Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Vjenčanja

Vjenčanja Love and marriage go together like a horse and carriage...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2009., 01:14   #1
Procedura darivanja

Cure helpajte!

Stvarno ne bih htjela da imamo ono baš najavu: Dragi gosti tko nije darivao mladence neka to učini sad...

Neka cura je rekla da su oni imali mjesto gdje su ljudi odlagali te poklone/kuverte pa mi se to čini kao dobra ideja...

Ima tko još kakav pametan prijedlog?

Za podijelit zahvalnice nije problem - ionako će se svi doć pozdravit sa nama pa će tada dobiti zahvalnicu...
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 01:23   #2
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Cure helpajte!

Stvarno ne bih htjela da imamo ono baš najavu: Dragi gosti tko nije darivao mladence neka to učini sad...

Neka cura je rekla da su oni imali mjesto gdje su ljudi odlagali te poklone/kuverte pa mi se to čini kao dobra ideja...

Ima tko još kakav pametan prijedlog?

Za podijelit zahvalnice nije problem - ionako će se svi doć pozdravit sa nama pa će tada dobiti zahvalnicu...
kod nas nema takog običaja, najava, kolona i sl. uglavnom nam donesu to tjedan pred vjenčanje poklone ili pare, a ako netko ne donese prije vjenčanja onda uglavnom na svadbi prije nego ode kući, javi se mladencima, uruči poklon i dobije zahvalnicu. tako će biti i kod mene..meni se isto ne sviđa ta najava. a i ja kad idem na vjenčanja uglavnom dam prije neg odem kući
mare18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 01:29   #3
Quote:
mare18 kaže: Pogledaj post
kod nas nema takog običaja, najava, kolona i sl. uglavnom nam donesu to tjedan pred vjenčanje poklone ili pare, a ako netko ne donese prije vjenčanja onda uglavnom na svadbi prije nego ode kući, javi se mladencima, uruči poklon i dobije zahvalnicu. tako će biti i kod mene..meni se isto ne sviđa ta najava. a i ja kad idem na vjenčanja uglavnom dam prije neg odem kući
kod mojih u Dalmaciji se isto daje kad se ide doma i to mi je još nekak i ok... ali ovo stajanje u redu mi je tak nekak... ne znam...

mislim znam da je to svugdje tako i da su ljudi navikli i da će to očekivati ali ja to ipak radije ne bih
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 01:41   #4
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
kod mojih u Dalmaciji se isto daje kad se ide doma i to mi je još nekak i ok... ali ovo stajanje u redu mi je tak nekak... ne znam...

mislim znam da je to svugdje tako i da su ljudi navikli i da će to očekivati ali ja to ipak radije ne bih
da znam, kod mene nije tako, al moram priznat da sam ja ostala šokirana kad sam prvi put vidila to, a jedan put sam doživila da su svima konobari podjelili prazne koverte i to mi je bilo i tad sam sebi rekla ne, ne toga kod mene neće biti, tko me ima darivati, darivat će me sam će procijeniti kad i kako. a ti lijepo reci prijateljicama da ono malo kao slučajno razglase da neće biti red za darivanje već da će one dati prije nego odu kući, a i sami će gosti shvatiti kad se večer bude bližila kraju da nema takvog darivanja i odnijet će poklon kad se budu pozdravljali.
mare18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 01:55   #5
Franceska, to je dio svadbe koji se ni meni baš ne sviđa ali mislim da je najbolje da je takav kakav je. Ako ćeš što ići mijenjati, ljudi će se sam zbuniti i više nebudu znali jel će bit darivanja, neće... tak i tak su pripremili poklon za tebe pa je najbolje da to "odradiš" odjednom nego da ti svako malo jedan po jedan kapaju dok si ti na plesnom podiju ili na wc-u pa ti nose poklone. A ova ideja sa stavljanjem poklona na jedan stol mi je malo čudna... stavi se u njihovu kožu - kak bi se osjećala da dođeš na nečiju svadbu a mladenci ti ni ne zahvale na donesenom poklonu? Sam ga staviš na stol i tko te šljivi.. ne znam.. nekak mi je toplije i pristojnije da ti gosti sami uruče poklon i ti ga prihvatiš..
__________________
Moja srećica.....
kika78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 08:43   #6
Quote:
mare18 kaže: Pogledaj post
kod nas nema takog običaja, najava, kolona i sl. uglavnom nam donesu to tjedan pred vjenčanje poklone ili pare, a ako netko ne donese prije vjenčanja onda uglavnom na svadbi prije nego ode kući, javi se mladencima, uruči poklon i dobije zahvalnicu. tako će biti i kod mene..meni se isto ne sviđa ta najava. a i ja kad idem na vjenčanja uglavnom dam prije neg odem kući
mare, osim što imamo isti datum vjenčanja imamo i iste običaje...
blablaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 12:15   #7
Quote:
blablaca kaže: Pogledaj post
mare, osim što imamo isti datum vjenčanja imamo i iste običaje...
baš super!!

