Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2018., 21:55   #5501
http://www.index.hr/vijesti/clanak/k...o/1020013.aspx
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 22:51   #5502
Mislim da je to samo još u Hrvatskoj čudno. Doslovce sve američke kompanije za koje znam, osim Amazona, imaju neviđeno dobre odnose sa svojim radnicima, čak i predobre jer se to najčešće iskorištava.
Jedino kod nas se te američke kompanije ono malo što ih ima pretvore u lokalne balkanske uhljebarnice. Nije niti čudo onda da nema ulaganja kod nas nikakvog.

Nije kritika nego čista realnost- to je skroz normalna stvar svugdje osim kod nas. Ali doslovno svugdje, vjerojatno i u Rumunjskoj.
Inžinjer ekonom is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 22:56   #5503
Jel ti shvaćaš da on ne radi za američku kompaniju?
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 23:03   #5504
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Jel ti shvaćaš da on ne radi za američku kompaniju?
U pravu si, na brzinu sam čitao, radi za zaštitarsku agenciju .
Fulao sam .

Brzopletost.

Definitivno pohvalno od te zaštitarske firme. Onda ak mogu dat usporedbu, neusporedivo sa Sokol Marićem i ekipom.
Inžinjer ekonom is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 23:06   #5505
Brutto 2 u Njemačkoj
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 00:20   #5506
Hvala svima, napisat cu jos na temu prilagodbe kad me ulovi inspiracija.

U vezi ovog clanka o placanju otkazane smjene, clanak je senzacionalisticki, ovo nije pravilo, vec izuzetak, vecinom nedolazak ili otkazivanje smjene na posao bude neplacen, u nekim firmama i skrate sate ako je manjak prometa (posebno u 1mj).
Bolovanje bude placeno, ali postoji procedura, mora se donijet potvrda od doktora, bez toga nista.
Takoder ako se dolazi na blef bolje se pripremiti na cekanje do prvog da ce proci 2-3 tjedna, a mozda i dulje, mislim da ljudi postanu nervozni kad shvatu da nisu prebrzo posao dobili, a problem je sto u svim clancima se forsira sretna prica, nitko ne prica da za sve treba VRIJEME i strpljenje, neko ulovi posao za tri dana, neko za trideset tri dana, tako da... Sto bolje se pripremiti s informacijama i pripremit se na CEKANJE i rijesavanje svega jedno po jedno.
Quote:
MissLoreen kaže: Pogledaj post
Hvala ti, probati ću tako. Poslala sam već nekoliko molbi no nisam dobila ni odbijenice :klap:
Napravi linkedin profil i oznaci lokaciju Dublin, potrazi ljude koji su tvoja struka i dodaj ih, zivotopis i cover letter napisi po irskim standardima, posalji ga ljudima koji su tvoja struka da ga pregledaju (ali koji rade u Irskoj!!), potrazi "key words" za zivotopis,za svoju struku. Na taj nacin ces biti vidljiva recruitment agentima na linkedinu, a lako objasnis da se tek spremas, ako imas ono sto traze, probaj skype intervju dogovoriti, svakako bolje ces opipati situaciju ako postavis kao da si vec u Dublinu (al moraju znat da sjedis doma i ispipavas teren )

Situacija s smjestajem


Osim toga sto nema smjestaja, problem je sto i nema jednosobnih, dvosobnih stanova. Iz Hrv ne uplacujte novce preko oglasnika za najam kuce ili stana u Irskoj, vjerovatno cete naici na prevaru, ima jako puno prevara, rezervirajte sobu preko Airbnb, Homestay za prvu ruku,a dalje uzivo cete vidjeti kako kuca izgleda, lokaciju, ima li vlage, jel na struju, itd.

Ogranicili su da podstanarima koji zive u kuci ne smije porasti vise od 4% renta nakon godinu dana, ali, ukoliko ti podstanari odsele iz kuce, a ta kuca se stavi u oglasnik ponovno, agencije podignu cijenu rente u skladu sa susjednim kucama.
Npr. podstanari placaju 900eur najam, odu iz kuce, agencija nabije novim stanarima rentu 1500eura i tako cijene naglo rastu.
Ljudi se non stop sele okolo, tako da nije bas tesko to postici.
Kolegici s posla je agencija rekla da joj renta raste za 150eur, pa onda za 300eur, dakle isli su joj na foru od 1.1. vam raste renta, na tu foru su joj isli povisiti rentu, iako nemaju pravo, jer tu nije niti pola godine.

