Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.06.2006., 15:12   #1
Hiperhidroza - opća tema

Kao zacetnik teme duznost mi je izvijestiti vas da bolujem od iste cijeli svoj zivot.
Bolest patoloskog pretjeranog znojenje nije uzrokovana psihickim poremecajem nego do njih dovodi. Dakle, upravo suprotno od onog znojenja koje se pri psihozama dogada u ostalih ljudi. To i jest glavna zabluda rasirena medu ljudima o ovoj bolesti, alui moram priznati i medu mnogim lijecnicima.


Dakle, etiologija je nepoznata, a lijeci se tzv. ETS - ENDOSKOPSKOM TORAKALNOM SIMPATEKTOMIJOM koja se u hrvatskoj ne radi. Kosta 7000 us dolara.

Ne vjerujem i ne ocekujem neki odgovor na temu, ali eto, cisto da vidim ima li mozda jos ljudi u hrvatskoj koji od toga boluju.

Isto tako molim cijenjene forumashe da ne pisu o tome kako im se ruke znoje kad su pod stresom i kako mozda imaju to s(r)tanje. Ako ga imaju, rijec mozda nije opcija, to ce sigurno znati.
lamador is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2006., 15:14   #2
FDobro, ali šta je pretjerano, a šta nije pretjerano znojenje?
pumpkin pie is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2006., 15:24   #3
pretjerano je kada ti se s ruku usred zime, na -10 cijede kapljice i vidljivo isparava na takvoj hladnoci, a sve to dok sjedis u sobi-naglasavam to da netko ne bi pomislio da se tu radi o stresu ili psihickoj uzrokovanosti znojenju dlanova, kad ti znoj probija kroz platnene tenisice i moras ih bacit nakon mjesec dana nosenja, kada 4-5 puta dnevno mijenjas majce jer su cijeli rukavi ispod pazuha mokri pa sve do sredine trbuha koje takoder moras bacit nakon godinu dvije jer niti izgledaju niti mirisu dobro makar su oprane par puta za redom.

eto, to je pretjerano.

nije pretjerano ako su ruke vlazne, pa i mokre ali da se zna uzrok, zivcan si, nesto te muci, anxioznost pa se znojis.ž

kod ovoga anxioznost, nemir, depresija, beznade nastaje kao posljedica bezrazloznog, preobilnog znojenja i neugodnosti usvakodnevnog zivota uzrokovanih istim...

odabir zanimanja, nemogucnost normalnog svakodnevnog funkcioniranja pocevsi od okoline, radnog mejsta, rada s papirima , strujom, ma da ti ne nabarajam.
sve sto mozes je sjesti i biti u depri.
ili uzeti dupli prozac. he he


napomenuo sam da nitko slucajno ne pomisli da ima to ako se pojacano znoji a zna uzrok tome.. ako bolujes od hiperhidroza od djetinjstva, to je nesto sto jednostavno znas, a ne sad procitas na forumu pa mislis, e vidis MOZDA ja to imam ..
lamador is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2006., 15:26   #4
loše...
Pretpostavljam da nije lako živjeti s tim...
pumpkin pie is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2006., 15:37   #5
da, nije, ali privikavam se polako iako mi je trebalo dobrih deset godina da shvatim.
najljepsi osjecaj je bio kada am shvatio da nisam sam.
postoji cak i neki klup hiperhidroticar u berlinu, iako samo 1 promil populacije ima pravu hiperhidrozu.
ona doduse moze biti posljedica bolesti stitnjace, ali moja spada u nepoznati etiologiju jer mi je stitnjaca ok.

drugi nal+jljepsi osjecaj je bio kada sam shvatio da pomoci ima,.
botox koji se ustrca na mjesta gdje se najvise znojis. jedini su problem brojne poppratne pojave botoxa o kojima nitko ne prica, a i cijena- 1 injekcija koja traje par mjeseci je 1600 kn.

cak sam narucio i aparat za iontoforezu , kao pomoci ce mi, elektr. strujom itd. platio 1500 eura, drek... nis od tog.

onda sam skuzio tipa u los anglesu koji vrsi tu metodu, al opet, nemam 10 000 dolara + strah me da mi netko prcka po ganglijima i zivcima ledne mozdine. i to u la-u.

