Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.06.2015., 20:26   #21
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Ovdje ćemo raspravljati o 114 lica Kur'ana, s raznih aspekata: čudesa koja se spominju (imaju li podlogu, ili su pak izmišljena), nadnaravni elementi (mogući s današnjeg aspekta ili ne), eventualne paralele sa znanstvenim činjenicama i postignućima te sl. tematika.
Zahvaljujem se moderatorici za ovu izuzetnu priliku da u posebnoj temi muslimani pokažu Božansko podrijetlo Kur'ana časnog. Ujedno se nadam da će i moderatorica pratiti mudre naputke te fenomenalne Knjige, koja već 14 stoljeća nadahnjuje najveće umove svijeta, kao što je Goetheov, Tolstojev, Nušićev, Teslin, moj, Einsteinov, Cat Stevensov, i mnogih drugih genija...
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2015., 20:26   #22
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Ok. A kako ovaj ajet tumačiš?
"On vas stvara u utrobama majki vaših,
dajući vam likove, jedan za drugim, u tri tmine" (Q 39,6)
O kakvim likovima se tu radi? O kakve tri tmine?
Možda ćeš reć da je Muhammed a.s. poznavao anatomiju, embriologiju, ili da je porađao žene?!
Naravno da je znao da se ljudi stvaraju u utrobama majki, bilo bi to vrlo čudno da nije.
Tri stadija? Prva tri mjeseca embrij je u predrazvojnoj fazi i nema još oblik tijela. To bi bila prva. Druga bi bila kada se počinju formirati ruke i noge. Treća kada već postane gotovo formirano biće, ali bez glavnih funkcija potrebnih za život izvan maternice.
Nije morao poznavati anatomiju, embriologiju, ali je sigurno živio među ljudima, a ne kao pustinjak u špilji i vidio je svašta. rekoh ti, svašta se vidi u životu.
__________________
Neka prefora meta šala
Sakat is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2015., 20:42   #23
Quote:
Sakat kaže: Pogledaj post
Tri stadija? Prva tri mjeseca embrij je u predrazvojnoj fazi i nema još oblik tijela. To bi bila prva. Druga bi bila kada se počinju formirati ruke i noge. Treća kada već postane gotovo formirano biće, ali bez glavnih funkcija potrebnih za život izvan maternice. Nije morao poznavati anatomiju, embriologiju, ali je sigurno živio među ljudima, a ne kao pustinjak u špilji i vidio je svašta.
Hm.. prilično sam zadovoljan odgovorom! Samo imam da te dopunim.
Ti si djelomično u pravu kad spominješ faze.
Jer i prema modernim biolozima, embriološki razvoj bebe odvija u tri različite etape.

U "Basic Human Embriology" se veli:
Quote:
Basic Human Embriology kaže:
"Život bebe u materici odvija se u tri etape.
PREEMBRIONIK (prve dvije i po' sedmice razvoja),
EMBRIONIK (do konca osme sedmice) i
FETAL (od osme sedmice do rodjenja).
Ove etape koje se u medicinskom jeziku oznacavaju kao "TRIMESTRE".
Međutim, Kur'an spominje tri tmine. Na to mi nisi dao odgovor.
Dijete ima oko sebe tri mraka koja ga razdvajaju od ovog svijeta... može odgovor?
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2015., 20:52   #24
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Međutim, Kur'an spominje tri tmine. Na to mi nisi dao odgovor.
Dijete ima oko sebe tri mraka koja ga razdvajaju od ovog svijeta... može odgovor?
Moram priznati da mi na pada na pamet. Ali ne zvuči pretjerano znanstveno. Kako ti to vidiš?
__________________
Neka prefora meta šala
Sakat is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2015., 21:05   #25
E ja sam brate dao odgovor svima, ali kako je moderator u tom trenutku sjeckao i pravio nove teme (hvala na tome ... sad bar mozemo razgovarati bez bojazni da ne idemo u OFF-topic), moj odgovor je se izgubio ... sad nema vise ni smisla ponovo pisati, odmakli ste mi Ukljucim se u temu u zgodnom trenutku
paradajz88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2015., 22:57   #26
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
(cut)Pogledaj gore kako Jason ismijava Kur'ansku postavku da planine sprečavaju zemljotrese (Qur'an, 21:31 i 16:15). A naučno je dokazano da planine sprečavaju jače udare kad je zemlja seizmički nestabilna.
(cut)
Harf kako da se čovjek ne nasmije klasičnoj naučnoj grešci koja je dokazana u moderno doba?