Sobe je isto tesko naci, a kako nema jednosobnih, dvosobnih stanova bas puno, onda parovi zive u sharingu.
Doslovno se na oglasima moze vidjeti da stan koji je jednosoban, prenamjenjena soba u sobu s tri kreveta!, sobe su s krevetima na kat, ljudi se trpaju ko srdele (u Dublinu).
Onda jedan iznajmi kucu, pa nadje cimere, pa im nabije cijenu, pa onda u Dublinu studio apartman dodje 1000eura isto ko sto i soba za par u sharingu s cimerima.Limitirali su boravak u hostelima u Dublinu i grad je preskup za pocetnika. Takodjer grad nema metro i PRESKUP je, a situacija s cijenama najma ni u susjednim mjestima nije nesto bolja.
primjer: https://lovindublin.com/dublin/the-7...city-right-now

sobe do 500eur: https://lovindublin.com/lifestyle/pr...blin-right-now
Cimerstvo u ostalim gradovima je normalnije, ljudi ne dijele sobu, ne kazem da svi u Dublinu dijele, ali ako hoces svoju sobu, platit ces puno vise, a to se itekako osjeti, ukoliko se ne radi visokoplacen posao, a mora se prijevoz placati takodjer. Sobe za 1 osobu bez dodatnih room mate su od 500- 800eura, pa ti zivi u Dublinu. U drugim gradovima sobe su od
250-350- 500eura (bez djeljenja sobe).
Evo primjer sto se sve renta u Dublinu, onaj tko je opisivao slike ima dobar smisao za humor
http://www.dailyedge.ie/renting-in-d...78225-Jul2017/

https://lovindublin.com/news/youd-ha...blin-apartment

Upute kako traziti smjestaj u Irskoj
http://www.newstalk.com/23-things-yo...ing-in-Ireland

https://fora.ie/mansion-apartment-bl...42702-Oct2017/
Ovako nesto i ok izgleda za glavni grad.

Dublin 3050 prije nego 2050
https://www.youtube.com/watch?v=a6YVYecYIjE

Ljudi cekaju u redovima da samo pogledaju stan za najam, tako cijena isto raste, jer netko ce ponuditi 200-300eura vise od oglasene cijene, samo je nebo granica kad je cijena najma u pitanju.
https://www.her.ie/news/40-people-qu...ingsend-359347

Zadnje uređivanje Splićankaa : 18.01.2018. at 01:05.
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 00:33   #5507
Quote:
Novi šok je stigao dan prije našeg odlaska na godišnji, kad su nas vlasnice kuće u kojoj živimo obavijestile da ćemo nažalost morati iseliti , jer prodaju kuću. Ista priča nam se već dogodila prije 2 i pol godine. Teško je objasniti tu agoniju nekome tko nije isprobao biti podstanar u Dublinu. Cijene stanova i kuća u Dublinu rastu munjevitim brzinama i nešto što se 2013. iznajmljivalo po cijeni od 1000 eura mjesečno, u 2017. je 1600 eura. Ili 1800 eura. Još je gore želite iznajmiti dvosobni stan pored “ureda “Google-a”, u tom dijelu Dublina su cijene dvosobnog stana i 3000 eura mjesečno!
Ljudi bez djece često dijele stanove, jer je to jedini način. Srećom mi smo se smjestili u predgrađu gdje je situacija ipak lakša, ali polagano se to ludilo cijena širi kao kuga. Mi barem ne moramo stajati u redu sa 50 ostalih ljudi, pokušavajući šarmirati agente i vlasnike stanova. Da bi uopće ušli u obzir, morate imati odlične preporuke prijašnjih stanodavaca, preporuke poslodavaca, kopije dokumenata, slatkorječivo pismo prilikom prijave na oglas. A ponekad mi se čini da će uskoro tražiti da ponesemo i uzorak krvi i medicinski karton. Čisto da se osiguraju, ako smo lošeg zdravlja, da nas odmah eliminiraju u startu.
Srećom naše stanodavke su bile fer i dale su nam rok od 6 mjeseci, iako su po zakonu bile dužne dati nam 3 mjeseca (6 tjedana je otkazni rok ako ste u kući više od 1, a manje od 2 godine). Kažu da smo im bili najbolji podstanari ikada i da ako ne nađemo novu kuću, da će nas morati primiti kod sebe doma J To je bilo baš lijepo.
Ipak, mi smo trebali promijeniti svoje planove i vidjeti što i kako dalje. Srećom moja mama je bila spremna i voljna uskočiti u avion i pomoći nam oko čuvanja djece, dok mi oboje radimo, jer će nam troškovi porasti drastično. Srećom, tik pred Božić, nakon 4 mjeseca praćenja situacije na tržištu nekretnina, uspjeli smo pronaći novi dom. U istom kvartu, jako lijep i moderan, uz jednu “sitnu” manu, cijena mu je 25% skuplja. Ali to je ovog trena realna cijena na tržištu, čak i za rupe od stanova. Neki su i skuplji, a lošije kvalitete.
Dobrodošli u Dublin 2018.

