Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2018., 12:59   #9561
Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
Nije valjda da bi mi mogli uzeti ovo norveško plovilo? Pa ovaj naš nesretni OOB ga šije u nekim vrlo bitnim karakteristikama, vezano za intervencije u ZERP-u.
Zašto ne "uzeti"? Znaš li ti koliko je 15% od deset milijuna eura?

U svakom slučaju Hrvatska "ratna" mornarica ide dobrim smjerom, ovim tempom će se problem zamjene RBS-15 rješiti sam od sebe, jer kad dođe vrijeme zamjene neće biti brodova na koje bi ih kačili. Biti će (valjda) par okej O.B. brodića sa turskim 30mm sokoćalom, par finskih djedova očerupanih od svega vojnog i dva Kralja plus Šibenik na izdisaju..
I eto, još jedan problem uspješno apsolviran, poput PZO-a, podmorničarstva, protupodmorničke borbe...
zdaric is offline  
Old 17.01.2018., 13:48   #9562
Maa, samo još malo, da izbrendiramo,, koja misa i još par stvarčica pa je na redu projekcija i zaštita.....

# rmornaricazadnjarupanasvirali.
__________________
Starboard side ,u 3 ......!!!
Bark is offline  
Old 17.01.2018., 13:52   #9563
Pa jel vidite kako je to bilo mudro i proročanski kada su uzimali mornare za KW
9aplus is offline  
Old 17.01.2018., 15:53   #9564
Quote:
zdaric kaže: Pogledaj post
Zašto ne "uzeti"? Znaš li ti koliko je 15% od deset milijuna eura?

U svakom slučaju Hrvatska "ratna" mornarica ide dobrim smjerom, ovim tempom će se problem zamjene RBS-15 rješiti sam od sebe, jer kad dođe vrijeme zamjene neće biti brodova na koje bi ih kačili. Biti će (valjda) par okej O.B. brodića sa turskim 30mm sokoćalom, par finskih djedova očerupanih od svega vojnog i dva Kralja plus Šibenik na izdisaju..
I eto, još jedan problem uspješno apsolviran, poput PZO-a, podmorničarstva, protupodmorničke borbe...
Obzirom da u zadnje vrijeme PB raketa koštaju 3-4 mil. USD po komadu, baš me zanima di ćemo mi to naći 150-200 mil. USD da nabavimo novih 50 komada?

Da ne spominjemo da bi mi htjeli i IOB ( i to bar 2-3 komada ), ni korveta ne bi bila loša, pa ni Drakoni, pa ni ASW helikopteri.............
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Old 17.01.2018., 20:21   #9565
Pa nećemo naći, jer ćemo pustiti da nestane potreba za istima nestankom "ratnih" brodova prikladnih za platformu za PBR u Hrvatskoj "Ratnoj" "Mornarici".

Mi bi svašta htjeli, od podmornica, preko normalnog HRZ, HRM, PZO, HKoV, ali vlast nije htjela, neće sada, niti će isto htjeti u budućnosti. Ne buni/nije se bunila/neće se buniti ni zapovjedna vrhuška, dok plaća ide, koga briga...
zdaric is offline  
Old 17.01.2018., 20:23   #9566
Preskup je to sport za nas, pogotovo kad kreces od nule. Ja sam jos prije 10ak godina govorio da je Irish Naval Service buducnost HRM-a, tko to jos ne vidi ili je Ray Charles ili ni ne zeli vidjeti.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Old 17.01.2018., 20:56   #9567
Nije preskup niti je sport, već smo jednostavno nedorasli imanju "svoje?" države. Evolucija će se za to pobrinuti na ovaj ili onaj način.

Sukladno tome nije Irish naval Service "budućnost" H"R"M-a, već 1x končar i 2x mašera uz 2x očerupani Helsinki uz nešto okej obe "patrolaca" i mantru "mi smo pomorska zemlja" "ljudi su naš brend" i "slijedeće godine" dok se ne raspadnu ili dok nas ne ukinu kao državu i/ili narod.
zdaric is offline  
Old 17.01.2018., 21:03   #9568
Quote:
zdaric kaže: Pogledaj post
Nije preskup niti je sport, već smo jednostavno nedorasli imanju "svoje?" države. Evolucija će se za to pobrinuti na ovaj ili onaj način.
Jes, jebi ga, preskupo je. Jedna moderna korveta od 1500 tona kosta kao eskadrila polovnih F-16 koje kupujemo 15 godina. A to je jedan brod.
Ne mora Irish Naval service biti losa stvar, ja sam tada i rekao da to moze biti i blagoslov nasim brodogradilistima jer se svi brodovi mogu raditi kod nas. Da je bilo pameti pa se jos prije 10-15 god krenulo u tom smjeru i sa kompletnom obnovom flote, Kraljevica je mogla ostati na zivotu a moglo se uposliti i druga brodogradilista.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Old 17.01.2018., 21:06   #9569
Quote:
Velo C. Raptor kaže: Pogledaj post
Preskup je to sport za nas, pogotovo kad kreces od nule. Ja sam jos prije 10ak godina govorio da je Irish Naval Service buducnost HRM-a, tko to jos ne vidi ili je Ray Charles ili ni ne zeli vidjeti.
To je, nažalost, tako.