Evo Nepoznati me je pretekao pa ti postavio linkove da se uvjeriš - da su planine upravo jednim dobrim djelom čak odgovorne za zemljotrese.

Znači ne samo da ovaj ajet nije znanstven , već je potpuno kontradiktoran modernoj znanosti.

A ako se pronađe samo jedna greška u Kur'anu,onda priznat ćeš - sve ostale moguće mudžize (čuda) su badava!?

Treba biti objektivan i govoriti onako kako jeste ,neće nas to udaljiti od našeg Jednog Boga.

Kad nađem vremena (malo sam zauzet) navest ću još neke primjere.

Inače ,jako dobra tema .
BigJason is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2015., 23:33   #27
Quote:
Sakat kaže: Pogledaj post
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Međutim, Kur'an spominje tri tmine. Na to mi nisi dao odgovor.
Dijete ima oko sebe tri mraka koja ga razdvajaju od ovog svijeta... može odgovor?
Moram priznati da mi na pada na pamet.
Ali ne zvuči pretjerano znanstveno. Kako ti to vidiš?
Arapski pojam "fee thuluma'tin thalat'hin" - kod nas je prevedeno kao: "u tri tmine". Smatram da se ove "tri tmine" odnose na tminu abdomena, tminu materice i tminu placente. Također, zid utrobe se sastoji od tri sloja: epimetrijuma, miometrijuma i endometrijuma. A i placenta je okružena sa amnionom, chorionom i deciduaom. Dodatno, tu su još i tri stadijuma u samom razvitku bebe koje smo već ranije naveli.

Kao što vidiš, Kur'an je višeznačan i često jedna riječ ima više značenja, pa se može i ovako posmatrati. Ne kažem da sam u pravu, ali Kur'an je tako nadahnjivao znanstvenike kroz minula stoljeća i tako stvorio jednu od najnaprednijih civilizacija ikada, sa stotinama znanstvenika, poput Al Jahiza koji je cijelih 500 godina prije Darwina postavio temelje evolucionizma, uz još neke muslimanske znanstvenike poput Ibni Halduna. Darwin je samo plagirao njihove radove i malo ih razradio.

Na kraju, opet da ponovim svima, meni dati znanstveni iskazi ne znače mnogo, jer iz Kur'ana crpim prije svega moralnu poruku. A u Boga vjerujem i bez Kur'ana! No, ovo je dobro kao potvrda da to jeste objavljenja Knjiga, kao što se u toj Knjizi i veli: "Pružati ćemo ljudima dokaze u prostranstvima svemirskim, a i u njima samima, sve dok im ne postane sasvim jasno da je Kur’an istina". (41:53) Moraš priznati da tako hrabar iskaz intrigira maštu?
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2015., 23:47   #28
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Arapski pojam "fee thuluma'tin thalat'hin" - kod nas je prevedeno kao: "u tri tmine". Smatram da se ove "tri tmine" odnose na tminu abdomena, tminu materice i tminu placente. Također, zid utrobe se sastoji od tri sloja: epimetrijuma, miometrijuma i endometrijuma. A i placenta je okružena sa amnionom, chorionom i deciduaom. Dodatno, tu su još i tri stadijuma u samom razvitku bebe koje smo već ranije naveli.

