Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.07.2016., 14:19   #1
Zašto ljudi putuju?

Odgovara li ljudskoj prirodi više vezati se uz jedno mjesto (živjeti sjedilački) ili često mijenjati mjesto boravka (živjeti nomadski)?

Danas se možda postavlja pitanje koji je smisao putovanja kad se slike svih gradova, znamenitih građevina i krajobraza svijeta može lako vidjeti na svemreži (Google Slike, Wikipedija, raznorazni putopisi). Ja volim kulturno-povijesne (zidine, gradine, utvrde, tvrđave, palače, dvorci, planirani gradovi, arheološka nalazišta, ljetnikovci, crkve, hramovi, raskošne javne zgrade, arhitektonske pojedinosti, muzeji i sl.) i prirodne (šume, mora, rijeke, jezera, otoci, brda, planine, vidikovci) znamenitosti. Međutim, svaku vrijednu građevinu mogu proučiti na svemreži. Zanima me npr. katedrala u Ciudad de Méxicu. Samo pođem na Google Slike, Wikipediju i još par stranica i vidim na slikama sve. Kako izgleda izvana, kako iznutra, kipove na nišama, nadvratnik, oltare, zvona, slike, mozaike itd. Isto tako lako mogu naći sve moguće informacije o njoj. Koliko su visoki tornjevi, koliko je teško zvono, kada je izgrađena, odakle je doneseno i tko je nosio kamenje, tko je naslikao slike itd. Praktično isto kao da sam bio tamo. Koja mi je razlika vidio ju uživo ili na slikama i snimkama, ako me ne zanima upoznavanje ljudi nego samo građevine kao takve? Praktično je nemoguće sve znamenite građevine vidjeti uživo, samo jednu Italiju u kojoj je svako selo puno znamenitosti (antičkih, srednjovjekovnih, novovjekovnih) moglo bi se razgledavati 10 godina. Na slikama mogu vidjeti gotovo sve znamenitosti, čak i ona mjesta kojima je u stvarnosti zabranjen ili otežan pristup mogu vidjeti na svemreži. Članak na Wikipediji o Britanskom muzeju. https://en.wikipedia.org/wiki/British_Museum U članku je kvalitetna slika skoro svakog izloška. Koja je onda razlika posjetiti taj muzej uživo ili ovako virtualno?
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2016., 23:11   #2
Zasto mislis da je ova tema za filozofiju?
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2016., 08:42   #3
Kažu zato što onaj koji putuje ima više iskustava, odnosno "tri puta više živi".

Ne radi se o sjedilaštvu ili nomadstvu, već o veselju prikupljanja dojmova iz drugačijih kulturoloških sredina. Sve to obogaćuje na neposredan način jer gledanje slike ili filmova nema tu snagu kao biti osobno na mjestu.
Uživo vidjeti Machu Picchu, doživjeti ga u prostoru i vremenu, nije isto kao gledati milijun slika starog Inka grada.
Osim toga neka nas mjesta očaravaju svojim kvalitetama jer neposredno uživamo u njihovoj energiji na način da nam se kasnije debelo urezuju u sjećanje kao madlen kolačići.

Putovati...dakle ne znači samo ići već doživjeti, osjetiti, zapamtiti, naučiti i zavoljeti određeni kutak svijete ma kako nam čudan bio.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:51.