izvor: ZivotuDublinu (blog)
Vrtici su skupi i vec su neki forumasi komentirali da su iz tog razloga selili u Njemacku, dogadja se to da ljudi iz Dublina sele u jeftinije gradove, predgradja.
Nemaju svi mogucnost baka servisa, a ako zena stoji kuci, a samo muz radi, to je jedna placa, a cijene su takve kakve jesu, situacija sa smjestajem katastrofa.

https://www.irishtimes.com/life-and-...2019-1.3314199
average rent across Ireland is now €1,198 nationally, or €1,819 in Dublin’s city centre, which means that by end 2019, rents could have risen to €1,376 and €2,024, respectively.
It may get to point where you can’t even rent in Dublin,” says Mr McCartney, adding that we are going to see people increasingly “commuting to rent” – but without the benefit of owning their own property.

https://lovin.ie/counties/this-is-wh...nty-in-ireland

.
.
.
.

Zadnje uređivanje Splićankaa : 18.01.2018. at 01:02.
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 02:01   #5508
"We appreciate our staff..."

I koliko ga placaju i koliko sati, vjerojatno minimalac i najmanje 10h. I tu staje svaka prica u cijenjenosti njihovih zaposlenika
amstel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 02:07   #5509
Quote:
amstel kaže: Pogledaj post
"We appreciate our staff..."

I koliko ga placaju i koliko sati, vjerojatno minimalac i najmanje 10h. I tu staje svaka prica u cijenjenosti njihovih zaposlenika
Ovo je fejk vijest, da navuku citanost, valjda su shvatili da obicne sretne price vise ne prolaze, pa sad smislili ovo.

edit: Smetaju me senzacionalisticki natpisi, ne pisu ovo da bi nesto konkretno rekli, vec da bi dobili citanost klikanjem, ovo sam mogla i ja poslat frendici pa zamraciti ime posiljatelja i primatelja. Fejk vijest.
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 11:51   #5510
Kao sto sam vec naveo, housing crisis nije specifican za Dublin (Irsku) vec je slicna situacija u gotovo svim razvijenim zemljama.
Danska, Norveska, Barcelona, London, Njemacka itd. itd. Svi imaju slicne probleme.

S druge strane u Irskoj je do nedavno bila odlicna situacija za kupnju nekretnine za ljude koji su imali kes i/ili pristup kreditu. Tako mene danas mortgage ispadne mjesecno 650E manje od prvog susjeda koji takvu istu kucu renta.

U svakom slucaju, Dublin trenutno ne bih nikome preporucio ako primanja nisu barem 50kE godisnje bez djece. Sa djecom 80kE godisnje minimum, sve ispod toga je neisplativo. Znam da ljudi idu za poslom i da ga u Dublinu ima najvise ali prat tanjure za iste novce mozete i u Corku i Limericku a kvaliteta zivota ce vam bit puno bolja.
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 12:14   #5511
Housing crisis je po meni primarno rezultat AIR bnb-a.
Imigracije iz istocnih zemlji je i prije bilo pa nikad nije bilo toliko gadno kao sto je danas.
Uostalom cak i Bratislava, Prag i Budimpesta imaju izrazit rast cijena stanova. Prag potpuno u razini zapadnih zemalja.

