Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2018., 00:54   #1201
Za prošlu godinu? 8 dana.
S tim da ti je poslodavac, kad te prebacivao iz jedne firme u drugu, trebao dati ili 4 dana godišnjeg ili ti ga platiti.
Nevažno što je isti vlasnik, ali su različiti pravni subjekti.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 20:28   #1202
Nemogućnost korištenja godišnjeg odmora

Zna li netko što učiniti ukoliko vam poslodavac ne omogućava korištenje godišnjeg odmora ?
Znači, uspio sam stvarno iskoristiti tek 10 (od 25) dana godišnjeg, dok mi je za ostatak nadređeni jednostavno obavijestio da je on upisao kao da sam bio na godišnjem. Te "upisane" dane sam ja stvarno fizički bio na poslu i odradio.

To se već ponavlja iz godine u godinu, ali ove godine mi je stvarno dosta.

Samo napominjem da ne želim ugroziti svoje radno mjesto, nego samo želim da se poštuje zakon.
Valderon is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 17:00   #1203
Lijepo ste se raspisali,pravo vrelo informacija.

Ja sam zaposlen u novoj firmi,zaposlio se 23.9,u prijašnjoj firmi bio do 22.9.Znači neprekinuti radni staž,na koliko dana godišnjeg imam pravo.Kad stječem pravo na puni godišnji,nakon šest mjeseci?Na koliko dana godišnjeg imam pravo u prvih šest mjeseci (od 23.9 do 23.3.2018)?
__________________
jebem mater 3-5-2 formaciji
" ja sam igracima postavija samo jedno pitanje, dali zelite igrat ka city ili ka liverpool?? Ja mogu i jedno i drugo." D. B.
gelo85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 19:52   #1204
Koliko kužim, sad nemaš pravo na ništa od godišnjeg iz razdoblja prijašnje firme, to ti je trebalo biti dato kao godišnji ili isplačeno od strane prijašnje firme pri otkazu, gotova priča za to razdoblje.
Dalje u novoj firmi ne znam, valjda srazmjerno stažu u novoj firmi.
SajkoDad is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 23:05   #1205
Quote:
Valderon kaže: Pogledaj post
Zna li netko što učiniti ukoliko vam poslodavac ne omogućava korištenje godišnjeg odmora ?
Znači, uspio sam stvarno iskoristiti tek 10 (od 25) dana godišnjeg, dok mi je za ostatak nadređeni jednostavno obavijestio da je on upisao kao da sam bio na godišnjem. Te "upisane" dane sam ja stvarno fizički bio na poslu i odradio.

To se već ponavlja iz godine u godinu, ali ove godine mi je stvarno dosta.

Samo napominjem da ne želim ugroziti svoje radno mjesto, nego samo želim da se poštuje zakon.
Morat ćeš podnijeti prijavu inspektoratu rada.

Quote:
gelo85 kaže: Pogledaj post
Ja sam zaposlen u novoj firmi,zaposlio se 23.9,u prijašnjoj firmi bio do 22.9.Znači neprekinuti radni staž,na koliko dana godišnjeg imam pravo.Kad stječem pravo na puni godišnji,nakon šest mjeseci?Na koliko dana godišnjeg imam pravo u prvih šest mjeseci (od 23.9 do 23.3.2018)?
Razmjerni dio godišnjeg koji si zaradio u staroj firmi si trebao tamo iskoristiti ili ti je trebao biti plaćen. Novi poslodavac nema veze s tim. On ti omogućuje korištenje za zadnja 3 mjeseca prošle godine.
A kada? Kada ga tražiš ili kada će mu odgovarati. U svakom slučaju treba ti omogućiti da ga iskoristiš do 30.06.2018.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 14:47   #1206
Zaposlen sam u novoj firmi od 4.9.17.
Imao sam rupu (burza) od svibnja 2017 (nisu mi produljili ugovor,trazio sam novi posao)
Kakva je situacija s godisnjim? Moji u firmi svi imaju razlicite teorije, sef je na skijanju, teta u kadrovskoj bolesna pa nisam imao koga pitati
Vecina njih kaze da ovaj razmjerni dio (dva dana mjesecno) moram iskoristiti do 30.6.
Dobivam li za rujan jedan dan ili dva?
Tri dana sam vec ispucao (bio sam bolestan,nisam htio otvarati bolovanje pa uzeo godisnji)
Ako uzmem godisnji u travnju da to sve ispucam,dodajem li razmjernom broju dana jos i 4 dana za svibanj i lipanj ili kako?
Totalno sam zbunjen,help
Oh well is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 15:56   #1207
Sto se tice 9 mjeseca, pri izračunavanju trajanja godišnjeg odmora, najmanje polovica dana godišnjeg odmora zaokružuje se na cijeli dan godišnjeg odmora, a najmanje polovica mjeseca rada zaokružuje se na cijeli mjesec.
Ako uzmes GO u travnju iskoristit ces razmjerni dio GO, ako si ispucao 3 dana preostalo ti je jos 5 dana.
Sto se tice ove 2018. godine (dodajem li razmjernom broju dana jos i 4 dana za svibanj i lipanj ili kako?) to je novi cijeli GO i koristit ces ga po rasporedu u dogovoru sa poslodavcem tijekom 2018.god..
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 06:40   #1208
@ SajkoDad,kiss me

