momenat da to kažemo. Gospodo, Bosna se ne može održati kakva je sada – jedino rješenje je podijeliti, pa neka ostane mala Bosna sa Muslimanima.”

Unatoč jasnom Manolićevu stavu o budućnosti BiH, rasprava je, sudeći prema transkriptu, ipak nastavljena u drugačijem tonu. Predsjednik Tuđman ponovno uzima riječ i govori:

“Ja sam im sada, sve do Clintona rekao – jesmo za održavanje Bosne i Hercegovine, ali, na temelju sveukupnog iskustva, Bosna i Hercegovina se ne može drugačije održati, ne može se održati kao unitarna država, može se održati (jedino) kao zajednica tri konstitutivna naroda na konfederalnim osnovama.”

Razgovor Tuđman - Clinton

Vladimir Šeks danas ovako komentira te Tuđmanove riječi:

– Predsjednik je izložio najjasniju viziju, politički stav, krunu svoje politike prema Bosni i Hercegovini. Bile su to ne samo duboko proročanske Tuđmanove riječi nego i kredo njegove politike. One na najbolji način, jer su potvrđene i poslije ukupnom Tuđmanovom politikom, demantiraju one koji su predsjednika Tuđmana optuživali, živog i mrtvog, da je radio na diobi i na razbijanju Bosne i Hercegovine, ili da je bio protiv cjelovite BiH.

Ratni sukob Hrvata i Bošnjaka zaustavljen je potpisivanjem Washingtonskog sporazuma 1. ožujka 1994. godine, a predviđao je stvaranje bošnjačko-hrvatske Federacije Bosne i Hercegovine koja je, pak, trebala omogućiti konfederaciju s Republikom Hrvatskom. Sporazum su potpisali Mate Granić, Haris Silajdžić i Krešimir Zubak.

Toga dana Tuđman je telefonom razgovarao s ondašnjim američkim predsjednikom Billom Clintonom. Dio razgovora tekao je ovako:

Clinton: “Ja sam, predsjedniče, zadovoljan što je sporazum postignut danas. Jako sam zahvalan za trud vašeg ministra vanjskih poslova.”

Tuđman: “Ja sam isto zadovoljan, ali, gospodine predsjedniče, mnogi hrvatski ljudi nisu za ovaj sporazum zbog najnovije muslimanske agresije na hrvatska područja. Ali ja činim sve da bi ovaj sporazum uspio.”

Clinton: “Znam da ne bi uspjelo bez vašeg vodstva, državničke mudrosti i fleksibilnosti. I znam da ste riskirali. Ja ću nastaviti raditi sve što mogu.”

Zadnje uređivanje Uldrih : 17.11.2016. at 15:50.
Uldrih is offline  
Old 17.11.2016., 15:42   #86
Quote:
Praznih Ruku kaže: Pogledaj post
A tko je dao i sta je dao? Sta se tocno tu daje i djeli i kome se uzima i sta..
ajde ti meni objasni...

????
ti mene pitaš tko je dao i što?

ovo je tvoj post

Quote:
Praznih Ruku kaže: Pogledaj post
***npr kad das narodu koji zapoceo rat RS nesto sta bi npr kolega smotani2 nazvao zlocinacka paradrzava,legalitet scime vise nije ni zlocinacka niti paradrzava....drugom narodu das vecinsku vlast a trecem das prava koja ne moze iskoristi...
Npr to meni zvuci ko sovinizam.
****
pa ćeš sada valjda i sebi i meni objasniti tko je taj koji je dao i tko je taj tko je šovinist
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
twistdrum is offline  
Old 17.11.2016., 18:27   #87
Mada, kad vidim da baratas muslimanskim postapalicama a la "Tudjman je kriv za protjerivanje BiH Hrvata", ni ne cudi me... ili si njihov, ili su ti obrezani dobri jarani.

