Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2008., 19:54   #61
Može odgovor. Cura je pitala razliku između pravomoćnih i nepravomoćnih presuda. Da bismo objasnili jednu i drugu, nužno smo došli do žalbe. Dakle, ukoliko žalbu ne podneseš u roku, nastupa pravomoćnost. Ako je podneseš, sud je može odbiti kao neosnovanu i potvrditi prvostupanjsku presudu pa nastupa pravomoćnost. Ako se odrekneš prava na žalbu u zakonskom roku u kojem imaš pravo podnijeti žalbu, presuda postaje pravomoćna, a ako se odriču obje stranke, pravomoćnost nastupa od trenutka od kada se druga stranka odrekla tog prava (po uvjetom da je odreknuće od prava na žalbu izvršeno u zakonskom roku - 15 dana, odnosno u nekim (posebnim) sporovima u roku od 8 dana, s time da se najranije možeš odreći prava na žalbu na ročištu na kojem se presuda objavljuje. Ovo sve temeljim na ZPP-u, slično je u ZKP-u.

Ovo je dakle, proširena verzija.

Skraćena glasi: ne postoje termini pravomoćna i nepravomoćna presuda tamo gdje nije predviđena žalba. U upravnom sporu žalba uopće ne postoji kao pravni lijek, pa vojkyjevo obrazloženje da je Lara mislila na upravni spor, a kasnije on, obrazlažući istinitost Larine izjave pod 1 - upravnim sporom - ne drži vodu.

Jer, pokretačica topica je pitala razliku između pravomoćne i nepravomoćne presude. U upravnom sporu ne razlikuju se ti termini, jer bi onda i trebao postojati pravni lijek kao sredstvo pobijanja NEPRAVOMOĆNE presude i mogućnost da presuda pod određenim uvjetima postane pravomoćna.

Dakle, nepravomoćnoj presudi mora biti omogućeno pobijanje, a ovisno o (ne)uspjehu tog pobijanja, ona može postati pravomoćna. O terminologiji pravomoćne i nepravomoćne presude govorimo, primjera radi, u parničnom i kaznenom postupku, u upravnom postupku presude se ne donose, a u upravnom sporu ta terminologija pravno ne postoji (već samo "presuda")
pravnik 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 20:04   #62
Quote:
pravnik kaže: Pogledaj post
Može odgovor. Cura je pitala razliku između pravomoćnih i nepravomoćnih presuda. Da bismo objasnili jednu i drugu, nužno smo došli do žalbe. Dakle, ukoliko žalbu ne podneseš u roku, nastupa pravomoćnost. Ako je podneseš, sud je može odbiti kao neosnovanu i potvrditi prvostupanjsku presudu pa nastupa pravomoćnost. Ako se odrekneš prava na žalbu u zakonskom roku u kojem imaš pravo podnijeti žalbu, presuda postaje pravomoćna, a ako se odriču obje stranke, pravomoćnost nastupa od trenutka od kada se druga stranka odrekla tog prava (po uvjetom da je odreknuće od prava na žalbu izvršeno u zakonskom roku - 15 dana, odnosno u nekim (posebnim) sporovima u roku od 8 dana, s time da se najranije možeš odreći prava na žalbu na ročištu na kojem se presuda objavljuje. Ovo sve temeljim na ZPP-u, slično je u ZKP-u.

Ovo je dakle, proširena verzija.

Skraćena glasi: ne postoje termini pravomoćna i nepravomoćna presuda tamo gdje nije predviđena žalba. U upravnom sporu žalba uopće ne postoji kao pravni lijek, pa vojkyjevo obrazloženje da je Lara mislila na upravni spor, a kasnije on, obrazlažući istinitost Larine izjave pod 1 - upravnim sporom - ne drži vodu.

Jer, pokretačica topica je pitala razliku između pravomoćne i nepravomoćne presude. U upravnom sporu ne razlikuju se ti termini, jer bi onda i trebao postojati pravni lijek kao sredstvo pobijanja NEPRAVOMOĆNE presude i mogućnost da presuda pod određenim uvjetima postane pravomoćna.

