Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2002., 12:54   #61
Quote:
Originally posted by magic
A izgleda da ti ni mama ne kuha...


Pa nekad je i tako U našoj familiji je tradicija ići na badnjak kod bake i najest se bakalara. Al stara je par put radila oslića na taj način, i bilo je božanstveno
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2002., 13:02   #62
Quote:
Originally posted by Winona
Zasto ne?

Ili polazis od pretpostavke da sve drzave i kulture slave Badnjak bas na NAS HRVATSKI nacin ili jos bolje ( jer i u Hrvatskoj se Badnjak razlikuje od regije do regije ) na nacin bas nasega malog sela ?
Draga, nemoj suditi po svome porijeklu
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2002., 13:17   #63
I u Svedsku se jede meso na badnjak, glavno jelo je shunka.

Posto mama pravi hranu za bozic ja poneke stvari napravim da joj kao olaksan malo. Napravin neku Svedsku stvar sa ribu i krumpir i tortu sa mousse od cokolade i narandje
__________________
I hate quotations. Tell me what you know.
zucchera is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2002., 14:57   #64
Jedna od stvari koje su mi prekrasne u Hrvatskoj, su upravo tradicijski rituali za Badnjak i Božić. Kod mene doma se to uvijek njegovalo, cijela obitelj se okupljala i s mamine i s tatine strane i ja sam bila presretna. Ja nisam vjernik (moji doma jesu) ali jako drzim do tih obicaja i jako me veseli sto sam to uspjela prenijeti i na Potomka

Mi doma na Badnjak (a i na Veliki Petak) pripremamo bakalar - mama na brodet, a ja na mornarski. Ne mogu reci da je to neki post, jer bakalar je zasitan, a mi se utapamo u njemu. Ovdje u Zagreb, obicaj jedenja bakalara na Badnjak su donijeli Dalmatinci (hvala im na tome ).

Kolace pocinjem peci 2-3 dana prije Badnjaka (nekad zbog posla ne stignem, ali onda opet uskoce mama i svekrva) ... uglavnom to budu sitni kolaci s kojekakvim mirodijama i obavezno kuglof. Tortu radim tek za staru godinu.

Na Badnjak se kod nas okupe moji i muzevljevi roditelji (do prije 2 godine i moja baka), svi zajedno pomazemo Potomku kititi bor, slusamo i pjevamo bozicne pjesme. Ranije smo odlazili na polnocku, a zadnjih godina sve rijedje jer nas smetaju petarde i pucnjava. Te dane slavimo u prvom redu kao obiteljski blagdan, uzivamo zajedno i ne izlazimo van
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2002., 19:17   #65
Kod mene doma, kao i kod allegre, se njeguje tradicija Badnjaka i Božića. Meso se ne jede na Badnjak od dalmatinaca se preuzelo spremanje bakalara na bijelo, zadrzalo se hercegovačko pečenje domaćeg ukrašenog kruha.

Na Božić se obavezno kuha kiseli kupus sa suhim mesom, a još jedno jelo je po izboru. Kolači se počinju peći par dana prije i to isto sitni kolačići i obavezna orahnjača.

I kod nas je Božić obiteljski blagdan, provodimo ga zajedno cijela obitelj i ne izlazi se vani osim na polnoćku. Na Badnjak se kiti bor i ukrašava kuća, sjećam se kad smo bili djeca i živjeli na selu kuća se ukrašavala bršljanom a ispod bora se stavljala slama u koju su mama djeci ostavljali slatkiše.
mirta is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2002., 22:45   #66
Quote:
Originally posted by magic
Draga, nemoj suditi po svome porijeklu
ja sam na svoje porijeklo ponosna

Ali ne znam kakve ono veze ima s temom ?

Naucili su me da cijenim drugacije i kak sam preko 20 godina slavila hrvatskim obicajima super mi je da sam imala prilike upoznati i obicaje domovine koja me primila i kojoj moj muz pripada.

Takvo sto moze samo obogatiti.

zucchera daj napisi recept za tortu koju spominjes, pliz ?

I ovdje se na Bozic ( netko je vec spomenuo ) jedu kiselo zelje i kobasice, nije bas moj stil ali starija generacija si ne moze zamislit bozicne blagdane bez pravih kobasica kao glavnog jela.
Winona2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2002., 21:08   #67
Nisam vidjela to samodizuce brasno,moram pogledati.Hvala na informaciji.


A sto se tice kobasica,demokracije i Badnjaka,zasto ne nauciti nasim obicajima ljude u novoj domovini?Pricate o katolicima ili protestantima?Zar nije najbolje slaviti sve praznike zajednicki?Iako su se komercijalizirali?
Mare is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2002., 21:17   #68
Quote:
Mare je napisao:
Nisam vidjela to samodizuce brasno,moram pogledati.Hvala na informaciji.