Naprosto sve manje ljudi oce rentat stan i vise im se isplati bnb.
Neki su time jace pogodjeni, neki manje.
Uglavnom svugdje gdje je turizam znacajan dolazi do problema.

Bijeg sa Bliskog istoka i Afrike u nekim zemljama (vjerojatno ne toliko u Irskoj, ali Njemackoj i Svedskoj npr.) isto vjerojatno ima veze.

Ako drzave konacno ne doskoce problemu (New York koji je uvijek imao prebrutalne cijene je mislim zabranio cak Airbnb), bit ce katastrofa svugdje.
Inžinjer ekonom is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 13:02   #5512
Uzet sobu preko airbnb je 3-4x skuplje nego rentat, to rade samo oni koji su primorani jer nemaju uvjete za klasičan mjesečni rent. S tim da preko airbnb ne možeš rentat duže od mjesec dana u komadu, ali vjerojatno možeš doskočit tom ograničenju. Airbnb je samo jedna od takvih aplikacija, ima ih još hrpa, isti smješaj najčešće nudi i booking i mnogi drugi (nek zabrane internet i novine). Možeš iznajmit smještaj u New Yorku preko airbnb, nedavno sam tražio. Trude se doskočit rentanju na crno, podzakupcima itd.. ali to nema veze s airbnb već općenito, internet je samo olakšao kontakt gosta i hosta.

Mislim da je kod housinga najveći "problem" to što raja ne zarađuje dovoljno. Ako zarađuješ 100.000+ godišnje, nemaš housing problem. Ako zarađuješ 20, nemoj ić tamo gdje je najam 1500 mjesečno. Na situaciju znatno utječe migracija stanovništva, mnogi dolaze i time stvaraju potražnju, a snažan porast potražnje će uvijek potaknut rast cijena bez obzira o čemu se radi.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 13:26   #5513
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Uzet sobu preko airbnb je 3-4x skuplje nego rentat, to rade samo oni koji su primorani jer nemaju uvjete za klasičan mjesečni rent. S tim da preko airbnb ne možeš rentat duže od mjesec dana u komadu, ali vjerojatno možeš doskočit tom ograničenju. Airbnb je samo jedna od takvih aplikacija, ima ih još hrpa, isti smješaj najčešće nudi i booking i mnogi drugi (nek zabrane internet i novine). Možeš iznajmit smještaj u New Yorku preko airbnb, nedavno sam tražio. Trude se doskočit rentanju na crno, podzakupcima itd.. ali to nema veze s airbnb već općenito, internet je samo olakšao kontakt gosta i hosta.
Problem je sto su stanovi/kuce koji bi inace bili na trzistu prenamijenjeni za iznajmljivanje turistima na kratkorocni rok putem AirBnBa.
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 14:11   #5514
Quote:
Peterpunk kaže: Pogledaj post
U svakom slucaju, Dublin trenutno ne bih nikome preporucio ako primanja nisu barem 50kE godisnje bez djece. Sa djecom 80kE godisnje minimum, sve ispod toga je neisplativo. Znam da ljudi idu za poslom i da ga u Dublinu ima najvise ali prat tanjure za iste novce mozete i u Corku i Limericku a kvaliteta zivota ce vam bit puno bolja.
Za sljakera samca ili mladi par bilo gdje u Irskoj je bolje.
Nije isto kad par iznajmi sobu u Dublinu za 800-1000€ ili u drugom gradu kucu il stancic, nije isto ni platit 400-500€ pa dijelit sobu s jednim ili dvoje (Dublin) ili imat svoju sobu.
Za obitelj s djecom je mozda i Cork skup u odnosu na druge gradove, al zato ima sela okolo Corka s nizim najmom.
Problem Dublina je sto se ne moze vise stajati neograniceno po hostelima (a prije se moglo).
U Corku, Galwayu itd se moze stajati i tjedno placati.
PPS broj se u Dublinu mora online prijaviti sastanak, u drugim gradovima ne.
Sobe i smjestaj početnički i trajni, jeftiniji izvan Dublina (ali cijeli county Dublin su nabili cijene).
Ne isplati se ici u Dublin i zakomplicirat si pocetak, prije je sve glatko islo, nije bilo limita boravka, bilo je vise stanova, razlika Dublina i Corka nije bila osjetna, Dublin je uvijek bio najskuplji ali ne duplo kao sada.
Cijene rastu i predviđaju da ce dvosobni stanovi u Dublinu biti 2.000€, neki vec jesu po toj cijeni.
@Guud nije samo problem skupoća, već što smještaja nema, al kad ga se nađe, uvijek postoji rizik da landlord ne produzi ugovor, tako da najbolje je izracunat si troskove i ici s djecom ako se cilja na usluzne poslove (trgovina, hoteli) ili skladista, pakiranja, u tom slucaju birat manje mjesto i skupljat si ustedjevinu i dic kredit u vecem gradu i bit miran s kupnjom kuce ili stat i stedit..

