Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.12.2010., 10:44   #221
Mojoj (2g i 4mj) je najdraža igra obavljanje kućanskih poslova zajedno sa mnom. Kad ja usisavam velikim usisavačem ona usisava malim, briše prašinu po stanu, stavlja prati veš, prostire veš. Kad kuham posjednem je na radnu ploču i onda mi dodaje namirnice. Osim toga jako voli plesati i pjevati tako da svaki dan održimo i po nekoliko mini koncerata, naravno doma Od igračaka se najviše igra s bebama, lego kockama i slagalicama. Mi zapravo osim toga i nemamo puno drugih igračaka.
__________________
Robica za curice
Klara0908 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 00:06   #222
Moj sin je 18 mjeseci.Slikovnice su broj 1,počeli smo ih čitati kad je bio 4 mjeseca.Sad ih čitamo tako da ja izostavljam riječi,a on ih nadopunjava.Također pola dana pjevamo pjesmice,ja izostavljam riječi,a on ih otpjeva.Igračke ga ne zanimaju za sada.Nosi mikser po kući,kuhače, termosice,stavlja i skida poklopce sa boce mlijeka,u praznu bocu ubacuje olovke pa traži da ih izvadim pa ponovno ubacuje.Polako igramo Memory...sviđa mu se jako.Voli gledati crtiće, ali mu ih ograničavam na nekoliko dnevno.Voli crtati tj.ja crtam,a on pogađa što je.Sa mnom radi kućanske poslove. Ima malog praška pa zajedno brišemo prašinu.Najveća mu je radost usisavač.Ja stavim na najlaganiji zvuk i on po pola sata usisava,uvlači šnjuru...Puno je lakše kad je vrijeme lijepo pa možemo u šetnju ili na igralište.Mi smo cijele dane sami i svaki se dan trudim da odemo kod nekoga,ako ništa onda barem u Mercator u igraonicu.Uvijek sam tvrdila da djeci ne treba hrpa igračaka i to se kod mog sina pokazalo točnim,uvijek će se bolje zaigrati s nečim što nije igračka.Ps. Zaboravila sam napisati da jako puno vremena provodimo slušajući pjesmice i plešući.
__________________
...u našu se ljubav možeš pouzdati...
senka1981 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2011., 20:34   #223
Unhappy Tražim savjet majki u vezi čuvanja djece

Poštovane majke,

čuvala sam jednu curicu od 4 godine. Očito da sam joj se svidjela, jer je pitala kada ću ponovo doći sto puta, pa me majka ponovo zove na čuvanje, no meni ponestaje ideja.
Ja osobno nisam majka i nemam previše inspiracije za igre, uglavnom pratim ono što se djeci svidi. Ne mogu djecu gledati da se ne igraju i glupo mi je sjediti na trosjedu i čekati da vrijeme prođe, užasno ju želim zabavljat ! Bilo nam jer par puta dosadno, jer nismo znale šta bi... Mijenjale smo igre iz minute u minutu, ali sve je to njoj već poprilično dosadno bilo. Imate li kakav savjet? Trikove ? Moje čuvanje se sastoji od cjelodnevnog igranja te čitanja priča prije spavanja. No htjela bi unjeti nešto novo i zanimljivije u njen stančić, tako da nam ubuduće ne bude toliko dosadno. Nekako mi fali malo mašte Zadnji puta sam probala plastelin, ali mislim da ju je to naživciralo jer joj nije uspjevalo kao meni :P Svaki savjet je dobrodošao ! Hvala...
MissVirtual is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2011., 20:59   #224
Moja 4-godisnjakinja obozava puzzle, memory, covjece ne ljuti se, glumatanje sa bebama, crtanje pastelama, a zadnje vrijeme joj je hit izrada ogrlica od raznih perlica ili od sarenih slamcica narezanih na komadice. Ili izrezivanje slicica iz novina i ljepljenja na bijeli papir. Ili ljepljenje sjemenki, komadica tkanine, bilo cega, na komadic kartona ili obicni papir.
I bojanke ponekad pale.
__________________
mama po zanimanju
Ani4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2013., 21:19   #225
Quote:
Ani4 kaže: Pogledaj post
Moja 4-godisnjakinja obozava puzzle, memory, covjece ne ljuti se, glumatanje sa bebama, crtanje pastelama, a zadnje vrijeme joj je hit izrada ogrlica od raznih perlica ili od sarenih slamcica narezanih na komadice. Ili izrezivanje slicica iz novina i ljepljenja na bijeli papir. Ili ljepljenje sjemenki, komadica tkanine, bilo cega, na komadic kartona ili obicni papir.
I bojanke ponekad pale.
E ovo zadnje sto si rekla, ljepljenje bilo cega na papir se cini dobra ideja,pa cu probat..buduci da zaista nemam ideja
__________________
Ponos je izvrsio samoubojstvo, a ljubav puze po podu i plete se u paucinu mojih suza isplakanih nekadasnjih noci..
El Miedo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 12:36   #226
Malac ima 15 mj.i ova dva kisna dana su nam ubitacna jer smo cijeli dan sami u kući a njemu sve brzo dosadi pa vise ne znam šta da izmisljam. Obožava autice kamione i sve sto ima kotače to vuče po podu i govori br br. Kocke voli ubacivat kroz otvore al slagat ne,kad mu složim sve mi odmah sruši. Slikovnice voli listat i gledat al mu brzo dosadi dok mu čitam da se unervozi i počne bzvz okretat stranice. Ima onog psica na spagicu pa kad trcim po stanu dok vucem tog psica smije se full to mi je zabavno. Obožava usisavac al ne mogu pol dana usisavat. Isto tako obožava bit na prozoru i gledat van čekati da prodju pas mačka i auto. Crtiće moze hopnptizorajuce gledati isto tako i dječje pjesmice al to mu pustam na tel jedino kad sve adute iskoristim kod hranjenja pa mislim da je 15-20 min rascjepkano na nekoliko obroka sasvim dovoljno za njeg.dob dok jede.