A sto se tice kobasica,demokracije i Badnjaka,zasto ne nauciti nasim obicajima ljude u novoj domovini?Pricate o katolicima ili protestantima?Zar nije najbolje slaviti sve praznike zajednicki?Iako su se komercijalizirali?
Hessen gdje sam ja je uglavnom protestantski.
Bayern je katolicki ( pozdrav Agentici )

Trudim se prenjeti dio obicaja u moj novi dom, domace klope i sl. ali ne sve. Iz svake kulture uzeti najbolje i sloziti vlastitu shemu

Inace veci sam ljubitelj mesa nego ribe ( nema tice do prasice ) pa mi ovaj obicaj nije bilo mrsko usvojiti
Winona2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2009., 19:16   #69
Quote:
marvin kaže: Pogledaj post
Malo tradicije ne bi škodilo u planovima za jelovnik Badnjaka.
Na sjeveru je tradicija posne juhe ( bilo koja juha od povrća) bez ikakvog mesa. Kaj se ribe tiče tradicija govori o slatkovodnoj ribi, šaran, štuka, som itd... Recepti su jednostavni jer se na Badnjak posti.
Kolači se gotovo i ne spominu, osim savijača od sira npr., ali onda je to i jedino jelo.
U Samoboru se pije na Badnjak bermet.
Kaj se Božića tiče riječ je o ili purici s mlincima ili pečenici ( veća je od standardnog odojka). Zašto? Jer je Božić trajao 8 dana i tada se ne radi, čak niti ne kuhal, pa se zato speklo veći komad mesa (pura šopana ili pajcek) da bi kroz sve dane bilo dosta mesa.
Kaj se kolača tiče idu svi kolači u kojima nema jaja ( po zimi kokoši nekad nisu nesle jaja, pa ih nije ni bilo za kolače) dakle orehnjače, makovnjače, suhi kolači itd...
Toliko o pravoj tradiciji... bar kaj se sjevera Hrvatske tiče...


svaka čast na ovome, makar budem ja ipak ispekla hrpu finih kolača
crvena.naranča is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2009., 20:34   #70
kod nas doma na badnjak nema mesa, jaja- pa čak mislim ni mliječnih prozvoda, nisam sigurna..
mi mlađi se tog nekad držimo, nekad ne , moja mama pak strogo pazi na to..

na badnjak na večer klinci kite bor- a što se tiče klope: gotovo svake godine mama radi paprike punjene krumpirom i "pijanog" šarana u bijelom vinu, a kao prilog riža i razne salate, deserta nema.
poslije se zajedno ide na polnoćku...

na božić se obično radi prasetina, ali zadnjih godina ju mama izbacila jer nam se svima lagano popela na vrh glave pa nam obično spremi teletinu ili junetinu u nekom finom umaku..

Zadnje uređivanje extreme : 16.12.2009. at 20:40.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2009., 20:41   #71
ovo je up nad upovima! ova tema je mlađa nepunih mjesec dana od foruma
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2009., 20:53   #72
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
ovo je up nad upovima! ova tema je mlađa nepunih mjesec dana od foruma

vid stvarno..
ja uopće nisam obraćala pažnju na datume..

a jel to tak bitno??
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2009., 20:56   #73
pa meni nije
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 21:02   #74
Badnjak: Radit ću riblju juhu ( grdobina, škarpina, ugor).

Odreske lososa prema Ani Ugarković ( u pećnici zapečene).

Desert: nabujak od riže ( nikad do sada provala).
Sitni kolačići se podrazumijevaju.

Tražim neki prefini umak za lososa; od kopra ii neš'?

A na Božić kuha mama.
Eyecandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 21:59   #75
Ja isto zivim u UK gdje se Badnjak takoreci ni ne primjecuje osim kao dan kad se ranije zatvaraju ducani zbog sutrasnjeg Bozica.

Posto mi je muz Church of England (iako se on sam deklarira kao ateist), ja sam kao dobra Katolkinja () uvela obicaj badnjackog "posta" kojeg se mi vec godinama slijepo pridrzavamo. Taj "post" ima samo jedno pravilo a to je da se ne jede meso, a dozvoljeni su riba i svi plodovi mora tako da smo mi to pretvorili u svojevrsne bakanalije za nas dvoje.

Fakat uvijek sam voljela Badnjak, prije zbog bakalara i darova nakon ponoci (posto smo na sam Bozic ak se sjecate morali u skolu / na posao) ) pa i sad tako iako sam bakalar radila samo jednom i to me ubi, tak da sad konzumiramo druge delicije.

Na Bozic uvijek idemo kod najboljih frendova (neposrednoj familiji se odlazi drugom prilikom zbog udaljenosti) koji spremaju tradicionalni engleski bozicni rucak, gotovo identicno onom sto je Kiki opisala.

