Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.11.2005., 00:07   #21
Quote:
obiwan kaže:
kolika je minimalna najamnina za tako nešto?
Iskreno, nema pojma o tome koliko je minimalno, ali bi u svakom slučaju trebalo biti u granicama normale jer ako nije porezna uprava izdaje rješenje na osnovu tog iznosa i ako staviš premalo s obzirom na kvadraturu neće ti priznati.
Recimo, staviš 150 kvadrata za nekih 200 kn, mislim da nebi prošlo :-)

Ti naravno po rješenju porezne uprave moraš plaćat porez umanjen za 25%
__________________
You can spand the whole life worrying, grumbling, brooding over thinga and being miserable, or the same energy could be used to uplift you to unimaginable heights.
Jedina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2005., 09:15   #22
Zar nije potrebno u Uredu državne uprave, odsjek koji izdaje građevinske i sl. prenamjeniti prostor u poslovni? Znam da je to uvjet pri podizanju kredita (bar poticajnih koji idu preko Ministarstva) jer u tom slučaju traže i dokaz da se prostor može koristiti u poslovne svrhe... a kad ne tražiš kredit valjda te nitko ništa ne pita?
medissima is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2005., 13:59   #23
Quote:
medissima kaže:
Zar nije potrebno u Uredu državne uprave, odsjek koji izdaje građevinske i sl. prenamjeniti prostor u poslovni? Znam da je to uvjet pri podizanju kredita (bar poticajnih koji idu preko Ministarstva) jer u tom slučaju traže i dokaz da se prostor može koristiti u poslovne svrhe... a kad ne tražiš kredit valjda te nitko ništa ne pita?

Je....ako radiš neke promjene na postojećem objektu, tada ti za bilo što treba dozvola. Ali ako ti postojeći objekat bez bilo kakvih promjena odgovara za obavljanje takve djelatnosti, ne trebaš.
A to dal trebaš il ne ovisi koju vrstu posla namjeravaš obavljati u stambenom objektu i tada je dovoljan samo ugovor o zakupu.
Npr. vodiš knjigovodstvo u kući. Imaš u zakupu jednu sobu i nisi obavezan bilo što prijavljivati jer ti je dozvola za rad izdana već na samom početku djelatnosti.
__________________
You can spand the whole life worrying, grumbling, brooding over thinga and being miserable, or the same energy could be used to uplift you to unimaginable heights.
Jedina is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2005., 15:49   #24
Građevinska dozvola za dućan

Otvaram balon shop. To vam je poznato i od prije nekoliko mjeseci ali sam zaglavio. Kod ishodovanja dozvole za minimalne uvjete treba mi građevinska dozvola od zgrade gdje se nalazi poslovni prostor koji sam uzeo u najam.

Dozvolu ne može ili ne želi niko pronaći. Najme, zgrada je izgrađena još 1968. godinu i to u 7. mjesecu.

Poduzeće koje je gradilo tu zgradu sve svoje papire je arhivirao na gradsko smetište.
Zemljište ne kojoj je sagrađena zgrada nije isparcelirano i još uvijek se vodi na neke osobe koje su poznate Sv. Petru.

Ne znam što da radim?
stefano is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2005., 00:05   #25
1. Svi papiri sigurno su pohranjeni u arhivi općine gdje spada predmetni objekt, uključujući i projektnu dokumentaciju i građevinsku dozvolu, ako postoji; što znači "nitko je ne želi pronaći"? kome si se obratio? To što više ne postoji tvrtka koja je izradila projektnu dokumentaciju ili izvođač radova ili... je irelevantno

2. Ako nema građevinske dozvole, moguće je da postoji barem uporabna dozvola; mislim da za objekte građene do '68 (nisam 100% sigurna za godinu) uporabna dozvola je dovoljna za ishođenje građevinske jer su te godine svi objekti legalizirani; pretpostavljam da je netko nešto radio do sada u tom prostoru, te da barem uporabna dozvola mora postojati. U tom slučaju (ako sam upravu s godinom) komisija za minimalno tehničke uvjete neće te tražiti građevinsku, nego će im biti dovoljna uporabna dozvola

3. Ako nema ništa (što je malo vjerojatno ako se radi o lokalu unutar neke urbane zone), onda moraš proći mukotrpan i skup proces ishođenja građevinske, što znači nabavka projektne dokumentacije (ili izrada projektne dokumentacije temeljem zatečenog stanja), tehnički pregled objekta i td. Može biti relativno brzo (red veličine 2-3 mjeseca) ali košta

