Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija > Fotoaparati i oprema

Fotoaparati i oprema Tvornica fotografija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.11.2017., 19:19   #41
Kupio sam fotiče u Hrvatskoj, sve u dućanu u Zagrebu od domaćeg čovjeka-Hrvata - 5 komada, baš svi su imali priručnik debeo ko katekizam/moletvenik/mala biblija pisan na Hrvatskom jeziku,uvijek sam dobio i europsku garanciju, samo jedanput sam je koristio i to u Hrvatskoj, čišćenje senzora sam platio a kalibraciju objektiva sa fotičem nisam-jedno sa drugim od istog proizvođača, uvijek me došlo jeftinije nego bilo gdje vani osim Amerike i valjda po pričanju po netu u Švicarskoj (ne računam kojekakve akcije po europi jer ja hoću fotoopremu kupiti u nekom razumnom vremenskom roku-što kraćem a ne naćekivati pola godine neku akciju), tak da ovisi o puno čemu ali NIKAKO NE STOJI OVA IZJAVA: Sve šta želite kupiti, savjetujem vam kupite iz Njemačke, Engleske, SAD-a, Japana... (meni ovaj aparat ima garanciju, priručnik, itd. na Njemačkom)-jel ti ono pričaš i čitaš super Njemački il si počeo učiti da bi se uputio/naučio preko uputa proizvoda kupljenog u Hrvatskoj kao Hrvat, ljudima koji ovako pričaju trava je uvijek zelenija u tuđem dvorišču
,kod mene u prigorju se kaže da ne možeš biti i jeb.n i pošten

Zadnje uređivanje mbukal : 25.11.2017. at 19:34.
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 20:58   #42
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
ali NIKAKO NE STOJI OVA IZJAVA: Sve šta želite kupiti, savjetujem vam kupite iz Njemačke, Engleske, SAD-a, Japana... (meni ovaj aparat ima garanciju, priručnik, itd. na Njemačkom)-jel ti ono pričaš i čitaš super Njemački il si počeo učiti da bi se uputio/naučio preko uputa proizvoda kupljenog u Hrvatskoj kao Hrvat, ljudima koji ovako pričaju trava je uvijek zelenija u tuđem dvorišču
,kod mene u prigorju se kaže da ne možeš biti i jeb.n i pošten


Jel ti to opravdavaš skuplju kupnju ovdje, samo radi uputstva na hrvatskom?
1v@n is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 23:36   #43
@mbukal, upišes u google xyz uputstva ili manual i skineš sve u pdf-u za sekundu, printam šta mi treba. Uostalom, nema boljeg uputstva od youtubea. Usput sve šta sam uzimao tipa tehnike, komponenti za računalo, itd. bilo je bolje kad sam uzimao iz vanka, mi smo slijepo crijevo EU.

P.S. žalosno se koristiš internetom kad je tebi cijena u RH ista kao i u ostatku Europe. Još je žalosnije šta meni stvari od narudžbe do kućne adrese, brže dođu iz Engleske, nego kod nas u Split iz Zagreba.
mrki69tua is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 01:59   #44
Internet sposobni, ja si kupim fotič u Zagrebu sa i europskom gatancijom i dobim u paketu upute za uporabu od dotičnog proizvoda tiskane evo najnoviji primjer na 147 stranica pisanih na hrvatskom jeziku popračeno ilustracijama,nisam blesav ko nadobudni pametnjakoviči koji kupe fotič sa uputama za uporabu na njemačkom ili bilo kojem stranom jeziku pa to prevodim uz pomoč googla što zvuči u konačnici moj muški kokoš,ili pazi kombinacije uputstva su na njemačkom koji se ne zna pa se skine sa neta pdf na engleskom pa još troši na printanje uputstva na engleskom pa se maltretira prevođenjem a materinji mi hrvatski, genijalni ste bez kraja,inače kad sam poslovno u njemačkoj pričam njemački ili engleski

Zadnje uređivanje mbukal : 26.11.2017. at 02:57.
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 02:13   #45
Quote:
1v@n kaže: Pogledaj post


