Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2018., 14:45   #4741
Quote:
dreamer~dreams kaže: Pogledaj post
ne, ne smijes nastaviti... mora ti ici broj racuna od 1.

znaci mozes npr 1-1-1/2018 imati, ali svakako broj racuna krece od 1.
e to i mene zanima...

obrt sam otvorila tek 2017., i tad je prvi račun (siječanj) bio 1-1-1.
sad mi je ponovno prvi račun za siječanj 2018. 1-1-1, dakle isto.

to ok? nigdje mi nije naznačeno koje su godine u pitanju
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 15:06   #4742
Imam pitanje, ne znam da li je već bilo postavljeno prije, pa da ne tražim.
Otvoren je paušalni obrt za uber.Obrt nije u sustavu PDV-u, pa me zanima da li se mora platiti PDV na uberovu proviziju te poslati PDV obrazac i PDV-s obrazac poreznoj?
gigilala is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 15:21   #4743
Quote:
Mirnish kaže: Pogledaj post
e to i mene zanima...

obrt sam otvorila tek 2017., i tad je prvi račun (siječanj) bio 1-1-1.
sad mi je ponovno prvi račun za siječanj 2018. 1-1-1, dakle isto.

to ok? nigdje mi nije naznačeno koje su godine u pitanju
Svake godine brojevi računa kreću od početka (znači od 1) , a ako vam je u internom aktu definirano da broj računa izgleda 1-1-1 onda je to oke
gigilala is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 18:02   #4744
Quote:
dreamer~dreams kaže: Pogledaj post
znaci mozes npr 1-1-1/2018 imati
Ovo definitivno nije ispravno, to je porezni prekršaj; zadnja oznaka, u ovom primjeru "1/2018" ne smije imati nikakve razdjelnike, već samo brojke i slova. Sve lijepo piše u pravilniku slijednosti numeričkih brojeva računa.

Ispravno je jedino 1-1-1. Svake godine se kreće od broja 1, stoga ako je prvi račun u 2017. bio 1-1-1, onda će i u 2018. biti 1-1-1, i to je skroz u redu.

Postoji mali trik, a to je da svake godine mijenjate oznaku operatera/naplatnog uređaja u svom Internom aktu pa imate lijepu numeraciju tipa:
1-1-2017, 2-1-2017,... u 2017., zatim 1-1-2018, 2-1-2018,... u 2018. itd.
matija* is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 18:18   #4745
Pozdrav, brzo pitanje.

Kod otvaranja obrta, nije potrebna prijava na mirovinsko ako nećemo nikog zapošljavati za stalno, jel tako?

Kakvo je onda stanje s radom na autorski ugovor ili recimo preko student servisa. Ako ćemo tako nekog zapošljavati, jel nam treba prijava na mirovinsko?
Parabeaver is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 19:12   #4746
Quote:
Parabeaver kaže: Pogledaj post
Pozdrav, brzo pitanje.

Kod otvaranja obrta, nije potrebna prijava na mirovinsko ako nećemo nikog zapošljavati za stalno, jel tako?

Kakvo je onda stanje s radom na autorski ugovor ili recimo preko student servisa. Ako ćemo tako nekog zapošljavati, jel nam treba prijava na mirovinsko?
za student servis ne treba jer ti student servis izda racun koji platis kao svaki drugi. ne znam za autorski, nisam se susrela s tim
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 21:26   #4747
Quote:
matija* kaže: Pogledaj post
Ovo definitivno nije ispravno, to je porezni prekršaj; zadnja oznaka, u ovom primjeru "1/2018" ne smije imati nikakve razdjelnike, već samo brojke i slova. Sve lijepo piše u pravilniku slijednosti numeričkih brojeva računa.

Ispravno je jedino 1-1-1. Svake godine se kreće od broja 1, stoga ako je prvi račun u 2017. bio 1-1-1, onda će i u 2018. biti 1-1-1, i to je skroz u redu.

Postoji mali trik, a to je da svake godine mijenjate oznaku operatera/naplatnog uređaja u svom Internom aktu pa imate lijepu numeraciju tipa:
1-1-2017, 2-1-2017,... u 2017., zatim 1-1-2018, 2-1-2018,... u 2018. itd.
ovako izgleda račun od mojeg knjigovodstva... a oni valjda znaju .

još je direktorica ovlašteni porezni savjetnik.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	racun.jpg‎
Views:	184
Size:	5.3 KB
ID:	19441  
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 21:33   #4748
sad vidim da se slabo vidi, ali mislim da se kuzi... dakle imaju godinu iza kose crte, bas ovako kako sam gore napisala

malo sam sad googlala, to bi možda bilo ovo:

Quote:
Osim podataka propisanih Općim poreznim zakonom, Zakonom o porezu na dodanu vrijednost, Zakonom o porezu na dohodak, ili drugim posebnim propisom, račun mora sadržavati i ove podatke:

1. Datum i vrijeme izdavanja računa - datum, sat, minuta

2. Broj računa – sastoji se od 3 polja, i to:

a) broj računa - svake kalendarske godine kreće se od broja 1, bez praznina, po svakom poslovnom prostoru ili po naplatnom uređaju u poslovnom prostoru. Pravila slijednosti brojeva računa obveznik fiskalizacije propisuje internim aktom na početku fiskalizacije. Nisu dozvoljene razne kombinacije, kao na primjer 7001, 100001, ili slično.
Obveznik fiskalizacije može kao dodatni element na računu iskazati i svoje brojčane oznake koje mu trebaju radi lakšeg knjigovodstvenog praćenja poslovanja (npr. broj skladišta i sl.).
Ako obveznik fiskalizacije utvrđuje istu slijednost računa što ih se naplaćuju za promet u gotovini i bezgotovinski promet brojevi računa u postupku fiskalizacije izdavanja računa za promet u gotovini neće uvijek ići istim slijedom. Bitno je da postoji slijednost računa u knjigovodstvu poreznog obveznika, i to kako je propisano internim aktom obveznika fiskalizacije.

b) oznaka poslovnog prostora - pravila označavanja poslovnih prostora obveznik fiskalizacije propisuje internim aktom na početku fiskalizacije

c) oznaka naplatnog uređaja – broj naplatnog uređaja u računima za promet u gotovini , a u bezgotovinskim računima oznaka naplatnog mjesta

3. Oznaka načina plaćanja računa - gotovinski (novčanice i kovanice, čekovi, kartice, itd) ili bezgotovinski (virmanski nalozi, akreditivi, mjenice, zadužnice, i dr).
http://ccenterclient.porezna-uprava....nielementi.XML

Zadnje uređivanje dreamer~dreams : 17.01.2018. at 21:46.
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 09:01   #4749
Quote:
dreamer~dreams kaže: Pogledaj post
sad vidim da se slabo vidi, ali mislim da se kuzi... dakle imaju godinu iza kose crte, bas ovako kako sam gore napisala

malo sam sad googlala, to bi možda bilo ovo:

http://ccenterclient.porezna-uprava....nielementi.XML
Toga nema u službenoj uputi o obvezi izdavanja računa (link: https://www.porezna-uprava.hr/PdviEu....07.2013.).pdf) i čl. 11 Zakonu o fiskalizaciji (link: https://www.zakon.hr/z/548/Zakon-o-f...metu-gotovinom) koji su novijeg datuma i gdje piše da se račun sastoji od 3 dijela:
numerički dio - oznaka poslovnog prostora - oznaka naplatnog uređaja

Također, na tom linku koji si poslala su navedeni i krivi načini plaćanja jer postoje samo 5 načina plaćanja prema čl. 9 Zakonu o fiskalizaciji, stoga ne bih uzimao taj link zdravo za gotovo.
matija* is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 09:44   #4750
Piše oznaka, nije definirano kakva. Samo je za broj računa definirano da je numerički i počinje svake godine od 1.
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 09:54   #4751
Quote:
matija* kaže: Pogledaj post
Postoji mali trik, a to je da svake godine mijenjate oznaku operatera/naplatnog uređaja u svom Internom aktu pa imate lijepu numeraciju tipa:
1-1-2017, 2-1-2017,... u 2017., zatim 1-1-2018, 2-1-2018,... u 2018. itd.
A kaj radiš ak' imaš dva različita operatera/naplatna uređaja?
__________________
#sprehitisemiro
#nedajsefico
robot jura is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 11:32   #4752
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
Piše oznaka, nije definirano kakva. Samo je za broj računa definirano da je numerički i počinje svake godine od 1.
Oznake su alfanumerički znakovi bez razdjelnika. Šteta što se takve stvari moraju saznati na više različitih strana.
matija* is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 11:34   #4753
Quote:
robot jura kaže: Pogledaj post
A kaj radiš ak' imaš dva različita operatera/naplatna uređaja?
2018001, 2018002 ili 2018A, 2018B i varijacije na temu? Paušalci su većinom na jednom naplatnom uređaju.
matija* is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 12:44   #4754
Dragi svi

Molila bih samo potvrdu/ispravak to jest da vidite jesam li dobro shvatila sve vezano uz plaćanje poreza i prireza te doprinosa. Zaposlena sam za stalno kod drugog poslodavca.

Očekujem prihode do 85 000 kn u prvoj godini u pausalnom obrtu.

Doprinosi ce mi u tom slucaju iznositi 2231 kn? I njih plaćam nakon prve godine poslovanja tj kad se vidi koliko sam prihoda imala?