Vozi kojiput onaj autic guralicu,ili samu guralicu gura,al sve ovo sto sam nabrojala bude po nekoliko sek.i dosadi mu. Jedino sto sam primijetila gdje se sam zaigra i to na duže je u vrticu-pokretnom kinderbetu. Npr.kad moram na wc ili mu stavit kuhat jest znam ga stavit unutra protestira minutu i vec drugu minutu se igra sam i priča sa plisancima lista slikovnice i svašta nesto. Al to mi je taj kinderbet samo za te slučajeve kad trebam da mi je na sigurnom da nesto nabrzinu obavim jer smo većinom sami doma. Ne želim ga satima drzat unutra.
Al kad je izvan kinderbeta neće se uopce tako zaigrati. Dajte mi neke prijedloge kako da ga zabavim?
Hvala
ivor6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 13:04   #227
@Miss Virtual
moja mala ima 3 godine - kad je doma igramo se svasta
- kocke, legici, pruga (uz prugu od legica gradimo zgrade, dvorce i sl)
- drustvene igre - memo, lotti karotti
- puzzle, slagalice
- plastelin
- radimo svasta od papira/kartona - pogledaj ovdje https://www.forum.hr/showthread.php?t=263250 - mi smo bas za vikend radile zumbule
- igramo se doktora, "kuhamo" u njenoj kuhinji
- imamo predstave (slozimo publiku od plisanaca, ostali plisanci glume-pjevaju...)
- crtamo, bojamo
- ako je vrijeme ok idemo u park
- kuhamo zajedno - obozava kuhati sa mnom pa mi pomaze, zajedno radimo i pecemo kolace

nabavi ovu knjigu http://www.planetzoe.hr/knjiga.php?i...jecu_od_3_do_7.. za jos ideja
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2013., 00:55   #228
Aktivnosti za predškolce

mi smo doma, ne idemo u vrtić, ali i da idemo treba si nekako skratiti ove hladne, mračne dane. osim crtića kakve aktivnosti/igre radite sa svojim predškolcima u kući. mislim na nešto konstruktivno i produktivno

mi trenutno naveliko mjesimo plastelin i bojamo temperama. počeli smo natucati pjesmice na engleskom. knjigice su uvijek in, kao i crtići. ali bi htjela zubici ponuditi nešto zanimljivo da okupira njen vječno gladni um.

kaj vi radite preko hladne jeseni i zime/vrućeg ljeta ako niste u mogućnosti ići van?
Kraljica majka1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2013., 02:22   #229
Quote:
Kraljica majka1 kaže: Pogledaj post
mi smo doma, ne idemo u vrtić, ali i da idemo treba si nekako skratiti ove hladne, mračne dane. osim crtića kakve aktivnosti/igre radite sa svojim predškolcima u kući. mislim na nešto konstruktivno i produktivno

mi trenutno naveliko mjesimo plastelin i bojamo temperama. počeli smo natucati pjesmice na engleskom. knjigice su uvijek in, kao i crtići. ali bi htjela zubici ponuditi nešto zanimljivo da okupira njen vječno gladni um.

