Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.12.2008., 19:50   #61
Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
Pa postoji neka generalna, krovna podjela na neuroze i psihoze...
Što se šifri tiče, svaki liječnik je dužan pacijentu objasniti njegovu dijagnozu ako ovaj to traži.
Po DSM-u ne bi trebalo. Uostalom, pod dijagnozom na uputnicama idu svakakvi biseri (barem u Hrv.) pa i "administrativna svrha". Neuroza se izbjegava kao dijagnoza upravo zato jer je preširok i nejasan pojam, o.k. pacijent je pri sebi, hvala lijepa, možete li ipak nešto više reći o onome što ga muči. Kad se za nekoga kaže da ima socijalnu fobiju, može se dosta toga zaključiti o problemima i simptomima koji ga muče, ali kad se za nekoga kaže da je neurotičan onda je puno informacija izgubljeno, a jedino što znamo je da ima očuvan realitet, tj. da nije psihotičan.

Naravno da je liječnik dužan ili bi trebao biti dužan objasniti svačiju dijagnozu. Međutim, liječnik prvenstveno treba raditi za dobrobit pacijenta, te može smatrati da pacijentu u datom trenutku ne bi trebalo reći dijagnozu.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 19:52   #62
zasto ne bi trebao reci dijagnozu?
__________________
just because you're paranoid don't mean they're not after you
tjeskobna pastrva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 19:53   #63
Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
Da.
Dočim psihijatri nemaju potrebu secirati psihologe / psihologiju. Bit će da su prezauzeti.
Pa prezauzeti su koliko su prezazuzeti, imaš na ovom podforumu i jednog korisnika koji studira medicinu (psihijatriju) pa secira koje god teme iz psihologije želi.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 19:54   #64
I da, ne kužim zašto se netko opterećuje službenom dijagnozom i širom, netko je rekao da ga izluđuje što ne zna što mu / joj je. Pa ne ozdravi se kad ti netko kaže ime dijagnoze. Ako se loše osjećaš i imaš određene simptome i možeš ih navesti, onda znaš i što ti je, s imenom ili bez. Ono što je bito je da se počneš osjećati bolje.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 19:56   #65
Quote:
tjeskobna pastrva kaže: Pogledaj post
zasto ne bi trebao reci dijagnozu?
U bolnicu dolaze ljudi u raznim stanjima, ako se procijeni da u datom stanju ili trenutku pacijent neće dobro psihički primiti dijagnozu, može mu se i ne reći.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 19:58   #66
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
Po DSM-u ne bi trebalo. Uostalom, pod dijagnozom na uputnicama idu svakakvi biseri (barem u Hrv.) pa i "administrativna svrha". Neuroza se izbjegava kao dijagnoza upravo zato jer je preširok i nejasan pojam, o.k. pacijent je pri sebi, hvala lijepa, možete li ipak nešto više reći o onome što ga muči. Kad se za nekoga kaže da ima socijalnu fobiju, može se dosta toga zaključiti o problemima i simptomima koji ga muče, ali kad se za nekoga kaže da je neurotičan onda je puno informacija izgubljeno, a jedino što znamo je da ima očuvan realitet, tj. da nije psihotičan.

Naravno da je liječnik dužan ili bi trebao biti dužan objasniti svačiju dijagnozu. Međutim, liječnik prvenstveno treba raditi za dobrobit pacijenta, te može smatrati da pacijentu u datom trenutku ne bi trebalo reći dijagnozu.
Jao jao. Naravno da je preširok pojam i da će svaki pacijent dobiti specifičnu dijagnozu, ono što sam htjela reći (i tako sam napisala) je da se zna što sve spada pod neuroze, dakle jedan generički pojam koji sasvim dobro služi svojoj svrsi.

Neurotični pacijenti ne čuju glasove koji im govore da ubiju svog susjeda i ne misle da su Napoleon.

A što se tiče davanja dijagnoze, danas su je obavezni reći. Ja sam se čak posvađala sa svojim oftalmologom što mi je išao govoriti čak i što bi mi MOGLO biti, pa mi je rekao, citiram: ja sam vam to DUŽAN reći.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 20:01   #67
Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
Jao jao. Naravno da je preširok pojam i da će svaki pacijent dobiti specifičnu dijagnozu, ono što sam htjela reći (i tako sam napisala) je da se zna što sve spada pod neuroze, dakle jedan generički pojam koji sasvim dobro služi svojoj svrsi.
Jao. Jao. Da je baš tako dobro služio svrsi ne bi ga izbacili iz DSM-a.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 20:02   #68
sto nama nista ne znaci jer mi radimo po icd-u.
__________________
just because you're paranoid don't mean they're not after you
tjeskobna pastrva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 20:04   #69
a tamo lijepo pise F40-F48 Neurotic, stress-related and somatoform disorders dakle imamo skup poremecaja koji se smatraju neurotskima.
__________________
just because you're paranoid don't mean they're not after you
tjeskobna pastrva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 20:04   #70
I kad smo već kod toga, na psihoterapiju može ići i onaj tko nema nikakvu dijagnozu a želi učiniti nešto za sebe i svoj emocionalni život.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 20:09   #71
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
Jao. Jao. Da je baš tako dobro služio svrsi ne bi ga izbacili iz DSM-a.