4. Gledaj to kao školu da ubuduće, prije potpisivanja Ugovora o najmu, tražiš uporabnu i građevinsku dozvolu, te vlasnički list od navodnog vlasnika objekta (to je u pravilu obveza vlasnika), jer bez toga ne možeš dobiti nigdje minimalno tehničke uvjete, a bez njih ne možeš raditi

5. Izvadi kopiju katastarskog plana za predmetnu adresu, ustanovi koja je to gruntovna čestica i izvadi vlasnički list za gruntovnu česticu. Ako je to netko različit od osobe/tvrtke s kojom si potpisao Ugovor o najmu, onda je taj Ugovor ništavan. Ako je vlasnik osoba/tvrtka s kojom si ugovorio najam, onda neka oni lijepo raspetljaju cijelu zavrzlamu, inače ionako nikome neće moći iznajmiti lokal, pa ti je to jako valjan argument.

Sretno.
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 01:14   #26
Poslovni prostori - sva pitanja

kad biste ....bla bla unajmljivali prostor sa izlogom od 20-30m2 koju bi okvirnu cijenu bili spremni placati?
zona II, III, IV - odnosno ne strogi centar npr. vrbani, spansko, jarun, precko

btw. ako netko ima poslovni prostor na zanimljivoj(citaj: frekventnoj) lokaciji i spreman ga se je odreci na duze vrijeme za sitne pare nek se javi na pm - ljudi smo dogovorit cemo se.
__________________
život je lijep !
emanuela is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 09:11   #27
Ovisi o tocnoj lokaciji. Moze bilo koji od odgovora, ali najradije bi prvi. Naime ako prostor ne vrijedi te pare onda je bolje ne iznajmljivati ga
Juraj2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 18:07   #28
Koja je poanta ove teme, da li iznajmljuješ svoj lokal ili tražiš lokal koji bi iznajmila ili...?
Zanimljive cijene gore
Za 1300 kn ne možeš u Dicmu iznajmit klupu u parku.
U Osijeku, u drugoj zoni, recimo 15-20 eura za 1m2
__________________
Prvo materijalna baza, pa duhovna nadgradnja.
Tuco-il brutto is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 22:52   #29
Lightbulb

poanta ove teme bila bi :
a) opcenito rasprava o cijeni poslovnih prostora
b) anketa koja mene osobno zanima
tj. koliko kn gospodarstvenici /poduzetnici/ buduci gospodarstvenici /manageri/ i ostali –ini i sl. su spremni platiti odnosno vec placaju poslovni prostor velicine 20-30m2 , na gore navedenim lokacijama metropole (koje su zapravo 3 zona gr. ZG-a)?

*frekventna ulica = je ulica u jednom kvartu na kojoj prolazi DNEVNO najvise ljudi u tom kvartu (a nema ih puno, u svakom kvartu max.2)
*prostor sa izlogom = prostor sa izlogom u zgradi , ne roh bau
(znaci –NE kuca vec zgrada, ne preuredena garaza i sl.kombinacije)

npr.
za 1.300,00 kn mozes dobiti 20-30m2 na malesnici, lanistu i sl. (kvartovi koji nemaju tramvaj)
znaci II zona u Osijeku je cca 3.000,00 Kn za 20 m2 –hmm...to mi se cini too much za OS, a valjda imate premalo poslovnih prostora, ali dobro kaj ja znam, zato Vas i pitam..

kaj se tice mene ja unajmljujem, to sam stavila tu nek se nade, he..nikad se ne zna, taj dio i nije toliko bitan vise me zanima anketa, zato se ova tema nalazi na gospodarstvu a ne na stanovanju (gdje se pretezno brbla o stanovima), oglasim i sl.

sam ti pitaj ak ti jos nesto nije jasno
__________________
život je lijep !
emanuela is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2006., 20:35   #30
Irelevantno je koliko je najmoprimac spreman platiti, važno je koliko koliko najmodavac traži
Neznam baš da se na 1300 kn može u ZG izajmit poslovni prostor, no dobro, nek ti bude.
Toliko stvari utječe na cijenu najamnine da stvarno nema pravila i ide se od slučaja do slučaja, ovisno o opremljenosti prostora, postojanju Wc-a, postojanju skladišta, klimatizaciji, najmu sa inventarom ili bez, postojanju izloga....Jako je važno i susjedstvo, tako da ako ti je prvi susjed trgovina kebaba-to ti ruši cijenu.
Ne znam što misliš otvoriti ali u 95 posto slučajeva kod bilo kakve trgovine ili uslužne djelatnosti lokacija znači sve i zato svi žele u centar u urbane pješačke zone gdje je velika frekvencija ljudi jer jednostavno cijana jest veća u centru ali je zarada još veća stoga logika je jasna.
__________________
Prvo materijalna baza, pa duhovna nadgradnja.
Tuco-il brutto is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2006., 19:23   #31
Ja kad sam otvarala firmu izasla mi je komisija da ocijene da li ispunjavam minimalno-tehnicke uvjete i svakako su gledali da li imam WC, ormaric za sljakeru da se moze presvuci...Bez toga ne bih dobila taj papir, za koji me nitko nikad nije pitao ali zlu ne trebalo...
milbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2006., 15:30   #32
Minimalni tehnicki uvjeti i propisi za poslovne prostore