Za desert se jede tzv. Christmas pudding, to je nesto vrlo tradicionalno sto mnogi mrze (i nema nikakve veze s onim sto mi zovemo pudingom). Dakle radi se o vrsti kolaca s uzasno velikom koncentracijom suhih bobica, oraha, voca, zacina i aroma svake vrste koji se mora prije serviranja kuhati na pari ili u mikrovalnoj, onda se moze politi s nekom zesticom i zapaliti prije serviranja. Uglavnom se kupuje u ducanima, rijetko tko ga jos uvijek sam doma radi.

Onda su tu i mince pies, male pite od prhkog tijesta punjene jako aromatiziranom koncentracijom suhog voca i zacina (opet!).


Uglavnom, sto se deserta tice, dala bih mali prst lijeve ruke za orehnjacu, makovnjacu, kiflice i slicno!

Inace, dame, posto vidim da se i u Hr mogu naci parsnips (pasternak), od srca vam svima preporucujem da isti narezete na komade srednje velicine, posolite i pouljite po vlastitom ukusu (ja stavim maslinovog i malo ruzmarina) i pecete u pecnici kao sto biste krumpir, dok ne omeksa iznutra a da je malo zarumenjen izvana. To je naime fantasticno i uopce mi nije jasno zasto mi to u Hr nikada nismo jeli!

ps. Kiki nemrem vjerovat da nisi sigurna sto je hazelnut na hrvatskom
rokolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 12:56   #76
Na Badnjak obavezno bakalar na bianco, a za Božić nisam još odlučila, uglavnom puno mesa. Kolače suhe već pripremila...još ću lagano jednu totricu, da ima se šta kremasto....
receptisvijeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 13:50   #77
...za badnjak se jutrom kafeniše,uz već pripremljenje kolačiće...
za ručak riblja juha...orade i brancini pečeni u pečnici...salata od hobotnice...blitva...za večeru će biti samo pašteta od tune,koju ću popodne friško napraviti...
...a za božić je malo kasniji ručak....ja ga radim tradicionalno onak kak su nekada baka i mama...juhica...pečena purica,malo dodam i rebrica,mlinci,koji krumpirić,matovilac salata...za poslije ručka mama uvijek donese tortu
__________________
......nogom vrit i glavu gore...
paspa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 14:27   #78
Kod mene je Badnjak moj dan

Naime, jedina ja u familiji znam dobro spremit ribu i sve morsko.

U proteklih nekoliko godina izredalo se na stolu:
- bakalar zapečen u pećnici i paradajz umaku
- rižoto od mačke i psa s crnim maslinama
- rep od grdobine u pećnici s krumpirom
- hobotnica ispod peke

Prošle godine sam imala lososa i crni rižoto, a ove godine razmišljam ponovo o grdobini.

Ako ima netko neku drugu ideju, slobodno.

Na Božić se ide mojim starcima.
A tam je obično purica s mlincima i slične varijante.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 19:55   #79
Viliju Božju (Badnjak) započinjemo paštetom od tune i friško pečenim kruhom za doručak. Za ručak će najvjerojatnije biti škarpina u pećnici. Nismo baš neki ljubitelji bakalara suprug i ja, tako da tati kupim bakalar in bianco. Oko 5 sati se rade fritule, a nakon toga se kruni maj (kiti bor)

Stara tradicija kaže da se na Božić jede perad (da stara godina čim prije prođe), a za Novu godinu svinjetina (jer se svinja valja u blatu pa neka bude nova godina puna obilja). Osim neizostavnih kolača (orehnjača, panettone i nešto suhih kolačića) i peradi za ručak (uz pečeni krompir i par vrsta povrća te salatu), radi se još i juha.
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 20:06   #80
Quote:
ta.ja kaže: Pogledaj post
Viliju Božju (Badnjak) započinjemo paštetom od tune i friško pečenim kruhom za doručak. Za ručak će najvjerojatnije biti škarpina u pećnici. Nismo baš neki ljubitelji bakalara suprug i ja, tako da tati kupim bakalar in bianco. Oko 5 sati se rade fritule, a nakon toga se kruni maj (kiti bor)

Stara tradicija kaže da se na Božić jede perad (da stara godina čim prije prođe), a za Novu godinu svinjetina (jer se svinja valja u blatu pa neka bude nova godina puna obilja). Osim neizostavnih kolača (orehnjača, panettone i nešto suhih kolačića) i peradi za ručak (uz pečeni krompir i par vrsta povrća te salatu), radi se još i juha.
Vilija Božja .....Badnjak? tako kažu u tvom kraju, al moram priznat da prvi puta to čujem tako..

znaš kako se ovdje kaže za perad....ona se jede u staroj godini jer nogama "brca" u nazad, a svinja, odojak se jedu na Novu godinu jer svinja ruje gubicom prema naprijed - napredak. a ovo s blatom je isto zgodno tumačenje...mi tu i inače kažemo kad netko uživa da "uživa ko pajcek u blatu".

jako volim slušat o svim običajima iz raznih krajeva i toj jezičnoj šarolikosti.

što se jelovnika tiče - vrlo, vrlo slično našem ovdje...izuzev fritula.
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:49.