Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2018., 14:11   #221
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Bolji simbol bi bio kružić u krugu.
Inače 'manji krug u većem krugu' spominje Spinoza kao simbol za beskonačnost. Ne znam zbog čega.
Jednostavko is offline  
Old 17.01.2018., 14:16   #222
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Inače 'manji krug u većem krugu' spominje Spinoza kao simbol za beskonačnost. Ne znam zbog čega.
Nagađam...
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 17.01.2018., 15:00   #223
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Da, tocno je da tvoje izokretanje tudjih rijeci nema nikakvog smisla, kao i svaki Strawman.

Filozofija jako dobro pozna astrologiju i jako dobro pozna distinkciju izmedju praznovjerja i znanja i onima koji imaju kapacitete to znanje moze i omoguciti.

Neki od preduvjeta za filozofiju su:

- poimanje metafizicke domene
- odsustvo predrasuda
- izbjegavanje banaliziranja


S obzirom da, prema tvojoj retorici, metafizicka domena su spanska sela, zakljucci se generiraju bez poznavanja materije, banalizira se i odbacuje sto se ne pozna i nema interesa upoznati se s necime sto se prosuduje...

Postavit cu ti ponovno pitanje:

Sto radis na Filozofiji ?
Bavim se filozofskim pitanjima, počevši od etičkih pa nadalje...

Nije mi jasno zašto ti praznovjerje/astrologiju guraš u filozofiju, kamo ne spada.
- Sizif - is offline  
Old 17.01.2018., 16:43   #224
Etika je praznovjerje



addx is offline  
Old 17.01.2018., 20:59   #225
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Zar ti zaista misliš da ptice (recimo klepetan ) lete hiljadama km nazad i napred i vrate se jer im je to zapisano u genima.

Ta tvoja teorija o paucima i rodama i genima nije ništa sofisticiranija od priče da zemlju nosi velika kornjača.

Naravno da malo mesa u ptičjoj glavi i nekakovi ''geni'' ne mogu voditi ptice i paukove.

Vodi ih morfogenetsko polje. A tko bi ih drugi vodio.
Životinje imaju ''kolektivnu svijest '', zar ti to još nije jasno.

O tome ti pričaju i naš Ljubo i Sheldrake ali ti si prihvatio moderni mit o genima paukova i klepetana

Tako ti i wand opisuje kako radi gravitacija preko gravitona.

da li iko ima dokaze o gravitonima, morfogenetskim poljima, genima paukova koji pletu mreže i genima klepetana koji uz pomoć 10 grama mozga putuje točno svake godine od afrike do slavonije

Očito je da nitko ništa ne zna o svjesnosti ni ljudi ni životinja ali svako ima svoj mit tj svoju verziju ''najbolje priče''

za wanda i addxa i pećinu su to gravitoni i geni i bog svemoguća šansa
za apemanta su to geni i zakoni velikih brojeva
a za ljubu i parsifala i sheldrakea i vedantu je to svjesnost kao temelj svega.

tj ako se prostor ne može reducirati na ništa elementarnije I IZ NIČEG NE MOŽETE ISCIJEDITI PROSTOR koji kua ste se ko pijan plota uhvatili mita za koji nemate niti jean dokaz da 2 kila mesa koja zovete mozak stvara svjesnost.

Kada bih ja rekao da himalaje generiraju prostor oko zemlje vi ne biste znali da li sam poludio ili se zajebavam.

KAKO VAM NIJE JASNO DA JE PROSTOR I SVJESNOST ISTO U SMISLU DA JE AKSIOMATSKO I PRVO I NESVODIVO NA BILO ŠTO DRUGO.

e tako vi meni zvučite kada kažete da 2 kila mesa koje vi zovete mozak stvaraju svjesnost i kvalije i stvaraju neopisiv unutrašnji univerzum koji sam ja a i vi .

isto tako suludo i mitomanski apemat mi zvuči kada kaže da neki geni tjeraju pauka da plete mrežu a klepetana da se vrati u slavoniju.

hebate bog apemante ajde se ti snađi po adventu u zagrebu

ne mogu iako imam te tvoje gene.


a onaj tukac od klepetana svake godine se snađe u ISTO VRIJEME VRATITI U ISTO GNIJEZDO U SLAVONIJI .