Kao prvo hvala na odgovoru.Nema veze ovo sa bivšom firmom,tamo sam nakon otkaznog roka iskoristio sav godišnji na koji sam imao pravo.Od 23.09 pa do nove godine u novoj firmi sam stekao nekih 5 dana godišnjeg,to je taj razmjerni dio.Sad me zanima,kad imam pravo na puni godišnji?Da li sam stekao pravo 01.01.2018.ili nakon šest mjeseci u firmi,to bi bilo 23.03.2018.Ukoliko stječem pravo na puni godišnji 23.03.2018.,dio do tog datuma mi se računa kao razmjerni?Ukoliko je tako na koliko dana godišnjeg još stječem pravo 01.01.2018. do 23.03.2018.?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.
__________________
jebem mater 3-5-2 formaciji
" ja sam igracima postavija samo jedno pitanje, dali zelite igrat ka city ili ka liverpool?? Ja mogu i jedno i drugo." D. B.
gelo85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 12:18   #1209
Nek me isprave iskusniji ako sam u krivu...
(Ovo što pišem se bazira na tome da imaš pravo na 4 tjedna godišnjeg i da radiš 5 dana u tjednu, dakle 20 dana godišnjeg.)

Za 2017.g. si ostvario pravo na 5 dana godišnjeg.Taj godišnji ti poslodavac mora omogućiti najkasnije do 30.6.2018.

Za 2018.g. imaš pravo na novi godišnji odmor, a dal je puni il razmjerni ovisi o tome dal si neprekidno radio kod poslodavca barem šest mjeseci.

Znači ako ti ugovor o radu prestane prije nastupa šest mjeseci (računajući od 23.9.2017.)., za 2018. godinu bi imao opet pravo samo na razmjerni dio. Ako nastaviš raditi nakon nastupa šest mjeseci, za 2018.g. bi imao pravo na puni godišnji, a iskoristit ćeš ga kad ti poslodavac odredi, a najkasnije do 30.6.2019.g.
FranKrsto is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 13:32   #1210
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Morat ćeš podnijeti prijavu inspektoratu rada.
To ne bi bio baš pametan potez. Ako poslodavac vodi propisanu evidenciju vezanu za GO, inspektor tu ništa ne može - ionako samo češljanju papire. Eventualno ako ima pisani trag gdje ga je poslodavac obavijestio da mu je samo tako oduzeo dane GO, što čisto sumnjam jer nitko ne bi bio toliko glup. Ne vidim način na koji će dokazati inspekciji da je zakinut. Kolege vrlo vjerojatno neće svjedočiti u njegovu korist. Ono što mu jedino preostaje da se ne pojavljuje na poslu onoliko dana za koliko je uskraćen.
Grimble Gromble is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 13:38   #1211
Ako ima tragova u papirima, žigova osobnih sa datumima, mailova u tim danima "godišnjeg" sa predanim poslovima, onda se možda i može nešto postići.
Ja sam 10 godina trpio fiktivne godišnje, vikende i svašta i uvijek se nađe neki trag da si radio ako se hoće, a i ne mora se.
SajkoDad is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 15:08   #1212
Quote:
gelo85 kaže: Pogledaj post
Od 23.09 pa do nove godine u novoj firmi sam stekao nekih 5 dana godišnjeg,to je taj razmjerni dio.
Trebalo bi bit 6.