Dakle, nepravomoćnoj presudi mora biti omogućeno pobijanje, a ovisno o (ne)uspjehu tog pobijanja, ona može postati pravomoćna. O terminologiji pravomoćne i nepravomoćne presude govorimo, primjera radi, u parničnom i kaznenom postupku, u upravnom postupku presude se ne donose, a u upravnom sporu ta terminologija pravno ne postoji (već samo "presuda")
Dobro, a jel tebi jasno da ovo šta si ti napisa neće skužit nitko ko nije završio ili ne studira pravo. Ne samo da neće skužit, nego će nakon dvi rečenice reć: a kvragu i vi pravnici ništa ne možete normalno objasnit.
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 20:08   #63
Quote:
qwer kaže: Pogledaj post
Dobro, a jel tebi jasno da ovo šta si ti napisa neće skužit nitko ko nije završio ili ne studira pravo. Ne samo da neće skužit, nego će nakon dvi rečenice reć: a kvragu i vi pravnici ništa ne možete normalno objasnit.
Slažem se. Larina definicija je bila bitno bolja kao odgovor na postavljeno pitanje.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 20:09   #64
Quote:
qwer kaže: Pogledaj post
Dobro, a jel tebi jasno da ovo šta si ti napisa neće skužit nitko ko nije završio ili ne studira pravo. Ne samo da neće skužit, nego će nakon dvi rečenice reć: a kvragu i vi pravnici ništa ne možete normalno objasnit.
Inteligencija se ne mjeri studiranjem prava ili titulom diplomiranog pravnika, nemoj podcjenjivati ljude.

Ti si postavio upit a katrin reče da si ti dipl.iur. Pa onda ti valjda razumiješ. Jer je post ionako bio namijenjen tebi
pravnik 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 20:10   #65
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
O tome i govorim. Larina definicija je bila bitno bolja.
nije bila točna. ono što nije točno ne može biti bolje.
pravnik 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 20:14   #66
Quote:
pravnik kaže: Pogledaj post
Inteligencija se ne mjeri studiranjem prava ili titulom diplomiranog pravnika, nemoj podcjenjivati ljude.

Ti si postavio upit a katrin reče da si ti dipl.iur. Pa onda ti valjda razumiješ. Jer je post ionako bio namijenjen tebi

Ne govorim o inteligenciji, nego o snalaženju u čitanju pravnih normi koje su pisane na specifičan način, sa specifičnim pojmovima i sl.
Katrin dobro reče, a ja nisam čitao do kraja jer sam vidio da je nadugo i naširoko, a po pitanju pravomoćnosti nemam problema.

A jel može odogvor na pitanje čime se baviš?
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 20:27   #67
osoba koja je otvorila topic pitanjem o pravomocnosti presude, napravila je to 09.05.2007. i mislim da ju to vise ne zanima.... ja sam podigla topic samo da bi pitala zasto pravomocnost nije nastupila u mom slucaju.... ali svi se natjecete tko ce vise pomoci nama pravno neukim ljudima, da mi na to pitanje jos nitko nije odgovorio.
hvala.
camus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 16:23   #68
Quote:
camus kaže: Pogledaj post
opcinski gradjanski sud u zg priznao je rjesenjem presudu stranog suda. Rjesenje je dostavljeno stranci jos pocetkom sijecnja. Rok za eventualnu zalbu je 15 dana, a i rjesenje se moralo prevesti radi dostave suprotnoj strani.... Nitko se nije zalio, ali jos uvijek je nemoguce dobiti od suda klauzulu pravomocnosti....jedini odgovor od suda je: joj, to vam ide sporo?!?!? ali nist o detaljima, sta to ide sporo?!?!? zna li netko, zasto tu ne vrijedi ono uobicajeno pravilo o pravomocnosti?!?! - znaci, da rjesenje postane pravomocno istekom roka u kojem se nije ulozila zalba.... stvar je poprilicno hitna, jer bez tog pravomocnog rjesenja, ne mogu se sredjivati druge stvari u maticnom uredu.....