I kojje je tvoje NAJBOLJE OBJAŠNJENJE.
geni i 10 grama mesa u glavi klepetana .
I ti si uvjeren u taj mit i jako si ponosan jer si tako predstavio da pauk plete mrežu a klepetan leti nazad iz Afrike.

aj
lafffff
Teorija o morfogenetskim poljima je poprilično nategnuta. I teška za dokazivanje. A pogotovo za eksperimentiranje. Zbog toga se barem ptice selice znaju obuhvatiti eksperimentom :
http://net.hr/danas/znanost/napokon-...-orijentaciju/


NAPOKON DOKAZANO: Ptice selice koriste magnetska polja za orijentaciju

“Ovoga puta nismo prevažali ptice, već smo ih zadržali ovdje u području Baltika, unutar posebne opreme koja manipulira magnetskim poljima”, objasnio je Kiškinev.

“To je nešto poput kaveza, ali unutar njega možete manipulirati magnetskim poljima. Tijekom tjedna koji su provele u kavezu, magnetski su prebačene u područje Moskve, pa je i njihovo ponašanje bilo slično onima koje su stvarno tamo prebačene”.

Kavez je bio na otvorenom te je omogućavao pticama da vide okoliš i zvijezde noću, ali unatoč tome ptice se nisu okretale prema sjeveroistoku, već prema sjeverozapadu, kao da su u Zvenigorodu.


Svjesnost je temelj svega !!
Nije loša ideja. Samo je problem što svjesnost obožava velike brojeve.
A gdje su tu parapsihološki fenomeni ?
Čas ih ima, čas ih nema. Kada ih pokušavamo znanstveno ispitati onda pobjegnu.
Ili još gore, Ona pokaže bosanski grb
Kao astronautu Michelu.
Ili je parapsihologija posljedica kemikalija : https://www.24sata.hr/lifestyle/10-b...jesanja-350288
4. Veliki petak na drogama
Misa na Veliki petak 1962. g. bila je definitivno nezaboravno iskustvo za desetoricu mladića iz sjemeništa. Njima je znanstvenik Walter Pahnke dao nepoznatu supstancu zbog koje su na misi vidjeli "ocean boja", "nadnaravne likove", pa čak i čuli "Božji glas". Povod za to bilo je istraživanje utjecaja halucinogenih droga na mistične doživljaje i iskustva.

- Nakon što sam čuo Pahnkeovu ideju o davanju droge ljudima prije mise, bio sam sablažnjen, ali ujedno me i zabavljalo. To mi se činilo sličnim kao da damo verziju ženske viagre grupi od 20 djevica - komentirao je studiju Pahnkeov kasniji suradnik, Timothy Leary.

Većina mladića postali su i ostali svećenici do kraja života, dok je u kontrolnoj skupini koja nije uzela droge bilo više njih koji su odustali od svećeničkog poziva. Zaključak studije je da psihodelične droge imaju velik učinak na ljudsku percepciju, što za većinu i nije bila neka novost.

Zadnje uređivanje krena : 17.01.2018. at 21:33.
krena is offline  
Old 18.01.2018., 09:06   #226
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Inače 'manji krug u većem krugu' spominje Spinoza kao simbol za beskonačnost. Ne znam zbog čega.
Ni ja. Znak za beskonačnost koji je sličan položenoj osmici ( 00 ) koristi se u matematici za simboliziranje potencijalne beskonačnosti, još tamo negdje od 17. stoljeća, za razliku od kardinalnih i ordinalnih brojeva koji definiraju aktualnu beskonačnu količinu.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Old 18.01.2018., 09:25   #227
Quote:
krena kaže: Pogledaj post

Ili je parapsihologija posljedica kemikalija

Misa na Veliki petak 1962. g. bila je definitivno nezaboravno iskustvo za desetoricu mladića iz sjemeništa. Njima je znanstvenik Walter Pahnke dao nepoznatu supstancu zbog koje su na misi vidjeli "ocean boja", "nadnaravne likove", pa čak i čuli "Božji glas". Povod za to bilo je istraživanje utjecaja halucinogenih droga na mistične doživljaje i iskustva.

