Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.12.2002., 18:52   #1
Kako vi možete znati da je naša civilizacija loša i zla - ako je jedina???

Mislim, nemate referencu. Kako onda znate? Primjetio sam mnogo takvih na Forumu, koji govore "mi smo smeće", "mi smo ovakvi", "mi smo onakvi", a zapravo bi se trebali upitati imaju li oni zbiljsku i neosporivu referencu da je to što tvrde mjerodavno.

kako bi znali što je dobro a što zlo - ako postoji samo jedno od to dvoje?

Kako bi znali da je mrak mračan, ako bi postojala smo svjetlost?
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2002., 20:16   #2
ovak prvo o dobrom i losem...

apstraktni pojmovi poput dobro i lose nisu fenomeni fizicke prirode pa se tako ne mogu ni materijalizirati…

Za razliku od nekih drugih poluapstraktnih pojmova poput recimo crvene ili zute boje cije se medij na neki nacin moze materijalizirati…

Kao sto su I pojmovi imaginizrani tako je I referenca… svatko ih objasnjava na nacin koji mu pase… subjektivizam rules

sad o civilizaciji....

ne znam pod sta smatras civilizaciju?

Civilizacija je bilo nekoliko na ovoj zemlji.... tako da nije da ih ne mozemo usporediti... no ako mislis na globalnu ljudsku civilizaciju... koju jedino mozemo usporediti sa nekom alienskom civilizacijom i tu se ne slazem... obrazlozit cu kasnije...
 
Odgovori s citatom
Old 03.12.2002., 20:20   #3
Da li je moguce jednom sustavu analizirati i spoznati samog sebe?

Kako nas moze spoznati sustav razlicit od naseg, ako nas ne razumije? Vjerojatno objektivnije nego mi sami sebe.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2002., 15:28   #4
Thumbs down Re: Civilization is sterilization

Quote:
Originally posted by Jango Fett
Mislim, nemate referencu.

Pa naravno da je imamo: TO JE ŽIVOT.
naša je civilizacija samoubilačka - protuživotna.
Život općenito, a čovjekov posebno - jedini je okvir odnošenja kojeg priznajem. Sve drugo je manje važno.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2002., 03:00   #5
Re: Kako vi možete znati da je naša civilizacija loša i zla - ako je jedina???

Quote:
Originally posted by Jango Fett
Mislim, nemate referencu. Kako onda znate? Primjetio sam mnogo takvih na Forumu, koji govore "mi smo smeće", "mi smo ovakvi", "mi smo onakvi", a zapravo bi se trebali upitati imaju li oni zbiljsku i neosporivu referencu da je to što tvrde mjerodavno.

kako bi znali što je dobro a što zlo - ako postoji samo jedno od to dvoje?

Kako bi znali da je mrak mračan, ako bi postojala smo svjetlost?
Hma kad ja pisem da je ljudska rasa glupa i sl onda je to bazirano na predvidjanju naseg opstanka kaorase. I kao takvo nije bas da je jako svijetlo. Jer ko sto se danas vidi sto veca budala to mu bolje ide (i ne samo politika).

Jednostavno se moze i objektivno vidjeti da si unistavmo uslove za zivot. Znaci nije bas da smo neki genijalitet.
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2002., 08:27   #6
?

Jedina civilizacija???

Možda, mada sumnjam u to.

Ali duboko vjerujem u različite DIMENZIJE našeg svijeta, jer ljudska civilizacija je kulturološki fenomen, koji sagledava samo jedan segment, onaj vidljiv i nama prepoznatljiv.

A što je sa onim drugim?
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2002., 09:19   #7
A što je sa starim civilizacijama koje su izumrle? Na primjer, što je sa starim civilizacijama Anda? Oni su isto bili ljudi ali totalno drugačije civilizacije od naše? Nisu imali ni tehnike ni metala, a radili su stvari koje mi sa svom svojom današnjom tehnikom ne možemo stvoriti.