Ako se u nove rakete i bude išlo, onda treba ići u smjeru MOL-ova, dakle obalni lanseri i mobilni radari koji će raditi ono što bi i sadašnje topovnjače trebale, a to je držati neprijatelja, koliko je to moguće, dalje od nas ili mu pokušati naplatiti cijenu prilaska.
Podmornice i sl. fore možemo zaboraviti. Nema za to love i mi to više ne znamo napraviti ( pod uvjetom da je cilj imati podmornicu u nekom normalnom roku, a ne 20 godina nakon početka gradnje ). Koliko god neki tvrdili suprotno.
Dakle, OOB-ovi, IOB-ovi i MOL-ovi sa mobilnim radarima. Po mom skromnom mišljenju, nije ni tako loše. I što je najbitnije, donekle realno u odnosu na naše mogućnosti.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.

Zadnje uređivanje otok_kiril : 17.01.2018. at 21:10. Reason: .
otok_kiril is offline  
Old 17.01.2018., 21:10   #9570
Meni se čini da je s par lovačkih pušaka na remorkeru ići protiv ratnih brodova skup sport. Ljudi koji su se profesionalno bavili tim i takvim sportovima je dosta stradalo, pa mi se to pored skupog čini i opasnim, no što ću, čudan sam, predugo pamtim..
Država nije sport, mogućnost obrane nije sport i nije skupa. Treba se samo još malo strpiti, pa ćemo to opet uživo spoznati. Sve će naše probleme sa "skupim" "sportovima" neumoljivo rješiti evolucija.
zdaric is offline  
Old 17.01.2018., 21:11   #9571
Quote:
zdaric kaže: Pogledaj post
Meni se čini da je s par lovačkih pušaka na remorkeru ići protiv ratnih brodova skup sport. Ljudi koji su se profesionalno bavili tim i takvim sportovima je dosta stradalo, pa mi se to pored skupog čini i opasnim, no što ću, čudan sam, predugo pamtim..
Država nije sport, mogućnost obrane nije sport i nije skupa. Treba se samo još malo strpiti, pa ćemo to opet uživo spoznati. Sve će naše probleme sa "skupim" "sportovima" neumoljivo rješiti evolucija.
Misliš na rat protiv Talijana ili Turaka?
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Old 17.01.2018., 21:17   #9572
Ne mislim na nikog specifično, ako je nešto konstanta to je rat, ako netko u ratu prolazi kao bos po trnju to je ekipa kojoj je obrana skupa. Ludilo je zamajavati se halucinacijama da rata neće biti, pa nam je obrana "sport" i još "skup". To nosi visok račun koji će netko platiti, opet mi, naša djeca, njihova djeca ili unuci, na isto dođe.
Tko će nas dokinuti nastavimo li ovako ne znam, ali da netko hoće, hoće.
zdaric is offline  
Old 17.01.2018., 21:26   #9573
Quote:
zdaric kaže: Pogledaj post
Ne mislim na nikog specifično, ako je nešto konstanta to je rat, ako netko u ratu prolazi kao bos po trnju to je ekipa kojoj je obrana skupa. Ludilo je zamajavati se halucinacijama da rata neće biti, pa nam je obrana "sport" i još "skup". To nosi visok račun koji će netko platiti, opet mi, naša djeca, njihova djeca ili unuci, na isto dođe.
Tko će nas dokinuti nastavimo li ovako ne znam, ali da netko hoće, hoće.
Pa dobro, reci onda koliko si spreman izdvajati za obranu? 2% BDP-a, 3%, 4%? Koliko?

Italija ima 30 puta veći BDP od našeg. Za obranu u postotku izdvajamo tu negdje. Eto recimo nek da im pariramo obrambeno trebamo trećinu njihova izdvajanja, to je i dalje 10 puta veće od našeg sada. Dakle jedno 12-13% BDP-a.