Zaključak studije je da psihodelične droge imaju velik učinak na ljudsku percepciju, što za većinu i nije bila neka novost. [/I]
Ali psihodelične droge nemaju ama baš nikakav utjecaj na ljudsku percepciju ljudi koji - nisu uzeli droge.

Recimo, zelena pupavka je smrtonosna gljiva. Kemijski sastav joj je takav da osoba koja ju pojede umire. Međutim, osoba koja nije pojela zelenu pupavku neće umrijeti.

Mislim da ta vrsta argumentacije govori slijedeće: onaj tko uzme drogu, ima nadnaravna iskustva, dakle svi koji imaju nadnaravna iskustva uzeli su drogu.

Kao da kažete: onaj tko pojede zelenu pupavku umire, dakle svi koji umrli pojeli su zelenu pupavku.
mravac8 is offline  
Old 18.01.2018., 09:27   #228
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ali psihodelične droge nemaju ama baš nikakav utjecaj na ljudsku percepciju ljudi koji - nisu uzeli droge.
Da, ali je mogućnost halucinacije ugrađena, bilo da se radi o drogi, bolesti ili bilo kojem 'kvaru'.

Quote:
Recimo, zelena pupavka je smrtonosna gljiva. Kemijski sastav joj je takav da osoba koja ju pojede umire. Međutim, osoba koja nije pojela zelenu pupavku neće umrijeti.

Mislim da ta vrsta argumentacije govori slijedeće
Mislim da to govori da su sve gljive jestive - neke samo jednom
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Old 18.01.2018., 09:39   #229
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post

Da, ali je mogućnost halucinacije ugrađena, bilo da se radi o drogi, bolesti ili bilo kojem 'kvaru'.
Naravno da je mogućnost halucinacije ugrađena, da nije nitko ne bi mogao halucinirati. Budući da su svi ljudi dovoljno slični možemo reći da je svim ljudima ugrađena mogućnost halucinacije.

Halucinacija mora imati uzrok. Bez obzira što je i tebi ugrađena mogućnost halucinacije halucinirati ćeš samo i isključivo ako postoje uzroci koji će izazvati halucinaciju.

Nema uzroka, nema halucinacije.

Zato neki ljudi haluciniraju a drugi ne.

I tu priča postaje vrlo jednostavna - ako želiš dokazati da je nečije nadnaravno iskustvo obična halucinacija samo moraš pronaći uzrok koji izaziva halucinaciju. Ako ne možeš pronaći uzrok - halucinacije nema i radi se o nečem drugom.
mravac8 is offline  
Old 18.01.2018., 09:50   #230
Quote:
TalkingHead kaže: Pogledaj post
Leteći Zlatko Sudac je izjavio (ima na youtubeu) da se paranormalne sposobnosti razvijaju postom i celibatom. Kaže da su nagon za hranom i nagon za seksom dva najjača nagona u čovjeku i ako čovjek ima to dvoje pod kontrolom, tada dolazi do manifestacije tih čuda.
Hm. Casanova je npr. poznat po svom zavodništvu, ali inteligentni jebivjetar se bavio svim i svačim. Zanimalo ga među ostalim baš i okultno pa je razvio neki svoj sustav predviđanja. I sam je priznao da je sve to blef, ali se isto tako čudio kako dobro funkcionira, kako dobro proriče budućnost i da zapravo nema pojma od kud mu neki odgovori.

Mislim da g. Sudac nije u pravu, ovaj proricatelj je tu i tamo možda postio, ali u celibatu definitivno nije bio.
Illana is online now  
Old 18.01.2018., 10:18   #231
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
I tu priča postaje vrlo jednostavna - ako želiš dokazati da je nečije nadnaravno iskustvo obična halucinacija samo moraš pronaći uzrok koji izaziva halucinaciju. Ako ne možeš pronaći uzrok - halucinacije nema i radi se o nečem drugom.
Da, ali ako po volji možeš izazvati religijske halucinacije, time nužno umanjuješ njihovu potencijanu autentičnost i posebnost i činiš ih trivijalnim događajem koji može biti anegdota, ali ne i dokaz sam po sebi.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Old 18.01.2018., 10:20   #232
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Da, ali ako po volji možeš izazvati religijske halucinacije, time nužno umanjuješ njihovu potencijanu autentičnost i posebnost i činiš ih trivijalnim događajem koji može biti anegdota, ali ne i dokaz sam po sebi.
Po volji?