sad sam poceo, juce tocnije, uzimati prozac u kombinaciji s helexom.

ne da mi napravi cuda sto se tice znojenja, i sad sam sav mokar, nego da ublazi simptome jada i depresije koje oisjecam od kad znam za sebe.

na srecui imam dobre prijatelje oko sebe i osobu s kojom sam u dugoj vezi i koji to ne smeta, bar tako tvrdi jer me voli pa je lakse.

iako, i svima njima je vec odavno pocelo ic na zivce moje pretjerano exponiranje i pricanje o bolesti, al eto, sad sam polako naucio zivjet s tim i drzat to za sebe.

volio bi da ovdje naide netko sa slicniom problemom, u sto cisto sumnjam jer i mno+gim doktorima moram ponavljat dva puta izraz hiperhidroza tako da...

Quote:
pumpkin pie kaže:
loše...
Pretpostavljam da nije lako živjeti s tim...
lamador is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2006., 22:53   #6
Ja imam veliki problem sa znojenjem .....najvise se znojim poslije hoda, znaci vani moze biti i -40 a ja cim stanem kipi znoj sa sviju strana ( hod je normalan, nije brz). Onda zimi se znam doista znijiti i dok jedem ali najvise lijeva strana tijela. Nisam anxiosna, niti imam bilo kakvih problema te prirode. Najteze mi je sto enmogu oblaciti sve sto zelim, jer se znoj vidi iz aviona ( hvala bogum nema nikakvog mirisa), inace bi svi morali bjezati od mene...
Vrsila sam i pretrage stitne zljezde i sve je ok.
Ja mislim isto da se radi o blazoj vrsti hiperhidroze i bas je neugodno.
ex Andra is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2006., 11:46   #7
da, vjerojatno se radi o tome. znam kako ti je. meni se lijeva strana takoder znoji vise od desne. anxioznost kao sto sam rekao dolazi kod ove bolesti kao posljedica iste, ne obrartno kao u normalnom znojenju. ne znam koliko imas godina i kad ti je to sve pocelo....meni znojenje traje od najranijeg djetinjstva
lamador is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2006., 19:55   #8
Radi se endoskopski,tj.minimalno invazivno,ali kopanje po ganglijima nikad nije bezazleno.Inače ne bi nitko tražio potpis prije zahvata. Radi se i u Europi,1.put je primjenjeno u Švedskoj 1987.god. što ti je poznato.,kao i da se uklanjaju torakalni simpatički gangliji od Th2 do Th4.Isprobao si sve dostupne lijekove?(antikolonergike,trankvilizatore,beta adrenergike?). Pretpostavljam da je neugodno biti stalno u vodi,povremeno se i osušiš , nije li tako? (lako za druge...)
annerri is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2006., 20:59   #9
a i nije bas lako za druge..ne mozes znat kako je kad cijelo vrijeme moras pazit kak ces se obuc,gdje i s kim ides negdje..da li se ides negdje rukovati..to je grozno..stalno skrivanje fleka na majici i stalno mokre ruke makar kad samo ides nekom nesto dodat..najgore je s malim predmetima..onda MORAS dotaknut tdoticnog..ma ugl.grozno a za ostale ljude neshvatljivo..
november is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2006., 21:16   #10
e da i jos sam htjela rec:ista stvar-moze bit -50 vani a meni ce padat kapljice s pazuha i ruku..tj.ne doslovno s ruku jer nemam ocito tako jaku hiper.ali ce mi ruke uvijek biti bar vlazne.najvise me deprimiraju ljudi po gradu..u zadnje vrijeme sam pocela gledati ljude po cesti i jos nisam vidjela ni 3 milimetra znoja kod ljudi..nevjerojatno..postala sam opsjednuta tim i samo gledam kakve ljudi majice imaju ne bih li vidjela nekog s ovim problemcicemne sjecam se kad sam dobila tu bolest ali znam da ju imam vec oko 6 godina..a jedino pozitivno je da ima jos takvih u hrvatskoj i svijetu..samo ja nikako da ih vidim i upoznam
november is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 10:22   #11
da , probao sam sve.
i stvar je u tome da je stanje cisto fiziolosko pa se blokatorima ocito ne moze rijesit. jedino rezanjem zivaca.