kaj vi radite preko hladne jeseni i zime/vrućeg ljeta ako niste u mogućnosti ići van?
Gradimo satore. Rezemo skarama sve sto se da rezati.
Pretumbavamo stare igracke.
Skuzila je igru toplo-hladno, totalno joj je fora pa imam cak i podosta lufta dok gospodicna smislja gdje da od mene sakrije neki predmet i rikava od smijeha dok ja satro nemusto trazim. I jos vise lufta dok ona gorljivo trazi

Imali su neku predstavu u vrticu pa smo onda od kartona, kolaza i slamki napravili nase "glumce", improvizirali pozornicu, plisanci su publika, a curki je urnebes sto nas dvije zajedno smisljamo "saljive" dijaloge

Dvaput tjedno idemo na sport, niz motorickih vjezbi i divljanje od sat vremena za trogodisnjake. Imaju majice od "kluba" i jako su si vazni, nose bocice s vodom na trening i tak...na to ode barem dva sata sve ukupno...al to nije u kuci. Ali dobro, nije ni vani na kisi i hladnoci
__________________
Rudeness is the weak person's imitation of strength.
Azriela is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2013., 15:46   #230
fenomenalne ideje azrijela. mojoj glumici će se svidjeti ideja o kazalištu.
a vani ispred kuće imam ogromnu kutiju koja žudi da se transformira u kućicu.
i toplo-hladno je super ideja sutra ću joj objasniti kak se igra.
digresija: kamo odlazite na vježbe? i kakve fizičke aktivnosti nude za djecu? zanima me nešto konkretnije jer bi joj htjela ponuditi i neke fizičke igre da se malo ispuca.

još nismo rezale jer me bilo strah da si nekaj ne napravi, ali mislim da je došlo i vrijeme za to. možda serija jesenskih kolaža na netu sam pronašla stranice od ARTMEDIE koja uz mnoštvo knjiga na svojim stranicama nudi i konkretne igre za djecu - spajalice, likove za izrezavanje, memory.

počele smo skupa raditi kolače jer joj je fora rzbijati jaja, miješati sastojke i pomagati mami

puzzle su nam zakon, obične i kockice.

izrazila je želju da bi pisala, pa sad vježbamo krugove, trokute, kvadrate. i crtamo snjegovića, kućice, dinosaure.

ima još tko kakvu ideju? ili zna za neku stranicu sa fora stvarima za djecu? AJDE PLIZ super mame
Kraljica majka1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 00:20   #231
Quote:
Kraljica majka1 kaže: Pogledaj post
fenomenalne ideje azrijela. mojoj glumici će se svidjeti ideja o kazalištu.
a vani ispred kuće imam ogromnu kutiju koja žudi da se transformira u kućicu.
i toplo-hladno je super ideja sutra ću joj objasniti kak se igra.
digresija: kamo odlazite na vježbe? i kakve fizičke aktivnosti nude za djecu? zanima me nešto konkretnije jer bi joj htjela ponuditi i neke fizičke igre da se malo ispuca.

još nismo rezale jer me bilo strah da si nekaj ne napravi, ali mislim da je došlo i vrijeme za to. možda serija jesenskih kolaža na netu sam pronašla stranice od ARTMEDIE koja uz mnoštvo knjiga na svojim stranicama nudi i konkretne igre za djecu - spajalice, likove za izrezavanje, memory.

počele smo skupa raditi kolače jer joj je fora rzbijati jaja, miješati sastojke i pomagati mami

puzzle su nam zakon, obične i kockice.

izrazila je želju da bi pisala, pa sad vježbamo krugove, trokute, kvadrate. i crtamo snjegovića, kućice, dinosaure.

ima još tko kakvu ideju? ili zna za neku stranicu sa fora stvarima za djecu? AJDE PLIZ super mame


idemo na jednostavno -sport- na Malešnici, ZG. Nije nikakav konkretan sport, ali vježbaju, istežu se, trče u krug, u vis, u dalj, uče gađati mali koš spužvaatim loptama, igraju lovice, lanca probijanca...
Ali trenerica je stručna, kulerica koju klinci obožavaju, skuži afinitete i talente za određene sportove, upućuje roditelje i stvarno ih, na njihovoj razini uči sportskoj disciplini.
Kad se trče tri kruga po maloj dvoranici, trče se tri kruga, nema zabušavanja, vježbaju koncentraciju

Na kraju godine imaju "olimpijadu", ali naravno, svi sudionici dobiju medalje. Nama je ovo prva godina, tek je dorasla, ali od frendica stariji klinci su išli pa sam znala kako to ide i da zbilja vrijedi.