Quote:
Sad me zanima,kad imam pravo na puni godišnji?Da li sam stekao pravo 01.01.2018.ili nakon šest mjeseci u firmi,to bi bilo 23.03.2018.Ukoliko stječem pravo na puni godišnji 23.03.2018.,dio do tog datuma mi se računa kao razmjerni?Ukoliko je tako na koliko dana godišnjeg još stječem pravo 01.01.2018. do 23.03.2018.?
Gledaj, pravo na puni godišnji stječe onaj ko odradi punu kalendarsku godinu kod poslodavca.
Znači tebi poslodavac može i u 1. mjesecu dati 4 tjedna godišnjeg, vjerujući da ćeš ostati kod njega do kraja godine i odraditi taj godišnji
Može odlučiti da ćeš tek po ljeti dobiti 2 tjedna u komadu, kako ti zakonski mora dati, a ostatak neće prije kraja godine ili iduće godine.

Mene jako zbunjuje ovo kad vi pitate na što imate pravo, tj ne znam kako da vam odgovorim.
Realno, nemaš ti pravo na ništa dok ti poslodavac to ne da. Pa tako ni na GO za 2018., jer ti ju možeš odraditi cijelu kod istog poslodavca, a on odlučiti da ćeš GO za ovu godinu koristiti tek iduće do 30.06.219.

Quote:
FranKrsto kaže: Pogledaj post
Za 2018.g. imaš pravo na novi godišnji odmor, a dal je puni il razmjerni ovisi o tome dal si neprekidno radio kod poslodavca barem šest mjeseci.
6 mjeseci nema veze s tim da li će mu poslodavac dati puni godišnji ili ne. nego koliko vjeruje da će ovaj ostati u firmi do kraja godine, tj kolko ga je spreman "kreditirati" sa još nezarađenim godišnjim.

Quote:
Grimble Gromble kaže: Pogledaj post
To ne bi bio baš pametan potez. Ako poslodavac vodi propisanu evidenciju vezanu za GO, inspektor tu ništa ne može - ionako samo češljanju papire. Eventualno ako ima pisani trag gdje ga je poslodavac obavijestio da mu je samo tako oduzeo dane GO, što čisto sumnjam jer nitko ne bi bio toliko glup. Ne vidim način na koji će dokazati inspekciji da je zakinut. Kolege vrlo vjerojatno neće svjedočiti u njegovu korist. Ono što mu jedino preostaje da se ne pojavljuje na poslu onoliko dana za koliko je uskraćen
Poslodavac mu je za svaki GO trebao izdati rješenje. Što nekako sumnjam da je, ako se tako razgovara i ponaša. Znači nema dokaza o izdanom i predanom rješenju.
Isto tako mu je dužan predati platne liste svaki mjesec, čiji primitak ovaj mora potpisati - u kojima mora biti zavedeno kad je koristio GO. Sumnjam da je i to dao, jer ne vjerujem da bi ovaj bio tolko glup da potpiše platnu listu na kojoj piše da je koristio GO.
Da ne velim da je vrlo teško moguće da radnik u tim danima nije nigdje ostavio trag svog rada.
S druge strane, zahvaljujući tvom savjetu može dobiti izvanredni otkaz zbog neopravdanog pojavljivanja na poslu.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 15:09   #1213
Quote:
FranKrsto kaže: Pogledaj post
Nek me isprave iskusniji ako sam u krivu...
(Ovo što pišem se bazira na tome da imaš pravo na 4 tjedna godišnjeg i da radiš 5 dana u tjednu, dakle 20 dana godišnjeg.)

Za 2017.g. si ostvario pravo na 5 dana godišnjeg.Taj godišnji ti poslodavac mora omogućiti najkasnije do 30.6.2018.

Za 2018.g. imaš pravo na novi godišnji odmor, a dal je puni il razmjerni ovisi o tome dal si neprekidno radio kod poslodavca barem šest mjeseci.

Znači ako ti ugovor o radu prestane prije nastupa šest mjeseci (računajući od 23.9.2017.)., za 2018. godinu bi imao opet pravo samo na razmjerni dio. Ako nastaviš raditi nakon nastupa šest mjeseci, za 2018.g. bi imao pravo na puni godišnji, a iskoristit ćeš ga kad ti poslodavac odredi, a najkasnije do 30.6.2019.g.
Više manje mi je sve jasno jedino ovaj dio od 01.01.2018. do 23.03.2018.