Zanimljivo je kako te civilizacije mi gotovo uopće ne uključujemo u svoju povijest. Kao da su to bili neki vanzemaljci.
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2002., 09:37   #8
Quote:
Originally posted by Pale Blue Eyes
ovak prvo o dobrom i losem...

apstraktni pojmovi poput dobro i lose nisu fenomeni fizicke prirode pa se tako ne mogu ni materijalizirati…

Za razliku od nekih drugih poluapstraktnih pojmova poput recimo crvene ili zute boje cije se medij na neki nacin moze materijalizirati…

Kao sto su I pojmovi imaginizrani tako je I referenca… svatko ih objasnjava na nacin koji mu pase… subjektivizam rules

sad o civilizaciji....

ne znam pod sta smatras civilizaciju?

Civilizacija je bilo nekoliko na ovoj zemlji.... tako da nije da ih ne mozemo usporediti... no ako mislis na globalnu ljudsku civilizaciju... koju jedino mozemo usporediti sa nekom alienskom civilizacijom i tu se ne slazem... obrazlozit cu kasnije...

Pa that's the point! Ja govorim da mnogi ljudi te apstraktne i relativne (u ovisnosti o referenci) pojmove primjenjuju na konkretne pojmove koji nemaju referencu. Ovo o civilizaciji u slijedećim postovima.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2002., 09:42   #9
Re: Re: Civilization is sterilization

Quote:
Originally posted by adriatic

Pa naravno da je imamo: TO JE ŽIVOT.
naša je civilizacija samoubilačka - protuživotna.
Život općenito, a čovjekov posebno - jedini je okvir odnošenja kojeg priznajem. Sve drugo je manje važno.

To je istina. Ali opet znači da niste u pravu. Naime, uz sve antiživotne užase koje je donijela ljudska civilizacija, još uvijek nisu uništili život. Pa opet, postoji mogućnost da unište život, ali to još uvijek je spekulacija koja je naizgled vjerovatno ostvariva, no kad pogledaš u zrcalo povijesti, u najnelagodnijim trenucima opasnosti za ljude i život, sve je uvijek ispalo OK.

Ja sam već rekao da je ljudska civilizacija, kao i naš planet, organizam koji posjeduje svoj obrambeni mehanizam. Svako pretjerivanje uzrokovat će kontra-efekt. Uzmi si primjer: globalizacija (ona negativna strana). Što više bude izražena, to će antiglobalizacijski pokreti biti jači, i po potrebi će ju zaustaviti.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2002., 09:43   #10
Re: Re: Kako vi možete znati da je naša civilizacija loša i zla - ako je jedina???

Quote:
Originally posted by AxMi-24
Hma kad ja pisem da je ljudska rasa glupa i sl onda je to bazirano na predvidjanju naseg opstanka kaorase. I kao takvo nije bas da je jako svijetlo. Jer ko sto se danas vidi sto veca budala to mu bolje ide (i ne samo politika).

Jednostavno se moze i objektivno vidjeti da si unistavmo uslove za zivot. Znaci nije bas da smo neki genijalitet.
U gornjem postu sam objasnio koliko je realno očekivati ne/opstanak naše civilizacije. Problem se treba dublje promotriti. Nije sve tako očito kako izgleda.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2002., 09:45   #11
Quote:
Originally posted by Nemruth Dagi
Jedina civilizacija???

Možda, mada sumnjam u to.

Ali duboko vjerujem u različite DIMENZIJE našeg svijeta, jer ljudska civilizacija je kulturološki fenomen, koji sagledava samo jedan segment, onaj vidljiv i nama prepoznatljiv.

A što je sa onim drugim?
Ne, mislio sam na onu civilizaciju koja pokriva sve vidljivo i nevidljivo.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2002., 09:48   #12
Quote:
Originally posted by Uranus
A što je sa starim civilizacijama koje su izumrle? Na primjer, što je sa starim civilizacijama Anda? Oni su isto bili ljudi ali totalno drugačije civilizacije od naše? Nisu imali ni tehnike ni metala, a radili su stvari koje mi sa svom svojom današnjom tehnikom ne možemo stvoriti.