Ako ti kćerkica voli grafomotoričke vježbe - mi smo otkrili Dora knjižice iz DM-a. Imaju na žalost samo dvije - Dora na selu i Dora ide u školu, a unutra pregršt "problemskih zadataka".
Brojanje, spajanje boja i oblika, lijepljenje naljepnica u predviđene kućice, pisanje kosih, cik-cak i valovitih crta kroz maštovite zadatke, labirinti i slično.

Imaš u Kik dućanima materijale (stoje kraj kolaža) - da me ubiješ, ne mogu se sjetiti kako se zove - tekstil kao za one starinske medeke, super je za izradu lutkica za kazalište, a cijena je smiješna.
Škarice su mi bile fobija, a onda sam doznala da oni u vrtiću naveliko rezuckaju. Pod nadzorom, naravno, a i stvarno ima sigurnih modela na tržištu. Have no fear
__________________
Rudeness is the weak person's imitation of strength.
Azriela is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 21:34   #232
Quote:
Azriela kaže: Pogledaj post


idemo na jednostavno -sport- na Malešnici, ZG. Nije nikakav konkretan sport, ali vježbaju, istežu se, trče u krug, u vis, u dalj, uče gađati mali koš spužvaatim loptama, igraju lovice, lanca probijanca...
Ali trenerica je stručna, kulerica koju klinci obožavaju, skuži afinitete i talente za određene sportove, upućuje roditelje i stvarno ih, na njihovoj razini uči sportskoj disciplini.
Kad se trče tri kruga po maloj dvoranici, trče se tri kruga, nema zabušavanja, vježbaju koncentraciju

Na kraju godine imaju "olimpijadu", ali naravno, svi sudionici dobiju medalje. Nama je ovo prva godina, tek je dorasla, ali od frendica stariji klinci su išli pa sam znala kako to ide i da zbilja vrijedi.

Ako ti kćerkica voli grafomotoričke vježbe - mi smo otkrili Dora knjižice iz DM-a. Imaju na žalost samo dvije - Dora na selu i Dora ide u školu, a unutra pregršt "problemskih zadataka".
Brojanje, spajanje boja i oblika, lijepljenje naljepnica u predviđene kućice, pisanje kosih, cik-cak i valovitih crta kroz maštovite zadatke, labirinti i slično.

Imaš u Kik dućanima materijale (stoje kraj kolaža) - da me ubiješ, ne mogu se sjetiti kako se zove - tekstil kao za one starinske medeke, super je za izradu lutkica za kazalište, a cijena je smiješna.
Škarice su mi bile fobija, a onda sam doznala da oni u vrtiću naveliko rezuckaju. Pod nadzorom, naravno, a i stvarno ima sigurnih modela na tržištu. Have no fear
puno hvala na trudu azriela

ako se sjetiš još čega piši i ja ću kad uhvatim vremena
Kraljica majka1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 13:46   #233
na ovoj smo temi isto stavljale hrpu ideja za igranje (nek moderatori vide je li potrebno spajati? ) bilo bi super kad bi opet malo zaživjele i jedna i druga...

https://www.forum.hr/showthread.php?t=263250
eruditio is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2014., 23:15   #234
evo jedne odlične (nagrađivane)IGRE
mogu je igrati i manja i veća djeca, zabavna je i odraslima

jako je jednostavno
zgodno recimo i za na plažu
ali i za prikratiti duge ljetne dane kad se ne može van

mi smo igrali ovu verziju
http://www.blueorangegames.com/index.php/games/spotit
misliš ide to brzo a onda shvatiš kako si ostario

s tim da se može i "obrnuto" igrati od ovog iz videa
sve karte stoje na kupu, prema gore (da se vidi ona na vrhu uvijek)
svatko ima samo jednu početnu i onda tko brže uoči par uzima sa središnjeg kupa
pobjednik je onaj tko skupi najviše karata
the redCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2014., 14:09   #235
Kako zabavljate svoju djecu?