Nije za igrat se ako se dodje i zivi na knap, posebno s djecom.

Zadnje uređivanje Splićankaa : 18.01.2018. at 14:35.
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 14:59   #5515
Nije to sve tak meni sokantno. U Helsinkiju jos prije 2 godine (sad je sigurno gore) je otprilike tak, ak ne i jos gore bilo.
Dakle zamislite si nekakvu hotel sobu (kuhinja se dijeli sa cijelim katom, ko kod studenata, samo ovo nije za studente) s 1 krevetom i malom kupaonicom. To je bilo 500 eura s rezijama debelo van centra grada, recimo bar 40 min, a Helsinki je mali grad.

Ali to je najmanji problem jer se otvaranje velikog prozora placa dodatnih 40 eura mjesecno , inace je moguce imati otvoren tek 1 mali prozor. Pa si zamislite po ljeti kad zapici (a tad je bas bilo vruce u svibnju do polovice lipnja).
Vrata se brzo i automatski zatvaraju. Ako otidjes iz te sobice na brzinu, vrata se sama od sebe zatvore, ti bez kljuca, to je jos 50 eura

Stvarno krasno uglavnom. Sad za tu cijenu s rezijama placam sa frendom stan od 110 kvadrata 20 min od centru grada

U Stockholmu, nekakvom "Zaboku" od Stockholma (nekih 50 min autom do grada) dijeljene sobe idu za najnormalnijih 400 eura sad.

Dakle apsolutno se slazem sa kolegom Peterpunkom da je housing crisis svugdje uzeo maha, a moje misljenje je da je debelo primarni razlog airbnb. Mislim da generalno nikome osim ljudima sa nasljedjenim stanom u centru, kojeg ne koriste, nije to sranje koristilo. A cak citam da se i hostovi airbnb-a masovno zale po internetu da kak se to im gosti ponasaju u sobi koju iznajmljuju, da kak oni ne znaju da ima i drugih ljudi u stanu .
Bar cijene hotela ne rastu u nebesa vise, tj. tak mi se cini.
Inžinjer ekonom is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 15:21   #5516
Quote:
Peterpunk kaže: Pogledaj post
Kao sto sam vec naveo, housing crisis nije specifican za Dublin (Irsku) vec je slicna situacija u gotovo svim razvijenim zemljama.
Danska, Norveska, Barcelona, London, Njemacka itd. itd. Svi imaju slicne probleme.

S druge strane u Irskoj je do nedavno bila odlicna situacija za kupnju nekretnine za ljude koji su imali kes i/ili pristup kreditu. Tako mene danas mortgage ispadne mjesecno 650E manje od prvog susjeda koji takvu istu kucu renta.

U svakom slucaju, Dublin trenutno ne bih nikome preporucio ako primanja nisu barem 50kE godisnje bez djece. Sa djecom 80kE godisnje minimum, sve ispod toga je neisplativo. Znam da ljudi idu za poslom i da ga u Dublinu ima najvise ali prat tanjure za iste novce mozete i u Corku i Limericku a kvaliteta zivota ce vam bit puno bolja.