Zanimljivo je kako te civilizacije mi gotovo uopće ne uključujemo u svoju povijest. Kao da su to bili neki vanzemaljci.

Pogrešno si shvatio. Mislio sam na cjelokupnu ljudsku civilizaciju uopće, uključujući sve što se ikada ticalo ljudi na Zemlji.

Civilizacije u povijesnom i regionalnom smilsliu su nešto drugo, i lako se može pomiješati, ali nije li bilo iz konteksta očito da govorim o ljudima općenito?
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2002., 13:03   #13
I ti sto pljuju po civilizaciji su proizvod nje same. Ali falicni proizvodi, sa nemogucnoscu prihvacanja i shvacanja civilizacije kao cjeline. Civilizacija sama po sebi nije ni dobra ni losa, ona je odgovor ljudskog grupnog bica na izazove svijeta oko sebe, i na kolicinu i slozenost medjudjelovanja milijardi jedinki koje svojim postupcima djeluju jedni na druge i na svijet oko sebe. Ti "pljuvaci" pokusavaju svojim plakanjem i vikanjem postici da se civilizacija vise prilagodi njima zbog toga sto se sami ne mogu snaci u njoj, u isto vrijeme tjeseci sami sebe idejom da su spoznali nevaljalost svega oko sebe, te da su iznad svih tih "zala" zbog kojih smo "losi". To je njihov nacin samoobrane bez cega nebi mogli funkcionirati.

Uff!!
zaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2002., 13:10   #14
Quote:
Originally posted by zaz
I ti sto pljuju po civilizaciji su proizvod nje same. Ali falicni proizvodi, sa nemogucnoscu prihvacanja i shvacanja civilizacije kao cjeline. Civilizacija sama po sebi nije ni dobra ni losa, ona je odgovor ljudskog grupnog bica na izazove svijeta oko sebe, i na kolicinu i slozenost medjudjelovanja milijardi jedinki koje svojim postupcima djeluju jedni na druge i na svijet oko sebe. Ti "pljuvaci" pokusavaju svojim plakanjem i vikanjem postici da se civilizacija vise prilagodi njima zbog toga sto se sami ne mogu snaci u njoj, u isto vrijeme tjeseci sami sebe idejom da su spoznali nevaljalost svega oko sebe, te da su iznad svih tih "zala" zbog kojih smo "losi". To je njihov nacin samoobrane bez cega nebi mogli funkcionirati.

Uff!!
Slažem se. To je isto kao kad napr. pljujemo po našoj vladi. A ta vlada proizlazi upravo iz nas, našeg naroda. I onda se čudimo kako su svi koji dođu na vlast isti. Nije uzalud ona poslovica "Svaki narod ima vladu kakvu zaslužuje". Isto tako imamo civilizaciju kakvu zaslužujemo.

Prvo trebamo mijenjati sebe, pa time možemo polako promijeniti i civilizaciju na bolje.
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2002., 18:00   #15
Jango Fett,
Quote:
Mislim, nemate referencu. Kako onda znate? Primjetio sam mnogo takvih na Forumu, koji govore "mi smo smeće", "mi smo ovakvi", "mi smo onakvi", a zapravo bi se trebali upitati imaju li oni zbiljsku i neosporivu referencu da je to što tvrde mjerodavno.

kako bi znali što je dobro a što zlo - ako postoji samo jedno od to dvoje?

Kako bi znali da je mrak mračan, ako bi postojala smo svjetlost?
Dobro pitanje.
"Kako vi možete znati da je naša civilizacija loša i zla - ako je jedina???"
Sad ćeš se vjerojatno zgroziti, ali mislim da bi najpošteniji odgovor bio: Bez religije - nikako. Nedostaje neosporiva referenca.
No, vjernik nema takvih problema. On smatra da zbiljska i neoboriva referenca postoji. Izvan naše civilizacije i našeg svijeta, pa samim tim i neovisna o njoj. Ipak, dostupna jer je objavljena (ili spoznatljiva).
_th_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2002., 18:04   #16
Quote:
Originally posted by _th_
Jango Fett,