Ajde kod Turčina je stvar nešto bolja, ali i dalje imaju 15 x veći BDP od našega, a još izdvajaju više od nas u postotku ( sad za Erdogana je to čak i omalo, 2,2%, nekoć bilo i 3-4% ). Dakle, eto uzmimo da ako hoćemo njima parirati, trebamo izdvajati 20% njihova izdvajanja ( zbog udaljenosti ), to je i dalje jedno 7 puta više nego u nas sad, dakle negdje oko 8-9% BDP-a.

Pa sad, ako ti te brojke izgledaju prihvatljivo...

O Zlowencima, Crnogorcima i B-H Mornarici te Albancima, nećemo.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Old 17.01.2018., 21:30   #9574
Ne radi se o pariranju specifičnom protivniku, nego o posjedovanju minimalnih sposobnosti. Mi smo u zadnjih 18 godina sagorili na "obranu" tj. MORH buđet milijarde i milijarde eura, a dva aviona ala međik ili f-16 nam brišu "flotu", radare, ma sve.

Ako je obrana "skupa" i "sport" onda ukinuti sve i nadati se najboljem a ne spičkavati po pola milijarde dolara godišnje za ništa.
zdaric is offline  
Old 18.01.2018., 00:48   #9575
Dovoljno je da prva linija popije 3 " konfeta"..., nastaje momentalni grogy time... Možeš u banci imati ne znam što..., posebno neki junaci u okolici...:klap:
__________________
Starboard side ,u 3 ......!!!
Bark is offline  
Old 18.01.2018., 09:01   #9576
Hrvatska naravno ima novaca za normalnu ratnu mornaricu.
Recimo Danska ima 6x veći BDP od Hrvatske, dakle njena mornarica može biti 6x veća. Kada pogledamo listu brodova Danske mornarice tu je 7 fregata, 2 Absalona i još puno brodova (nemaju podmornice). Okruženi su prijateljskim državama (Grendland je malo problematičan).
Ako Dance stavimo s nama u odnos uspoređujući BDP (osnova od koje možeš prikupiti porez) mi bi trebali imati 2 fregate, ajde nesposobni smo pa neka imamo 2 korvete + ostali brodovi.

Naša država može odvojiti novac za normalnu mornaricu, ali to ne želi, radije financira cca 600 općina i gradova, i hrpu ostalih nebuloza.
Zato mi nemamo pravu ratnu mornaricu.

Analogna bi usporedba bila i sa danskim zrakoplovstvom.
Warspite is offline  
Old 18.01.2018., 11:27   #9577
Quote:
Warspite kaže: Pogledaj post
Hrvatska naravno ima novaca za normalnu ratnu mornaricu.
Recimo Danska ima 6x veći BDP od Hrvatske, dakle njena mornarica može biti 6x veća. Kada pogledamo listu brodova Danske mornarice tu je 7 fregata, 2 Absalona i još puno brodova (nemaju podmornice). Okruženi su prijateljskim državama (Grendland je malo problematičan).
Ako Dance stavimo s nama u odnos uspoređujući BDP (osnova od koje možeš prikupiti porez) mi bi trebali imati 2 fregate, ajde nesposobni smo pa neka imamo 2 korvete + ostali brodovi.

Naša država može odvojiti novac za normalnu mornaricu, ali to ne želi, radije financira cca 600 općina i gradova, i hrpu ostalih nebuloza.
Zato mi nemamo pravu ratnu mornaricu.

Analogna bi usporedba bila i sa danskim zrakoplovstvom.
Meni su najdraže "ekonomske analize" koje koriste samo 4 osnovne računske operacije. Ova je nešto ozbiljnija, jer koristi dijeljenje...

Naše "6 puta manje" je u apsolutnom iznosu ništa. Nada. Niente...
Mi smo u "planiranom deficitu", dakle i za naše "ništa" fali novca, a ne da to ispadne 1/6 nečega. 0/6 je i dalje nula...
Sve da nam BDP strelovito poraste, ostvarimo suficit od xy milijardi u godini, to ne znači da je to novac slobodan za trošenje, samo bi došlo do preraspodjele unutar proračuna, pa bi "neodrađene" mirovine išle s mirovinskog fonda na teret proračuna, zdravstvo bi išlo u malo manji minus...
Mantra kako ima "unutarnjih rezervi", odnosno nerazumno trošenog postojećeg proračuna, porazbacanog po svakakvim proračunskim stavkama dijelom je utemeljena, ima to ga ohoho. Međutim, aktiviranjem tih "rezervi" samo bi se mogle pozatvarati stvarne rupe, tek toliko da se taj deficit malo smanji.

