Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.10.2005., 11:51   #1
Nabava sjemena

Uhvatila me zelja opskrbiti se sjemenkama za sljedecu sezonu sto prije. I gledam ja tako strane sajtove i slinim ima stvarno super izbora sjemenki zacinskog bilja i mini povrca (vrt nemam, pa ne mogu nista drugo u teglicama). Kod nas nema ni priblizno toliko izbora. Jedini je problem - carina. Navodno iz EU nije problem za manje kolicine u originalnom pakiranju. A sto je s SAD-om? Je li netko narucivao i kakva su iskustva s carinom?

ako ne nista drugo, znate li neki dobar i provjeren sajt baziran u EU koji salje u Hrvatsku?
Dustflower is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2005., 13:41   #2
Re: sjemenke, uvoz

Quote:
Dustflower kaže:
Uhvatila me zelja opskrbiti se sjemenkama za sljedecu sezonu sto prije. I gledam ja tako strane sajtove i slinim ima stvarno super izbora sjemenki zacinskog bilja i mini povrca (vrt nemam, pa ne mogu nista drugo u teglicama). Kod nas nema ni priblizno toliko izbora. Jedini je problem - carina. Navodno iz EU nije problem za manje kolicine u originalnom pakiranju. A sto je s SAD-om? Je li netko narucivao i kakva su iskustva s carinom?

ako ne nista drugo, znate li neki dobar i provjeren sajt baziran u EU koji salje u Hrvatsku?
Mislim da moraš imati hrpu dozvola za uvoz Min. poljoprivrede, sanitarna-zdravstvena il što već, a dio ide na kontrolu u labos.
Neke sjemenke se ne smiju uvažati ili trebaš specijalnu dozvolu za to.
Najbolje je to prešverati u džepu ak možeš, manja je gnjavaža.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2005., 13:50   #3
Re: Re: sjemenke, uvoz

Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Mislim da moraš imati hrpu dozvola za uvoz Min. poljoprivrede, sanitarna-zdravstvena il što već, a dio ide na kontrolu u labos.
Neke sjemenke se ne smiju uvažati ili trebaš specijalnu dozvolu za to.
Najbolje je to prešverati u džepu ak možeš, manja je gnjavaža.
postoje vrlo jasni razlozi za zabranu slobodnog uvoza/izvoza sjemenja (izmedjuostalog)
Bocca della Verita is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2005., 14:13   #4
Re: Re: Re: sjemenke, uvoz

Quote:
Bocca della Verita kaže:
postoje vrlo jasni razlozi za zabranu slobodnog uvoza/izvoza sjemenja (izmedjuostalog)
BEZ DALJNJEG, ali kao mali potrošač bolje je tih par vrečica sakriti nego prijavljivati za varinu. Ja sam sa Bliskog istoka donjela kaktus i baš mi nije bilo svejedno na granici
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2005., 15:31   #5
a ja sam postom slala u hr sjemenje cvjeca i zacinskih biljaka i od 3 paketica koja sam slala, 2 su stigla no problem (bez ikakve carine, dozvola, bla bla) a zadnje nije nikad stiglo (valjda zapljenjenjo u Hr).
__________________
Pain & suffering in various tempos
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2006., 15:26   #6
Povrtno sjeme

dakle gdje kupujete sjeme za povrce, mislim da nije bas kupljeno u trgovinama tipa Konzum, Ipercoop i slicno, da je malo kvalitetnije, po mogucnosti hrvatski uzgoj, a i zanima me da li ima uopce za kupiti sjeme organskog porijekla. kako mogu biti sigurna da mi nece podvaliti gmo sjeme?

mozda u nekoj lokalnoj trgovini ili se moze naruciti posiljka?
__________________
Falling in love is the best way to kill your heart because then it's not yours anymore. It's laid in a coffin, waiting to be cremated.

V. V.
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2006., 15:29   #7
Povremeno imaš u moši one izložbe organske hrane, velesajam vrt i dom, proljetni velesajam, izložba cvijeća ... svugdje se pojavljuju mali uzgajivaći i često prodaju sjemenje, a neke sjemenke možeš i na placu kupit od kumica (grah, lučice, flance ...).
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2006., 15:29   #8
Quote:
Tigrica kaže:
dakle gdje kupujete sjeme za povrce, mislim da nije bas kupljeno u trgovinama tipa Konzum, Ipercoop i slicno, da je malo kvalitetnije, po mogucnosti hrvatski uzgoj, a i zanima me da li ima uopce za kupiti sjeme organskog porijekla. kako mogu biti sigurna da mi nece podvaliti gmo sjeme?

mozda u nekoj lokalnoj trgovini ili se moze naruciti posiljka?
hr se ne bavi uzgojem sjemena
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2006., 15:40   #9
Quote:
xxGaladrielxx kaže:
hr se ne bavi uzgojem sjemena

kojeg? gmo? ili "obicnog"?
ako mislis na obicno onda mi je to cudno, jer sam uvjerna da se moze kupiti u nekom domacinstvu na selu ili na pijaci ko sto rece d@d@...
__________________
Falling in love is the best way to kill your heart because then it's not yours anymore. It's laid in a coffin, waiting to be cremated.