Kao što vidiš, Kur'an je višeznačan i često jedna riječ ima više značenja, pa se može i ovako posmatrati. Ne kažem da sam u pravu, ali Kur'an je tako nadahnjivao znanstvenike kroz minula stoljeća i tako stvorio jednu od najnaprednijih civilizacija ikada, sa stotinama znanstvenika, poput Al Jahiza koji je cijelih 500 godina prije Darwina postavio temelje evolucionizma, uz još neke muslimanske znanstvenike poput Ibni Halduna. Darwin je samo plagirao njihove radove i malo ih razradio.

Na kraju, opet da ponovim svima, meni dati znanstveni iskazi ne znače mnogo, jer iz Kur'ana crpim prije svega moralnu poruku. A u Boga vjerujem i bez Kur'ana! No, ovo je dobro kao potvrda da to jeste objavljenja Knjiga, kao što se u toj Knjizi i veli: "Pružati ćemo ljudima dokaze u prostranstvima svemirskim, a i u njima samima, sve dok im ne postane sasvim jasno da je Kur’an istina". (41:53) Moraš priznati da tako hrabar iskaz intrigira maštu?
Zanimljivo tumačenje. Zapravo lako moguće da se na to i mislilo. Iako, ja sam sada izbrojao više slojeva.
Iako, to ne znači da je to Objava. Nije dovoljno detaljno da bude apsolutno nemoguće da to itko tada zna.

Inspiracija znanosti nije isto što i sama znanost u knjizi. Sve ovo su razna tumačenja, koja često daju rezultat prije nego proces krene. Da bih nešto uzeo kao aposlutnu istinu, mora biti konkretno.

Ako iz Kurana crpiš ono što te čini boljom osobom, nitko sretniji od mene. Ja svoju osobnost ne cripm ni od kuda pa sam sasvim normalan ispao.
__________________
Neka prefora meta šala
Sakat is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 00:08   #29
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Koji nonsens. Planine su rezultat pomicanja zemljinih ploča ispod. To je obično popraćeno potresima.
Pa normalno da je bilo potresa prilikom formiranja planinskih vijenaca i masiva. Dakle, zamjenjuješ teze. Kur'an Govori o tome da planine sprečavaju seizmičke potrese (i to je znanstveno dokazano) a ne o tome da nije bilo potresa prilikom njihova formiranja.
Pogledaj ovu sliku. Zamisli da je to uže dugo 20 metara i da ti uhvatiš to uže za kraj "a", ja uhvatim a kraj "b" a moderatorica Meadow uhvat za sredinu "x". Kada ti zatreseš svoj kraj, stvoriće se valovi na užetu, i oni će ići samo 10 metara, tj. do sredine "x" gdje drži Meadow. Tu će se zaustaviti i neće ići dalje, prema točki "b". Upravo to rade planine - ublažavaju seizmičke valove! To mi je osobno priznao prijatelj koji je bio u jednoj spasilačkoj ekipi u blizini Kraljeva gdje su 2013 ili 2012 bili strahoviti zemljotresi. Kaže da je sa jedne strane planine sve bilo porušeno, a sa druge strane ništa, jer je planina Kopaonik ublažila valove. I za tvoju info, to čak i nije musliman ali je bio iskren da prizna. Kunem se da je ovo istina.

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ta izjava se veže na staru arapsku praznovjericu da se Zemlja gibala, pa ju je "Bog klinovima planinama učvrsti da se ne miče". (smijati se na to ili ne msijati, pitanje je sad)
Ili si to za "arapsku praznovjericu" ti izmislio, ili još vjerovatnije oni sa ansvering islama odakle crpiš svoje informacije, koje si prihvatio bez puno razmišljanja o istima. Nikada arapi nisu takvo što mislili, niti imali.
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 00:20   #30
Quote:
Sakat kaže: Pogledaj post
Inspiracija znanosti nije isto što i sama znanost u knjizi. Sve ovo su razna tumačenja, koja često daju rezultat prije nego proces krene. Da bih nešto uzeo kao aposlutnu istinu, mora biti konkretno. Ako iz Kurana crpiš ono što te čini boljom osobom, nitko sretniji od mene. Ja svoju osobnost ne cripm ni od kuda pa sam sasvim normalan ispao.
Nije isto, ali je jako bitno shvatiti da poticaj na znanost predstavlja dobar napor ka znanosti.. Koliko puta Kur'an kaže: posmatrajte svijet... putujte svijetom i posmatrajte.. pa navodi razne primjere, npr, različitih biljaka, i životinja, i za to kaže da pedstavljaju Božiju milost, blagodati...