Znači sad imam pravo na 5 dana razmjernog godišnjeg.U iduća tri mjeseca bi trebao steći pravo na još 5 dana razmjernog godišnjeg.Dana 23.03.2018. imam šest mjeseci neprekinutog staža kod poslodavca i stječem pravo na puni godišnji od 20+ dana.

Znači ja nakon 23.03.2018. imam 20+ dana novog godišnjeg i 10 dana starog godišnjeg kojeg sam stekao u vremenskom razdoblju od 23.09.2018. do 23.03.2018.?
__________________
jebem mater 3-5-2 formaciji
" ja sam igracima postavija samo jedno pitanje, dali zelite igrat ka city ili ka liverpool?? Ja mogu i jedno i drugo." D. B.
gelo85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 15:18   #1214
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Poslodavac mu je za svaki GO trebao izdati rješenje. Što nekako sumnjam da je, ako se tako razgovara i ponaša. Znači nema dokaza o izdanom i predanom rješenju.
Isto tako mu je dužan predati platne liste svaki mjesec, čiji primitak ovaj mora potpisati - u kojima mora biti zavedeno kad je koristio GO. Sumnjam da je i to dao, jer ne vjerujem da bi ovaj bio tolko glup da potpiše platnu listu na kojoj piše da je koristio GO.
Da ne velim da je vrlo teško moguće da radnik u tim danima nije nigdje ostavio trag svog rada.
S druge strane, zahvaljujući tvom savjetu može dobiti izvanredni otkaz zbog neopravdanog pojavljivanja na poslu.
Jep, hrpa tvojih insinuacija koje predstavljaš kao činjenice će zasigurno biti dovoljno prilikom inspekcijskog nadzora.

Da, poslodavac mu zasigurno piše GO bez da se papirnato pokrije. Nadalje, ako je i potpisivao platnu listu nije ju potpisao jer je glup, nego jer je očito morao. Ako već godinama trpi da ga poslodavac zakida za godišnji odmor, najmanji je problem izvršiti pritisak da potpiše platnu listu. Kakav točan posao radi će dati odgovor na pitanje koliko je moguće ostaviti traga da je radio tih dana.

Tvoj savjet je zasigurno bolji, bez da si ispitala sve okolnosti i posljedice koje mogu izaći iz inspekcijskog nadzora. Inspektori su inače poznati po tome da služe narodu.
Grimble Gromble is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 15:42   #1215
Quote:
gelo85 kaže: Pogledaj post
Znači sad imam pravo na 5 dana razmjernog godišnjeg.U iduća tri mjeseca bi trebao steći pravo na još 5 dana razmjernog godišnjeg.Dana 23.03.2018. imam šest mjeseci neprekinutog staža kod poslodavca i stječem pravo na puni godišnji od 20+ dana.
Ak je korektan poslodavac i ak je zadovoljan s tvojim radom, onda će ti vjerojatno odrediti godišnji za kalendarsku 2018. u toj istoj 2018.g. Ali isto tako te može i ne pustiti na godišnji jer ti ga po zakonu mora omogućiti do 30.6.2019.

Quote:
gelo85 kaže: Pogledaj post
Znači ja nakon 23.03.2018. imam 20+ dana novog godišnjeg i 10 dana starog godišnjeg kojeg sam stekao u vremenskom razdoblju od 23.09.2018. do 23.03.2018.?
Ne. Imaš pravo na pet iz kalendarske 2017.g. i maksimalno na dvadeset u kalendarskoj 2018. Ovih pet iz 2017. ti poslodavac mora omogućiti do 30.6.2018. a ovih dvadeset do 30.6.2019. A kak će se i kad rasporediti ti dani ovisi o poslodavcu dok god poštuje ove krajnje rokove.

Quote:
Grimble Gromble kaže: Pogledaj post
Jep, hrpa tvojih insinuacija koje predstavljaš kao činjenice će zasigurno biti dovoljno prilikom inspekcijskog nadzora.
Pa svakako je bolji savjet od toga da se jednostavno ne pojavi četiri tjedna na poslu.

Ok, istina je da su u praksi mnogi radnici u smrtnom strahu od poslodavca al ovo tvoje rješenje je najgore moguće jer će tak radnik sigurno izgubit posao a neće imat nikakve pravne mogućnosti da se zaštiti jer takav otkaz ne bi bio nezakonit.
FranKrsto is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 15:59   #1216
Quote:
Grimble Gromble kaže: Pogledaj post
Jep, hrpa tvojih insinuacija koje predstavljaš kao činjenice će zasigurno biti dovoljno prilikom inspekcijskog nadzora.