Molim bez quotanja, nakon 20 godina samo bezobrazni hrvatski gnom ili neki Mustafa moze baratati takvim kretenskim "argumentima". Da, Tudjman je klao Hrvate po Bosni...
Refferer is offline  
Received Infraction
Old 17.11.2016., 18:38   #88
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
To je BS koji ne odgovara istini ili je poluistina. Posavina je potpuno minorna epizoda u političkom smislu HRHB niti je HRHB ikad bolila kifla za to područje. Da, hrvatska jest zbrinula veliki broj bosanskih izbjeglica ali nije da ih nisu derali pri prolasku, oduzimali lovu, uzimali aute..... ali jednako tako je aktivno radila na idiotskoj podjeli. To nije bio rezervni plan...to je bio pravi tuđmanov plan. Izgledala je rh super prije toga, sve je išlo dobro, nakon toga stiže zagorski tukidit, odlučio tuđu zemlju dijeliti a niti svoju zemlju nije imalo.....nakon toga smo pali politički kao kruške. Odlaze njegovi najbliži suradnici s kojima je proboravio valda pola života. Pogledaj prvu biografiju tuđmana koja je nekako netragom nestala iz štampe i s kime se nalazi na svim tim slikama. U siječnju 1992 tuđman miče kljujića koji je bio za suradnju i mijenja ga bobanom. U veljači iste manolić se u grazu sastaje s karadžičem..... da si musliman kaj bi ti iz toga točno pročitao? Ne moram spominjat susrete bobana i četnika na janjetini u mostaru i hrvatsku naftu kako prelazi cisternama četnicima kroz hercegovinu. U to isto vrijeme četnici sjeku hrvatima glave oko banjaluke. HRHB je napravljena ISKLJUČIVO I JEDINO radi kriminala..i ničeg drugog, nikakve veze to sranje nema s opstankom hrvata na stoljetnim ognjištima što se danas kristalno vidi.....stoga molim te ne spominji mi tu kriminalnu tvorevinu. Ona se i danas doziva ISKLJUČIVO I JEDINO radi kriminala. Kad smo kod silajdžića...nije li upravo silajdžić rekao da je glupo da RH dijeli bosnu kad je može imati cijelu. Molio bih te da shvatiš da raspravljaš sa sudionikom tog vremena tako da tvoja lažna podmetanja ne prolaze.....ima tko ovdje trese mantre...ali to nisam ja.
Dobro se Ti napriča sam sa sobom. Kako Ti se da?!
Mogao si i kraće reći da podržavaš BiH bez Hrvata, a kasnije i bez jednog od dva preostala naroda.
Kad se nakon toliko godina optužuje Tuđman za instaliranje nacizma u BiH, koji traje i danas, kad se nakon toliko godina optužuju poginuli i protjerani Branitelji BiH, kad se optužuju za ukidanje Ustavnog suda, kad se nakon Tuđmana nitko nije usudio napraviti nešto korisno za BiH, kad se...
zna se TKO JE KRITIČAR!
Nemoj se ponavljati - čuli smo Te!

Pozdrav
Nikola Duspara
Nikola Duspara is offline  
Old 17.11.2016., 22:02   #89
Quote:
Refferer kaže: Pogledaj post
"Tudjman je kriv za protjerivanje BiH Hrvata"
ova rečenica je toliko debilna na svim razinama da bi jedini ekvivalent bila izjava da su alija i sami bošnjaci krivi za genocid nad njima
Samo jako! 1994 is offline  
Old 18.11.2016., 02:33   #90
Quote:
Samo jako! 1994 kaže: Pogledaj post
ova rečenica je toliko debilna na svim razinama da bi jedini ekvivalent bila izjava da su alija i sami bošnjaci krivi za genocid nad njima
Ne ne.. njemnu nije..

Njemu je logicno da ovo sta se dogodilo Hrvatima tamo ustvari nasa krivica jer smo "poceli"...

Mi koji smo jedini bili zeljeli u BiH (to smo i napismeno potvrdili) da ostane cijela ali federativna,dok bosnjaci zeljeli unitarnu BiH,srbi zeljeli republike..
Ali ne.. mi koji smo jedini zeljeli cijelovitu BiH sa svima jednakima u njoj mi smo krivi.
Praznih Ruku is offline  
Old 18.11.2016., 06:07   #91
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Naravno da nije.......neorganizirano se zapalilo selo i pobili ljudi. Praktički slučajno ....kao kad se spotakneš.
Naravno. Sasvim slučajno su pobili cijelo selo.