Ok, jesi dosta normalan, ali vjerom bi se dodatno oplemenio... dobio bi crtu koju ateisti nemaju, a to je osjećaj za Božiju blizinu. Zato je Muhammed a.s., kada su ga pitali "Ko je najbolji od nas?", rekao: "Najbolji od vas su oni koji su i prije islama bili najbolji", ukazujući tako da valjan moralni temelj predstavlja dobar temelj za kasnijeg vjernika. Mislim da je nezahvalnost loš put, a opet, ti misli kako želiš.
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 00:28   #31
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Nije isto, ali je jako bitno shvatiti da poticaj na znanost predstavlja dobar napor ka znanosti.. Koliko puta Kur'an kaže: posmatrajte svijet... putujte svijetom i posmatrajte.. pa navodi razne primjere, npr, različitih biljaka, i životinja, i za to kaže da pedstavljaju Božiju milost, blagodati...
Ne poričem da je islam bio poticaj znanosti, pa arapi su bili svjetlosnim godinama ispred kršćansek europe jaaaaako dugo.

Quote:
Ok, jesi dosta normalan, ali vjerom bi se dodatno oplemenio... dobio bi crtu koju ateisti nemaju, a to je osjećaj za Božiju blizinu. Zato je Muhammed a.s., kada su ga pitali "Ko je najbolji od nas?", rekao: "Najbolji od vas su oni koji su i prije islama bili najbolji", ukazujući tako da valjan moralni temelj predstavlja dobar temelj za kasnijeg vjernika. Mislim da je nezahvalnost loš put, a opet, ti misli kako želiš.
Vjeru ne smatram vrlinom. Pa sad, svakom njegovo.
__________________
Neka prefora meta šala
Sakat is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 00:44   #32
Quote:
Sakat kaže: Pogledaj post
Vjeru ne smatram vrlinom. Pa sad, svakom njegovo.
Vjera itekako zna biti vrlina. Ali kao sa svim na ovom svijetu, i vjera ovisi od korisnika. Ako je koristis plemenito (sto joj i jest prvobitni cilj), ona zna biti korisna.
Kao sto fiziku i kemiju (znanost) mozes zloupotrijebiti (nuklearna bomba, bombe koje se koriste za ubijanja, otrovi i sl.), tako i vjeru.
Medutim, danas se i jedno i drugo pretezno koristi za postizanje nekih svojih licnih interesa koji nemaju veze ni sa plemenitosti vjere ni sa plemenosti nauke.
Ali opet, kao vijerniku, drazi su mi oni koji ne vjeruju a dobra djela cine i ne siju mrznju od onih koji u ime vjere (mada nema vjra sa tim nista, medjutim takvi to ne kontaju) poticu mrznju i destrukciju.
Jos se nisam ukljucio u temu, ipak treba odvojiti vremena ... sta god napisem izazvat ce duuuugu diskusiju (vjerovatno bez zakljucka, ali bar konstruktivnu)
paradajz88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 01:11   #33
Što se tiče prevoda ajeta 39:6 interesantno je pogledati kako su ga preveli Čaušević-Pandža za razliku ovih kasnijih :

Čaušević-Pandža : ''Stvara vas u utrobama majki vaših,pa vas iz jednog oblika u drugi pretvara u tmini trostruko obavijenoj''.

