Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija > Fotoaparati i oprema

Fotoaparati i oprema Tvornica fotografija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.09.2011., 20:52   #81
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
možda ima netko zainteresiran za ovaj oglas (nemam veze sa njim),za mene je ovo puuuunooo kumica,kaj to fakat toliko vrijedi :
zakaj nemrem staviti fotke oglasa

da probam ponovno:


Zadnje uređivanje mbukal : 29.09.2011. at 21:05.
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2011., 21:05   #82
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
zakaj nemrem staviti fotke oglasa
zato jer stavljaš link na oglas, a ne na slike.

uglavnom, oglas: http://www.njuskalo.hr/stare-stvari/leica-oglas-847427

i jedna od slika:
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2011., 21:16   #83
je, imaš ti praf,tak je , o tim slikicama se dela (kak si pogodil)
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2011., 23:30   #84
Quote:
elkarrde kaže: Pogledaj post
zato jer stavljaš link na oglas, a ne na slike.

uglavnom, oglas: http://www.njuskalo.hr/stare-stvari/leica-oglas-847427

i jedna od slika:
ovak po fotki meni to liči na ruski fejk..
__________________
Prof. Farnsworth:"Everyone's always in favor of saving Hitler's brain. But when you put it in the body of a great white shark, ooohh! Suddenly you've gone too far!"
CrniDjuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2011., 00:01   #85
prava je leica...

Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post
ovak po fotki meni to liči na ruski fejk..
... ali realno ne vrijedi više od 200 eura... to jeprvenstveno primjerak za kolekcionare i frikove... takvima sam nedavnoprodao mini zoom i mini tri, dok sam minilux zadržao da skuplja prašinu... a u medjuvremenu sam nabavio d-lux 4 i prezadovoljan sam rezultatima.prednost je malog objektiva što je za dvije blende jači od prosječnih dslr objektiva pa se uz niske ISO vrijednosti i stabilizaciju može snimati bez fleša i u relativno lošim svjetlosnim uvjetima. a fotke su doista sjajne... senzor 1/63 je sasvim dovolnan! jedino što je nsaprava s futrolom malo prevelika za džep od košulje, a i sva dodatna oprema za Leicu je nemoralno skupa... Ispadada sa sobom radije stalno nosim Nikon P300, koji je manji, a Leicu koristim samo u svečanim zgodama...

Zadnje uređivanje ferdinandmax : 15.10.2011. at 00:07.
ferdinandmax is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2011., 09:47   #86
minilux je fora, jedna od rijetkih "modernih" leica koja je zaista upotrebljiva...samo što su danas nemoralno skupe...svojedobno sam si gledao uzeti jednu, ali s obzirom da za iste pare mogu uzet i nekog srednjeformatnog rangefindera, odustao sam...
__________________
Prof. Farnsworth:"Everyone's always in favor of saving Hitler's brain. But when you put it in the body of a great white shark, ooohh! Suddenly you've gone too far!"
CrniDjuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2011., 18:55   #87
istina...

Minilux je uvijek bila skupa igračkica... cca 1300 DM, kada je lova duplo vrijedila nego danas... Vidim da u USA nove (?) stoje oko 2000 dolara, a rabljene 600 do 800 dolara. Moja je malo korištena, u savršenom stanju i jedini je analogni aparat koji sigurno neću prodat... nek se nadje... Imam za nju tvrdu (bereisschafttasche) i meku futrolu, originalni panorama-adapter i električni žičani okidač te leicin minijaturno stativ. Svaka za dodatna igračkica je koštala kao zlato. Sjećam se da je taj stativ bio preko 100 DM, u vrijeme kad su se mali no name tronošci mogli kupiti za 10-15 DM!
ferdinandmax is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2012., 11:39   #88
http://www.index.hr/pticica/slike/samolajkanje/1292177

Osobito svojstvo lajke je da sam sebe možeš lajkat do mile volje! ))

