Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2013., 11:07   #21
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Probala sam, al nije nešto brže.
Referentica sve pripremi, a onda taj zahtjev za povrat mora proći neku njihovu komisiju i tek onda ide.
Ovisi onda sve kad se ta komisija, odbor ili kako oni to već zovu sastane.
Moguće da opet ovisi o kojoj se PU radi. Kod nas to ide "normalno", 30 dana od predaje zahtjeva. Naravno da rade provjere (ako nije povrat samo po osnovu uvoza), pogotovo ako se radi o većim iznosima, ali ide.
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 10:14   #22
Quote:
misty marie kaže: Pogledaj post
bila sam na TEBovom seminaru. predavači su bili ljubazni, ali poprilično uopćeni. na konkretna pitanja odgovarali su face to face i pod pauzom, a i poslije seminara. odgovore na neke praktične stvari još ne znaju. recimo ako prodaš robu u drugu državu članicu, putem VIESa utvrdiš da je kupac obveznik pdv-a u svojoj državi, nećeš mu zaračunati pdv. however, moraš dokazati da su dobra otpremljena iz HR, inače mu moraš zaračunati hrvatski pdv. na pitanje kako dokazati da je roba odvežena u drugu DČ, predavačica je slegla ramenima i rekla da ona uvijek preporuči poslikati kamion i vozača koji su došli po robu. naravno, šalila se, ali ostaje pitanje što je dokaz da je roba prešla granu, više nema jcd itd. a to je samo jedna kap u moru, da ne počnem o određivanju mjesta oporezivanja, što se smatra stjecanjem, a što ne, trostrani posao, intrastat do 15.u mjesecu, poduzetnici koji obavljaju oporezive isporuke u drugoj DČ moraju se registrirati za pdv u toj državi u skladu s njihovim propisima, reverse charge
koliko sam ja shvatila registrirati se moraju samo oni koji isporučuju robu a oni koji obavljaju usluge za posl.partnera u drugoj DČ (recimo mi obavljamo vuču vozila u kvaru na teritoriju RH (a nekad i preko granice) za posl.partnera u Sloveniji(osiguranje kao HAK)) ne moraju. jesam u krivu?
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 10:26   #23
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Koliko sam ja shvatila pdv identifikacijski broj je oib uz dodatak oznake HR.
I u čl. 77. prijedloga zakona piše: (6) PDV identifikacijski broj je osobni identifikacijski broj (OIB) kojemu se dodaje predznak „HR“.

A što se računa tiče, dobavljači ti moraju ispostaviti račun do 15 u mjesecu za prethodni mjesec. Ako ne ispostave onda ih nazovi i upozori da krše zakon.
S vremenom će se naučiti.
Nikad mi nisu bile jasne firme kojima treba mjesec dana da izdaju jedan račun i pošalju ga kupcu.
ali jedna predavačica na seminaru je rekla da moramo imati rješenje o pdv identifikacijskom broju (na što se onaj lik iz rrif-a nadovezao i rekao da su oni to već dobili, da im je porezna sama poslala?!)
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 15:23   #24
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
ali jedna predavačica na seminaru je rekla da moramo imati rješenje o pdv identifikacijskom broju (na što se onaj lik iz rrif-a nadovezao i rekao da su oni to već dobili, da im je porezna sama poslala?!)
Stići će, a ako ne stigne sami zatražite izdavanje.

Pa još nemamo ni Zakon, a ti bi već broj. E pa ne može

I onako još ti podaci nisu u VIES-u, pa su ti bezvrijedni. Strpljen spašen
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 15:35   #25
ma frka me hvata, dosta toga se mijenja a konkretno niš se još ne zna, biti će veselo 1.7.
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 18:51   #26
Još jedan seminar o pdv-u obavila. i sad znam isto ko što sam i znala prije
Svi samo čekaju taj pravilnik koji će se pojavit tko zna kada.

Kaže predavač da se poduzetnici iz EU koji će se za potrebe pdv-a morat registrirat u HR već raspituju kako to mogu napravit, a nitko im ne zna odgovorit, jer svi čekaju taj famozni pravilnik koji bi trebao pojasniti.

Što se tiče registriranja u drugoj zemlji članici za potrebe pdv-a to mi je zona sumraka
Konkretno su rekli da to najviše kači turističke agencije i prijevoznike za one usluge koje obavljaju na području ostalih zemalja članica, kao i u slučajevima da se neki poduzetnik pri uvozu robe iz trećih zemalja odluči tu robu cariniti u nekoj drugoj zemlji članici.

