Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.11.2014., 20:35   #1
FID sklopka i HDMI kabel

Imam situaciju da mi FID sklopka izbacuje kad u TV ustekam HDMI kabel.
Imam u stanu dio utičnica klasično uzemljen (tri vodiča), a dio je nulovan (dva vodiča na utičnici - plava ide preko nule i uzemljenja). Svi idu preko FID sklopke. U stan ulazi pet vodiča, tri faze, nula i uzemljenje.

Problem sa izbacivanjem fid sklopke se javlja samo kad uštekam tv u nulovanu utičnicu. Kad uštekam u normalno uzemljenu sve je ok.
Isto tako TV radi i na nulovanoj utičnici ako se u njega ne spoji HDMI koji je od digitalnog tva (vipnet kabelska).

Nedavno je elektricar postavio novi ormarić s automatskim osiguracima i stavljena je FID skolpka pošto je dio instalacija sa 3 žice. Instalacije su ostale postojeće. Nemam fizičke mogućnosti postaviti treći vodič do svih utičnica, osim da štemam a to trenutno nije opcija.

Vezano za izbacivanje fid sklopke, dobio sam savjet da je najbolje razdvojiti instalaciju tako da nulovani dio instalacije zaobilazi FID sklopku i kako stvari stoje vjerojatno će se tako napraviti.

Međutim zanima me da li postoji neki način da se ostavi ovako pa da postoji neki HDMI "poništavač struje"? Mozda glupo pitanje, ali vrijedi pokusati

Čuo sam da postoje utičnice sa FID sklopkom na sebi (kao one sa tajmerom) i da se mogu staviti na utičnicu koja ima samo dva vodiča. Jesam dobio dobru informaciju? Ako to postoji, volio bi staviti na utičnicu di je ustekana perilica za rublje jer nema klasičnog uzemljenja.

Hvala
Tomislav S is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 15:31   #2
puf
pozovi lijepo električara koji ti je to tako pametno postavio, i zahtjevaj da izvede instalaciju po propisu. Naime cijeli problem nema nikakve veze sa HDMI kabelom, nego sa nulovanim utičnicama. No kak da ti to sad objasnim?
TV nema treću žilu sam po sebi, pa se diferencijalna struja ne može ni pojaviti
Pošto ne želiš štemati, jedna od opcija bi bila da razdvojiš instalaciju, ali nekak se bojim da je to nemoguće. Druga je opcija da i TV i IP prijemnik budu spojeni na istoj utičnici koja ima tri žile, preko produžnog. Postoji i opcija da svaku utičnicu uzemljiš, bez provlačenja treće žile, al kak neznam kak to kod tebe u kući izgleda, ne mogu ti ni konkretno reči kak
A peta opcija da tog genijalca prijaviš inspekciji ako nije fušer. A ako je u pitanju fušer, onda ćeš valjda zapamtiti da najjeftinija ocija nije uvijek ispravna opcija.
A o štemanju razmisli, jer bi moglo biti i težih posljedica od nemogućnosti gledanja IP televizije....

p.S. ovo sa peirlicom i "mobilnom" FID neću ni kometirati
Ak imaš djece, male djece, štemanje ti je nužna opcija! I svakako najjeftinija
__________________
Da bih nekima olakšao komunikaciju napominjem da sam muško.Odnosi se na likove kojima je to problem shvatiti.
OIB ipak nedam :)
Mazarin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 17:28   #3
Quote:
Tomislav S kaže: Pogledaj post
Imam situaciju da mi FID sklopka izbacuje kad u TV ustekam HDMI kabel.
Imam u stanu dio utičnica klasično uzemljen (tri vodiča), a dio je nulovan (dva vodiča na utičnici - plava ide preko nule i uzemljenja). Svi idu preko FID sklopke. U stan ulazi pet vodiča, tri faze, nula i uzemljenje.

Problem sa izbacivanjem fid sklopke se javlja samo kad uštekam tv u nulovanu utičnicu. Kad uštekam u normalno uzemljenu sve je ok.
Isto tako TV radi i na nulovanoj utičnici ako se u njega ne spoji HDMI koji je od digitalnog tva (vipnet kabelska).