Mustafa Mlivo : ''Stvara vas u utrobama majki vaših, stvaranjem iza stvaranja, u tri tmine''.

Besim Korkut : ''on vas stvara u utrobama matera vaših, dajući vam likove, jedan za drugim, u tri tmine''.

Muhamed Mehanović : ''On vas stvara u utrobama majki vaših, dajući vam oblike, jedan za drugim, u tri tmine''.
BigJason is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 01:15   #34
Quote:
paradajz88 kaže: Pogledaj post
Vjera itekako zna biti vrlina. Ali kao sa svim na ovom svijetu, i vjera ovisi od korisnika. Ako je koristis plemenito (sto joj i jest prvobitni cilj), ona zna biti korisna.
Kao sto fiziku i kemiju (znanost) mozes zloupotrijebiti (nuklearna bomba, bombe koje se koriste za ubijanja, otrovi i sl.), tako i vjeru.
Medutim, danas se i jedno i drugo pretezno koristi za postizanje nekih svojih licnih interesa koji nemaju veze ni sa plemenitosti vjere ni sa plemenosti nauke.
Ali opet, kao vijerniku, drazi su mi oni koji ne vjeruju a dobra djela cine i ne siju mrznju od onih koji u ime vjere (mada nema vjra sa tim nista, medjutim takvi to ne kontaju) poticu mrznju i destrukciju.
Jos se nisam ukljucio u temu, ipak treba odvojiti vremena ... sta god napisem izazvat ce duuuugu diskusiju (vjerovatno bez zakljucka, ali bar konstruktivnu)
Bogu Božje. Caru carevo.
Svakom njegovo.

Drago mi je da su ti draži nevjernici koji čine dobro, nego vjernici koji čine zlo. Upoznao sam i ljude kojima je obrnuto.
__________________
Neka prefora meta šala
Sakat is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 01:31   #35
Quote:
Sakat kaže: Pogledaj post
Drago mi je da su ti draži nevjernici koji čine dobro, nego vjernici koji čine zlo.
Ista je stvar i kod mene. Milion puta mi je draži, pa i bliži, dobar i human ateist, ili pripadnih neke druge vjere (bilo koje) od nekog muslimana koji je zao je u svojoj duši. Svaki iskreni mu'min (vjernik, musliman) će ti isto to reći. Normalno, bliži mi je dobar i human musliman od istog takvog nemuslimana jer nas tada spaja vjera i zahvalnost Bogu koji je stvorio svijet. Druge razlike nema.
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 01:58   #36
Quote:
Sakat kaže: Pogledaj post
Bogu Božje. Caru carevo.
Svakom njegovo.

Drago mi je da su ti draži nevjernici koji čine dobro, nego vjernici koji čine zlo. Upoznao sam i ljude kojima je obrnuto.
1. Reci:"O vi nevjernici,
2. Ja se necu klanjati onima kojima se vi klanjate,
3. a ni vi se necete klanjati Onome kome se ja klanjam
4. Ja se nisam klanjao onima kojima ste se vi klanjate
5. a i vi se niste klanjali Onome kome se ja klanjam,
6. vama vasa vjera, a meni moja!" (Kuran 109. Al-Kaafeeroon)

LOL, eto u Kuranu i ta izreka prije neg je ju narod usvojio na ovim prostorima...hajd sad to dematuj :P

Imam jarana ateistu koji je (nesvjesno) veci musliman od nekih drugih prijatelja koji se izjasnjavaju kao "muslimani". Tako da iskaz pripadanja necemu me ne cini nuzno pripadnikom istog. Zbog takvih licemjera vjera danas i jest na tako losem glasu.
paradajz88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 08:24   #37
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Ma to jednostavno nije istina.. Te vode su odvojene tisućama godina i nikada se ne miješaju.
Sve vode se miješaju u dodiru. Nije voda kamen.