Za ostale su spomenuli samo jedan primjer: kad poduzetnik iz hr ispostavlja neki stroj kupcu u drugu zemlju članicu i taj isti stroji i montira.
Sam stroj je oslobođen pdv-a (B2B i ono što već ide uz to) ali usluga je oporeziva u zemlji u kojoj se obavlja i tad se treba registrirati i taj porez tamo platiti. Na koji način konkretno onda taj plaćeni pdv koristiti kao predporez nisu nisu niti spomenuli.
Jer..... pogađate već... čeka se pravilnik.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 00:57   #27
Čini mi se da nam je sve bliža mogućnost da pravilnik izađe NAKON ulaska Hrvatske u EU
sandra45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 01:00   #28
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Što se tiče registriranja u drugoj zemlji članici za potrebe pdv-a to mi je zona sumraka
Meni ne da je zona sumraka, nego čisti mrak.

Za prvu ruku možda nije dobro odmah krenuti s turističkim agencijama i prijevoznicima. Mislim da je pametnije rezraditi sve druge pojave pa kad malo bolje svladamo gradivo, onda pokušati razumijeti i te prilično specifične slučajeve.

Koliko sam shvatila, osnovna namjera svake pojedinačne zemlje u EU je da porez ostane kod nje, u njenom proračunu. Iz tog razloga (kada se proces pojednostavi do krajnjih granica) su i isporuke dobara i usluga oporezive tamo gdje se u konačnici i troše.
Izuzetak je isporuka poduzetnicima (malim i bez prava na odbitak poreza) koja se ponaša kao krajnja potrošnja u zemlji koja isporučuje robu i usluge. Drugim riječima, porez ostaje na "krivom" mjestu, u krivoj državi, tamo gdje se dobro i usluga ne troše. Da bi se to spriječilo, uvode se pragovi (isporuke i stjecanja). Do praga može tako, a poslije praga registriraj se i plaćaj porez tamo gdje su i roba i usluga završile (ne pada mi napamet sad još pomisliti na Linića i fiskalizaciju).

Ovako sam zamislila da to ide (dok netko ne objasni kako stvarno ide):

Uzmem zastupnika (npr. knjigovodsteni servis u toj drugoj zemlji članici) koji će u moje ime tamo voditi porezno knjigovodstvo. Ne poslovne knjige, samo porezne knjige.
Fakturira se naknada plus PDV strane zemlje. Ja ovdje u svom knjigovodstvu zadužujem kupca, prihod i obavezu za strani PDV koji ne ide u moje porezne evidencije tu u zemlji.

Zastupnik u poreznim evidencijama (po istom tom računu) iskazuje osnovicu i obvezu PDV-a.
Zatim meni ispostavi račun za svoju uslugu. On kod sebe provede kao pretporez, a ja isti taj račun provedem kao obvezu prema dobavljaču i potraživanje za strani PDV koji ne ide u moje porezne evidencije u zemlji.

U konačnici, ja u svojim knjigama imam ono što on ima u poreznoj evidenciji u drugoj zemlji. I razlika PDV-a se plati, prema prijavi koju on tamo ispostavlja. Znači, potpuno odvojena priča od domaćih poreznih evidencija.

Ako netko ima znanja o zastupnicima, fakturiranju, poreznim evidencijama, ... kako to naši susjedi rade ...neka napiše koje slovo o tome... da polagano ovaj čisti mrak postupno prijeđe u blago svitanje...

Zadnje uređivanje apis16268 : 08.05.2013. at 02:19.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 14:45   #29
http://www.tportal.hr/vijesti/hrvats...sku-uniju.html
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 18:24   #30
apis, za registriranje za potrebe pdv-a u drugoj članici neće biti potreban porezni zastupnik. Poduzetnik sad to može i sam. Tako su barem rekli

Mene samo zanima na šta će ličit pdv obrazac? Pa taj će imat bar 3 strane
usluge, roba, stope sve žive, pa pdv pri uvozu i izvozu pa... ajme meni ...
Da ne pričam o URI i IRI koje će isto vjerovatno mjenjati, a one nove obrasce o stjecanju i isporuci dobara da i ne spominjem.

E te su nam obrasce pokazali na seminaru, doduše slovenske. Nije nešto komplicirano, al već znam da će mi ponekad biti jaaaako dugački, jer je to zapravo prepisana IRA odnosno URA.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 20:17   #31
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Meni ne da je zona sumraka, nego čisti mrak.

Za prvu ruku možda nije dobro odmah krenuti s turističkim agencijama i prijevoznicima. Mislim da je pametnije rezraditi sve druge pojave pa kad malo bolje svladamo gradivo, onda pokušati razumijeti i te prilično specifične slučajeve.