Jel ti to opravdavaš skuplju kupnju ovdje, samo radi uputstva na hrvatskom?
Genijalac daj ponovo pročitaj sa razumijevanjem što sam napisao,em dobim kompletnu garanciju, em dobim ilustriranu i bogato tekstom opisanu uputu o uporabi kupljenog proizvoda,primjer-147 stranica od najnovijeg fotiča/322 stranice od predzadnjega,baš sad provjerio u ormaru među knjigama,em ga platim jeftinije nego npr. konkretno i u sloveniji i u austriji i u italiji i u njemačkoj,računajući punu cijenu u redovnoj prodaji,čitaj kako sam napisao i ne stavljaj svoje riječi u moj iskaz da ja nešto bez razložno opravdavam,samo iznosim svoja iskustva ,bi ti još i pofotkal i uz tekst predočil fotke kao dokazni materijal ,u amazon.de pogledaj koliko košta K1 ili kod Beseničara u Ljubljani,ja svoj platio manje u Zagrebu uz sve opisano

Zadnje uređivanje mbukal : 26.11.2017. at 02:39.
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 02:45   #46
Quote:
mrki69tua kaže: Pogledaj post
@mbukal

P.S. žalosno se koristiš internetom kad je tebi cijena u RH ista kao i u ostatku Europe. Još je žalosnije šta meni stvari od narudžbe do kućne adrese, brže dođu iz Engleske, nego kod nas u Split iz Zagreba.
Niš nije žalosno jer je meni u Zagrebu jeftinije kupiti fotoaparat/e po redovnoj cijeni nek u ostatku europe,a za dostavu sam si kriv jer ne znaš se služiti dostavnom kurirskom službom pak su ti svi drugi krivi osim tebe ,ko i Hajduku mamić je kriv kaj izgubi od lokomotive

Zadnje uređivanje mbukal : 26.11.2017. at 02:55.
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 12:47   #47
@mbukal, da kad kupim aparat u Engleskoj ili Njemačkoj, dobijem pravoslavnu garanciju koju mogu reklamirat u Pančevu. Daj mućni malo glavom. Engleski mi dođe ka naš, uostalom većinu riječi u tehnici se povuče iz Engleskog.
mrki69tua is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 12:49   #48
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
Niš nije žalosno jer je meni u Zagrebu jeftinije kupiti fotoaparat/e po redovnoj cijeni nek u ostatku europe,a za dostavu sam si kriv jer ne znaš se služiti dostavnom kurirskom službom pak su ti svi drugi krivi osim tebe ,ko i Hajduku mamić je kriv kaj izgubi od lokomotive
Napiši ovdje javno ime, prezime i adresu, ja i ti u janje (1000 kn) da je u EU jeftinije sve (osjetno) nego kod nas?
mrki69tua is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 15:22   #49
povlači ti koga hočeš da bude ka tvoj -mene se kani sa ovakvom diskusiom,daj budi ozbiljan i počni misliti svojom gornjom glavom,kakvo janje kakvi bakraći,nemoj se napuhavati ko žaba, mogao bi se raspuknuti,sve ti od riječi do riječi piše u svakom mojem postu,shvati-ako hoćeš i možeš,ne želim i nije mi namjera nikoga i ništa osobno promovirati,ti još nisi na tom nivou da bi shvatio javnu diskusiju,puno žgancov moraš pojesti i puno trave u tvom vrtu mora narasti da me dostigneš i da ta trava bude isto zelena kao i u tuđem, do tada ti trava bude i dalje zelenija u tuđem dvorištu a hajduku kad gubi od lokomotive bude kriv mamić
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 15:28   #50
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
povlači ti koga hočeš da bude ka tvoj -mene se kani sa ovakvom diskusiom,daj budi ozbiljan i počni misliti svojom gornjom glavom,kakvo janje kakvi bakraći,nemoj se napuhavati ko žaba, mogao bi se raspuknuti,sve ti od riječi do riječi piše u svakom mojem postu,shvati-ako hoćeš i možeš,ne želim i nije mi namjera nikoga i ništa osobno promovirati,ti još nisi na tom nivou da bi shvatio javnu diskusiju,puno žgancov moraš pojesti i puno trave u tvom vrtu mora narasti da me dostigneš i da ta trava bude isto zelena kao i u tuđem, do tada ti trava bude i dalje zelenija u tuđem dvorištu a hajduku kad gubi od lokomotive bude kriv mamić
Poslat ću ti bocu Hvarskog pošipa jer vidim da ti je od zagorskog kiselišta otiša cincilator. Budi mi pozdravljen, u pravu si.
mrki69tua is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 16:48   #51
Ne obećavaj ono što ne možeš ispuniti,gefufnu, cinculator i flošovu štangu na katakligeru i obvezatno gevenojzle ti popravljaj doma kod sebe,ponavljam ti, čitaj sa razumijevanjem,baš u svakoj mojoj poruci sve lijepo piše, da ti ipak ponovim da sam ja prigorec a ne zagorec-sve ti lijepo piše,da u pravu sam i to znam-drago mi je što si shvatio
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 04:17   #52
Quote:
mrki69tua kaže: Pogledaj post
@fotoguru, ali ovaj čovjek se s tim bavi valjda 10+ godina, imam sve podatke, nema nikakvog zaheba, ako šta bude njemu se javim (valjda neće doći do toga, zvuči pomalo naivno od mene). Šta mi znači garancija kod nas kad se ja s linksom natežem dva puta, monitor 3800 kn, vrate mi kao movo, on ima isti rpoblem samo na drugom mjestu, naše trgovine su šljam i roba za naše tržište šljam na kvadrat. Sve šta želite kupiti, savjetujem vam kupite iz Njemačke, Engleske, SAD-a, Japana... (meni ovaj aparat ima garanciju, priručnik, itd. na Njemačkom)
Dosta si nepismen pa nije baš jednostavno skužit što točno pišeš.... Koliko sam uspio pohvatat, u Linksu su ti zamijenili 2 puta monitor za novi, i zbog toga su oni šljam?
A da si isti taj monitor naručio iz SAD-a ili Japana, prvo što bi platio carinu (na monitore je 14%) i PDV (25%) + carinske troškove, pa bi vidio da je u Linksa nakraju jeftinija cijena. A drugo da si ga išao reklamirati 2 puta, platio bi xy $ dostavu u USA + opet carinu na novi monitor ako bi ti ga uopće tamo zamijenili za drugi. Možda ga ne bi nikada niti dobio natrag. Kao što se meni dogodilo (ne s monitorom, ali nije bitno).