Država košta. I postoji jedna donja granica, jedan "fiksni dio" proračuna, minimum da bi država uopće funkcionirala. Rastom BDP-a raste i ta donja granica, i primjerice rastom BDP za x milijardi, stvarni suficit bi bio x-y milijardi, dakle ne ide cijeli rast u "slobodna sredstva".
električni_zec is offline  
Old 18.01.2018., 12:41   #9578
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Meni su najdraže "ekonomske analize" koje koriste samo 4 osnovne računske operacije. Ova je nešto ozbiljnija, jer koristi dijeljenje...

Naše "6 puta manje" je u apsolutnom iznosu ništa. Nada. Niente...
Mi smo u "planiranom deficitu", dakle i za naše "ništa" fali novca, a ne da to ispadne 1/6 nečega. 0/6 je i dalje nula...
Sve da nam BDP strelovito poraste, ostvarimo suficit od xy milijardi u godini, to ne znači da je to novac slobodan za trošenje, samo bi došlo do preraspodjele unutar proračuna, pa bi "neodrađene" mirovine išle s mirovinskog fonda na teret proračuna, zdravstvo bi išlo u malo manji minus...
Mantra kako ima "unutarnjih rezervi", odnosno nerazumno trošenog postojećeg proračuna, porazbacanog po svakakvim proračunskim stavkama dijelom je utemeljena, ima to ga ohoho. Međutim, aktiviranjem tih "rezervi" samo bi se mogle pozatvarati stvarne rupe, tek toliko da se taj deficit malo smanji.

Država košta. I postoji jedna donja granica, jedan "fiksni dio" proračuna, minimum da bi država uopće funkcionirala. Rastom BDP-a raste i ta donja granica, i primjerice rastom BDP za x milijardi, stvarni suficit bi bio x-y milijardi, dakle ne ide cijeli rast u "slobodna sredstva".
Dobro ja se slažem da mi imamo neke naslijeđene anomalije, ali ja sam napisao 2 korvete, a ne 2 fregate primjerice. I ne pravi se mornarica u 1 godini, treba prestat bacat novac u bunar i počet ozbiljnije graditi mornaricu.

Na forumu se ne mogu raditi ozbiljne ekonomske analize, ali mogu samo jedan primjer. Ja sam išao u školu prije 45 g. i imali smo razrede a-f, a moja dica imaju razrede a-c, u mojoj školi su radile tajnica i još jedna administrativna radnica sada u školi moje dice rade isto tajnica i računovođa.
Na 3x manji broj dice (6x32 : 3x24), uz kompjuter i sva čuda tehnike isti broj ljudi. Mislim prije su tipkali ugovor na mašini s indigom, nije bilo ni fotokopiranja a kamo li kompjutera. Mi lovu za brodove i avione zapalimo u peći.
Warspite is offline  
Old 18.01.2018., 13:00   #9579
Quote:
Velo C. Raptor kaže: Pogledaj post
Jes, jebi ga, preskupo je. Jedna moderna korveta od 1500 tona kosta kao eskadrila polovnih F-16 koje kupujemo 15 godina. A to je jedan brod.
Ne mora Irish Naval service biti losa stvar, ja sam tada i rekao da to moze biti i blagoslov nasim brodogradilistima jer se svi brodovi mogu raditi kod nas. Da je bilo pameti pa se jos prije 10-15 god krenulo u tom smjeru i sa kompletnom obnovom flote, Kraljevica je mogla ostati na zivotu a moglo se uposliti i druga brodogradilista.
koliko modernu želiš tu korveticu? za obalnu stražu, ja bi volija da se gradi kod nas IOB, sirio klasa je i više nego dovoljna.
https://www.fincantieri.com/en/produ...a/sirio-class/
jedan napravimo tamo tri ovde, i Jadran pokrivn obalnom stražom. jedino šta bi bilo pametno je da pitura na brodovima i letjelicama postane bila, odnosno da obalna straža ode bar formalnopravno pod civilnu upravu.

e da. ova dva broda koštala su 150 milja ojra.
karabin is offline  
Old 18.01.2018., 15:25   #9580
ne pratim previse cega sve ima po bijelom svijetu, ali nekako sam kaj se tice primjera nelose ideje kako bi to trebalo izgledati, zapeo kod damena
svida mi se ideja njihova 2400 ili 2600 za patrolac, a 9113 za korvetu
dodatno moglo bi biti pametno s njima popricati o cijelom paketu i tu takoder ustedjeti za koju kiflu i kakao
ili im barem ukrasti nacrte...
ZgSash is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:33.