baš se pitam tko je uveo to darivanje u sred svadbe?? meni je gore da se prekine zabava i napravi se kolona, zamisli kolonu od 250-300 ljudi na mojoj svadbi uh!! pa ja bi poludila da pola sata moram pružat ruku i sve to...kod nas se to riješava bezbolnije, neće me nitko vući s podija da mi da poklon, nego ili kad budem bila za stolom ili prije neg odu će nas pozdraviti, pa će usput to obavit i gotovo.
i ovo sa stolom mi se ne sviđa!
mare18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 12:49   #8
moji bi se možda i uvrijedili što se nedam s podija ... ja imam cca 100 gostiju pa nebi imala ni toliko problema.. ali držim se starih dobrih običaja i osjećam se puno lakše na taj način!
blablaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 14:54   #9
mi ćemo dosta toga promijeniti od uobičajnog ali ovo ću ostavit kak je. ja tu ne vidim ništa loše. kad god bih stajala u tom redu sa kovertom, nikad se nisam osjećala loše ili glupo. naprotiv, uvijek bi bila neka zezancija, i onda malo popričaš sa mladencima, prokomentiraš sliku na zahvalnici ili poklon i odeš s osmijehom. meni je taj dio sasvim normalan.

na jednoj svadbi smo skoro krepali kad smo čekali to darivanje, da bi oko 3h ujutro skužili da svako daje poklone kak ide doma. to mi se nije svidjelo jer onda tražiš mladence, pa ih prekidaš u razgovoru s nekim drugim, pa oni trče po zahvalnicu...

a to da me se pozove da ostavim na stoliću ili negdje sa strane, e to bi me zasmetalo; bez zahvale i osobnog kontakta.

nadam se da ćeš smislit nešto što će ti odgovarat al nemoj se tolko brinut. uostalom, vas je malo, znači zaista najbliži ljudi pretpostavljam, tak da ti stvarno nema kaj bit bed
annaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 15:09   #10
ma naravno, glavno da si ti zadovoljna i kako god odlučila neće ti nitko zamjeriti na tom detaljčiću. pa svi će te (valjda) ionako darivati pa svejedno je kad i kako!!
mare18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 18:31   #11
a kak bi bilo da bend nakon torte objavi nekaj tipa, dragi gosti sad je kraj svim protokolima pa tako neće biti niti klasičnog darivanja mladenaca, a tko god to želi može darivati pri odlasku.

Ili da vele: ako još netko želi darivati mladence može to učiniti razmjenom za zahvalnice koje su mladenci upravo počeli dijeliti. I onda fino ljudi ćaskaju a mi se prošetamo po sali i proćaskamo minutu za svakim stolom, napravimo razmjenu i gotovo.

__________________
otkočen.... zakočen....
blaah is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 22:33   #12
ima dobrih prijedloga

sad još moram pordiskutirati to s dragim...
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 23:00   #13
kod mene je isto običaj da se goste poziva da daruju mladence, nisam drugačije darivanje ni vidjela na karlovačkom području. a znam da ima svadbi na kojima se darovi i koverte ostavljaju doma kod mladenke ili mladoženje(ovisi kod koga ideš)
LA SUKI is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 01:06   #14
Quote:
kika78 kaže: Pogledaj post
Franceska, to je dio svadbe koji se ni meni baš ne sviđa ali mislim da je najbolje da je takav kakav je. Ako ćeš što ići mijenjati, ljudi će se sam zbuniti i više nebudu znali jel će bit darivanja, neće... tak i tak su pripremili poklon za tebe pa je najbolje da to "odradiš" odjednom nego da ti svako malo jedan po jedan kapaju dok si ti na plesnom podiju ili na wc-u pa ti nose poklone. A ova ideja sa stavljanjem poklona na jedan stol mi je malo čudna... stavi se u njihovu kožu - kak bi se osjećala da dođeš na nečiju svadbu a mladenci ti ni ne zahvale na donesenom poklonu? Sam ga staviš na stol i tko te šljivi.. ne znam.. nekak mi je toplije i pristojnije da ti gosti sami uruče poklon i ti ga prihvatiš..