Rjesenje je postalo pravomocno istekom roka za zalbu ako zalbe nije bilo.
Kad se stavi klauzula pravomocnosti na njoj ce pisati taj datum, a ne datum kad se stavlja klauzula.

Tete u kancelu su ti dobro rekle - njih na sudu doslovno moras ganjati za tu klauzulu. Odi vidit spis, pitaj za kad je kalendirano - tipa ak je kalendirano 30 dana od 6.2.2008. znaci da se 6.3.2008. salje sucu. Znat ces onda kad spis ide sucu i onda sudac vidi sto se dogodilo - ima li zalbe, ak nema napise na rjesenje da je pravomocno.

Ak je spis kod suca - on ga gore moze drzat jedno par tjedana jer ima hrpu predmeta i ne dodje mu na red. Znam da tada odvjetnici idu kod suca i traze ga da iskaze pravomocnost pa to onda bude gotovo taj dan.
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 21:22   #69
Quote:
Ro_ kaže: Pogledaj post
Rjesenje je postalo pravomocno istekom roka za zalbu ako zalbe nije bilo.
Kad se stavi klauzula pravomocnosti na njoj ce pisati taj datum, a ne datum kad se stavlja klauzula.

Tete u kancelu su ti dobro rekle - njih na sudu doslovno moras ganjati za tu klauzulu. Odi vidit spis, pitaj za kad je kalendirano - tipa ak je kalendirano 30 dana od 6.2.2008. znaci da se 6.3.2008. salje sucu. Znat ces onda kad spis ide sucu i onda sudac vidi sto se dogodilo - ima li zalbe, ak nema napise na rjesenje da je pravomocno.

Ak je spis kod suca - on ga gore moze drzat jedno par tjedana jer ima hrpu predmeta i ne dodje mu na red. Znam da tada odvjetnici idu kod suca i traze ga da iskaze pravomocnost pa to onda bude gotovo taj dan.
HVALA NAJLJEPSA!!!!
camus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 14:38   #70
Ako je donesena oslobađajuća presuda i tužiteljstvo se žalilo,žalbu je Vrhovni sud prihvatio i vratio na ponovno suđenje.Na ponovnom suđenju sudac je odmah u startu odlučio presuditi u korist tužiteljstva (po njegovoj logici vratilo se sa Vrhovnog suda pa treba presuditi drugačije od prve presude-to je i izjavio) i u vrlo kratkom roku,ne ispitavši ponovo svjedoke obrane pa čak niti ne dozvolivši odvjetniku obrane da završi izlaganje,presudio je u korist tužiteljstva.Naravno,za sada je to nepravomoćno.Nakon što se podnese žalba na tu presudu Vrhovnom sudu koja je vjerovatnost da Vrhovni sud ponovo vrati slučaj na suđenje?
I ako ne uvaži žalbu da li to automatski znači pravomoćnost presude?
__________________
U životu je sve onako kak si sam napraviš
marsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 19:19   #71
Quote:
marsa kaže: Pogledaj post
....Nakon što se podnese žalba na tu presudu Vrhovnom sudu koja je vjerovatnost da Vrhovni sud ponovo vrati slučaj na suđenje?I ako ne uvaži žalbu da li to automatski znači pravomoćnost presude?

Sumnjam da ti na ovom pdf-u, ima netko proročanskih sposobnosti...
Kako bi mi ovdje mogli znati kolika je vjerojatnost da će se predmet ponovno vratiti na novo suđenje??? Niti smo vodili taj spis, niti znamo šta sve ima u njemu?

Normalno, da uvijek postoji mogućnost da Vrhovni potvrdi presudu ili da je ukine i vrati na ponovno suđenje. E sad koliko je koja od ove verzije izglednija, ovdje ti to nitko nemože reći...