Quote:
mrki69tua kaže: Pogledaj post
i roba za naše tržište šljam na kvadrat
Evo proizvođači svi redom samo gledaju kako će ulupat enormne novce u dodatne proizvodne linije u kojima će se proizvoditi posebna šljam roba isključivo namijenjena za balkance tako da bi mi dobili lošije monitore nego njemci...da kako da ne LOL
Quote:
mrki69tua kaže: Pogledaj post
(meni ovaj aparat ima garanciju, priručnik, itd. na Njemačkom)
nisi svjestan koliko s tom "garancijom" izvana možeš obrisat guzicu, eto ukratko da ti napišem. Normalno da je sve super ako ti se nikad ne dogodi kvar ili problem. A baš bi te vidio da se nađeš u takvoj situaciji
Skrewdriver is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 09:40   #53
O čemu vi ljudi pričate? Kakve garancije "izvana".

U EU smo već 4 godine (od 2013.). Od prvog dana članstva, nalazimo se u području slobodnog tržišta.

Za one ovdje koji nisu izašli iz pećine, to među ostalim znači i da sva roba kupljena unutar EU ima garantiranu servisnu mrežu.

Prevedeno i pojednostavljeno:
Quote:
SVE ŠTO KUPIŠ U BILO KOJOJ ZEMLJI EU, MOŽEŠ REKLAMIRATI U HRVATSKOJ
Idemo sad na konkretne primjere:

Slučaj #1

Kupio 2011. laptop u Grazu (Austrija). Laptop krepao. Odnio sam ga kod domaćeg zastupnika s važećom austrijskom garancijom. Zastupnik ga nije htio taknuti. Morao sam ga nositi u Graz. Nismo bili u EU. Proizvođač nije mogao refundirati servisu troškove, zbog toga što smo bili ne-EU tržište.

Slučaj #2:

Kupio 2014. (tu smo već u EU) DSLR iz Njemačke (Amazon). Odnio aparat u domaći servis radi čišćenja senzora, updatea firmwarea na objektivu itd... Servis me tražio račun/garanciju. Čišćenje / update obavljen. Čisto informacije radi, u tom trenutku sam novi novcati aparat s objektivom platio oko 200€ manje nego što je koštao u najjeftinijem dućanu u Hrvatskoj.

Slučaj #3:

Kupio 2015. tablet iz Njemačke (Amazon). Tablet došao, sasvim ispravan, ali je imao na rubovima malo jače probijanje pozadinskog osvjetljenja (IPS ekran). Na web stranici sam zatražio zamjenu. Za nekoliko dana je došao sasvim novi zapakirani tablet, a ja sam stari vratio Amazonu.


Idemo sad opet konkretno...
Najniža cijena u HR za spomenuti Pentax K1 je 15.198,40 kn (ZA GOTOVINU!) - Za plaćanje karticama, cijena je oko 16.000,00 kn, tako da ćemo uzeti tu cijenu kao relevantnu za usporedbu s Amazonom.