kaj jest, jest- slažem se s ovime od a do ž
lizianthus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 11:00   #15
Ja sam isto htjela izbjeći darivanje i svim svojim gostima sam naglasila da kerefeka u smislu organiziranog darivanja i najavljivanja koliko je tko dao NEĆE BITI. S obzirom da sam imala omanju svadbicu (40tak ljudi) svi su mi davali darove na odlasku i to je baš ispalo odlično. Ionako smatram da je lijepo i pristojno svakog gosta ponaosob ispratiti (ako je to ikako moguće) i zahvaliti im na prisustvovanju svadbi. I tako - oni meni darak, a ja njima paketić sa kolačima i svi sretni i zadovoljni. Da naglasim, ja sam svaki dar pred njima otvorila tako da znaju da cijenim i trud i namjera i zato što meni nema niš gore nego kada nakon dugotrajnog biranja dara, netko ga samo uzme i stavi netainteresirano na hrpu (dogodil mi se na svadbi od frenda).
Lajavica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 15:05   #16
Quote:
Lajavica kaže: Pogledaj post
Ja sam isto htjela izbjeći darivanje i svim svojim gostima sam naglasila da kerefeka u smislu organiziranog darivanja i najavljivanja koliko je tko dao NEĆE BITI. S obzirom da sam imala omanju svadbicu (40tak ljudi) svi su mi davali darove na odlasku i to je baš ispalo odlično. Ionako smatram da je lijepo i pristojno svakog gosta ponaosob ispratiti (ako je to ikako moguće) i zahvaliti im na prisustvovanju svadbi. I tako - oni meni darak, a ja njima paketić sa kolačima i svi sretni i zadovoljni. Da naglasim, ja sam svaki dar pred njima otvorila tako da znaju da cijenim i trud i namjera i zato što meni nema niš gore nego kada nakon dugotrajnog biranja dara, netko ga samo uzme i stavi netainteresirano na hrpu (dogodil mi se na svadbi od frenda).


Mislim da je to tgesko, neizvedivo, pomalo "cudno"...lijepo, ali, mozda ako imas 40 ljudi najvise...gdje bi dosao kada bi na vecoj svadbi isao otvarati, gledati svako poklon...nekoliko sati bi otislo samo na to...a, kako je ionako vecinom davanje koverti kao poklona, mozda i neugodna situacija, i ljude stavljam u taj polozaj, da sada ja tamo idem gledati, i brojati???!!!! Nezamislivo....
Giovanna26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 16:13   #17
Moj buduci je rodom iz Like i njihov je obicaj da se darovi citaju...to je u jednu ruku dobro jer nema praznih kuverata, al meni je to glupo ne zelim da se netko ko nema novaca crveni...ne pada mi na pamet da po tome pamte moju svadbu. I kolko bi to trajalo...300 ljudi to su gluposti. Svatko ce cobiti kutiju kolaca, zahvalnicu a posle cu buljiti nu kuverte hehe
brunella is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 19:19   #18
Kao i kod svega ostaloga do sada, običaji i neki red imaju prste u svemu tome. Znam da bi svaka od nas htjela imati savršen dan kada se bude udavala i znam i sama koliko se silom trudim da sve bude savršeno, ali mislim da ste sad počeli malo pretjerivati. Ako ne svi gosti, onda njih barem 99% donosi dar, bio to novčani ili materijalni. Da se razumijemo, ja zbog toga ne pravim svatove, ali oni će opet donijeti dar. I želim se svakome od njih na tome osobno zahvaliti. Ja sam jedna od onih mladenki kojima se sviđa uglavnom tradicionalan tijek vjenčanja jer taj tijek ima smisla. Normalno da nećete napraviti "darivanje" u 20h čim vam gosti uđu u salu, a isto tako nećete čekati 5 ujutro da to napravite. Neki ljudi, pogotovo oni stariji ili sa malom djecom itd. bi voljeli ići kući ranije, ne možete očekivati da će vam svi gosti ostati do zore. Dakle, jedino mi ima smisla darivanje napraviti tada, kada ono inače ide: prije plesa s mladom, tj. prije nego se mladenci idu presvući.
Jedna prijateljica je imala jako dobru ideju, pa je najavila gostima da će biti slikanje s mladencima, a nakon toga gosti mogu ostaviti svoj dar kod djeveruša. Dakle, svatko tko se htio slikati, a to je bila većina, došao je do mladenaca, koji su sjedili, slikao se s njima i nakon toga (ili prije, nebitno) je ostavio dar. Međutim, to je meni trajalo puno duže nego da su napravili klasično darivanje, kada gosti dolaze do stola i čestitaju mladencima po (doduše) 50-ti puta i dobivaju zahvalnicu. Meni se nakon svih opcija i dalje sviđa ta zadnja.