Nedavno je elektricar postavio novi ormarić s automatskim osiguracima i stavljena je FID skolpka pošto je dio instalacija sa 3 žice. Instalacije su ostale postojeće. Nemam fizičke mogućnosti postaviti treći vodič do svih utičnica, osim da štemam a to trenutno nije opcija.

Vezano za izbacivanje fid sklopke, dobio sam savjet da je najbolje razdvojiti instalaciju tako da nulovani dio instalacije zaobilazi FID sklopku i kako stvari stoje vjerojatno će se tako napraviti.

Međutim zanima me da li postoji neki način da se ostavi ovako pa da postoji neki HDMI "poništavač struje"? Mozda glupo pitanje, ali vrijedi pokusati

Čuo sam da postoje utičnice sa FID sklopkom na sebi (kao one sa tajmerom) i da se mogu staviti na utičnicu koja ima samo dva vodiča. Jesam dobio dobru informaciju? Ako to postoji, volio bi staviti na utičnicu di je ustekana perilica za rublje jer nema klasičnog uzemljenja.

Hvala
oklop koaksijalnog kabela ti radi neki krug, pa ti fidovka izbacuje. isprobaj tako da iz vipovog boxa odspojis koax pa vidi dali ustekavanjem hdmi izbacuje fidovka. ne bi vise trebala.
dva su rjesenja za hdmi
1) fidovka ionako nista ne koristi ako je nulovano na uticnici. tako da te uticnice slobodno mogu zaobilaziti fidovku.
2) oklop koaksijalnog vipnetovog kabela uzemlji na nulu odmah na ulasku u stan, prije fidovke i hdmi kabel u sobi vise nece radit probleme.

za perilicu: ako ne nadjes uticnicu s fidovkom, imas nadzbuknih kucista sa din sinom za dva osiguraca (2x18mm). stavis odmah iznad uticnice, i unutra dvopolnu fidovku.
gadze is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 17:31   #4
Quote:
Mazarin kaže: Pogledaj post
TV nema treću žilu sam po sebi, pa se diferencijalna struja ne može ni pojaviti
ima diferencijalne struje. dodje nulom i ode hdmi ili antenskim kabelom. tu struju fidovka registrira i izbaci.
gadze is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 19:00   #5
Gadze ajd se mani struje. Molim te.
__________________
Da bih nekima olakšao komunikaciju napominjem da sam muško.Odnosi se na likove kojima je to problem shvatiti.
OIB ipak nedam :)
Mazarin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 20:39   #6
I mislio sam da taj tip fidovki ne postoji. Plan i je da se instalcija "razdvoji" na dva dijela, da se sabirnica od nule u kutiji fizički podijeli na dva dijela, jedan za uzemljenu struju i drugi za nulovanu.
Inace u zgradi kazu da nikad nije bilo problema sa strujom i da je instalacija nulovana na ormariću koji je ispred stana... Makar sam ja bas pomislio da kuzim sta je to nulovanje ali vise ne kuzim nista. Nulovano na ormaricu ispred a u stan ulazi peta zila ( zeleno-zuta)..
mozda sam krivo skuzio ovo s ormaricem, mozda su mislili na ormaric unutar stana, ovaj sa osiguracima...

Radi se majstoru u fusu ali na preporuku i poznanstvo, cijena nije bila presudan faktor posto nikog drugog nisam ni pitao za cijenu i neznam kako se krece cijena. Bilo je uplanu samo da se zamjene osiguraci sa automatskima pa kad sam vidio da postoji i uzemljenje pitao da stavimo i fid, kaze on da moze da samo fid nece raditi na nulovanim uticnicama. Ali ustvari nulovanje sad vise uopce ne postoji i ovaj dio instalcije bez uzemljenja je jos nesigurniji, ako sam dobro shvatio..?

Kako bi mogao uzemljiti svaku uticnicu posebno, bez treceg kabela?

Inace mislim da tv ima tri zice, utikac ima one metalne kontakte koji se spajaju na uzemljenje uticnice... valjda bi to bio shuko..