Zadnje uređivanje mljac1 : 01.08.2012. at 12:44. Reason: popravak linka
ferdinandmax is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 05:36   #89
di su neslali Leicalikeri???
ferdinandmax is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 09:56   #90
Bilo bi ih vise da aparati nisu ovako bolesno skupi.
Ono sto je dostupno vecini su Panasonic aparati sa Leica logom po visoj cijeni tako da me ne cudi da ih vrlo mali krug ljudi koristi.
ocean77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 10:03   #91
..pogotovo sad kad je Leica izbacila R>M adapter, pa su cijene R stakala skočile još više nego onomad kad je izašao 5d
__________________
Prof. Farnsworth:"Everyone's always in favor of saving Hitler's brain. But when you put it in the body of a great white shark, ooohh! Suddenly you've gone too far!"
CrniDjuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 10:36   #92
Quote:
ferdinandmax kaže: Pogledaj post
... ali realno ne vrijedi više od 200 eura... to jeprvenstveno primjerak za kolekcionare i frikove... takvima sam nedavnoprodao mini zoom i mini tri, dok sam minilux zadržao da skuplja prašinu... a u medjuvremenu sam nabavio d-lux 4 i prezadovoljan sam rezultatima.prednost je malog objektiva što je za dvije blende jači od prosječnih dslr objektiva pa se uz niske ISO vrijednosti i stabilizaciju može snimati bez fleša i u relativno lošim svjetlosnim uvjetima. a fotke su doista sjajne... senzor 1/63 je sasvim dovolnan! jedino što je nsaprava s futrolom malo prevelika za džep od košulje, a i sva dodatna oprema za Leicu je nemoralno skupa... Ispadada sa sobom radije stalno nosim Nikon P300, koji je manji, a Leicu koristim samo u svečanim zgodama...
Zašto bi Barnack Leice bile za kolekcionare i frikove?
__________________
vedranfalica.com
ermallion is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 00:36   #93
Quote:
ermallion kaže: Pogledaj post
Zašto bi Barnack Leice bile za kolekcionare i frikove?

Leica o kojoj sam konkretno pisao je vrlo stara. čini se da ima fiksni objektiv. Vjerojatno bi ju trebalo generalno servisirati da uđe u funkciju. Nema svjetlomjera... Sve su to u današje vrijeme poprilična ograničenja!
ferdinandmax is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 00:43   #94
Quote:
ocean77 kaže: Pogledaj post
Bilo bi ih vise da aparati nisu ovako bolesno skupi.
Ono sto je dostupno vecini su Panasonic aparati sa Leica logom po visoj cijeni tako da me ne cudi da ih vrlo mali krug ljudi koristi.
Mene baš veseli moj D-Lux 4. iako je samo inačica "legendarnog" lumixa...

Što se cijena tiče, potpuno si u pravu, no oduvijek su bolesno skupe. Baš sam neki dan gledao crni X2. Sa EVF i rezervnom baterijom u Zagrebu je cca 16.700 kuna. A upravo mi se nudi testni Fuji X100 za 3.500 kuna pa onda pogodi na što ću bacit pare!
ferdinandmax is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 10:32   #95
Quote:
ferdinandmax kaže: Pogledaj post
Leica o kojoj sam konkretno pisao je vrlo stara. čini se da ima fiksni objektiv. Vjerojatno bi ju trebalo generalno servisirati da uđe u funkciju. Nema svjetlomjera... Sve su to u današje vrijeme poprilična ograničenja!
Leica IIIc, ako se priča o ovoj iz oglasa, je LTM kamera - nema fiksni objektiv. Ako je funkcionalna, a nema razloga vjerovati da nije, to je mrak 'user' fotić! Dalo dušu za street! Svjetlomjer se ionako ne koristi za street fotografiju.

Naravno, ova cijena je previsoka, ali za 200 EUR preporučujem svakome!
__________________
vedranfalica.com
ermallion is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 12:17   #96
pa nije baš dušu dalo, a i kako ćeš išta komponirat kad nema ni pravo trazilo..
croreiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 12:43   #97
Quote:
croreiki kaže: Pogledaj post
pa nije baš dušu dalo, a i kako ćeš išta komponirat kad nema ni pravo trazilo..
To tražilo je zakon! Svjetlije je od ijedne M-Leice (iako manje), a to znači da je svjetlije od ijednog SLR-a. Uvećanje tražila je blizu 1:1 (ima dodataka za razna povećanja i dioptrije) pa možeš komponirati s oba oka otvorena što je upravo razlog zašto je to dalo dušu za street. Naime, vidiš normalno, 3D, ali su ti rubovi kadra superponirani na vid - točno znaš kad će ti nešto uletiti u kadar, možeš bolje procijenjivati planove kadra, elemente koji smetaju, koji će uletiti, itd. fotkanje po mraku? Nema problema - ako nešto vidiš, moći ćeš i isfokusirati.