Najtužnije je da se osuđeni ratni zločinac koji je to napravio u ovoj i ovakvoj Hrvatskoj tretira kao heroj.
Smotani2 is offline  
Old 18.11.2016., 06:09   #92
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Još kako točno.....isti motivi nastanka, isti postupci, ista podrška iz drugih zemalja. Jbga ako nešto izgleda kao konj, glasa se kao konj, onda je najčešće.... Jedino RS ima sad kakvu takvu legitimnost...ono što dio ljudi na ovom threadu ne može nikako prežaliti. Ne to što RS postoji nego to što HRHB ne postoji.

Ja jednostavno nebrem shvatiti kako netko to ne uviđa.

Sve je isto. Sve. Čak i motivi; odcijepljenje i spajanje sa "maticom zemljom".

Samo se jednima to tolerira, jer su Hrvati, a drugima ne, jer su Srbi.
Smotani2 is offline  
Old 18.11.2016., 08:33   #93
Quote:
Nikola Duspara kaže: Pogledaj post
Dobro se Ti napriča sam sa sobom. Kako Ti se da?!
Mogao si i kraće reći da podržavaš BiH bez Hrvata, a kasnije i bez jednog od dva preostala naroda.
Kad se nakon toliko godina optužuje Tuđman za instaliranje nacizma u BiH, koji traje i danas, kad se nakon toliko godina optužuju poginuli i protjerani Branitelji BiH, kad se optužuju za ukidanje Ustavnog suda, kad se nakon Tuđmana nitko nije usudio napraviti nešto korisno za BiH, kad se...
zna se TKO JE KRITIČAR!
Nemoj se ponavljati - čuli smo Te!

Pozdrav
Nikola Duspara
Nikola ako ne razumiješ napisano traži da ti se objasni. Pa tko je broj hrvata smanjio u BiH na ovoliki broj ako ne tuđmanova politika? Izdržali su turke tolike godine u pojedinim područjima bosne ali nisu tuđmanovu državicu....možemo misliti kaj god hoćemo o tuđmanu ali pogledaj broj hrvata u BiH prije rata i sada i usporedi s brojem ostalih naroda prije i sada umanjenim za žrtve jasno.....možda ti postane jasno...iako sumljam. Naravnom neke stvari se na žalost nisu mogle spriječiti pogotovo u rs ali u ostalim dijelovima...itekako. Nego..tko je ono izdao naredbu za povlačenje iz bosanske posavine? Moj frend se tri puta sa svojim susjedima vračao u svoje kuće i na svoje položaje nakon naredbe. Gdje bi to bio ikakav dogovor....i onda mi netko kaže da se tuđman i hrhb brinula za hrvate...jest malo morgen. Politika se gleda prema rezultatima a za nas u bih su porazni. Nevjerojatno je sljepilo desničara. Da vam netko tko vam ide niz dlaku kaže da je govno čokolada jeli bi i vikali kako svi ostali nemaju pojma i ne razumiju i k tome su izdajnici...naravno. Zastupanje neke nove HRHB je direktan put u propast i ovih preostalih hrvata, u bosni i rs sigurno a i u samoj hercegovini tokom vremena. S time da to ionako zapravo nema nikakve šanse osim ako se ne dogovore sa sarajevom..dodik već dugo nudi takve dogovore...nije on glup...Kao što rekoh ne smeta tebi i tebi sličnima rs nastala na protjerivanju ljudi i hrvata uključivo..za to vas ionako boli kifla sve dok možete stvoriti svoju "državicu". I to dodik kakav god bio da bio točno zna zato vam i baca lire na koje se hvatate kao som na udicu. "Briga" zatupatelja hrhb za posavske, bosanske i rs hrvate u biti ne postoji što su jasno okazalim potezi iste..... kao što nije postojala niti kod originalne hrhb.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Old 18.11.2016., 08:39   #94
Quote:
Samo jako! 1994 kaže: Pogledaj post
ova rečenica je toliko debilna na svim razinama da bi jedini ekvivalent bila izjava da su alija i sami bošnjaci krivi za genocid nad njima
Probaj ovako...jel tuđman vodio politiku (kakvu je vodio) u bih...jest. Nitko tamo nije smio ići na zahodt bez njegovog odobrenja, smjenjivao je čelnike kako mu se digao nježnik. Jel rezultat smanjenje boja hrvata na pola...jest. Jel rezultat njegove politike da hrvata više nema na područjima gdje su bili tisućama godina...jest......i sad ti kažeš da to nema veze s tuđmanom? Pitam se stvarno koja je tu rečenica debilna.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Old 18.11.2016., 08:47   #95
Quote:
Praznih Ruku kaže: Pogledaj post
Ne ne.. njemnu nije..