Sta se tice coaxa, nije stvar u njemu, probao sam samo sa njim u tvu i ne izbacuje. Izbaci tek kad stavim hdmi, cak i bez coaxa...

Hvala na savjetima
Tomislav S is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 20:48   #7
Quote:
Tomislav S kaže: Pogledaj post
I mislio sam da taj tip fidovki ne postoji. Plan i je da se instalcija "razdvoji" na dva dijela, da se sabirnica od nule u kutiji fizički podijeli na dva dijela, jedan za uzemljenu struju i drugi za nulovanu.
Inace u zgradi kazu da nikad nije bilo problema sa strujom i da je instalacija nulovana na ormariću koji je ispred stana... Makar sam ja bas pomislio da kuzim sta je to nulovanje ali vise ne kuzim nista. Nulovano na ormaricu ispred a u stan ulazi peta zila ( zeleno-zuta)..
mozda sam krivo skuzio ovo s ormaricem, mozda su mislili na ormaric unutar stana, ovaj sa osiguracima...

Radi se majstoru u fusu ali na preporuku i poznanstvo, cijena nije bila presudan faktor posto nikog drugog nisam ni pitao za cijenu i neznam kako se krece cijena. Bilo je uplanu samo da se zamjene osiguraci sa automatskima pa kad sam vidio da postoji i uzemljenje pitao da stavimo i fid, kaze on da moze da samo fid nece raditi na nulovanim uticnicama. Ali ustvari nulovanje sad vise uopce ne postoji i ovaj dio instalcije bez uzemljenja je jos nesigurniji, ako sam dobro shvatio..?

Kako bi mogao uzemljiti svaku uticnicu posebno, bez treceg kabela?

Inace mislim da tv ima tri zice, utikac ima one metalne kontakte koji se spajaju na uzemljenje uticnice... valjda bi to bio shuko..

Sta se tice coaxa, nije stvar u njemu, probao sam samo sa njim u tvu i ne izbacuje. Izbaci tek kad stavim hdmi, cak i bez coaxa...

Hvala na savjetima
Nije problem antenski coax u tvu nego u vipboxu, odnosno kabel koji od operatera ulazi u vipbox
Probaj pa javi
Minuta posla
gadze is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 22:14   #8
Pa tak ce isto fid bacati. Jer tak svejedno gdje je nula spojena sa zemljom, Jel u Pakistanu ili ormariću, sve dok je prije fidovke, a napajanje uzimas poslije fidovke. Mislim fakat.
TV ima specifično napajanje, radi se o switchu, zato fid i može i nemora izbaciti kad je samo TV ustekan bez kablova. Naime na HDMI imaš masu, koja je na kraju povezana na masu koaxijalnog kabela, i zato Fid baca. Zato ti rekoh neznam kako to objasniti. A ako plast koaxijalnog spojis na nulu prije Fid, bit ce ti ista stvar.Jer kod struje je ionako svejedno gdje je zajednička točka. Kako rekoh Pakistan ili ormarić, sve dok je to prije fid a napon uzimas poslije fid sklopka ce bacati. Možda ne uvijek jer fid je pretpostavljam 0,5A. Neda mi se vise.
__________________
Da bih nekima olakšao komunikaciju napominjem da sam muško.Odnosi se na likove kojima je to problem shvatiti.
OIB ipak nedam :)
Mazarin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2014., 12:03   #9
Mazarin, tak je. Koaksijalac od Vip-a je uzemljen, i u praksi u dosta zgrada loše uzemljen (pod "loše" mislim da nije povezan sa sabirnicom uzemljenja od zgrade), ispred zgrade. Zato negdje FID u takvim fušeraj instalacijama reagira a negdje ne. Ako je utičnica nulovana poslije zaštitne sklopke, onda nekakva struja mora procuriti između i sklopka odreagirati. Gospodinu je jedino rješenje izvesti instalaciju na koju spaja TV kako treba

Zadnje uređivanje penava : 20.11.2014. at 12:09.
penava is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:04.