Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija > Fotoaparati i oprema

Fotoaparati i oprema Tvornica fotografija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2011., 09:46   #81
Zanimljiv članak iz '08-e, prosumer kompakt versus medium format - na papiru.
Opie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 09:50   #82
Quote:
wendy5 kaže: Pogledaj post
pozdrav svim fotoznalcima!

dilema je sljedeća:

1. kupiti canon 500d + 18-55mm + 55-200mm= cca 5000 kn i u dogledno vrijeme uzeti neki makro objektiv (100mm,2.8) do 3000kn (dakle sve skupa bi bilo 8000kn koliko i mislim najviše izdvojiti)

2. kupiti canon 50d + 17-85mm=cca 7500kn (i ostane mi 500kn za kojih ne mogu dobiti ni veći raspon, a kamo li makro objektiv)

oprema će se koristiti u amaterske svrhe, odnosno kao hobi.
prva varijanta super zvuči, a ako ideš na drugu varijantu ostaje ti 500 kuna s kojima možeš na neku finu večeru i onda ju slikat svojim novim aparatom

p.s. imaš i makro predleće koje su sasvim ok, a koštaju oko 200 kn. imam ja jednu takvu i zadovoljan sam, ali opet zavisi kakve imaš makro apetite. e da, univerzalni usb prijenosnik (mali plavi čitač kartica), košta oko 70 kn i spašava stvar gdje god da se nađeš, prijenos slika s aparata na komp trenutno
__________________
Love changes everything

Zadnje uređivanje joker-smoker : 19.04.2011. at 09:53. Reason: sjetio se nečeg
joker-smoker is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 10:44   #83
Quote:
maj_moon kaže: Pogledaj post
s aparatom bez objektiva ne možeš fotografirat
Možeš
Upravo je sljedeću nedjelju (24.4.) svjetski dan fotkanja bez objektiva.
mislavf is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 10:48   #84
Quote:
Opie kaže: Pogledaj post
Zanimljiv članak iz '08-e, prosumer kompakt versus medium format - na papiru.
Evo sažetka članka:
As I've written before – most cameras are better than most photographers.
mislavf is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 12:31   #85
Quote:
mislavf kaže: Pogledaj post
Možeš
Upravo je sljedeću nedjelju (24.4.) svjetski dan fotkanja bez objektiva.
i, kako to izgleda? mutno?
__________________
Love changes everything
joker-smoker is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 12:34   #86
Quote:
joker-smoker kaže: Pogledaj post
i, kako to izgleda? mutno?
nije mutno nego je sve oštro zbog prevelikog DOFa
mislavf is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 15:32   #87
Quote:
mislavf kaže: Pogledaj post
nije mutno nego je sve oštro zbog prevelikog DOFa
Ipak je mutno (zbog veličine rupice) a zahavljujući beskonačnom DOF-u, jednako je mutno po cijeloj dubini
pronto is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2011., 00:21   #88
Quote:
_MK_ kaže: Pogledaj post
Da, ako fotkaš crne mačke navečer kad zađe sunce.

Usput, 50 f/1.8 nema stabilizaciju, dok 50 f/2.8 ima. S ovim drugim se možeš čak i puno lakše izvući.
Ne govorim o crnim mačkama u mraku, nego o slikanju ljudi pri normalnom ili slabijem sobnom osvjetljenju. U takvoj situaciji, f2.8 i iso 800 često nisu dovoljni.

Oćeš onda uništavat sliku s iso1600? Mislim da je kupovina jeftine 1.8 plastike ipak bolje rješenje.
Điđiđiđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2011., 00:22   #89
Postoji nešto što se zove flash.
_MK_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2011., 08:23   #90
Baš me zanima kako će se netko tko kupuje aparat striktno za amatersku uporabu naći u situaciji da negdje ne smije koristiti flash. Isto tako, stabilizacijom dobiješ barem dvije blende, pa ako si na ISO 800 i f/1.8 50mm na, ne znam, 1/50, onda s f/2.8 50mm komotno izvučeš istu stvar na 1/30 s još boljim rezultatom.
_MK_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2011., 12:17   #91
nisam nikad radio u katedrali, al u crkvi svetog marka se da cisto solidno bouncat na 800ASA 2.0
__________________
Human beings in a mob // What's a mob to a king? // What's a king to a god? // What's a god to a non-believer?
dnohla vopi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2011., 16:57   #92
a kad smo već kod aparata, amatera i profesionalaca, jel ima iko neku informaciju kako zaradit i nać neki poslić gdje će ta naša mašinica donjet neku kintu?
__________________
Love changes everything
joker-smoker is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2011., 17:41   #93
eee to bi svi tili znat
Fender girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2011., 04:13   #94
Quote:
joker-smoker kaže: Pogledaj post
a kad smo već kod aparata, amatera i profesionalaca, jel ima iko neku informaciju kako zaradit i nać neki poslić gdje će ta naša mašinica donjet neku kintu?
Upisi tecaj fotografije u otvorenom sveucilistu i s tom ''diplomom'' smijes otvoriti obrt, i onda ides slikavati legalno, a ne mi svi u ilegali kad se osjecamo kao kubanci, portorikanci, mozambikanci...
Fuerteventura is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2011., 04:44   #95
Quote:
joker-smoker kaže: Pogledaj post
a kad smo već kod aparata, amatera i profesionalaca, jel ima iko neku informaciju kako zaradit i nać neki poslić gdje će ta naša mašinica donjet neku kintu?