Ne znam sto je stvar s stanovanjima u Irskoj ali sam siguran da Danska taj problem nema. Problem u Kopenhagenu je skroz drugacij, jer se ciljano od rukovodstva grada trazi nova demografija. U Kopenhagenu "glavnom" gradu Danske je iz godine i godine sve manje drzavnih institucija. Iste se sele u gradove ne vece od 20.000 stanovnika, po 450km od Kopenhagena itd. Vecina stanova u Kopenhagenu je prazna godinama, odstotak umirovljenika je medju najnizim u svijetu kad se gledaju prestolnice drugih drzava itd. Tesko da zamislim, da recimo u Irskoj opcine kao u Danskoj su doslovno drzave u drzavi. Isti zakon u praksi se razlikuje od opcine do opcine. Samo banalan primjer. U opcini A moze biti zabranjeo da perete auto kod kuce ili bilo gdje drugo u opcini osim na autopraonama dok u susjednoj opcini nema takog zakona. Ja mislim da problem u Irskoj je sama realnost Irske. Irska je nekada bila jako siromasna zemlja. 1975, prosjecan Grk, Spanac pa cak i netko iz Trinidada i Tobaga je bio bogatij od prosjecnog Irca. Prosjecan Italijan 1975 je duplo bogatij bio od prosjecnog Irca. Prosjecan Irac je cetri puta '75 siromasnij od prosjecnog Svedjanina bio, koji su cak na 5-6% bogatij od prosjecnog Svicarca bili.

Trenutno Irska ekonomija je u tkz. "natrag na normalan nivo" procesu odnosno taj proces je vec dozivio svoj klimas i sad ce poceti gospodarstvo da ide prema dole. Teoretski gledamo sljedece drzave ispunjavaju sve teorije i predznake ekonomske koje dovode do teze recesije pa cak i gospodarske kapitulacije tj. tkz. skrtost efekt gospodarstva; Irska, Velika Britanija, Ceska, Rumunija, Litvanija, Latvija te Island. U Norveskoj je taj proces vec uzeo svoj tok od 2016 god. gdje brze nego ocekivano gospodartvo opada. Trenutno norveska ekonomija je slabija nego tokom krize 2007 godine. I racunaju da ce opasti na nivo izmedju 1997-2001 za naredne 3,4 godine. Gotovo sam ubjedjen 100% da isti scenario ceka Irsku vise zbog Brexita nego sto bi bilo da nije ta situacija prisutna.

Dok u tkz. poljski efekt je vec poznato Grcka usla/imala davnih dana, ali u istom nacinu se gospodrastvo Hrvatske, Slovenije i Andore odvija.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 15:42   #5517
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Ne znam sto je stvar s stanovanjima u Irskoj ali sam siguran da Danska taj problem nema. Problem u Kopenhagenu je skroz drugacij, jer se ciljano od rukovodstva grada trazi nova demografija. U Kopenhagenu "glavnom" gradu Danske je iz godine i godine sve manje drzavnih institucija. Iste se sele u gradove ne vece od 20.000 stanovnika, po 450km od Kopenhagena itd. Vecina stanova u Kopenhagenu je prazna godinama, odstotak umirovljenika je medju najnizim u svijetu kad se gledaju prestolnice drugih drzava itd. Tesko da zamislim, da recimo u Irskoj opcine kao u Danskoj su doslovno drzave u drzavi. Isti zakon u praksi se razlikuje od opcine do opcine. Samo banalan primjer. U opcini A moze biti zabranjeo da perete auto kod kuce ili bilo gdje drugo u opcini osim na autopraonama dok u susjednoj opcini nema takog zakona. Ja mislim da problem u Irskoj je sama realnost Irske. Irska je nekada bila jako siromasna zemlja. 1975, prosjecan Grk, Spanac pa cak i netko iz Trinidada i Tobaga je bio bogatij od prosjecnog Irca. Prosjecan Italijan 1975 je duplo bogatij bio od prosjecnog Irca. Prosjecan Irac je cetri puta '75 siromasnij od prosjecnog Svedjanina bio, koji su cak na 5-6% bogatij od prosjecnog Svicarca bili.