V. V.
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2006., 15:42   #10
Quote:
Tigrica kaže:
kojeg? gmo? ili "obicnog"?
ako mislis na obicno onda mi je to cudno, jer sam uvjerna da se moze kupiti u nekom domacinstvu na selu ili na pijaci ko sto rece d@d@...
narafski da mozes kupiti i grah na placu
a od ceg su oni sjeme dobili?
mislila sam bas na uzgoj a ne ovo na sice
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2006., 15:45   #11
Quote:
xxGaladrielxx kaže:
hr se ne bavi uzgojem sjemena


Ima ovo: http://www.sjemenarna.hr/onama.htm dio otkupa rade po Slavoniji.

S nekim sortama sam bila poprilično zadovoljna.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2006., 18:28   #12
meni su agronomi rekli da nema kod nas uzgoja povrtnog sjemena.
jesi sigurna da sjemenara ne radi otkup nekog drugog?
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2006., 08:56   #13
Quote:
xxGaladrielxx kaže:
meni su agronomi rekli da nema kod nas uzgoja povrtnog sjemena.
jesi sigurna da sjemenara ne radi otkup nekog drugog?
Znam da otkupljuju kamilicu ili bar jesu prije 2 godine, ali nije mi bilo povoljno.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2006., 08:52   #14
evo bas sam jucer na pijaci kupila domace sjeme, uzgojeno u Hr, iz Bizovca, tako da ima, ima...
__________________
Falling in love is the best way to kill your heart because then it's not yours anymore. It's laid in a coffin, waiting to be cremated.

V. V.
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2006., 15:53   #15
od sjemena do cvijeta

pokušala bih sama uzgojiti cvijeće za svoje vjenčanje u plastenicima mojih roditelja. zanima me dal netko zna kod bi trebala zasaditi lukovice pa da imam cvijeće za taj dan ili dan -dva prije. zanimaju me anemone,ranunculus....
blalla is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2006., 18:38   #16
prvo i prvo - likovice i gomolji nisu sjeme
a dalje - sve lukovice i gomolji kupljeni u vrtlarijama ili sjemenarnama imaju nacrtan tijek od sadnje do cvatnje - osnovno je osigurati im period "zime" i nakon toga se počne brojati ...ako ih mislite uzgajati u posudama, onda se polože u supstrat i stave u hladan prostor (0-4°C) na dva tjedna , zatim se nastavi kao po uputama sa pakovanja; ako idu u gredicu onda se zajedno sa pilovinom u kojoj su pakirani umoraju u najlonsku vrečicu i stave u ladicu za povrće u frižideru na isto 2 tjedna, pa se onda sade
oduzimati znaš - pa im u skladu s time unatrag izračunajte klimatske uvijete i dužinu dana ...a sad točnost u dan-dva - teško reč, ali cvijet na živoj biljci trajniji je od već odrezanog

ja osobno bi išla na snježno bijele i vrhnje bijele kale
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2006., 18:10   #17
Hvala ti madame na opširnom odgovoru. Na pakovanju piše : sjetva od ožujka do travnja, cvjetanje od svibnja do srpnja (vrtni mak) znači li to da ću čekati oko mjesec dana na prvi cvijet.. šta mi savjetuješ??
blalla is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2006., 20:37   #18
Ranunculusi
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2006., 09:23   #19
Quote:
blalla kaže:
Hvala ti madame na opširnom odgovoru. Na pakovanju piše : sjetva od ožujka do travnja, cvjetanje od svibnja do srpnja (vrtni mak) znači li to da ću čekati oko mjesec dana na prvi cvijet.. šta mi savjetuješ??
ah, stvarno ne znam šta bih ti rekla za vrtni mak , ali svakako računaj na 6 tjedana od sijanja + bar 5 dana u hladnjaku za sjeme

ja sam mak sijala samo jednom, u njegovoj pravoj sezoni pa nije trebala priprema ni simulacija zime, ali mi nije uspio NI JEDAN JEDINI
niknula je cijela džungla, ali nijedna biljčica se nije razvila dalje od 2 cm visine i 4 listića ....stvarno sam nula na tom području
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2006., 11:07   #20
A kad ti je vjencanje?
Rast svih lukovica mozes "forsirati". Ne znam kako je s gomoljima. Npr. tulipane bi sadila u jesen, pokrila Al folijom i stavila na stubiste na kojem je temp. znatno visa nego vani. Oko n.g. bi pojacala vlagu zemlje i ostavila pokrivene dok listovi ne izadju na 5-6 cm te bi tada uklonila foliju. Unesemi ih na toplo tek kad se pojavi stabljika s pupom. Kod naglije promjene temperature, na vise, pup se posusi prije no kaj se rastvori.
Npr Zrinjevac uzgaja lukovice i gomolje u plastenicima i ponudi, rascvjetane mozes naci nekoliko mjeseci prije no kaj pocnu cvjetati na otvorenom. Zakaj ne probas otici u takav neki rasadnik i pitati za savjet?
Ili probaj s botanickim. Na njihovim stranicama imas email ili ih zovni na tel. Oni su vrlo susretljivi.
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:27.