Quote:
annerri kaže:
Radi se endoskopski,tj.minimalno invazivno,ali kopanje po ganglijima nikad nije bezazleno.Inače ne bi nitko tražio potpis prije zahvata. Radi se i u Europi,1.put je primjenjeno u Švedskoj 1987.god. što ti je poznato.,kao i da se uklanjaju torakalni simpatički gangliji od Th2 do Th4.Isprobao si sve dostupne lijekove?(antikolonergike,trankvilizatore,beta adrenergike?). Pretpostavljam da je neugodno biti stalno u vodi,povremeno se i osušiš , nije li tako? (lako za druge...)
lamador is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 10:39   #12
ne bih rekao neshvatljivo. i kod ove bolesti je jako vazna edukacija. do nedavno su ljudi suikanirali aids bolesnike jer nisu znali oblike prijenosa. ok, mi smo ocito posebna selendra ako se prisjetimo onih curica s kojima nitko nije htio ici u razred,.

e sad, ljudima nije neshvatljivo kad se nekome cijedi s ruku, oni misle da razumiju!!! misle da je tu osobu necega strah, dda je pod ogromnim stresom...i td.

tu je ta stigma hiperhidroticara, svijet od njih an kraju napravi ludake pa se oni pocni ponasat kao ludaci. to je trenutno moj najveci problem. ne sami znoj jer ako imas dovoljno novaca nije bed bacit majce u smece, ili kupit nove tenisxice svakih mjesec dana. ako imas supka i 10000 dolara odes i napravis operaciju, evo kazu da se radi i u europi. cak sam uspio i prihvatit bolest kao takvu, zivjet s njom iako pizdim sve cesce i imam problema u socijalnim kontaktima kao i fizickih pri oznojenju - peckanje, trnci i slicno. sve je to jako frustrirajjuce pa sam trenutno na antidepresivima po nalogu mog psihijatra.

inace, i psihijatri misle ovako >>
to su mi napisali 2003 godine na rebru >>>>


naglasenu anxioznost ispiotanik reducira u somatskoj formi

pa kravo glupa, upravo je obratno...

znojim se ko svinja i od toga sam zivcan i p[adam u depru.

no, nije bitno.

ljudi moji, vazno je da ne skrivate fleke, nek se vide, neka misle sto zele.
ako nastavite sa skrivanjem, dfogodit ce vams e sto i meni, teskla depra, jer to je nesto sto se ne moze sakriti!!!



doduse ja sam imao i fazu pretjeranpog exponiranja hiperhidroze, pa bih svakom s kim sam se rukovao objasnjavapo da sui mi ruke mokre i zasto, sto je bilo u najmanju ruku debilno i cudno..

na kraju sam poceo ic na zivce i frendovima sda stalnbim zaljenjem pa sam se osjecao jako sam.

trenutno mi je nbajvecui problem ta depra u koju sam upao kad sam se prije par godina ispisao s faxa. nisam ga dakle zavrsio pa nemam bog zna sto raditi za neku stimulativnu i normalnu paru pa je to opet zacarani krug samozaljenja i nepomicnosti i zaglavljenosti u problemu.

al onda od frendova i 0biteljhi slusam >>> pa sam si si kriv, ko ti kriv i slicnop.

moj izbor zanimanja je uvelike suzen,

dakle, ako me zanima elektrika , mogu zaboraviti.

ako me zanima bilo kakav rad s papirima , ekonomija, marketing-- gdje se radi tako da ja stojim ili sjedim za stolom i moram nesto raditi rukaama dok me drugi gledaju JAKO BLIZU MENI, to sve odpada, dalkle, ostaje mi posao u kojemsam sam, nisam okruzen ljudima i td. a ako jos k tome nemas fax, mos se jebat.

i tak.
za popizdit.
al kaj se moze.