Njemu je logicno da ovo sta se dogodilo Hrvatima tamo ustvari nasa krivica jer smo "poceli"...

Mi koji smo jedini bili zeljeli u BiH (to smo i napismeno potvrdili) da ostane cijela ali federativna,dok bosnjaci zeljeli unitarnu BiH,srbi zeljeli republike..
Ali ne.. mi koji smo jedini zeljeli cijelovitu BiH sa svima jednakima u njoj mi smo krivi.
Ne znam odakle da krenem, možda najbolje redom sa kraja. Dogovor tri naroda je ključna riječ i nema veze šta pojedinačno žele Hrvati, Bošnjaci ili Srbi kao narodi jer svako od ta tri naroda ima svoja nadanja i želje ali isto tako i dva mirovna sporazuma su rekao bih brana megalomanskim zahtjevima naroda. Po meni te sporazume treba nadograditi i učiniti dosta kompromisa. Potrebno je koncenzusom sve dogovoriti sa ostalim narodima...sve mimo toga vodi u slijepu ulicu.

Logika da bi dodatnom federalizacijom u BiH sve bilo rješeno i da bi tekao med i mlijeko je nakaradna. Čitao sam deklaraciju HNS BiH (Hrvatskog narodnog sabora BiH) koja između ostalog konstatuje da dejtonsko uređenje u BiH nepravično te da ga treba mijenjati. Ja prvi potpisujem takvu izjavu i svima je jasno da je Dejton donio mir ali ne i pravedno unutrašnje uređenje BiH. Problem je što bi se sada služilo istim metodama te iste nepravičnosti iz Dejtona i stvarao novi entitet, uvodila federalizacija, te time ionako etnički podjeljenu zemlju dodatno dijelilo i federaliziralo. Pa gdje je tu pravednost?

Sa druge strane predstavnici hrvatskog naroda u BiH, ovdje prije svega mislim na Dragana Čovića, svojim istupima i djelovanjem rekao bih otvoreno rade za srpsku stvar u BiH. Čovjek mrtav-hladan izjavi da je RS bolji dio BiH pritom zanemarujući činjenicu da je u tom entitetu napravljen genocid, protjerani gotovo svi Bošnjaci i Hrvati, čitavo vojno i političko rukovostvo suđeno i presuđeno kao zločinci, njihova djela okarakterisana kao UZP (udruženi zločinački poduhvat), zločini protiv čovječnosti...itd. Zaboravlja taj legitimni (?) predstavnih hrvatskog naroda U BiH da je RS danas više unitarna i centralizovana nego je to bila R.BiH u svom nastanku. RS je danas jedan unitaran i centralizovan entitet u BiH gdje je sva vlast podčinjena jednom čovjeku i jednoj partiji. Ako je to ta pravičnost koju zagovara Dragan Čović i HDZ BiH onda niti jedan Bošnjak istu neće prihvatiti, već može samo sa podozrenjem pljunuti u lice jednoj takvoj ideji. Ovakvu ideju nije moguće sprovesti i realizovati mirnim putem i dogovorom i u zabludi žive oni koji smatraju da je to moguće.
OldieButGoodi is offline  
Old 18.11.2016., 08:50   #96
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Probaj ovako...jel tuđman vodio politiku (kakvu je vodio) u bih...jest. Nitko tamo nije smio ići na zahodt bez njegovog odobrenja, smjenjivao je čelnike kako mu se digao nježnik. Jel rezultat smanjenje boja hrvata na pola...jest. Jel rezultat njegove politike da hrvata više nema na područjima gdje su bili tisućama godina...jest......i sad ti kažeš da to nema veze s tuđmanom? Pitam se stvarno koja je tu rečenica debilna.
O cemu ti pricas covjece?