Ili profi HR fotograf, ili mali stock zaradjivac, kako tko već može, kolko bilo da bilo .....Osobno na žalost , ja ne znam, ali ako čitaš po internetu, to je to,jedno ili drugo ...
camebacker12b is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2011., 16:04   #96
Quote:
Fuerteventura kaže: Pogledaj post
Upisi tecaj fotografije u otvorenom sveucilistu i s tom ''diplomom'' smijes otvoriti obrt, i onda ides slikavati legalno, a ne mi svi u ilegali kad se osjecamo kao kubanci, portorikanci, mozambikanci...
da, mislim da ću otić na tečaj da se podsjetim malo, davno sam srednju završio, i to na starim analognim tehnikama... a šta ćeš... jel to na jesen?
__________________
Love changes everything
joker-smoker is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2011., 15:21   #97
Namjeravam kupiti Nikon D31000, preporuke?
Snuffles is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2011., 15:32   #98
Quote:
Snuffles kaže: Pogledaj post
Namjeravam kupiti Nikon D31000, preporuke?
Budući je najveća Nikonova brojka D7.000, do D31.000 ćeš se bome načekati
mislavf is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2011., 15:38   #99
@Snuffles
Pitanje je preopćenito. Malo više detalja. Ako si iz Zagreba, imaš Fototeh i Bratulića. Forumaši obično umjesto kit objektiva (18-55mm) reporučuju Tamron 17-50/2.8. Možda je to za tebe preskupo.
Milto is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2011., 20:46   #100
Na prvi pogled... Nikon D5100



TIMELINE

Teoretičari zavere bliski fotografskoj tehnici vole da kažu da „vodeći proizvođači odavno imaju prototip savršenog aparata, ali ga ne puštaju u proizvodnju, jer onda ne bi mogli da svake godine štancuju nove modele“. Ova teorija, iako na trenutak deluje kao uvodnik nekog trećerazrednog tabloida (kao da prvorazredni postoje, prim.aut), zapravo ima svoje utemeljenje u nekim činjenicama. Ako bismo najbolje implementirane funkcije svih modela nekog od vodećih proizvođača sakupili na gomilu i dodelili ih jednom aparatu, verovatno bismo dobili ono što neki zovu „ultimativnom fotografskom mašinom“. Međutim, ako stavimo prst na čelo i barem na tren promislimo o takvom hipotetičkom scenariju, videćemo da bismo se istog trena mogli pozdraviti i sa celokupnom fotoindustrijom, kojoj je doziran napredak upravo i motor razvoja. U prirodi čoveka je da teži boljem od postojećeg, što je ujedno i odgovor na pitanje „da li savršeno postoji?“. Kada bismo dobili „savršeni“ aparat, par stvari bi bilo sigurno: prva – da prosečnog „svetlopisca“ to ne bi učinilo boljim fotografom, a druga – da bi prevladala situacija slična armiji vojnika od kojih je svaki pojedinac naoružan – bazukom. Žitelji kontinenta sa druge strane Atlantika bi to žargonski nazvali „overkill“ i verovatno bili u pravu. Premda je maštarija o savršenom aparatu na trenutke primamljiva svakome od nas, blagodet izbora u zavisnosti od potreba i znanja je neprocenjiva. Najzad, upravo ta različitost i garantuje mogućnost nabavke jeftinih, a moćnih, malih aparata, u koji spada i ovaj o kome upravo pišemo.

