Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.12.2008., 18:36   #21
ali pastrvo, psihobolesti nisu skroz definirane. danas imaš, sutra nemaš. nitko ne moze bit siguran da imaš.. kuzis..
 
Odgovori s citatom
Old 19.12.2008., 18:50   #22
ma nije to bas taaako mutno.

uostalom i od drugih bolesti mozes ozdraviti pa ti ne presucuju sto imas.
__________________
just because you're paranoid don't mean they're not after you
tjeskobna pastrva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 04:49   #23
Mislim da drugarica moderka želi da ovaj topić nestane na samo dno.
Astrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 07:28   #24
problem je taj sto mnogi komotni psihijatri misle da im lista DSM ili ova medjunarodne zdravst. organizacije moze zamijeniti udzbenike iz psihopatologije, farmakoterapije i psihoterapije
MOLOKAI is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 09:23   #25
Ovaj spisak F-ova nista ne znaci nikome, osim sto olaksava medju ljudima koji rade na prijemu (ili jos cemu) pacijenata, da bi mogao na papiru da vidi sta su mu rekli drugi doktori da mu je... i to u grubim crtama.

Besmisleno je bez ikakvog cilja ovako doci i napisati F-ove.

Osim toga, vecina ljudi laika pa i doktora u neformalnoj komunikaciji koristi starije i pouzdanije (na kojima se zaista "radilo") nazive bolesti.
Osim toga, ova mala i ne zna sta znaci rec "demencija" i sta su neke "vise puta pominjane" boljke... da je znala sigurno bi prevela.
Probati. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 09:25   #26
F12.- Duševni poremećaji i poremećaji ponašanja uzrokovani uzimanjem kanabinoida - neverovatno. Pa po cemu su to procenili da je time uzrokovan majke im...

stvar je jasna.... "dusevni poremecaj" i "poremecaji"... jasno je da nisu sigurni da je izazvano time, pa zato ispred pise "dusevni poremecaj" a posle "i poremecaji"...
Probati. is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 20.12.2008., 10:11   #27
Quote:
Astrice kaže: Pogledaj post
F53 Duševni poremećaji i poremećaji ponašanja u vezi s babinjama, nesvrstani drugamo
F53.0 Blagi duševni poremećaji i poremećaji ponašanja u vezi s babinjama, nesvrstani drugamo
F53.1 Teški duševni poremećaji i poremećaji ponašanja u vezi s babinjama, nesvrstani drugamo
F53.8 Ostali duševni poremećaji i poremećaji ponašanja u vezi s babinjama, nesvrstani drugamo
A što je ovo????

Dobro, a gdje je neuroza? Ima li je uopće?
Inače, jedino što prepoznajem kod sebe je socijalna fobija.

Zadnje uređivanje znashtikosam : 20.12.2008. at 10:17.
znashtikosam is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 10:36   #28
To je isto kao da si pitao "Gde je psihoza" samo jos malo gluplje jer "Psihoza" ima manje vrsta... Podela na neuropsihoze i psihoneuroze... ali to je siroka podela, mada pre jesu bili korisceni izrazi tipa "takva i takva neuroza" i sl.. Psihoze su ti melanholija, hipohondrija, shizofrenija itd... medjutim, neces reci "Imam psihozu" nego "Imam tu i tu psihozu", ili recimo "Imam melanholicnu psihozu", dok ces, ako imas neku vrstu neuroze reci samo da imas neurozu... ne navodeci vrstu... valjda zato sto ako imas psihozu vise ti "ima leka" i ljudi ti mogu pomoci ako znaju da ti je bas to... <sala> stvarno stvar stoji ovako. Za to je kriva Amerika (filmovi dje su ljudi nista manje nego serijske ubice (obicne ubice vise i ne postoje) i teski bolesnici, a ako su narkomani u pitanju je samo igla i kasicica zutog...)

Pre toga je u Francuskoj (majka psihijatrije) postojala podela neuroza na "psihopatije" i "neuropatije" i onda su nabrajane vrste...
Predlazem ti citanje Les Nevroses od Pierre Janet-a ako ces da se informises o nervozama, i vrstama, posto se tu ne koriste oznake tipa F itd..
Probati. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 10:44   #29
Quote:
Probati. kaže: Pogledaj post
To je isto kao da si pitao "Gde je psihoza" samo jos malo gluplje jer "Psihoza" ima manje vrsta... Podela na neuropsihoze i psihoneuroze... ali to je siroka podela, mada pre jesu bili korisceni izrazi tipa "takva i takva neuroza" i sl.. Psihoze su ti melanholija, hipohondrija, shizofrenija itd... medjutim, neces reci "Imam psihozu" nego "Imam tu i tu psihozu", ili recimo "Imam melanholicnu psihozu", dok ces, ako imas neku vrstu neuroze reci samo da imas neurozu... ne navodeci vrstu... valjda zato sto ako imas psihozu vise ti "ima leka" i ljudi ti mogu pomoci ako znaju da ti je bas to... <sala> stvarno stvar stoji ovako. Za to je kriva Amerika (filmovi dje su ljudi nista manje nego serijske ubice (obicne ubice vise i ne postoje) i teski bolesnici, a ako su narkomani u pitanju je samo igla i kasicica zutog...)