Dakle otvaram trgovinu (nije prehrana), i sad me kod podnosenja zahtjeva za minimalno tehnicke uvijete između ostalog traze i
"dokaz o ispravnosti elektricnih instalacija" i "Izvješće o higijenskoj ispravnosti vode za pice".

Tko izdaje ta izvjesca, neke firme sa licencom?

Svaka pomoc je dobrodosla.

Hvala
ramirez is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2006., 19:19   #33
Dokaz o ispravnosti el. instalacija može izdati svaki obrt ili poduzeće registrirano za tu djelatnost ( mora se priložiti shema izvedenih el. instalacija ), a dokaz o ispravnosti vode za piće - Zavod za javno zdravstvo, Mirogojska 5 ili neki broj.
MrXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2006., 19:14   #34
Quote:
MrXL kaže:
Dokaz o ispravnosti el. instalacija može izdati svaki obrt ili poduzeće registrirano za tu djelatnost ( mora se priložiti shema izvedenih el. instalacija ), a dokaz o ispravnosti vode za piće - Zavod za javno zdravstvo, Mirogojska 5 ili neki broj.
thx
ramirez is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2006., 13:20   #35
Quote:
MrXL kaže:
Dokaz o ispravnosti el. instalacija može izdati svaki obrt ili poduzeće registrirano za tu djelatnost ( mora se priložiti shema izvedenih el. instalacija ), a dokaz o ispravnosti vode za piće - Zavod za javno zdravstvo, Mirogojska 5 ili neki broj.
1. netocno, mora biti firma registrirana za ateste
2. ok, mada moze i ovi iz broja 1
Juraj2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2006., 15:09   #36
IMA NEKO PROSTOR OD 300M2 NA STAROJ SAMOBORSKOJ?

Recite molim vas ima neko prostor za iznajmiti na staroj Samoborskoj cesti od oko 250 do 300m2. Reprezentativna kuca bi bila super. Znam da je izvan teme, ali pomagajte i ovima sa vecim kvadratima.
 
Odgovori s citatom
Old 28.12.2006., 12:22   #37
Za tu veličinu prostora kladionice u tim kvartovima daju oko 5000kn brutto. Ukoliko imaju bar nekakvu frekvenciju ljudi. Npr. Prostor te kvadrature za friz salon, uređen sa svim papirima je oko 7000 kn, a za kafić ovosi od terase ali nije ispod 10000 kn. Uredski prostori su negdje od 10-15 eur+ pdv po m2. U tim kvartovima ali opet u svakom kvartu imaš i skuplih lokacija primjer špansko kod name isto je cijena ko i u centru grada ako ne i veća, ili Novi zagreb kod velesajma iste cijene ko i u centru. Trenutno najskupli najam u Zg je u City centru One i u Zagreb toweru, ali i štand na dolcu može koštati čak i više nego najskupli prostor u ilici naravno u omjeru s kvadratima.
BUFFET is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 11:46   #38
Jedina,
znaš li možda ima li kakvih uvjeta za najam prostora u obiteljskoj kući što se tiče raznih dozvola (građevinska, lokacijska, ovo-ono)?
Naime mi živimo u kući koja još nema valjanu građevinsku dozvolu (predali smo zahtjev za legalizaciju jer objekt ima sve uvjete za to).
__________________
Pismejker
Mirotvorac is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2007., 18:43   #39
cijena najma poslovnog prostora?

Zanima me koliko bi vrijedio najam poslovnog prostora u strogom centru Varaždina, prostor je ulični i ima lokal od 60 m2 a sve zajedno je oko 420m2 u jednoj od najprometnijih ulica u gradu(za pješake) al bi ga trebalo kompletno prenamjenit.Npr nekoj banci il nešto slično.kolko sam uspio po internetu naći oko 20 eur po m2 su slični prostori, pa ak se neko bavi tim pa da mi kaže kolko bi otprilike bilo...
dzura is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2007., 23:27   #40
dakle 8400eura , nisu puno falili, ali mozda tisucu manje ....
kafic je lova! ako je centar kao sto kazes..
nes' tu dobit odgovor u lipu neboj se (a ovisi i koliki period je u pitanju)
Tihotar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:05.