Dakle, volja je uzrok? Ja odlučim halucinirati i evo halucinacije?

Ne mislim da to tako funkcionira.
mravac8 is offline  
Old 18.01.2018., 10:29   #233
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Po volji?

Dakle, volja je uzrok? Ja odlučim halucinirati i evo halucinacije?

Ne mislim da to tako funkcionira.
Mislio sam da ja kod tebe mogu eksperimentom izazvati religioznu halucinaciju, kao recimo upotrebom EM polja, neke kemije i sl.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Old 18.01.2018., 10:59   #234
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Mislio sam da ja kod tebe mogu eksperimentom izazvati religioznu halucinaciju, kao recimo upotrebom EM polja, neke kemije i sl.
Pa to sam i ja rekla - halucinacija mora imati uzrok. Zar treba ponavljati, mislim da sam bila vrlo jasna i razumljiva.

Uzrok može biti neka kemikalija ili EM polje. Ali uzrok mora postojati.

Shodno tome nema uzroka - ne radi se o halucinaciji.
mravac8 is offline  
Old 18.01.2018., 12:43   #235
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Shodno tome nema uzroka - ne radi se o halucinaciji.
Ili, recimo, nismo (još) našli uzrok, a možda ga nećemo ni naći.
__________________
Science is the belief in the ignorance of experts.
Apemant is online now  
Old 18.01.2018., 13:00   #236
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Ili, recimo, nismo (još) našli uzrok, a možda ga nećemo ni naći.
Naravno.

Međutim, neke uzroke možemo sa velikom sigurnošću odbaciti. Recimo, kemijska sredstva. Ako znamo da osoba nije ništa konzumirala - nije mogla uzeti kemijsko sredstvo. Ok, neka se prenose i zrakom. Ali ako je nije bila sama a druge osobe nisu halucinirale - kemijska sredstva mogu se odbaciti.
mravac8 is offline  
Old 18.01.2018., 13:12   #237
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Naravno.

Međutim, neke uzroke možemo sa velikom sigurnošću odbaciti. Recimo, kemijska sredstva. Ako znamo da osoba nije ništa konzumirala - nije mogla uzeti kemijsko sredstvo. Ok, neka se prenose i zrakom. Ali ako je nije bila sama a druge osobe nisu halucinirale - kemijska sredstva mogu se odbaciti.
Misliš, s velikom vjerojatnošću, a ne sigurnošću.

No dobro, sve i da neke potencijalne uzroke odbacimo, što nam to vrijedi? I dalje ostaje to da ako nismo (još) našli uzroke, to ne znači nužno da ti uzroci ne postoje. Ne možemo zaključiti da ih 'nema' samo zato što ih još nismo našli.
__________________
Science is the belief in the ignorance of experts.
Apemant is online now  
Old 18.01.2018., 22:14   #238
Ako je astrologija točna, to znači da su drevni ljudi došli nekako do zaključaka. Pretpostavljam da su ili vodili evidenciju ili radili eksperimente.

Drugim riječima, znanstvena metoda. Pitam se zašto u današnje vrijeme super dostupnih informacija mi ne možemo zaključiti nešto što je, eto, bilo lako zaključiti običnim nomadima prije 4000 godina.
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Old 18.01.2018., 23:24   #239
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Da, ali je mogućnost halucinacije ugrađena, bilo da se radi o drogi, bolesti ili bilo kojem 'kvaru'.
Moje prijatelj i sveučilišni profesor zna da je halucinirao. Ali ne zna zašto, kako i zbog čega :