A što se tiče koverti koje je konobar dijelio, mislim da ste to krivo shvatile... ja se nadam... Gosti čestozaborave ponijeti koverte, i meni se znalo dogoditi da zaboravim, i onda bude zgodno da koverti ima u sali, za one koji nisu ponijeli... Nećete vjerovati, ali ima ljudi koji ne nose čestitku za svadbu!
__________________
11. 7. 2009. The day we became one.
xantippa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 21:17   #19
Quote:
xantippa kaže: Pogledaj post
A što se tiče koverti koje je konobar dijelio, mislim da ste to krivo shvatile... ja se nadam... Gosti čestozaborave ponijeti koverte, i meni se znalo dogoditi da zaboravim, i onda bude zgodno da koverti ima u sali, za one koji nisu ponijeli... Nećete vjerovati, ali ima ljudi koji ne nose čestitku za svadbu!
a i nije baš bilo krivo shvaćeno, u slijedećem krugu ih je pokupio i bilo je namijenjeno da se unutra stave pokloni tj. pare, a nije bilo povezano s nedostatkom čestitki...ma...mislim da to i nije baš tradicija, al dobro...
ja mislim da je najbolje da se svak drži svojih običaja jer tad će biti najmanje zbunjenih lica...ja ću se sigurno držati svog, a to i većina kod nas radi..kod nas se pokloni nose uglavnom četvrtkom, a ako netko ne može donese na svadbu i da mladencima ili njihovim roditeljima pri odlasku kad se dođu pozdraviti s njima (jer uglavnom se svi jave prije nego odu kući), to je u nas običaj koji traje već godinama taj "običaj" darivanja mladenaca na svadbi prije nego se oni idu presvuči nije nikad u nas postojao, zapravo mi se i ne presvlačimo, ostajem u vjenčanici sve dok traje svadba i najbolje je da se svak drži svoga pitajte svoje bake i djedove kako su se udavali, ženili i to je tradicija ili ti ga običaj, svaki kraj ima svoj i zašto je kod nas ostao običaj da se pokloni nose četvrtkom? e zato jer prije pokloni nisu bile pare, mikrovalne, frižideri, pegle, bešteci i sl. već su pokloni bile potrepštine potrebne za organizaciju ručka i večere na dan svadbe jer prije se sve pripremalo kod kuće jer naravno nije bilo današnjih sala, hotela i restorana. eto, kod nas se ne nose više kokoši, pršuti, brašno, riža i sl, ali ostalo je da se pokloni nose četvrtkom, svadbe i dalje traju po 7 dana, ali nisu onakve kakve su nekad bile...stoga bila kao nekad ili je modernizirali, mislim da je najbolje napraviti onako kako sami mislite da trebate i važno je da vi to smatrate najboljim i da se ne treba zamarati tim ludostima, tko vas želi darovati napravit će to sa srcem, a neće gledati kako ste vi organizirali taj čin darivanja...
mare18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 20:39   #20
Ok, dakle, u puno toga se nas dvije i slažemo. Onda su ti mladenci, u čijim svatovima je konobar dijelio koverte, to tako organizirali i mislim da to nije odmah razlog da se kaže da su oni organizirali svatove zbog toga da pokupe lovu (iako znam da takvih isto puno ima). Ovisi kako tko shvati. Često su to i nesporazumi. Ali dobro, neka radi svatko po svome, a i dalje će nekome od svih gostiju nešto biti neobično, smiješno, nepotrebno ili pretjerano. Bože moj, sasvim očekivano!
Ako ćemo ići na to da se radi po običajima, što bih ja trebala napraviti? Dragi i ja nismo iz istog mjesta, nemamo iste običaje?! (Čisto hipotetski i u svrhu rasprave, ja znam što ćemo!)
__________________
11. 7. 2009. The day we became one.
xantippa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:14.