Pre toga je u Francuskoj (majka psihijatrije) postojala podela neuroza na "psihopatije" i "neuropatije" i onda su nabrajane vrste...
Predlazem ti citanje Les Nevroses od Pierre Janet-a ako ces da se informises o nervozama, i vrstama, posto se tu ne koriste oznake tipa F itd..
ovo sve:
F44.4 Disocijativni motorni poremećaji
F44.5 Disocijativne konvulzije
F44.6 Disocijativna anestezija i gubitak osjeta
F44.7 Miješani disocijativni/konverzivni/ poremećaji
F44.8 Ostali disocijativni /konverzivni/ poremećaji
F44.9 Disocijativni /konverzivni/ poremećaj, nespecificiran
F45 Somatoformni poremećaji
45.4 Perzistirajući somatoformni bolni poremećaj
F45.8 Ostali somatoformni poremećaji
F45.9 Somatoformni poremećaj, nespecificiran
se nekad zvalo histerija (u prevodu sa grc. 'picka', doslovno). Osim toga, samo neko ko vadi iz konteksta da bi "trceci" pregledao pacijenta, gde je cilj brzina i da ga skine sa ledja, moze da misli kako ove stvari ne prate jedna drugu i ne javljaju se obicno zajedno. Neko ce misliti kako je to sada opsirnije jer je bolje i detaljnije, medjutim, nije tako... jer je postojalo najmanje 8 klasifikacija "koja je vrsta histerije u pitanju"... i... najmanje 4 klasifikacije o tome "koji je stadijum te vrste u pitanju" itd...
Probati. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 10:49   #30
Nda kaj mene pitašitaj studenta medicine ili psihijatra.Ili dr opće prakase.
Astrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 10:53   #31
Quote:
Probati. kaže: Pogledaj post
To je isto kao da si pitao "Gde je psihoza" samo jos malo gluplje jer "Psihoza" ima manje vrsta... Podela na neuropsihoze i psihoneuroze... ali to je siroka podela, mada pre jesu bili korisceni izrazi tipa "takva i takva neuroza" i sl.. Psihoze su ti melanholija, hipohondrija, shizofrenija itd... medjutim, neces reci "Imam psihozu" nego "Imam tu i tu psihozu", ili recimo "Imam melanholicnu psihozu", dok ces, ako imas neku vrstu neuroze reci samo da imas neurozu... ne navodeci vrstu... valjda zato sto ako imas psihozu vise ti "ima leka" i ljudi ti mogu pomoci ako znaju da ti je bas to... <sala> stvarno stvar stoji ovako. Za to je kriva Amerika (filmovi dje su ljudi nista manje nego serijske ubice (obicne ubice vise i ne postoje) i teski bolesnici, a ako su narkomani u pitanju je samo igla i kasicica zutog...)

Pre toga je u Francuskoj (majka psihijatrije) postojala podela neuroza na "psihopatije" i "neuropatije" i onda su nabrajane vrste...
Predlazem ti citanje Les Nevroses od Pierre Janet-a ako ces da se informises o nervozama, i vrstama, posto se tu ne koriste oznake tipa F itd..
Ne moraš vrijeđati.
Ne, već imam dijagnosticiranu neurozu, a ne znam što se točno misli pod time. Soc. fobija, panični napadaji, prisilne misli su, valjda, manifestacije te neuroze? Kod mene bi trebali biti, to mi je napisala Komarica, a pouzdano znam da je ženska vrsna psihijatrica.
znashtikosam is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 13:59   #32
Vrsta neuroza ima onoliko koliko ima i ljudi, po misljenju nekih psihijatara, te je ovakve "F-ove" i "DSM-ove" po njihovom misljenju apsurtno i praviti, sa cime se slazem, s obzirom da nije dokazano da vrsta neuroza nema onoliko koliko ima i ljudi, mozda jos i vise, stoga samo mogu reci da je ovaj "DSM" nenaucan dok to ne dokaze...
Probati. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 14:13   #33
Quote:
znashtikosam kaže: Pogledaj post
A što je ovo????