https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...&postcount=114

Moj prijatelj mi je jučer još jedamput opisao svoj neobični doživljaj. To je bilo 2004. na Lokrumu. On je inače profesor francuskog jezika, a u to doba je radio kao turistički vodič. I vodio on jedno grupu po Dalmaciji te su posjetili i Lokrum kod Dubrovnika. On je išao prvi te im objašnajvao. To je bila grupa starijih turista - penzionera. I kada su otišli u okrug benediktinskog samostana, njemu se krajolik počeo nekako činiti neobičan. Kao da je neka izmaglica. Pogledao je desno , u pravcu gdje je nešto osjetio i vidio neki bijeli mramorni kamen dimenzija oko 30 x 20 -15 cm, na zemlji - u travi. Spustio se bliže nejmu i vidio natpis zlatnim slovima: Nikad mudrost nije rekla što priroda nije potvrdila.
Čak je mahao rukom kao da istjerava maglu oko kamena, da bolje vidi natpis.
Onda se pridigao i turistima preveo što tu piše, a ovi nisu ništa neobično reagirali. Kao da je stvarno taj mini-spomenik bio na travi. A dok im je objašnajvao, cijeli mu je krajolik, tj. drvored bio nekako idealan. Kao da to nisu stabla nego ljudi. Nešto kao da je dospio u raj. I to ona slika raj po Svjedocima Jehove koje vidimo na slikama. Inače je moj prijatelj ateist i ne vjeruje u nikakvu varijantu Boga, niti zagrobnog života.
Tek je došao k sebi nakon 15-tak minuta. Da je bio sam, bio bi malo zastao da vidi što mu se to događa s njim. Ali, pošto je bio vodič, morao je blebetati kontinuirano, a da ovi ne skuže da se s njim nešto događa.
Ovaj je doživljaj na njemu ostavio duboki trag, te je počeo sumnjati da li stvarno ima još nečega osim ovog što vidimo. Ali vjernik nije postao, iako mu žena liže oltare. A on to i dalje smatra ludorijama.



A jedan doktor u mirovini je ovako napisao:
Za sam kraj ispričati ću vam nešto osobno, nešto što se je meni dogodilo, što sam ja doživio. Odmah ću vam reći: ja u ovo ne vjerujem. Sam sebi ne vjerujem. Tako je. Ipak čujte. U dobi od kojih 7 do 8 godina izašao sam iz kuće na dvorište. Zima, mrak. Pogledam, nešto se kreće. Uza zid polako hoda djevojčica. Ljepa, prekrasno obučena, hoda i neosvrće se. I nestaje u mraku. Baš sam je vidio. Nije se osvrtala. Nestala je i nikada se više nije vratila.. Ovo ne može nitko posvedočiti, s toga pridružite se meni i ne vjerujte.

Quote:
Mislim da to govori da su sve gljive jestive - neke samo jednom
Na žalost i neke biljke koje rade fotosintezu: https://www.vecernji.hr/vijesti/slik...to-luka-410505

Zadnje uređivanje krena : 18.01.2018. at 23:45.
krena is offline  
Old 18.01.2018., 23:51   #240
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Ako je astrologija točna, to znači da su drevni ljudi došli nekako do zaključaka. Pretpostavljam da su ili vodili evidenciju ili radili eksperimente.
Kada pretpostavljas stvari vezane za metafizicko, psiha ti pokusava linijom manjeg otpora koristiti precicu do spoznaje. Na imaginaciji. I vodi sebe u iluzije.

Astrologija nije ni tocna mi netocna.
Astrologija je alat.


Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Drugim riječima, znanstvena metoda. Pitam se zašto u današnje vrijeme super dostupnih informacija mi ne možemo zaključiti nešto što je, eto, bilo lako zaključiti običnim nomadima prije 4000 godina.
Opet postavljas kondicionirano pitanje i to na temelju svoje fantazije. I potcjenjivanja.

Tom formulacijom se ne pitas nego trazis potvrdu svojeg uvjerenja.


1) Astrologijom su se bavili "Visoki Svecenici" i sl. ljudi sa visokom naobrazbom, posebnom disciplinom i karakternim osobinama a ne "obicni nomadi".

2) Zato jer iziskuje posebnu naobrazbu i predispozicije za tumacenje a svatko tko ima alat za zakljucivanje u glavi nije automatski sposoban pokopcati sve sto se moze pokopcati.

3) Zato jer se drustvo danasnjeg svijeta zapakiralo u kutiju van koje ne vidi.

4) Adekvatno tumacenje utjecaja 7 sa svojim principima u odnosu na 12 sa svojim u odnosu na treci set lokalnih varijabli kroz faktore prostora i vremena kroz par slojeva relacija je sve samo ne lako.
I to kada bi se Astrologija svodila samo na taj primjer.
omen4k is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:13.