Da, poslodavac mu zasigurno piše GO bez da se papirnato pokrije. Nadalje, ako je i potpisivao platnu listu nije ju potpisao jer je glup, nego jer je očito morao. Ako već godinama trpi da ga poslodavac zakida za godišnji odmor, najmanji je problem izvršiti pritisak da potpiše platnu listu. Kakav točan posao radi će dati odgovor na pitanje koliko je moguće ostaviti traga da je radio tih dana.

Tvoj savjet je zasigurno bolji, bez da si ispitala sve okolnosti i posljedice koje mogu izaći iz inspekcijskog nadzora. Inspektori su inače poznati po tome da služe narodu.
Prilikom inspekcijskog nadzora poslodavac je taj koji mora dokazati da nsvodi iz prijave nisu istiniti. Velika većina poslodavaca je "glupa" u smislu nepokrivanja papirologijom.
I ne vidim kako bi to poslodavac mogao na mene izvršiti pritisak da potpišem nešto na moju štetu?

Čovjek je pitao kako da do toga dođe, dobio je savjet što jedino može. Naravno, može i ovo tvoje, pa da završi sa izvanrednim otkazom i bez ikakvih prava na naknadu. Nekako sam sigurna da ni sam ne bi poslušao vlastiti savjet.
A što se tiče inspekcijskog nadzora i rada inspektora - kolko prijava si u životu podnio?

Quote:
FranKrsto kaže: Pogledaj post
Ne. Imaš pravo na pet iz kalendarske 2017.g. i maksimalno na dvadeset u kalendarskoj 2018.
Zašto ove brojke? Je l on negdje napisao da ima 5-dnevni radni tjedan, pa nisam vidjela?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 16:10   #1217
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Prilikom inspekcijskog nadzora poslodavac je taj koji mora dokazati da nsvodi iz prijave nisu istiniti. Velika većina poslodavaca je "glupa" u smislu nepokrivanja papirologijom.
I ne vidim kako bi to poslodavac mogao na mene izvršiti pritisak da potpišem nešto na moju štetu?

Čovjek je pitao kako da do toga dođe, dobio je savjet što jedino može. Naravno, može i ovo tvoje, pa da završi sa izvanrednim otkazom i bez ikakvih prava na naknadu. Nekako sam sigurna da ni sam ne bi poslušao vlastiti savjet.
A što se tiče inspekcijskog nadzora i rada inspektora - kolko prijava si u životu podnio?
Prvo neka ispita jel se poslodavac pokrio papirima. Ako je, inspektor tu više ništa ne može.

Pa ako ti godišnje uzima 15 dana GO, onda mi se čini da je izvršiti pritisak da potpišeš platnu listu obična pizdarija.

Krivo si sigurna, ali nije da sam iznenađen. Naravno, on može dobiti izvanredni otkaz zbog kršenja radnih obveza, ali kako bi ti rekla, nekako sam siguran da mu poslodavac ne bi dao otkaz upravo iz razloga što cijelo vrijeme i sam krši zakon. Uzgred budi rečeno, kod takvog poslodavca otkaz sasvim sigurno nije najgora stvar koja ti se može dogoditi.

Nisam podnio niti jednu prijavu, ali priroda posla mi je takva da konstantno surađujem s inspektorima rada. Imao sam prilike vidjeti masu zapisnika o provedenom inspekcijskom nadzoru i dobiti malo širi uvid o njihovom radu, pa nekako smatram da sam ipak kompetentan o tome pričati.
Grimble Gromble is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 17:40   #1218
@ kiss me

Radim pet dana u tjednu.Vidim da si jako upućena,vjerojatno pravnica

Kako si izračunala 6 dana za razdoblje od 23.09.2017. do 31.12.2017.?Meni izbacuje 5 dana.

Više manje kod svakog poslodavca kod kojeg sam radio,puni godišnji sam dobio nakon šest mjeseci zato me brine ovaj period od 01.01.2018. do 23.03.2018.

Po ovome bih za prvih šest mjeseci od 23.09.2017. do 23.03.2018. imao pravo na samo 5 ili 6 dana?To mi je jednostavno premalo za šest mjeseci.