Dobro, a gdje je neuroza? Ima li je uopće?
Inače, jedino što prepoznajem kod sebe je socijalna fobija.
Neuroza je kao termin gotovo izbačena iz moderne psihijatrije i rijetko se koristi, pošto je izraz bio previše širok i nespecifičan, također i psihoanalitički obojan a psihoanaliza više nije glavna paradigma u psihijatriji, već jedan od više različitih pristupa objašnjenja poremećaja. O tome ima i na wikipediji http://en.wikipedia.org/wiki/Neurosis
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 14:24   #34
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
Neuroza je kao termin gotovo izbačena iz moderne psihijatrije i rijetko se koristi, pošto je izraz bio previše širok i nespecifičan, također i psihoanalitički obojan a psihoanaliza više nije glavna paradigma u psihijatriji, već jedan od više različitih pristupa objašnjenja poremećaja. O tome ima i na wikipediji http://en.wikipedia.org/wiki/Neurosis
Kak to? Pa bar je Komarica profesionalac (i ne dozvoljavam da se govori suprotno). Ma ne, onda je valjda kombinaciju tih mojih, gore navedenih, simptoma pojednostavljeno nazvala neurozom.
znashtikosam is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 14:53   #35
ljudi, dođite na podforum "baš razno", pokreće se humanitarna akcija za potrebite.
Melpina is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 15:32   #36
Quote:
znashtikosam kaže: Pogledaj post
Kak to? Pa bar je Komarica profesionalac (i ne dozvoljavam da se govori suprotno). Ma ne, onda je valjda kombinaciju tih mojih, gore navedenih, simptoma pojednostavljeno nazvala neurozom.
Nije taj izraz skroz izvan upotrebe, da ga neće nitko niti spomenut, međutim u dijagnostičkom smislu je preširok i nedovoljno jasan. Pretpostavljam da ga psihoanalitičari i dalje koriste u svojim klasifikacijama, a i drugi psihijatri ga znaju izgovorit. Međutim iz DSM klasifikacije je "neuroza" je kao klasifikacija maknuta.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 17:52   #37
ma da ali zar nismo vec utvrdili da vracevi ne odaju pacijentima kamo su ih klasificirali?

i nije mi jasno ali svi jatri su posihoanaliticki orijentirani a lozi ce se bavit drugim pravcima ili kako to ide?
__________________
just because you're paranoid don't mean they're not after you
tjeskobna pastrva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 17:57   #38
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
Neuroza je kao termin gotovo izbačena iz moderne psihijatrije i rijetko se koristi, pošto je izraz bio previše širok i nespecifičan, također i psihoanalitički obojan a psihoanaliza više nije glavna paradigma u psihijatriji, već jedan od više različitih pristupa objašnjenja poremećaja. O tome ima i na wikipediji http://en.wikipedia.org/wiki/Neurosis
Čekaj malo, uopće nije istina da psihoanaliza nije glavna u psihijatriji, psihoanaliza je i dalje glavna grana psihijatrije, daleko glavna, osim što se neki poremećaji koji su preteški tipa shizofrenija, ptsp, psihoza, ovisnosti ne tretiraju psihoanalizom jer su te osobe previše fragmentirane, ali se priroda poremecaja objasnjava i dalje psihoanalizom.
Najgluplje mi je kad psiholog govori o tome što je glavno u psihijatriji. Psihijatrija apsolutno sve poremećaje objašnjava putem psihoanalize, jedini poremećaj da znam da ne objašnjava psihoanalizom je bipolarni poremećaj.
 
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 18:01   #39
cekaj al onda ni border ne bi smio psihoanaliziran bit jer je isto fragmentiran.

dobro meni ni inace nije jasno kakve koristi imam od blebetanja o svom djetinjstvu al dobro. ja bih radije konkretne zadatke sta da radim kad me ufati nesto. cjah.
__________________
just because you're paranoid don't mean they're not after you
tjeskobna pastrva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 18:06   #40
a ti sa svojim psihom pricas o djetinjstvu?? ne bi rekla, bar ne previše. u modernoj psihoanalizi se uopce ne prica o djetinjstvu.
a borderline, pa vidiš da ga liječe psihoanalizom, makar neki imaju stav da je previše fragmentiran, al očito ovisi i o jačini borderlinea, onaj koji zbilja graniči sa psihozom, tj. koje su većinom psihotične ne tretiraju. npr. meni je psihić reko da pokušaje suicida nitko neće primit na psihoanalizu, al mislim da na Rebru primaju


ako zelis konkretne zadatke - odi na DBT. Nikakva korist od psihijatra ak ti uopće ne valja i nonstop ga pljuješ
 
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:51.