Ukoliko Vrhovni ne usvoji žalbu, dakle potvrdi presudu, presuda je postala pravomoćna.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 09:33   #72
Ne,nisam niti mislila proročki,nego ako je bila presuda pa žalba i vratilo se,da se može uvažiti i žalba obrane na odluku drugostupanjskog suda ili ide po onoj -jednom smo već vratili pa nećemo ponovo.
__________________
U životu je sve onako kak si sam napraviš
marsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 23:42   #73
To ti je teško reći...može bit svašta...

Samo netko tko zaista dobro pozna taj tvoj spis, bi ti moga reći nešto...

Npr.drugostupanjski sud može sada po ovoj žalbi suditi u drugom vijeću (sastavu), koji će zauzeti drukčiji stav...

ali ovisi i zašto je prvi puta bilo ukinuto itd....
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2009., 13:28   #74
Hvala ti na odgovoru.
__________________
U životu je sve onako kak si sam napraviš
marsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2010., 17:39   #75
Quote:
Morski. kaže: Pogledaj post
PRavomoćna presuda je ona koja je stupila na snagu i može se napadati samo izvanrednim pravnim lijekovima,a nepravomoćna još nije stupila na snagu i može se napadati i redovnim i izvanrednim pravnim lijekovima
Dakle, nepravomoćna presuda, ako sam dobro razumio, se može i prije pravomoćnosti napadati izvanrednim pravnim lijekovima (ponavljanje postupka) ako se nepravomoćna odluka suda temelji na ispravi koja je krivotvorena ili u kojoj je ovjeren neistinit sadržaj .
dpunos is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2010., 20:29   #76
Krivo si razumio.

5. Ponavljanje postupka
Član 421.
Postupak koji je odlukom suda pravomoćno završen može se na prijedlog stranke ponoviti:
1) ako je ..........
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 01:22   #77
Daj mi objasnite ovo molim vas.
Sud je bio davno davno. Donesena je nepravomocna presuda za razbojnistvo od godinu i dva mjeseca. Na kaznu se zalilo ali aposolutno nikakav odgovor na zalbu, a ni pravomocna presuda nije dosla na adresu. Sto sam rekla policijacu ali on je pametno odgovorio da je moralo doc sigurno i da se to jednostavno nije pokupilo na posti. Koga on pravi ludim? Nista nije doslo!
A covjek je danas zavrsio u zatvoru za odsluzenje te kazne.
Se moze kaj zalit?
Ja se stvarno u nista od toga ne razumijem pa vas molim za pomoc.
wakingthewitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 23:03   #78
može li mi netko reći gdje da pogledam prava osobe koja je pravomoćno osuđena(smije li preko granice itd...)?
dejosb is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 09:15   #79
Zašto ne bi mogla ako joj nisu oduzeli dokumente.Ima sva prava do izvršenja kazne.I da je dobio zatvor slobodan je do trenutka pozivanja na odsluženje zatvorske kazne.Može se i zaposlit ako nije zaposlen,može otvorit i firmu ako želi.Jedino mora postupat po izrečenim sigurnosnim mjerama ukoliko ih je dobio ili se pazit što radi ako je dobio uvjetno.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 16:28   #80
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Zašto ne bi mogla ako joj nisu oduzeli dokumente.Ima sva prava do izvršenja kazne.I da je dobio zatvor slobodan je do trenutka pozivanja na odsluženje zatvorske kazne.Može se i zaposlit ako nije zaposlen,može otvorit i firmu ako želi.Jedino mora postupat po izrečenim sigurnosnim mjerama ukoliko ih je dobio ili se pazit što radi ako je dobio uvjetno.
ja mislim da kad ti je pravomoćna presuda da ne smiješ preko granice
svejedno hvala

Zadnje uređivanje dejosb : 09.06.2011. at 16:33.
dejosb is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:06.