Pa Hrvati su i opstali tamo UPRAVO I ZAHVALJUJUCI tome sto su se samoorganizirali. Opstali su JEDINO na podrucjima koje je drzao HVO, svuda drugdje Hrvati su istrebljeni od strane Srba i Muslimana, i bili bi istrebljeni iz citave BiH da nisu formirali svoje institucije u vidu Herceg-Bosne i HVO-a. Tamo gdje se nisu samoorganizirali, danas ih vise nema. Herceg-Bosna je apsolutno ispunila svoju svrhu opstanka Hrvata u tom ratu. A rezultat smanjenja broja Hrvata nisu oni sami, jer se nisu sami protjerali i sami samopoubijali (koliko je ta tvrdnja da su Hrvati smanjili svoj broj zahvaljujuci njima samima debilna necu ni komentirati, moras imati pileci mozak da takvu logiku proizvedes), vec je to rezultat rata odnosno protjerivanja od strane neprijatelja u ratu. Vidis, ako nisi znao, u ratu se gine i stradava, od neprijatelja, i ako imas gubitke onda je za to kriv onaj koji ti je takve gubitke i nanio. A na tebi je da se organiziras i da pokusas te gubitke svesti na minimum. A ako se NE samoorganiziras, velike su sanse da ce ti gubici biti puno veci. Sukladno tome, da nije bilo samoorganiziranja Hrvata uoci i tijekom rata u BiH, danas bi ih tamo bilo jos i manje.
John_Wayne is offline  
Old 18.11.2016., 08:54   #97
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
O cemu ti pricas covjece?

Pa Hrvati su i opstali tamo UPRAVO I ZAHVALJUJUCI tome sto su se samoorganizirali. Opstali su JEDINO na podrucjima koje je drzao HVO, svuda drugdje Hrvati su istrebljeni od strane Srba i Muslimana, i bili bi istrebljeni iz citave BiH da nisu formirali svoje institucije u vidu Herceg-Bosne i HVO-a. Tamo gdje se nisu samoorganizirali, danas ih vise nema. Herceg-Bosna je apsolutno ispunila svoju svrhu opstanka Hrvata u tom ratu.
To se isto može reći za sve tri strane, gdje nije bilo A.BiH nema Bošnjaka, gdje nije bilo VRS nema Srba. OK, legitimno je tako razmišljati ali postavlja se pitanje kako su Hrvati opstali u Zenici, Tuzli, Sarajevu, Kaknju, Fojnici bez HVO, odnosno sa HVO jedinicama koje su bile u sklopu A.BiH? Eto bio je HVO u Posavini pa Hrvata danas tamo nema. Dakle taj tvoj argument ne stoji, odnosno stoji na klimavim nogama.
OldieButGoodi is offline  
Old 18.11.2016., 09:53   #98
"Pravda je ono što je jednako za sve pod jednakim uvjetima"

Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Nikola ako ne razumiješ napisano traži da ti se objasni. Pa tko je broj hrvata smanjio u BiH na ovoliki broj ako ne tuđmanova politika? Izdržali su turke tolike godine u pojedinim područjima bosne ali nisu tuđmanovu državicu....možemo misliti kaj god hoćemo o tuđmanu ali pogledaj broj hrvata u BiH prije rata i sada i usporedi s brojem ostalih naroda prije i sada umanjenim za žrtve jasno.....možda ti postane jasno...iako sumljam. Naravnom neke stvari se na žalost nisu mogle spriječiti pogotovo u rs ali u ostalim dijelovima...itekako. Nego..tko je ono izdao naredbu za povlačenje iz bosanske posavine? Moj frend se tri puta sa svojim susjedima vračao u svoje kuće i na svoje položaje nakon naredbe. Gdje bi to bio ikakav dogovor....i onda mi netko kaže da se tuđman i hrhb brinula za hrvate...jest malo morgen. Politika se gleda prema rezultatima a za nas u bih su porazni. Nevjerojatno je sljepilo desničara. Da vam netko tko vam ide niz dlaku kaže da je govno čokolada jeli bi i vikali kako svi ostali nemaju pojma i ne razumiju i k tome su izdajnici...naravno. Zastupanje neke nove HRHB je direktan put u propast i ovih preostalih hrvata, u bosni i rs sigurno a i u samoj hercegovini tokom vremena. S time da to ionako zapravo nema nikakve šanse osim ako se ne dogovore sa sarajevom..dodik već dugo nudi takve dogovore...nije on glup...Kao što rekoh ne smeta tebi i tebi sličnima rs nastala na protjerivanju ljudi i hrvata uključivo..za to vas ionako boli kifla sve dok možete stvoriti svoju "državicu". I to dodik kakav god bio da bio točno zna zato vam i baca lire na koje se hvatate kao som na udicu. "Briga" zatupatelja hrhb za posavske, bosanske i rs hrvate u biti ne postoji što su jasno okazalim potezi iste..... kao što nije postojala niti kod originalne hrhb.
Zašto me podcjenjuješ nudeći objašnjenje. Pa već sam Ti napisao da sam shvatio i da pričaš sam sa sobom. Tvoje je pravo pljuvati po ranama Žrtava, jer si očito zauzeo takav stav, ali i Žrtve imaju pravo BRANITI SE!
Ti mene podučavaš posavskim problemima, a ja (kao u vicu) " 'od'o, ćit'o, 'ebav'o"?!
Ja sam na licu mjesta odradio misaoni dio posavske situacije. Lakše je i prividno unosnije danas biti "na liniji nacizma", nego tada preživjeti jedan dan. Ironija je još veća što savjeti dolaze od onih koji su doprinijeli i doprinose produbljavanju BeHa krize.
Bosanski Hrvati su branili CJELOVITU Bosnu i Hercegovinu, pa je razumljivo da su baš oni na udaru nacista i terorista kojima ne odgovara normalna BiH.