Quote:
Čak toliko dugo da su izgradile posebnu floru i faunu...
Moguće, jer se ledenjaci stalno tope, pa slatka voda dolazi, i uvijek nadopunjuje onu vodu koja se pomiješala sa slanim morem.

Quote:
I ribe iz jednog mora nikad ne prelaze u ono drugo...
Čak su i koralji različiti.
Naravno da organizmi proizvedeni evolucijom, koji su se prilagodili slatkoj, slanoj ili boćatoj vodi (npr ušća rijeka u more), žive u takvom okolišu, jer bi inače uginuli.

Quote:
Dakle, ima tu Allah zid, al je nevidljiv.
Nema nikakva nevidljiva specijalna neprobojna Allahova zida.
To je Kuranski nonsens. Nemaš NIKAKVIH znanstvenih radova koji bi to dokazali. Ono što laprda onaj islamski kreacionist Zakir Abdul Karim Naik, na linku koji si dao iz srpske wiki, možeš slobodno mačku za rep.

Quote:
Da je vidljiv, ljudi bi ga uslikali, ali dragi Allah to ne da.
Ma jok. Ne skriva Allah nikakve morske zidove. Pisac Kurana je to napisao na temelju promatranja utjecanja rijeke u more. Miješaju se vode itekako, iako neukom oku izgleda da ne.

Znam da je teško priznati većini muslimana da ima IJEDNA pogreška u Kuranu, ali čemu tolika tvrdoglavost?
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 08:57   #38
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Pa normalno da je bilo potresa prilikom formiranja planinskih vijenaca i masiva.
Promašuješ ceo futbal. Tamo gdje su planine, tamo su potresi. Tačka.
Ispada da je Allah postavio planine da IZAZIVA potrese.

Ali naravno, nema nikakva Allaha koji brine za nas ljude, da bi nas zaštitio od razornih potresa. tektonske ploče se pomiču, i izbacuju materijal na površinu, i eto planina i potresa s njima.

Quote:
Dakle, zamjenjuješ teze.
Drago mi je da uviđaš koliko su nam tumačenja totalno suprotna. Tvoje koje ide braniti nepogrješivost Kurana, i moje, koje se oslanja na znanost, a ne islamske kreacioniste.

Quote:
Kur'an Govori o tome da planine sprečavaju seizmičke potrese
A planine su upravo mjesta najvećih i najčešćih potresa!

Quote:
(i to je znanstveno dokazano)
Ma di to? Opovrgnuta je ta kuranska besmislica. Nema niti jednog znanstvenog geologa koji zastupa tu besmislicu.

Quote:
a ne o tome da nije bilo potresa prilikom njihova formiranja.
Opet ti o "potresu kod formiranju" planina. Misliš da se zemlja zatresla samo onda oko planina kada je Allah spustio planinu da je kao klin, zabije u zemlju da ublažava potrese kao amortizer? lol

Potresi su najčešći baš u planinskim predjelima, rasjedima. Po Kuranskoj logici, planine bi trebala biti najmirnija mjesta glede potresa. Kako krivo!

Quote:
Pogledaj ovu sliku. Zamisli da je to uže dugo 20 metara i da ti uhvatiš to uže za kraj "a", ja uhvatim a kraj "b" a moderatorica Meadow uhvat za sredinu "x". Kada ti zatreseš svoj kraj, stvoriće se valovi na užetu, i oni će ići samo 10 metara, tj. do sredine "x" gdje drži Meadow. Tu će se zaustaviti i neće ići dalje, prema točki "b". Upravo to rade planine - ublažavaju seizmičke valove! To mi je osobno priznao prijatelj koji je bio u jednoj spasilačkoj ekipi u blizini Kraljeva gdje su 2013 ili 2012 bili strahoviti zemljotresi. Kaže da je sa jedne strane planine sve bilo porušeno, a sa druge strane ništa, jer je planina Kopaonik ublažila valove.
Okrećeš logiku naopako. Zapitaj se jedno. Zašto je uopće bio potres oko Kopaonika? Pa zato, jer su planine mjesta gdje se potresi najčešće odigravaju. Danas s jedne strane, sutra s druge.