Trenutna cijena na Amazonu je 1.948,00 € (+10€ poštarine) što ugrubo prevedeno znači 14.800,00 kn.

Ako ti 1200 kn uštede ne znači ništa (osim činjenice da si osoba s najskupljim uputstvima za upotrebu), blago tebi, no ja s amazona naručujem isključivo radi boljih jamstvenih uvjeta, mogućnosti povrata robe i općenito boljeg (normalnog) odnosa prema kupcu. Ako ga recimo sad naručim, mogu ga imati u rukama prije 1.12.

Čak i da je amazon skuplji, opet bih kupio radije tamo, nego ovdje.

Zašto?

1. Zato što kod nas u većini slučajeva ne mogu isprobati aparat koji me zanima u uvjetima koji me zanimaju. Naručim aparat (ili što već želim, slušalice recimo), otvorim ga, isprobam u uvjetima koji mi odgovaraju i shvatim da mi se ne sviđa. Vratim ga nazad i bez jednog pitanja dobijem povrat novaca.

2. Zato što me nitko ne pokušava muljati s jednim cijenama koje vrijede na webu, a drugim cijenama koje vrijede u poslovnici.

3. Zato što me nitko ne traži da unaprijed platim iznos, da bi me mjesecima zavlačili da roba nije dostupna. Lova se skida s kartice tek u trenutku kad je paket poslan.

4. Zato što eventualne reklamacije mogu riješiti na više načina, prema svojim potrebama i željama.

5. Zato što je sve transparentno i sve uvjete trgovine i informacije o proizvodu mogu saznati u razgovoru s chat agentom u roku odmah.

6. Zato što ću plaćeni artikl imati u rukama točno kad je rečeno, ili prije. Minimalno unutar 48h, a maksimalno 5 dana.

Nitko vas ne tjera da kupujete vani, ali onda se suzdržite od lupanja izmišljenih gluposti kontra toga, ako nemate nikakvih relevantnih iskustava.

Zadnje uređivanje 1v@n : 27.11.2017. at 09:52.
1v@n is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 13:16   #54
Ja zbog 400 kuna nebi cekao danima da nesto dodje s Amazona. Niti kupujem na Amazonu iz brojnih razloga.


I kakva je ovo razlika gotovina, kartica, pa onda kupi gotovinom tj. odi u banku i podingni koliko ti treba pa plati u gotovini. Ja mudrologije



Broj 1. Na karju koji navodis vazi svugdje u svijetu u trgovinama. Povrat artikla u fizicke prodavnice je stvar svakog butika kao sto je stvar svakog butika na internetu. Ja te mogu u po Kopenhagena odvesti u prodavnicu gdja imaju 1001 kameru na prodaju. Od analognih i da ne pricam - iste ce ti samo uzeti nazad pod uslovom otkupa za znj cijenu. Nude najosnovnije po pitanju nove robe i garancija. Cijene su skuplje nego na Amazonu i eBay jos malo pa skupa. I opet prodaju te ce prije Coca Cola bankrotirati u USA nego oni. Ti im donesi kameru otkup je cca. 10-15% cijene koju ce oni na kraju zacijeniti na izlogu.

Zadnje uređivanje Ambientt : 27.11.2017. at 13:27.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 13:50   #55
@Skrewdriver, nisam nepismen nego tipkam sa mobitela, a jako je komplicirano. Ti se nenačitan jer nisi upoznat da se garancija robe iz EU komodno može ovdje ostvariti. Da ne govorim kako ti paypal refundira povratak robe na garanciju ako ide van miste gdje živiš.
Sad kad smo definirali da si nenačitan, kako ću ti ja objasniti da nije isto jel VW napravljen u Njemačkoj ili Poljskoj, Panasonic TV u Slovačkoj ili Japanu, fotoaparat u Japanu ili Kini? Nikako, kratak si i točka.

@ 1v@n, hvala na argumentiranju, ne da mi se nepismenom i prigorcu objašnjavat nešto šta je jasno kao dan.
mrki69tua is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 16:12   #56
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Ja zbog 400 kuna nebi cekao danima da nesto dodje s Amazona. Niti kupujem na Amazonu iz brojnih razloga.