BeHa Hrvati nisu sami, jer BeHa Bošnjaci i BeHa Srbi imaju PRAVO I DUŽNOST štititi svoju Domovinu Bosnu i Hercegovinu i od aktualnog OKUPATORA NA VLASTI ako ne žele da im djeca "do posljednjeg" izginu za interese svojih neprijatelja!

Ne očekujem da ćeš shvatiti.

Pozdrav
Nikola Duspara
Nikola Duspara is offline  
Old 18.11.2016., 10:25   #99
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Probaj ovako...jel tuđman vodio politiku (kakvu je vodio) u bih...jest. Nitko tamo nije smio ići na zahodt bez njegovog odobrenja, smjenjivao je čelnike kako mu se digao nježnik. Jel rezultat smanjenje boja hrvata na pola...jest. Jel rezultat njegove politike da hrvata više nema na područjima gdje su bili tisućama godina...jest......i sad ti kažeš da to nema veze s tuđmanom? Pitam se stvarno koja je tu rečenica debilna.
Ne znam jesi li u stanju shvatiti da time što krivnju što je broj Hrvata u BiH prepolovljen svaljuješ (isključivo ili prvenstveno) na Tuđmana, zapravo oslobađaš krivice prave krivce, one koji su doista na većini područja BiH etnički "čistili" (a negdje i sasvim "očistili") Hrvate - Srbe i Bošnjake (Muslimane).
Martian7 is offline  
Old 18.11.2016., 10:36   #100
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Ne znam jesi li u stanju shvatiti da time što krivnju što je broj Hrvata u BiH prepolovljen svaljuješ (isključivo ili prvenstveno) na Tuđmana, zapravo oslobađaš krivice prave krivce, one koji su doista na većini područja BiH etnički "čistili" (a negdje i sasvim "očistili") Hrvate - Srbe i Bošnjake (Muslimane).
Problem koji ja primjećujem je i u tome što je politika hrvatske države prema Hrvatima bila po onoj o medvjeđoj usluzi. Podijelili su im HRV putovnice legitimno i legalno ali onda su ljudi shvatili da sa tim papirom u rukama mogu ostvariti svoje osobne snove, pronaći bolje plaćen posao u Austriji ili Njemačkoj nego u BiH ili Hrvatskoj. Pa sela u Hercegovini gdje praktično A.BiH ili VRS nije mogla ni primirisati imaš pustoš i prazna sela jer su se ljudi iselili trbuhom za kruhom. Nipošto ne tvrdim da uzork odlaska Hrvata nije i protjerivanje ali se ne smije zanemariti i ovaj segmet. Osobno poznajem par ljudi koji danas žive i uspješno rade po Splitu i Zagrebu a porijeklom su iz Širokog, Z. Mostara i Posušja. Njih niko nije tjerao i protjerao.
OldieButGoodi is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:29.