Udaljenost mjeriš pomoću rangefindera unaprijed - zvuči komplicirano, ali je vrlo jednostavno, brzo i precizno. To ti daje i tu prednost da, ako znaš tehniku, možeš biti još i brži od konvencionalnog RF tražila, da ne pričam o refleksnom tražilu, jer ćeš ćešće prefokusirati kadar. To je način na koji je radio, npr., Henri Cartier-Bresson, a on je poznat kao jako brz fotograf.
__________________
vedranfalica.com
ermallion is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 13:31   #98
Quote:
ermallion kaže: Pogledaj post
To tražilo je zakon! Svjetlije je od ijedne M-Leice (iako manje), a to znači da je svjetlije od ijednog SLR-a. Uvećanje tražila je blizu 1:1 (ima dodataka za razna povećanja i dioptrije) pa možeš komponirati s oba oka otvorena što je upravo razlog zašto je to dalo dušu za street. Naime, vidiš normalno, 3D, ali su ti rubovi kadra superponirani na vid - točno znaš kad će ti nešto uletiti u kadar, možeš bolje procijenjivati planove kadra, elemente koji smetaju, koji će uletiti, itd. fotkanje po mraku? Nema problema - ako nešto vidiš, moći ćeš i isfokusirati.

Udaljenost mjeriš pomoću rangefindera unaprijed - zvuči komplicirano, ali je vrlo jednostavno, brzo i precizno. To ti daje i tu prednost da, ako znaš tehniku, možeš biti još i brži od konvencionalnog RF tražila, da ne pričam o refleksnom tražilu, jer ćeš ćešće prefokusirati kadar. To je način na koji je radio, npr., Henri Cartier-Bresson, a on je poznat kao jako brz fotograf.
street fotografija, kao i svaka druga, može se radit i sa i bez svjetlomjera, samo što svjetlomjer obično pruža preciznije podatke od okometrijske procjene... Rangefinder ima svojih prednosti i mana, ali ga ne treba glorificirati... Da je prastara "leica" tako superiorna svemu drugom, kako se tebi čini, svijet bi vrvio street fotografima oboružanima zorkijima, fedovima i kijevima...
Bresson je živio u svom vremenu, baš kao što je Nadar živio u svoje, i svaki do njih je koristio vrhunsku tehniku svog vremena, Bresson Leicu, Nadar obromnu box kameru sa staklenim pločama i crnom krpom preko glave... Bressona, koji je studirao likovnu umjetnost ne odlikuje toliko brzina, koliko umijeće kadriranja, komponiranja itd...
Vrijeme analogne fotografije je prošlo i ona će nestati u povijesti, baš kao što su nestale dagerotipija i kalotipija, kao što su svojevremeno staklene ploče ustupile mjesto plan filmu i roll filmu... Danas su uz Leicu momochrom, M, M9 i EM te X2, zvijetde streer forografije Sony RX1, Fuji X100S i X-E1, Oly OMD i PL5, sony NEX 3, 5, 6, 7...
Guzni skreen i EVF polako zamjenjuju i rangefinder i refleksno tražilo...
ferdinandmax is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 18:23   #99
Quote:
ferdinandmax kaže: Pogledaj post
street fotografija, kao i svaka druga, može se radit i sa i bez svjetlomjera, samo što svjetlomjer obično pruža preciznije podatke od okometrijske procjene... Rangefinder ima svojih prednosti i mana, ali ga ne treba glorificirati... Da je prastara "leica" tako superiorna svemu drugom, kako se tebi čini, svijet bi vrvio street fotografima oboružanima zorkijima, fedovima i kijevima...
Bresson je živio u svom vremenu, baš kao što je Nadar živio u svoje, i svaki do njih je koristio vrhunsku tehniku svog vremena, Bresson Leicu, Nadar obromnu box kameru sa staklenim pločama i crnom krpom preko glave... Bressona, koji je studirao likovnu umjetnost ne odlikuje toliko brzina, koliko umijeće kadriranja, komponiranja itd...
Vrijeme analogne fotografije je prošlo i ona će nestati u povijesti, baš kao što su nestale dagerotipija i kalotipija, kao što su svojevremeno staklene ploče ustupile mjesto plan filmu i roll filmu... Danas su uz Leicu momochrom, M, M9 i EM te X2, zvijetde streer forografije Sony RX1, Fuji X100S i X-E1, Oly OMD i PL5, sony NEX 3, 5, 6, 7...
Guzni skreen i EVF polako zamjenjuju i rangefinder i refleksno tražilo...
Naravno, street se može fotkati, kao i sve drugo, sa bilo kojim aparatom - sve je samo pitanje osobnog stila, općih konvencija, koncepta i sličnog. Ja samo kažem da je ova Leica još uvijek itekako dobar alat ako se koristi na pravi način, ne ulazim u to da li je lakše raditi s nekim drugim aparatom, i vrijedi određenu količinu novaca. Osobno, street (i srodno) fotkam LTM rangefinderom i to zbog puno razloga. S druge strane, prijatelj koji fotka zaista vrhunski street koristi samo SLR-ove, često bez ikakve prizme - RF mu nikad nije sjeo. Doduše, treba napomenuti da su Barnack Leice MILJAMA bolje od FSU FED-ova, Zorkija i sličnog. Volim ja Zorkije, ali viewfinder, a onda i izrada i drugo, se zaista ne mogu uspoređivati s Leicom IIIx. To je razlog zašto nema puno street fotografa sa FSU fotićima. Ali ima još uvijek itekako puno fotografa sa LTM Leicama.