Porez i prirez će iznositi 150 kn mjesečno, a njih plaćam tromjesečno? Iz Zagreba sam.

Rješenja za iznos doprinosa kao i poreza i prireza mi izdaju nadležne ustanove, zar ne?

Imam li još koje izdatke?

Tko obavještava obrtničku komoru da sam oslobođena plaćanja članarine za prvu godinu?
__________________
Ljubav je samo riječ dok ne dođe netko tko joj pruži značenje.
khm khm is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 16:53   #4755
Quote:
khm khm kaže: Pogledaj post
Dragi svi

Molila bih samo potvrdu/ispravak to jest da vidite jesam li dobro shvatila sve vezano uz plaćanje poreza i prireza te doprinosa. Zaposlena sam za stalno kod drugog poslodavca.

Očekujem prihode do 85 000 kn u prvoj godini u pausalnom obrtu.

Doprinosi ce mi u tom slucaju iznositi 2231 kn? I njih plaćam nakon prve godine poslovanja tj kad se vidi koliko sam prihoda imala?

Porez i prirez će iznositi 150 kn mjesečno, a njih plaćam tromjesečno? Iz Zagreba sam.

Rješenja za iznos doprinosa kao i poreza i prireza mi izdaju nadležne ustanove, zar ne?

Imam li još koje izdatke?

Tko obavještava obrtničku komoru da sam oslobođena plaćanja članarine za prvu godinu?
Imaš na forumu par tablica koje su ljudi već pisali pa malo potraži, tako da ne znam točan iznos, ali znam da je manji ako si stalno zaposlena kod prvog poslodavca.

Uglavnom, plaćanje ovisi kad si otvorila obrt, porezno rješenje dolazi odmah nakon prijave poreznoj te se plaća (svi porezi, prirezi itd.) tromjesečno na osnovu predviđenih primanja. Ukoliko premašiš prihode u drugi ili treći dohodovni razred onda će ti na osnovi kraja godine i predanog PO-SD obrasca obračunati razliku u porezu i slj. godine ideš u viši razred.

Obrtnička zna da si oslobođena plaćanja prve godine tako da koliko znam ne moraš ništa javljati. Koliko se sjećam HOK će ti čak i poslati dopis da si oslobođena prve godine. Vjeruj mi, brzo te nađu u registru

Ostali izdaci ovise o djelatnosti, ako je turistička, onda imaš i članarinu TZ-u, a za šume još ne znam...to moram istražiti.
Sikizg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 16:56   #4756
Jel meni kao fizičkoj osobi i obrtniku država može srat ako tu i tamo kroz godinu imam uplate od cca 200 kn? Pitam iz razloga da znam dal da skupljam novce za rođendane u svojoj online ekipi
Znači kad je nekome rođendan od nas jedan skuplja, a drugi uplate po 30-40kn onome tko kupuje na račun.

Ne bih htio upast u neke probleme sada kada sam paušalac :/
xGAME is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 18:07   #4757
Quote:
Sikizg kaže: Pogledaj post
Imaš na forumu par tablica koje su ljudi već pisali pa malo potraži, tako da ne znam točan iznos, ali znam da je manji ako si stalno zaposlena kod prvog poslodavca.

Uglavnom, plaćanje ovisi kad si otvorila obrt, porezno rješenje dolazi odmah nakon prijave poreznoj te se plaća (svi porezi, prirezi itd.) tromjesečno na osnovu predviđenih primanja. Ukoliko premašiš prihode u drugi ili treći dohodovni razred onda će ti na osnovi kraja godine i predanog PO-SD obrasca obračunati razliku u porezu i slj. godine ideš u viši razred.

Obrtnička zna da si oslobođena plaćanja prve godine tako da koliko znam ne moraš ništa javljati. Koliko se sjećam HOK će ti čak i poslati dopis da si oslobođena prve godine. Vjeruj mi, brzo te nađu u registru

Ostali izdaci ovise o djelatnosti, ako je turistička, onda imaš i članarinu TZ-u, a za šume još ne znam...to moram istražiti.
Nisam ni u sumama ni u turizmu thanks!
__________________
Ljubav je samo riječ dok ne dođe netko tko joj pruži značenje.
khm khm is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 19:59   #4758
za šume svi plaćamo
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 21:39   #4759
Quote:
dreamer~dreams kaže: Pogledaj post
za šume svi plaćamo
Mozes li mi pliz pojasniti o cemu se radi? Ili dati neki link?

Nigdje nisam naisla na to za sume...
__________________
Ljubav je samo riječ dok ne dođe netko tko joj pruži značenje.
khm khm is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 00:37   #4760
Pa nije da šume plaća j.d.o.o., d.o.o. ili tko god već, a paušal ne?
xGAME is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:26.