Cjepidlaka?
Ne govorim ovdje o službenim klasifikacijama i sistematizacijama dijagnoza itd. nego o svakodnevnoj komunikaciji. Kaj ti misliš da psihijatar neće izgovoriti riječ neuroza ili psihoza zato jer nije prema xyz klasifikaciji, i da njegov kolega neće znati o čemu ovaj priča?
Ali očito psiholozi ne možete ništa bez tablica i definicija, možda i ovjereno kod javnog bilježnika. Opusti se malo, nisi na ispitu, a ja još manje.

Ajmo se sad svađati je li voda ili H2O.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 20:13   #72
nis vam to ne vrijedi dok ne otkrijete toplu!
__________________
just because you're paranoid don't mean they're not after you
tjeskobna pastrva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 20:13   #73
a gdje onda spadaju poremećaji ličnosti, nisu bome psihoze, a nisu ni neuroze. Čini mi se da se por.lic cesto krivo dijagnosticira kao neka SF. Ali,nije mi jasno kad ce ljudi shvatiti da dijagnoza je samo slovo na papiru, nije toliko bitna. Svi manje više znate koja vam je dijagnoza, nije toliko teško skuziti.
 
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 20:14   #74
poremecaj licnosti je poremecaj licnosti.


i meni je tesko skuzit aaaaaaaaaaaaa dosadni ste.
__________________
just because you're paranoid don't mean they're not after you
tjeskobna pastrva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 20:15   #75
F00-F09 Organic, including symptomatic, mental disorders
F10-F19 Mental and behavioural disorders due to psychoactive substance use
F20-F29 Schizophrenia, schizotypal and delusional disorders
F30-F39 Mood [affective] disorders
F40-F48 Neurotic, stress-related and somatoform disorders
F50-F59 Behavioural syndromes associated with physiological disturbances and physical factors
F60-F69 Disorders of adult personality and behaviour
F70-F79 Mental retardation
F80-F89 Disorders of psychological development
F90-F98 Behavioural and emotional disorders with onset usually occurring in childhood and adolescence
F99 Unspecified mental disorder

i neni je ovo sasvim lijepa i jasna podjela.
__________________
just because you're paranoid don't mean they're not after you
tjeskobna pastrva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 20:16   #76
psihoze su pod ef dvadeset, ne.
__________________
just because you're paranoid don't mean they're not after you
tjeskobna pastrva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 20:18   #77
Quote:
tjeskobna pastrva kaže: Pogledaj post
poremecaj licnosti je poremecaj licnosti.


i meni je tesko skuzit aaaaaaaaaaaaa dosadni ste.
ces otić na psihološke testove? zajebi si psihica itd. i odi po uputnicu za psihologa... za testove i odi direktno tamo.
 
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 20:19   #78
Pa ako nisu ni jedno ni drugo, onda je valjda nešto treće.
Htjedoh samo reći da to što ti pojmovi ne stoje kao dijagnoze u nekoj službenoj klasifikaciji ne znači da su izbrisani, da su nestali, da se ne koriste i da nemaju svoje značenje, kako za stručnjake tako i za ljude koji se temom zanimaju.
Tako npr. psihijatar nekom može reći, vi imate anksiozno depresivni poremećaj što spada pod neuroze a to znači to i to itd.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 20:20   #79
pa oce mi opca dat psihotest bez odobrenja psihijatra? jer me jatar ne zeli slat.
__________________
just because you're paranoid don't mean they're not after you
tjeskobna pastrva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 20:22   #80
Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
Cjepidlaka?
Ne govorim ovdje o službenim klasifikacijama i sistematizacijama dijagnoza itd. nego o svakodnevnoj komunikaciji. Kaj ti misliš da psihijatar neće izgovoriti riječ neuroza ili psihoza zato jer nije prema xyz klasifikaciji, i da njegov kolega neće znati o čemu ovaj priča?
Ali očito psiholozi ne možete ništa bez tablica i definicija, možda i ovjereno kod javnog bilježnika. Opusti se malo, nisi na ispitu, a ja još manje.

Ajmo se sad svađati je li voda ili H2O.
Već sam ranije naveo da kao izraz nije skroz izbačena iz upotrebe i da će ga i struka spomenut. Evo i ja ću napisat nekoliko puta: neuroza, neuroza, neuroza.

A ti svoj hostilitet prema psiholozima usmjeri negdje drugdje, pošto mene ne zanima.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:01.