Dobro pitanje.
"Kako vi možete znati da je naša civilizacija loša i zla - ako je jedina???"
Sad ćeš se vjerojatno zgroziti, ali mislim da bi najpošteniji odgovor bio: Bez religije - nikako. Nedostaje neosporiva referenca.
No, vjernik nema takvih problema. On smatra da zbiljska i neoboriva referenca postoji. Izvan naše civilizacije i našeg svijeta, pa samim tim i neovisna o njoj. Ipak, dostupna jer je objavljena (ili spoznatljiva).
Tako je, religija računa na postojanje vanjske apsolutne reference, Boga, koji je poput ishodišta koordinatnog sustava.

Za objekt u koordinatnom sustavu možeš reći gdje se nalazi samo u odnosu na ishodište, ili u najmanju ruku u odnosu na neki drugi objekt. Ista analogija.

Ako naša civilizacija postoji u koordinatnom sustavu, gdje je ishodište? Jesmo li mi ishodište?
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2002., 10:20   #17
jango,

daj si sredi taj potpis uništavaš topic
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2002., 13:34   #18
Re: Kako vi možete znati da je naša civilizacija loša i zla - ako je jedina???

Quote:
Originally posted by Jango Fett
Mislim, nemate referencu.
nemamo?
says who?
Quote:
Kako onda znate? Primjetio sam mnogo takvih na Forumu, koji govore "mi smo smeće", "mi smo ovakvi", "mi smo onakvi", a zapravo bi se trebali upitati imaju li oni zbiljsku i neosporivu referencu da je to što tvrde mjerodavno.
cek.
tebi treba referenca.

ako vec negiras sve civilizacije osim zapadnoeuropske/angloamericke, sto je VRLO GLUPO, onda uzmi temelje nase civilizacije kao sto su povelja o ljudskim pravima i tome slicni dokumenti, koji odredjuju nase osnovne civilizacijske norme.

onda uzmi nasu tzv. civilizaciju, koja ocito ne slijedi pravila koja je sama postavila.

i onda mi reci: what's your point?
Quote:
kako bi znali što je dobro a što zlo - ako postoji samo jedno od to dvoje?

Kako bi znali da je mrak mračan, ako bi postojala smo svjetlost?
a tko kaze da postoji samo jedno?
tko kaze da postoji ijedno?
ali u ovom slucaju referenca postoji. to sto si ti toliko corav[1] da to ne vidis, tvoj je problem.

[1] da, corav. valjda zato i imas ovaj kretenski .sig na brajici.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2002., 16:34   #19
cptar:


Quote:
ako vec negiras sve civilizacije osim zapadnoeuropske/angloamericke, sto je VRLO GLUPO, onda uzmi temelje nase civilizacije kao sto su povelja o ljudskim pravima i tome slicni dokumenti, koji odredjuju nase osnovne civilizacijske norme.
vidi vidi ko je ovdje...

lagano si pogrešno shvatio ono što sam nekoliko puta objašnjavao: mislio sam na civilizaciju u općem smilu, kao čovječanstvo, ne na civilizacije kao pojedinačne kulturno-geografske skupine kroz ljudsku povijest. (to je treći put da to govorim)

Moj signature je namjerno bio takav, jer je fora. Naravno, skinuo sam ga, čim je prestala biti fora. Glavno da sam uspio naživcirati pola Foruma.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2002., 19:18   #20
Cuj Jango, i mene si uspio nazivcirati i sad ako vidim takvo pismo jednostavno ne citam.

"ako vec negiras sve civilizacije osim zapadnoeuropske/angloamericke, sto je VRLO GLUPO, onda uzmi temelje nase civilizacije kao sto su povelja o ljudskim pravima i tome slicni dokumenti, koji odredjuju nase osnovne civilizacijske norme"

Povelja o ljudskim pravima ima ishodiste u Magna Charta (Engleska) kao i svi ustavi ovog svijeta (O.K. skoro svi)
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:15.