Imam bebu od godinu dana i nemam nikakvih ideja kako ga zabaviti. Pod tim ne mislim na igracke. Mislim na zabavu izmedu mene i njega. Ja bih htjela da se on meni smije da se skupa igramo. Najbolje pali kada smo na krevetu pa se skupa kotrljamo, ganjamo, pa ga škakljam. Kada smo u dnevnom medu igrackama ne znam sta da izvodim da postignem isti efekt kao na krevetu. Jednako nam je i kada smo vani. Ako imate ideja pisite.
Zanima me kako se vi igrate sa svojom djecom.
Ono sto sam problala guglati, nije nista dugotrajno, neke je stvari vec prerastao, za neke je jos mali a dani mi prolaze drzajuci ga za ruku dok me on vodi koje kuda. Stalno mi pokazuje rukom "u nepoznato" da bi on nesto, pa kada mu dam primjer nesto iz kuhinje ispunim ga cak sa dvije minute.
Ono sto najvise voli je kamenje. Cesto ga vodim do mora pa tamo se razbaca. A ne mogu to svaki dan.
Pomagajte, kako da zabavim dijete od godinu dana?
topkatarina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2014., 22:55   #236
Pjevanje, plesanje, glupiranje....čitanje knjigica i pokazivanje koja je koja životinja...pa auti...možeš ga staviti na pult dok kuhaš pa skupa kuhajte....da će se smijat kao kad se glupirate na krevetu, neće...ali eto, moj je znao prasnut u smijeh na neku novu riječ, na smiješnu pjesmicu (i danas umire od smijeha kad mu doletim dok se kupa u kupaonu sa ''Kiki riki miki moj'' od Magazina). Moj ima godinu i pol i sve mu je zanimljivo, oko godine dana počinju razvijati interes za sve živo tako da ti stvaro ne bi trebao biti problem zainteresirat ga
dinda83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2014., 16:13   #237
Čitaj mu. Prije neko vrijeme je počela kampanja "Čitaj mi" - čitanje od najranije dobi i mislim da u lokalnoj knjižnici možeš napraviti člansku iskaznicu po manjoj cijeni - ako je knjižnica uključena u kampanju.
Pedijatri u Americi već potiču roditelje da čitaju djeci od rođenja.

Možeš poguglati "Čitaj mi", "čitanje od najranije dobi", "čitanje od rođenja", itd. pa se informiraj.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2014., 19:53   #238
i ja se slažem sa preporukom za čitanje. Ja svojoj šmizli čitam od najranije dobi, sada ima 16 mjeseci i sama mi nosi slikovnice koje želi slušati, a zna i na zahtjev donijeti određenu slikovnicu. Dnevno provedemo sigurno sat vremena čitajući (po 15 min) i to u zadnje vrijeme na njen zahtjev.
Isto tako joj pjevam. Doslovce sve. Ja obožavam pjevati a grozno me za čuti, otkako se ona rodila barem imam jednog fana.
Skačemo po krevetu, igramo se "ku-ku" skrivača i svaki dan smo vani pa makar bila najveća kišurina.
Sve to plus malo crtića i prođe nam dan. Što se smijanja tiče, ono što joj je bilo smiješno danas, ne mora nužno biti sutra. Danas je konkretno vrištala od smijeha na riječ "list". Neko vrijeme joj je bilo super zabavno dok sam se pravila da kišem...
dantea84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2014., 22:49   #239
Mom je dosadno kad mu citam
Al tatu slusa

Neko vrijeme sam mu citala prije spavanje, na zalost prestala...promijenila nam se rutina. Ali moram poceti i preko dana...
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2014., 23:15   #240
Heh, kad ste kod knjiga ja živim s knjigama, radim s knjigama, potičem tuđu djecu na čitanje, ali ovaj moj izdrži da mu se čita čak 12 sekundi (rekord). Probali svakakve slikovnice, ne ide... Valjda ne kuži da je kampanja u tijeku Starija voli knjige maltene od rođenja, a danas ih guta, čita više nego ja.
Ne znam, moj se vani zabavi ako negdje nešto ubere, otkine i sl. Dok je bilo voća na voćkama i grmovima (pogotovo jagoda) umirao je od smijeha jer vani ima hrane. Onda je uslijedilo razdoblje općeg nezadovoljstva jer vani više nema što jesti... Neko je vrijeme bio aktualan list. Uberem mu list (uvijek mora biti s istog drveta), on kaže: JIS! i nosa, škaklja me, baca ga na mačke... Sad su maslačci zakon, obožava kad ih otpušemo skupa, pa nosa onaj batrljak i viče: KAK! (maslačak), opet gađa mačke, pa traži drugi. Obožava prometala, pa promatra i komentiramo, kamenčiće stavljamo u kanticu, on odnese na drugo mjesto i pravi hrpu... Nije on meni kompliciran, jednostavne ga stvari jako vesele (15 mj.) A nekad nije dan za igru, nekad mu je draže da ga spičim u kolica i napravim đir dok on vegetira na zraku. Eto
__________________
Bolje ispasti glup, nego ispasti iz aviona.
Cikla Oraščić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:58.