Što se tiče korištenja svjetlomera, s njim na ulici treba biti oprezan i ne vjerovati mu previše. Osobno sam prestao koristiti svjetlomjer za svaku fotku jer je često izmjerio nešto što nisam htio. Savršeno eksponirana ulična fotografija je često nezanimljiva.

Osim umjeća komponiranja i kadriranja, naravno, Cartier-Bresson je poznat i po brzini. Više manje svi tekstovi koji se bave njegovom fotografijom anegdotalno spominju i činjenicu da je imao mačje reflekse i brzinu. Nisi ni skužio da je nešto ufotkao. To je, između ostaloga, zato jer je koristio LTM Leicu - koja je mala, čiji finder nema viška informacija. Jednostavno, kad bi zaključio da bi se mogao odviti zanimljivi kadar, u glavi bi kadrirao, procijenio udaljenost i zaključio kakva ekspozicija mu treba, prenio to na fotić i u trenu kad bi se odvila zanimljiva situacija, samo bi pislonio aparat na oko i pritisnuo zatvarač. Da je imao moderni SLR i koristio ga na način na koji mnogi koriste moderni SLR, stavio bi ga na lice, mjerio svjetlo, prtljao po kompenzaciji ekspozicije i slične pizdarije i nikad ne bi bio Henri Cartier-Bresson. Naravno, Henri Cartier-Bresson je Henri Cartier-Bresson i vjerujem da bi ubrzo skužio da se tako ne fotka ono što on želi.

A dok ima fizičkih galerija i kolekcionara umjetnina, bit će i analogne fotografije - pogotovo ulične fotografije. Ove digitalne pizdarije su zvijezde Internet-fotografije, forumskih natječaja, društvenomrežnih prodrkavanja, ali ručno rađeno povećanje na barit će uvijek biti jedini 'real deal'.
__________________
vedranfalica.com
ermallion is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 12:58   #100
Quote:
ermallion kaže: Pogledaj post
...prijatelj koji fotka zaista vrhunski street koristi samo SLR-ove, često bez ikakve prizme - RF mu nikad nije sjeo...
da nije onaj psihijatrijski slučaj Kukac?
__________________
"Čovjek cijeli svoj život raste, a najviše raste kada se svjesno odriče prestrogih kriterija u ocjenjivanju drugih ljudi."
hrvoje_fila is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:08.