I kakva je ovo razlika gotovina, kartica, pa onda kupi gotovinom tj. odi u banku i podingni koliko ti treba pa plati u gotovini. Ja mudrologije



Broj 1. Na karju koji navodis vazi svugdje u svijetu u trgovinama. Povrat artikla u fizicke prodavnice je stvar svakog butika kao sto je stvar svakog butika na internetu. Ja te mogu u po Kopenhagena odvesti u prodavnicu gdja imaju 1001 kameru na prodaju. Od analognih i da ne pricam - iste ce ti samo uzeti nazad pod uslovom otkupa za znj cijenu. Nude najosnovnije po pitanju nove robe i garancija. Cijene su skuplje nego na Amazonu i eBay jos malo pa skupa. I opet prodaju te ce prije Coca Cola bankrotirati u USA nego oni. Ti im donesi kameru otkup je cca. 10-15% cijene koju ce oni na kraju zacijeniti na izlogu.
Ne bi čekao 48h, jer je apsolutno sve što si ikad poželio kupiti bilo dostupno na lageru domaće trgovine? Pa tinte za printer sam ovdje znao čekati po tjedan dana... Nitko normalan ne drži skupe (i velike) stvari na lageru, nego vuče s regionalnih skladišta po potrebi, a transport bude jednom tjedno ili jednom u dva tjedna. Domaće trgovine bi trebale imati skladišta veličine prosječnog sela, da uspiju zadovoljiti svakog kupca s isporukom unutar 48h. Foto oprema nije vešmašina, pa da svatko ima po 2 komada istog modela na lageru.

Prvi DSLR sam kupio na slijepo u domaćoj trgovini...jer sam bio glup.

Drugi DSLR sam kupio u Americi, jer sam tamo radio. Isprobao sam aparat u trgovini i van nje, ali sam kupio preko Amazona, jer za njega nije vrijedio američki porez (sales tax) koji je u državi u kojoj sam bio trenutno iznosio 10-ak %.
Dakle, uštedio sam 10-ak % i još sam mogao otić van piti nakon posla s ekipom, jer nisam morao nositi kutiju sa sobom. Iduće jutro je došao UPS s dostavom.

Treći DSLR sam kupio preko njemačkog Amazona. Otišao sam do domaćeg zastupnika, isprobao raspakirani, tj. "demo" primjerak u trgovini, s 2% baterije, na metar od blagajne. Nisam ni uspio detaljnije proći kroz menije, baterija se već ugasila. Pitao za cijenu tog demo uređaja koji je prošao kroz tko zna koliko ruku kupaca i domaćih portala koji su ga testirali...
Ispalo je 200€ više nego novi novcati iz Njemačke. Naravno da sam ga uzeo s Amazona. Uštedio 200€ za 48 sati čekanja.

Četvrti..mirrorless...sam opet kupio u Americi. Uštedio skoro 5000 kn. Oko garancije mi je svejedno, jer ipak ne koristim ni Canon ni Nikon

Razlika u cijeni postoji kod nas. Svaka domaća trgovina ima više cijene za plaćanje karticama zbog provizije koju moraju plaćati banci na svaku transakciju.

Foto oprema nije jeftina, smatram da je jedini opravdani razlog kupnje u domaćim trgovinama mogućnost plaćanja na rate. Pošto nikad nisam ništa kupio na rate, onda biram jeftiniju opciju, a to je...kupovina vani. Ako nemam novaca za kupiti ono što mi treba / ono što želim bez korištenja rata, onda mi to ne treba i neću kupiti... točka.

Da, važi bilo gdje u svijetu, zato i kupujem bilo gdje u svijetu, a ne kod nas. Javi dojmove nakon što pokušaš kod nas napraviti bilo kakav povrat ili zamjenu nekog komada elektronike u okviru cijena 5000 kn pa na više.
1v@n is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 17:48   #57
Otišao u trgovinu probao ga sa donesenim objektivom (Tokina) platio 15 k kuna i nešto sitno te nastavio uživati u fotkanju uz čitanje uputstva na hrvatskom jeziku,konkretno,baš tak kak kaže 1v@n ,ak nemam love ne kupujem
evo u subotu sinu tenisice za 1499 kuna kupio za keš a platio 670 i neš sitno u zagrebu,treba znati kupovati,svi sretni i zadovoljni
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 08:17   #58
Di će vam duša? Odete u trgovinu, isprobate opremu i onda ju kupite na internetu. To je kao da trebi platite večeru, a ona poslije ode s drugim.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 09:46   #59
Ak misliš na moj post, jok ,izložena cijena je bila spomenuta a nakon probnog hodanja/trčanja po butiku plačena kako sam rekao 130% manja, jok internet,jok da je pustim sa drugim,lijepo kažem da treba znati ,je.i ga to ti je kapitalizam
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 08:07   #60
Nikog nisam poimence prozvao. Ako se osjećaš prozvanim, to onda tebi na dušu ide
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:19.