Quote:
november kaže:
a i nije bas lako za druge..ne mozes znat kako je kad cijelo vrijeme moras pazit kak ces se obuc,gdje i s kim ides negdje..da li se ides negdje rukovati..to je grozno..stalno skrivanje fleka na majici i stalno mokre ruke makar kad samo ides nekom nesto dodat..najgore je s malim predmetima..onda MORAS dotaknut tdoticnog..ma ugl.grozno a za ostale ljude neshvatljivo..
lamador is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 10:43   #13
november,

KAO STO TI REKOH U PRIVATNOJ PORUCI, VOLIO BIH DA SE UPOZNAMO.
POGOTOVO AKO SI IZ ZGA.

DODUSE, OVAJ VIKEND IDEM NA MORE, VRACAM SE U 7. MJESECU.




Quote:
november kaže:
e da i jos sam htjela rec:ista stvar-moze bit -50 vani a meni ce padat kapljice s pazuha i ruku..tj.ne doslovno s ruku jer nemam ocito tako jaku hiper.ali ce mi ruke uvijek biti bar vlazne.najvise me deprimiraju ljudi po gradu..u zadnje vrijeme sam pocela gledati ljude po cesti i jos nisam vidjela ni 3 milimetra znoja kod ljudi..nevjerojatno..postala sam opsjednuta tim i samo gledam kakve ljudi majice imaju ne bih li vidjela nekog s ovim problemcicemne sjecam se kad sam dobila tu bolest ali znam da ju imam vec oko 6 godina..a jedino pozitivno je da ima jos takvih u hrvatskoj i svijetu..samo ja nikako da ih vidim i upoznam
lamador is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 11:01   #14
da i ja idem na more krajem 6.og..nisam procitala privatnu poruku jer sam nesto zaj...u registraciji..mislim da si do sad shvatio da ti je privatnu poruku poslala november rain a ne samo novemberinace..kuzim te skroz..i ne mogu vjerovat koliko nam to unistava zivot..polako pocinjem bit svjesna i krizam poslove koje bih u buducnosti mogla radit..jebote i znoj vise..stvarno baca u depresiju..a gle vrijeme..vrucine i sranja..ono sve cijedismijem te nes pitat?zas si odustao od faxa?
november is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 12:42   #15
a ne znam, vjerojatno iz isstog razloga iz kojeg i ne radim. opce beznadje. pozdrav svima! nacijo hiperhidroticari, ujedinimose ! he he.
lamador is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 12:52   #16
grozno....bas smo ko neka udruga odogcenih hiperhidroticara..loooll....nemoj bit u beznadju,budi jak..ne daj da te voda sputava!!
november is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 12:55   #17
i btw.ja sam isto iz zg i jos nisam vidla nikog sa kaspijskim jezerom..bilo na majici ili u tekucem stanjea lol..mozemo se ubit i bit ce bolje..e vidis..mogli bi ko neka sekta organizirat masovno samoubojstvo..ah...da..
november is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 15:52   #18
daj ne brij, ajmo se mi radije upoznat i druzit!



Quote:
november kaže:
i btw.ja sam isto iz zg i jos nisam vidla nikog sa kaspijskim jezerom..bilo na majici ili u tekucem stanjea lol..mozemo se ubit i bit ce bolje..e vidis..mogli bi ko neka sekta organizirat masovno samoubojstvo..ah...da..
lamador is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 23:24   #19
ah..a ti i andra ste iz zg?kolko imate godina?hrv-bras-0-1
november is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 23:25   #20
Quote:
lamador kaže:
da, vjerojatno se radi o tome. znam kako ti je. meni se lijeva strana takoder znoji vise od desne. anxioznost kao sto sam rekao dolazi kod ove bolesti kao posljedica iste, ne obrartno kao u normalnom znojenju. ne znam koliko imas godina i kad ti je to sve pocelo....meni znojenje traje od najranijeg djetinjstva

Imam 40 godina. Stara kaze da sam se jako znojila jos kao beba...a i ja se sjecam da se znojim jos od malena.
Interesanto je da nije tako stalno, ali periodicno, cak vise ni neznam tocno kad ce se pojavit. Svejedno, neugodna situacija.
Ljeti cesto nosim sa sobom u torbi i maicu koju cu promjenit u situaciji kada se znoj stabilizira, jer stvano izgleda neugodno, iako kao sto naglasih, nema na srecu nikakvog mirisa (kao cista voda)
ex Andra is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:30.