Svaki novi model aparata, bez obzira na proizvođača iz čije kuhinje dolazi, skoro obavezno premijerno donosi i neku novinu. Adut kojim aparat treba da nagna pojedinca da načini „upgrade“ sa prethodnog aparata ili se u nekom drugom scenariju odluču baš za taj konkretni model. Ako izuzmemo odlični senzor iz preuzet iz aparata više klase (za mnoge nedostupne), adut Nikona D5000, prethodnika aparata o kojem trenutno pišemo, bio je obrtni ekran, prvi takav u Nikon gami (ni Canon tada nije imao svog predstavnika kojeg krasi ovakvo rešenje). Iako bismo o realnoj upotrebljivosti ovog rešenja mogli razglabati do kraja veka, imajući u vidu individualnu različitost potreba, D5000 nesumnjivo spada u jedan od najpopularnijih Nikona ikada. Osim što je doneo neke ergonomske novine, ustanovio je i novu klasu Nikon DSLR-ova, kao rešenje koje je trebalo da popuni jaz između naprednih Nikona srednje klase, kojoj pripada D90 i onih iz najniže (tzv. „entry-level“), u kojoj je figurirao tadašnji D3000. A sve to po sasvim pristupačnoj ceni!

Neposredno pre prvih konkretnijih najava, glavna dilema oko naslednika je bio senzor. Dvostruka premijera iz Nikona, koju smo nedavno videli sa senzorima implementiranim u modelima D3100 i D7000, stvorila je nedoumicu oko toga koji će od njih biti ponuđen u aromi srednje niže kategorije. Pređašnja iskustava nisu bila upotrebljiva, budući da je u vreme D5000 Nikon forsirao politiku „isti senzor u različitim pakovanjima“, koja je sada karakteristična za glavnog konkurenta. Ako je i bilo bojazni da bi jak senzor iz D7000 mogao desetkovati prodaju dotičnog aparata, Nikon se ipak odlučio na rizik i, kada su fotografije i video zapis u pitanju – pružio nam mini-D7000, u aromi zvanoj – Nikon D5100!

Sam senzor često nije dovoljno jak argument da potre neke nedostatke. Očekivanja od D5100 su, pre zvanične premijere, potajno bila slična onome što je Canon EOS 550D ponudio u poređenju sa 7D, kada je i zaradio laskavo ime „mini-7D“. Na žalost, neka sistemska unapređenja će ipak ostati rezervisana za višu klasu aparata, a potencijalni vlasnici, slobodno možemo reći, neće biti uskraćeni za odlične fotografije. Garant tome je već dokazani senzor, čije smo rezultate već detaljno proučili u testu Nikona D7000. Mali kamen spoticanja na putu ka zvezdama bi mogao biti istovremeno predstavljeni Canon EOS 600D, čiji je sklop evidentno funkcionalniji kada su sistemska rešenja u pitanju, a kakav će konačan epilog tog sukoba biti, pokušaćemo da odgonetnemo u testu koji sledi, dok ćemo u ovom kratkom prikazu samo naslutiti kakav potencijal krije novi omiljeni Nikon – D5100.





PAR DETALJA

Prilikom prvog upoređivanja, tabela sa specifikacijama je obično neizostavni korak u vaganju unapređenja. D5100 naizgled nudi vrlo malo funkcionalnih razlika, ali su one najbitnije tu, i kao takve, možda sasvim dovoljan podsticaj za nabavku:


Tehničke karakteristike: Nikon D5100 u poređenju sa D5000

Naravno, najveći utisak ostavlja senzor. Preuzet iz modela D7000, već neko vreme spada u red dokazano odličnih, a svojim performansama prosto izaziva postojeće vlasnike manjih Nikona da razmisle o upgrade-u, čak i ako su nedavno o tome možda samo maštali, čežnjivo posmatrajući D7000. Da podsetimo, radi se o senzoru APS-C formata, krop faktora (za Nikon) karakterističnih 1.5x i dimenzija 23.6 x 15.6 mm, izrađenog u CMOS tehnologiji. Rezolucija od pozamašnih 16.2 MP omogućava snimanje u 4928 x 3264 piksela, a pored nje, glavni adut je ISO raspon, koji seže od 100 do 6400 u opsegu bazne osetljivosti, dok je softverski proširen na ISO 12800 (H1.0), kao i 25600 (H2.0). Tu je i unapređeni A/D konvertor, kojim se kolorni prostor proširuje na 14 bita po kanalu, obezbeđuje širi dinamički raspon, te večitu težnju ka približavanju filmu u tom domenu čini ostvarivijom.


Ostatak teksta → Na prvi pogled... Nikon D5100

Pozdrav
ZR-7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:54.