Ti slobodno gradi svoju kuću oko kakve planine, ali ja ti prijateljski savjetujem da tražiš od građevinara da predvide visok stupanj zaštite od zemljotresa u tom slučaju. Neće te Allah spasiti planinom klinom.

Quote:
I za tvoju info, to čak i nije musliman ali je bio iskren da prizna. Kunem se da je ovo istina.
Vjerujem ti da je tako kako si rekao da ti je rekao. No, glede teme, ipak je najvažnije pitat stručnjake, a oni će ti reći to što sam i ja (jer sam ih konzultirao).

Quote:
Ili si to za "arapsku praznovjericu" ti izmislio,
Ja ništa ne izmišljam.

Quote:
ili još vjerovatnije oni sa ansvering islama odakle crpiš svoje informacije,
Dao sam ti lijep link, s podrobnim argumentima, ali ti si očigledno, vidjevši da nije po islamkoj liniji, odmah preskočio preko toga, zar ne? ili si to možda sve pročitao i proučio? moš si mislit.....

Quote:
koje si prihvatio bez puno razmišljanja o istima.
Ko mi kaže.

Quote:
Nikada arapi nisu takvo što mislili, niti imali.
Kuran oslikava tadašnja razmišljanja o zemlji i nebesima, a ne današnja, znanstvena otkrića.

Ajde da vidimo:

https://books.google.hr/books?id=mYw...madans&f=false

AYAT an-Nahl 16:15

Vidi kako su prevoditelji preveli da se sugerira potres, a ne kretanje zemlje ispod nas:

http://islamawakened.com/quran/16/15/
He has made mountains stand firm on the earth, to prevent it shaking under you, and rivers and paths so that you may find your way,

Abdul Majid Daryabadi
And He hath cast on the earth firm mountains lest it move away with you, and rivers and paths that haply ye may be directed.

Ahmed Ali
He placed stablisers in the earth so that while it revolves you live undisturbed, and rivers and tracks so that you may find your way;

Aisha Bewley
He cast firmly embedded mountains on the earth so it would not move under you, and rivers and pathways so that hopefully you would be guided, and landmarks.

Farook Malik
He has set mountains on the earth - lest it should move away with you. He also made rivers and roads so that you may find your way; zoom

Dr. Munir Munshey
He pitched mountains on the earth _ lest it sways; and He cut rivers and paths on it, so that you may find your way.

Maududi
And He has placed firm mountains on the earth lest it should move away from you, and has made rivers and tracks that you may find your way,

Muhammad Ahmed - Samira
And He threw in the earth/Planet Earth anchors/mountains that (E) it sways and leans/moves and unsettles with you, and rivers/waterways and ways/paths , maybe/perhaps you be guided.

Arthur John Arberry
And He cast on the earth firm mountains, lest it shake with you, and rivers and ways; so haply you will be guided; zoom

Edward Henry Palmer
And He has cast firm mountains on the earth lest it move with you; and rivers and roads; haply ye may be guided. zoom

George Sale
And He hath thrown upon the earth mountains firmly rooted, lest it should move with you, and also rivers, and paths, that ye might be directed: zoom

John Medows Rodwell
And He hath thrown firm mountains on the earth, least it move with you; and rivers and paths for your guidance, zoom

N J Dawood (draft)
He set firm mountains upon the earth lest it should move away with you; and rivers, roads, and landmarks, so that you may be rightly guided.