Trenutno Irska ekonomija je u tkz. "natrag na normalan nivo" procesu odnosno taj proces je vec dozivio svoj klimas i sad ce poceti gospodarstvo da ide prema dole. Teoretski gledamo sljedece drzave ispunjavaju sve teorije i predznake ekonomske koje dovode do teze recesije pa cak i gospodarske kapitulacije tj. tkz. skrtost efekt gospodarstva; Irska, Velika Britanija, Ceska, Rumunija, Litvanija, Latvija te Island. U Norveskoj je taj proces vec uzeo svoj tok od 2016 god. gdje brze nego ocekivano gospodartvo opada. Trenutno norveska ekonomija je slabija nego tokom krize 2007 godine. I racunaju da ce opasti na nivo izmedju 1997-2001 za naredne 3,4 godine. Gotovo sam ubjedjen 100% da isti scenario ceka Irsku vise zbog Brexita nego sto bi bilo da nije ta situacija prisutna.

Dok u tkz. poljski efekt je vec poznato Grcka usla/imala davnih dana, ali u istom nacinu se gospodrastvo Hrvatske, Slovenije i Andore odvija.
1975te je Tito bio ziv a u danas nepostojecoj Jugoslaviji se kao valuta koristio dinar. Di si ti zapeo?
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 17:26   #5518
Irska i da propadne ekonomski, nakon 2godine kontinuiranog rada, ako dobijes otkaz imas pravo na socijalu, a ako stavljas sa strane zalihu, neces bez novaca zavrsiti na ulici, cak da se to i dogodi, neka od udruga za pomoc beskucnicima ce te otpremit u hotel za beskucnike ili b&b i platit ti smjestaj, a pucke kuhinje su besplatne i dostupne svima.

Jel ovo dovoljno da bi jedan Balkanac prezivio ekonomski krah Irske?


Ono realno sto se događa trenutno
- rast cijena nekretnina
- place ne rastu shodno tome (ok minimalac se povecao na 9.55).

Koliko god Irska imala nedostataka na kojima treba raditi, opet ako se pametno stave troskovi na papir, zivot ce bit bolji financijski nego u Hrv, a osobe koje zele ucit i napredovat, imaju bolje mogucnosti napretka.
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 20:24   #5519
Nemojte mi reci da ste otisli u Irsku ili bilo koju drugu zemlju zbog socijalne pomoci! I ako meni mozda to nista novo nije, jer sam godinama imao priliku cuti pricu tipa kako ta strana drzave je bilo kojeg prosjecnog Balkanca fascinirala tj. lezi kruhu da te jedem. No, ja koji sam odrastao u Danskoj prije 40+ godina sam na te stvari nekako drugacije gledao. Sad kako stoje stvari u Irskoj oko socijalne pomoci nemam pojma, no ako tko razmislja doci npr. u Dansku zbog socijale, neka dobro procita pravilnik. Ono na sto EU doseljenici (stranci) polazu pravo kao i domaci tj. ta vrsta socijalne pomoci se placa. Placate je prije i tokom dobi dok ste na istoj, koja traje samo dvije godine uz moguci produzetak od 6 mjeseci za umanjen iznos od 30% gdje tokom tog perioda morate non-stop biti aktivni 8h dnevno tj. pet dana u tjednu. Znaci da bi imali tu soijalu morate placati mjesecnu tako reci clanarinu a pritom jos i biti aktivni u smislu, licnih razgovora, tecaja gdje ucite pisati CV, dzabe raditi za nekog privatnika. Tocno nemate pojma da li ste kupljeni ili prodani Ima i druga socijala koja je dzaba ali ta se isplaciva osobama koji su drzavljani Danske ili polazu pravo boravka pod posebnim status boravka u drzavi.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 21:28   #5520
Lupate bezveze, nije problem ni AirBnB ni Booking niti bilo sta drugo, problem je u puno vecoj potraznji od ponude i zato cijene rastu, klasicna trzisna prica svugdje gdje je dobra ekonomija pa ima puno doseljenika u potrazi za boljim zivotom i normalno je da u takvim uvjetima cijene rastu, kad je obrnuto onda padaju.

Za usporedbu, kuce u nizu u Navanu, jedna je u ljeto 2006 prodana za 290.000€, 2010 je jedna od tih kuca prodana za 90.000€.

Trziste se okrenilo i cijene pale, sad se opet okrenilo na drugu stranu pa su cijene narasle.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:42.