Kod prijašnjeg poslodavca zaposlio sam se 07.07.2015. i za prvih šest mjeseci dobio 11 dana.Odmah nakon što je prošlo šest mjeseci,početkom godine dobio sam novi godišnji,21 dan te sam nakon šest mjeseci imao 21 dan novog godišnjeg te 11 dana starog godišnjeg.

I zato pitam za ovaj period od 01.01.2018. do 23.03.2018.Po ovome bih trebao nakon šest mjeseci imati 20+ dana novog godišnjeg te samo 5 ili 6 dana starog godišnjeg?
__________________
jebem mater 3-5-2 formaciji
" ja sam igracima postavija samo jedno pitanje, dali zelite igrat ka city ili ka liverpool?? Ja mogu i jedno i drugo." D. B.
gelo85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 21:04   #1219
Quote:
gelo85 kaže: Pogledaj post
@ kiss me

Radim pet dana u tjednu.Vidim da si jako upućena,vjerojatno pravnica

Kako si izračunala 6 dana za razdoblje od 23.09.2017. do 31.12.2017.?Meni izbacuje 5 dana.

Više manje kod svakog poslodavca kod kojeg sam radio,puni godišnji sam dobio nakon šest mjeseci zato me brine ovaj period od 01.01.2018. do 23.03.2018.

Po ovome bih za prvih šest mjeseci od 23.09.2017. do 23.03.2018. imao pravo na samo 5 ili 6 dana?To mi je jednostavno premalo za šest mjeseci.

Kod prijašnjeg poslodavca zaposlio sam se 07.07.2015. i za prvih šest mjeseci dobio 11 dana.Odmah nakon što je prošlo šest mjeseci,početkom godine dobio sam novi godišnji,21 dan te sam nakon šest mjeseci imao 21 dan novog godišnjeg te 11 dana starog godišnjeg.

I zato pitam za ovaj period od 01.01.2018. do 23.03.2018.Po ovome bih trebao nakon šest mjeseci imati 20+ dana novog godišnjeg te samo 5 ili 6 dana starog godišnjeg?
I Krsto ti se razumije u materiju, slobodno ga poslušaj
Iako, ispada da svak svoje dere od nas

Ajmo po redu:
1.) i tu na temi se znamo razići oko računanja GO kod 5-dnevnog radnog tjedna. Naime, kod takvog radnog tjedna kad računaš razmjerni dio GO onda ti jedan mjesec ispada 1,67 dan godišnjeg i neki računaju za npr 3 mjeseca GO 1,67 x 3 i tako dobe 5 dana.
Ja smatram da je to pogrešno, jer zakon kaže:
4) Pri izračunavanju trajanja godišnjeg odmora na način iz članka 78. stavaka 1. i 2. ovoga Zakona, najmanje polovica dana godišnjeg odmora zaokružuje se na cijeli dan godišnjeg odmora, a najmanje polovica mjeseca rada zaokružuje se na cijeli mjesec.
..znači - prvo kaže zaokruživanje dana, onda zaokruživanje mjeseca, pa tek onda računanje.
I koliko znam većina ljudi tako računa, što znači da imaš 6 dana, a ne 5 GO.
Tih 6 dana se odnosi na razdoblje do 31.12.2017.

2.) ova odredba sa 6 mjeseci je zapravo totalno nepotrebna u zakonu, jer ako ti poslodavac želi dati prije, može, zakon ga ne ograničava, a ako ti neće, isto ne mora, jer mu zakon samo postavlja do kada ti mora dati da iskoristiš "stari" GO.

3. što se tiče godišnjeg za ovu godinu on se počinje računati od 01.01.2018.
A kako? Kako hoće, kako god to zvučalo blesavo
Dakle ti možeš otići poslodavcu za mjesec dana i pitat je l ti da GO za cijelu ovu godinu unaprijed i on ti ga može odobriti. Ili ne mora. Prema zakonu bi ti trebao prvi dio za 2018.-u dati u komadu od 2 tjedna. Što može značiti da novi nećeš dobiti prije ljeta, dok ga više-manje ne "zaradiš", ako te poslodavac ne želi kreditirati sa GO.
Šta si se uhvatio tog 23.03. 2018.?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 19:24   #1220
Evo baš danas dobio rješenje.Stari godišnji 6 dana,te novi godišnji 24 dana.
__________________
jebem mater 3-5-2 formaciji
" ja sam igracima postavija samo jedno pitanje, dali zelite igrat ka city ili ka liverpool?? Ja mogu i jedno i drugo." D. B.
gelo85 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:22.