Koliko sam shvatila, osnovna namjera svake pojedinačne zemlje u EU je da porez ostane kod nje, u njenom proračunu. Iz tog razloga (kada se proces pojednostavi do krajnjih granica) su i isporuke dobara i usluga oporezive tamo gdje se u konačnici i troše.
Izuzetak je isporuka poduzetnicima (malim i bez prava na odbitak poreza) koja se ponaša kao krajnja potrošnja u zemlji koja isporučuje robu i usluge. Drugim riječima, porez ostaje na "krivom" mjestu, u krivoj državi, tamo gdje se dobro i usluga ne troše. Da bi se to spriječilo, uvode se pragovi (isporuke i stjecanja). Do praga može tako, a poslije praga registriraj se i plaćaj porez tamo gdje su i roba i usluga završile (ne pada mi napamet sad još pomisliti na Linića i fiskalizaciju).
Mi radimo prijevoz vozila u kvaru, cijela dionica prijevoza je na teritoriju RH ali se račun ispostavlja osiguranju u sloveniji - naš poslovni partner iz slovenije; mi navodimo onaj famozni "reverse charge" i prenosimo cijelu obvezu obračuna pdv-a na slovence, RH ne dobiva ništa, eto tako su nam rekli. s druge strane kada nam ti partneri isporuče račun za uslugu posredovanja (10% posredničke provizije na bruto iznos računa uzimaju) e na to mi obračnunavamo i plaćamo pdv, dakako puno niži iznos. to je ugrubo ali ima tu još puno detalja....
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 21:08   #32
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
apis, za registriranje za potrebe pdv-a u drugoj članici neće biti potreban porezni zastupnik. Poduzetnik sad to može i sam. Tako su barem rekli
Više sam razmišljala o samoj organizaciji posla. Jednostavno, neće se stizati sve to samostalno obavljati, pretpostavljam.

Spomenula si da ste u firmi prilagođavali izgled računa. Što točno? Trebamo li nešto posebno napraviti?
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 22:10   #33
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Spomenula si da ste u firmi prilagođavali izgled računa. Što točno? Trebamo li nešto posebno napraviti?
Na računu imamo sve elemente koje i zakon spominje + posebno istaknut OIB + onaj tekst : Oslobođeno pdv-a prema čl..... s tim da je to sada tekst s člankom starog zakona, a od 01.07. ide tekst tipa: Oslobođeno pdv-a prema čl.....(ne znam sad čl. napamet) direktive 2006/112/EZ (na engelskom) + naš MBS (tako traže naši kupci, a za što im to služi nemam pojma) + broj ugovora ili narudžbe + broj otpremnice.

Račun prate 3 otpremnice: jedna za prijevoznika, jedna za kupca i jedna se potpisana vraća nama natrag.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2013., 09:54   #34
Obavjest na stranici porezne:
http://www.porezna-uprava.hr/Dugacka...idVijesti=1540
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 14:40   #35
Konačni prijedlog izmjena Zakona o PDV-u

http://www.porezna-uprava.hr/content...%202013%20.pdf

zbogom obrtu od 1.1.2015. (ide po fakturiranom a ne po naplaćenom)
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 15:30   #36
wow, ovo bu gadno za one koji ne naplaćuju solarno. ja sam se nadala da će prije uvesti to da svi poduzetnici naplaćuju po realiziranom, a kad ono...sve bolje.
__________________
J'en ai marre de vos bonnes manières, c'est trop pour moi, moi je mange avec les mains et je suis comme ça...
bubamara1205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 17:41   #37
idu za EU, naime takva praksa u EU koliko znam a i ove sve izmjene po PDV su zbog toga, recimo uvoznici iz EU više neće odmah morati platiti porez po prelasku carine nego klasično kao i ostali ulazni R-1 računi (njima će biti bolje)
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 18:36   #38
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
idu za EU, naime takva praksa u EU koliko znam a i ove sve izmjene po PDV su zbog toga, recimo uvoznici iz EU više neće odmah morati platiti porez po prelasku carine nego klasično kao i ostali ulazni R-1 računi (njima će biti bolje)
od 01.07. prema EU više nema niti uvoza iz EU niti carine.
Pdv za stjecanje robe iz EU u slučajevima B2B bit će samo obračunski; obveza za pdv i predporez u istom obračunskom razdoblju , bez obaveze stvarnog plaćanja.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 13:24   #39
Zna li vec netko, kako ce funkcionirati naplata neke usluge?

Npr, ja imam firmu u HR (firma A), pogodim posao "uslugu montaze" firmi iz Njemacke (firma B) i odradim tu montazu u Njemackoj.

Da li cu ja njima morati izdati racun sa pdv-om ili bez pdv-a?

Znam provjereno da u Njemackoj u tom slucaju firma A ne naplacuje pdv firmi B jer je firma B prodala prizvod krajnjem kupcu koji placa pdv a firma B ga onda placa drzavi.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 14:45   #40
Molim uvažene znalce da mi nešto pojasne :

"Konačni prijedlog izmjena Zakona o PDV-u"

Članak 79.

Račun mora sadržavati sljedeće podatke:

Stavka 6.

jediničnu cijenu bez PDV-a odnosno iznos naknade za isporučena dobra ili obavljene
usluge, razvrstane po stopi PDV-a


Ako sam dobro shvatio to znači da na računima ugostitelja svaka stavka računa mora imati cijena bez PDV-a?
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:33.