Dakle intencija pisca kurana je bila da je Allah u počecima stvaranja, "dok se Zemlja kretala poput nebeskog svoda", učvrstio istu, bacajući planine po zemljinoj površini, kao klinove. Tj nonsens nam je danas smiješan, ali tako se vjerovali, i ostavilo traga u Kuranu. Današnji prevoditelji većinom prijevarno prevode, da izbjegnu taj očiti nonsens (osim ovih koje sam citirao gore).

rooted, lest it should move with you, and also rivers, and paths, that ye might be directed: (16) and he hath likewise ordained marks whereby men may know their way; and they are directed by the stars. (17) Shall God therefore, who createth, be as he who createth not? Do ye not therefore consider?
(15) Lest it should move with you. "The Muhammadans suppose that the earth, when first created, was smooth and equal, and thereby liable to a circular motion as well as the celestial orbs; and that the angels asking who could be able to stand on so tottering a frame, God fixed it the next morning by throwing the mountains on it." - George Sale.
(15) Da se ne bi kretala s vama. "Muhamedanci su pretpostavljali da je Zemlja, kad je prvi put stvorena, bila glatka i ravna, a time i podložna kružnom kretanju, kao i "nebeske sfere /sa zvjezdicama-točkicama/" i da su anđeli (meleki) pitali tko bi mogao biti u stanju stajati na tako teturajućoj podlozi, pa je Bog (Allah) fiksirao to sljedećeg jutra bacajući planine na Zemlju. "- George Sale.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 10:45   #39
Jedna mala napomena ovim što se upiru da znanstvenim TEORIJAMA dokažu neistinitost kur'anskih navoda. Gospodo to u što se danas kunete da je nauka, je ustvari TEORIJA koja vremenom može biti zapostavljena a neka nova usvojena.

To je proces koji traje od kako je Kur'an objavljen, i po tim TEORIJAMA Kur'an je nemal broj puta "griješio" sa opisom uloge planina.

Kako naša saznanja napreduju (a ona napreduju istraživanjem, ispitivanjem i prikupljanjem podataka) tako se i NOVE teorije formiraju, a stare napuštaju. Ključna stvar u tom procesu su OBJEKTIVNI I TAČNI PODACI.

Stoga, po meni, argumenti koji se oslanjaju isključivo na teorije a premalo na objektivne naučne podatke, su SLABI ARGUMENTI - bilo da podupiru ili pobijaju kur'anske navode.

Kod podupiranja nije velik problem, jer muslimani ako nešto i ne razumiju, vjeruju da će doći vrijeme ili generacije koje će imati bolje ili potpuno shvatanje određenog kur'anskoh ajeta.

Problem je kod argumenata koji pokušavaju da pobiju istinitost kur'anskih iskaza. Pobornici ovakvih argumenata najčešće u potpunosti gube iz vida da sliede ili koriste NAUČNE TEORIJE a ne naučne FAKTE ili AKSIOME.

Bitno je, izgleda, po svaku cijenu šprdačinu zbijati i voditi raspravu radi rasprave... nikog ISTINA ne zanima.
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 13:56   #40
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem se moderatorici za ovu izuzetnu priliku da u posebnoj temi muslimani pokažu Božansko podrijetlo Kur'ana časnog.
Zahvaljujem istima i na prigodi da se ukaže da je Kuran obična i vrlo nasilna zastarjela knjiga.

Quote:
Ujedno se nadam da će i moderatorica pratiti mudre naputke te fenomenalne Knjige, koja već 14 stoljeća nadahnjuje najveće umove svijeta, kao što je (cut)
Quote:
Teslin,
Što? Nikola Tesla oduševljen islamom i muhamedom? Otkad to?

Quote:
Einsteinov,
Što?

http://www.jihadwatch.org/2014/03/ir...-shiite-muslim

Ne vjeruješ valjda shady ovom ludom iranskom muli, koji je izmislio da je Einstein postao šija musliman?

Quote:
Cat Stevensov,
Bio je dobar glazbenik, dok nije prešao u islam. Otad ne čujem za njega. Kaj dela?

Quote:
i mnogih drugih genija...
Ne bih baš rekao... slabo nobelovaca također... sve sami ateisti u vrhunskih znanstvenika.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:25.